Rezidentiat -discutii generale-

for future reference; read only..
denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Sat Oct 04, 2003 12:52 pm

Totul e o diversiune ieftina, ca sa intre cine trebuie.
In afara de articolul din ziar nu veti mai gasi nicaieri asemenea ineptii.
Am informatii ca s-a platit pt. incadrarea textului respectiv, pe pagina cu testele scoase.Dati telefon la minister si vi se va confirma!
Astia isi bat joc de vietile noastre!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Sat Oct 04, 2003 1:01 pm

denim wrote:Am informatii ca s-a platit pt. incadrarea textului respectiv, pe pagina cu testele scoase.Dati telefon la minister si vi se va confirma!
Astia isi bat joc de vietile noastre!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


si o sa ne raspunda beuran si o sa ne confirme ca s-a dat cu banu' ca sa intre textul acolo... hai mai denim, tu chiar crezi ce spui?! poate e adevarat ca s-a 'platit', dar sa-ti confirme ministerul?!

cu ultima ta propozitie sint de acord.
N/A

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Sat Oct 04, 2003 1:42 pm

Ministerul poate confirma ca nu a luat o asemenea hotarare.Acum e cam tarziu, dar luni dimineata dati si voi un telefon.
Sa vedeti ce vor spune.

vader
Posts: 4
Joined: Sat Oct 04, 2003 2:18 pm

Postby vader » Sat Oct 04, 2003 2:25 pm

Acum a fost difuzat pe Realitatea TV un interviu telefonic cu prof Popa, in care acesta isi cere scuze pentru articolul aparut in Viata Medicala privitor la modul in care se va sustine examenul de rezidentiat. A mai spus ca nu a fost luata nici o hotarare in privinta modului de alcatuire a caietului cu intrebari, dar ca nimeni nu trebuie sa se bazeze doar pe testele de pe internet.
A incheiat spunand ca in maximum 2 saptamani, va avea loc o conferinta de presa in care se vor clarifica toate aspectele privind modul de desfasurare al examenului.

adinutza
Posts: 3
Joined: Sat Oct 04, 2003 2:37 pm

Postby adinutza » Sat Oct 04, 2003 2:40 pm

Vader, mi-ai luat-o inainte.Eu voiam sa fiu prima care aduce vestea asta.
Oricum, asa este cum ai spus tu.Poate ca mai avem o sansa.Poate ca nu toti cei care ne conduc sunt atat de ticalosi.
Doamne ajuta!

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sat Oct 04, 2003 2:40 pm

A mai vazut cineva interviul asta? M-am saturat de atatea vesti contradictorii...

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Sat Oct 04, 2003 4:24 pm

Am observat multe grile gresite sau cel putin ciudate scoase de centrul 2, cine e centrul 2? In ceea ce priveste centrul 6, astia si-au facut un obicei in a nu avea editiile noi si tot apar trimiteri la alte pagini. Se pare ca M6 e Tg Mures.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Oct 04, 2003 5:53 pm

Acum a fost difuzat pe Realitatea TV un interviu telefonic cu prof Popa, in care acesta isi cere scuze pentru articolul aparut in Viata Medicala privitor la modul in care se va sustine examenul de rezidentiat. A mai spus ca nu a fost luata nici o hotarare in privinta modului de alcatuire a caietului cu intrebari, dar ca nimeni nu trebuie sa se bazeze doar pe testele de pe internet.
A incheiat spunand ca in maximum 2 saptamani, va avea loc o conferinta de presa in care se vor clarifica toate aspectele privind modul de desfasurare al examenului.


Declaratiile atat in cadru oficial cat si neoficial dinainte de plecarea dn.prof Popa din tara pentru cateva zile nu semana cu ce zici tu vader (aka Adinutza) ca ai fi auzit. Iar pentru articolul din Viata Medicala - publicatie afiliata direct Ministerului Sanatatii - centrul de perfectionare postuniversitara a platit bani grei - costa imens asemenea trebi - si este cu siguranta credibil. am apucat sa aud cat a costat publicarea publicatiei de concurs - ori sume de ordinul [..] nu se arunca chiar atat de "iresponsabil".

cat despre news-bringers: chestii "hot" aduse de one-post-men va rog sa le priviti cu atentie, a mai fost cazul pe forum, si e atat de facil sa arunci o piatra "neduplicabila si neverificabila" in balta... ma intreb cine are interesul sa "modeleze" inspre "si alte culegeri" "noutatiile" ... sa fie oare traditionala raca dintre medicinisti... etc...


ps. vader si adinutza posteaza de pe acelasi IP

mr.2cool
junior
junior
Posts: 27
Joined: Wed Jul 16, 2003 2:59 am
Location: undeva in romania

Postby mr.2cool » Sat Oct 04, 2003 6:23 pm

Am si eu o intrebare: are cineva vreo idee despre cum am putea protesta impotriva unei asemenea aberatii?
Cred ca pagina din VM inseamna ca pot sa arunc pe geam cele 2000 de ore invatate pana acum, nu? Mai ziceti voi ceva ca eu unul am ramas fara cuvinte....
Spor la invatat (oricare ar fi ala...)
Motto: " Intotdeauna vor fi 1600 de nemultumiti si 264 de multumiti." A. Nastase

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Sat Oct 04, 2003 6:51 pm

vader wrote:Acum a fost difuzat pe Realitatea TV un interviu telefonic cu prof Popa...


Vader, mi-ai luat-o inainte.Eu voiam sa fiu prima care aduce vestea asta.


ps. vader si adinutza posteaza de pe acelasi IP


victore, ia vezi nu e si popovici ala cu acelasi IP? Ala cu senatele tuturor universitatilor...
cainii latra, caravana trece

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sat Oct 04, 2003 6:58 pm

Victore e timpul sa banezi niste IP-uri, fiindca deja nervii nostri sunt intinsi prea mult ca sa mai suporte asemenea rahaturi.

Propun sa incepi cu Denim, daca nu isi justifica afirmatiile facute mai devreme.

User avatar
Nautilus2000
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:55 am
Location: In fata calculatorului

Postby Nautilus2000 » Sat Oct 04, 2003 7:05 pm

"Poate ca nu toti cei care ne conduc sunt atat de ticalosi.
Doamne ajuta!" Am impresia ca tu/voi esti/sunteti mai ticalos/ticalosi decat cei care ne "conduc"! Parca ai fi Marghioala vrajitoarea! Are o reclama de genul asta in ziar!!!!!!!!!!!!!!!!!
Noi sa fim sanatosi....

User avatar
roxy1977ro
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sat Oct 04, 2003 9:33 pm

Postby roxy1977ro » Sat Oct 04, 2003 10:00 pm

Mai oameni buni, nu va mai jucati cu sufletele noastre! E adevarat ce scrie in VM in legatura cu baza de date? Nici mie nu-mi convine, si cand am citit ca s-ar putea sa fie o informatie falsa am si inceput sa sper ca mai am o sansa. In orice caz, eu am incercat sa dau de site-ul realitatea.tv si nu am reusit. Am vrut sa-i intreb daca e adevarata faza cu interviul lui Popa. Dar, ghinion..
Sunt de acord cu victor, care a zis ca un anunt in VM costa, dar sa nu uitam prima tematica de rezidentiat, care si aia a costat de i-a uscat si pana la urma au mai dat dupa ceva vreme un nou anunt cu o noua tematica. Asa ca eu cam am indoieli asupra credibilitatii lor, dar sunt convinsa ca sunt in stare sa faca ceva atat de iresponsabil, ca sa nu-i zic altfel, ca nu am voie!
La Timisoara, cei ce au dat licenta anul asta, in proportie de 90 % au invat doar grilele de pe net si ca atare mediile sunt foarte mari(cele mai multe >9.50). Asa ca va rog sa calculati voi care va fi media de anul asta de la rezi!

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sat Oct 04, 2003 10:21 pm

val wrote:Am observat multe grile gresite sau cel putin ciudate scoase de centrul 2, cine e centrul 2? In ceea ce priveste centrul 6, astia si-au facut un obicei in a nu avea editiile noi si tot apar trimiteri la alte pagini. Se pare ca M6 e Tg Mures.


Centrul nr 2 e Clujul. Centrul numarul 1 e Bucurestiul care nu apare in unele locuri pentru ca n-a trimis grilele la timp. Iar 2 stiu ca e Clujul pentru ca au pus aceleasi intrebari in grilele care le-au publicat pentru licenta. Deduc ca sunt alfabetic 1-Buc, 2-Cj, 3-Craiova, 4-Iasi, 5-TgMures, 6- Tim.

In rest discutii multe si fara sens. No offence dar va faceti rau cu mana voastra. Va stresati degeaba, va luati dupa toti aiuritii care n-au ce face decat sa arunce zvonuri tampite. Victor incearca sa aranjeze interviul cu Fl. Popa. Atunci o sa se lamureasca niste chestii probabil.

Se pare ca invidiile sunt maxime si ca unii ar face orice ca sa induca oamenii in eroare. Shame on you! :evil:

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Sun Oct 05, 2003 7:32 am

Scoro, daca ai probleme cu nervii, lasa-te de medicina.Sunt locuri libere in confectii.Eu am trimis scanul care ma dezvinovateste.Cat despre Realitatea Tv, nu am nici o legatura, desi eu cred ca asa ceva este posibil, chiar probabil. Nu cred ca vor da doar din testele de pe net, pt ca sunt prea putine.Primii 500 ar lua punctaj maxim.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sun Oct 05, 2003 9:58 am

denim wrote:Astia scriu prostii in Viata Medicala.Vor fi si teste din culegeri plus teste la prima vedere.Nu va apucati ca prostii sa invatati teste pe de rost.
Am informatii sigure de la minister ca nu vor fi doar teste de pe internet.
Nu va pot spune de unde, dar stiu ce vorbesc.
Daca invatati doar testele de pe net, picati sigur.
NU FITI FRAIERI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


La asta ma refeream si la "diversiunea ieftina". De unde ai tu asa informatii sigure de la minister, ma rog?

Si las-o moarta cu sarcasmele de doi lei ca nu ma impresionezi.

camelutza
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Jul 11, 2003 7:28 pm

Postby camelutza » Sun Oct 05, 2003 10:20 am

Salut,
In primul rand Victor vreau sa iti multumesc ca te implici atat de mult si incerci sa ne luminezi aceasta nebuloasa a rezidentiatului.
In anii trecuti, studentii din Bucuresti dadeau examenele din timpul facultati(cel putin la unele discipline de stomatologie - ex odontologie) din grile care faceau parte din propunerile pt rezidentiat, in timp ce "provincia" se chinuia sa memoreze mii de pagini, cu sanse mult mai mici de reusita. De aceea, consider corecta publicarea grilelor pe internet si alegerea intrebarilor de la examen dintre aceste grile, acest lucru dand sanse egale tuturor candidatilor.
Apreciez eforturile comisiei de rezidentiat care a incercat sa faca acest examen cat mai transparent cu putinta(comparativ cu editiile anterioare).
Nu poti toci 4900 de grile (in cazul stomatologiei) si mai ales sa le ti minte in conditii de examen fara sa stii despre ce este vorba in materie. Sa ne amintim ca asa a fost si admiterea la facultate, si tot am intrat, nu? Cel mai bine le poti "asimila" invatand materie si verificandu-te cu grile.
Ii rog pe cei care posteaza zvonuri neverificate pe acest forum sa se abtina sau mai bine sa se duca sa invete in acest timp.
Singurele surse oficiale si credibile de informatii sunt Viata Medicala(care exprima punctul de vedere oficial al Ministerului Sanatatii) si site-ul oficial al rezidentiatului.
Multa bafta si spor la invatat!

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Sun Oct 05, 2003 3:03 pm

camelutza wrote:In anii trecuti, studentii din Bucuresti dadeau examenele din timpul facultati(cel putin la unele discipline de stomatologie - ex odontologie) din grile care faceau parte din propunerile pt rezidentiat, in timp ce "provincia" se chinuia sa memoreze mii de pagini, cu sanse mult mai mici de reusita.

De unde ai scos asta? Eu n-am dat in viata mea un examen ale carui grile sa fie propuse la rezidentiat. Singurul examen unde am dat grila si nu subiecte a fost digestivul. Si grilele de la digestiv nu aveau legatura cu rezidentiatul. Ma indoiesc ca la stoma sa fi fost avantajat Bucurestiul.

camelutza
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Jul 11, 2003 7:28 pm

Postby camelutza » Sun Oct 05, 2003 3:59 pm

Draga Val,
Eu sunt la stoma, deci nu stiu care e situatia la mg. Pot sa iti spun doar ca anii trecuti exista o brosurica cu teste de verificare de odontologie pentru studentii anilor III, IV, V si VI(lucrari de control, examene de an sau licenta) scoasa de Facultatea de Stomatologie din Bucuresti, din care unele intrebari semaneau bine de tot cu cele de la rezi. Nu ma refer la varianta de teste de Iliescu care exista pe piata.
Despre favorizarea Bucurestiului, asta este deja o alta poveste, si nu vad rostul divagarii de la subiect: pot spune doar ca anul acesta se mai vede o umbra de transparenta si cred ca e bine. Inclusiv faptul ca se da rezi si in alte centre cred ca e corect, sau ca in bibliografie apar si alte carti de cat ale profilor din B..
Poate faptul ca acolo la voi se pune tara la cale va face mai aproape de sufletul informatiei. Multumiri lui Victor care ne tine la curent si pe noi din celelalte centre cu ce se aude!
Dar mai bine sa ne punem cu burta pe carte si sa invatam. Rog actualizati counter-ul cu zile si ore de pe site, daca se poate. Multumesc mult si multa bafta la toata lumea!

Arf
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Aug 31, 2003 10:05 pm

Postby Arf » Sun Oct 05, 2003 5:16 pm

Dragi “frati de suferinta”,

Ca si voi, m-am enervat cumplit cand am citit minunea in Viata Medicala, si recunosc ca mi-au venit niste cumplite ganduri de protest dar am stat stramb si am gandit…drept, zic eu. Aceasta este forma cea corecta de rezidentiat care se poate da in Romania. Daca vor hotari sa introduca grile noi la examen atunci sigur se va gasi un binevoitor care sa le vanda acolitilor sai. Deci eu propun sa ne multumim cu faptul ca macar avem toti acces la baza de date, deci sanse egale, nu credeti?!
Sunt in aceeasi oala cu multi dintre voi care s-au apucat de invatat din timp, din Gherasime, si au “sfeclit” anul 6..ca si acum imi vine sa ma zgarii pe ochi ca tare mi-ar fi fost bune niste note mai mari pt plecat din tara.
The art of medicine consists in amusing the pacient while nature cures the disease. (Voltaire)

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sun Oct 05, 2003 5:24 pm

Era forma corecta daca baza de intrebari avea 40.000 grile pe fiecare specialitate si nu 4000...

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Sun Oct 05, 2003 6:23 pm

Scoro wrote:Era forma corecta daca baza de intrebari avea 40.000 grile pe fiecare specialitate si nu 4000...


Ba sunt destule, avand in vedere ca au aparut abia de 2 luni si ba se scot grile gresite, ba se baga altele noi. Si nici nu sunt prea usoare.

Pentru cine nu citeste materia si doar toceste grile va fi destul de greu sa ia rezul in 23 nov... anul asta. Poate la anul cu aceleasi grile. Tot greu este si pt cei care citesc doar materia. Poate cel mai potrivit e studiul materiei, dar nu foarte aprofundat, ca sa mai ai timp sa faci si grilele de cateva ori, pt ca sincer sa fiu sunt unele intrebari pe care nici daca citesti materia de zece ori nu le faci la prima vedere.

Pe cand o actualizare a http://www.med.pub.ro/rezidentiat? Cu sau fara grilele Bucurestiului...
cainii latra, caravana trece

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Sun Oct 05, 2003 6:26 pm

denim wrote:Eu am trimis scanul care ma dezvinovateste.


Daca te referi la Ziua de Ieshi, sa stii ca nu te dezvinovateste deloc. Balivernele aruncate de tine nu se regasesc in articolul scanat. Sau poate nu am citit eu destul de atent...
cainii latra, caravana trece

doggy lover 1
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Oct 03, 2003 7:16 pm

Carte grile rezidentiat

Postby doggy lover 1 » Sun Oct 05, 2003 7:17 pm

Cartea de grile aparuta la Editura UMF are aceleasi grile ca cele de pe site-ul oficial?

:roll:

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sun Oct 05, 2003 8:05 pm

Eu nu consider ca sunt "destule" pentru a se alege cele 200 de intrebari numai dintre acestea.
In continuare sustin ca este o mare prostie si inca mai sper ca o sa le vina mintea la cap! O parte din intrebarile de la rezidentiat ar putea fi alese dintre acestea, insa nu toate. Trebuie introduse intrebari "la prima vedere", ca sa se elimine riscul unor punctaje enorme realizate prin simpla recunoastere a raspunsurilor.
Chiar daca ar exista "cumparatori" de grile, acestia sunt mult mai putini decat potentialii tocilari care ar putea sa ocupe locuri "fruntase" memorand in nestire grile.
Eu promit solemn si nu imi pasa ce credeti despre mine, ca daca se ramane pe sistemul actual (toate grilele alese din baza de date) o sa trimit mailuri la toate ziarele, televiziunile si radiourile pana cand o sa atrag atentia asupra acestei magarii !!!!

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Sun Oct 05, 2003 8:36 pm

Scoro wrote:Trebuie introduse intrebari "la prima vedere", ca sa se elimine riscul unor punctaje enorme realizate prin simpla recunoastere a raspunsurilor.

Eu sunt foarte de acord cu tine, dar stiu foarte multe persoane, care si-au luat rezidentiatul pe sistemul vechi, invatand materie, dar si facand toate cartile de grile de pe piata si au intrat foarte bine (majoritatea cunostintelor mele au facut asa), si as mai adauga, caci ii cunosteam destul de bine, nu aveau prea multe cunostinte medicale.Dar au luat reziul in primii 15 (cunosc 3 astfel de persoane).Si mai stiu persoane, care nu aveau pic de talent si simt clinic, n-au invata nimic toata facultatea, dar au invatat non stop gherasimele 1-2 ani si au luat rezidentiatul bine.Deci nici sistemul celalalt nu era grozav, iar asta bineinteles nu e nici atata.
Prin intrebari "de novo" ar trebui introdus ceva chiar nou, nu de prin culegerile de pe piata, nu de pe internet reformulat ci ceva inteligent, gen 2-3 cazuri clinice complexe, din bibliografie si sa vezi atunci diferente.Dar asa ceva nu se va intampla, nu aici, in tara asta.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Sun Oct 05, 2003 10:20 pm

irinel wrote:
Scoro wrote:Trebuie introduse intrebari "la prima vedere", ca sa se elimine riscul unor punctaje enorme realizate prin simpla recunoastere a raspunsurilor.

Prin intrebari "de novo" ar trebui introdus ceva chiar nou, nu de prin culegerile de pe piata, nu de pe internet reformulat ci ceva inteligent, gen 2-3 cazuri clinice complexe, din bibliografie si sa vezi atunci diferente.Dar asa ceva nu se va intampla, nu aici, in tara asta.


Zicea Victor bine ce zicea...ca s-ar incerca discreditarea sistemului de grile la Rezidentiat :wink:

S-ar putea ca modificarile sa vina chiar din randul candidatilor :wink: Deja se propun cazuri clinice, in curand voi completa si eu ca as dori si examen practic, proba scrisa si orala :idea:

Cand ma intreaba cineva cum as dori sa fie grilele la Rezi (noi sau deja-vus) parca m-ar intreaba ce boala as prefera: paranoia (grilele noi) sau schizo-oligofrenia (grile publicate) :idea:

:what: :help:

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Mon Oct 06, 2003 9:50 am

Eu prefer o schizo-oligo-paranoia, daca e sa ne luam dupa clasificarea ta :)
Una peste alta, daca acceptam tacuti si resemnati decizia asta tampita, probabil ca de fapt ne-o meritam.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Oct 06, 2003 9:55 am

Scoro wrote:Eu prefer o schizo-oligo-paranoia, daca e sa ne luam dupa clasificarea ta :)
Una peste alta, daca acceptam tacuti si resemnati decizia asta tampita, probabil ca de fapt ne-o meritam.


Si eu as prefera-o, dar NU in Romania... O chestie din asta ar justifica si banii facuti pana acum pe vanzarea cartilor de grile si ar fi si o noua sursa de profit si magarii...
Vaaai, am inceput sa dau deja primele semne de boala... :oops:

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Mon Oct 06, 2003 9:58 am

Ce sa inteleg, ca esti de acord cu alegerea tutror grilelor din baza de date?

Eu cred ca cea mai buna metoda este combinarea celor doua sisteme, ca sa impace pe toata lumea. O sa vedeti voi nebunie dupa rezidentiat daca se da asa...

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Oct 06, 2003 10:03 am

Scoro wrote:Ce sa inteleg, ca esti de acord cu alegerea tutror grilelor din baza de date?
Eu cred ca cea mai buna metoda este combinarea celor doua sisteme, ca sa impace pe toata lumea. O sa vedeti voi nebunie dupa rezidentiat daca se da asa...


Nu-mi mai pune intrebari asa de delicate fiindca am scris la ce ma supui :idea:

In ambele variante VA FI O NEBUNIE :idea: Am scris-o mai sus :idea: Stiu persoane carora anul trecut li s-au micsorat punctajele obtinute dupa scanarea din sali suficient sa-si piarda locurile preferate sau Rezidentiatul :idea: Evident ca toata treaba a fost compensata pt unii cu vice-versa :idea:

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Mon Oct 06, 2003 10:05 am

Acum sincer, ce aveti cu astia cu cartile de grile? Sa nu credeti ca am vreo legatura cu ei, dar nu inteleg, va obliga cineva sa le cumparati?
Cine invata materia cum trebuie, poate folosi cartile de grile (gen Anghel si Negru) pentru verificare sau poate sa nu le foloseasca deloc.
In schimb, daca se stie ca se da sigur dintr-un anume set de grile (de pe net), evident ca toata lumea se va repezi sa le toceasca pe astea... Si ce-am facut? Ce devine rezidentiatul? Un concurs pentru Rainman-i.
Cei care toceau Gherasimul, tot incercau sa gaseasca logica subiectului (uneori bine ascunsa), fiindca nu poti pur si simplu sa memorezi sute de pagini. In schimb, 4000 de grile... Hai ma, fiti seriosi!

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Oct 06, 2003 10:10 am

Cei (Cele) care ma cunosc stiu faptul ca memoria NU e punctul meu cel mai...tare :idea: S-a mai intamplat ca a doua zi sa NU le mai stiu numele :wink: :lol: :oops:

In plus, in facultate, eram impotriva grilelor, a prezentei obligatorii la cursuri si preferam examenele complexe, studiul mai flexibil :idea: Cu toate acestea FURTUL IN ROMANIA ma exaspereaza (parca) mai mult :idea:
Last edited by cdarau on Mon Oct 06, 2003 10:15 am, edited 2 times in total.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Mon Oct 06, 2003 10:14 am

Stii ce ma oftica cel mai tare? Clasica resemnare mioritica in fata destinului implacabil (da, am fost bun la limba romana :))
Toti spun la inceput ca e o prostie sa se dea asa, dar pana la urma nimeni nu mai zice nimic, toti baga la loc capul in carti si/sau grile si Dumnezeu cu mila...
Sigur, e greu ca UN individ sa schimbe ceva, insa mai multi pot genera o schimbare. Iar aici suntem multi. Presa e avida dupa scandaluri, mai ales acum dupa treaba cu Beuran si daca ar prinde firul acestei stupizenii, in mod sigur ar iesi scantei.
Eu astept interviul ala cu dr. Popa si in functie de raspunsul de acolo, o sa incep sa ma misc.

Cine e cu mine sa ridice mainile in aer!

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Oct 06, 2003 10:16 am

Scoro wrote:Cine e cu mine sa ridice mainile in aer!


Eu ridic DOAR o mana :idea:

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Mon Oct 06, 2003 10:17 am

cdarau wrote:Cei (Cele) care ma cunosc stiu faptul ca memoria NU e punctul meu cel mai...tare :idea: S-a mai intamplat ca a doua zi sa NU le mai stiu numele :wink: :lol: :oops: Cu toate acestea FURTUL IN ROMANIA ma exaspereaza (parca) mai mult :idea:


Banuiesc ca te referi la cei care cumpara grilele.
Sunt de acord, insa trebuie sa te gandesti ca acestia sunt putini, insa Rainman-i si Rainman-itze ai avut destui printre colegi, nu poti sa negi asta. Cum te-ai simti sa il/o vezi ca iti sufla specialitatea de sub nas, cand tu stii de fapt ce ii poate pielea?

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Oct 06, 2003 10:20 am

Aici mai e o discutzie...Depinde si ce vrei sa obtii :idea:

Daca vrei sa prinzi un loc bun, atunci conteaza mai mult PILOSHII, dar daca vrei sa iei doar Reziul, atunci intervin masiv RAINMANOSHII :idea:

Oricum e cam nasol ca m-am deprimat de dimineatza :cry: :cry: :cry:

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Mon Oct 06, 2003 10:37 am

Normal ca e extrem de important sa iei ceea ce iti doresti, dar vine un timp cand e importand doar sa iei si vezi tu mai departe... if you know what I mean...
Hai, nu te deprima, uite ce vreme frumoasa e afara! (in Buc ploua si e o vreme de taiat venele cu toporu') :lol:

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Oct 06, 2003 10:41 am

Scoro wrote:Normal ca e extrem de important sa iei ceea ce iti doresti, dar vine un timp cand e importand doar sa iei si vezi tu mai departe... if you know what I mean...
Hai, nu te deprima, uite ce vreme frumoasa e afara! (in Buc ploua si e o vreme de taiat venele cu toporu') :lol:


Asa e...ar trebui sa ne aruncam serios privirile peste granizta sau chiar peste oceane :wink: :idea: fiindca aici orizonturile sunt extrem de cetzoase si intunecate... :shock:

Si pe geamurile mele ploua bacovian :wink: :cry: :cry: :cry:

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

xxx

Postby terminator » Mon Oct 06, 2003 1:19 pm

FELICITARI celor care au luat decizia sa publice testele de rezidentiat. Dupa zeci de ani de hotie si prostie ne aliniam si cu acest examen modelului occidental.
Inca o data felicitari !!!

Si pt MUCOSII care se opun acestui lucru: VA E FRICA DE FAPTUL CA DE DATA ASTA BANII LUI "TATICU SI MAMICA" NU O SA VA MAI AJUTE ????
Vad ca deja ati inceput sa tremurati! Se vede clar ca sunteti niste copii de "bani gata" care in loc sa invatati stati pe net si va distrati. GATA !!! S-A TERMINAT CU HOTIA !!! Ganditi-va doar la faptul ca 90% din candidati se bucura de aceasta decizie. Dar ei n-au acces la Internet si mai ales nu stau cu orele pe net, pt ca au de invatat. Dar acum sunt linistiti ! BANII VOSTRII NU MAI REPREZINTA UN PERICOL !!!!
Sunt rezident de 2 ani si ma bucur sa vad ca viitorii mei colegi vor fi oameni destepti, si nu niste MUCOSI ca voi


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests