Discutii generale rezidentiat 2003

for future reference; read only..
User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Sat Nov 29, 2003 5:57 pm

Mi se pare absurd sa-i ceri cuiva sa se ralieze la cauza ta atata timp cat persoana respectiva a decis sa fie impartiala. Nici unii nici ceilalti nu au dreptul sa-i impuna ce sa faca. Nici sa-l judece pentru neutralitate.

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Sat Nov 29, 2003 7:29 pm

Dragii mei, sunt de acord cu voi cand spuneti ca vreti sa protestati. Faceti liste, trimiteti proteste, dar aveti mare grija pe mana cui va dati seria de la buletin. Eu cred ca este suficient numele si semnatura.
AVETI GRIJA !

codrin
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 27, 2003 8:16 pm

Postby codrin » Sat Nov 29, 2003 7:42 pm

Se pot face o groaza de magarii cu numele si seriile de buletin. Aveti grija.
Il stiti pe cel care vi le cere?

DrM
Posts: 1
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:07 pm
Location: Sibiu

Postby DrM » Sat Nov 29, 2003 11:00 pm

Nu va lasati nu aveti ce pierde e singura voastra sansa trimiteti-va datele cui vi le-a cerut numai asa va poate ajuta CU FIECARE NUME SUNTETI MAI APROAPE DE VICTORIE

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Sat Nov 29, 2003 11:12 pm

Pentru Val

Nu mai vorbi fara sa te afli in treaba!

Daca erai atenta la ce se scrie ai fi observat:
1.Nu am rugat sa treaca de partea noastra,doar sa fie impartial!!!!!!!!!!!!! -sa se implice in egala masura!

2.Cred ca poate observa oricine cum Victor "se implica"mai mult decat o simpla atitudine partinitoare,pentru cei ce urla...desfintare....
- nu este prea echitabil....atunci cand te erijezi ca "moderator"...administrator".....sa prezinti la diferite intruniri cu oficialitatile doar un punct de vedere...facand abstactie ca mai exista oameni ce au muncit extrem de mult pentru acest examen...si au reusit(sa se streseze in continuare ...pana acum)

3.Incearca sa te pui in locul celor cu 950 puncte....ce ai fi facut .....ce ai fi gandit!!!!!

In rest doar ganduri bune!

bogdanoti
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 27, 2003 2:20 pm

Postby bogdanoti » Sat Nov 29, 2003 11:14 pm

DOVADA IREFUTABILA A FRAUDEI DE LA REZIDENTIAT

Uraaaa!!! Am gasit dovada clara a fraudei de la Rezidentiat! Am facut curba Gauss a celor care au iesit la pipi si caca in timpul examenului si se potriveste izbitor de bine cu cea a rezultatelor frauduloase. In plus, am informatii certe de la persoane cu functii importante in Partidul Liberal, ca la fiecare institutie la care s-a sustinut examenul au existat in secret cate 4 WC-uri de 950 de puncte, notate cu A,B,C si D, in functie de varianta de grila din sala, unde cei care isi cumparasera din timp locurile au putut sa-si reimprospateze memoria cu grilele de care voi ati fost privati. Am anuntat si presa. Ziaristii au vazut budele succesului si au putut mirosi in voie toate dovezile. Vor avea ce manca cateva zile. Nu va lasati invinsi de niste sfinctere !!! Voi cei cu sfinctere puternice si nobile, nu va lasati doborati de falsa incontinenta! Trebuie sa protestam, trebuie sa ne organizam! Sa facem asociatii de protest... ASOCIATIA CELOR CU MAI PUTIN DE 500 DE PUNCTE DE LA MEDICINA DE FAMILIE, ASOCIATIA CELOR CU 0 PUNCTE PRIN NEPREZENTARE, DAR CARE MAI DORESC O SANSA si nu in ultimul rand ASOCIATIA - UN LOC DOAR PENTRU SCORO, PE CARE SA CANDIDEZE SINGUREL. Urgent, urgent! Trebuie sa-i scriem neaparat lui BUSH si PAPEI, iar in caz ca ne ignora ii vom contacta pe BIN LADEN si SADDAM sa ne faca dreptate. Ca o ultima solutie raman extraterestrii, ca ei "stie" tot si pot dovedi frauda. Trebuie sa luptam pana ce ultimul "papagal" va fi strivit si anihilat. E timpul sa ne taram noi in coliviile lor...
Asa se incalca drepturile omului de Romania. Propun ca pe viitor toti candidatii la examenul de Rezidentiat sa fie dotati cu Pampers pentru ca de acum inainte acest examen sa fie curat si placut uscat. O alternativa viabila pentru cei alergici ar fi sondajul urinar si ileostomia. Trebuie interzisa de asemenea consumarea lichidelor si a laxativelor, cat si detinerea fara aprobare a emotiilor, vezicilor iritabile si diareilor nervoase. Doar e chestie de interes international!
Ultima ora: pentru o mai buna departajare a celor care au indraznit sa scoata 950 de puncte, a fost invitat si domnul Vadim impreuna cu mitraliera la examenul de baraj. Astfel se vor elibera multe locuri pentru cei care au invatat numai materia si jura ca nu au vazut niciodata grilele. In acest fel candidatii vor fi ajutati la completarea bulinelor si poate ca unii vor preda si teza cat se schimba incarcatorul. Pe bune!

monik
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 25, 2003 10:48 pm

Postby monik » Sat Nov 29, 2003 11:23 pm

Bogdanoti, esti un geniu. Felicitari. Ai reusit sa pui punctul pe 'i'

adam
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:57 pm

Postby adam » Sat Nov 29, 2003 11:31 pm

Sincer inteleg ce gandesc cei cu 949puncte...nu inteleg in schimb cum poti sa ai atata tupeu si sa doresti intr-o absurda incrancenare ...desfiintarea acestui examen...la care regulile ,asa cum au fost ele ...au fost pentru toata lumea

Vine un oarecare cu 600-700 sau 800 puncte...si intr-o logica sublima,spune ....."daca nu sunt multumit...de ce sa nu dau si altuia in cap!?", (uitand ca ,in contextul punctajelor luate de ei .....sa calculeze ce ar fi facut in alti ani,anteriori)....cat de absurd si rau poti fi sa te incrancenezi cand... in adancul sufletului tau stii ca,daca ai fi luat .....nu te mai preocupa sa faci circul acesta!

Nu spun ca lucrurile au fost roz cu acest examen...dar singurul lucru decent ar fi sa protestezi inainte de un examen!

Am o intrebare:
...exista oare pe forum ,inainte de examen ,un topic cu ""Greva de dupa... ...sau "Protestele de dupa.......NUUUUU.......
....Exista doar" Bauta de dupa...".........pentru ca ....cei ce fac scandal acum....se vedeau sarbatorind....hai sa fim seriosi...chiar nu aveti putina demnitate sa recunoasteti!!!!!!!!!Nu a preocupat pe nimeni cu adevarat regulile examenului pana in momentul in care...au vazut rezultatele!!!!!!!!!!

In rest doar ganduri bune!

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Sat Nov 29, 2003 11:54 pm

BRAVO!!! bogdanoti!!!! :D :D :D

WC-ul meu a fost la et.3 fac de farmacie, varianta D! (pt.cine vrea sa miroase!!!)

User avatar
miXtik
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Oct 13, 2003 11:07 pm
Location: printre randuri

Postby miXtik » Sun Nov 30, 2003 12:27 am

Stie cineva cum se vor departaja cei care au pe MEDICALE punctaje de 939 si punctaj ponderat identic dar care sunt clasificati doar in ordine alfabetica?
Sper ca acesta nu este un criteriu!!!!!!!!!!!!!!

Exemplu:
121 502 CJ BUHAI V. GEORGETA VICTORIA 939 298,7398376
122 705 HD CHITEA I. MIHAELA MARIA 939 298,7398376
123 2352 SB NICULA E. EMILIA SABINA 939 298,7398376
124 3600 IS VILCU M. ADINA 939 298,7398376
125 3634 MS VLASIU V. ALINA 939 298,7398376
yes...I'm falling...
how much until I'll hit the ground?

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Sun Nov 30, 2003 12:32 am

eu sint intr-o asemenea situatie,mistix,am intrebat si eu la "ce specialitate..."si am fost considerata penibila! :(

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sun Nov 30, 2003 12:41 am

in raspuns la:

Oare si tu ne vrei dati afara din tara si cu diplomele anulate? Ne crezi si tu "papagali" si ca putem pune in pericol viata pacientilor?


Ar trebui sa pui umarul acolo unde e nevoie daca nu vrei sa afli singur ce-i nasol si daca vrei sa schimbi ceva, nu sa-i distrugi pe unii ca sa-i salvezi pe altii. Mi-ar place sa te stiu pe mijloc acolo unde iti e locul, ca un cavaler.


Fara suparare Victore - sa ai si tu parte de o situatie asemanatoare [..] Sper sa ai o multumire din asta!


2.Cred ca poate observa oricine cum Victor "se implica"mai mult decat o simpla atitudine partinitoare,pentru cei ce urla...desfintare....




referitor la pozitia mea inainte si dupa rezidentiat:

1. sunt anul 6
2. implicarea mea si in mare parte a med.pub.ro a fost posibila datorita faptului ca prof. F.Popa este prorector pe social si de el depind caminele UMF unde med.pub.ro rezida fizic.
3. scopul personal de implicare in rezidentiat a fost de informare (atat persoanala (pentru mine si prieteni ai mei implicati), cat si "generala" (jurnalistica daca vrei), si de pregatire a rezidentiatului 2004 - care este rezidentiatul pe care-l voi da si eu.

inainte de rezidentiat:

- am incercat sa obtin cat mai multe informatii, acces la baza de date, si impreuna cu cei pe care deja ii stiti am pus pe picioare http://www.rezidentiat.ro si grile.hardnet.ro. avantaje? nule. nu exista sponsorizari in spate, avatanje de orice natura.
- am prezentat statisticile de la siteurile de profil de cate ori am avut ocazia (la mect si la prof. F.Popa) - si am avertizat ca ar putea sa iasa situatia actuala; cadrul? neoficial de cele mai multe ori, proteste sociale si conferinte care au fost dpv participare si interes un esec.
- prin asociatiile studentesti cu care functionez (ssm, fasmr) am cerut reprezentant al studentilor in comisia centrala de rezidentiat (practic pozitie oficiala de pe care sa prezint o parere, nu neoficial - coordonator program IpM/prorector pe social = aceasta a fost relatia mea cu presedintele comisiei centrale).
- interviul cu pricina l-am luat pentru a incerca sa oficializez si obiectualizez cumva ceea ce auzeam si parea de necrezut. cine a crezut - ok, cine nu a crezut, ok. a fost un gest gratuit - nu mi-am propus programatic sa obtin ceva cu el; cine ma stia credea si inainte ce ziceam ca aud, cine nu ma stia avea acum si ocazia sa auda cu urechile proprii. si si acum imi pare rau ca am un prieten care nu a vrut sa creada ca o sa fie asa si nu s-a centrat pe grile. si nu a luat 950. dar am multi prieteni care s-au adaptat si au luat 950. si cativa care spun povesti absolut tragice despre cum au cazut la 949 (colegul din fata se ciocnea de spate ca sa greseasca o bulina, venea din mers sa il ciocneasca etc).

dupa rezidentiat, care rezidentiat pe mine nu ma afecteaza:

- am incercat sa reprezint probelemele legate de rezidentiatul 2004. nu am luat parte la proteste-din lipsa si de timp, m-ar fi interesat si la unul am si participat, nu am dat declaratii de presa, am fost tintit la cateva intalniri si in rest am incercat in continuare sa obtin cat mai multe infomarmatii - mai mult le obtineam direct pentru prieteni de-ai mei, indiferent daca erau de 950 de puncte, indiferent daca erau de 949 si doctoranzi cu frecventa, sau 948 etc.
- am incercat sa folosesc momentul sa atrag atentia asupra PL 160 din camera deputatilor (cel cu preparatorii etc) si a altor deficiente de organizare ale rezidentiatului actual.
- intrucat discutiile de pe forum s-au axat in principal pe probleme de contestare a rezidentiatului (si cei care-l folosc cel mai mult discutau probleme legate de aceste aspecte) am incercat sa imi pun la comun informatiile si impresile. cu cei care discutau. cei cu 950 de puncte pe care-i stiu - vorbesc life cu ei sau nu prea au fost pe forum prea reprezentati (invatau cred). si practic ei deja castigasera concursul, nu prea mai aveau lucruri de discutat. nu am incurajat raca intre cei cu 950 si cei cu 94x
- nu am cerut din nici o pozitie anularea rezidentiatului, dar am cautat motive in baza in care s-ar putea face asta; am aratat ce nu a mers bine dupa mintea mea - nu pentru anulare, ci ca sa fortez pozitia mai deschisa fata de reprezentanta in comisia centrala de rezidentiat, pentur la anu'.
- din punct de vedere al organizatilor studentesti (fasmr, ssm) - impreuna cu ceilalti factori de decizie organizationali (suna ca dracu -da' nu sunt singurul care decide pozitia unei organizatii) nu am gasit inca nici un motiv legal de cerere a anularii rezidentiatului. cele care le-am auzit din diverse voci si speculatiile mele personale le-am prezentat pe forum; motivele etice existau mai de mult, nu am facut decat sa le repet - si sa cer ceea ce am cerut si pana acum: reprezentanta in comisia centrala de rezidentiat si stabilizarea examenului de rezidentiat la 10 luni.

ce spui tu de pozitia mea partinitoare sau care ar fi trebuit sa fie clar "de o parte" cred ca nu e corect. daca te uiti la notele de "discutii" pe care le-am facut - o sa vezi ca pana si stilul am incercat sa fie cat mai sumar - si direct centrat pe informatii - fara sa imi exprim parerea personala.

a fost o chestie tare naspa: imediat dupa ce mi-a fost evident ca o sa iasa "prost" am facut un chestionar - ce credeti ca ar trebui sa rezolve situatia care ar iesi daca se confirma rezultatele: anulare/baraj practic, baraj teroretic/ proteste etc. a iesit in adevarul cum ca 60% din rezidenti cer anularea rezidentiatului. am vb si cu jurnalista - si cum si Eugen deja gandea ca nu prea e ok cu chestinarul acesta - am renuntat la el - caci era "rau folosit". prin organizatiile studentesti am declarat ca "rezidentiatul a fost desconsiderat" si ca nu se mai poate avea incredere in el. asta am declarat ministrului, asta am declarat peste tot, asta este pozitia mea oficiala si a organizatilor pe care le reprezint si care a ajuns si in presa - cred ca si azi din nou prin presedintele USR.

nu am incitat la proteste si nici macar nu am luat in discutie cererea pe care mi-au adresat-o cativa protestatari de a le pune la dispozitie pentru sindicalisme adresele de email de la utilizatorii forumului sau de la grile.hardnet.ro. sau de a chema studentii in strada. nu am amestecat pozitiile de administrator cu moderator sau reprezentant sau etc. pentru ca nu am participat la acest rezidentiat, si pentru ca eu unul nu am gasit motive juridice solide care sa imi permita sa cred ca se poate schimba ceva - nu sunt pentru anularea rezidentiatului, si nu pot decat sa imi exprim regretul ca nu a mers bine, ca nu au ascultat de avertismente, si sa incerc sa ajut pe alti care sunt implicati poate gasesc mai multe argumente pentru pozitia lor.

parerea mea personala referitoare la exam 2003 este urmatoarea: examenul de rezidentiat a fost discreditat ca examen serios, este un esec total anul acesta pe chirurgie, metoda este buna dar punerea in practica a fost dupa cum era de asteptat proasta; este un examen care a reusit sa departajeze, dar nu pe criterii in principal profesionale - ci pe criterii de adaptabilitate- au castigat cei mai adaptati; situatia a iesit cum a iesit pentru ca s-a bazat in parte fie pe "ipocrizia" participantilor (e bine daca o sa iasa bine, daca nu iese bine - a fost incorect) - fie pe lipsa de reactie si organizare din partea participantilor inainte de e. Nu ii acuz pe protestari decat ca au reactionat prea tarziu - trebuia daca erau chiar sinceri sa protesteze inainte de rezidentiat, nu ii acuz pe cei cu 950 decat ca au fost prea putini; in rest - convingerea mea e ca nu e diferenta reala intre cei care au luat punctajele care le-au luat - decat de adaptabilitate: toti au invatat grile! doar cu materia nu cred ca puteai sa iei 950. lipsa de comunicare intre participanti am incercat sa compensam prin acest forum - dar nu am incercat sa organizez nici una din tabere - si nici sa o sabotez pe cealalta. nu a existat dorinta reala de comunicare. a inceput doar cand a fost clar ca e foarte prost, si doar intre cativa.

e clar ca am o pozitie ingrata, dar daca cineva vrea sa se uite mai bine cred ca ar putea vedea destul de clar nivelul meu de implicare si neimplicare. daca ma insel - mea culpa. daca nu vede - nu cred ca toate se pot vedea pe internet.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sun Nov 30, 2003 2:53 am

ce face victor aici este sa strice orzul pe gâşte. Frumos va sta sa sariti la gatul lui, dar ce ma mir, e tipic romanesc.

In primul rand ar trebui sa nu confundati termenii. Moderator si administrator se refera la pozitia lui pe acest forum. Nu are nimic de a face cu parerile si opiniile lui, nici pro si nici contra, si nu i se poate pretinde de a avea o anumita parere pentru ca este moderator. Ca moderator (si eu sunt moderator, si nu am nici in clin nici in maneca cu rezidentiatul) el trebuia sa asigure fluenta pe forum, controlul limbajului obscen, etc, adica respectarea regulamentului pe care toti l-ati acceptat cand v-ati facut cont aici (si pe care prea putini il respectati). Astea cu sa fie impartial (repet, de pe pozitia de moderator) in parerile si opiniile despre rezidentiat sunt gargara. El trebuie sa fie impartial (repet, ca moderator) cu userii, si sa aplice regulamentul nediferentiat. Punct.

In pozitia lui de reprezentant al studentilor, victor si-a explicat (si aparat) singur pozitia. Parerea mea (cel care este total in afara - nici nu il cunosc personal pe victor) este ca victor este printre putinii care a facut - si face - ceva pentru voi. Inainte de a arunca cu acuze si mizerii incercati sa va puneti in pozitia lui. Pana si faptul ca puteti sa postati aici i se datoreaza im mare parte si lui (ca si altora - nu prea multi).
La buna vedere. Sper ca dupa ce va mai trece un pic stresul legat de rezidentiat sa va dati seama ce greseala faceti.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sun Nov 30, 2003 2:55 am

PS
bogdanoti, daca mai faci spam esti banned. Acum vad postul pus si dincolo (ala cu dovada irefutabila). L-am sters, data viitoare primesti ban.

bogdanoti
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 27, 2003 2:20 pm

Postby bogdanoti » Sun Nov 30, 2003 3:20 am

Sigur, ne sustineti... Cu amenintari. Chiar nu vreau sa ma amestec in treaba nimanui, dar am si eu dreptul la parerea mea, macar acolo unde se poate. Putin umor nu strica nimanui in situatia asta tensionata si oricum cred ca e de preferat decat aruncatul cu injurii intre colegi. O.K. Fiecare cu felia lui, asa cum spunea si Scoro inainte de examen...

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sun Nov 30, 2003 3:26 am

te referi la mine cand spui "amenintari"? Ha.
Ti-am explicat clar: exista un regulament care TREBUIE RESPECTAT. Ti-ai dat acordul sa il respecti cand ti-a facut contul. Una din reguli este FARA SPAM. Alta este (pentru sectiunile de sub Medicina ) sa postezi ON TOPIC. Si fara flaming.
Sustinerea mea personala pentru acest rezidentiat ESTE NULA, si nu are NICI O LEGATURA cu pozitia mea de moderator.

User avatar
Ed Hunter
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:14 am

Postby Ed Hunter » Sun Nov 30, 2003 3:51 am

Lasand la o parte partea cu regulamentul forumului la care ai dat submit( desi sunt convins ca nu l-ai citit) vad ca dincolo de interesul personal, chiar daca e frumos exprimat, putina lume vede si are puterea sa sustina niste idei. De la bun inceput mi-a fost clar ca legat de rezidentiatul de anul asta nu se schimba nimic si orice chestie s-ar fi intamplat si s-ar intampla asa ramane. Ce se putea face acum, dar din cate vad nu prea are cine sau pentru cine,( bogdanoti si adam -oare la anul intr-o situatie similara veti spune macar un cuvant in sprijinul celor care poate vor fi intr-o situatie similara cu voi?) era ca la anul ..(si la multi ani) sa existe un rezidentiat cu mai putine bube. Dar e mai usor sa tipi sa se anuleze rezidentiatul( desi stii foarte clar ca mare lucru nu se poate intampla, pentru ca acest examen e perfect acoperit legal) decat sa-ti asiguri tie si altora un examen care sa reflecte ceva, daca tot sunt atatia care se considera nemultumiti..dar deh..dupa mine potopul. Asa cum unii au urlat dupa anularea rezidentiatului asa si voi va aparati interesele si vi se pare anormal ca unu sa nu aiba nici un interes in chestia asta...Exact din motivul asta era mai bine pe vremea lu impuscatu si reeeducarea la canal era eficienta...Mult succes stimati colegi! Sper sa nu am de-a face cu voi...
Knowledge is Power!
Stay Sharp,
Hit first!

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Sun Nov 30, 2003 4:00 am

Ed Hunter wrote: Exact din motivul asta era mai bine pe vremea lu impuscatu si reeeducarea la canal era eficienta..

:shock: :?: :!: :shock:
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
iris77
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Nov 25, 2003 1:10 am

Postby iris77 » Sun Nov 30, 2003 5:51 am

Mesaj pentru ei cu 950 puncte: fac parte dintre cei care v-au numit "papagali", recunosc asta dar vreau sa imi cer scuze. Probabil ca nici unii din voi nu meritati sa fiti numiti astfel, unii pentru ca probabil au invatat foarte mult sa ajunga pana aici iar altii pentru ca nici nu merita sa fie bagati in seama.Nu as putea spune care este proportia. Dar pentru cei ce merita sa se afle acolo, FELICITARI si sper sa demonstrati ceea ce sunteti la baraj ( in sensul ca va fi corect si nu se vor "scurge" informatii ) si sper sa se vada si cei care nu merita sa se afle acolo. Poate daca i-ati stii pe toti ne-ati intelege de ce v-am injurat. Oricum, persoane care au cochetat in facultate cu repetentia nu cred ca meritau sa se afle printre voi. Ei sunt cei care au denigrat cele 950 de puncte. Sper ca scuzele sa-mi fie acceptate.
It does not matter how slowly you go so long as you don't stop.

bogdanoti
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 27, 2003 2:20 pm

Postby bogdanoti » Sun Nov 30, 2003 12:28 pm

DOVADA IREFUTABILA A FRAUDEI DE LA REZIDENTIAT - II

Cu salariile noastre de rezidenti pe 5 ani (platibil in rate), am reusit sa angajam un avocat extrem de onest si care ne doreste gratuit binele. Om de calitate, deja a izbutit sa demonstreze, dupa o cercetare atenta, ca toti candidatii cu 950 de puncte sunt RUDE (sot-sotie, frate-sora, gemeni univitelini/bivitelini/siamezi, veri de diferite grade, cumnati, nepoti, bunici, amanti, vecini de bloc, fosti colegi de banca, amici de la gradinita, s.a.m.d.). In prezent se lucreaza la intocmirea arborelui genealogic care va fi depus in instanta ca proba A. Proba B va fi demascarea planului diabolic prin care s-a incercat acoperirea acestei fraude, adica implantarea de personalitati-cheie (vezi fiica domnului rector Andronescu, fiica ex-ministrului Beuran, etc. si multi alti preparatori care dau examenul a 3-4-a oara) doar ca sa pice special, tocmai pentru a se arunca praf in ochii inocentilor, si care in infamitatea lor au jucat acest circ ieftin crezand ca ne pacalesc. Niciodata! Totul va fi dat pe fata, caci ei ne-au furat cu "dosul" (asta fiind proba C si cea mai valoroasa - vezi partea I). Cu asa probe solide la dosar, nu putem spune decat : "Caravana trece, cainii raman ragusiti". Victoria e a noastra!
Am strans de la colegii nostri cateva sugestii pertinente pentru desfasurarea examenului de Rezidentiat in anii urmatori, totul urmand sa fie inchegat sub forma unui proiect de lege ce va fi sustinut in Parlament, in mod serios si fara nici un interes electoral, de domnul sef al Comisiei de Sanatate din PNL, dr. Sorin Paveliu. De departe s-a remarcat propunerea ca examenul sa nu mai fie tip grila, ci prin simpla "ruleta-ruseasca", astfel incat la o prima trecere prin sala se se departajeze unul din sase candidati si asa mai departe pana la ocuparea pe merit a tuturor locurilor scoase la concurs. Contestatiile se pot depune in maxim trei zile pana ce treaba nu se impute prea tare, cei respinsi urmand sa se orienteze spre alte reincarnari. In acest mod se rezolva definitiv problema colegilor care ar fi putut fi mai bine pregatiti si se decongestioneaza sistemul de concurenta inutila. Toata lumea castiga, inclusiv memoria colegilor nostri care va ramane nepatata de amintirea unui punctaj rusinos. Presa ne-a intrebat daca nu putem introduce si ceva care sa implice accidente rutiere si explozii in lant. Cica da mai bine la popor si e mai credibil. Astfel inscrierea ar ajunge cam 10 milioane, fara CASCO si inchirierea masinilor. Ramane de discutat...
Asteptam in continuare sugestiile voastre, impreuna cu semnaturile si buletinele parintilor si ale prietenilor de familie, pentru sustinerea unui nou examen de Rezidentiat cat mai repede, in care locurile vor fi distribuite dupa valoare, in functie de numarul de ordine de pe lista protestatarilor. Grabiti-va, se termina inscrierile fara plata!
In plus toti cei care ne pot ajuta, sunt rugati sa sune la toate ziarele posibile si forum-urile internationale, pentru a plange, a ameninta cu atentate prin tot Bucurestiul si iar a plange la final, pana ce vom fi intelesi ca noi suntem mai multi si adevarul gol-golut va iesi la suprafata ca o bula de sapun parfumat deasupra zoaielor minciunii. Traiasca Kalasnikov !!!

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Sun Nov 30, 2003 1:22 pm

imi dau lacrimile. tu citesti ce scrii? adica aia smecheri isi pica special odraslele doar ca sa intre fraudulos altii. parca mai lansasei tu niste chestii pe shoutboxul de la grile.hardnet. sau nu esti bogdant2002??
N/A

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Sun Nov 30, 2003 1:44 pm

Cineva a zis ceva de madam Ene de la minister, de la concursuri si resurse umane. Aceasta tanti ene este o jig.... ; cel putin 8 ministri stiu eu ca s-au schimbat si vechea secu tot nu poate sa o dea nimeni afara si sa faca curat(mincu, bruckner, dragulescu, gabor si alt ungur, bartosh, blanculescu-peafara, branza); ea poarta o mare parte de vina in ceea ce priveste organizarea concursurilor medicale, as pute spune ca este "eminenta cenusie" a acestora;
daca vreti sa "dati la temelie" este una cu care trebuie sa inceapa lista

2) am scapat de nea traistaru si credeam ca blanculescu face curat, da r la pus pe popescu,care, din cate am inteles, e la fel de pervers;

aceasta mascarada de rezidentiat 2003 li se datoreaza si lor.

remember!

bogdanoti
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 27, 2003 2:20 pm

Postby bogdanoti » Sun Nov 30, 2003 2:09 pm

Ma confunzi, draga LoS. Eu nu am existat pe nici un forum inainte de examen. Ulterior am considerat ca e cazul sa-mi exprim opiniile. Pentru o mai buna intelegere, iti recomand sa citesti cu atentie partea I si partea a II-a din textul care explica clar cum am fost furati la acest Rezidentiat.

mr.2cool
junior
junior
Posts: 27
Joined: Wed Jul 16, 2003 2:59 am
Location: undeva in romania

Postby mr.2cool » Sun Nov 30, 2003 2:52 pm

Am si eu o propunere ptr. contestatari: mai fratilor daca vreti sa obtineti ceva din toata actiune asta, de ce nu-l convingeti pe Scoro sa-si dea foc in fata cladirii MS? Va dau eu benzina si chibritele... :lol:
Motto: " Intotdeauna vor fi 1600 de nemultumiti si 264 de multumiti." A. Nastase

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sun Nov 30, 2003 2:56 pm

Am o propunere: ce-ar fi sa va vedeti voi de treaba voastra, mai "merituosilor"?

Si asa ma intreb de ce moderatorii accepta mizerii si ineptii precum cele scrise de "merituosul" Bogdanoti...

mr.2cool
junior
junior
Posts: 27
Joined: Wed Jul 16, 2003 2:59 am
Location: undeva in romania

Postby mr.2cool » Sun Nov 30, 2003 3:03 pm

Ptr. Scoro:Ceva-mi spune ca ai fi dat orice ca sa faci parte din grupul merituosilor.Poate totusi ar trebui sa te gandesti serios la varianta de mai sus.Asa o sa ajungi si tu in acest grup... chiar daca postmortem...
Motto: " Intotdeauna vor fi 1600 de nemultumiti si 264 de multumiti." A. Nastase

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sun Nov 30, 2003 3:09 pm

Am dat deja foarte mult si intr-adevar as fi dat tot sa ajung in randul adevaratilor merituosi, din care tu sigur nu faci parte... merituosule...

Asta a fost ultima data ca te mai introduc in seama. Nu meriti. Nici tu si nici altii.

bogdanoti
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 27, 2003 2:20 pm

Postby bogdanoti » Sun Nov 30, 2003 3:13 pm

De ce nu intelegeti ca eu sunt de partea voastra, a celor care cer anularea examenului pe motive de frauda? A fost o hotie flagranta si am prezentat deja toate dovezile palpabile si zdrobitoare de care ne putem folosi pentru a cere, pe buna dreptate, anularea acestui examen abominal. Am sa va trimit toate buletinele pe care le gasesc. Incercati sa adunati cat mai multe de prin autobuze, tramvaie si metrou. Cu cat teancul va fi mai mare, cu atat vom ajunge mai sus. Suntem uniti ca stelele pe cer, suntem multi si vom fi pe zi ce trece tot mai multi, desi la prima vedere parem maximum vreo 10-20 de oameni, si vom lupta neostenit pana la victoria finala. Ar trebui sa ne cautam si un dicton pentru a ne calauzi in lupta, telul nostru, ceva care sa ne caracterizeze in profunzime si cred ca cel mai potrivit ar fi "Homo homini lupus!". Pe metereze deci, tovarasi!

User avatar
dReamer
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Nov 28, 2003 7:06 pm
Location: p-acilea

Postby dReamer » Sun Nov 30, 2003 3:41 pm

Pt bogdanoti: SHUT UP!!!!!!!!!
Pt eugen: pe el de ce nu il banezi?

Decebal T
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:26 pm

Un nou Nobel pentru medicina romaneasca!?

Postby Decebal T » Sun Nov 30, 2003 3:48 pm

“Metoda Florian Popa si colaboratorii” sau “metoda romaneasca de stat de ridicare a IQ” versus “curba lui Gauss”.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

bogdanoti
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 27, 2003 2:20 pm

Postby bogdanoti » Sun Nov 30, 2003 3:58 pm

Prietene Scoro & Co, sunt convins ca nu va plac ideile opuse celor ca voi si ati vrea ca orice voce care vi se opune sa dispara la indemnul vostru. Slava cerului ca nu voi va ingrijiti de forum-ul asta, ca as fi vazut ce inseamna extremism. Poate asa va faceti o idee despre ce am simtit cand am citit articolele din ziare, articole scrise la indemnul vostru. Nu am vazut nici un articol care sa spuna: "Stati sa vedem, sa-i verificam pe cei care au intrat, sa ne interesam de situatia lor din timpul facultatii...". Nu, direct la gunoi. Vrei sa ma convingeti ca a fost frauda? Incercati! Poate reusiti fara ajutor.

romd
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Nov 19, 2003 10:37 am

Despre grile

Postby romd » Sun Nov 30, 2003 5:27 pm

Dragi colegi,
grilele care ne-au facut viata amara au fost facute in general de rezidenti de an mic ;adoptand stilul copy/paste si fara sa aiba o vedere larga a tematicii au facut niste grile care nu au puterea de a evidentia gradul de intelegere si de aprofundare a materiei. In plus acopera o mica parte din materie, unele se repeta pentru ca centrelor li s-au cerut sa prezinte doar cate 15 grile per tema. Operatia de compunere de grile s-a efectuat in mai-iunie, odata cu aparitia tematicii.
Sistemul in sine mi se pare corect cu conditia ca baza de date sa fie mult mai ampla,iar grilele sa fie grijuliu concepute. Insa si atunci se poate banui ca unii favorizati vor sti si invata doar cele 200 de grile random...
8)

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sun Nov 30, 2003 5:48 pm

Bogdanoti: succes la baraj si iti urez sa iei peste jumatate din punctaj. sa ne-aduci vorba buna despre unde te plasezi dupa baraj. sau pentru ca deja stai pe forum si nu [mai] inveti sa insemne ca esti unul din norocosii doctoranzi si preparatori care deja au luat ce specialitate au vrut si nu mai intra in baraj? nu stiu cum se face, dar toti care-i stiu cu 950 acum rup cartea si de-abia isi aduc aminte sa puna telefonul la incarcat, vad ca tu ai timp sa aduni dovezi ca ai fost deosebit de meritos - inainte ca examenul sa se termine - sa inteleg ca examenul s-a terminat deja pentru tine? si d-asta te lansezi in blah-blahul asta istet de 2 bani?

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sun Nov 30, 2003 7:06 pm

singurul motiv pentru care bogdanoti a fost lasat este ca pe acest particular thread discutiile sunt lasate mai liber (nu poate exista "off-topic" la un thread de "discutii generale"). Acest thread va sta in continuare pe forum chiar si dupa ce discutiile se vor fi terminat (va fi mutat de aici intr-un topic "arhive" or so), ca dovada vie a gradului de civilizatie al poporului roman.
Mai aveti multe de invatat tinerilor. Nu e suficient sa stii un Harison pe dinafara (sau un batch de grile) ca sa fi OM. In Romania sufixul "Doctor" in fata unui nume NU SPUNE ABSOLUT NIMIC

bogdanoti
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 27, 2003 2:20 pm

Postby bogdanoti » Sun Nov 30, 2003 7:06 pm

Cred ca am pierdut intradevar prea mult timp cu forum-ul pentru nu stiu ce "lupta", tinand cont ca voi merge totusi la examenul de baraj. Imi este pe deplin clar care au fost deficientele acestui examen si cauzele care au dus la aparitia atator note maxime. Sistemul este perfectibil (nu stiu daca exista si vointa pentru asta), insa acest lucru nu inseamna ca a existat vreo frauda si nici nu justifica anularea examenului. In rest am inteles ce era de inteles, ba chiar am si invatat cate ceva nou. Bafta tuturor!
I'm out of here.

User avatar
happy_me
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Sun Nov 23, 2003 9:48 pm

Postby happy_me » Sun Nov 30, 2003 7:37 pm

Sunt f.f. dezamagit ca protestele noastre raman inca printre noi.
Am urmarit TV-ul si nu a fost nici o informatie din care sa reiasa nedreptatea acestui rezidentiat.
Cred ca asta demonstreaza ca bunul simt si increderea nu au ce cauta in discutiile cu organizatorii si cu presa. Cunoasteti cu totii expresia : "Cainii latra caravana trece!"
Va propun un pic mai multa agresivitate si sa continuam protestele din fata MSF intr-o maniera mai agresiva care sa duca la un scandal care sa atraga atentia!!
Dac anu reusim sa obtinem macar 15 minute de scandal TV probabil ca una din ultimele solutii ar fi boicotarea examenului de baraj! Ar trebui sa fim cat mai multi posibil si sa declansam un adevarat scandal. Nu trebuie sa ne culcam pe o ureche cand ei ne spun ce vrem sa auzim dar nu fac nimic.
Cred ca trebuie sa tragem o concluzie din faptul ca pana acum nimeni nu a luat in considerare protestele noastre.


PS. post editat de administratia forumului. La urmatoarul post pus cu caps bold- inactivarea contului.

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Sun Nov 30, 2003 10:21 pm

Pt. tapirul :
- se pot numi OAMENI cei care au furnizat presei ideile cum ca cei cu punctaj maxim sunt niste "hoti" si niste "papagali"? (erau colegii lor)
- se pot numi OAMENI cei care s-au bucurat de acest sistem si dupa examen il contesta din rasputeri ?
- se pot numi OAMENI cei care mint pana in ultima clipa si in memoriul trimis la presedinte si pe unde l-au mai trimis spun ca baza de date de pe internet s-a publicat in SEPTEMBRIE, cand de fapt a aparut pe net in IULIE ?
-se pot numi OAMENI cei care toata vara au participat ACTIV la definitivarea acestei baze de date si care acum, cand vad ca nu au luat examenul, striga in gura mare ca nu au stiut de grile si ca "au fost furati"?
- se pot numi OAMENI cei care propun pedepse fizice pt cei cu punctaj maxim sau cei care propun sa nu-i lase pe colegii lor sa dea barajul ?

nu, acestia nu sunt oameni, sunt IPOCRITI

p.s. scuze pt caps

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Sun Nov 30, 2003 10:24 pm

happy_me wrote:Sunt f.f. dezamagit ca protestele noastre raman inca printre noi.
Am urmarit TV-ul si nu a fost nici o informatie din care sa reiasa nedreptatea acestui rezidentiat.
Va propun un pic mai multa agresivitate si sa continuam protestele din fata MSF intr-o maniera mai agresiva care sa duca la un scandal care sa atraga atentia!!
Dac anu reusim sa obtinem macar 15 minute de scandal TV probabil ca una din ultimele solutii ar fi boicotarea examenului de baraj! Ar trebui sa fim cat mai multi posibil si sa declansam un adevarat scandal.


este posibil ca un medic sa gandeasca asa ceva ?
pt administratori :
ati spus ca nu ve-ti permite aparitia unor asemenea ineptii.
Asta ese incitare la violenta se pedepseste conform Codului Penal !!

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Sun Nov 30, 2003 11:02 pm

Pt moderatori :
de ce nu stergeti posturile care incita la violenta ?
Ceea ce se scrie la proteste anti-rezi ( ma refer la posturile care cer incercarea de a bloca exam de baraj si de a face "SCANDAL") cade sub incidenta Codului Penal pt incitare la violenta ! Nu este posibil sa se ajunga la asa ceva si ve-ti fi facuti si voi responsabili deoarece permiteti afisarea unor astfel de mesaje !

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Sun Nov 30, 2003 11:11 pm

Lasa prostiile, ceea ce ce scrie pe forumuri sau chaturi nu constituie proba in instanta, iar adminii nu-s responsabili in fata legii pentru posturi facute la adapostul anonimatului. Citeste Legea Internetului inainte de a debita aberatii si nu mai acuza moderatorii aiurea.


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests