Rezidentiat -discutii generale-

for future reference; read only..
User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Nov 11, 2003 6:52 pm

raspund un pic mai tarziu la alte intrebari, (timp putin) - deocamdata anunturile dupa ultima audienta azi la dn. prof. Fl. Popa:

1. laboratorul ramane la tg. mures; se pare ca nu sunt probleme cu numarul neasteptat de mare de concurenti pe laborator la umf tg mures;

2. luni la pranz conferinta de presa comuna ministru Blanculescu - prof. Fl. Popa in legatura (si cu) rezidentiatul. Nu se astepta modificari la rezidentiat, ideea e sa se reintareasca cele spuse pana acum [...] ultimele detalii legate de organizare, orare etc

3. grile contestate suplimetar: dn. prof Florian Popa a fost de acord sa primeasca o lista de grile contestate ACUM - dar statutul acestora va fi urmatorul: nu se scot din baza de date (raman la extragerea pentru constituirea caietului de grile), ele vor avea doar statutul "orientativ" de "contestabil" pentru comisia de analiza a grilelor extrase de pe calculator (5 prof universitari/specialitate), care va analiza -in cazul in care sunt extrase - daca sunt corecte sau nu, daca pot intra in caietul de examen sau nu. Comisia oricum va analiza fiecare grile, dar aceasta va fi o recomandare in plus de a fi "reextrasa" grila respectiva. Grilele gasite gresite vor fi inlocuite cu altele extrase, nu se vor corecta. Contestatiile se vor face pe bibliografie, nu pe grile/raspunsuri la grile. Termenul de predare a acestei liste de contestatii este LUNI, la acea conferinta de presa. as

4. programul rezidentiatului este - in mare urmatorul:

:arrow: 23 noe 14.00 - se termina examenul; la 17.00 se termina prima corectura; contestatii pana la 20.00;

:arrow: 8.00-22.00 contestatii - marti miercuri joi

:arrow: vineri ora 12.00 rezultatele finale, pentru TOTI participanti (asta referitor la optiunea din formularul de inscriere cu "vreau sa fiu afisat pe net sau nu", se pare ca nu va conta la nimic acel lucru)

:arrow: duminica - repartitia

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Tue Nov 11, 2003 10:47 pm

victore, ai uitat sa precizezi CAND se va afisa pe net grila corecta, ca sa stim ce si cind contestam.

rog, daca sa stie...
cainii latra, caravana trece

User avatar
yula
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Jul 27, 2003 7:18 pm
Location: http://www.rezidentiat.ro
Contact:

Postby yula » Wed Nov 12, 2003 12:57 am

Intrebare pt oficiali:

Din interviul http://med.pub.ro/rezidentiat/ am inteles ca daca cumva "scapa" vreo grila gresita la examen, aceasta va fi anulata. Ulterior am aflat ca "Contestatiile se vor face pe bibliografie, nu pe grile/raspunsuri la grile".

In cazul acesta, mai ramina valabila scoaterea grilelor contestate?

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Wed Nov 12, 2003 2:33 am

deci :

1. Grilele care au fost contestate pe site-ul oficial au fost scoase din baza de date
2. La examen va fi o comisie pentu fiecare grupa, constituita din prof. si conf. care va analiza fiecare grila extrasa cu cartile in fata. Grilele care sunt considerate gresite vor fi refuzate si se extrag alte grile care se analizeaza la randul lor, si asa mai departe pana se strang 200 de grile pe fiecare grupa.
3. Listele de grile contestate pe forum vor fi la dispozitia comisiilor respective si acestea vor analiza mai bine acele grile si motivele pentru care au fost contestate.
4. La contestatii , comisiile convinse ca acele grile sunt conforme cu cartile din bibliografie prezinta motivele din carte pentru care acele grile sunt corecte, ceea ce mi se pare logic si corect.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Nov 12, 2003 5:01 am

pentru McTib: detaliez pe masura detalierii intrebarii tale - sper sa fie cu folos :D scriu mai mic caci mi se pare chiar neimprtanta (inca) intrebarea :twisted:

daca o fundatie (un angajator intern sau extern) decine sa angajeze medici - isi stabileste criteriile propri de angajare. Poate sa isi organizeze propriul concurs, sau sa foloseasca rezultatele unui concurs organizat de altcineva. (de pilda - o paralela poti sa faci cu TOEFEL/IELTS sau examenul de limba organizat de catedra de limbi straine in UMF - sau mai mult (mai extrem :D )- de SSM pentru examenul de stagii de vara).

cu medicina - practicata - ar trebui sa se ingrijeasca de conditiile impuse de CMR pentru asigurarea calitatii actului medical; dar cum spuneai de o fundatie care suna mai mult de implementare tehnologie medicala - practic de cercetare/testare/marketing - singurele conditii pe care ma gandesc eu ca ar fi obligata de cineva sa le puna sunt ... nule. Este vorba de incadrare de " in programe de cercetare, perfectionare in domenii variate" - deci ... nu e vorba de interactiune om-om - si criteriile nu sunt cele ale unei meserii reglementate, cu impact social, deci (banuiesc) sunt economice - de performanta, eficacitate, eficienta (si aici nu cred ca rezidentiatul e cel mai bun indice) De fapt - intre noi fie vorba - nu prea imi dau seama pentru ce e rezidentiatul indice bun, ce "cuantifica" bine rezidentiatul - mai ales cel de anul acesta. (asta vroiai sa ataci? ;) ) intrucat e un examen organizat de angajator, reflecta "principiile" angajatorului = sistemul sanitar de stat.

o divagatie de dragul tetrapilectomiei care te incanta: singura (eventuala, absurda, improbabila) reticenta la care ma pot gandi acum ar fi: dreptul de folosire a rezultatelor la rezidentiat. Am citit pe undeva de examene "private" (companii de cunsulting/high level of trust corporations), pentru care un angajator trebuie sa plateasca drept de "folosire" catre cel care a gandit/organizat examenul(evaluarea) - catre evaluator, chiar daca evaluarea nu a fost facuta specific pentru angajatorul respectiv. Dar rezidentiatul este examen public (organizat de stat) si nu cred ca s-ar pune vreodata cazul. Insa ... la centru de perfectionare [...] exista aberatii de genul acesta: programa analitica de studii pentru fiecare din cele aprox 40 de spcializari la rezidentiat costa! ca si in cadrul autonomiei universitare -unde costa copie la foaia matricola- numai ca daca autonomia universitara e asigurata de lege, costul unor asemenea materiale publice (zic eu) la ei e asigurat de 2 harti - 1. catre MS ca CA centru poate pune taxe 2. hotarare de CA ca se pune taxa pe niste fituici A4 - 4-8 pagini 150.000 lei. (am incercat sa le obtin pentru a le pune pe net si ... nu a mers... cica sunt proprietate a centrului). deci in asemenea stil de "logica" s-ar putea "generaliza" ca rezultatele rezidentiatului "sunt ale centrului", care face evaluarea - si nu ale celui evaluat.

ps. ce te face sa intrebi asa ceva? ;)

User avatar
yula
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Jul 27, 2003 7:18 pm
Location: http://www.rezidentiat.ro
Contact:

Postby yula » Wed Nov 12, 2003 11:00 am

darkside wrote:deci :

1. Grilele care au fost contestate pe site-ul oficial au fost scoase din baza de date
2. La examen va fi o comisie pentu fiecare grupa, constituita din prof. si conf. care va analiza fiecare grila extrasa cu cartile in fata. Grilele care sunt considerate gresite vor fi refuzate si se extrag alte grile care se analizeaza la randul lor, si asa mai departe pana se strang 200 de grile pe fiecare grupa.
3. Listele de grile contestate pe forum vor fi la dispozitia comisiilor respective si acestea vor analiza mai bine acele grile si motivele pentru care au fost contestate.
4. La contestatii , comisiile convinse ca acele grile sunt conforme cu cartile din bibliografie prezinta motivele din carte pentru care acele grile sunt corecte, ceea ce mi se pare logic si corect.


Scuze, nu m-am exprimat foarte bine. :roll:

Daca la contestatia de dupa examen o grila este gasita gresita, se anuleaza grila respectiva la toata lumea, sau se recorecteaza cu raspunsul corect?

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Wed Nov 12, 2003 12:03 pm

Se anuleaza la toata lumea. (eu asa am inteles)

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Wed Nov 12, 2003 1:41 pm

cdarau wrote:Se anuleaza la toata lumea. (eu asa am inteles)


si eu as vrea sa inteleg asa, dar de unde? ca nu scrie...
cainii latra, caravana trece

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Wed Nov 12, 2003 1:44 pm

E un raspuns in acest sens in interviul realizat cu Prof. Dr. Florian Popa, Presedintele Comisiei de Rezidentiat :idea:

mc hammer
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Nov 01, 2003 7:30 pm

Postby mc hammer » Wed Nov 12, 2003 11:30 pm

23 noe 14.00 - se termina examenul; la 17.00 se termina prima corectura; contestatii pana la 20.00;

8.00-22.00 contestatii - marti miercuri joi


din asta sa inteleg ca numai pe 23 nov se pot face contestatii pana la ora 20 00?


sau SI marti.miercuri, joi la orele amintite?

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Thu Nov 13, 2003 2:01 am

si luni? procesul etapei?
cainii latra, caravana trece

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Nov 13, 2003 2:10 am

Nope ...perfuzia cu glucoza la urgentza. :lol: :lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Thu Nov 13, 2003 2:33 am

duminica : 17:00 - 20:00 - primire contestatii
luni : 8:00 - 20:00 - primire contestatii
marti, miercuri, joi : 8:00 - 20:00 - analizare contestatii
cel putin asa am inteles eu , oricum cred ca vor pune programul de contestatii pe site si va fi ceva mai "oficial".

cat despre chestia cu grilele gasite gresite la contestatii , hmm :roll: , cred ca dupa ce se uita la fiecare grila in carte vor avea cum sa combata orice contestatie, deci nu cred ca vor fi de acord cu vreo modificare a raspunsurilor la grile.

Si fiind in Romania si trecand prin mai multe examene, cred ca o sa corecteze punctajul numai la cei care contesta grila respectiva ( dar asta e numai parere personala)
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Nov 13, 2003 2:39 am

darkside wrote:cred ca o sa corecteze punctajul numai la cei care contesta grila respectiva ( dar asta e numai parere personala)

pai ce-i asta?! private-party? daca e asa, e de rau...
N/A

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Thu Nov 13, 2003 2:40 am

mda, as fi curios cum a fost anul trecut, stie cineva?
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
mctib
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri Oct 03, 2003 2:12 am
Location: pe aici, pe acolo...da' nu ubicuu
Contact:

RASPUNS

Postby mctib » Thu Nov 13, 2003 3:50 am

Multam fain Victore pentru reconfirmarea promptitudinei tale in toate chestiunile "dilematice" pe care le-am "dezamorsat "pana acum.


Am sa-ti dau un raspuns exhaustiv pe care am sa-l pun pe forum dupa ce eu insumi ma voi fi lamurit dincolo de orice dubiu.In ziua in care redactez mesajul asta urmeaza sa purced intr-un drum catre Berlin (Charitee Mediziniche Universitate) de unde ma voi intoarce cu raspunsuri la ultimile dintre dileme.


P.S. spor
P.P.S. PAX ET FELIX
te intreaba si socoate...

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Nov 13, 2003 4:08 am

Si fiind in Romania si trecand prin mai multe examene, cred ca o sa corecteze punctajul numai la cei care contesta grila respectiva ( dar asta e numai parere personala)


nu. am intrebat tintit care este procedura in acest caz: daca o grila din caietul de examen dupa examen este contestata si demonstrata pe bibliografie ca este gresita, se anuleaza. pentru toti. nu mai verific daca e si in interviu, dar asa am tinut minte. apoi de la teorie la practic... s'o vedea.

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Thu Nov 13, 2003 11:35 am

bravos victore. cea mai buna veste din 20 iulie incoace.
s-avem spor
cainii latra, caravana trece

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Nov 13, 2003 12:42 pm

Asta a fost procedura in toti anii, pana acum.
Mi se pare normal.

User avatar
leoa
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Jul 20, 2003 2:05 am
Contact:

Postby leoa » Thu Nov 13, 2003 12:52 pm

…din ciclul… cooperativa „munca în zadar”

Mie nu mi se pare de loc corect ca, daca ne chinuim sa le corectam grilele, pierzand timp in fata calculatorului tastand, dand explicatii, timp in care altii repeta 200-300-etc de grile, cele dovedite intr-adevar ca fiind gresite sa se anuleze pur si simplu.
Nu ar fi mai corect ca, dupa ce comisia a „analizat” comentariile noastre si a „validat” raspunsurile sa fie totusi cuprinse in baza de date si daca ajung in caietul de grile sa fie considerate valide cu raspunsurile corecte, conforme cu „litera bibliografiei” ?! Ma refer doar la grilele din baza de date „actuala”, bineinteles ca grilele excluse in vara nu mai pot fi luate in calcul. Sper.
Adica noi muncim, altii invata grile fara sa-i „doara” daca sunt corecte sau nu… ca oricum se anuleaza… si isi mai si iau examenul cu note mari, cand o grila - doua dintre cele initial gresite, dar atent „puricate” de colegi mai „constiinciosi” ar putea face „diferenta”.
Si nu o spun asta cu rautate… ci o spun ca „Stan patitul”…
Aaaaa, si inca ceva… de ce trebuie sa fim noi, amărâţii, „responsabili” pentru un rezidentiat corect, fara contestatii, discutii si scandaluri? Cand cei cu adevarat responsabili fac „munca” pe care am vazut-o materializata in aceste „minunate” grile?

Voi ce parere aveti?

Acum inspir adanc de cateva ori, sa-mi alung dracii… si ma intorc la carte…-a de grile!
When a stupid man is doing something he is ashamed of , he always declares that it is his duty. (G.B.Shaw)

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Thu Nov 13, 2003 12:58 pm

trist dar f. adevarat leoa! :cry:

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Thu Nov 13, 2003 1:23 pm

Da, Leoa ai dreptate dar aici ptr cei care au invatat CORECT grilele exista un mare avantaj. Sa explic:
- sa zicem ca o intrebare gresita a scapat si este cuprinsa in caietul de rezidentiat. Raspunsul sa zicem ca este ABCD dar cel corect doar AB. Cine a invatat grilele fara sa se osteneasca sa le si verifice, va pune varianta gresita, adica ABCD - punctaj maxim 5 puncte. Daca la contestatie se anuleaza, pierde toate cele 5 puncte. In schimb cel care pune varianta corect bibliografica AB(raspuns "gresit" notat de calc cu 3 puncte) o sa piarda doar cele 3 puncte "gresite"

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Thu Nov 13, 2003 1:36 pm

Din cate stiu eu o singura data la rezidentiat(prin '99) o intrebare anulata a fost notata cu maxim de puncte ptr toti candidatii. In rest daca o intrebare se anuleaza fiecare pierde punctele pe care calc le-a acordat la corectura din finalul concursului. Din acest motiv daca se strecoara o grila gresita si se anuleaza este imposibil sa se obtzina punctajul maxim. Treaba cu grilele gresite si anulate poate fi cu doua taishuri: pe deoparte avantajeaza pe cei care stiu materia si nu au facut grile mecanic caci depunctare va fi mai mica, iar pe de alta parte poate fi dezastruoasa ptr ca vreo 2-3 intrebari gresite si anulate cu pierdere maxima de punctaj poate insemna ratarea rezidentiatului la cat de stranse sunt scorurile. Eu personal o sa optez ptr raspunsurile CORECTE la intrebarile gresite iar daca scapa de contestatie si nu se anuleaza e posibil sa ma ard.
Ptr a scapa de acesta problema eu zic ca este absolut necesar ca grilele din caiet sa fie corecte si necontestabile

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Nov 13, 2003 1:41 pm

Bechi wrote:Da, Leoa ai dreptate dar aici ptr cei care au invatat CORECT grilele exista un mare avantaj. Sa explic:
- sa zicem ca o intrebare gresita a scapat si este cuprinsa in caietul de rezidentiat. Raspunsul sa zicem ca este ABCD dar cel corect doar AB. Cine a invatat grilele fara sa se osteneasca sa le si verifice, va pune varianta gresita, adica ABCD - punctaj maxim 5 puncte. Daca la contestatie se anuleaza, pierde toate cele 5 puncte. In schimb cel care pune varianta corect bibliografica AB(raspuns "gresit" notat de calc cu 3 puncte) o sa piarda doar cele 3 puncte "gresite"


Pai se anuleaza GRILA in totalitate si NU raspunsurile GRESITE :idea:

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Nov 13, 2003 1:44 pm

leoa wrote:…din ciclul… cooperativa „munca în zadar”
Mie nu mi se pare de loc corect ca, daca ne chinuim sa le corectam grilele, pierzand timp in fata calculatorului tastand, dand explicatii, timp in care altii repeta 200-300-etc de grile, cele dovedite intr-adevar ca fiind gresite sa se anuleze pur si simplu.
Voi ce parere aveti?


200 - 300 grile pe ora sau pe zi :?: Am inteles ca sunt unii care repeta peste 1000 de grile / zi ...

:drinking: :microwave: :onfire:

User avatar
Vaal-inside
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 17, 2003 6:58 pm

Postby Vaal-inside » Thu Nov 13, 2003 2:42 pm

cdarau wrote:
Bechi wrote:Da, Leoa ai dreptate dar aici ptr cei care au invatat CORECT grilele exista un mare avantaj. Sa explic:
- sa zicem ca o intrebare gresita a scapat si este cuprinsa in caietul de rezidentiat. Raspunsul sa zicem ca este ABCD dar cel corect doar AB. Cine a invatat grilele fara sa se osteneasca sa le si verifice, va pune varianta gresita, adica ABCD - punctaj maxim 5 puncte. Daca la contestatie se anuleaza, pierde toate cele 5 puncte. In schimb cel care pune varianta corect bibliografica AB(raspuns "gresit" notat de calc cu 3 puncte) o sa piarda doar cele 3 puncte "gresite"


Pai se anuleaza GRILA in totalitate si NU raspunsurile GRESITE :idea:




mai citeshte o data raztionamentul

sau...

PT-3 # PT-5 (unde PT - punctajul total)
Thalita Kummi

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Nov 13, 2003 3:04 pm

Se anuleaza toata grila si deci punctajul obtinut pe acea grila. Intr-adevar cei care au facut grilele si au trecut si prin materie sunt avantajati fata de cei care au invatat pe de rost raspunsurile la grile... si nu vad nimic rau in asta.
Acum, nu stiu cum e la medicale, dar la chiru' nu sunt atat de multe grile "discutabile" si mai ales ca acea lista va ajunge la comisie e un plus... pentru cei care au "tocit" grilele :wink: Oricum sunt convins ca marea majoritate dintre noi am trecut de cateva ori prin materie. Mie, cel putin, mi-ar fi aproape imposibil sa invat doar grilele.

yyan
junior
junior
Posts: 82
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:47 pm

Postby yyan » Thu Nov 13, 2003 8:01 pm

Daca la contestatie se anuleaza, pierde toate cele 5 puncte. In schimb cel care pune varianta corect bibliografica AB(raspuns "gresit" notat de calc cu 3 puncte) o sa piarda doar cele 3 puncte "gresite"

Hmmm.....
Inca o data se adevereste ca totul este relativ. Pierde 3 puncte fata de punctajul cu care a iesit din sala, dar in relatie cu punctajul maxim, toata lumea pierde 5 puncte, sper ca iti dai seama de asta Bechi.
ok. who's next?

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Nov 13, 2003 8:05 pm

yyan wrote:Pierde 3 puncte fata de punctajul cu care a iesit din sala, dar in relatie cu punctajul maxim, toata lumea pierde 5 puncte, sper ca iti dai seama de asta Bechi.


Asta e ideea :idea: Depinde care "jumatate" a paharului o priveshti...

User avatar
leoa
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Jul 20, 2003 2:05 am
Contact:

Postby leoa » Thu Nov 13, 2003 11:09 pm

cdarau wrote:200 - 300 grile pe ora sau pe zi :?: Am inteles ca sunt unii care repeta peste 1000 de grile / zi ...


eu ma gandeam la cele 2 ore pe care le-am pierdut incercand sa-mi adun in calculator grilele gresite...
asta pana m-am enervat... ca mi-am dat seama ca e o pierdere de vreme... din moment de oricum se anuleaza la toata lumea... e paralel cand contesti grila.... acum sau dupa examen, TOT UN :twisted: !

asa ca... m-am intors la grile
When a stupid man is doing something he is ashamed of , he always declares that it is his duty. (G.B.Shaw)

User avatar
leoa
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Jul 20, 2003 2:05 am
Contact:

Postby leoa » Thu Nov 13, 2003 11:12 pm

Bechi wrote:Da, Leoa ai dreptate dar aici ptr cei care au invatat CORECT grilele exista un mare avantaj. Sa explic:
- sa zicem ca o intrebare gresita a scapat si este cuprinsa in caietul de rezidentiat. Raspunsul sa zicem ca este ABCD dar cel corect doar AB. Cine a invatat grilele fara sa se osteneasca sa le si verifice, va pune varianta gresita, adica ABCD - punctaj maxim 5 puncte. Daca la contestatie se anuleaza, pierde toate cele 5 puncte. In schimb cel care pune varianta corect bibliografica AB(raspuns "gresit" notat de calc cu 3 puncte) o sa piarda doar cele 3 puncte "gresite"


merci, Bechi
tre' sa recunosc ca la asta nu m-am gandit
sper doar ca vor avea "bunul simt" sa anuleze intr-adevar o grila care este "evident" gresita... si nu o sa ne ardem degeaba...


SPOR!
When a stupid man is doing something he is ashamed of , he always declares that it is his duty. (G.B.Shaw)

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Thu Nov 13, 2003 11:14 pm

Mai este o varianta totusi. O grila care exista in baza de date cu raspunsurile date ABC si de fapt AB e corect, sa zicem. Se extrage, cei din comisie analizeaza grila si vad ca raspunsul C nu e corect dar in rest nu gasesc nici un motiv pentru a exclude grila respectiva (presupunand ca nu e o grila interpretabila)... grila apare in caietul de examen. Cei care stiau ca AB e corect (cei care au citit materia) o sa raspunda AB iar cei care au tocit grila o sa puna ABC si o sa greseasca si nu o sa aiba nici un temei pentru care sa faca o contestatie, grila din caietul de examen si raspunsul publicat dupa rezi fiind conforme cu bibliografia. Sper ca am fost relativ coerent ... :D

Asta era un fel de incurajare pentru cei care lucreaza la lista cu grile gresite. Am inteles ca pe medicala si stoma e jale din acest punct de vedere ... :cry:

User avatar
scream
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:00 pm

Postby scream » Thu Nov 13, 2003 11:54 pm

Fiind nou pe site as vrea sa le multumesc tuturor celor care au contribuit la creearea lui si au incercat sa faca ceva pt un rezidentiat corect.
Pt Victor : as avea o rugaminte. Daca reusesti sa vorbesti cu dl Popa (sper ca luni vei avea ocazia) te rog sa-l intrebi daca ne mai putem astepta la modificarea grilelor (transformarea din negatie in afirmatie sau invers, schimbarea enunturilor intre ele A cu B, D cu E etc) sau raman in formularea originala de pe site/carte.
Iti multumesc anticipat.

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Fri Nov 14, 2003 12:12 am

:? pai eu nici nu am crezut vreo clipa ca vor ramine tot asa-pai ce fac,concurez cu fotografii??logic ar fii sa schimbe macar ordinea punctelor din cadrul unei intrebari-as mai avea o varianta dar cred ca m-ar omori colegii! :twisted: dar oricum, ar fii foarte bine sa se intrebe inainte!daca se poate! :D

ion
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Thu Oct 30, 2003 2:14 am
Location: in fundu curtii

Postby ion » Fri Nov 14, 2003 12:35 am

Desi risc sa ma introduc iar ca musca in lapte , NU POT SA MA ABTIN si (ma) intreb:
Baza de date dupa care sau facut testele "random" pe MEDICALE coincide cu grilele din CARTE sau cu grilele de pe net (minus cele scoase care au fost publicate in V.M.)?

Intreb asta deoarece mai multi prieteni mi-au "demonstrat" ca facand teste random (la care "paradoxal" liderii clasamentului pe medicale luasera 960) au primit grile GRESITE care fusesera SCOASE (in V.M.) dar care figurau in CARTE.
P.S. Daca raspunsul la intrebarea mea a fost dat pe alte topicuri imi cer scuze anticipat!
mi-am vandut calul si mi-am luat caruta

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Nov 14, 2003 1:29 am

Draso wrote:Cei care stiau ca AB e corect (cei care au citit materia) o sa raspunda AB iar cei care au tocit grila o sa puna ABC si o sa greseasca si nu o sa aiba nici un temei pentru care sa faca o contestatie,


pai sa stii ca eu am citit materia, dar tot ca in cartea de grile voi bifa. pentru ca grilele gresite se vor elimina, nu se vor corecta inainte de examen. si daca nu contesta nimeni sau cumva la contestatie iti da cu flit, pierzi.

poate gresesc, dar nu uita ca traim in Romarlania.
cainii latra, caravana trece

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Nov 14, 2003 1:34 am

totusi sper sa nu ajungem la asa ceva. bine-ar fi sa le purece inainte de ex si sa nu prea fie gresite
cainii latra, caravana trece

User avatar
leoa
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Jul 20, 2003 2:05 am
Contact:

Postby leoa » Fri Nov 14, 2003 1:43 am

prezidentiat wrote:pai sa stii ca eu am citit materia, dar tot ca in cartea de grile voi bifa. pentru ca grilele gresite se vor elimina, nu se vor corecta inainte de examen. si daca nu contesta nimeni sau cumva la contestatie iti da cu flit, pierzi.

poate gresesc, dar nu uita ca traim in Romarlania.


teama-mi-e si mie...
When a stupid man is doing something he is ashamed of , he always declares that it is his duty. (G.B.Shaw)

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Fri Nov 14, 2003 7:38 am

ion wrote:Desi risc sa ma introduc iar ca musca in lapte , NU POT SA MA ABTIN si (ma) intreb:
Baza de date dupa care sau facut testele "random" pe MEDICALE coincide cu grilele din CARTE sau cu grilele de pe net (minus cele scoase care au fost publicate in V.M.)?

Intreb asta deoarece mai multi prieteni mi-au "demonstrat" ca facand teste random (la care "paradoxal" liderii clasamentului pe medicale luasera 960) au primit grile GRESITE care fusesera SCOASE (in V.M.) dar care figurau in CARTE.
P.S. Daca raspunsul la intrebarea mea a fost dat pe alte topicuri imi cer scuze anticipat!


ion - citeste aici:

http://grile.hardnet.ro/faq.php?faq=grile_scoase

http://grile.hardnet.ro/faq.php?faq=vm_difs

http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t=361&start=45

sper sa te lamureasca ...
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
scream
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:00 pm

Postby scream » Fri Nov 14, 2003 11:31 pm

dar oricum, ar fii foarte bine sa se intrebe inainte!daca se poate!

Sunt perfect de acord cu tine, Adyry. Ar fi bine sa stim acest lucru dinainte. Pt ca la examen in graba mare si mai ales in stres mare, poti foarte usor sa gresesti o grila la care s-a schimbat ordinea enunturilor.


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest