Discutii generale rezidentiat 2003

for future reference; read only..
tipistetz
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Oct 10, 2003 1:35 pm
Location: bucuresti
Contact:

conferinta de presa

Postby tipistetz » Mon Nov 24, 2003 5:35 pm

este conf de presa chiar acuma! in 2 ore vom sti clar despre baraj, anulare, etc

luni 24 nov ora16.00

succeseee!
some

User avatar
raluca25
senior
senior
Posts: 210
Joined: Fri Sep 19, 2003 12:54 pm

950 pe eroare de scanner?!?

Postby raluca25 » Mon Nov 24, 2003 6:01 pm

Am un mesaj interesant. La mine in sala (medicala), primul caruia i s-a corectat lucrarea a primit intai eroare de scanare, apoi 950 de puncte. Au fost chemati tehnicienii (cred ca asta erau), s-a reparat scannerul, concurentul a primit 657 de puncte. De ce nu am postat asta pe topicul cu erori de scanare? Pentru ca s-ar parea ca in sala de lectura de la etajul 1 de la Facultatea de Medicina, unde s-a dat chirurgie, au iesit TREI CONCURENTI CU ERORI DE SCANARE CARE AU PRIMIT APOI PUNCTAJ MAXIM. Vreau sa spun ca ce s-a intamplat la mine in sala dar s-a remediat, e posibil sa se fi intamplat si la chirurgie dar ...fara sa se remedieze. Credeti ca e posibil sau e doar paranoia?

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Postby oopsminded » Mon Nov 24, 2003 6:07 pm

Eu am auzit astazi pe cineva laudandu-se ca la el in sala au fost 50 (cincizeci) de concurenti cu 950 pe chirurgie. Pana la mesajul precedent am considerat-o o exagerare de doi bani.

Acum intreb : Exista cineva pe forum in a carui sala au fost asa multe rezultate maxime?

P.S. Daca exista, dar si el a luat 950, il voi intelege daca nu zice nimic.

User avatar
Scorpio
junior
junior
Posts: 32
Joined: Thu Jul 17, 2003 11:34 pm
Location: Sper in drum spre tarile calde cat mai curand :)

Postby Scorpio » Mon Nov 24, 2003 6:10 pm

darkside wrote: 275 pe chirurgie au punctaj maxim - cel putin asa sustine neoficial rectorul UMF Bucuresti

Sorry darkside, dar si la mine informatia venea dintr-o sursa asemanatoare si suna asa cum am zis (aprox. 200), ce-i drept era preluata de dimineata (nu vazusem mesajul tau cand am scris mesajul meu :lol: )! Poate s-au mai schimbat! M-as bucura sa fie si 400 cu 950! Cu cat mai multi cu atat mai bine
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new!

User avatar
Scorpio
junior
junior
Posts: 32
Joined: Thu Jul 17, 2003 11:34 pm
Location: Sper in drum spre tarile calde cat mai curand :)

Postby Scorpio » Mon Nov 24, 2003 6:14 pm

oopsminded wrote: Exista cineva pe forum in a carui sala au fost asa multe rezultate maxime?
P.S. Daca exista, dar si el a luat 950, il voi intelege daca nu zice nimic.

In sala la mine la parter sala de lectura au fost doar 7! S-ar putea sa fie la amfiteatrul SUB ca e destul de mare si cred ca au avut poate cei mai multi candidati. Daca este cineva care a fost acolo sa ne spuna si noua cati de 950 au fost acolo!
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new!

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Mon Nov 24, 2003 6:20 pm

Ce am aflat in dupa amiaza asta ar fi :
250 cu 950 - dl. Popa
275 cu 950 - rectorul UMF Bucuresti
oricum sunt rezultate neoficiale, repet .
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Mon Nov 24, 2003 6:29 pm

Sunt curios: in cazul in care ai stat de vorba cu dl. Popa, cam ce spune despre situatia asta? Ce atitudine are? Are aerul unui om care a dat-o rau de tot in bara sau i se pare ceva normal si chiar e fericit ca a reusit sa coordoneze o generatie geniala de viitori rezidenti?

drdre
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:23 pm
Location: iasi

doctoranzii cu 950

Postby drdre » Mon Nov 24, 2003 6:29 pm

doctorzanzii sau preparatorii cu 950 vor da si ei testul de baraj?

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Postby oopsminded » Mon Nov 24, 2003 6:31 pm

Eu inteleg de ce repartitia rezultatelor nu corespunde curbei lui Gauss. Imi dau seama ca cei mai multi sunt fie peste 940 , fie sub 920 (pe chirurgie).

Nu inteleg in schimb de ce sunt 250-275 cu 950 si in intervalul 945 si 949 nu am auzit nici jumatate de-atata. Vreo explicatie?

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Nov 24, 2003 6:40 pm

oopsminded wrote:Nu inteleg in schimb de ce sunt 250-275 cu 950 si in intervalul 945 si 949 nu am auzit nici jumatate de-atata. Vreo explicatie?


o fi aceeasi cu cea de la intrebarea: De ce peste noapte din 150 de 950 s-au facut 275!?

Ce inseamna sa dormi noaptea dom'le! Cresti mare si frumos!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
Scorpio
junior
junior
Posts: 32
Joined: Thu Jul 17, 2003 11:34 pm
Location: Sper in drum spre tarile calde cat mai curand :)

Postby Scorpio » Mon Nov 24, 2003 6:40 pm

Scoro wrote:Sunt curios: in cazul in care ai stat de vorba cu dl. Popa, cam ce spune despre situatia asta? Ce atitudine are? Are aerul unui om care a dat-o rau de tot in bara sau i se pare ceva normal si chiar e fericit ca a reusit sa coordoneze o generatie geniala de viitori rezidenti?


Din ce am inteles eu, de dimineata a zis ca nu este nici o problema, ca rezidentiatul este "valid"! Sa speram ca intre timp s-au mai schimbat cate ceva! Sa auzim ce a zis dupa-amiaza!
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new!

User avatar
Scorpio
junior
junior
Posts: 32
Joined: Thu Jul 17, 2003 11:34 pm
Location: Sper in drum spre tarile calde cat mai curand :)

Postby Scorpio » Mon Nov 24, 2003 6:42 pm

gaurika wrote:o fi aceeasi cu cea de la intrebarea: De ce peste noapte din 150 de 950 s-au facut 275!?

Ce inseamna sa dormi noaptea dom'le! Cresti mare si frumos!


Eu am rezultatele de la mine din sala si am semnat pe toate lucrarile! O sa verific daca se schimba vre-un punctaj! Daca da, o sa iasa scandal si poate reusim sa anulam rezidentiatul!
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new!

User avatar
vladposte
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby vladposte » Mon Nov 24, 2003 6:49 pm

Salut!
Last edited by vladposte on Tue Dec 02, 2003 4:48 am, edited 1 time in total.

dralin
Posts: 4
Joined: Mon Nov 24, 2003 1:27 am

Postby dralin » Mon Nov 24, 2003 6:50 pm

Constatarea ca vor fi doar 150 cu punctaj maxim era clar eronata. La mine in sala, dupa cum am mai spus, au fost 17 din 50 cu punctaj maxim, deci peste o treime.
Sincer, eu ma mir ca sunt atit de putini. Am iesit din sala asteptindu-ma sa aud, daca nu de 600 (estimare dupa sala mea), macar de 4-500.
E clar ca examenul a fost conceput intr-un mod om mai putin dotat intelectual, dar astea au fost conditiile de concurs pt. toti. Nu cred ca au fost aranjamente; fata lui Sinescu a luat sub 940 si deci a picat, daca era sa se faca ceva, se aranja si la ea.

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Mon Nov 24, 2003 7:18 pm

Spre deosebire de noi care picam dupa ce ne-am rupt oasele invatand, pe ea o sa o faca ta-su preparatoare si face la anul 950. Gargara...sa fim seriosi...

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Nov 24, 2003 7:33 pm

dralin wrote:E clar ca examenul a fost conceput intr-un mod om mai putin dotat intelectual, dar astea au fost conditiile de concurs pt. toti. Nu cred ca au fost aranjamente; fata lui Sinescu a luat sub 940 si deci a picat, daca era sa se faca ceva, se aranja si la ea.


hahaha... voi mai credetzi in Mos Craciun?!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Mon Nov 24, 2003 8:01 pm

cine-i Sinescu asta?
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

dingo
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Oct 17, 2003 12:07 am
Location: de acasa

de ce e gaura intre 950 si 940-945

Postby dingo » Mon Nov 24, 2003 8:13 pm

Da! Si io cred ca e reala treaba cum ca exista o mare lacuna de candidati intre punctajele 949-950 si 940-945.
Sunt foarte multi sus, apoi lipsa si apoi incep sa creasca de la 945-40 in jos.

Eu cred ca asta apare cam asa: primii sunt aia cu nervii tari si care au stiut si grilele. I-a tinut encefalul si n-au gresit.

Apoi vine lacuna unde sunt exact aceiasi oameni de la 950 dar care au gresit din neatentie. Asta costa mai mult ca din nestiinta, pentru ca la nestiinta nu mai stii daca ei vor B sau C, adica un punct acolo. La neatentie gresesti baban, la negatii mai ales si complemente simple.

Parerea mea este ca cei peste 940, absolut toti, sunt tot o apa si-un pamant, adica toti stiau de maxim potential. L-au facut aia cu nervii tari, ceilalti (desi multi macar la fel de inteligenti ca primii) au gresit la prostii.

De la 940 in jos apar cei care intr-adevar incep sa greseasca din nestiinta in primul rand si eventual combinata cu neatentie.

Asta e parerea mea care nu conteaza.

Da' chiar e pustiu pe forum de d-astia de pe medicala. Nici unul, nimeni, pustiu...

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Mon Nov 24, 2003 8:18 pm

Cum pustiu frate? Eu sunt de pe medicale si urlu aici, de ma stie toata lumea ca pe un cal breaz. Unii m-au ales lider al protestelor, altii imi dau in cap ca de ce nu am fost si eu in stare sa fac 950 de puncte si ca acum vreau sa moara si capra vecinului...
Deja mi s-a acrit pana peste cap de discutiile astea sterile.

danut
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Fri Sep 26, 2003 6:41 pm

Rezultate rezidentiat

Postby danut » Mon Nov 24, 2003 8:19 pm

[quote="delu"]
Salut,

Nu stiu daca cei care N-AU luat sint cei mai in masura sa discute "DUPA RAZBOI" de cum ar fi trebuit sa fie.
Poate o faceti la anul.

Trebuia sa inveti in aceleasi conditii pe care le-au facut cei care AU LUAT PUNCTAJE MAXIME.

Stii ceva sinte-ti 2/3 care vreti repetarea rezidentiatului?????????????

Din citi?

Si inca ceva !

CARE a fost concurenta la MEDICALA daca ai uitat iti spun eu 4 si......
Stii ce inseamna asta ca trebuiau sa pice 3/4 adica dupa toate regulile MATEMATICE mai mult de 2/3.

Adica tu vrei un alt REZIDENTIAT pentru CEI CARE N-AU REUSIT!

Dupa cum ti-am zis POATE LA ANUL!

MULT SUCCES!!!!

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Mon Nov 24, 2003 8:20 pm

E chiar pustiu la medicala. Adevarul este ca fiecare spera(printre care si eu)ca ultimul punctaj sa fie sub 915. Eu am reusit sa strang de la prieteni cateva date. Din rezultatele a 519 oameni cu extrapolarile grosolane de rigoare, cred ca punctajul ultim va fi in jur de 910.E foarte adevarat ca si zvonul de 915 poate fi posibil.

User avatar
garbie
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:06 pm

Postby garbie » Mon Nov 24, 2003 8:34 pm

Sunt de acord ca trebuia sa pice cineva, dar sa pice ca nu a stiut, nu pt ca din cauza emotiei sau stresului, au pus o bulina din greseala in alt loc.Eu consider ca acest examen a fost o loterie nu un examen de evaluare a cunostiintelor.
Mai multi studenti am fost astazi la dl. Florian Popa care inca nu stia sigur ce se va intimpla. Exista posibilitatea ANULARII examenului pentru ca din pct de vedere legal se incalca metodologia de concurs, care nu prevede un test de baraj. Am lasat la CNPM...... din str. Bodesti ( sediul central comisiei de rezidentiat ) protestul nostru. Dl Popa a spus ca poate propune ministrului sanatatii anularea rezid, dar nu poate lua singur aceasta hotarire, ministrul fiind cel care decide. Asa ca miine la ora 10.00 am hotarit sa ne intilnim iar, la ministerul sanatatii. Cei care se cred nedreptatiti de aceast "rezidentiat" ni se pot alatura miine, pt A ANULA ACEASTA "LOTERIE". Sta in putere noastra sa avem un rezid corect, bazat pe o evaluare corecta, nu pe o LOTERIE!!! VA ASTEPTAM!!!

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Mon Nov 24, 2003 8:35 pm

Vad pe topic greseli gramaticale ("fi" in loc de "fii","sinte-ti" in loc de "sunteti" si asa mai departe).Pacat ca nu exista o carte de 3100 de grile de gramatica;poate asa unii dintre noi ar putea sa scrie corect romaneste.
Mesajul meu aparent nu are nici o legatura cu rezultatele.
Sau poate are.
P.S.:Nu sunt fan Pruteanu:)
Senchiu!

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Mon Nov 24, 2003 8:38 pm

nu, nu are legatura. Oamenii sunt stresati si tasteaza in viteza si le mai aluneca mana pe taste. Daca ai ceva de discutat despre rezi discuta, daca nu du-te la bar si spune ce vrei.

User avatar
andrewbc
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Aug 16, 2003 11:21 am

Postby andrewbc » Mon Nov 24, 2003 8:46 pm

Bai Fratilor care sperati sa se repete din nou examenul pt ca nu ati fost in stare se invatati nici macar acele 4000 de grile nenorocite.Si acum ca ati dat de dracu sunteti breji si cu gura mare ca ati fi stiut materia si ati fi facut mai mult decit daca erau grile la prima vedere.
Va inselati amarnic ,eu sunt de parere ca daca nu ai invatat materia nu poti sa faci punctaj pe grilele acestea mai mare de 900 (deci esti picat).
Iar cu repetarea examenului este chiar o gluma (daca nu ar fi descoperite fraude ca in 1996).Va dati seama?
din nou platiti supraveghetori,din nou aduse calculatoarele,din nou alte carioci, din nou alte foi de examen. cea ce costa bani evident.
Alti bani alta distractie ceea ce presupun ca nu se va face.

User avatar
catalint
junior
junior
Posts: 40
Joined: Tue Nov 18, 2003 10:42 pm
Location: bucuresti

Postby catalint » Mon Nov 24, 2003 9:02 pm

scuze ca ma introduc asa in discutie fara sa fi citit ce ati scris voi mai inainte. Ultimele noutati: teletext Romania 1, pagina 120, un anunt al lui Popa: "Nu se va anula rezidentiatul pt ca nu s-au semnalat fraude, se va da o proba de departajare"
"Oh well, whatever...nevermind"Kurt Cobain

kalimantan
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:56 pm

Postby kalimantan » Mon Nov 24, 2003 9:07 pm

sunt de acord cu tine andrewbc!
Da, spuneti tot ce va trece prin cap / inima!
Da, stiu ca e nasol pentru o gramda de colegi!
Da ceilalti CE VINA AU????? MAI ALES PE MEDICALA?????
Extaz si Agonie? Asta e solutia?
Profil candidat:
Am inceput sa invat in ianuarie, blegiturile alea de carti.
Cand s-a schimbat programa, facusem 2/3 din materie.
Am luat-o de la cap cu Harrison (baiat destept de altfel)
Am trecut de 3 ori prin materie.
Am aflat de grile. Am invata mai departe Harrison si am zis ca nu poate fi concursul chiar atat de aberant.
Ulterior m-am conformat! Am luat grilele cu toate ca racnea constiinta in mine!
M-am stresat. Am luat 950. Am urlat de bucurie!
CE VINA AM? TOT EU SA MA STRESEZ? SA DAU BARAJ? EVENTULA SA REPET EXAMENUL?? PE MEDICALA?? DE CE ? DE CE?
Si asta ca unii cu punctaje mai mici (nu inseamna ca aau fost mai slab pregatiti) se "ingrijoreaza" de repartizarea celor care au punctaje maxime?????

User avatar
catalint
junior
junior
Posts: 40
Joined: Tue Nov 18, 2003 10:42 pm
Location: bucuresti

Postby catalint » Mon Nov 24, 2003 9:11 pm

da, receptionez (Miha). Am trimis cateva mail-uri la Antena 1, la Marius Tuca Show, la Jurnalul National, la Adevarul, la Evenimentul Zilei, pentru ca in presa nu se vorbeste absolut nimic despre posibilitatea ca nr de pers cu 950 sa fie peste nr de locuri disponibile. Poate incercati si voi ceva de genul acesta- sa anuntam presa -poate se mai rezolva ceva
"Oh well, whatever...nevermind"Kurt Cobain

kalimantan
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:56 pm

Postby kalimantan » Mon Nov 24, 2003 9:31 pm

catalint: am trimis si eu, si anume:
la federatia romana de canotaj; la asociatia proprietarilor imobil 15 de pe strada Curt Cobein (fosta Sperantei); la tribunalul de la Haga; pe blanculescu@hotmail.com (cred ca am gresit ceva, ca mi s-a intors mesajul); si la Strassbourg desigur (nu de alta da astept o retrocedare)

User avatar
Nick
junior
junior
Posts: 33
Joined: Fri Aug 08, 2003 8:00 pm
Contact:

Postby Nick » Mon Nov 24, 2003 9:59 pm

Eu sunt curios ce se intampla daca ultimul punctaj era 912 sa spunem si imediat dedesubtul lor se aflau vreo 2-300 de persoane cu 911...cred ca cei care aveau 911 trebuiau sa ceara repetarea examenului pentru ca ii despartea doar un punct de cei care au luat si poate au gresit din cauza nervilor sau emotiilor (care fac parte din examen si nu pot constitui o scuza cum au spus unii pe aici) sau.......
Ideea e ca oricand vor fi oameni multumiti si oameni nemultumiti....iar ceea ce am vazut aici pe forum este ca romanul se pricepe sa vorbeasca, sa polemizeze din plin dar fara sa faca nimic concret.

Bafta multa in continuare la scris pe forum:)...oricum veti vorbi in zadar pentru ca nu se va schimba nimic....ati uitat in ce tara v-ati nascut?

Numai bine,
Nick
Let's have a beer:)

oana_dimulescu
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:57 am

Postby oana_dimulescu » Mon Nov 24, 2003 10:09 pm

Parerea mea este ca nu ai cum sa faci atata scandal si sa ameninti cu contestarea unui examen atata vreme cat metodologia de examen a fost anuntata de 6 luni, grilele s-au publicat de vreo 4 luni, d-l Florian Popa a declarat cat se poate de pe fata ca grilele care se vor da la examen vor fi din grilele publicate.....Daca tot sunteti atat de inversunati ..de ce nu ati sarit in sus atunci cand s-au anuntat toate astea....inseamna ca ati fost de acord, nu?! Faptul ca ati gresit buline...e vina voastra...cum puteti contesta un examen...daca asa cum ati gresit o bulina sub stress,e drept, gresiti vreodata si nimeriti asa...din greseala si din stres vreo artera imporatanta....Nici pe voi nu v-a oprit nimeni sa invatati grilele...fiti seriosi...daca tot sustineti atat ca stiti materia..ca ati invatat...si asa mai departe...puteati sa fiti in stare sa faceti si niste grile....
Sunt convinsa ca o sa incepeti cu blamari la adresa mea...nu ma intereseaza...parerea mea e ca acest examen ar fi putut fi contestat numai in momentul in care nu s-ar fi stiut cum decurge...dar repet...totul a fost cat se poate de public si cat se poate de mediatizat...de ce nu ati facut scandal atunci, nu acum....

P.S. Eu nu sunt dintre cei care au facut 950 de puncte...sunt la stoma, e drept...dar nu stiu nici aici ce inseamna 930 de pct...poate il pic....poate il iau...dar in nici un caz nu voi fi atat de absurda sa contest examenul...la urma urmelor a fost vina mea ca nu am invatat grilele...desi nimeni nu cred ca putea sa papagaliceasca 4000 de grile fara sa stie despre ce e vorba...iar probabilitatea ca printre noi sa fie oligofreni sau autisti nu cred ca poate fi chiar de aprox.80%...Mai vorbim...sper sa fie destula lume cu cap care sa imi dea dreptate...daca nu...macar mi-am spus parerea....

User avatar
Balena
junior
junior
Posts: 68
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:58 pm

Postby Balena » Mon Nov 24, 2003 10:15 pm

Salut! Ma intereseaza rez. la stomatologie,caut pt prietena mea care vine de la Cluj,si as vrea sa-i dau o veste buna,crede-ti ca se poate?Va rog cat se poate de mult,multumesc.
Totul este cat se poate de bine in cea mai buna dintre toate lumile posibile!

Stalker
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:49 pm

Postby Stalker » Mon Nov 24, 2003 10:26 pm

Fac parte dintre cei care au luat 950 de puncte pe chirurgie, si da, m-am adaptat metodologiei de examen pentru ca asta era (bineinteles, sub orice critica), si nu alta. Ce era sa fac, sa nu dau cat puteam de bine examenul asta?
Ce i-a impiedicat pe cei care sustin ca stiu materia sa ia 950 de puncte?
Sincer acum, la cat de usor a fost trebuiau sa ia vreo 7-800 de oameni 950 de puncte...! Auzi, mura-n gura grile pe internet, se zice clar ca se da din baza de date, ai luni de zile la dispozitie si iei 940 de puncte!
Iar taria nervilor are un rol FOARTE important in orice examen!
Oricum, concluzia este ca singurii vinovati pentru situatia actuala sunt cei care au conceput metodologia, si, de ce nu, cei 1300 de oameni care nu au luat 950 de puncte ca sa le dea o palma organizatorilor.

oana_dimulescu
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:57 am

Postby oana_dimulescu » Mon Nov 24, 2003 10:29 pm

Pe aici se zvoneste ca se va intra cu aprox. 900 de puncte....eu, dupa cum am mai spus am "punctat" 930...in sala unde am dat eu au fost numai 7 peste media mea...in alte sali 3-4-5-10...depinde...In total au fost 20 de amfiteatre...cam atat stiu....Totusi...prietena ta cat a avut?! Poate pot sa iti dau un raspuns mai sigur de atat...

User avatar
raluca25
senior
senior
Posts: 210
Joined: Fri Sep 19, 2003 12:54 pm

Vesti noi de la Realitatea

Postby raluca25 » Mon Nov 24, 2003 10:34 pm

In urma cu aprox. 10 min. s-a anuntat pe Realitatea ca da, rez-ul a fost corect (adica ce au spus si ieri), ca da, au fost cele mai putine contestatii din ultimii ani, DAR ca sunt 300 de concurenti cu punctaje maxime, situatie interpretata ca fiind fara precedent. DAR nu am auzit ca aceste 300 de punctaje maxime ar fi doar pe chirurgie! Din ce am inteles eu, reiese ca PE TOATE SPECIALITATILE, probabil cumulate, s-a ajuns la acest rezultat. A mai urmarit cineva stirile? Pentru ca nu concorda DELOC ce rezultate au anuntat ei cu ce rezulta din discutiile de pe forum.

P.S. Vad ca post-ul meu de mai devreme, cel cu greselile de scanare, nu a prea trezit interesul. Chiar nu s-a mai intamplat in nici o sala ca un concurent sa ia 950 iar dupa remedierea defectiunilor tehnice ale scannerului sa ia mult mai putin? Adica numarul corect de puncte?

User avatar
Balena
junior
junior
Posts: 68
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:58 pm

Postby Balena » Mon Nov 24, 2003 10:34 pm

In primul rand iti multumesc,a luat 916,eu sper din toata inima sa fie bine,cu fratele este mai nasol,dar asa este in viata si in Romania.
Totul este cat se poate de bine in cea mai buna dintre toate lumile posibile!

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Mon Nov 24, 2003 10:37 pm

Da, frate Stalker. Ai dreptate. Dar e vorba de 5000 de oameni(7500 de candidati-2300 de locuri). Ce te faci cu ei? Nu au si ei dreptul sa faca o forma de specialitate? Vezi si tu ca exista atat cabinete particulare, cat si facultati cu taxa. Nu este corect ca pentru 50 de puncte(900-950) sa distrugi viitorul unor oameni care au muncit, dar nu sunt cd-uri oro xeroxuri.
Vezi si tu care e realitatea romaneasca. Nea Cintezoi te pune sa inveti pt hirurgie de "abciximab" si "eptifibatid" si anul urmator te pune sa inveti din Harisson ca ei folosesc acolo banala aspirina si dipiridamolul, atat de hulit la noi acum. Gandeste-te ca un medic trebuie la ora asta si sa stie sa imparta bugetul unei retete si cum sa il faca. Sunt foarte multe lucruri clinice si intr-un ex. de doar 4 ore cu un numar limitat de grile nu se poate demonstra ca esti apt pentru clinica, ci ca esti doar un foarte bun memorizator. Dar acum nu mai e nevoie de asa ceva. Avem pc-uri, programe ,diskete, palm-uri, laptop-uri, alte posibilitati de stocare a memoriei. E in schimb nevoie de sinteze.
Ai avut pana acum experienta clinica?
Ai condus pana acum o masa de oameni, fiecare cu parerile lui?

take it easy, please!

Stalker
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:49 pm

Postby Stalker » Mon Nov 24, 2003 10:37 pm

Daca se da examen de baraj cu grile "la prima vedere" - desi nu scrie nimic in metodologie de asa ceva... se duce de rapa toata transparenta, corect? S-ar putea foarte bine ca pentru unii grilele sa nu fie chiar "la prima vedere"...
Dam in judecata, clar! :lol:

oana_dimulescu
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:57 am

Postby oana_dimulescu » Mon Nov 24, 2003 10:38 pm

Parerea mea e ca atata timp cat colegi de ai mei cu 890 de puncte spera...nu vad de ce nu am spera noi...god....Bafta multa si...cine stie...poate ne vom cunoaste ca rezidente in acelasi centru....kidding....dar oricum...bafta multa la toata lumea....

Stalker
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:49 pm

Postby Stalker » Mon Nov 24, 2003 10:41 pm

Zicea cineva (mai multi - toti?) ca examenul nu verifica aptitudinile medicale si avea perfecta dreptate. Ca oameni care au luat note mici in facultate au luat note f. bune la rezi.
OK, dar cine spune ca in sistemul de invatamant medical romanesc notele reflecta cat de bun practician va fi respectivul pe viitor? MAi mult, este cunoscut faptul ca oameni care nu au avut o performanta remarcabila in facultate au devenit ulterior niste profesionisti excelenti.
Din aceasta dilema nu exista iesire...


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest