Rezidentiat -discutii generale-

for future reference; read only..
User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Fri Nov 21, 2003 12:46 pm

ion wrote:Sunt curios cum pot sa ajung la FACULTATEA DE FARMACIE plecand de undeva din jurul PIETEI ROMANE!
P.S. MULT NOROC SI MULTA PUTERE DE CONCENTRARE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


mergi pe jos spre Universitate pe partea stanga ... la Scala faci stanga si apoi la semafor la dreapta ... de la acest semafor mai ai vreo 500 m.
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Nov 21, 2003 12:48 pm

ion wrote:Sunt curios cum pot sa ajung la FACULTATEA DE FARMACIE plecand de undeva din jurul PIETEI ROMANE!
P.S. MULT NOROC SI MULTA PUTERE DE CONCENTRARE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


cel mai usor e de la universitate, o iei pe langa hotel continental - ajungi in spatele lui - si chiar langa ambasada americii (in stanga ei) e fac. de farmacie. Din romana - ajungi mai intai in universitate.

---

nu mai facem mirroring la http://www.rezidentiat2003.ro. motivele sunt probabil si tehnice - s-au rezolvat problemele cu pcnet; dar ma gandesc ca poate e si de accesabilitate a bazei de date cu participanti, desi asta e clar speculatie personala: pe listele finale (desi dn. prof. Popa a zis ca nu ar fi asa) vor fi cam 200 de nume (ascunse) - adica cu [***** punctaj chirurgie], in baza a nu stiu ce reclamatie care a facut-o anu trecut la centru nu stiu cine ca in baza nu stiu carei legi in legatura cu date confidentiale nu e voie sa se faca publice astfel de date fara acordul... nu stiu ce sa zic, sunt convins ca daca dai in judecata un UMFuri sau ministere ca iti publica notele la examene publice pe ziduri in baza aceleiasi legi nu castigi. iar listele cu participantii se pot totusi reconstrui dupa distributia pe sali... deci ... hm.

alta chestie- foarte probabil se vor publica doar listele finale de rezultate - asa mi s-a zis; cele intermediare (imediat dupa centralizare) nu se vor publica pe internet - desi dn. prof. Popa ne-a zis ca daca se poate asa se va face.

in masura in care o sa mai putem sa mai insistam pentru obtinerea acestor doua lucruri (liste de participanti in intregime publice si liste publicate imediat dupa centralizare - inainte de contestatii) o sa o facem. daca nu reusim - tipati si voi. acum doi ani s-au publicat listele intermediare pe net, si listele finale. si chesita ca "nu vreau sa ma vada mama ca am luat rezidentiatul pe ginecologie" nu cred ca ar trebui sa fie valida.

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Fri Nov 21, 2003 1:04 pm

bai, trebuie sa recunosc ca in momentul in care vezi chestia aia, bifatzi aici daca SUNTETI de acord sa va fie publicat rezultatul pe net pare ceva foarte benign.. dar nu-i asa ca stiu ce stiu cei care nu vor aparea pe liste? :evil:

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Fri Nov 21, 2003 4:48 pm

Deci cam asta a fost toata vestita "transparenta" cu care s-a laudat atat comisia...
Nu publica lista imediat, si pana vineri se pot face toate miscarile de pe lume.
Parca nu ar putea sa scrie "concurent nr.x" sau initialele pentru cei care nu vor sa-si vada numele publicat pe net. Hai sa fim seriosi!

E cusuta cu ata alba!!!!!!!

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Fri Nov 21, 2003 5:31 pm

luam listele de pe sali, si joi le comparam cu cele de note - cine nu e inseamna ca era la secret -

vedeti la topicul cu repartitii

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Fri Nov 21, 2003 5:43 pm

Scuza-ma, dar n-am prins ideea: la ce foloseste aceasta comparatie?
Doar ca sa vezi cine se da "secret"?

Pe mine m-ar interesa sa vad toate punctajele duminica seara puse pe net si apoi vineri, dupa contestatii.

Degeaba apare direct vineri Xulescu cu 960 puncte, daca el a luat duminica 840 si apoi la contestatie s-a descoperit ca ii mai "lipseau" 120 de puncte...

Este imperios necesar sa se publice lista intermediara. Doar e in spiritul trambitatei transparente...

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Fri Nov 21, 2003 5:48 pm

si pe mine ma intereseaza, si am facut tot posibilul sa-i convingem, dar au spus ca tehnic le este imposibil

solutia - voluntari si liste paralele.. :(

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Fri Nov 21, 2003 5:54 pm

Stiu ca voi ati facut tot posibilul si apreciez asta.
Chestia cu "tehnic imposibil" este o minciuna de tot kktul, sa ma scuzati.
Adica in alti ani a fost posibil, iar acum nu? Ce e asa greu sa centralizezi niste liste si sa le pui online? Intrebari retorice.
Tare mi-e teama...
Sau poate sunt eu paranoic in ceasul al 12-lea. Mai ales ca onor Blanculescu vegheaza si controleaza totul.

In tot cazul, sa le fie RUSINE la faza asta!!!

Solutia: faceti punctaje cat mai mari posibil, ca nu se stie niciodata :)

User avatar
surgeon
junior
junior
Posts: 97
Joined: Wed Oct 08, 2003 10:45 am
Location: "au centre du monde", 1004 Lausanne

Postby surgeon » Fri Nov 21, 2003 7:58 pm

Poate sa imi spuna si mie cineva la ce ora trebuie sa fim in salile de examen, duminica, pentru ca in metodologia de pe http://www.rezidentiat2003.ro (cand mergea, ca acum mie nu imi merge) scria de ora 9.00 si am auzit de la cei care au ziarul ca scrie ceva de ora 8.30 ?
Daca stie cineva mai sigur il rog sa posteze ora exacta la care trebuie sa fim acolo.
Si vreau sa urez multa bafta tuturor candidatilor (inclusiv mie) la examenul de rezidentiat.Mult NOROC !
m-a dat tata la meserie : m-a facut chirurg !

User avatar
sherlockro
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Jul 10, 2003 11:45 am
Location: UK

Postby sherlockro » Fri Nov 21, 2003 8:03 pm

Acum, cand pentru multi se apropie "momentul zero" :D vreau sa urez tuturor mult succes la rezi. Sper ca dupa concurs sa nu creasca alarmant numarul celor ce "vor sa o taie din tara". :D Am urmarit destul de atent discutiile de pe forum in ultima vreme si pot spune numai ca, in opinia mea, acest forum poate a fost (si este!) cel mai mare castig al rezidentiatului 2003.

La punctaje cat mai mari! :D

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Fri Nov 21, 2003 8:05 pm

pe REZ. zice ca incepind cu ora 8,30 poti intra in sala,la 8,45 se dau foile de completat si cite o carioca neagra,la 9,30 se aduc sacii cu grile sigilati,la 10 incepe distributia,si 4h de la ultimul caiet impartit este timpul de ex.

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Fri Nov 21, 2003 8:08 pm

SA NU VA UITATI BULETINELE ACASA!!!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Nov 22, 2003 1:54 am

Cu ceva intarziere - pentru cei care nu au luat deja legatura cu mctib - cateva detalii de posibila cazare in bucuresti: de la gara luati 96 pana la capat - si de acolo 303,203,214, sau 306 - si ajungeti la platforma magurele, langa facutlatea de fizica. e cam la margine de bucuresti - dar acolo este hotelul magurele, 2 stele cu tarife acceptabile: 400.000 single, 600.000 camera cu 2 locuri, 800.000 cu trei locuri - toate cu mic dejun inclus. telefonul hotelului 493.00.70.
Last edited by victor on Sun Nov 23, 2003 2:10 am, edited 1 time in total.

radu_g
Posts: 4
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:01 pm
Location: Brasov

Postby radu_g » Sat Nov 22, 2003 6:58 am

Inainte de pleca spre Bucuresti,am zis sa mai intru o data pe forum inainte de ziua Z... :x
MULTA BAFTA TUTUROR!!! :P
Omul care poate zambi cand lucrurile merg rau,s-a gandit la cineva pe care poate da vina.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Bafta!

Postby Scoro » Sat Nov 22, 2003 10:07 am

BAFTA pentru toata lumea, sa fiti pe "felie" si sa ne vedem cu bine dupa, ca proaspeti rezidenti!!!!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Nov 22, 2003 11:02 am

Intreba cineva de ora de examen:

http://www.rezidentiat2003.ro/index.php?salt=publicatie

La data de 20 nov.2003 candidatii vor putea afla sala si ora inceperii probei de concurs, cercetand adresa de internet a http://www.rezidentiat2003.ro. La sediile universitatilor de medicina si farmacie se vor afisa listele cu candidatii inscrisi pentru grupa de specialitate pentru care se organizeaza concurs , cu exceptia grupei specialitatilor medicale pentru care se va afisa si la Centrul National de Perfectionare Postuniversitara a Medicilor, Farmacistilor, Altui Personal cu Studii Superioare si Asistentilor Medicali (Str. Bodesti, nr.1, sector 2 Bucuresti).

In ziua concursulului, incepând cu ora 8,30, candidatii vor putea intra în sala în care au fost repartizati. La intrare se vor legitima sefului de sala cu buletinul de identitate sau pasaportul, documente ce trebuie sa fie in termen de valabilitate. Cei fara un astfel de document valabil nu vor fi primiti in sala de concurs.

Proba de concurs are o durata de patru ore.

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Sat Nov 22, 2003 2:07 pm

Bre , pentru toti cei care trec prin "furcile caudine" maine , le urez BAFTA MULTA !!!!
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
depth_charge
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Nov 11, 2003 2:17 am

Postby depth_charge » Sat Nov 22, 2003 2:51 pm

Bafta multa d-lor si sa auzim de bine :allright:

User avatar
Thrawn
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Jul 07, 2003 12:24 am
Location: undeva prin muntii Romaniei
Contact:

Postby Thrawn » Sat Nov 22, 2003 8:47 pm

bafta tuturor mai copii!!!!!
Am zis-o si p-asta!!!

User avatar
mctib
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri Oct 03, 2003 2:12 am
Location: pe aici, pe acolo...da' nu ubicuu
Contact:

McTib

Postby mctib » Sat Nov 22, 2003 10:04 pm

Totul va fi bine. Indiferent de deznodamintul examenului de miine, sper sa ne (re)-intilnim DUPA capabili sa mai zimbim :) .




PS: Spor si Bafta la REZI :!: .



Pax et Felix
McTib
te intreaba si socoate...

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Sat Nov 22, 2003 10:28 pm

sa dormiti bine la noapte si miine toti de pe forum sa luam!ramin datoare celor de aici ptr. ajutorul dat! :) aa,SA NU VA UITATI BULETINELE-maica-mea tot suna si-mi zice !! :wink:

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Sat Nov 22, 2003 10:51 pm

BAFTA MULTA TUTUROR!!! :allright:

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Sat Nov 22, 2003 11:45 pm

Cu vreo cateva ore inainte de examen tin si eu sa va urez multa,muuuuuuuuuuuuuulta bafta! S-auzim numai de bine!!!!
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Nov 23, 2003 12:09 am

Bafta copii! ;)
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sun Nov 23, 2003 2:36 am

Bafta mare tuturor si minte limpede maine - si deie Domnul sa nu fie surprinze neplacute... si sa mearga totul bine.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sun Nov 23, 2003 6:52 am

mult succes tuturor, sa va fie mintea iute si carioca in patratelele cuvenite.

User avatar
HELGA
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:42 pm

Postby HELGA » Sun Nov 23, 2003 7:32 am

Bafta multa tuturor si un link pt destresarea de dupa:

http://funnyinside.com/fuck.shtml :)


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests