Proteste anti-rez. organizare, idei (doar pentru anti-rezi!)

for future reference; read only..
User avatar
marcellus
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Oct 02, 2003 6:49 pm

Postby marcellus » Tue Nov 25, 2003 9:53 pm

euuuuuuuuuuuuuu wrote:
Scoro wrote:Studiati siteul Avocatului Poporului http://www.avp.ro , fiindca s-ar putea sa fie solutia problemei noastre.


Avocatul Poporului nu este nici pe departe solutia problemei voastre. Aceasta institutie are singura atributie de a apara drepturile omului, asa cum acestea sunt definite in Constitutie si in tratatele internationale. Cu siguranta nu se va implica in porblema rezidentiatului deoarece nu s-a incalcat nici un drept al omului. Au fost vatamate doar interesele voastre legitime.



Stmabile euuuuuuuuuuuuuu, apreciez devotamentul Dvs. vis-avis de problema noastra, dar, dati-mi voie sa va contrazic in legatura cu afirmatia Dvs. de mai sus. Eu cred ca n-au fost incalcate doar interesele noastre, ci chiar si drepturile omului. Adica dreptul nostru la un examen corect, care sa evalueze cunostintele noastre reale din medicina si nu abilitatea de a memora niste grile prost facute. Sunt convins ca printre cei cu 950 puncte sunt si persoane care stiu materie, dar asta nu inseamna ca cei care au facut 948,947...etc. sunt niste cretini.
Eu consider ca la acest exanen, pe langa faptul ca s-a incalcat flagrant legea de organizare a acestuia, s-a incalcat si dreptul nostru de a fi evaluati la justa noastra valoare.

Eu nu am o competenta juridica, dar cred ca articolul de mai jos este cat se poate de sugestiv.:


DECLARAŢIA UNIVERSALĂ A DREPTURILOR OMULUI




Articolul 7



Toţi oamenii sînt egali în faţa legii şi au, fără nici o deosebire, dreptul la o egală protecţie a legii. Toţi oamenii au dreptul la o protecţie egală împotriva oricărei discriminări care ar viola prezenta Declaraţie şi împotriva oricărei provocări la o asemenea discriminare.

In concluzie, cred sa un sprijin juridic, indeferent de la cine vine, este binevenit in demersul nostru.

ionica
Posts: 2
Joined: Tue Nov 25, 2003 10:04 pm

pentru cei care au ajuns in iasi

Postby ionica » Tue Nov 25, 2003 10:17 pm

pentru cei care nu au ramas in bucuresti!

cei din bucuresti au nevoie de ajutorul nostru , trebuie sa ne mobilizam cat repede si trimitem o lista cu semnaturi pentru contestarea rezidentiatului
ne intalnim maine la ora 10.oo in piata unirii- din iasi.
veniti cat mai multi , sa luptam pana la sfarsit!

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Tue Nov 25, 2003 10:20 pm

Bravo Ionica!
Mobilizeaza tu lumea in Iasi!

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 10:22 pm

Scoro, acum am aparut
Spune cu cine crezi ca ai vrea sa vorbesc.
As putea vorbi, dar, dupa cum ti-am spus nu as vrea sa ies in fata.
Va sprijin cu "logistica".

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Tue Nov 25, 2003 10:24 pm

Nu trebuie sa iesi in fatza. De fapt nimeni nu vrea sa se expuna prea mult intr-o asemenea situatie de 2 lei. Vorbeste cu cine poti, cu cine iti perimiti, cu cine crezi ca ne-ar putea sustine.
Nu trebuie sa iti spun eu cu cine sa vorbesti.

Sau daca insisti: vorbeste cu Blanculescu si cu Popa... :lol:

Serios vorbind: logistica nu e suficienta. Daca maine vor fi iar 50 de oameni la MSF nu facem nici o scofala. O sa treaca neobservata toata nedreptatea, colegii proaspeti rezidenti ne vor privi cu superioritatea cu care deja o fac si o sa fim nevoiti sa mai "vaslim" inca un an, asa cum ne sfatuiesc cu obraznicie unii dintre ei.

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 10:40 pm

Catalina Popa o cheama pe doamna responsabila de partea medicala de la B1tv. Mi s-a zis sa o contactam pe ea. Ei au sediul in fata ministerului.
are telefon 0723 55 15 17

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 10:45 pm

Ideea cu Romexpo si Clubul Roman de Presa mi se pare si mie interesanta; e totusi incert cum va reactiona CT Popescu, pentru ca este oscilant in ultima vreme

Matei
Posts: 3
Joined: Tue Nov 25, 2003 9:54 am

Postby Matei » Tue Nov 25, 2003 10:46 pm

Ramane pe maine la ora 10 sa ne intalnim din nou in fata ministerului?Eu nu am putut ajunge astazi, dar maine vin sigur si incerc sa mai conving si colegii!

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Tue Nov 25, 2003 10:50 pm

Cei doi de care ziceai sunt deja influentati de deasupra lor.
Asa cum zicea colega, trebuie sa vorbim cu un "adversar" de-al lor, daca se poate tot din PSD si sa marjam pe ideea de a"nu se strica imaginea partidului" care vrea europenizare

Azzaroth
Posts: 2
Joined: Tue Nov 25, 2003 10:30 pm
Contact:

Postby Azzaroth » Tue Nov 25, 2003 10:59 pm

cred ca in craiova toti sinteti fericiti daca nimeni nu se implica. Macar SSM-urile ar trebui sa ia atitudine , daca rectoratele nu au nimic de zis.

karanar
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Nov 24, 2003 1:31 pm
Contact:

Postby karanar » Tue Nov 25, 2003 11:03 pm

Am incearcat sa mai adun ceva oameni care sa mearga maine la MS...se pare ca nu prea reusesc...incercati sa va (ne ) organizati cumva.

karanar
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Nov 24, 2003 1:31 pm
Contact:

Postby karanar » Tue Nov 25, 2003 11:06 pm

Trebuie gasite ceva nume sunore in medicina asta care sa ne sustina..dusmanii dusmanului meu sunt prietenii mei...

Azzaroth
Posts: 2
Joined: Tue Nov 25, 2003 10:30 pm
Contact:

Postby Azzaroth » Tue Nov 25, 2003 11:08 pm

Incercati sa contactati liderii SSM de la fiecare UMF sa scoata lumea in strada. Desi ar trebui sa se sesizeze si singuri......

karanar
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Nov 24, 2003 1:31 pm
Contact:

Postby karanar » Tue Nov 25, 2003 11:12 pm

A mai spus'o cineva acu' cateva zile:faceti un canal pe mirc! se discuta mai usor..de fapt il fac io acu'.. rezidentiat se cheama

User avatar
cerebrex
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jul 31, 2003 3:07 am

Postby cerebrex » Tue Nov 25, 2003 11:12 pm

nu am reusit inca sa citesc ce s-a scris pana acum, insa daca e nevoie de cineva care sa iasa in fata, nu am nici o retinere

am vorbit o data cu blanculescu luni seara si imi este foarte clar ca el nu are nici cea mai vaga idee despre ceea ce urmeaza sa decida

e important sa aducem chestii care fac zgomot: fluiere, un megafon ar fi perfect, sticle din plastic, etc.

se poate face o estimare a numarului de persoane care o sa fie maine in fata ministerului?

User avatar
Con
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:51 pm

Postby Con » Tue Nov 25, 2003 11:16 pm

Pt. ieseni : maine la 10 in piata Unirii cat mai multi!!!!!!!
Am sa vin cu televiziunea sa ne vada lumea !!!!!!
Nu trebiue sa cedam!!!!!!!

User avatar
medstar
junior
junior
Posts: 78
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:09 pm
Contact:

Postby medstar » Tue Nov 25, 2003 11:17 pm

Trebuie anuntati cei de la televiziuni. Si consider ca cel mai important este sa avem o formulare coerenta a micilor nereguli ce au existat. Ca nu s-a anuntat negru pe alb ca bibliografia este constituita de fapt de grile si nu de carti. Eu am citit intai materia si m-am apucat de grile doar cu 3 saptamani inainte.
Cineva (poate scoro) sa expuna punctual aceste probleme. Imi pare rau ca sunt la 500 de km, ca as fi venit si eu.
Voi scrie eu la departamentele de stiri de la televiziuni sa vina maine la 10.
Si consider ca prezenta parintilor este foarte bine venita.

karanar
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Nov 24, 2003 1:31 pm
Contact:

Postby karanar » Tue Nov 25, 2003 11:17 pm

va astept pe mirc rezidentiat undernet

User avatar
cerebrex
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jul 31, 2003 3:07 am

Postby cerebrex » Tue Nov 25, 2003 11:21 pm

ce voiam sa zic mai sus e ca blanculescu, sustine cu o hotarare de fier o decizie arbitrara, pe care a luat-o in totala necunostinta de cauza

daca e nevoie de o forma oficiala de organizare a protestului, o posibila formula e: protest organizat de asociatiile studentilor la medicina din tara

ii rog si pe studentii din ani terminali sa apara pe acolo, intrucat pot sa fie siguri ca la anul vor fi si ei in situatia asta daca nu se ia atitudine din timp

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Tue Nov 25, 2003 11:23 pm

cerebrex, pune kestia asta mai la vedere, ca se pierde prin toate celelalte post-uri. shi vb shi cu shefii de serie, deshi daca's totzi ca al nostru care nu ne anunza de nimik....
un afish in facultate ceva, ca shi aia mici sunt afectatzi.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

karanar
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Nov 24, 2003 1:31 pm
Contact:

Postby karanar » Tue Nov 25, 2003 11:28 pm

oameni buni lumea ar veni maine daca ar sti ca trebuie sa vina...asa ca luati masuri!!!

ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

protest

Postby ProMedicina » Tue Nov 25, 2003 11:45 pm

deci: MIINE LA 10.00 LA Min. Sanatatii. CIT MAI MULTI!!!!

Ar trebui puse cat mai multe afise la facultati si asta la prima ora adica inainte de 8 daca se poate. Anuntati pe toate forumurile de medicina pe care la stiti, chemativa prietenii si sustinatorii (daca este cazul si parintii).
Chematii si studentii din ani mai micii pentru a repara o nedreptate si pentru a nu se mai repeta ce sa intamplat

dana2
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Nov 25, 2003 11:22 pm
Contact:

Postby dana2 » Tue Nov 25, 2003 11:45 pm

pt. euuuuuuu: in vm nr.40 (3octombrie 2003) "Comisia Comuna centrala de rezidentiat, intrunita in sedinta din 26 septembrie 2003, a hotarat:(...) testele concursului de rezidentiat din 23 noiembrie 2003 vor fi selectate de calculator din randul testelor publicate pe internet si ramase in baza de date (...);
in acelasi nr. vm: Ordinul nr. 896 din 1 octombrie 2003 privind modificarea anexei nr.1 a ord.msf nr.543/12 iunie 2003,privind aprobarea metodologiei pentru desfasurarea concursului de rezidentiat in medicina, stomatologie si farmacie, sesiunea 23 noiembrie 2003-semnat ministrul conf.dr. mircea beuran.
care-i faza ,lamureste-ma si pe mine, doar esti avocat bun, nu-i asa? [/quote]

dana2
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Nov 25, 2003 11:22 pm
Contact:

Postby dana2 » Wed Nov 26, 2003 1:04 am

pt. euuuuuuu:poate faci rost de MO nr. 543/12 iunie 2003 si nr.896/1octombrie 2003 si vii cu ele la protestul de maine !
rabbit

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Wed Nov 26, 2003 1:15 am

Nu avem nevoie de o aprobare pentru miting? Sa nu ne gaseasca nod in papura tocmai cu asta!
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

asistolie
Posts: 1
Joined: Tue Nov 25, 2003 8:18 pm

Postby asistolie » Wed Nov 26, 2003 1:19 am

ciresar, ai dreptate! la cat sunt de strasi cu usa pot spune orice. hai pe yahoo messenger sa mai vorbim.
colega de banca

User avatar
becusor
Posts: 1
Joined: Wed Oct 08, 2003 12:48 am
Location: Timisoara

Postby becusor » Wed Nov 26, 2003 1:41 am

Am dat si eu rezi anu asta... Total dezamagit de ceea ce s-a numit "alegerea celor mai buni medici"... Nu putem lasa sa continue asa. Nu este posibil ca unii care nu au invatat decat niste grile banale sa fie medici, iar altii, care si-au dat silinta in facultate si dupa, si au invatat medicina (nu doar grile), sa fie inlaturati de norocosii cu 950 de puncte. Va dau un sfat: lasati-va de fumat, imbracati-va gros si aveti grija de voi, pentru ca vedem cu totii cine ne va trata in caz de boala...
Nu trebuie sa ne lasam condusi de un sistem atat de prost organizat. Daca nu luam masuri, asta va merge la nesfarsit si se va agrava tot mai mult. Pentru un rezidentiat corect, propun urmatoarele:

1. Sa formam un grup de studenti (sau medici) din fiecare centru universitar, care sa putem reprezenta centrul respectiv.

2. Primul pas, sa organizam o actiune de protest, adunand cat mai multi dintre ce nedreptatiti (daca e posibil si studenti din anii mai mici, pentru ca e in joc si viitorul lor), la o data si ora pe care le vom stabili ulterior, in fiecare centru universitar, pentru a-i anunta pe "cei de sus" ca existam si noi, si avem un cuvant de spus.

3. Pe parcus ne vom hotari in privinta felului in care consideram noi ca un rezidentiat sa fie corect.

Promit sa ma implic in aceasta actiune. Nu fac parte din nici un partid politic. Nu vreau sa am EU de castigat. Scopul meu este de a introduce corectitudinea si de a inlatura nedreptatile. "Cine nu plange, ramane cu ombilicul netaiat" Cred ca sunteti cu totii de acord ca trebuie schimbat ceva. Sper sa ne putem uni fortele, si sa realizam ceva... cred ca este visul tuturor sa se faca o evaluare cat mai corecta la admiterea in rezidentiat. Daca stam acasa si ne plangem, nu realizam nimic. Hai sa ne unim si sa ne facem simtita prezenta...

In Timisoara nu stiu daca se intampla ceva... N-am auzit de nici un protest... Dar ne adunam....

User avatar
cerebrex
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jul 31, 2003 3:07 am

Postby cerebrex » Wed Nov 26, 2003 1:54 am

rezidentiatul a iesit asa cum a iesit (adica bine pentru Popa) pentru ca asa a fost programat sa iasa, asa ca in mod clar procedura nu a fost respectata....putem insa dovedi asta?

parerea mea e ca daca presa, concurentii, nu mai zic de ministeriabili, considera ca un concurs la care toata lumea a iesit pe primul loc e un concurs serios, bine organizat, oricum dovezi de genul curba lui Gauss viciata si alte "aberatii" statistice, stiintifice, obiective nu inseamna nimic

scopul concursului nu a fost atins, deci e un esec...daca se trece cu vederea acest amanunt, logica Popa-Blanculescu nu poate fi combatuta

sunt convins ca pentru multi dintre noi momentul acesta reprezinta taierea cordonului ombilical care ne tinea legati de un spatiu protejat....asadar, bun-venit in lumea reala.

deci e bine, nu?

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Wed Nov 26, 2003 2:04 am

Ce e cel mai "distractiv"aici e faptul ca nu au iesire legala din asta.
Daca a fost legal organizat, nu il pot anula, dar nici nu il pot valida, pentru ca nu e legala departajarea. Sa suplimenteze in asa fel incat toti 950-ii sa isi aleaga, nu isi permit. Iata o situatie ideala!
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
garbie
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:06 pm

Postby garbie » Wed Nov 26, 2003 2:08 am

Hai veniti azi (miercuri) la 10.00 la min sanatatii sa fim cit mai multi

asa vor fi mai multe idei, mai multe pareri, trebuie sa facem ceva!!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Wed Nov 26, 2003 4:00 am

ciresar1988 wrote:Sa suplimenteze in asa fel incat toti 950-ii sa isi aleaga, nu isi permit. Iata o situatie ideala!


am mai spus si dincolo - nu cred ca va permiteti VOI ...

dati un oki si pe threadul de discutii ... ala mare ...

http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t ... &start=510 (plus pagina precedenta)

si aveti rabdare sa cititi ce am spus catziva pe acolo ...

Spor!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

Protest

Postby ProMedicina » Wed Nov 26, 2003 4:11 am

PROTEST REZIDENTIAT 2003
1. Una dintre cele mai grave neregularitati si suficienta pentru invalidarea examanului este ca s-au stiut grilele inaine de examen. Toate grilele care s-au dat la examen au fost facute publice inainte de examen intr-o baza de date pe internet, lucrul total inadmisibil.
Desigur uni pot discuta ca acest lucru se poate intampla daca baza de date este suficient de mare, dar aceasta intra in contradictie cu bibliografia propusa initial. Multi nici nu au stiut de existenta acestei baze de date.
Practic pentru aceast rezidentiat au existat doua "bibliografi", Una propusa initial ("Harisson"), si alta mai mica care era constituita din baza de date de pe internet.
Atat dimensiunile cat si continutul bazei de date sau tot modificat pana in ajunul examenului, cu cateva sapatamani intainte de examen, cea ce echivaleaza cu modificarea "bibligrafiei"...Cea ce este o incalcare a legilor acestui examen.

Citez din ce a spus presedintele comisiei domnul Prof. Florian Popa intr-un interviu inaite de rezidentiat cu cateva saptamani"
"Eu cred ca daca unul stie 4000 de teste stie destul."

Adica micsorarea bibliografiei, si asta facundu-se oracum pe la spate fara a se pubica in revista Viata Medicala cum prevede metodologia.

intervuil intreg il gasiti la: http://www.rezidentiat.ro/interviu.htm

Metodologia publicata in site-ul oficial al concursului prevede expres ca bibliografia concursului este publicata in Viata Medicala si nu face nici o referire la grilele publicate pe internet. De asemenea, in siteul oficial al concursului s-a publicat avertismentul prin care vizitatorii erau atentionati ca grilele ce se gasesc pe acest site sunt orientative.

(Pentru cine nu stie examenul era compus din 200 de grile..Toate au fost cuprinse in baza de date publica de pe internet, din care se stia ca vor veni la examen.
O intrebare de bun simt: Examenul era considerat valid daca baza de date de pe internet continea doar 201 intrebari ? Cu siguranta NU!
Dar daca continea 400 ... ? dar 4000 ?
Baza de date de pe internet a fost o limitare a bibliografiei de concurs propusa initial, bibliografie pe care unii au invatat-o deja cu 7 luni inainte, iar baza de date sa facut publica cu cateva saptamani inainte de examen.)

Consecintele s-au vazut in special la Medicala si Chirurgie.
La chirurgie numarul de candidati care au obtinut nota maxima a fost mai mare decat numarul locurilor disponibile.

2.O alta neregulatitate este ca nu sa specificat de la bun inceput modul cum se face departajarea pentru rezultate egale, binenteles nimeni nu cred ca sa gandit ca numarul celor care au obtinut nota maxima va fi mai mare decat numarul locurilor disponibile.Cred va fi incorect ca sa se modifice regulamentul introducandu-se examen de departajare si de aceasta modificare (ulterioara) de regulament sa beneficieze doar uni dintre candidati adica cei cu nota maxima.

3.
O alta neregularitare de care am citit pe forum dar care trebuie confirmata de mai multa lume este ca in timpul examenului multi dintre candidati au iesit din sala, cica la WC...

4. S-au plans multi ca au fost probleme grave cu scanerele.Trebuie confirmat

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Nov 26, 2003 5:31 am

cu ceva intarziere revin si eu pe forum:

val wrote:de ce s-a retras L.M. Popescu din comisie?


motivul a fost implicarea in scandalul beuran; la momentul retragerii comisia centrala de rezidentiat lucra cu ministrul beuran - si pana sa fie demis beuran - nu prea era alta cale ca sa nu se repercute asupra rezidentiatului scandalul LM Popescu (UMF) - Beuran. nu stiu daca chiar asta a fost intentia - dar sincronizarea asta a fost.

alta schema la care LM Popescu a lucrat "atent": la bucuresti - spre deosebire de alte centre - rezidentiatul nu a fost organizat de UMF, ci de centrul de prefectionare DGPMM.... astfel incat eventualele chemari in instanta nu vor fi adresate catre UMF, ci catre centrul de prefectionare - care e direct responsabil de toate asepectele etc. parerea mea personala e ca a anticipat situatia care s-a creat si a preferat sa se tina deoparte - punand "in carca" prof. F.Popa (centru) cat mai multe.

MadManiacMan wrote:Trebuie sa luam legatura lu Colegiul Medicilor!


este fundamental! CMR vegheaza prin lege la aigurarea calitatii actului medical - si ar trebui sa ia pozitie aici. insa... e pozitie tranzitorie aici. maine o sa incerc sa iau legatura cu prof. Cinteza.... sa vedem cum. CMR a fost cel care a luptat si pentru eliminarea fostei prevederi de suntare a rezidentiatului de catre preparatori, cea care vor sa o reintroduca acum din nou ( http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?p=10202#10202 )

Am incercat sa iau legatura cu prof. Oprescu - dar ... nu a venit la audienta care ne-o programase - si ... ulterior a fost imposibil.

ne vedem maine la protest - avem si protocoalele de pana acum semnate de catre MECT sa ne sprijine - http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?p=6254#6254 - in care se cere ROL REAL CONSULTATIV AL STUDENTILOR IN INVATAMANTUL SUPERIOR (bine, sub forma de organizare FASMR - caci e nevoie de asa ceva - dar concret nu cred ca e cazul sa ne formalizam). Anul acesta comisia centrala de rezidentiat a refuzat cererea de a include studenti cu rol consultativ pentru organizarea rezidentiatului - si aici s-a ajuns! MECT ne da dreptate! Athanasiu a spus ca e normal sa fim consultati - ceea ce nu a fost si pentru comisia centrala de rezidentiat.

urmatorul ministru al santatatii?

da - sunt sanse mari sa fie F.Popa urmatorul ministru al sanatatii. sa vedem ... mai sunt si alte vorbe, prof. oprescu, secretar de stat Vasile Cepoi.


maine la 10 la minister! personal cred ca nu e bine sa imi dau cu parerea in legatura cu anularea rezidentiatului sau nu, nu sunt direct implicat in el - dar pentru la anu' incerc sa pun in fata tot de ce nu s-a tinut cont anul acesta.

http://www.evenimentulzilei.ro/social/?news_id=138558 wrote:
Saptamina viitoare, ministrul sanatatii se va intilni cu reprezentantii candidatilor pentru a stabili metodologia examenului de anul viitor. Propunerile sint: cresterea numarului de teste de pregatire de la 5.000 la 20.000; publicarea lor pe Internet doar cu o luna inainte si nu cu sase, cum a fost anul acesta; posibilitatea introducerii unei probe practice.

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Wed Nov 26, 2003 6:31 am

ministru este propus tocmai "competentul"de florian popa
oopsminded wrote:Oprescu sau nu, mi-ai dat o idee. Blanculescu e interimar; stie cineva (dar sigur, nu doar presupuneri personale) cine va fi urmatorul ministru? Ar avea o ocazie sa iasa in fata acum, asta daca e de parere ca e un examen ratat, ceea ce nu e sigur.

Eu in facultate nu am avut tangenta cu SSMB-ul sau LSM-ul sau cum s-or chema. Stie cineva daca au vreo pozitie oficiala? Victor, tu esti o voce cat de cat oficiala, nu?

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

am trimis catre majoritatea presei urmatoarele: (daca ajuta)

Postby kULA » Wed Nov 26, 2003 7:05 am

am trimis catre majoritatea presei urmatoarele: (daca ajuta)
24 nov
Am vazut aseara la televizor un ministru "care face ordine pe unde trece" cum sustinea una din cele mai mari aberatii: "anul acesta examenul de rezidentiat a fost corect...., ...sper sa nu existe nici o contestatie...". Dupa parerea mea, domnul Blanculescu ori este mintit cu nerusinare de cei care FURA de ani de zile locurile celor ce muncesc corect, ori este partas cu ei si imaginea de incoruptibil este doar praf in ochii "prostimii".
Anuntat cu trambite si surlete ca un examen corect, rezidentiatul din 2003 s-a dovedit un mare dezastru (cu precadere pentru cei care au crezut intr-o sansa corecta si au munci cel putin 6-8 ani pentru acesta - incluzand si anii de facultate). In acest an au fost favorizati smecherii si impostorii (doar in acest an!?).
De la bun inceput trebuie precizate conditiile de desfasurare:
1) - bibliografia trebuie publicata cu cel putin 6 luni inaintea desfasurarii concursului;
Concursul s-a desfasurat in data de 23 noiembrie 2003 - deci bibliografia trebuia publicata cel mai tarziu in 23 MAI 2003. Este publicata in data de 16 mai o bibliografie "gresita" - foarte multi s-au apucat serios de invatat si... surpriza: peste 3 saptamani se schimba (Viata Medicala Nr. 20/ 6 IUNIE 2003) si sunt publicate si centrele universitare unde se va desfasura concursul. Normal trebuia modificata si data concursului (6 luni), dar normalul nostru nu se suprapune cu al lor (legea nu este pentru toti...). Tot acum este publicata si Metodologia de concurs (6 luni?)
In V. M. Nr 40/3 octombrie apare Ordinul nr.896 din 1 octombrie 2003 privind modificarea Anexei nr.1 a Ord. M. S. F. nr. 543/12 iunie 2003, privind aprobarea METODOLOGIEI pentru desfasurarea concursului de rezidentiat..., semnat de M. S. conf. dr. MIRCEA BEURAN (6 luni?).
2) - publicarea pe internet de grile din bibliografie cu specificatia ca sunt "doar informative" in septembrie si publicarea unei carti cu grilele "corectate" in octombrie (doar 3170 grile pentru specialitatea Chirurgie din care foarte multe se repetau - 250 pagini grile (daca se scad raspunsurile gresite rezult aproximativ 100 pagini fata de aproximativ 1000 de bibliografie)).
In V. M. nr 40/3 octombrie apare informatia ca "testele concursului de rezidentiat din 23 noiembrie 2003 vor fi selectate de calculator din randul testelor publicate pe Internet...." (cum ramane cu "doar informative"? ( erau unii care aveau informatiile necesare la timp - cu mult inaintea publicarii anuntului - de ce sa inveti 1000 pagini cand poti trece de cel putin 20-30 ori prin cele 100 pagini de raspunsuri corecte in acelasi timp?). Asa s-a ajuns la situatia penibila din prezent cand au obtinut procentaje de 100% mai multi candidati decat limita de admisi (cel putin la chirurgie) si un mare numar dintre acestia nici nu au CITIT materia (au facut doar grile - de 20-30 ori).Ce se intampla cu cei care au invatat (cinstit si corect) - au trecut de cel putin 3-4 ori prin materie si au gresit 0,1-0,2% iar acum sunt picati?(cinste profitorilor!?).
3) - aparitia pe Internet a unui interviu cu dl. DR. FLORIAN POPA - presedintele Comisiei Centrale de Rezidentiat care afirma:" Nu, nu cred pentru ca a memora, cel putin din punct de vedere biologic, 4000 de teste este aproape imposibil. Ei tot trebuie sa citeasca cartea, doar ca bibliografiile inscrise la fiecare test, dar nu cred ca se pot face conexiuni daca citesc numai 5 randuri ale bibliografiei. Textele, adica bibliografia trebuie trecuta in totalitate, iar problema testelor publicate , este o chestiune moderna facuta si in alte tari, nu numai la noi. Eu cred ca daca unul stie 4000 de teste stie destul."
In conditiile in care mai multi candidati decat numarul de locuri scoase la concurs au obtinut punctajul maxim, exista doua posibilitati: ori dl. doctor este depasit si ar trebui schimbat rapid din functie, ori a incercat sa favorizeze un anumit grup de candidati si in acest caz dl. ministru Blanculescu are inca un control serios de facut.(caz penal!).Mai exista de fapt o varianta: dl. ministru Blanculescu este prea mic pentru mafia din invatamantul universitar medical din Romania.(s-au schimbat multi ministrii si oameni ca dl. Popa au ramas in functii) { Dl. prof. dr. Ionescu - psihiatrie ( Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!), fost membru in Comisia de Acreditare a Cadrelor Didactice Universitare, ne-a spus la un curs ca nici nu post in spitalele din Bucuresti nu a fost obtinut corect cel putin din 1996.}
Dl. Popa sa precizeze tara unde se da rezidentiatul din 3000 de grile (poate in lumea a 5-a)!
4) - conform metodologiei: "Departajarea candidatilor cu punctaj egal se va face pe baza punctajului ponderat, care reprezinta calculul statistic in functie de raspunsurile corecte date de toti candidatii la intrebarea considerata cu gradul de dificultate cel mai mare, in functie de care se face departajarea la punctaje egale".
Daca la chirurgie numarul celor care au obtinut un punctaj de 100% este mai mare decat numarul de locuri, cum vor fi departajati? Punctajul ponderat nu se mai poate aplica in acest caz. Cum vor fi repartizate posturile? De exemplu : sunt 250 candidati cu 100%; daca 70 vor dori sa se specializeze in chirurgi plastica si reconstructiva (sunt doar 7 locuri), cum se va proceda? daca restul 180 vor dori obstetrica (sunt 50 posturi)?
5) - unii profesori (cu demnitate si coloana vertebrala) au refuzat sa fie partasi la aceasta batjocura fata de candidatii care s-au straduit sa invete de 5-6 luni o bibliografie stufoasa si sa acorde sanse egale (daca nu mai mari) oportunistilor.(mai exista si oameni!);
6) - ca si anul trecut (cand a constituit una din modalitatile de fraudare a examenului -a "trebuit" sa intre cineva cu litera C si in sala respectiva s-a "defectat" calculatorul aparand apoi punctaje aberante), si in acest an s-au "defectat" calculatoare;
7) - fata de anii trecuti cand daca ai invatat serios puteai sa gresesti cateva grile si tot erai intrat bine (cei care invatau mai putin de o luna nu luau mai mult de 60% din punctaj), anul acesta o singura greseala a fost fatala (si foarte multi care nu au invatat nici o luna au intrat);
Avand convingerea ca prin intermediul dumneavoastra opinia publica va afla adevarul despre acest "corect" rezidentiat, va multumesc,si va rog sa nu ezitati sa ma contactati (mai exista multe lucruri "corecte" in legatura cu fraudarea acestui examen)!



25 nov
Referitor la examenul de rezidentiat:
Cadrul de desfasurare a examenului in acest an a fost ilegal:
- grilele publicate pe internet (3000 -chirurgie) nu faceau parte din bibliografie, deci regasirea lor in caietul de examen in proportie de 100% este o incalcare flagranta a regulamentului de desfasurare a concursului;
- bibliografia concursului nu a fost elaborata in timp util (dupa o prima publiare se revine in cateva saptamani cu modificari - deci se iese din termenul minim regulamentar de publicare a bibliografiei);
- conditiile de examen nu au fost aceleasi pentru toti candidatii (sunt candidati care s-au bazat exclusiv pe grilele publicate pe internet si care initial ereau "informative" si candidati care au invatat materia (a trece o singura data prin materie-bibliografie (necesar minim de trei ori) este echivalent ca timp cu a trece de 10-20 ori prin grile);
-existenta in caietul de concurs de grile care in baza de date de pe internet erau cuprinse in anumite capitole dar care scoase din context (in caietul de examen) nu mai aveau semnificatie (dar la care cel putin 300 de candidati au raspuns corect(cei cu 950 puncte)- lucru ce dovedeste clar memorarea grilelor) Exemplificare:grila cu numarul 54 din caietul tip B: -
54.Statia II ganglionara cuprinde urmatoarele grupe ganglionare:
A.
B.....
statia II pentru care cancer?(raspunsurile se potriveau mai multor cancere)=> grila MEMORATA existenta in baza de grile la capitolul Cancerul gastric;
- modificarea metodologiei de desfasurare a concursului in plin timp alocat invatatului cu 1-1/2 luni inaintea examenului de catre "regretatul" BEURAN (un alt mare "incoruptibil" (probabil dl. Beuran stia cum a ajuns el chirurg si cadru didactic) - ordin nr.896 din 1 octombrie;
- o noua modificare a metodologiei in timpul dintre examen si afisarea rezultatelor (facuta special pentru a-i favoriza pe cei "alesi")
Dl. Popa stia ca daca se vor da grilele publicate vor exista mai multi candidati care vor obtine maximul de puncte (a vazut sondajele de pe internet). In nici un an pana acum nu s-au obtinut punctaje maxime(decat cand s-au vandut grilele cu o seara inaintea examenului in Regie cu 50$ caietul - si au fost obligati sa repete concursul, dovedindu-se ca a fost o fraude dupa punctajele obtinute). In fiecare an un punctaj de 80% era suficient pentru a demonstra ca un candidat trebuie sa intre, numai in acest an intra doar cei cu 100%.
Departajarea pintr-un nou examen doar a candidatilor cu punctaj maxim arata ca dl. Popa si acolitii si-au atins si in acest an scopul de fraudare a examenului (un mare numar de profesori cu coloana vertebrala au refuzat sa participe la acest rrezidentiat- de ce? (foarte multi din candidatii cu punctaj 100% NU au trecut nici macar o singura data prin bibliografie - aveau "informatii pretioase"). Regulamentul nu prevede acest tip de departajare - dar pentru a nu stirbi imagine domnului Blanculescu (incoruptibilul si justititiarul de care PSD are nevoie in campania electorala), se va face un nou regulament.Chiar daca vor fi departajati, important este ca sunt intrati si de restul se descurca pe parcurs (se vor muta in urmarorii ani pe specialitatea dorita cu o mica spaguta data in "curatatul" minister condus de "incoruptibil").Curios este faptul daca rezultatele noului concurs vor fi facute publice (s-ar mai face inca odata de ras cu genii care habar nu au de materie si s-au bazat pe memorarea unor raspunsuri la grile).
Dl doctor Popa are o reputatie foarte "buna" in lumea medicala dar "incoruptibil" la "incoruptibil" trage - nu!?
Ce profit o fi avut dl.Popa dupa publicarea catilor de grile?
De remarcat un lucru: ministrii ca Blanculescu "trec" dar "oameni" ca Popa raman (nu are Blanculescu puterea sa sparga mafia din sistemul universitar romanesc, deci exista doua variante: - ori se da de partea lor( cum a aratat pana acum); - ori pleaca;
Cel mai "necontestat" rezidentiat al domnului Blanculescu s-a dovedit un mare esec dar va fi din nou prezentat ca un mare succes! (pacat de cei care au crezut intr-un examen corect si au muncit luni intregi pentru ca sa fie "facuti" de niste sarlatani)

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Wed Nov 26, 2003 7:35 am

kULA, ti-am editat eu postul, am adaugat testul boldit din subject, e dificil sa il vezi pe linia "subject"

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

stie cineva cum intram in legatura cu Basescu?

Postby kULA » Wed Nov 26, 2003 7:39 am

Cine este acest Blanculescu?
-Omul scos in fata de PSD pentru a-l contrabalansa pe Basescu; o "imagine politica" - justitiar, dur, impartial...,

Care este scopul pentru care a aparut acesta?
- o mai buna imagine de partid;
- omul PSD-ului pentru urmatoarele alegeri;

Cum credeti ca va apare "imaginea perfecta" sifonata de acest scandal?
Cum puteti crede ca JUSTITIARUL a dat-o-n bara? (cum sa repete daca a apucat sa afirme ca "este cel mai bine organizat rezidentiat")
Cine ne ajuta s-ar putea alege cu mania PSD-ului!
De ce ne-a vorbit asa? - cum a raspuns Nastase pensionarilor.....(tipic pentru politicianul PSD-ist ;
- neam cu Vanghelie dar sub alta masca!

Dupa Beuran,"Chirurgul Cadiovascular", ..., apare si acest Florian Popa (tot omul "nostru" care NU A GRESIT)

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Nov 26, 2003 8:08 am

din cate am auzit si eu - sunt mai multe propuneri pentru urmatorul ministru al sanatatii: secretar de stat Vasile Cepoi de la Iasi, Oprescu si Florian Popa. un link la http://www.ms.ro cu decizia?

Sorin Oprescu sustine preparatorii &c sa sunteze rezidentiatul - este unul din initiatorii legii - http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?p=8354#8354.

din ministerul sanatatii ni s-a atras atentia ca este legal sa existe inca o prelungire cu 45 de zile pentru interimatul lui Blaculescu.

sa vedem... 6(7?) "laps/days to go" parca, nu?

vaivaiofof
Posts: 2
Joined: Sun Nov 23, 2003 10:34 pm

Postby vaivaiofof » Wed Nov 26, 2003 8:47 am

Intai am sa reamintesc postul lui Muky:

M-am gandit sa nu il las pe Eugen singur in cushca leilor shi sa va arat cam cum gandea aku 2 luni un protestatar care astazi lupta din greu contra sistemului shi nu are sinceritatea ca sa nu zic altfel sa zica ca de fapt el vrea sa mai dea odata pentru ca prima data pur shi simplu nu a fost bine...
sl0bizz wrote:
Bey, imi ruinati sansele, eu azi ma apuc de invatat (din motive serioase nu am avut timp pina acum).
Bine inteles, nu vreau sa citesc mai mult decit grilele.
Va e frica ca va iau locul? Daca ati fost intelepti si ati citit din carte de 4 luni de cind se stie, o sa ma depasiti cu 2-3 ture

asta se intampla la 4 luni dupa ce fusese anuntzata bibliografia...deh sistemul

astazisl0bizz wrote:
Avem nevoie si de presa. Trebuie chemati si ceilalti care nu intra aici. La urma urmelor e si inteesul celor care vor da mai tirziu, pentru a evita mascarada.
Pai daca nu ma incurcam cu cartea si invatam numai grile (daca puteam, dar nu am putut) cu cele 5 capitole care mi-au ramas necitite si tot luam. Mie mi se cam rupea de luat, dar faptul ca am pierdut 40 de zile de facultate (la a doua, pe care o platesc) ma enerveaza la culme
...trebuie sa recunosc ca are ceva din fidel castro ( nu am nimik cu tine sl0bizz )

40 de zile de facultate...

am recitit discutziile de acu 3 luni shi va zic ca pe numarate erau 30 de useri care postau constant shi care nu erau de acord cu examenul pe baza grilelor...ma intreb ceilaltzi care astazi vor sa skimbe sistemul unde erau atunci...cred ca prea preocupatzi sa toceasca cat mai bine grilele....am mai spus shi o mai spun eram 100% de acord sa ies atunci i n strada, sa ies in strada sa impiedic votarea legii care se incearca a fi introdusa pentru ca doar asha punand problema potzi sa skimbi ceva...dar cum a zis shi eugen studentzii la medicina nu shtiu decat sa se improashte cu noroi unii cu altzii shi sa iasa in strada cand nu mai au nik de pierdut...e trist shi in acelashi timp riscatzi sa cadetzi in ridicol cu texte din astea ieftine

acum comentariul meu< fac parte din cei cu 950 si nu am nici o vina ca examenul a fost de c...t si sunt intrutotul de acord cu asta. Am vorbit cu o firma de avocati iar in cazul anularii rez daca dau singur (1 din 300 de punctaje de 950) MS in judecata am 100% sanse de castig intrucat NU AU FOT FRAUDE!!!!!!!!!!!!!!!!!1
cat despre postul de mai sus NO COMMENT

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Wed Nov 26, 2003 10:44 am

Din toate discutiile astea reiese ca nu avem ce face? Daca am fost "prosti" si am citit din carte trebuie sa ne consolam cu ideea ca nu am luat? Adica stam la cheremul PSD-ului? Este o chestie politica examenul asta? Chiar nu conteaza noptile nedormite si sutele de pagini citite din Harrison? Am mai scris pe forum, eu sunt din Valcea si as veni la protest, dar sa se organizeze din timp si anuntat la radio, tv sau macar pe forum pentru ca sa vina cat mai multi din taral Daca la protest sunteti numai cativa din Bucuresti o sa va arate cu degetul la televizor si o sa zica ca intotdeauna sunt si nemultumiti!
Am vazut dimineata la ProTV la stiri ca "anul asta sunt nemultumiti ca examenul a fost prea usor!", ori nu asta e ideea de baza!! Ideea e ca ce vor sa faca ei la testul de departajare, sa dea grile modificate din baza de date, trebuia facut de la inceput! astfel incat sa ia cine a citit cat de cat dein carte!!!! cu tot respectul pentru cei care au invatat si au maxim de puncte, dar ar trebui sa stie ca la un test de departajare vor avea cele mai mici punctaje pentru ca "cine trebuie" va sti grilele din timp!


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests