Rezidentiat -discutii generale-

for future reference; read only..
User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Sat Sep 27, 2003 4:50 pm

Asa zic si eu! Tre' sa fim pregatiti pt orice eventualitate :idea:

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sat Sep 27, 2003 5:14 pm

Dana draga, la un concurs ca asta unde un punct poate sa insemne diferenta intre a lua si a nu lua, sau a lua ce iti doresti vs. a lua ce mai ramane... parca nu imi vine sa stau ca mielul la taiere si sa nu zic nimic. Nu stiu cat ajuta, poate ma agit eu aiurea in speranta ca ne baga si pe noi cineva in seama, dar chiar sa tac nu pot.

User avatar
dana7
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Sep 22, 2003 12:06 pm

Postby dana7 » Sat Sep 27, 2003 7:29 pm

Mi-e cam groaza ca sa mai iau si cartea de grile !Are cineva idee in ce masura corespund grilele cu cele de pe net?Hai la treaba ca mai sunt 3luni si o sa vina Craciunul! :P Multumesc!

User avatar
ciulipanez
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Sep 27, 2003 9:06 pm

Nu credeti ca se poate?

Postby ciulipanez » Sat Sep 27, 2003 9:17 pm

Chiar sunteti atat de naivi sa nu credeti ca se vor folosi doar grilele publicate? V-ati gandit ca exista o gramada de oameni in universitatile noastre care sunt preparatori si care sunt obligati sa ia rezidentiatul (sa faca doar punctajul acela minim)? Va dati seama ca cei care se ocupa de rezidentiat trebuie sa se gandeasca si la ei, ca doar nu vor ramane pe drumuri. Asa ca s-au dat grilele astea ca sa poata tot prostul sa faca ceva.

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Sat Sep 27, 2003 9:39 pm

Nu e vorba ca nu cred ca se va da doar din grile, ci ca nu e normal sa se dea doar din grile. Bineinteles ca un astfel de examen nu evalueaza inteligenta sau cunostintele medicale, ci capacitatea de a memora. Personal, cred ca si unul care a facut Politehnica si are la dispozitie trei luni si 5000 de grile, poate sa ia rezidentiatul, asta daca nu e chiar om mai putin dotat intelectual.

Bine, avand in vedere ca asta e sistemul in majoritatea tarilor civilizate, nu vad de ce ne mai opunem. Sau de ce ne miram. Macar sa fie transparentza... daca o sa fie
cainii latra, caravana trece

User avatar
dana7
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Sep 22, 2003 12:06 pm

Postby dana7 » Sat Sep 27, 2003 9:57 pm

Am sa aflu curand si eu cand voi achizitiona cartea dar chiar nimeni nu-mi spune daca s-au pastrat grilele ,mai ales cate sunt noi si daca sunt din nou erori?Ramaneti concentrati!Este consumatoare de energie "lupta anti-terorismului din medicina"!Ganditi optimist si lasati acest sit ca rezerva de energie pozitiva!Nu,nu fac yoga ,desi in astfel de momente...

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sat Sep 27, 2003 10:10 pm

Dana, nici eu n-am reusit sa aflu...
Deocamdata nu am de gand sa dau niste sute de mii pana nu aflu sigur ce si cum, fiindca oricum am grilele de pe net printate.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sat Sep 27, 2003 10:58 pm

Dana are dreptate ... daca ati citit materia o data sau de doua ori n-aveti nimic de pierdut daca mergeti mai departe facand materia si si grile in paralel. Acum sa fim seriosi ... eu sincer cred ca daca faci grilele alea de 4-5 ori le stii deja pe de rost, ori asta o poti face in paralel cu cititul materiei. Credeti ca daca unul face grilele de 20 de ori o sa le stie mai bine? Eu cred ca nu ... in schimb ala o sa ia plasa cand o sa se schimbe ceva cat de mic la o grila ... ori eu sunt convins ca asa o sa se intample.

In alta ordine de idei cred ca pierdem prea mult timp si ne stresam aiurea cu chestia asta, in loc sa ne stresam cu ceea ce e mai important ... materia! :)

User avatar
dana7
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Sep 22, 2003 12:06 pm

Postby dana7 » Sat Sep 27, 2003 11:00 pm

Draga Scoro asta e si problema mea _am deja un turn de grile!Deci-rabdare!Nu mai fii furios !Pastreaza-ti energia pt cand ai sa te bati pt"mana intai"!Salut si mai zambeste si tu! :wink:

User avatar
dana7
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Sep 22, 2003 12:06 pm

Postby dana7 » Sat Sep 27, 2003 11:09 pm

Draso ,mersi !Va salut pana la urmatoarele noutati caracatita! :wink:

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Sat Sep 27, 2003 11:28 pm

Da, poate ca noi care citim materia avem sanse sa stim grilele la fel de bine ca unul care a stat 2 luni numai cu grilele in mana 3 ore pe zi. Dar asta e ideea examenului de rezi? Asta arata pregatirea viitorilor rezidenti, viitorilor medici? Astia sunt medicii de maine? Sorry, dar in aceste conditii prefer ca eu si familia mea sa murim fericiti acasa decat de mana medicilor astora. Asta e o indobitocire. :evil:

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Sat Sep 27, 2003 11:31 pm

Cat despre carte, la cat m-am uitat eu, nu exista grile in plus si nu sunt modificate. Daca va intereseaza as putea,pe masura ce le verific,sa scriu pe forum ce intrebari au fost scoase.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Sat Sep 27, 2003 11:32 pm

besty wrote:Da, poate ca noi care citim materia avem sanse sa stim grilele la fel de bine ca unul care a stat 2 luni numai cu grilele in mana 3 ore pe zi. Dar asta e ideea examenului de rezi? Asta arata pregatirea viitorilor rezidenti, viitorilor medici? Astia sunt medicii de maine? Sorry, dar in aceste conditii prefer ca eu si familia mea sa murim fericiti acasa decat de mana medicilor astora. Asta e o indobitocire. :evil:


Ce parere aveti despre disponibilitatea si accesul la baza de date cu GRILELE pentru examenul de Rezidentiat 2003?

PUBLICE, disponibile pe Internet
66% [ 37 ]
PUBLICE, prin intermediul unor carti speciale
5% [ 3 ]

Cat mai SECRETE POSIBIL !!!
28% [ 16 ]

Sursa:

http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t=40

Ei, ce parere avetzi :?: Oare Rectorii si Profii au votat :?:

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sat Sep 27, 2003 11:41 pm

E o porcarie mare si cu cartea asta. Nu au un sistem de distributie in toata tara asa cum ar fi normal. Am vrut sa o comand prin telefon si am crezut ca o pot primi ramburs ... ti-ai gasit ...

E destul de complicat insa daca vreti sa o comandati. Trebuie sa trimiteti banii de carte, plus inca 70-80.000 pentru colet, prin mandat postal (va dau ei telefonic adresa unde trebuie platit). Dupa aia trebuie sa trimiteti pe fax la ei copie dupa mandatul prin care ati trimis banii impreuna cu o cerere in care specificati adresa unde vreti sa va vina cartile si dupa aceea sunati iar, confirmati si va trimit cartile ...

Sincer o cumparam daca era prin ramburs ... asa cred ca ajung la xerox, n-am chef sa fac 3 drumuri la posta pentru atat lucru ...

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sun Sep 28, 2003 9:38 am

Nu sunt asa de nervos din fire, nu va luati dupa avatarul meu :) Si nici nu am vreo agitatie psihomotorie cu problema asta, doar am internet la dispozitie si imi dau si eu cu parerea. Este totusi o problema care ma framanta si sunt convins ca nu sunt singurul.
Parerea mea e ca cineva care sta pe tocit grile are mai multe sanse sa faca un punctaj mai mare decat unul care a invatat doar (in cazul in care se da numai din acele grile). Materia e cu mult mai vasta si mai stufoasa (vorbesc doar pentru medicale, ca in rest nu stiu) decat au putut sa cuprinda astia in grile. Se pot face zeci de mii de grile, se poate exploata orice paragraf si orice afirmatie... Cine invata doar grilele se chinuie sa retina vreo 4000 x 5 = 20.000 afirmatii din care multe se repeta. Cine invata cartea, are cu mult mai mult de retinut. Diferenta e ca ultimul va incerca sa invete, nu sa retina papagal, ceea ce e o diferenta, dar si un efort mai mare.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sun Sep 28, 2003 9:41 am

Cdrau, nu te supara, dar statistica aia pe 56 de oameni nu reflecta nimic. Eu de exemplu am votat la 2, dar fiindca n-am fost atent si apoi n-am mai stiut daca pot sa schimb.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Sun Sep 28, 2003 5:30 pm

SI cine le invatza pe amandoua are shanse si mai mari...asa ca: LA TREABA :!:

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Sun Sep 28, 2003 5:46 pm

Scoro wrote:Cdrau, nu te supara, dar statistica aia pe 56 de oameni nu reflecta nimic. Eu de exemplu am votat la 2, dar fiindca n-am fost atent si apoi n-am mai stiut daca pot sa schimb.


Scoro, eu detest ambele metode :idea: Parerea mea despre Rezi am mai expus-o pe Forum: prefer ca orientarea si selectia sa se faca SERIOS din timpul facultatii :idea:
Rezidentziatul e mai mult o loterie sau o jonglerie :idea:

Eu cred ca sondajul respectiv este destul de semnificativ. Administratorii site-ului pot da probabil mai multe detalii.

Sunt argumente FORTE de ambele parti :idea: Cand am dat admiterea la Facultate a fost un sistem asemanator! Am strans din dintzi si ne-am pregatit pt orice eventualitate!

E adevarat ca acest sistem incurajeaza SI TOCEALA grilelor, dar cred ca e PREA MULT a se crede ca CINEVA care INVATZA SI REPETA MATERIA si se verifica CU rezolvarea GRILELOR are mai putine sanse decat cel care "invatza" DOAR GRILELE :idea:

Mai e ceva: sunt anumite GRILE STUPIDE pe care si daca as fi repetat materia de 1 000 000 ori TOT NU le-as fi stiut face !!! Poate sunt TAMPIT, dar asta e ! (PS: nu e o masura corecta a tampeniei, dar totusi nu mi-am picat nici un examen in facultate)

Dar NICI cu chestia CEALALTA NU sunt DELOC de acord: sa fie GRILE NOI pt unii si VECHI pt altzii :idea:
Trebuie sa recunoastem ca traim in Romania si NU e deloc imposibil acest lucru :idea:

Eu zic ca cel mai corect si mai eficient lucru este sa ne invatzam bine bibliografia, sa ne verificam cu grilele si sa LE TOCIM pe cele STUPIDE :idea:

Prefer asta decat sa stiu ca sunt furat CU ZAMBETUL PE BUZE :idea:

HAI ROMANIA :idea:

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Sep 28, 2003 7:37 pm

am bagat toate specialitatzile la http://grile.hardnet.ro

deocamdata nu mere search ... o sa mearga ...

Spor!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Sun Sep 28, 2003 7:38 pm

legal?
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Sep 28, 2003 7:40 pm

da sl0b0z, legal ... e vorba de cele vechi, nu cele corectate ...

daca te uitzi in footer-ul site-ului, o sa vezi acolo ceva cu afiliat / acceptat

Spor!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sun Sep 28, 2003 8:43 pm

Da, Cdrau, iti dau dreptate. Eu faceam comparatia intre cineva care doar face grile (si invata putin sau deloc) si cineva care doar invata (fara sa faca grilele). Si eu cred ca cei cu mai multe sanse de reusita sunt oamenii care au invatat si au facut si grile. Deci noi. Uraaaaaaaaaaa! :lol:

User avatar
dana7
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Sep 22, 2003 12:06 pm

Postby dana7 » Wed Oct 01, 2003 9:27 am

S-a confirmat pe site-ul ms ca se muta chirurgia la Bucuresti!Dar ce asteptam cu o oarecare nerabdare nu ne spune nimeni!Multumim secretosilor pt suspans!Parerea mea e ca nu la senatul UMF Bucuresti trebuie sa fie epicentrul rezidentiatului!

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Wed Oct 01, 2003 10:04 am

Haideti sa vedem ce crede lumea:

Votati la sondajul creat la link-ul de mai jos:

http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t=352

User avatar
Ares
Posts: 4
Joined: Sun Jul 06, 2003 12:14 pm
Location: Iasi

Postby Ares » Wed Oct 01, 2003 10:13 am

Daca desemnarea centrelor in care se sustine examenul de rezidentiat s-a facut printr-un ordin de ministru, cum este posibil ca exact cu o zi inainte de inceperea inscrierilor sa se schimbe centrele printr-o hotarire a Comisiei Centrale de Rezidentiat ?
Chiar Bucurestiul este singurul centru capabil sa organizeze examen de Rezidentiat la Chirurgie? De ce nu s-a schimbat si Medicina de Familie? Sau Medicala si Chirurgia trebuiesc atent "monitorizate"!! Au fost consultate Comisiile Locale de Rezidentiat?

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Oct 01, 2003 10:14 am

la Comisiei Centrale de Rezidentiat a participat si dn. ministru al sanatatii dn. conf. Beuran.

User avatar
Nautilus2000
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:55 am
Location: In fata calculatorului

Postby Nautilus2000 » Wed Oct 01, 2003 11:09 am

Sunt curios ce "hotarare" se va lua in privinta grilelor!!!! Nu il cunosc personal pe doctorul Beuran dar imi vine sa vars cand ma gandesc ca viitorul nostru este hotarat de niste tipi care plagiaza carti straine!!!! Si nu numai!
Noi sa fim sanatosi....

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Oct 02, 2003 12:04 am

victor wrote:la Comisiei Centrale de Rezidentiat a participat si dn. ministru al sanatatii dn. conf. Beuran.

Din cate am auzit, sus-numitului i s-au retras gradele academice... Asa ca nu mai e conferentiar, nu?

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Oct 02, 2003 4:40 pm

Am vazut in oras doua carti noi de grile. Una scoasa de Editura Medicala si alta cu grile americane dupa Harrison. Ultima costa 350000 lei, e din tot Harrisonul (deci nu numai ce e pentru rezi) si are niste grile la care numai partea de intrebare (textul de inceput) are un sfert de pagina (adica sunt cazuri clinice si se dau si ekg-uri si rx).
Stiti ceva de ele?

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Thu Oct 02, 2003 9:49 pm

si cea scoasa de E. M. ce contine? Adica e buna de ceva?

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Oct 02, 2003 11:02 pm

Eu nu am luat-o. Mi s-a parut destul de scumpa - 280000 lei cea de medicale si MF. Probabil tot in genul celor de pe net, adica verificarea memoriei si nu a inteligentei (clinice). Am retinut doar un nume de autor, Marius Zamfir, daca va spune ceva...
Vezi aici http://www.ed-medicala.ro/catalog/_spec ... teste.html[/url]

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Fri Oct 03, 2003 4:45 am

multam fain

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Fri Oct 03, 2003 8:30 am

Daca o sa ti-o iei, astept reactii.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

sa fie adevarat?

Postby Scoro » Sat Oct 04, 2003 10:59 am

Voi ati vazut ce scrie in Viata Medicala de ieri?

"Testele concursului de rezidentiat din 23 nov 2003 vor fi selectate de calculator din randul testelor publicate pe Internet si ramase in baza de date. Ele vor fi verificate de grupurile de lucru desemnate de presedintele Comisiei Centrale; aceste operatiuni se vor desfasura in sedii secrete si securizate".

pagina 7, in caseta din stanga sus

Asta ce inseamna ca TOATE grilele vor fi selectate de acolo?
Se confirma aceasta ineptie?

User avatar
Nautilus2000
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:55 am
Location: In fata calculatorului

Postby Nautilus2000 » Sat Oct 04, 2003 11:59 am

Da! :cry:
Noi sa fim sanatosi....

manina77
Posts: 1
Joined: Wed Oct 01, 2003 1:07 pm
Location: slobozia
Contact:

manina

Postby manina77 » Sat Oct 04, 2003 12:00 pm

cine mai da pe medicina de familie,la Craiova,din promotia 2002 de la UITM.dati un semn.
manina mitu

User avatar
Nautilus2000
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:55 am
Location: In fata calculatorului

Postby Nautilus2000 » Sat Oct 04, 2003 12:00 pm

Concurs de oligofreni! Hai Oligofrenia!!!!!!!!!!!!!!
Noi sa fim sanatosi....

User avatar
Nautilus2000
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:55 am
Location: In fata calculatorului

Postby Nautilus2000 » Sat Oct 04, 2003 12:13 pm

Cred ca primul reusit pe lista va primi cu mandrie premiul "Oligofrenix"! Oligofrenia trateaza Romania!!!!
Noi sa fim sanatosi....

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

grilele retrase

Postby Scoro » Sat Oct 04, 2003 12:24 pm

Eu am ramas socat si mai ales scarbit cand am vazut cum au publicat in VMR lista cu grilele retrase...
In cea mai perfecta dezordine posibila. Fara nici o logica (sau poate nu am fost in stare eu sa o inteleg...).
Daca vrei sa cauti o anume grila trebuie sa parcurgi toata lista.
Ma gandesc la cei care nu au computer acasa, cum se descurca cu acea lista?
Ma tot intreb: e doar imbecilitate la mijloc sau si rea-vointa?

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Sat Oct 04, 2003 12:49 pm

Astia scriu prostii in Viata Medicala.Vor fi si teste din culegeri plus teste la prima vedere.Nu va apucati ca prostii sa invatati teste pe de rost.
Am informatii sigure de la minister ca nu vor fi doar teste de pe internet.
Nu va pot spune de unde, dar stiu ce vorbesc.
Daca invatati doar testele de pe net, picati sigur.
NU FITI FRAIERI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests