Proteste anti-rez. organizare, idei (doar pentru anti-rezi!)

for future reference; read only..
sesen
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:39 pm

Postby sesen » Sat Nov 29, 2003 12:04 am

Ii trimite cineva lui radu lista cu numele pentru cei care am fost la ms?

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

Postby bsd » Sat Nov 29, 2003 12:29 am

pt sesen, karanar:

Nu credeti ca ar fi util un topic nou, dar locked, cu permisiune de adaugare/editare doar pt voi? cu lista semnatarilor protestului? ar incuraja si pe altii sa se alature, probabil unii se codesc gandind ca suntem putini. Eventual fara seriile de buletin, sau doar ultimele 2 cifre.

Ne-ar putea ajuta Eugen, Victor, Gaurika.

Ce credeti?
Energy is the essence of life.

dannna
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Nov 29, 2003 12:10 am

Postby dannna » Sat Nov 29, 2003 12:43 am

Salutare din Sibiu. Noi vom strange marti mai multe semnaturi. Sub ce forma le trimitem?? aveti vreun formular....sau ceva de genul???

User avatar
Con
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:51 pm

Postby Con » Sat Nov 29, 2003 12:54 am

Pt. ProMedicina: protestul intocmit de tine e foarte bun !!!L-ai trimis la presa??Astept raspuns!!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Nov 29, 2003 1:11 am

Razbunarea rezidentilor

Cu doua exceptii, toata lumea a castigat din Rezidentiatul anului 2003. Cel mai bine a iesit ministrul Blanculescu. Acesta a dat o lectie de managementul situatiei de criza, pe care ar fi bine s-o studieze si medicii care conduc, de obicei, domeniul. Venind din afara sistemului, el nu avea cum sa inteleaga potentialul exploziv al unor teste prost concepute si al unei metodologii gresite. Ca urmare, a cazut in capcana si a anuntat victoria inaintea bataliei. Dar rezidentiatul 2003, indiferent ce argumente se vor aduce, a fost un esec. Scopul oricarui examen il reprezinta trierea candidatilor. Or, in cazul nostru, despre ce fel de triere vorbim? Ministrul putea alege fie anularea examenului si repetarea lui de catre toti candidatii, fie departajarea pe baza notelor din facultate, sau dupa un test pe aptitudini: cantat, memorat - viteza sau schi fond. Oricare varianta s-ar fi soldat cu o contestatie in Justitie. Ca urmare, a ales varianta cea mai ieftina: un nou test, doar pentru premianti. S-a evitat astfel confruntarea cu notele din facultate, care ar fi putut arunca in aer insasi institutia rezidentiatului, daca se constata ca hahalerele scolii pot invata mecanic grilele afisate din vreme. Cat priveste procesele, Blanculescu a intuit corect: pusi in fata faptului implinit, cei mai multi vor renunta. Timp pierdut, bani, energie risipita pentru un scop neclar. Plus ca, in cazul iluzoriu al unei victorii, vor contesta contestarea cei care au luat examenul. Alti ani de procese! Viteza cu care a transat problema ii reconfirma d-lui Blanculescu imaginea unui om de actiune, a unui tip dur, care a scos guvernul din incurcatura inca o data. Pe langa el s-au strecurat, facand "ciocul mic", si profesorii care au gresit testele, si rectoratele care au scos un ban gramada, si Colegiul Medicilor, care a co-organizat esecul. Exceptie fac rezidentii: pacaliti si cu banii de concurs luati. Lor le ramane, totusi, o posibilitate de atac: astazi sunt alegeri la Colegiul Medicilor. De trei mandate, cateva sute de persoane se aleg unele pe altele. Daca macar jumatate din candidatii la rezidentiat vor merge la vot, raportul de forte in interiorul breslei s-ar putea schimba dramatic. In loc sa se planga la ziare si televiziuni, medicii tineri pot sa-si aleaga liderii. Pacientii, a doua exceptie la care fac referire, nu au cum sa protesteze in fata rezidentiatului compromis. Peste 5-6 ani isi vor incredinta sanatatea si chiar viata "papagalilor" care au stiut sa memoreze celebrele grile, astazi.



http://www.adevarulonline.ro/index.jsp? ... e_id=62409

WOW! licentiatii in medicina au drept de vot in colegiul medicilor????

pai fratie! acu daca Cinteaza a dat-o cotita cu rezidentiatul corect - pe cine vreti sa o mai dea altfel? Alegerile au loc la sediul facultatii de medicina - sala de consiliu - bd. eroilor sanitari - langa sediul SSM. parca sunt doar sambata alegeri.

http://www.cmr.ro/legislatie_2_3.html REGULAMENT ELECTORAL PRIVIND ALEGEREA MEMBRILOR CONSILIILOR LOCALE, A REPREZENTANŢILOR ÃŽN CONSILIUL NAŢIONAL ŞI A REPREZENTANŢILOR ÃŽN ADUNAREA GENERALĂ NAŢIONALĂ
- cu ultimele update-uri http://www.cmr.ro/legislatie_2_4_53.html


pe liste am vazut faimoase nume - prea faimoase. :twisted:

e importanta chestia: CMR propune tematica de rezidentiat de pilda!

Art.2 Dreptul de vot, precum şi dreptul de a fi ales în organele de conducere îl au numai medicii membri ai Colegiul Medicilor din România.
art 3. [...] Dovada calităţii de membru al colegiului local se va face, acolo unde alegătorul nu se găseşte pe lista alegătorilor, cu ultima chitanţă a plăţii cotizaţiei.
Last edited by victor on Sat Nov 29, 2003 1:19 am, edited 3 times in total.

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

buletin

Postby bsd » Sat Nov 29, 2003 1:17 am

Ma repet si pe acest topic : cred ca e mai bine sa nu afisam seria de buletin. De ex cine iti vrea raul iti poate modifica tipul de abonament Orange pe orange.ro pt ca parola implicita e seria de buletin. Numai asa te trezesti cu o factura de sute de $.
Energy is the essence of life.

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

colegiul medicilor

Postby bsd » Sat Nov 29, 2003 1:23 am

Azi dupamasa am aflat de la o rezidenta ca proful de la clinica lor ii obliga sa voteze pt colegiul medicilor.

Dupa ce ca lunar ni se trage automat din salar 50.000 lei cotizatie, ca sa votezi mai trebuie sa te si inscrii :!: Inscrierea costa 250.000 lei. E valabil si pt stagiari si pt rezidenti. Nu stiu daca asta ar fi o solutie, pt ca nu am auzit de vreun candidat la conducerea colegiului care sa promita rezolvarea problemelor. Dar iata ca si dr.Popa si dr.Bojita(rector CJ) au promis sprijin candidatilor si le-au declarat ca ii sustin, dar presei au declarat opusul. Iar in culisele discutiei cu ministrul sa ajuns la un spirit de gasca. Pana nu il schimbam pe Popa cu unul care nu are nimic de pierdut nu vom obtine nimic :!:
Energy is the essence of life.

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Sat Nov 29, 2003 1:57 am

Astazi s-au intalnit cei din CCR.
Problema lor este simpla: - au venit doar sa indeplineasca o formalitate.Pentru ei totul este clar: un examen cum nu se poate de corect.
Dar sa incepem cu inceputul:
-dl. Florian Popa, presedintele comisiei tine un discurs: - rezidentiat cum nu se poate de corect in care nu exista decat o singura problema - cum sa fie departajati cei cu 950; - ordinul de validare a fost semnat de dl. Blanculescu "ieri" [cand nu mai era ministru]; - au existat chiar amenintari cu moartea la adresa sa... - "...cum , nu exista o prevedere care sa oblige la publicarea bibliografiei cu 6 luni inainte?" ("nu si nici nu a existat "!!! - o coconita al carui rost nu l-am dibuit, cum de fapt nici pe al domnului Popescu, dar... ;- usurare pe fata d-lui Popa;
- sunt intrebati rectorii pe rand ce parere au (intrebare cu privire la departajarea celor cu 950 );
- toti participantii sunt de acord cu faptul ca a fost un rezidentiat corect si spun un DA hotarat cu privire la decizia ministrului Blanculescu (cu mici nuantari:- Tm (prof. Dragulescu) cere bani pe grile (in senat (sau unde este ...) primeste 14.000.000 lei la o singura sedinta din trei in trei saptamani)
- B (dl. Andronescu) este contrariat de faptul ca "fata" dansului (preparator) nu este intra cu 860 pct. (de ce trebuie ca preparatorii sa sustina examenul de rez.? - cum sa fie obligati sa obtina punctajul minim? - nu ajunge 1/2 +1? - este lege? -de cand? - nu se poate face nimic?....)
-Victor (reprezentant asociatii studentesti...) explica cum este cu legile dar este prea "plictisitor" si se sare peste subiect (dar ca o concluzie: toti rectorii sunt contrariati de faptul ca preparatorii trebuie sa sustina examen ...)
- ....
- apare noul ministru (se pupa cu unii , da mana cu altii, mai si omite pe ....):- "Am venit numai sa ascult!!!! " Se arata prea putin dispus sa asculte bla-bla-bla-urile cu rezidentiatul corect..., si pune imtrebarea cheie: PARTEA CONTESTATARA CE SPUNE?
- reprezentantul "celor de afara si nu numai ..." explica de ce cere ANULAREA intregului concurs: -concursul nu si-a atins scopul (de departajare);- nicaieri in lume nu sunt atatia candidati cu nota maxima; - in mod normal exista un Gauss cu 2-3 in varf...., (din cand in cand mai intervine cucu_onita si dl. Popescu si incearca sa deturneze discutia ("in examene este ca la fotbal"- dl. Popescu); - daca s-ar analiza rezultatele ar rezulta un Gauss cu doua varfuri -cei ce s-au bazat pe grile si cei care pe bibliografie; -au fost favorizati oporunistii (sare cucu_onita ca arsa: "vezi ce spui!!!"...., tanarul reformuleaza....,(mai sare iar cucu_onita si dl. Popescu cu diferite proteste...)- mai spune tanarul cate ceva despre bibliografie si egalitatea de sanse, mai casca cate un rector...
- intervine dl. ministru: "oricun eu vroiam sa va spun ca mentin decizia domnului ministru Blanculescu" (zambete pe fetele participantilor "de seama" si dezamagire pe cele ale celor "tineri");
- dl. Popa vine cu propunerea suplimentarii "la chirurgie cu locurile necompletate la med. de familie", rectorii cad de acord dar dl. ministru se opune cerand sa-i fie lasat timp sa se consulte cu... (oare dl. Popescu este unul din consilieri?);
- dl. ministru se retrage;
- discutiile continua cu modalitatea de alcatuire a grilelor pentru departajare;
- dl. Popa "la presa nu dam nimic" , "NU"si rectorii in cor dar intervine cucu_onita "vor afla", toti se uita spre tineri...,"dam un comunicat de presa", "DA" si rectorii in cor...
- toata lumea se ridica.......
- "contestatarul" promite o revedere in instanta....
.......
Afara,
unde asteptau de cateva ore bune "contestatarii":
- se da o nota informativa si se asteapta iesire rectorilor:
- unii sunt nevoiti sa iasa mai repede (pierdeau AVIONUL),altii .... . Acelasi scenariu: afara toti sunt de partea "contestatarilor". (Numai cel de la Tm (a fost ministru?) demareaza in tromba ....). Dl Popescu nu indrasneste sa iasa (se uita depa usi si chiar trimite o doamna sa vada daca mai sunt protestatari...);
- se hotarasc urmatoarele intalniri si cai de protest.

Last edited by kULA on Sat Nov 29, 2003 4:04 am, edited 1 time in total.

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

Postby bsd » Sat Nov 29, 2003 2:04 am

De acum sa ne invatam minte sa delegam ca fiind de-al nostru un reporter. Sau sa renuntam la un reprezentant pt un reporter. Sigur ar reactiona altfel cand se stiu in vizor.
Energy is the essence of life.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Nov 29, 2003 2:07 am

- se pare ca am pus rezumatul meu in alt topic - http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?p=11439#11439

- am facut si eu un inceput de analiza a datelor de pe chirurgie, sper sa nu repet ce a facut poate altcineva deja parca;

- puncatajul si frecventa(nr de participanti care au luat punctajul respectiv)

Code: Select all

900   7
901   3
902   6
903   5
904   8
905   4
906   4
907   8
908   5
909   5
910   2
911   12
912   7
913   7
914   14
915   7
916   8
917   6
918   9
919   3
920   10
921   8
922   8
923   11
924   10
925   9
926   10
927   8
928   12
929   10
930   10
931   9
932   10
933   11
934   14
935   19
936   20
937   23
938   12
939   23
940   15
941   26
942   30
943   28
944   33
945   42
946   43
947   35
948   61
949   91
950   259

Code: Select all

Mean   865.7697368
Standard Error   3.591749055
Median   927.5
Mode   950
Standard Deviation   146.8669658
Sample Variance   21569.90565
Kurtosis   16.2770809
Skewness   -3.534952376
Range   950
Minimum   0
Maximum   950
Sum   1447567
Count   1672
Largest(1)   950
Smallest(1)   0
Confidence Level(95.0%)   7.044801351

super gauss! numar punctaje contra punctaje (de la val medie obtinuta in sus)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by victor on Sat Nov 29, 2003 4:05 am, edited 8 times in total.

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

avem un aliat!

Postby bsd » Sat Nov 29, 2003 2:41 am

Trimiteti cat mai multi urmatoarea scrisoare catre PNL la fax. 021-310.01.47 sau tel. 021-310.01.73 Filiala Bucureşti (adresele de mail nu merg- preluate de pe http://www.pnl.ro)

Catre Theodor Stolojan si seful Comisiei de Sanatate din PNL, dr. Sorin Paveliu:

Consideram ca dl. Blanculescu a criticat pe nedrept implicarea partidelor in problema rezidentiatului.Domnule Stolojan, cu ocazia neacordarii statutului de economie de piata functionala, ati declarat ca ati atras atentia oficialilor europeni despre gravele probleme din sistemul sanitar.Noi, tinerii doctori, reprezentam viitorul medicinii romanesti. Noi consideram ca actualul examen promoveaza nonvaloarea dpdv profesional, incurajand invatarea pe dinafara a raspunsurilor la intrebari. Dumneavoastra sustineti promovarea pe criteriul competentei. Nu e de ajuns ca doctorii au iesit pe locul I in ceea ce priveste coruptia in Romania? Ce om va avea incredere intr-un medic care nici nu a citit cartile de specialitate? Retezati raul de la radacina! Nu are importanta ca legea nu a prevazut posibilitatea anularii examenului decat daca a fost fraudat. Chiar daca nu a fost nici o frauda, e gresit cum s-a procedat. Exista posibilitatea ordonantelor corectoare.

Credem ca se incalca drepturile omului (art.26) in care se spune ca invatamantul superior trebuie sa fie accesibil tuturor pe baza de merit.Consideram ca nu are nimeni vreun merit profesional daca a invatat niste raspunsuri pe dinafara!

Credem ca toate partidele au o oportunitate sa se puna in valoare, luand o pozitie ferma in acest conflict. Credem ca chiar si puterea ar castiga mai multe "puncte" din partea electoratului daca nu ar nega ca exista o problema, daca si-ar recunoaste greseala si ar incerca sa o indrepte. Dar nu o face. Cine o face, va castiga simpatia nu numai a nedreptatitilor (care sunt mult mai multi decat cei "admisi"), dar si a parintilor lor, prietenilor lor, si a omului de rand in special. Ne-am bucura foarte mult daca PNL si-ar asuma rolul de initiator/moderator in dialogul protestatari-putere si nu ar lasa puterea sa ignore situatia.Totusi trebuie sa recunoastem ca un lucru bun s-a intamplat: de la anul vor fi modificari majore.Dar pe noi ne intereseaza ceea ce se intampla ACUM!

Multumim anticipat.
Energy is the essence of life.

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Sat Nov 29, 2003 3:54 am

avocatii ne-au sfatuit sa trimitem urmatoarele
cele doua foruri au obligatia sa ne raspunda in maxim 30 zile
dupa acest pas (raspunsul lor) ii putem actiona in justitie
urmatorii pasi - dupa ce se primesc primele raspunsuri de la cele doua ministere
toata consultanta juridica este gratuita si va fii pe site
cu cat mai multi cu atat mai bine
puteti semna una sau mai multe persoane pe aceeasi reclamatie







CATRE MINISTERUL SANATATII SI FAMILIEI



Subsemnatii ......., domiciliat in ............., str. ......, nr...., ..............., domiciliata in mun. ........, str. ............ nr....., .........................., domiciliata in ............., str. .................. bl. ......., sc......, ap....., si ............................, domiciliat in ................, str. ................, nr........., bl...., ap..., Sc...., sector ...., in temeiul art.5 alin.1 din Lg.nr.29/1990 privind contenciosul administrativ, formulam prezenta

RECLAMATIE ADMINISTRATIVA


Solicitam anularea concursului national de admitere la rezidentiat deoarece nu s-au respectat prevederile legale cu privire la organizarea si desfasurarea concursului.De asemenea, deficientele de organizare au cauzat situatii defavorizante pentru participantii la concurs.

Subsemnatii suntem vatamati in drepturile noastre prin actul administrative de autoritate facut cu incalcarea legii.

Prezentul examen de admiterte la rezidentiat a fost organizat superficial si nu a acordat sanse egale pentru toti participantii.

Astfel, informarea asupra modalitatii de examen a fost derutanta si interpretabila.

Unii candidati au luat ca bibliografie grilele publicate pe internet iar altii au continuat sa studieze bibliografia indicata din cartile de specialitate luand grilele publicate pe internet doar ca orientative.

In Viata Medicala nu apare mentiunea publicarii grilelor pe internet, abia in nr.40 al ziarului a fost facut public faptul ca" testele concursului de rezidentiat din 23.11.2003 , vor fii selectate de calculator din randul testelor publicate pe internet si ramase in baza de date".

In septembrie 2003 , Ministrul sanatatii a hotarat , fara baza legala, ca testele publicate orientativ pe internet vor deveni testele definitive, pe baza carora se va da concursul.

Practic, s-a creat o situiatie defavotrizanta, nu toti participantii avand acces la internet.

De mentionat, ca autoritatea administrative a publicat grilele de examen pe internet, si nu o alta institutie.

In aceste conditiui nu am avut sanse egale, incalcandu-ni-se dreptul la informatie si egaliatea de sanse.

In ceea ce priveste metodologia de desfasurare a concursului , aceasta nu prevede situatia realizarii unor punctaje maxime de catre mai multi concurenti, iar completarea dupa concurs a metodologiei este lipsita de temei legal.

Practic prin completarea metodologiei dupa desfasurarea concursului se adduce o modificare a regulilor de desfasurare a acestuia.

Solicitam sa aveti in vedere vatamarea drepturilor noastre constitutionale de catre autoritatea administrative si sa dispuneti anularea concursului de admitere la reaidentiat si organizarea unui nou concurs in conditii egale pentru toti participantii.

Data Semantura


trimisa prin posta la adresa:
Ministerul Sanatatii si Familiei
str.Cristian Popisteanu 1-3 sector 1, Bucuresti

(recomandata
confirmare de primire care se pastreaza)




CATRE MINISTERUL EDUCATIEI, CERCETARII SI TINERETULUI

Subsemnatii ......., domiciliat in ............., str. ......, nr...., ..............., domiciliata in mun. ........, str. ............ nr....., .........................., domiciliata in ............., str. .................. bl. ......., sc......, ap....., si ............................, domiciliat in ................, str. ................, nr........., bl...., ap..., Sc...., sector ...., in temeiul art.5 alin.1 din Lg.nr.29/1990 privind contenciosul administrativ, formulam prezenta

RECLAMATIE ADMINISTRATIVA


Solicitam anularea concursului national de admitere la rezidentiat deoarece nu s-au respectat prevederile legale cu privire la organizarea si desfasurarea concursului.De asemenea, deficientele de organizare au cauzat situatii defavorizante pentru participantii la concurs.

Subsemnatii suntem vatamati in drepturile noastre prin actul administrative de autoritate facut cu incalcarea legii.

Prezentul examen de admiterte la rezidentiat a fost organizat superficial si nu a acordat sanse egale pentru toti participantii.

Astfel, informarea asupra modalitatii de examen a fost derutanta si interpretabila.

Unii candidati au luat ca bibliografie grilele publicate pe internet iar altii au continuat sa studieze bibliografia indicata din cartile de specialitate luand grilele publicate pe internet doar ca orientative.

In Viata Medicala nu apare mentiunea publicarii grilelor pe internet, abia in nr.40 al ziarului a fost facut public faptul ca" testele concursului de rezidentiat din 23.11.2003 , vor fii selectate de calculator din randul testelor publicate pe internet si ramase in baza de date".

In septembrie 2003 , Ministrul sanatatii a hotarat , fara baza legala, ca testele publicate orientativ pe internet vor deveni testele definitive, pe baza carora se va da concursul.

Practic, s-a creat o situiatie defavotrizanta, nu toti participantii avand acces la internet.

De mentionat, ca autoritatea administrative a publicat grilele de examen pe internet, si nu o alta institutie.

In aceste conditiui nu am avut sanse egale, incalcandu-ni-se dreptul la informatie si egaliatea de sanse.

In ceea ce priveste metodologia de desfasurare a concursului , aceasta nu prevede situatia realizarii unor punctaje maxime de catre mai multi concurenti, iar completarea dupa concurs a metodologiei este lipsita de temei legal.

Practic prin completarea metodologiei dupa desfasurarea concursului se adduce o modificare a regulilor de desfasurare a acestuia.

Solicitam sa aveti in vedere vatamarea drepturilor noastre constitutionale de catre autoritatea administrative si sa dispuneti anularea concursului de admitere la reaidentiat si organizarea unui nou concurs in conditii egale pentru toti participantii.

Data Semantura



adresa:
Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului
Str. Gen. Berthelot 28-30, sector 1
70738, Bucuresti

(recomandata
confirmare de primire care se pastreaza)

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Sat Nov 29, 2003 4:14 am

Avem cateva zile de pauza pana la reluarea protestelor in strada.
Incercati sa miscati tot ce se poate misca, scrieti in tara si strainatate, cautati adrese de institutii care ne pot ajuta!
Nu uitati: "ei" nu se tem decat de opinia publica interna dar mai ales de cea internationala si uneori de justitie!
Incercati sa sensibilizati lumea medicala!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Nov 29, 2003 4:18 am

adrese de institutii internationale care pot da blam profesional, depinde insa cine asculta

:arrow: http://www.amee.org/ Association for Medical Education In Europe;
:arrow: http://histolii.ugr.es/amse/ THE ASSOCIATION OF MEDICAL SCHOOLS IN EUROPE
:arrow: http://www.bologna-berlin2003.de/ Bologna Process and Bologna convention
:arrow: http://www.sund.ku.dk/wfme/ WORLD FEDERATION FOR MEDICAL EDUCATION - cel mai important link, au "basic and recommended standards for medical education"
:arrow: http://www.wma.net/e/ World Medical Association
:arrow: http://www.iamse.org/ INTERNATIONAL ASSOCIATION OF MEDICAL SCIENCE EDUCATORS

din cate stiu - doar Clujul are un reprezentant in AMEE - prima, in rest romania nu prea e reprezentata la nivelul organizatilor de educatie medicala din lume. E vorba de professor Ioan S Bocsan, Cluj-Napoca, Romania.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sat Nov 29, 2003 10:58 am

Astea pot fi trimise si personal sau doar pe baza unor liste?

dudadee
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 24, 2003 7:34 pm

Postby dudadee » Sat Nov 29, 2003 12:41 pm

Intrebare pt kula, mula si toti ceilalti protestatari:

Inteleg ca la chirurgie au fost rezultate ilogice; dar ce parere aveti despre celelalte specialitati? V-as da un sfat: daca vreti sa obtineti o anulare, desi nu aveti argumente convingatoae, decat legat de rezultate, ar fi mai bine sa va concentrati pe chirurgie. Ceilalti isi aleg specialitatea duminica, iar la medicala, desi se da baraj au fost doar 75 cu punctaj maxim din 915 locuri (s-a intrat cu 912 puncte parca). V-ati extins prea tare, bine ca nu cereti demisia guvernului sau dizolvarea parlamentului Europei pt. ca ati picat un examen! E un sfat, eu zic ca aveti toate sansele sa pierdeti TOT, in loc sa castigati o suplimentare de locuri sau cu sanse etrem de mici repetare examenului la chirurgie. Faceti cum credeti voi, din punctul meu de vedere, sotia care a luat 950 la orice ora da examen, cu orice sistem vreti voi va fi in varf, iar contestatarii raman buni la proteste si nu la luat examene cheie.

Mai vorbim; sunt lucruri mult mai importante care trbuie schimbate in medicina si in primul rand mafia. Anu asta a fost un examen unde nu s-a furat, desi a fost prost gandit,; e un pas inainte; medicii care intra in mod cinstit acum vor trebui sa lupte cu un sistem al carui sfarsit este aproape.

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

FRAUDA

Postby bsd » Sat Nov 29, 2003 12:42 pm

Astia au pus lupul paznic la oi :evil:

Iata ce scrie Curentul din 28 nov. 2003:

"..In plus, directorul acestui centru, care este si presedintele Comisiei Centrale de Rezidentiat, dr. Florian Popa si directorul de Resurse Umane din Ministerul Sanatatii, dr. Gheorghe Popescu, au facut parte si din comisia examenului de rezidentiat anulat din cauza fraudelor din 1997.
..Totodata, este surprinzator ca, in octombrie 2003, Gheorghe Popescu l-a inlocuit in comisie pe ex-secretarul de stat Teodor Traistaru. Explicatia acestui fapt ne scapa.."
( http://www.curentul.ro/curentul.php?num ... &art=41407 )

Trebuie schimbata toata comisia, altfel chiar daca se da doar baraj vor fi vandute locurile bune, si nu ma refer la pozitia din sala :) Solicit pe cei cu 950 C/ 940 M sa formuleze un protest si sa-l trimita presei, ministerului, colegiului medicilor, primului ministru si Parchetului National Anticoruptie.
Energy is the essence of life.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

MESAJ

Postby Scoro » Sat Nov 29, 2003 3:21 pm

Vreau sa transmit un mesaj personal tuturor celor care NU au fost alaturi de noi la proteste in aceasta saptamana si aici as vedea urmatoarele categorii:

- colegii care au picat, in special cei care au invatat si nu au reusit sa se "ridice" la standardul impus de acest concurs si care au acceptat esecul fara sa aiba nici un cuvant de spus

- colegii inca studenti, colegii rezidenti, cadrele didactice din universitati, doctorii din spitale, mai ales cei al caror cuvant are o oarecare greutate

- Colegiul Medicilor

Nu in ultimul rand:

- colegii cu punctaje bune, cei care au intrat si care au invatat si care ar fi intrat fara probleme chiar si in conditii normale de concurs (asa cum am mai spus, sunt convins ca sunt destui in aceasta categorie)

- colegii "merituosi", care acum tremura la gandul ca ar putea sa se mai dea odata concursul, dar pe bune, caz in care ar demonstra cat de valorosi sunt ei - cu alte cuvinte oportunistii si pilosii

Pe toti vreau sa va rog sa va uitati in sufletul vostru si sa va raspundeti la intrebarea "a fost sau nu un concurs corect si adevarat?"

Nu e nevoie sa raspundeti aici.

Eu cred ca singura, marea concluzie a acestui concurs nu are legatura cu chestii minore precum cine a tocit grilele si cine a invatat, ca x e mai merituos decat y, ci de fapt ceea ce trebuie sa intelegem toti este ca sistemul actual a devenit putred pana in maduva oaselor.

Si atunci, nu va puneti problema voi toti cei care din diverse motive nu ati deschis gura pentru a protesta impotriva unui sistem aberant, ca la un moment dat in cariera voastra medicala ati putea fi victima unui Popa sau unui Popescu sau Blanculescu sau mai stiu eu care?
Ati tacut acum si ati acceptat implicit ca totul a fost ok.

Nu v-o doresc si nu vreau sa sune ca un blestem, fiindca nu imi sta in fire sa fac asa ceva, dar mai devreme sau mai tarziu, intr-un fel sau altul veti fi si voi "victimile" unor decizii aberante si dictatoriale si atunci veti regreta ca nu ati incercat sa taiati raul de la radacina atunci cand ati avut ocazia!

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Sat Nov 29, 2003 5:36 pm

Pentru cei care organizeaza acest protest: faceti un nou topic (locked) in care sa specificati unde si ce sa trimitem cei care nu suntem din Bucuresti! Pentru ca ce scrie in acest topic e cam incurcat...se pierd lucruri importante in atatea reply-uri! Eu cred ca un mare protest in care sa vina macar vreo 500 de oameni ar sensibiliza presa! Ganditi-va la a organiza asa ceva! Cei care si-au batut joc de acest examen tocmai asta urmaresc: epuizarea fortelor celor care protesteaza! Si au reusit foarte bine, prin schimbarea ministrilor, declaratii dure la TV. Nu am vazut vreun talkshow in care sa fie fata in fata organizatori-protestatari! NU RENUNTATI!

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sat Nov 29, 2003 5:54 pm

uno wrote:Pentru cei care organizeaza acest protest: faceti un nou topic (locked) in care sa specificati unde si ce sa trimitem cei care nu suntem din Bucuresti! Pentru ca ce scrie in acest topic e cam incurcat...se pierd lucruri importante in atatea reply-uri! Eu cred ca un mare protest in care sa vina macar vreo 500 de oameni ar sensibiliza presa! Ganditi-va la a organiza asa ceva! Cei care si-au batut joc de acest examen tocmai asta urmaresc: epuizarea fortelor celor care protesteaza! Si au reusit foarte bine, prin schimbarea ministrilor, declaratii dure la TV. Nu am vazut vreun talkshow in care sa fie fata in fata organizatori-protestatari! NU RENUNTATI!


Pai in principiu, de marti 2 decembrie reluam protestele la minister.
Faceti si voi cei din alte centre un efort si veniti la Bucuresti.
Daca iar ne adunam 100 de oameni, nu facem nici o scofala, decat cel mult o pneumonie...

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sat Nov 29, 2003 7:07 pm

Informatie luata de pe acest forum:

Most users ever online was 450 on Thu Nov 27, 2003 2:37 pm


Si cu toate astea in fatza ministerului ne adunam in jur de 100 de oameni...
Cred ca ar trebui sa sa il punem pe Popa in fata unui comp si sa sa protestam on-line ca altfel vad ca nu se poate...

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Sun Nov 30, 2003 12:24 am

iarasi o luam de la capat :(
bogdanoti, adam, etc - daca mai postati la topicul asta vi se inactiveaza contul..

valabil si pt cei de aici care posteaza la baraj.

va rog sa ne spuneti daca ne scapa vreun post de genul asta pus la "baraj" sau la "proteste" - nu putem sta non-stop pe forum! dar nu faceti si voi la fel doar ca sa le-o "platiti" celorlalti - asa nu ne oprim niciodata, nu credeti?

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Sun Nov 30, 2003 11:28 am

Scoro, mersi pentru raspuns, dar noi, cei din provincie nu putem sa venim in fiecare zi in fata ministerului! Organizati un protest mare la care sa vina din toata tara si sa fie si presa acolo! Stiu o gramada de colegi care s-au resemnat cu ideea ca au picat! E pacat ca nu stim sa ne cerem drepturile! Chiar am stat in zadar luni de zile in casa si nopti nedormite? Pentru ce? Multi din cei pe care ii cunosc nu au acces nici macar la acest forum, pentru ca nu au net acasa! Daca s-ar organiza un protest anuntat din timp i-as suna pe toti pe care ii cunosc sa vina la Bucuresti! Suntem cam dezorganizati! Va multumesc ca luptati in continuare! Nu va lasati!

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sun Nov 30, 2003 11:50 am

Adevarul e ca suntem foarte dezorganizati...
Multi s-au resemnat imediat dupa acest pseudo-concurs, altii au mai venit pe la proteste, dar probabil ca oboseala, frigul si mai ales sila fatza de nepasarea autoritatilor, dar si a colegilor si presei, i-au determinat sa renunte.

Vineri am hotarat sa ne adunam si marti 2 decembrie la ora 10 in fatza la MSF.

Sa vedem cati vor veni. Ar fi un moment bun si pentru cei din tara sa vina la Bucuresti sau sa organizeze proteste la ei in orase. E poate ultima sansa.

Metode de "popularizare" a miscarii: internet, telefon, viu grai, afise la DSP-uri, facultati si... nu mai stiu.

Si asa, inainte aici era o mare agitatie, acum vad ca s-au dat loviti toti...

Pana la urma, ne meritam soarta. Si eu mi-o merit fiindca am insistat sa cred ca voi putea face ceva in tara asta, desi semnalele deveneau din ce in ce mai clare pe masura ce trecea timpul...

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

indemn pt cei cu 949

Postby bsd » Sun Nov 30, 2003 2:15 pm

Indemn pe toti cei care au luat 949 sa dea in judecata ministerul pentru nespecificarea explicita a formulei de calcul pt punctajul ponderat.Sa faca o plangere si sa o trimita presei si ONG-urilor.
Energy is the essence of life.

Decebal T
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:26 pm

Un nou premiu Nobel pentru medicina romaneasca?!

Postby Decebal T » Sun Nov 30, 2003 3:17 pm

Trebuie sa fiu de acord cu dl. Florian Popa. "Metoda pentru ridicarea IQ" promovata de echipa dumnealui a dat rezultate asemenea vanturilor bolsevice care au intrat si in tarisoara noastra prin 1945. Detalii in atasament ("despre curba Gauss si clopotul Florian Popa si colaboratorii")... Dar nu era mai bine sa profite de ceea ce a dat natura si nu de ceea ce s-a obtinut prin artificii costisitoare... macar de dragul viitorilor pacienti...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Sun Nov 30, 2003 5:23 pm

Incerc sa ii sun pe toti pe care ii cunosc sa ii conving sa vina marti la 10 la ms. Va sfatuiesc sa afaceti la fel! Asa acum a fost posibil sa se intample ceea ce s-a intamplat eu inca mai sper ca este posibil sa se anuleze acest examen de *** !

ancacj
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:53 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

pt cei din cj!

Postby ancacj » Sun Nov 30, 2003 6:39 pm

maine.. adica luni 1 decembrie ,cei cu protestul, in fata la decanat la ora 11.00

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sun Nov 30, 2003 7:38 pm

Iata in sfarsit o opinie sustinuta cu tarie!
Sunt complet de acord. Vino cu niste propuneri concrete. Ar trebui sa protestam intr-un mod cat mai original, nu sa stam ca niste momai inghetate in fatza Ministerului.

User avatar
happy_me
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Sun Nov 23, 2003 9:48 pm

Postby happy_me » Sun Nov 30, 2003 7:48 pm

ar fi bine ca incepand din momentul asta sa anuntam presa ca nu avem de gand sa lasam un fost ministru sa decida sustinerea unui examen de baraj care nu are nici o legatura cu metodologia si legea si sper sa fiti de acord sa ne adunam cand se va sustine acest examen si sa incercam cu orice pret sa-l impiedicam!!!

User avatar
happy_me
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Sun Nov 23, 2003 9:48 pm

Postby happy_me » Sun Nov 30, 2003 7:55 pm

stiu ca trebuie sa facem scandal!!! S C A N D A L ! ! !
nu original, nu avem timp de prostii, de subtilitati ca nu avem cu cine!
SCANDAL!!!

User avatar
doctorSG
Posts: 3
Joined: Sun Nov 30, 2003 8:02 pm
Location: in IAD

Postby doctorSG » Sun Nov 30, 2003 8:16 pm

unde mergem sa facem SCANDAL ? ( ora, ziua si amplasarea ). Vreau sa stiu sigur, pt ca vin din provincie. Sa fie pe bune, m-am saturat de lasitate si minciuni
fortza

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sun Nov 30, 2003 8:31 pm

Marti 2 decembrie ora 10 in fatza la MSF.

Multi de pe aici am fost in fiecare zi saptamana trecuta.
Daca mizerabilii astia de la massmedia, in special televiziunile ar fi spus mai multe despre noi, probabil ca ar fi venit mai mult lume.

User avatar
garbie
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:06 pm

Postby garbie » Mon Dec 01, 2003 12:16 am

O.K. Dc e sa facem SCANDAL, pai atunci sa facem SCANDAL!!!!

Provincia dc se poate alatura protestului nostru, sa vina marti 2

decembrie ORA 10.00 in fata la MSF, cu catel, cu purcel, cu tot

arsenalul ca sa facem SCANDAL.

Anuntati-va prietenii, fostii si actualii, caci trebuie sa fim cit mai multi!!!
Macar acum puteti veni!!!!

Asteptam provincia ca sa fim cit mai multi!!!

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Mon Dec 01, 2003 12:46 am

Ar trebui sa cumparam niste panza si spray cu vopsea sa facem niste bannere mari.
Atentie: spray-urile sunt ca sa scriem lozinci pe bannere, nu ca sa murdarim zidurile ministerului (spun asta ca sa nu se mai trezeasca vreun "merituos" sa ma acuze de instigare la acte de vandalism, violenta, viol in grup cu perversiuni sau mai stiu eu ce...)

doctorlary
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:15 pm
Location: bucuresti

Postby doctorlary » Mon Dec 01, 2003 1:07 pm

fratilor ce se aude de suplimentari?stie careva?

stelutza
Posts: 4
Joined: Fri Oct 31, 2003 10:39 am

Postby stelutza » Mon Dec 01, 2003 1:30 pm

Eu am ajuns pe forum cu intarzaiere (probabil ca sunt inca multi care nu stiu de existenta lui, si mai ales de importanta lui) si de aceea is un pic in aer, acum citesc ce ati postat voi de duminica incoace si imi dau lacrimile... Imi sunteti tare dragi ca mai aveti putere sa luptati.
Nu stiu nimic de cei de la stoma, ei nu se implica in actiunea anti-rezi? Doar si noi ne-am izbit de aceeasi problema: bibliografia de peste 2700 pag in balanta cu cele 3000 si ceva de grile.
Studentii din anii mai mici (din cj) vor sa se implice, sa fie alaturi de noi dar trebuie organizati si din cate am auzit eu...

medo
Posts: 2
Joined: Fri Nov 28, 2003 5:58 pm
Location: bistrita

Postby medo » Mon Dec 01, 2003 2:13 pm

SCANDAL!!! doar asa se mai rezolva ceva in tara asat!
maine,in toate centrele universitare.e imposibil pt.majoritatea celor din provincie sa vina la bucuresti.ar fi bine sa obtinem sprijinul studentilor.trebuie contactati cei din OSM.
anca din cj!? ce se intampla acolo?

castor
Posts: 1
Joined: Mon Dec 01, 2003 2:55 pm

marti 2 dec ora 10 la msf apel pentru protest

Postby castor » Mon Dec 01, 2003 3:09 pm

Marti 2 dec ora 10 la MSF toti cei care au ceva de spus impotriva rezidentiatului de anul acesta sunt asteptati in numar cat mai mare.
Sa realizam "cantitatea" care conteaza pentru a atrage atentia asupra acestei probleme.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Dec 01, 2003 3:22 pm

Salutare :idea:

Eu am fost extrem de dezamagit de ceea ce s-a intamplat... Am fost plecat in zona rurala si n-am mai scris de mult timp adunandu-se cam multe...

As avea o propunere: sa se realizeze un SITE SPECIAL de PETITII si PROTESTE impotriva organizarii Rezidentiatului si a relevantei rezultatelor.

Ca model va rog sa accesati:

http://www.thepetitionsite.org (un site cu petitii in limba engleza, care a gazduit-o si pe cea impotriva arbitrajelor UEFA ale echipei Nationale de Fotbal)

E destul de greu sa ne adunam cu totii intr-un anumit loc. De aceea eu cred ca realizarea si gazduirea unui astfel de site ar fi de mare ajutor si nu ar fi greu de realizat.

Ar trebui sa contina rubrici pt date personale (Nume, prenume, adresa de domiciliu, numar si serie de buletin, CNP, email, nr de telefon) si o rubrica pentru sustinerea petitiei.

Astfel s-ar putea aduna MULTE semnaturi electronice care ar putea fi trimise catre Ministerele implicate, Presa, diverse Organizatii si s-ar putea realiza un contact mult mai usor cu persoanele semnatare :idea:

Eu i-am scris unui prieten pt gazduire...si-i astept raspunsul. Poate e cineva totusi mai repede disponibil :idea:


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests