Se vor schimba grilele la Rezidentiat?

for future reference; read only..

Se vor schimba grilele la Rezidentiat fata de cele publicate in carti (pe net)?

Nu se va schimba absolut nimic (o sa primim strict intrebari din baza de date)
30
79%
Se vor face mici modificari (raspunsuri schimbate intre ele, intrebari puse cu negatie, mici reformulari)
7
18%
Se vor schimba radical grilele ca sa nu semene cu cele publicate
1
3%
 
Total votes: 38

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Se vor schimba grilele la Rezidentiat?

Postby Draso » Thu Oct 30, 2003 12:12 am

Am vazut ca toata lumea isi da cu presupusul despre cum vor fi grilele la examen. Cel putin pe chirurgie e clar cam pe ce varianta se merge (vezi grile.hardnet.ro ;) ). Si-au dat mai multi cu parerea, dar in topicuri diferite poate n-ar fi rau sa avem o chestie centralizata.

Votati! :allright: Sunt tare curios ce crede lumea :)

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Thu Oct 30, 2003 12:28 am

doar gindindu-ne la asa ceva si le dam motive sa schimbe cum vor programa,stilul de examinare,etc.
nu mi se pare normal ca pina in ultima clipa eu sa astept ....ceva...!au spus sau nu ca subiectele vor fii din cele publicate??daca da,atunci ce tot cobim atit...

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Oct 30, 2003 12:40 am

Nu are nici un rost discutia si nici acest sondaj, nu te supara...
Au scris in VM, au spus la tv... Mai sunt cateva zile, ce naiba.
Stiu ca orice e posibil in tara asta bla-bla-bla... dar nici chiar in halul asta.

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Oct 30, 2003 12:43 am

daca se mai schimba ceva ACUM... :2gunfire:
N/A

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Thu Oct 30, 2003 1:17 am

Cand am facut acest poll aveam in vedere in primul rand primele doua variante. Nici eu nu cred ca o sa mai schimbe ceva dar mi s-a parut corect sa fie si aceasta varianta in poll.

Legat de utilitatea lui, daca va uitati pe grile.hardnet.ro la best of puteti vedea clar pe chirurgie cam la ce punctaje se merge si cat de repede se rezolva on grila de 200 intrebari pentru ca se stiu foarte bine grilele. Diferenta o sa fie de cateva puncte (maxim cateva zeci de puncte) intre cei care o sa ia rezi ori in aceste conditii si mici schimbari la grila pot face diferenta, pentru ca raspunsul nu mai seamana exact vizual cu cel din carte.

Am fost putin subiectiv din punctul asta de vedere.

Totusi in continuare nu inteleg de ce nu se fac punctaje la fel de mari pe medicala sau stoma ...

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Oct 30, 2003 2:19 am

pentru ca pe stoma sint 5000 de grile... deci aproape dublu. si, mie personal, mi-e foarte greu sa invat imbecilitatile de grile gresite. nu se leaga. adica aici e gresit si aici e corect... hmmm. stai linistit insa, avem si noi inca timp sa ajungem la scoruri monstru.
N/A

User avatar
Alsta
junior
junior
Posts: 63
Joined: Thu Oct 30, 2003 3:45 am
Location: La galere

Postby Alsta » Thu Oct 30, 2003 3:53 am

sincer, eu sper sa se schimbe grilele.Mi se pare ca examenul asta devine din ce in ce mai mult unul de memorie.Pana la urma nu va mai conta daca ai citit materia, ci doar daca ai tocit grilele, lucru,evident, mult mai simplu :hrr:
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

vader
Posts: 4
Joined: Sat Oct 04, 2003 2:18 pm

Postby vader » Thu Oct 30, 2003 7:18 am

Sigur le schimba.Cel putin pe chirurgie, unde sunt atat de putine...

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Oct 30, 2003 10:21 am

Am votat si eu...
Prefer sa fiu NAIV, decat cu tendintze paranoide... :idea:

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Thu Oct 30, 2003 12:07 pm

eu am ales calea de mijloc din considerentul ca ar fi mai bine sa nu fie un examen chiar de toceala aberanta. cred ca nici nu se pune problema sa dea grile cu totul si cu totul diferite. iar daca dau exact grilele din carte, nu stiu unde se va ajunge. nu zic, desi sunt asemenea pareri, ca se va intra pe o plaja de doar cateva zeci (putine) de puncte, dar sigur se va intampla sa fie vreo 10-15 cu acelasi punctaj (oricare ar fi el) si sa ceara aceeasi specializare (cu locuri insuficiente) iar problema este ca scorul ponderat tinde sa fie acelasi cu cat punctajul de egalitate este mai mare. nu stiu sigur adca se intelege ceva din ceea ce am spus, dar imi pare ca are sens. :) cred...
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Oct 30, 2003 12:39 pm

Normal ca are sens...caci NU e greu de intuit. Parerea mea e ca si daca ar modifica putin grilele TOT AIA AR FI :idea: Nu cred ca cineva le poate retine pe toate chiar pe de rost, si, in plus chiar in forma actuala exista grile care se aseamana MULT intre ele. (fara sa fie identice)

Feelingul meu este ca la CORECTARE si CONTESTATII vor putea aparea...PROBLEMELE :idea:

NE VA RAMANE un exemplar grile de raspuns pentru contestatie, sau NU :?:

Daca NU vom avea, atunci REZULTATELE si CONTESTATZIILE vor putea fi...CU CANTEC :idea: :angel: :silly: :sleeping:

Candidatul dupa proba NU va avea NICI O PROBA IN FAVOAREA SA IN EVENTUALITATEA UNEI CONTESTATZII (care se va depune INDIRECT prin FAX) :idea: :microwave:

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Thu Oct 30, 2003 12:44 pm

ceva oficial n-o sa ai, cum ar fi o copie a borderoului, semnata de comisie. dar iti pastrezi caietul de grile si iti poti insemna pe el raspunsurile pe care le-ai ales, pt o eventuala contestatie in caz de ... doamne feri.
dar ei au painea si cutitul!!!
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Oct 30, 2003 12:47 pm

otalen wrote:ceva oficial n-o sa ai, cum ar fi o copie a borderoului, semnata de comisie. dar iti pastrezi caietul de grile si iti poti insemna pe el raspunsurile pe care le-ai ales, pt o eventuala contestatie in caz de ... doamne feri.
dar ei au painea si cutitul!!!


Da, si stii ce poti face cu caietul de grile DUPA Rezi :?: Il vei putea folosi in loc de hartie igienica (daca nu esti sensibil), poti sa faci avioane, cornete etc :idea: NUMAI CA PROBA (OFICIAL RECUNOSCUTA) LA CONTESTATZII NU IL VEI PUTEA FOLOSI :idea:

SAC :idea: :drinking:

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Thu Oct 30, 2003 12:49 pm

btw, in metodologie scrie ca publicarea grilei corecte pe net se considera drept raspuns la contestatii. prof Popa in interviul de acum ceva timp (luat de Victor et co) afirma ca vom putea sa ne sustinem contestatia in fata unei comisii. iar diversi forumisti descriau experientele lor de anul trecut de la contestatie cand intrau la nu stiu ce secretara... deci inseamna ca se vorbea totusi cu cineva ?!???
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Oct 30, 2003 12:53 pm

otalen wrote:btw, in metodologie scrie ca publicarea grilei corecte pe net se considera drept raspuns la contestatii. prof Popa in interviul de acum ceva timp (luat de Victor et co) afirma ca vom putea sa ne sustinem contestatia in fata unei comisii. iar diversi forumisti descriau experientele lor de anul trecut de la contestatie cand intrau la nu stiu ce secretara... deci inseamna ca se vorbea totusi cu cineva ?!???


As vrea sa vad si eu DACA se vor accepta CONTESTATZIILE DIRECTE in fatza Comisiei :idea: :wink: :lol:

Dar si asa, PROBA OFICIALA se afla DOAR in...dosarele lor :idea: :silly: :splat:

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Thu Oct 30, 2003 1:01 pm

Acu vin si eu cu o problema, iar daca s-a raspuns undeva pe forum, imi cer scuze ptr ignoranta. Toti am auzit/citit ca intrebarile din caietul de examen vor fi din baza de date(vezi Realitatea TV, Adevarul, interv cu Prof Popa etc)dar exista undeva un document oficial in acest sens? Daca exista e ok cu toate ca in acest caz se pot face contestatii daca anumite intrebari nu ar exista in baza de date, desi ele ar putea fi corecte si conform bibliografiei. Daca nu exista "dokomentu'" ar putea foarte bine sa schimbe intrebarile.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Oct 30, 2003 1:05 pm

Bechi wrote:Acu vin si eu cu o problema, iar daca s-a raspuns undeva pe forum, imi cer scuze ptr ignoranta. Toti am auzit/citit ca intrebarile din caietul de examen vor fi din baza de date(vezi Realitatea TV, Adevarul, interv cu Prof Popa etc)dar exista undeva un document oficial in acest sens? Daca exista e ok cu toate ca in acest caz se pot face contestatii daca anumite intrebari nu ar exista in baza de date, desi ele ar putea fi corecte si conform bibliografiei. Daca nu exista "dokomentu'" ar putea foarte bine sa schimbe intrebarile.


Pai am mai scris pe undeva ca in metodologia clasica NU se scrie CLAR modul de selectie a grilelor, doar in Comunicatele Comisiei Centrale de Rezidentiat :idea: Eu le consider OFICIALE :idea: Au aparut in Viata Medicala :idea:

Totusi aceste comunicate oficiale au MAI suferit modificari:
1. s-a centralizat descentralizarea;
2. baza de date a devenit din orientativa > definitiva :idea:

Stiti voi proverbul cu Lupul si Naravul :!: :idea:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Oct 30, 2003 1:12 pm

Iata si documentul oficial... Am incercuit ce e mai important... Iar in dreapta jos acest document e semnat de ministrul sanatatii... Multzumit? :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Thu Oct 30, 2003 1:14 pm

gata Nashu saru'mana, m-am edificat :D

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Oct 30, 2003 2:04 pm

PLast - taios si la obiect :D Ai stofa de chirurg :D

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Thu Oct 30, 2003 2:09 pm

pai daca totul e atit de clar de ce atitea discutii si scenarii??? :evil:

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Thu Oct 30, 2003 6:59 pm

..............pentru ca suntem in Romania...??????????????!!!!!!!!!!!!!!
Nastase zice in tara ca cei trei ministri nu au fost demisi ci au plecat din motive personale la cererea lor iar prin America de Sud se lauda ca abia saptamana trecuta a dat afara 3 ministri pt ca "se banuia" ca sunt corupti.
ce conteaza o amarata de hartie publicata intr-un "amarat" de ziar pt ei???
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Thu Oct 30, 2003 8:32 pm

am cam obosit!nu ma mai incerc sas inteleg nimic-pina la urma cheia supravietuirii-nu a succesului-e sa te lasi dus de val! :cry:

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Thu Oct 30, 2003 11:24 pm

Eu zic ca varianta din mijloc nu e realizabila. cel putin la stoma, nu poti sa modifici o grila fara sa o transformi in grila imediat urmatoare, sunt deja intoarse pe toate partile in cartea de treste. Si si daca ar fi, ce rost are? Chair asa de idioti sa fie candidatii sa nu observe o negatie etc?

Pt scoro - sunt dator cu o rectificare, ziceam mai demult ca e biologic imposibil sa tocesti grilele. Acuma dupa ce le-am tot facut, chiar si fara sa vreau incep sa le memorez, poate ca nu as putea chiar 5000 pana in 23 nov, dar 3000 cu siguranta nu e biologic imposibil...
Poate numai daca chiar n-ai citit materia de loc sa-ti fie imposibil sa le memorezi, dar daca ai facut-o serios de vreo (macar) 2 ori, se poate.
cainii latra, caravana trece

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Thu Oct 30, 2003 11:32 pm

Nu stiu cum se intampla dar eu am grile pe care pur si simplu nu pot sa le retin (in special din cele discutabile). Mintea mea nu accepta ca o notiune sa fie considerata corecta intr-o grila si incorecta in alta. Imi tot zic in cap "sa nu uit ca aici sa iau si C-ul" dar tot uit. Ca sa nu mai spun de grilele cu valori pe care la un moment dat le amestec de nu mai stiu de mine. Asta e indobitoceala curata. Deja incep sa-mi creasca urechile si coada. O sa devin magarush! :shocked!:

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Oct 30, 2003 11:41 pm

val wrote:Asta e indobitoceala curata. Deja incep sa-mi creasca urechile si coada. O sa devin magarush! :shocked!:


Fals :idea: Aici e vorba de un diagnostic diferentzial :idea: Nu vei deveni un magarush, ci un veritabil OligofreniX :idea:

incercsieu
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Oct 30, 2003 9:18 pm

Postby incercsieu » Fri Oct 31, 2003 12:32 am

si eu ma confrunt cu aceeasi problema: pur si simplu nu pot retine testele gresite. Am incercat fel de fel de asociatii, inclusiv cu codul intrebarii, de l-o da (de exemplu, daca ai de facut dg. dif. dintre lichenul plan si eritroplazia daca intreaba centrul 6 il faci, daca nu zici ca nu-i corect) si tot nu le retin. Ma uit cu jind la 960 de la chirurgie si ma tot chinui sa mai urc si eu putin... Nu ca pe-alea corecte le-as sti bine, dar cum n-am timp sa trec prin toate testele (muncesc... 8-10 ore pe zi... si nu la chiosc sa am timp de deschis cartea...)
Cine o fi facut testele astea? cred ca au dat 50.000 lei la femeile de servici care nu au stiut sa copie din carte...
La unele "greseli de tipar" trebuie sa corectezi greseala ca sa iasa raspunsul corect (de exemplu am gasit un raspuns corect cu dentina "disecata" cand vroiau sa zica "desicata"), la altele se pare ca s-a gresit intentionat (la unul de chirurgie "fluida" nu trebuia inteles "fluorida"ca ar fi iesit corect si nu era)... Cum sa tin eu minte care da si care ba?
De ce nu le-om fi contestat noi pe toate sa le anuleze PE TOATE !!!???
poate da Domnul...!

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Oct 31, 2003 1:38 am

Cea mai faina greseala de la stoma e "crosetul stabil" in loc de Stahl. Cine stie ce imbecil n-a inteles scrisul cine stie carui alt imbecil... Dar trebuie sa ne resemnam, sa nu ne apuce vreo "senzatie de agresiune".
cainii latra, caravana trece

User avatar
mclupu
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Oct 24, 2003 1:32 am
Location: iasi

Postby mclupu » Fri Oct 31, 2003 5:06 am

ca tot vorbim de cititul scrisului cu neintelesuri...nu cred ca e o idee buna sa corectam testele...ce se intampla daca totusi ele apar asa cum sunt ele editate (cu greseli)...bifam Streptococcus sallmonelus (cand de fapt trebuia sa fie salivarius), sau eu stiu ce alta imbecilitate???

la parodonto, cu includerea parodontitelor marginale cronice profunde (localizate, extinse, generalizate) in grupa mare de "parodontitelor marginale cronice profunde"...apoi cand am facut testul m-a lasat pe spate cu logica lor cu tot
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
de luni ma apuc de invatat

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Fri Oct 31, 2003 6:35 am

mclupu wrote:.nu cred ca e o idee buna sa corectam testele...


Si eu zic la fel. Va fi foarte probabil exact ca la licentza de anu' asta. Asta e grila, asta e raspunsul...nu conteaza ca e bun sau rau.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests