Discutii generale rezidentiat 2003

for future reference; read only..
User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Mon Nov 24, 2003 2:39 pm

MadManiacMan wrote:cei care nu vor repetarea rezi sunt cei care se tem, care au invatat doar buline si care nu fac fata unui rezi real.


Eu nu ma tem, ca nu am de ce ---doar am dat odata examenul si nu am furat nimic ---deci de ce sa mai dau!? iar doar buline poate ai invatat tu!
Eu inca mai invatam materie pana acum 2 saptamani cand am constatat ca eu, invatand din carte luam 910-915 la randomizate(dupa ce trecusem de 3 ori prin materie) , iar altii luau 960! Atunci m-am trezit, si am inceput sa citesc doar grile---deci se chiama ca m-am adaptat la conditiile CRETINE ,dar cretine pt. toti , de examen!!!

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Mon Nov 24, 2003 2:39 pm

Am sunat si la redactia ziarului Adevarul si am vorbit cu o doamna de la serviciul social, care stia cate ceva despre rezidentiat.
S-a minunat cand a auzit ce se intampla si ne-a promis ajutor.
Cei din afara nu cunosc detaliile despre problema noastra. Luati initiativa si incercati sa schimbati ceva.
Daca la fiecare ziar sau televiziune vor suna cativa zeci de nemultumiti, ne vor baga in seama, vor scrie articole si poate ca asta va declansa o schimbare.
Dar daca fiecare sta in coltul lui, in speranta ca se ocupa altul, atunci asa o sa ramana...
La un moment dat ar trebui sa organizam un protest la minister. Sunt convins ca vor fi multi sustinatori si daca se va sti din timp se vor aduna din toata tara. Sau am putea sa organizam mitinguri in toate centrele universitare, fiindca imi inchipui ca pentru cineva din Timisoara este greu sa vina in Bucuresti... desi daca e vorba de viitorul lui, as indrazni sa spun ca merita efortul.

User avatar
dragon
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Nov 07, 2003 7:53 pm

Postby dragon » Mon Nov 24, 2003 2:44 pm

cum se poate contesta punctajul,pt. ca la calculul meu e o diferenta fata de ceea ce mi-au dat ei! stiti cum se procedeaza?

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Mon Nov 24, 2003 2:45 pm

AGREE - avem nevoie de toate relatiile din mass-media posibile!! noi spunem cui stim, dar orice ajutor e binevenit!

User avatar
dragon
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Nov 07, 2003 7:53 pm

Postby dragon » Mon Nov 24, 2003 2:48 pm

hello, ma ajuta cineva?

Tonia
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Oct 25, 2003 9:20 pm

Postby Tonia » Mon Nov 24, 2003 2:48 pm

Am presupus ca i-ati informat pe cei din comisie de scorurile care vor fi la examen! Doar ca le-a intrat pe o ureche si le-a iesit pe alta! Alta posibilitate ar fi ca pur si simplu nu si-au putut imagina de la nivelul lor prezidential ca mintile studentilor medicinisti pot memora 4000 de teste, iar la faza asta sunt picati in cap rau de tot! Adica sa ti se arate simulari cu 30 de rezultate maxime din 50 de oameni, iar tie sa ti se falfaie! Este peste puterea mea de intelegere! Sunt f. curioasa cum vor rezolva problema. Totusi trebuie sa ne gandim si la cei care au luat punctaj maxim si orice ati spune, eu nu au nici o vina. Ei au invatat doar ce li s-a spus in Viata Medicala sa invete! Ca altii au fost ghinionisti ca au ingrosat buline peste marginea permisa este intradevar groaznic, dar asta se intampla in orice situatie, nu cu predilectie la acest rez., doar ca miza a fost cu multmai mare. Oricum ai lua-o, este naspa!
Te inteleg f. bine, Class, cand spui ca nu mai poti psihic, dar daca va fi sa se repete, desi nu cred, asta este! Vom vedea!

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Mon Nov 24, 2003 2:54 pm

Eu nu cunosc personal pe nimeni in presa, insa am luat mailuri si numere de telefon de pe http://www.ziare.com si http://www.gazete.ro si m-am apucat de treaba. Redactorii sunt receptivi si avizi de subiecte de senzatie.

Va dau cateva numere si nume:

Ev Zilei - 2022000 - Simona Popa
Gardianul - 2246880/81
Romania Libera - 2028115/16 - Ioana Georgescu
Adevarul - 4077600

Toti de la serviciul social.

Academia Catavencu - 3140235/38/39 - Marius Bortea, Eugen Istodor

Cu cat sunam mai multi, cu atat vor constientiza ca problema e serioasa si merita bagata in seama.

User avatar
informaticianul
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:00 am

Opinii despre punctajul minim la alte specializari

Postby informaticianul » Mon Nov 24, 2003 2:54 pm

Care credeti ca va fi punctajul minim pentru medicala, farmacie, etc...

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Mon Nov 24, 2003 2:56 pm

Tonia wrote: Te inteleg f. bine, Class, cand spui ca nu mai poti psihic, dar daca va fi sa se repete, desi nu cred, asta este! Vom vedea!


Mama lu' Florian Popa sa mai dea examene!!!! ca ea e de vina ca la nascut!!! :married:

dingo
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Oct 17, 2003 12:07 am
Location: de acasa

anulare...

Postby dingo » Mon Nov 24, 2003 3:00 pm

Vad ca pe medicale nu se baga nimeni. Ce-ati patit ma! Ca nici la grile nu v-ati inghesuit cand erau de corectat pe forum. Unde sunteti bai fratilor ca la chirurgie au fost doar 1600 candidati si doar ei sunt pe forum. La medicala 3700 si doar io, Andyry si inca 1-2 mai zicem ceva aici.
Stati acolo la caldurica?

Eu ma introduc la prima vedere ca musca in lapte acuma. Insa ma irita la culme modul cinic, porcos, imbecil si criminal de dat acest examen.
Eu reuseam punctaj maxim pe medicala de acum 2 saptamani, si peste 955 de acum aproape 1 luna. Si atunci mi-am zis ca pe Everest e greu de ajuns, dar mai sus nu se poate. Ati prins ideea? Cu cat timpul trecea cu atat se ingramadeau indivizii pe varf. Nici nu tre sa fie destepti, ca timpul e de partea lor. Aia care au invatat de maxim n-au unde sa mai fuga mai sus, dar pot sa-si rupa gatul urgent la examen din neatentii si stress. Sigur ca cei care au invatat un an au facut de 950, dar foarte multi care au invatat doar 2-3 luni au luat tot la fel. Si foarte multi care au invatat 6 luni (nu spun un an ca era din gherasime, spun 6 luni adica topt timpul cat au avut la dispozitie pentru Harrison) si au luat 935-945.

Eu am facut cam 25% din grilele de pe hardnet de 960. Restul au fost greseli de imbecil si neatentie, si n-am scazut sub 955 de vreo 2 saptamani.
Si ma stiu bine ca daca erau sa fie greseli la examen atunci aveau sa fie din neatentie si nicidecum din cat de bine stiu eu grilele sau materia.

La examen m-am fript ca un imbecil la o negatie. Pa 5 puncte. Am 945 pe medicala.
Eu ma impusc, pentru ca nu mi se pare normal ca posturile sa fie scoase si date pe voia intamplarii. Nu sariti pe mine

Stiu oameni foarte valorosi care au plecat ani de zile prin strainataturi cu burse care aici au sfeclit 1 negatie si o bulina pusa langa. O sa prinda igiena, daca mai prind ceva. Am o prientena care e exact asa si are 934. Ce sa-i zici fetei asteia, care a invatat 12 ore pe zi 1 an de zile, nu tu film, nu tu nimic, i-au curs 4 carioci la examen si asta a fost.
Si stiu o alta fata care a frecat discotecile prin preajma licentei, a luat-o cum a luat-o toata lumea, adica din corspondenta cu 9.80 si acuma a dat rezidentiatul pe medicale invatand grile timp de 1 luna jumate (adica doar atat a invatat pentru acest concurs) si a luat 938 sau asa ceva. E mai desteapta, muncitoare sau valoroasa ca cea care a plecat 6 luni prin vest? S-o creada Popa cand o avea-o de rezidenta.

Nu exprima nimic acest concurs. Dar absolut nimic.
Imi vine rau sa vad oameni care au frecat menta toata facultatea sa ia 948-949-950 si altii care au tras toata facultatea sa imbulineze una doua grile in stres aiurea si sa-i vezi cum pica sau iau igiena...

Mie evident nu mi-e frica de o repetare a concursului. Una d-aia sanatoasa. Si mie imi sunt neuronii praf, dar inca un efaort la o chestie PE BUNE SI VALOARE nu ma da inapoi.
Ce va tot laudati acolo ca ati invatat 4 luni si n-ati vazut filme? de filme va arde acuma? E clar ca 4 luni sunt arhi deajuns sa inveti 4200 grile cu cartea langa. Si sa pui bine la examen, daca n-ai chestii d-astea cu neatentii si prostii. Ce greu tre sa fie sa nu vezi filme si gagici 4 luni...Pfuiii. Altii nu vad nimic din toate astea ani de zile chinuindu-se sa faca ceva pentru viitorul lor. Si poc cu examene inteligente din astea.

Daca era o chestie pe bune, fie ea si cum a fost anii trecuti (ca nu mai lua rezy fitecare fiu de prof) mai ziceam. Acuma...

Bine zicea LoS: mare e RoMARLANIA !!!

Aia care puteti GO WEST!!! Lasa-ti pe imbecilii astia sa distruga ce mai ramane de distrus pe aici si salvati-va pielea. N-o merge doggy cu covrigul in coada nici in vest, dar nici nu te mananca viermii cu fata intelectuala tipic romanesti.


PS: noi mai frecam mult vremea cu discutatul acilea de repetat au ba? Ca si pana acuma? Sau chiar miscam ceva serios, macar ca ne frangem gatul in sistem si nu rezolva nimic. Daca stam asa e clar. Daca miscam ceva, poate ca poate. La urma urmei din milionu' ala jumate pot sa mai faca unul. Carioca aia jegoasa pe care scria Huag Bao Tze Ping (buna carioca, se vede dupa nume) nu i-a costat mai mult de 3000 bucata la cantitatea care au avut-o...

dingo
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Oct 17, 2003 12:07 am
Location: de acasa

iar...

Postby dingo » Mon Nov 24, 2003 3:10 pm

Sorry, ca nu am vazut ca au inceput cativa sa bage fitile la ziare.
Tot asa, poate merge ceva. Si acum 4 ani cand s-a furat pe fata rezidentiatul, tot cu ziarele s-a facut ceva ca pe aia care l-au organizat pe domnu rezi ii durea in olecran. Si-au luat banii si pa. cred ca aia de militie ziceau atunci initial ca domne' pe noi nu ne intereseaza... Fara scandal nu merge nimic pe la noi. Cu el foarte rar, da' sanse e ca e mai mici de 50.

givemeabreak
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:58 pm

Tb. facut ce e cinstit

Postby givemeabreak » Mon Nov 24, 2003 3:10 pm

Normal ca aia de maxim nu o sa zica niciodata nimic care le-ar da punctajul peste cap sa nu fie maxim etc; cel care stie ca stie nu o sa-i fie frica de alt examen.

Orice om cu scaun la cap si care gandeste cinstit, si-ar da seama ca cu rezultatele astea nu se poate face nimic; ca sunt nule; ca maxim poate lua si unu beton care s-a adaptat dar si unu care habar nu are; dupa cum unu beton care nu s-a adaptat, sau care nu ii sta in fire tocitul grile poate sa nu ia maxim si sa o inbulineze si sa ia un cxr de specialitate.

Dar unde naiba e cinste in tzara asta? fiecare gandeste in functie de situatia lui; ii convine aberatia asta de rezultate/situatia -> ok; nu ii convine -> nu e ok; E o aberatie de situatie care din pacate e sustinuta si de cei care stiu/sunt tari/au invatat si au luat maxim (pt ca s-au adaptat si au putut sa se adapteze) si care nu vor sa dea ce au in mana (negandindu-se ca puteau sa greseasca si ei una-doua grile, si erau si ei muci acuma) pe ce este pe gard, negandind fair.

Coco
Posts: 1
Joined: Mon Nov 24, 2003 3:05 pm

Asta e...si nu o sa se schimbe niciodata...

Postby Coco » Mon Nov 24, 2003 3:18 pm

Eu fac parte din cei ce au terminat medicina si acum fac cu totul si cu totul altceva....
Dar din pacate am o sotie care insista sa faca asta....cica vrea sa ajute oamenii....
Imi pare rau de ce se intampla anul asta...Am vazut oameni...fosti colegi...care nu meritau sa-l ia in veci si au pctj. maxim....
Asta e...In Ro se prermiaza non-valoarea.... :evil:

User avatar
informaticianul
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:00 am

Re: anulare...

Postby informaticianul » Mon Nov 24, 2003 3:19 pm

Frate Dingo ai dreptate. Astia de la medicala parca au murit...Postati fratilor ca nu va doare manuta!!!

Eu nu am tangenta cu medicina dar am observat cu atentie tot rezidentiatul asta. M-a omorat sora-mea cu munca...Intai am printat Harrisonul. Apoi grile pentru licenta. A urmat lucrarea de licenta....Apoi tabele din Harrison (pe prima varianta scanata nu se vedeau bine). Apoi grilele pentru rezidentiat. Apoi stai si salveaza teste "amestecate" pe care sora-mea le facea pe calculatorul de acasa (m-am lipsit cu greu 2 saptamani de laptopul meu...). Da' nu-mi pare rau! A luat sora-mea 943? A luat....
Mai am alte prietene care au 900, 928, 929, 930. Ma intreb apuca ele ceva? Nu conteaza, ceva sa fie!

Parerea mea este ca a fost un rezidentiat corect! Ati avut destul timp sa treceti prin materie si ati avut timp sa faceti si grilele de 3-4 ori. Apoi, sa fim seriosi, ce alte facultati afiseaza grilele din care se va da examenul pe net (in Romania)?
Daca in urma cu cel putin 2 saptamani va apucati si faceati NUMAI grile amestecate de pe harnet.grile.ro in mod normal nu puteati lua sub 940(asta din neatentie nu din nestiinta).

Revenind la oile noastre. Ati luat cat ati luat la examen! Acum se pune intrebarea cam care credeti voi ca este punctajul minim cu care sa apuci ceva (orice) la medicala? :roll:

givemeabreak
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:58 pm

Postby givemeabreak » Mon Nov 24, 2003 3:19 pm

Iar povesti de genul:
- am invatat atata nu mai pot sa trec prin stresul asta inca odata
- au fost avertizati si nu au facut nimic
...
sunt neimportante.

Realitatea ramane; ca oamenii f. buni nu au luat maxim; dar niscavai memorizatorii de grile au luat maxim; Si ca nu este relavant reultattul;

Iar tampenii spuse de popa asta ca daca ala stie 4000 de grile inseamana ca stie materie; numai un prost poate spune asta; Adica 6 ani de facultate se reduc la 4000 de grile; pai sa o desfinteze.

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Mon Nov 24, 2003 3:38 pm

Interesant mod de gandire mai aveti fratilor !
Tipic romanesc ! SA MOARA SI CAPRA VECINULUI !!

SCORO, dragul meu, daca aveai si tu 950 de puncte mai sunai la ziare ?
Oricum e bine sa publici acele numere de telefon de la diferite ziare pt ca pot sa sune si cei cu 950 p si sa faca scandal daca se incearca anularea examenului. Ma repet, dar NU E VINA LOR !

Eu va propun altceva si cred ca marea majoritate dintre voi ar fi de acord: LUPTATI PT SUPLIMENTAREA LOCURILOR !!! Macar minim 945p
Si asa v-ati strange la un miting vreo cateva sute de oameni pt ca eu cunosc oameni cu 950p care ar sustine o asemenea idee.

Daca nu, o sa va duceti in fata ministerului in 2 tabere si parca vad ca va luati la bataie. Nu e corect sa pici un examen cu 94x puncte (x=1..9), dar nici sa iei 950 si sa se anuleze examenul nu e corect.
De aceea solutia de suplimentare mi se pare ca ar gasi cei mai multi sustnatori

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Mon Nov 24, 2003 3:51 pm

terminator wrote:Interesant mod de gandire mai aveti fratilor !
Tipic romanesc ! SA MOARA SI CAPRA VECINULUI !!

SCORO, dragul meu, daca aveai si tu 950 de puncte mai sunai la ziare ?
Oricum e bine sa publici acele numere de telefon de la diferite ziare pt ca pot sa sune si cei cu 950 p si sa faca scandal daca se incearca anularea examenului. Ma repet, dar NU E VINA LOR !



Dar s-ar putea ca, desi NU e vina Noastra sa ne trezim ca mai dam inca o data, si inca de doua ori pana cand o sa intre toti, ca sa nu mai fie nemultumiti...

Apropo, Victore nu poti sa ne dai si noua nr. de tel. a lui Popa, ca sa-i uram de sanatate?

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Mon Nov 24, 2003 3:51 pm

Da, mai Sfarsitorule, toti suntem prosti si invidiosi pe cei care au luat 950...
Nu stiu cat ai luat, dar as fi foarte curios cum te-ai descurca (tu si altii) in conditii normale de concurs.
Asa cum am mai spus, sunt ferm convins ca multi dintre cei cu punctaje maxime oricum ar fi fost in fruntea clasamentului, dar mi-e ciuda ca au ajuns si oameni care in mod normal nu aveau ce cauta acolo.
Iar daca vrei sa ma bagi in categoria "capra vecinului", ma doare undeva, pentru ca eu stiu ca nu e asa si imi e suficient.
Forumul asta nu e un loc pentru confruntari personale, deci daca vrei sa ma injuri sau sa imi mai spui ceva te invit sa o faci pe PM.

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Mon Nov 24, 2003 3:59 pm

Scoro, vreu sa recunosc public ca faptul ca ai luat 948 NU inseamna ca esti (intelectual) mai prejos cu ceva decat cei cu 950.
Dar, inca odata, acesta a fost un examen dat dupa reguli dinainte prestabilite, daca NU iti conveneau(cum nu mi-au convenit initial nici mie) puteai face 2 lucruri:

---sa NU participi la concurs!
---sa te zbati(cu tel.la presa, etc.) inaite de examen(as fi participat cu mare drag!).

Faptul ca te-ai prezentat la examen,inseamna ca ai fost de acord cu regulile impuse (fie ele si aberante)!

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Mon Nov 24, 2003 4:04 pm

1. sunt deja rezident
2. nu cred ca v-ar conveni sa va duceti in fata ministerului in 2 tabere
"in coltul rosu- cei cu 950p"
"in coltul albastru- restul"
Ce o sa faceti ? O sa luati la bataie ???
De aceea sustin ca uniti puteti sa-i fortati sa suplimenteze locurile.

P.S. Asta in cazul in care nu faci parte din categoria " am luat si eu vreo 800 de puncte si acum vreau sa se repete, ca poate mai invat ceva".

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Mon Nov 24, 2003 4:06 pm

Dupa cateva luni de invatat sa nu particip la concurs? Glumesti?
De protestat (ziare etc.) am protestat dar fara nici un efect, fiindca nu se face primavara cu o singura floare, iar 99% erau deja adanciti in tocit de grile.

Daca un sistem de dovedeste fara drept de apel PROST, inseamna ca trebuie sa ma resemnez si sa tac? No way!

Este dreptul meu sa protestez.

Ce spui tu e cam asa: ea se insoara cu el desi stie ca e cam betiv si violent, el o bate de o usuca, iar ea ar trebui sa stea si sa indure toata viata, ca de, nu a obligat-o nimeni sa se marite cu el...
Wake up!!! Suntem in mileniul 3 in Europa.
Se aplica un sistem cretin si tu imi zici ca trebuie sa tac si sa inghit...

laurh
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Jul 07, 2003 10:10 am
Contact:

Postby laurh » Mon Nov 24, 2003 4:08 pm

Te gandesti cate locuri vor mai fi scoase la anul si in urmatorii ani daca suplimenteaza acum locurile ? Astia mai mici ce vina avem ? Trebuie precizat ca nu e vorba de o suplimentare de 5 locuri ci de sute de locuri.

flash
Posts: 1
Joined: Mon Nov 24, 2003 3:56 pm

Postby flash » Mon Nov 24, 2003 4:17 pm

Eu m-am inregistrat pentru ca pana acum am stat doar si am citit, dar acum e cazul sa facem ceva. Ii indemn pe cei care pana acum au fost doar privitori sa se inregistreze si sa-si posteze nemultumirea. Este primul pas care trebuie facut. Unde se fac liste cu semnaturi?

User avatar
medicrap
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Oct 07, 2003 5:30 pm

Postby medicrap » Mon Nov 24, 2003 4:18 pm

Haidati sa judecam un pic:

Premize:
1. Cei care posteaza acuma de mama focului si cer anularea rezidentiatului nu au luat nota de trecere
2. Au dat in majoritate pe chirurgie - de fapt observ ca aici 99% din discutii sunt orientate pe chirurgie, oare de ce ?
3. Cei care au dat pe chirurgie sunt cam 1200 (spun si eu asa) din care 300 au luat 950, si deci sunt multumiti, deci ramin cam 900 de nemultumiti
4. Cei care au dat pe medicale sunt 4000 si ceva, din care nu stiu citi se regasesc aici, cred ca maxim 5 oameni. Oricum tot ramin cam 4000 de care nu se tine cont
5. La celelalte specializari sunt iar vreo 1000 de oameni, la care nu le auzi gura. De fapt, pentru un surgeon-wannabe toate celelalte specialitati sunt rase inferioare.
6. Fiind un concurs cu mai putine locuri decit candidati, e normal ca la sfirsit sa fie mai multi nemultumiti decit multumiti
7. Toti care sunt nemultumiti ar vrea sa se mai repete odata examenul, de preferinta la toate capitolele, ca sa fie distrugerea mai mare

Concluzie:

Cei care vor anularea examenului sunt niste oameni care judeca doar din punctul lor egoist de vedere, dar mai au si ambitia prosteasca sa distruga rezultatele muncii altora, care in timpul in care unii stateau si postau pe acest forum s-au ocupat cu lucruri mai putin distractive, cum ar fi invatatul.

P.S. nu am luat 950

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

the myth of Bell femei de moravuri usoare

Postby bsd » Mon Nov 24, 2003 4:32 pm

Chestia asta cu nerespectarea curbei lui Bell-Gauss e o gargara.Inca din anii 70 sa ajuns la neintelegeri (in SUA) si s-a demonstrat ca e un model utopic. Testele militare de inteligenta pt admitere la scoala de ofiteri au constatat cresterea procentului de candidati cu punctaj mare, iar la admiterea in facultati la fel, existand licee care te pregatesc doar pt SAT (~scholarship aptitude test)=cel folosit pt admitere, fara a preda deloc materia din care sunt facute intrebarile.

Iata un citat din "The Myth of Bell femei de moravuri usoare" (http://www.crab.rutgers.edu/~goertzel/normalcurve.htm )
"In a 1970-1972 dispute at a large state university, conflict over
grading and other issues led to a situation in which all but one of
the full-time junior faculty members were fired, denied tenure, or
resigned under pressure ...The initial controversy arose when some administrators became concerned about the tendency toward "grade inflation" on campus, an issue that has been of some national concern as well ...The dean of the college distributed statistics showing that the mean grade point average had been increasing over time and in comparison to other institutions"
Energy is the essence of life.

User avatar
medicrap
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Oct 07, 2003 5:30 pm

Postby medicrap » Mon Nov 24, 2003 4:46 pm

Daca ii sa-i dam cu curba lui Gauss, putem spune ca ea exista, dar are o dispersie prea mare!

Si inca ceva: in fiecare an ies din facultati o gramada de studenti, si intra la rezidentiat doar o fractiune din ei. Nu e normal ca la un moment dat sa tinda la infinit numarul studentilor bine pregatiti ??? Pur si simplu cu anii vor ajunge tot mai multi studenti buni sa pice. And there is nothing they can do about it

Ar trebui sa se gindeasca la asta atunci cind scot sute de locuri la facultati...

givemeabreak
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:58 pm

Postby givemeabreak » Mon Nov 24, 2003 4:49 pm

medicrap wrote:Haidati sa judecam un pic:

Premize:
1. Cei care posteaza acuma de mama focului si cer anularea rezidentiatului nu au luat nota de trecere
2. Au dat in majoritate pe chirurgie - de fapt observ ca aici 99% din discutii sunt orientate pe chirurgie, oare de ce ?
3. Cei care au dat pe chirurgie sunt cam 1200 (spun si eu asa) din care 300 au luat 950, si deci sunt multumiti, deci ramin cam 900 de nemultumiti
4. Cei care au dat pe medicale sunt 4000 si ceva, din care nu stiu citi se regasesc aici, cred ca maxim 5 oameni. Oricum tot ramin cam 4000 de care nu se tine cont
5. La celelalte specializari sunt iar vreo 1000 de oameni, la care nu le auzi gura. De fapt, pentru un surgeon-wannabe toate celelalte specialitati sunt rase inferioare.
6. Fiind un concurs cu mai putine locuri decit candidati, e normal ca la sfirsit sa fie mai multi nemultumiti decit multumiti
7. Toti care sunt nemultumiti ar vrea sa se mai repete odata examenul, de preferinta la toate capitolele, ca sa fie distrugerea mai mare

Concluzie:

Cei care vor anularea examenului sunt niste oameni care judeca doar din punctul lor egoist de vedere, dar mai au si ambitia prosteasca sa distruga rezultatele muncii altora, care in timpul in care unii stateau si postau pe acest forum s-au ocupat cu lucruri mai putin distractive, cum ar fi invatatul.

P.S. nu am luat 950


Concluzia e proasta; la asa gandire ma mir ca nu ai luat 950; Tu probabil esti din cei care daca nu era asa nu lua.

Eu zic ca cei care au luat 950 si nu vor sa anuleze gandesc egoist; pt ca e evident ca punctajul nu reflecta stiinta.

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Mon Nov 24, 2003 4:51 pm

Ultimele stiri ...
275 pe chirurgie au punctaj maxim - cel putin asa sustine neoficial rectorul UMF Bucuresti
pe medicale linia se va trage in jur de 915 puncte.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
medicrap
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Oct 07, 2003 5:30 pm

Postby medicrap » Mon Nov 24, 2003 4:53 pm

Ce parere aveti, oameni buni ? Cei care au luat 950 sunt categorisiti cu un anumit tip de gindire... Imi pare rau ca se ajunge la asta, dar cred in continuare ca am dreptate

jardelle
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Nov 23, 2003 4:52 pm

Postby jardelle » Mon Nov 24, 2003 4:54 pm

Hawkeye wrote:Eu cred ca Florian Popa a prevazut aceasta situatie, tocmai pt a scoate testarea bazata pe grile si pt a avea o motivatie sa bage o alta forma de examinare.


Mie nu-mi convine deloc sa fiu pe post de cobai.

User avatar
MadManiacMan
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:01 pm

Postby MadManiacMan » Mon Nov 24, 2003 4:55 pm

sunt de acord ca nu ai furat nimic si ca nu ai nici o vina, dar reproducerea a 3000 de grile (dintre care cateva sute se repeta, iar altele sunt stupide ) nu ar trebui sa-ti ofere calitatea de rezident.
examenul asta e valabil doar pentru scoala de soferi.
nu ai de ce sa te crezi mai breaz decat cei cu 940-949.
daca nu ai de ce sa te temi mai da odata rezi si uimeste-ne cu cat stii.
Ps: pentru informarea ta sunt rezident de gineco (am luat anul trecut in primii 25 si nu l-am luat pe buline cum vreti voi )

Eu nu ma tem, ca nu am de ce ---doar am dat odata examenul si nu am furat nimic ---deci de ce sa mai dau!? iar doar buline poate ai invatat tu!

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Mon Nov 24, 2003 5:01 pm

mey, in loc sa va certati , cred ca cel mai bine va focalizati pe problemele reale, oricum chiar si cei cu 950 nu pot fi siguri ca au luat , deoarece sunt 275 pe 264 de locuri ...
Nu se stie inca cum se va proceda in continuare.. se pare ca barajul ala nu va fi doar pentru alegerea specialitatii :(
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Nov 24, 2003 5:02 pm

darkside wrote:Ultimele stiri ...
275 pe chirurgie au punctaj maxim - cel putin asa sustine neoficial rectorul UMF Bucuresti
pe medicale linia se va trage in jur de 915 puncte.


ale draq punctaje ... de la un calcul probabilistic de approx 150 - 160 cu 950 (cu o eroare de max 15 % - adica max-max 175 - 180 cu 950) ... aseara se ajunsese deja la varianta "oficiala" de 200, iar acu deja 275 ... Catzi intra, DOAMNE, cu 950?! Catzi sunt bagatzi in ideea ca oricum nu se mai observa 10-15 in plus?!

nemaivorbind de faptul ca astazi am mai auzit shi de alte "numere" - chiar mai mari ...

Chiar asha, ne fac pe fatza?! :evil:
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
medicrap
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Oct 07, 2003 5:30 pm

Postby medicrap » Mon Nov 24, 2003 5:04 pm

11 locuri nu-i asa mult, mai pot da si ei

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Mon Nov 24, 2003 5:06 pm

cifra asta este repet , neoficiala, dar se pare ca adevarata ...
este o conferinta de presa cu dl. Popa acum , sunt curios ce declara
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

givemeabreak
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:58 pm

Postby givemeabreak » Mon Nov 24, 2003 5:07 pm

medicrap wrote:Ce parere aveti, oameni buni ? Cei care au luat 950 sunt categorisiti cu un anumit tip de gindire... Imi pare rau ca se ajunge la asta, dar cred in continuare ca am dreptate


Din nou tragi concluzia gresita; nu zic ca aia de 950 au asa gandire; stiu pe cineva care are 950 si merita; in fine nimeni nu merita 950 (pt ca nu se poate sa iei asa punctaj in mod cinstit; in fine a luat cinstit, toti care au luat 950 au luat cinstit; sistemul a fost prost), dar merita un punctaj mare.

Eu am apreciat numai gandirea ta "in panta"; asocierea cu cei cu 950 a fost un pic "silly"; asta pt ca eu consider ca celor cu 950 ar tb. sa le fie rusine ca au luat asa punctaj in asemenea mod; pt ca este rodul intamplarii ca au luat 950 si nu mai putin;

PS: nu am dat examenu asta; asa ca nu sunt biased.

User avatar
medicrap
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Oct 07, 2003 5:30 pm

Postby medicrap » Mon Nov 24, 2003 5:12 pm

Poate ca gindirea mea este in panta, si o judecata la rece, a unui om care nu are nimica de pierdut e mai buna. Sper numai ca nu incercati sa agitati apele pentru a avea un spectacol gratuit pe banii, nervii si munca unora care chiar au dat acest examen.

Ministerul sanatatii poate ca are o gramada de vina, dar crede-ma, ei vor suferi cel mai putin.

givemeabreak
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:58 pm

Postby givemeabreak » Mon Nov 24, 2003 5:12 pm

Ce mi se pare f. misto e ca daca o sa se dea baraj cum se sustine, cu grile la prima vedere ( ca daca nu sunt la prima vedere, or sa ia toti iar maxim +/- 2,3 oameni) si o sa fie niste rezultate caraghioase la sigur in care o sa iasa la iveala "intrusii".

Ce mai rasete o sa fie; destui o sa ia niste punctaje jenante.

givemeabreak
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:58 pm

Postby givemeabreak » Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

medicrap wrote:Ministerul sanatatii poate ca are o gramada de vina, dar crede-ma, ei vor suferi cel mai putin.


Asa este; cei care s-au ocupat cu asta ar tb. sa o ia in gura rau de tot, ca sunt niste handicapati

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Mon Nov 24, 2003 5:17 pm

Daca sunt 275 de candidati cu 950, inseamna ca se va intra si cu 949. Pt ca din cate stiu eu in acesti 275 de oameni sunt si cei de la MAPN, MJ, SRI + preparatori, doctoranzi - care nu se iau in calcul la cele 264 de locuri. In functie de nr lor mai pot spera si cei cu 948,947,etc. care am inteles ca sunt mult mai putini decat cei nu 950.
Cel putin asa a fost pana acum. Preparatorii, doctoranzii, etc candidau numai pt a obtine medie de admitere nu erau luati in calcul pt repartitie. Asa ca uite ca luptati-va pt suplimentare. SE POATE !!!


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests