Liste preliminare, scanner, soft de scan, carioci, etc

for future reference; read only..
User avatar
mclupu
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Oct 24, 2003 1:32 am
Location: iasi

Postby mclupu » Wed Nov 19, 2003 6:05 am

nu e prea bine...ar fi trebuit ca ei sa se ocupe de "transparenta" rezultatelor preliminare

deci pana la urma ramane ca cineva din fiecare sala sa fie amabil sa colecteze rezultatele...Mai exita si varianta ca fiecare din candidati sa trimit prin email la bucuresti scorul propriu

listele cu nume si numar de ordine se publica, right?
apoi fiecare vine si se inscrie pe site...cu aceste 2 date si pune si punctajul

Astfel va fi facut un punctaj pe baza datelor trimise si a celor care vor sa se inscrie

In ambele cazuri sunt surse de eroare (fie ca cel care culege dintr0o sala rezultatele sa le treaca involuntar modificate, fie ca cel care se inscrie pe site sa faca acelasi lucru :( )

....dar aveti propuneri mai bune?

my 0,2 USD
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
de luni ma apuc de invatat

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Wed Nov 19, 2003 11:36 am

mclupu wrote:Mai exita si varianta ca fiecare din candidati sa trimit prin email la bucuresti scorul propriu

asta chiar nu mi se pare o idee buna. ai vazut citi intra pe hardnet la stoma? pina in 200. din astia cred ca un numar mai mic intra si pe forum. rezultatul ar fi... orientativ. asta daca nu gasim denimi si pe stoma cu un punctaj "de poveste", daca ma intelegi...
N/A

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Wed Nov 19, 2003 11:44 am

Daca nu ma insel, si anul trecut, si acum doi ani s-au afisat pe net punctajele in seara de duminica, incat fiecare a stiut cu aproximatie pe unde se situeaza.
Apropo de martori, s-a procedat si asa: ultimii doi din sala au fost martorii tuturor celorlalti. Treaba asta cu martorii la scanat e o frectie la picior de lemn. Martor la ce? Ca nu scoate cel de la scaner o grila completata perfect din buzunar? Sa fim seriosi! Daca se fac magarii, se fac mai subtil. Cand se corecta manual (ca la admitere de exemplu) mai zic...
Propunerea lui Eugen este buna, insa putin realizabila, fiindca nu avem cum sa ne organizam...

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Wed Nov 19, 2003 12:46 pm

eugen wrote:si inca ceva - cei de la centru au ras cand le-am spus ca sunt multi care fac 960 puncte.. au zis ca nu se poate, ca de fapt cei din simularile de pe net le fac cu cartea in fatza! stai sa vezi ce surprize surprize!


miercuri ora 11.37 a.m :
95 oameni cu fix 960 puncte din 560 de inscrisi pe hardnet (la chir ma refer ca acolo ii buba !)

eu cunosc personal cel putin 2 oameni care stiu grilele f f bine si n-au nici o treaba cu internetu deci extrapoland evident ca sunt mai mult de 100 potentiali cu 960 duminica

95:560 seamana foarte mult exact cu concurenta de la chir =6 pe loc

punandu-i la socoteala si pe cei cu 959 care ar putea f bine sa ia duminica 960, intram intr-un impas MARE

sa ai 960 si sa se termine locurile!



oare nu se poate sa se anuleze din start cate o bulina la intamplare pt fiecare candidat in parte? ma refer la soft-ul de scanare.

(nu o luati ca o propunere ci ca pe o dilema)

cu 959 merge si scoru ponderat, se departajeaza lumea frumos si lin la vale!

eu sunt convins ca au avut grija baietii si n-o sa aiba surprize de genul celor enuntate mai sus

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Wed Nov 19, 2003 12:54 pm

in caz ca as vrea sa ma ofer voluntar pt liste imi puteti spune unde e sediul in bucuresti ?

in care camin unde?

(nu am terminat la buc. deci nu stiu)

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Wed Nov 19, 2003 2:50 pm

zad wrote:
eugen wrote:si inca ceva - cei de la centru au ras cand le-am spus ca sunt multi care fac 960 puncte.. au zis ca nu se poate, ca de fapt cei din simularile de pe net le fac cu cartea in fatza! stai sa vezi ce surprize surprize!


n-au ras ei degeaba, sigur au baietii un as in maneca si n-o sa iasa nici un 960 pe chirurgie.
cainii latra, caravana trece

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Wed Nov 19, 2003 3:10 pm

Eu zic ca problema asta cu punctajele de 960 luate in masa este una falsa!

Cred ca toata lumea pierde din vedere un lucru F.IMPORTANT: Fratilor, sunt conditii de EXAMEN!!! Nu este acelasi lucru cu un test dat in fata calculatorului, cu o tzigara si o cafea langa tine, cu muzica in surdina....(cand intradevar multi pot sa ia 960-printre care si eu)

Voi cum va explicati ca anul trecut, de ex., au fost doar 4 punctaje peste 900 de puncte, dintre care cel mai mare cu 918 (parca?!)? Voi credeti ca acasa daca li se da acelasi test la 1800 de candidati, se pastrau aceleasi punctaje? Eu unul ma indoiesc! (intradevar, nu se stiau grilele, dar daca invatzai materia de 4-5 ori, nu cred ca era f.greu sa iei ACASA 910 pct.)

Nu ma intelegeti gresit, EU vreu sa ia cat mai multi 960 pct.(printre care si eu :lol: binenteles) si apoi sa le lasam lor responsabilitatea de a ne departaja!!! Ar fi cea mai mare PALMA pe care am putea sa le-o tragem pentru tot ce ne-au facut anu' asta!!!

Bafta!

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Wed Nov 19, 2003 3:42 pm

se pare ca sunt deja tiparite caietele, nu se mai poate face nimic in legatura cu ce-am vorbit ieri ("se anuleaza intrebarea"). au fost toti instiintati astazi dar ridica din umeri, cica e prea tarziu. voi macar sa faceti scandal daca cei din sala citesc chestia asta si nu precizeaza ca e falsa. macar atat..

astazi am vazut celebrul program de scanare, care costat cica enorm..

aveti acolo cateva buline de mai multe feluri cu care am verificat cam ce se anuleaza si ce nu. observati ca depasirea cercului NU ESTE O PROBLEMA!! nu exista un maxim al raportului negru/alb, doar atat sa nu intrati in bulina vecina, dar zic ca nu e cazul. in rest daca e depasita marginea, repet - e ok!

in schimb raportul MINIM conteaza (din suprafatza patratului imaginar)

observati cum bulinele care n-au fost bine umplute nu sunt luate in calcul.

inca o data ni s-a confirmat ca soft-ul NU ANULEAZA TOATA GRILA ci doar varianta. deci, cred ca asta era tot..

ion
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Thu Oct 30, 2003 2:14 am
Location: in fundu curtii

Postby ion » Wed Nov 19, 2003 3:53 pm

Daca bifez corect 4 Buline(A.B,C,D) iar pe a 5a doar cu un punct in centru scanner-ul imi va lua ABCD, sau IMI VA ANULA GRILA???
mi-am vandut calul si mi-am luat caruta

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Wed Nov 19, 2003 3:53 pm

Eugen, eu nu inteleg o treba!
De ce grila 131 ("imbulinata" cu un patrat!?) a considerat-o corecta in conditiile in care nu are centrul colorat?

Poate poti tu sa ma lamuresti!
Multumesc.

ion
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Thu Oct 30, 2003 2:14 am
Location: in fundu curtii

Postby ion » Wed Nov 19, 2003 3:59 pm

Inca ceva-se poate sa stim marca acelor carioci ?
Daca ma duc la examen cu 2carioci negre de rezerva si eventual un creion ,ce fac ma controleaza la intrare si mi le "confisca"?????

P.S. Sper ca nu ma dau afara din examen!!!!
mi-am vandut calul si mi-am luat caruta

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Wed Nov 19, 2003 4:00 pm

da, asta ne-a distrat si pe noi. ala fusese un patrat pus de aiurea, dar uite ca suprafatza lui colorata in negru a dat raportul minim necesar pt a fi luata in considerare. deci nu conteaza centrul, ci suprafatza totala colorata. bineinteles ca cercul ala e orientativ, adica daca-l umpli n-ai cum sa gresesti. ideea era sa nu va faceti probleme daca depasiti marginea cercului.

nu ai voie la examen cu cariocile tale, am intrebat de vreo 3 ori ieri. mi-au zis ca au luat carioci bune de data asta. si ca sunt mai multe de om daca se intampla ceva.

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Wed Nov 19, 2003 4:04 pm

ion wrote:Daca bifez corect 4 Buline(A.B,C,D) iar pe a 5a doar cu un punct in centru scanner-ul imi va lua ABCD, sau IMI VA ANULA GRILA???


am zis ca "inca o data ni s-a confirmat ca soft-ul NU ANULEAZA TOATA GRILA ci doar varianta".

in cazul tau, daca ABCD erau corecte si tu ai pus un PUNCT din greseala si pe E, atunci punctul nu va fi luat in considerare de catre scanner (dupa cum vezi pe exemplele de sus). daca in schimb raspunsul corect era de exmplu ABCE, atunci tu cu ABCD ti se scade raspunsul D, dar asta presupun ca stii.

ion
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Thu Oct 30, 2003 2:14 am
Location: in fundu curtii

Postby ion » Wed Nov 19, 2003 5:27 pm

Multumesc mult pt. precizare!!
Avand in vedere ca anul asta imbulinatul o sa conteze mai mult ca oricand ,vreau sa nu ma ia nimic prin "surprindere"(sper)
Mai ales ca tactica mea(care nu este neaparat si cea mai buna) este sa marchez la inceput bulinele cu un "punct" iar apoi sa trec sa le imbulinez complet!
Sper sa ai dreptate si sa nu anuleze toata grila caci altfel sunt nevoit sa cer alt exemplar!!(care am inteles ca este si ultimul)
mi-am vandut calul si mi-am luat caruta

sava
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Jul 20, 2003 12:36 am

Postby sava » Thu Nov 20, 2003 11:03 am

Intrebati-i pe cei de la centru daca nu vor sa faca, dupa corectura grilei cu bulinele noastre, o copie xerox a grilei (cu semnatura sefului de sala), care sa ramana la noi.

Altfel, cineva rau-intentionat ar putea sa ne mai adauge ceva buline in plus, si la recorectarea dupa contestatii sa ne scada punctajul cu mai mult decat intrebarile anulate. Nici nu mai poti sa contesti ceva, pt ca or sa-ti arate grila (care mai are si semnatura ta si a martorilor din sala), si nu ai cum sa deosebesti bulinele tale de cele facute de altul.

Cred ca e cel mai vulnerabil punct al sistemului.

Ipoteza e valabila in cazul in care cineva are acces la clasamentul candidatilor, inainte de stabilirea grilei finale.


Din cate stiu eu, treaba cu copia xerox dupa grila de raspunsuri (bulinele predate in sala) se practica deja la ex. de admitere in fac.



In plus, e absurd ce spun ei, ca nu se stie clasamentul intermediar.

De fapt, in functie de acest clasament (de duminica seara-luni dimineata) cei care au acces la el si la baza de buline (raspunsurile tuturor candidatilor la fiecare intrebare), se pot hotari ce contestatii sa depuna, astfel incat sa-i depaseasca pe cei dinaintea lor. (sau... sa le modifice grila)

Este foarte simplu, sistemul fiind complet informatizat.


Atrag atentia interesatilor ca, daca nu stiu clasamentul intermediar si raspunsurile celor "din jurul lor", atunci cand contesta o grila la care au luat 3-4 puncte si se anuleaza grila, ei pierd 3-4 puncte, dar altii care au facut de 0-1-2 puncte vor pierde doar 0-1-2 puncte, ceea ce poate atrage nu doar coborarea in clasament a celui cu 3-4 p sub cel cu 0-1-2 p, dar si cresterea mediei ponderate a celui cu 0-1-2 p.

Il invit pe mctib sa faca o analiza mai ampla a problemei.


Sfatul meu: 1. nu va aruncati sa contestati orice virgula gresita!
2. contestati doar grilele la care ati scos doar 0-1 puncte!

Prietenii stiu de ce.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Nov 20, 2003 12:02 pm

sava wrote:Intrebati-i pe cei de la centru daca nu vor sa faca, dupa corectura grilei cu bulinele noastre, o copie xerox a grilei (cu semnatura sefului de sala), care sa ramana la noi.

Altfel, cineva rau-intentionat ar putea sa ne mai adauge ceva buline in plus, si la recorectarea dupa contestatii sa ne scada punctajul cu mai mult decat intrebarile anulate. Nici nu mai poti sa contesti ceva, pt ca or sa-ti arate grila (care mai are si semnatura ta si a martorilor din sala), si nu ai cum sa deosebesti bulinele tale de cele facute de altul.
Cred ca e cel mai vulnerabil punct al sistemului.
Ipoteza e valabila in cazul in care cineva are acces la clasamentul candidatilor, inainte de stabilirea grilei finale.
Din cate stiu eu, treaba cu copia xerox dupa grila de raspunsuri (bulinele predate in sala) se practica deja la ex. de admitere in fac.
In plus, e absurd ce spun ei, ca nu se stie clasamentul intermediar.
De fapt, in functie de acest clasament (de duminica seara-luni dimineata) cei care au acces la el si la baza de buline (raspunsurile tuturor candidatilor la fiecare intrebare), se pot hotari ce contestatii sa depuna, astfel incat sa-i depaseasca pe cei dinaintea lor. (sau... sa le modifice grila)

Este foarte simplu, sistemul fiind complet informatizat.


Am propus si eu asa ceva mai demult intr-un alt topic...dar degeaba... :cry:

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Thu Nov 20, 2003 12:33 pm

class wrote:Eu zic ca problema asta cu punctajele de 960 luate in masa este una falsa!

Cred ca toata lumea pierde din vedere un lucru F.IMPORTANT: Fratilor, sunt conditii de EXAMEN!!! Nu este acelasi lucru cu un test dat in fata calculatorului, cu o tzigara si o cafea langa tine, cu muzica in surdina....(cand intradevar multi pot sa ia 960-printre care si eu)

Voi cum va explicati ca anul trecut, de ex., au fost doar 4 punctaje peste 900 de puncte, dintre care cel mai mare cu 918 (parca?!)? Voi credeti ca acasa daca li se da acelasi test la 1800 de candidati, se pastrau aceleasi punctaje? Eu unul ma indoiesc! (intradevar, nu se stiau grilele, dar daca invatzai materia de 4-5 ori, nu cred ca era f.greu sa iei ACASA 910 pct.)



ba nu e falsa deloc

anu trecut a fost cu totul altceva deci iese din discutie (nu s-au stiut grilele ! adica poate unii...)

ce conditii de examen (stress adica ) poti sa ai cand stii si faci grilele in primele 40 min (majoritatea oamenilor) apoi le mai revezi o data sau de doua ori si apoi le "treci pe curat" =bulinezi

oameni buni examenul dureaza 4 ore =240 min

poate daca esti o fire extraordinar de emotiva...

si nu e cazu cu toti

xayk
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Nov 20, 2003 12:39 pm

hartie -> scanner -> disketa -> sac -> tren ->

Postby xayk » Thu Nov 20, 2003 1:54 pm

Variante tehnice infinit mai bune se puteau gasi/implementa si de un elev de liceu insa atunci era mai greu de scos banii aia din visteria ministerului :)

Ca doar nu ar fi fost greu ca dupa scanare sa foloseasca ssl sau macar trimise criptat (daca tot voiau sa foloseasca criptari) prin EMAIL. :))

Ma rog... dupa cum spuneam mai sus.. banii aia trebuiau scosi cumva. Nu puteau sa spuna ca au dat cateva miliarde pe emai :)) Asa inchiriaza vehicule de valori (blindate) sa care sacul...., cumpara scannere ultraperformante (nu ca orice scanner n-ar face acelasi lucru) cu care scaneaza la rezolutii infinit mai bune... vad si membranele bacteriilor din copacii din care s-a facut hartia... etc

Cosmin

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Thu Nov 20, 2003 2:32 pm

nu-s asa ultraperformante, genius de la flamingo.. si pc-uri coral.. (nu stiu ce config, dar nu conteaza)

User avatar
dReam
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jul 22, 2003 12:55 pm
Location: prin preajma
Contact:

PC-uri CORAL zici? au si de rezerva????

Postby dReam » Fri Nov 21, 2003 10:20 am

eugen wrote:nu-s asa ultraperformante, genius de la flamingo.. si pc-uri coral.. (nu stiu ce config, dar nu conteaza)


Un amic a cumparat 20 de calculatoare CORAL de la flamingo, si i-au crapat 2 in prima ora..... (harduri maxtor refurbished, deh) si daca se intampla si la rez la fel? asteptam 24 ore sa vina alt calculator???????
Windows e un program pe 32 de biti ce foloseste cod pe 16 biti scris pe un procesor de 8 biti care foloseste instructiuni de 4 biti pentru a calcula 1 bit

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Re: PC-uri CORAL zici? au si de rezerva????

Postby prezidentiat » Fri Nov 21, 2003 11:39 am

dReam wrote:
eugen wrote:nu-s asa ultraperformante, genius de la flamingo.. si pc-uri coral.. (nu stiu ce config, dar nu conteaza)


Un amic a cumparat 20 de calculatoare CORAL de la flamingo, si i-au crapat 2 in prima ora..... (harduri maxtor refurbished, deh) si daca se intampla si la rez la fel? asteptam 24 ore sa vina alt calculator???????


A stiut el de ce a luat 20, ca poate unul-doua rezista vreo doi-trei ani, sa-si faca treaba cu ele.
cainii latra, caravana trece

User avatar
dReam
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jul 22, 2003 12:55 pm
Location: prin preajma
Contact:

cum va spuneam, calculatoare de la FLAMINGO...

Postby dReam » Mon Nov 24, 2003 3:58 pm

probabil ca stiti ca s-au stricat cateva chiar de la primele scanuri...
Windows e un program pe 32 de biti ce foloseste cod pe 16 biti scris pe un procesor de 8 biti care foloseste instructiuni de 4 biti pentru a calcula 1 bit


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests