GRILE GRESITE - medicala

for future reference; read only..
User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

GRILE GRESITE - medicala

Postby Dan » Sat Oct 25, 2003 2:23 am

dingo wrote:Atasez aici grilele gresite de pe medicala (poate mai gaseste cineva ceva). Sunt intr-un numar impresionant, de unde reiese clar profesionalismul cu care s-a lucrat la baza de date...

Imi pare rau, dar nu am timp sa pun gilele astea pe site-ul deja amenajat in acest scop.

Oricum, sunt aici destul de clar evidentiate. Coloana "gresit" cuprinde grilele indubitabil gresite. Coloana "discutabile" cuprinde grile care mai degraba sunt gresite (adica orice om normal la cap le-ar anula), insa comisia poate sa intoarca raspunsul de partea lor, prin expresii providentiale precum: "nu scrie la pagina aia si nu ne intereseaza ce scrie in alta parte", "nu credem ca reiese asa din text", etc.
Ar mai fi fost ceva grile discutabile, dar nu le-am mai luat in calcul pe cele care sunt evident facute dintr-o enumerare de la pagina X unde ar mai fi ceva pe langa raspunsul lor dar nu e si in enumerare, etc.

Poate reusesc sa le pun si pe site dar nu garantez nada



____________________
Cine stie cunoaste (vechi proverb chinezesc)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Sat Oct 25, 2003 8:19 am

m-am uitat pe lista ta si ai dreptate!dar noi ce facem la examen??? :evil: observ ca exista topic cu grile gresite la chirurgie ,cum naiba au reusit unii sa faca max de puncte,le"gindesc"ca cei din comisia de rez. :twisted: ?eu cel putin nu pot retine aberatiile!
problema ,in final:ce-om face ACOLO? :shock: :wink: ?

Arf
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Aug 31, 2003 10:05 pm

Postby Arf » Sat Oct 25, 2003 9:30 am

Mda..pai m-am uitat si eu la punctajele celor de la chirurgie si am tot respectul pt ei...dar ma intreb cat sunt de gandite grilele alea...ca in mai putin de o ora abia apuci sa le citesti d-apai sa le mai si faci corect...daca nu cumva le-ai invatat pe dinafara...asta trebuie sa cam facem si noi pe medicala..probabil ca cu tot cu greseli...ca daca le contesta cineva oricum se anuleaza...
The art of medicine consists in amusing the pacient while nature cures the disease. (Voltaire)

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Sat Oct 25, 2003 10:11 am

problema mea ar fii ca nu le retin pe cele gresite in varianta oficiala! :evil: de fiecare data cind verific raspunsul la cite o grila de genul asta imi vine sa dau cu capu de pereti :evil: :evil: !

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Oct 26, 2003 3:47 am

dingo wrote:Inca 4 grile pentru medicala. Ca erau si asa putine

DISCUTABILE:
sindrom nefritic
ATENTIE: la grila 3795 vor leucocituria ca manifestare a s.Ni, dar la grilele 3759, 67, 72 nu o iau in considerare.

endocardita infectioasa
3184 ? raspuns AC. Expresia in carte este Marea majoritate a Ei pe valve native sunt date de stc, enterococ, si stafilococ. Ei nu folosesc expresia asta aici si nici nu iau enterococul. Sa fie ca apare doar la 6%?

GRESITE
CICD
3034 (ABC si D). La IMA VD scrie ca trebuie sa fi atent. Este exact formularea grilei acesteia ("terapia cu nitrati trebuie evitata la.. D IMA Inferior"), insa aici nu vor raspunsul D (IMA inferior). Este exact exprimarea din carte pag 1496 coloana 1, unde este luat si IMA inferior. Corect ABC si D.
825 AD si C correct (traumatismele arteriale sunt cauza de tromboza in situ) - pag 1545
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
leoa
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Jul 20, 2003 2:05 am
Contact:

discutabil...

Postby leoa » Fri Oct 31, 2003 2:25 am

Cod intrebare: M550068 de la sdr.nefrotic/ in carte 3903
Inhibitorii enzimei de conversie a angiotensinei au eficienta terapeutica dovedita în:
A. Sindromul nefrotic cu leziuni minime
B. Sindromul nefrotic din glomerulonefrita membranoasa
C. Sindromul nefrotic din glomerulonefrita membranoproliferativa
D. Sindromul nefrotic din nefropatia diabetica
E. Sindromul nefrotic din glomeruloscleroza cu hialinoza focala si segmentara
D, E (Pag. 1699)

asta e ok… „Exista dovezi certe ca IECA sunt renoprotectori in nefropatia diabetica la om (…).” (pag.1699)
dar…
Cod intrebare: M551063 de la IRA/ in carte 3976
Inhibitorii enzimei de conversie sunt utili în tratamentul insuficientei renale acute asociata:
A. Diabetului zaharat
B. Sindromului nefrotic
C. Hipertensiunii
D. Sarcinii ectopice rupte
E. Sclerodermiei
C, E (Pag. 1665)

si asta ar fi ok, daca ne luam dupa textul de la capitolul IRA. Dar, ma intreb, daca IECA sunt renoprotectori in nefropatia diabetica la om, atunci oare in tratamentul IRA asociata DZ nu sunt la fel de utili?
When a stupid man is doing something he is ashamed of , he always declares that it is his duty. (G.B.Shaw)

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Sun Nov 02, 2003 1:16 am

Cod intrebare: M142009 (3184 din carte)
Endocardita infectiosa pe valve native este provocata frecvent de:
A. streptococ viridans
B. enterococ
C. stafilococ auriu
D. stafilococ epidermidis
E. fungi

Raspuns corect: A, C
Pagina din bibliografie: 863

Nu este A, B, c, D? In carte spune "Desi aproape orice bacterie poate produce endocardita, streptococii, enterococii si stafilococii sunt raspunzatori de marea majoritate a cazurilor."

yyan
junior
junior
Posts: 82
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:47 pm

Postby yyan » Thu Nov 06, 2003 12:00 pm

Cod intrebare: M211015 ; 733 din carte
Care dintre afirmatiile urmatoare sunt corecte, referitor la incidenta mortii subite cardiace:
A. este scazuta pana la varsta de 6 luni
B. are un nivel scazut toata copilaria si adolescenta
C. are un varf intre 45 si 75 de ani
D. inaintarea in varsta este un factor de risc important
E. la varstnici, incidenta la barbati ramane superioara celei de la femei

Raspuns corect: B, C, D, E
Pagina din bibliografie: 246
"diferentierea pe sexe dispare cu inaintarea in virtsta"
Deci eu zic fara E.
ok. who's next?

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Thu Nov 06, 2003 11:15 pm

Da, si in continuare spune ca intre 65 si 74 de ani raportul barbati femei scade dar tot ramane 2:1, deci barbatul este superior (cel putin la moartea subita :lol: )

User avatar
leoa
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Jul 20, 2003 2:05 am
Contact:

Postby leoa » Fri Nov 07, 2003 1:38 am

intrebare...

ce faceti voi cu intrebarile la care sunt date mai multe raspunsuri corecte dar ati descoperit ca de fapt doar unul e corect, sau invers, la intrebarile la care e dat un singur raspuns si de fapt sunt mai multe...?

se RISCA cineva la examen sa puna >1 raspuns la o grila de complement simplu, sau doar 1 raspuns la o grila de complement multiplu?

pana la urma este sigur ca vor anula grilele contestate si sigur nu le vor corecta?
When a stupid man is doing something he is ashamed of , he always declares that it is his duty. (G.B.Shaw)

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Fri Nov 07, 2003 1:56 am

eu am inteles din discutii pe forum ca intrebarile sint separate-cele cu un rasp. de cele cu rasp. multiple si ca esti atentionat cind te apuci ,sa zicem de cele cu un rasp.!daca este asa,dau un rasp !problema este daca imi aduc aminte ce rasp. vor ei ca fiind sg. corect,cind sint 2 variante corecte dupa litera cartii! :x eu nu-mi pun baza in mintea de pe urma...va fii cu cintec anularea !!

User avatar
leoa
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Jul 20, 2003 2:05 am
Contact:

Postby leoa » Fri Nov 07, 2003 2:09 am

de asta mi-e si mie teama...

ca poate le anuleaza... dar poate nu
:twisted:
When a stupid man is doing something he is ashamed of , he always declares that it is his duty. (G.B.Shaw)

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Fri Nov 07, 2003 2:16 am

Exact la asta ma gandesc si eu. Ne riscam si parca vad ca suntm eliminat de unii care dupa ce ca nu au aruncat un ochi in carte, nici nu sau stresat sa le gandeasca. Poate ca ar trebui sa discutam mai intens pe tema grilelor si sa ne dam cu parerea la fiecare propunere.

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Fri Nov 07, 2003 2:26 am

pai daca nu sta in puterea noastra :lol: nu stiu cit de benefic ar fii sa ne apucam de puricat acum -este prea tirziu :( sincer va zic, eu citesc si grilele scoase-ptr. ca nu sint doar cele gresite-din alea gresite chiar au mai lasat in baza de date :lol: parerea mea este sa jucam cum zic ei acum dar sa incercam sa facem ceva ptr. cei de la anul si inca..(adicalea noi toti astia vom lua acum :D :D )
spor la invatat!!

andrast79
junior
junior
Posts: 45
Joined: Thu Jul 10, 2003 8:22 am
Location: Bucuresti

Postby andrast79 » Fri Nov 07, 2003 2:44 pm

voi chiar cititi si grilele scoase? pana la urma cum se va face extragerea?

extragerea se va face din baza de date de pe net cu tot cu grilele scoase, si de abia pe urma le vor analiza si le vor elimina pe cele publicate in VM??? :roll: eu credeam ca sunt de bun simt si vor face extragerea dntr-o baza de date, facuta special, adica grilele scoase sa nu mai existe in baza de date pentru concurs.
mi se pare absurd sa citim si grilele scoase, dar daca exista o posibilitate sa le dea, bineinteles ca e mai prudent asa...
voi ce ati inteles din ce zice dr Popa in interviul ala, ca va exista o baza de date speciala pentru concurs, adica, grilele publicate in carte, nu?

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Fri Nov 07, 2003 2:50 pm

eu am zis ca citesc si grilele scoase-nu a zis nimeni ca s-ar da din ele l!!
eu citesc tot ptr. ca nu m-am lamurit care si cum sint scoase din carte, de pe net,....

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Sat Nov 08, 2003 12:57 am

La grilele la care am argumentul scris clar, am sa le modific, la cele la care am o indoiala nu ma risc. Cat despre grilele la care se modifica complementul am sa incerc sa pun ca ei pt ca daca se vor corecta atunci astea in mod cert se vor anula.

dingo
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Oct 17, 2003 12:07 am
Location: de acasa

tabel cu grile gresite medicala, cu ceva coduri

Postby dingo » Sat Nov 15, 2003 2:26 am

Atasez aici tabelul pe care l-am mai atasat pe forum, insa de data asta cu codurile de tip Mxxxxxx. Nu sunt inca toate codurile la toate intrebarile dar este ceva decat de loc. Incerc ca sa pun si restul de coduri aici.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

bobo
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Nov 13, 2003 1:47 am
Location: everywhere

Postby bobo » Sat Nov 15, 2003 10:31 pm

Am facut o lista cu grilele gresite de pe medicala (nu si cele contestabile), care cred ca ar trebui anulate. Sunt la

http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t ... &start=165
Bobo

dingo
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Oct 17, 2003 12:07 am
Location: de acasa

tabel grile gresite medicala

Postby dingo » Sun Nov 16, 2003 3:36 pm

Atasez aicic tabelul ala cu codurile de tip Mxxxxxx introduse in el. Mai bine de atat nu am putut.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

andrast79
junior
junior
Posts: 45
Joined: Thu Jul 10, 2003 8:22 am
Location: Bucuresti

Postby andrast79 » Sun Nov 16, 2003 10:23 pm

Atasez si eu aici un fisier cu grilele scoase din carte (spec. medicale), dar nu din baza de date (conform Viata medicala), atatea cate am gasit eu. sper sa foloseasca cuiva.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Sun Nov 16, 2003 10:28 pm

oficial, se dau grile din baza de date MINUS viata medicala. repet, OFICIAL cartea nu intra in calcule.

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

Postby bsd » Sun Nov 16, 2003 10:28 pm

Cod intrebare: M121006
Urmatoarele afirmatii sunt adevarate legate de tratamentul trombozei venoase profunde (TVP) a membrului inferior:
A. tratamentul anticoagulant in TVP proximala este indicat
B. in TVP a gambei fie se administreaza tratament anticoagulant, fie se monitorizeaza neinvaziv, repetitiv, progresia proximala a bolii
C. majoritatea TVP a gambei se extind proximal
D. dispozitivele de compresie pneumatica sunt o alternativa de tratament cand anticoagulantele sunt contraindicate
E. la pacientii cu diateze hemoragice si TVP proximala se poate face insertia percutana de filtru in vena cava inferioara

Raspuns corect: A, B, E
si D e corect
Energy is the essence of life.

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Sun Nov 16, 2003 10:32 pm

pt Dingo: rugaminte - poti sa compari lista de coduri trimisa de anca, si sa spui ce ai in plus si in minus? si dupa asta, listeaza rezultatul aici si puneti-va si voi de acord ce intra si ce iese. nu mai stiu pe nimeni care da pe medicala sa ajute.. nu putem duce 2 liste.
Last edited by eugen on Sun Nov 16, 2003 10:46 pm, edited 1 time in total.

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

centrele cu grile din afara bibliografiei

Postby bsd » Sun Nov 16, 2003 10:33 pm

Rog pe cei care vor inainta comisiei grilele cu probleme sa conteste toate grilele facute de centrul 1 pt RAA si S.nefritic , si toate grilele facute de centrul 6 pt. intoxicatii, fiind din alta bibliografie, chiar daca unele sunt "comestibile". Mersi.
Energy is the essence of life.

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Sun Nov 16, 2003 10:43 pm

alei? chiar asa :shock: bine, uite ca pun un add-on acolo pe lista finala. ceilalti ce zic, toata lumea de-acord?

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Nov 16, 2003 11:04 pm

copii, AVEM probleme MARI pe medicala cu grilele trimise ...

eu m-am apucat sa le introduc in lista ... numai ca mi-am dat seama ca NU corespund codurile ... 3 din cele 5 bagate NU exista in baza de date !!!

eu dau pe chirurgie (cica) ... deci nu prea am habar de problemele voastre ...

se gaseshte cineva bazat care sa ne ajute?!

linkurile sunt:

http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t=570

shi

http://grile.hardnet.ro/error.php?catshow=1

(eventual sa se joace un pic cu lista aia ... sa puna ordine in coduri si sa puna si comentariile!!!)

Eu ma opresc aici cu medicala ... caci pana acum NU VAD interes real pentru medicala din partea voastra ...

daca suntetzi dispusi sa ajutati - astept mesaj!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

dingo
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Oct 17, 2003 12:07 am
Location: de acasa

lista grilelor gresite pe medicala

Postby dingo » Sun Nov 16, 2003 11:21 pm

Atasez lista grilelor gresite pe medicala. Sunt doar codurile fiecarei intrebari impartite pe gresite/discutabile. Nu pot sa-i dau un format mai bun
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

dingo
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Oct 17, 2003 12:07 am
Location: de acasa

grila cu TVP

Postby dingo » Sun Nov 16, 2003 11:24 pm

BSD, nu ai dreptate la grila cu DVT. Nu faci TRATAMENT in TVP cu compresie pneumatica. Faci PROFILAXIE!!!! Ce, vrei sa-i plece trombii aluia pe teava si sa-i impuste plamanii tot frecandu-i venele cu compresia pneumatica?

diana16
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Jul 22, 2003 1:24 pm
Location: Craiova
Contact:

Postby diana16 » Sun Nov 16, 2003 11:50 pm

Intr-adevar, grilele centrului 6 de la intoxicatii acute ( cap. 35 ) sunt din editia veche a cartii.
Apar in plus, luate din lista lui dingo:

M415071:
Despre ulcerele canalului piloric sunt adevarate urmatoarele afirmatii:
A. genereaza frecvent o simptomatologie asemanatoare ulcerelor duodenale
B. simptomele raspund bine la ingestia de alimente
C. raspund mai putin la administrarea de antiacide
D. pot determina vrsaturi secundare obstructiei canalului piloric
E. interventia chirurgicala este mai putin necesara decat la cei cu ulcer al bulbului duodenal

Raspuns corect: C, D
Pagina din bibliografie: 1762


"ACD in loc de CD(ulcerele canalului piloric genereaza frecvent o simptomatologie asemanatoare ulcerelor duodenale) "

M220024:
Care dintre urmatoarele afirmatii este corecta in legatura cu artrita reumatoida?
A. in artrita reumatoida lichidul sinovial contine cu predominanta celule mononucleare
B. limfafereza cu extragerea limfocitelor B amelioreaza evolutia artritei reumatoide
C. panusul articular reumatoid este compus mai ales din fibroblasti
D. eroziunile articulare sunt rezultatul unei activitati reduse de protectie a TNF alfa
E. afectarea coloanei lombare este frecventa la debutul bolii

" Nu exista formularea de la raspunsul C in text la nici o pagina (panusul articular rheumatoid este compus mai ales din fibroblasti). Dimpotriva, la pag 2070 se spune ca celulele cele mai frecvente sunt limfocitele CD4, iar despre fibroblasti se spune ca sunt in numar crescut LA MARGINEA cartilajului, la contactul cu osul."


M351016:
ÃŽn IRA intrinseca de cauza ischemica, rata de filtrare glomerulara se reduce deoarece:
A. exista o inhibitie a baroreceptorilor centrali
B. presiunea ultrafiltrarii glomerulare este redusa ca o consecinta a scaderii fluxului sangvin renal
C. fluxul filtratului glomerular în tubi este obstruat prin cilindri alcatuiti din celule epiteliale si detritusuri necrotice
D. exista un reflux al filtratului glomerular prin epiteliul glomerular afectat
E. se acumuleaza sânge în circulatia portala

Raspuns corect: B, C, D
Pagina din bibliografie: 1659

La punctul D refluxul este " prin epiteliul tubular afectat ".
Veritas vos liberabit...

diana16
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Jul 22, 2003 1:24 pm
Location: Craiova
Contact:

Postby diana16 » Mon Nov 17, 2003 12:14 am

Pentru dingo: grila M335073 este una din grilele anulate
M651086 este corecta - intrebarea se refera la nefritele interstitiale alergice, produse de medicamente.

As ma adauga la lista pentru maine M141041 si M141042 - practic nu se pot rezolva cu bibliografia data, fiind dupa Harrison 13. De fapt toate grilele centrului 1 de la RAA sunt facute dupa aceasta editie, insa unele se pot rezolva cu bibliografia corecta.
Veritas vos liberabit...

dingo
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Oct 17, 2003 12:07 am
Location: de acasa

comparatie lista Anca vs Dingo

Postby dingo » Mon Nov 17, 2003 12:18 am

EUGEN!!! Acilea este minunea!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Mon Nov 17, 2003 12:19 am

daca aveti pe vreo lista grile din carte, sau grile din lista publicata in viata medicala, NU vor fi incluse pe lista finala.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Nov 17, 2003 12:26 am

fratilor - e asha de greu sa faceti ceva complet?!

uitatzi-va shi voi cum au fost facute pe chirurgie si stoma ....

s-a dat si o motivatie, si un raspuns corect, si pagina de bibliografie (eventual) ...

asa ... o insiruire de coduri - nu ajuta cu nimic ... pentru ca ne uitam degeaba la ele ... nu ne puneti sa cautam prin Harisson acu sa vedem ce shi cum ... faceti voi asta ... ca-s doar vreo 30 de grile ... shi-asha e tarziu ca draq!

uitatzi cum s-a facut:

http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t=570

http://grile.hardnet.ro/error.php?catshow=2

http://grile.hardnet.ro/error.php?catshow=5
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

diana16
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Jul 22, 2003 1:24 pm
Location: Craiova
Contact:

Postby diana16 » Mon Nov 17, 2003 1:48 am

Singura concluzie clara la care am ajuns este ca din lista Ancai afisata pe topicul "oficial" sa se stearga intrebarile cu codurile :

M315053
M619075
M424051
M130021
M331071 - anulata in VM
M132015
M635001
M137033
M551063
Veritas vos liberabit...

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Nov 17, 2003 1:55 am

se poate sa ajungeti la o concluzie constructiva?! faceti si voi un mic efort, ca nu-l faceti pentru cei noi!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Mon Nov 17, 2003 2:26 am

As avea si eu niste comentarii la grilele contestate de colegii mei de breasla:

Cod intrebare: M315051
Rata recurentelor în tratamentul chirurgical al bolii ulceroase este cea mai mare dupa:GRESITA IN CARTE
A. vagotomie si antrectomie;
B. vagotomie proximala gastrica;
C. vagotomie si piloroplastie;
D. vagotomie;
E. antrectomie.

Raspuns corect: B
Pagina din bibliografie: 1768
Raspuns corectat : B, C
Besty: Corect in carte

Cod intrebare: M621071
Referitor la phlegmasia cerulea dolens este adevarat: GRESITA
A. Nuanta cianotica a membrului în trombozele venoase profunde severe
B. Absenta durerii
C. Complicatii emboligene
D. Asocierea flegmonului
E. Celulita gambei

Raspuns corect: A
Pagina din bibliografie: 1549
Raspuns corectat :A, C
Besty: Corect in carte

Cod intrebare: M522070
ÃŽn anemia megaloblastica prin deficit de acid folic este caracteristica: GRESITA
A. Cresterea homocisteinei în ser
B. Scaderea transcobalaminei II serice
C. Cresterea numarului receptorilor R gastrici
D. Cresterea acidului metilmalonic în ser
E. Cresterea izoenzimei 1 a lactic-dehidrogenazei în plasma

Raspuns corect: A
Pagina din bibliografie: 715, 720
Raspuns corectat :C
Besty: Corect in carte

Cod intrebare: M424051
Manifestarile extrahepatice din infectiile cu VHB sau VHC, datorate depunerilor de complexe imune, includ: GRESITA
A. glomerulonefrite cu sindrom nefrotic
B. sindromul Waterhouse-Friederichsen
C. sindromul Gianotti-Crosti
D. crioglobulinemia mixta esentiala
E. poliarterita nodoasa

Raspuns corect: A, C, D, E,
Pagina din bibliografie: 1854, 1861
Raspuns corectat :A, D, E
Besty: Corect in carte

Cod intrebare: M130018
Care din urmatoarele sunt indicatii de nutritiei enterala: GRESITA
A. Prematuri cu greutate foarte mica ( sub 1800g);
B. Esofagita postcaustica;
C. Sindromul de intestin scurt;
D. Stari hipermetabolice (arsuri, sepsis)
E. Cazurile de diaree nespecifica asociate cu malabsorbtie si malnutritie severa, care nu tolereaza nici un fel de formula dietetica.

Raspuns corect: B, C, D,
Pagina din bibliografie: 47
Raspuns corectat :A, B, C, D, E
Besty: Corect in carte

Cod intrebare: M132015
Care din urmatoarele afirmatii privind tratamentul bolilor diareice acute sunt corecte: GRESITA
A. Prima etapa a tratamentului dietetic este dieta hidrica
B. Dieta de tranzitie presupune administrarea unor vegetale antidiareice
C. Realimentarea într-o boala diareica la un sugar în primele 6 luni de viata se va face cu un preparat de lapte care sa contina cantitati crescute de lactoza
D. În boala diareica de tip enterotoxigen, prioritara este terapia de rehidratare, în timp ce în boala diareica de tip enteroinvaziv, prioritar este tratamentul antiinfectios
E. ÃŽn bolile diareice entroinvazive sunt indicate antibiotice pe cale orala, neresorbabile

Raspuns corect: A, B, D
Pagina din bibliografie: 353, 354
Raspuns corectat :A, B, D, E ?
Besty: Daca antibioticele sunt neresorbabile cum sa se absoarba si sa isi faca efectul???????????????. Deci, corect in carte.

Cod intrebare: M635114- GRESITA
Care din urmatoarele sunt manifestari ale sindromului colinergic din intoxicatia cu ciuperci cu perioada scurta de incubatie?
A. Hipersudoratie
B. Halucinatii
C. Hipersecretie bronsica
D. Mioza
E. Diaree

Raspuns corect: C, D
Pagina din bibliografie: 501
Raspuns corectat :C, D, E
Besty: As spune chiar: A, C, D, E

Cod intrebare: M635001 -GRESITA
Contraindicatiile splaturii gastrice sunt urmatoarele, cu EXCEPTIA:
A. Ingestia de substante caustice
B. Ingestia de hidrocarburi volatile
C. ÃŽn cazul prezentei greturilor si varsaturilor
D. ÃŽn prezenta comei, spalatura se face dupa intubarea bolnavului.
E. Ingestia de stricnina.

Raspuns corect: C
Pagina din bibliografie: 480
Raspuns corectat :C, D
Besty: As spune doar D

Cod intrebare: M130021
Urmatoarele afirmatii privind metabolismul apei la sugar, comparativ cu adultul, sunt corecte, cu exceptia: GRESITA
A. Cantitatea de apa din organismul sugarului este mai mare decât la adult
B. Necesarul de apa este mai mic
C. Pierderile insensibile, raportate la suprafata corporala, sunt mai mari
D. Pierderile urinare de lichide sunt mai mari, din cauza incapacitatii de concentrare a urinii
E. În conditiile de temperatura crescuta a mediului, sugarul mic îsi pastreaza cu dificultate balanta hidrica

Raspuns corect:,B
Pagina din bibliografie: 23
Raspuns corectat :A, B
Besty: Corect in carte

Cod intrebare: M137033-GRESITA
Acidul valproic sau valproatul de sodiu este cel mai utilizat drog anticonvulsivant utilizat în pediatrie. Identificati eroarea din urmatoarele afirmatii:
A. Poate fi utilizat în tratamentul tuturor formelor de epilepsie
B. Doza recomandata se creste lent
C. Efectele adverse sunt de asteptat dupa utilizarea prelungita a tratamentului
D. În primele 6 luni de la începerea tratamentului efectele adverse sunt improbabile
E. Cel mai frecvent efect advers este citoliza hepatica

Raspuns corect: D
Pagina din bibliografie: 514
Raspuns corectat :C, D
Besty: Corect in carte. Cititi textul, fratilor!

Cod intrebare: M141043 GRESIT
Care din urmatoarele masuri terapeutice sunt utile în tratamentul coreei reumatismale?
A. repausul fizic si psihic
B. glucorticoizii
C. salicilatii
D. sedativele
E. antibioticele

Raspuns corect: A, D
Pagina din bibliografie: 1165
Raspuns corectat : E
Besty: Profilaxia secundara se face cu antibiotice pt ca poate da mai tarziu afectare cardiaca, dar nu spune nimic despre tratament in aceasta editie.

Cod intrebare: M341004
Poliartritele reumatismului articular acut au urmatoarele caracteristici cu EXCEPTIA: GRESITA
A. Prezente la <45% din cazuri
B. Afecteaza frecvent gleznele, articulatiile pumnului, genunchiului si coatelor
C. Are caracter migrator
D. Este fluxionara
E. Este indolora

Raspuns corect: E
Pagina din bibliografie: 1446
Raspuns corectat :A, D
Besty: Ar trebui citit dictionarul la termenul fluxionar.
Ar trebui corectat A, E pentru ca nu e indolora.

Cod intrebare: M446051 GRESITA
Care din afirmatii sunt corecte la pacientii cu leucemie mieloida acuta:
A. Numarul de leucocite la prezentare este de peste 15.000/µl
B. Toate celulele leucemice sunt peroxidazo negative
C. 20-40% din pacienti pot avea sub 5.000 leucocite/µl
D. 20% din pacienti au peste 100.000 leucocite/µl
E. 5% din pacienti nu au celule leucemice în sângele periferic

Raspuns corect: A, C, D, E
Pagina din bibliografie: 752/vol.I.
Raspuns corectat :A, D, E – raspunsul C e gresit pt ca in carte procentul este 25-40%
Besty: Asta e carcoteala.

Cod intrebare: M551063
Inhibitorii enzimei de conversie sunt utili în tratamentul insuficientei renale acute asociata: GRESITA
A. Diabetului zaharat
B. Sindromului nefrotic
C. Hipertensiunii
D. Sarcinii ectopice rupte
E. Sclerodermiei

Raspuns corect: C, E
Pagina din bibliografie: 1665
Raspuns corectat :E
Besty: Cititi cu atentie. Textul spune clar ca sunt uitle in HTA si sclerodermie.

Si as mai avea de adaugat:

Cod intrebare: M301039 = grila 24 din carte
Care dintre urmatoarele afirmatii privind rolul enzimelor proteolitice în BPOC le considerati corecte:
A. Inhibitorul proteazei a1AT protejeaza integritatea elastinei pulmonare de proteazele leucocitare
B. Starea de heterozigot MZ si MS (pentru a1AT) se asociaza în mod cert cu alterarea functiei pulmonare
C. Colchicina reduce elastaza endogena leucocitara
D. Rolul enzimelor proteolitice în inducerea emfizemului este limitat la pacientii cu deficienta de a1AT
E. Homozigotii ZZ si SS au nivele serice de a1AT sub 0,5 g/l si dezvolta emfizem panacinar sever

Raspuns corect: A, C, E
Pagina din bibliografie: 1602

A nu este. Alfa 1 antitripsina inhiba elastaza si protejeaza elastina.

Cod intrebare: M131041 = 2226 din carte
Meningita neonatala are urmatoarele caracteristici, în afara de:
A. Poate fi produsa cel mai frecvent de catre stafilococul auriu, Esch-coli, Listeria monocitogenes
B. Sechelele neurologice sunt rare, boala se vindeca fara sechele
C. Hidrocefalia si ventriculita sunt complicatii posibile dar exceptional de rare
D. Duarata recomandata a tratamentului antibiotic este de 14 - 21 zile
E. Examenele imagistice nu sunt utile pentru aprecierea evolutiei cazurilor si nu se recomanda noilor nascuti
Raspuns corect: B, C, E
Pagina din bibliografie: 138

La A trebuie corectat: Streptococ beta hemolitic serotip 3, Esch. coli, Listeria monocitogenes sunt cel mai frecvent implicate. Eu una as lua si A.

Cod intrebare: M631096 =2297 din carte
Toxoplasmoza congenitala este caracterizata prin urmatoarele:
A. Toxoplasma gondi este adesea asimptomatica.
B. Fetii afectati sever mor “in utero”
C. Se poate manifesta clinic prin encefalita
D. Manifestarile comune seamana cu sep-sisul neonatal.
E. Se pot asocia si manifestari cum sunt corioretinita, calcificari intracerebrale, microcefalie, hidrocefalie.

Raspuns corect: A, B, D, E
Pagina din bibliografie: 113

Nu este D

Cod intrebare: M631098 = 2299
ÃŽn care din urmatoarele situatii se transmite hepatita virala B de la mama la fat?
A. Mama purtatoare asimptomatica de Ag HBs.
B. Mama purtatoare asimptomatica de Atc HBs.
C. Mama cu hepatita B în timpul sarcinii, daca îmbolnavirea a survenit în trimestrul I de sarcina.
D. Mama cu hepatita B în timpul sarcinii, daca îmbolnavirea a survenit în trimestrul I de sarcina.
E. Mama cu hepatita cronica cu AgHbs + AgHbe pozitive.

Raspuns corect: A, D, E
Pagina din bibliografie: 112

Raspuns A, E

Cod intrebare: M132007 = 2315 din carte
Tratamentul antimicrobian al unei diarei acute este justificat in urmatoarele situatii, cu EXCEPTIA:
A. Coproculturi pozitive
B. Scaune cu mucus, puroi si/sau sange
C. Coprocitograma cu peste 10 PMN/camp
D. Tablou clinic sever: scaune lichide numeroase, febra, deshidratare acuta >= 10%
E. Circumstante epidemiologice sugestive pentru o infectie bacteriana: spitalizare recenta, mediu socio-cultural precar, malnutritie asociata, varsta mica, igiena deficitara, etc
Raspuns corect: D
Pagina din bibliografie: 355, 356

Nici un raspuns corect. Tratamentul antibiotic nu este justificat in etiologia virala, iar raspunsul D nu este sugestiv pentru aceasta etiologie.

Cod intrebare: M132015 = 2323 din carte
Care din urmatoarele afirmatii privind tratamentul bolilor diareice acute sunt corecte:
A. Prima etapa a tratamentului dietetic este dieta hidrica
B. Dieta de tranzitie presupune administrarea unor vegetale antidiareice
C. Realimentarea într-o boala diareica la un sugar în primele 6 luni de viata se va face cu un preparat de lapte care sa contina cantitati crescute de lactoza
D. În boala diareica de tip enterotoxigen, prioritara este terapia de rehidratare, în timp ce în boala diareica de tip enteroinvaziv, prioritar este tratamentul antiinfectios
E. ÃŽn bolile diareice entroinvazive sunt indicate antibiotice pe cale orala, neresorbabile
Raspuns corect: A, B, D
Pagina din bibliografie: 353, 354

conform textului, D nu este (acesta afirmatie lipseste din textul referitor la diareea acuta)

Cod intrebare: M335073 = 2643 din carte
Tulburarile neuropsihice în intoxicatia acuta cu monoxid de carbon (CO) sunt:
A. delir
B. stare ebrioasa
C. agitatie maniacala
D. hipotonie generalizata
E. hipertonie generalizata

Raspuns corect: B, C, D
Pagina din bibliografie: 550

Este si E

Cod intrebare: M517060 = 1238 din carte
Icterul cu hiperbilirubinemie predominant neconjugata aparut ca urmare a captarii hepatice scazute a bilirubinei se întâlneste în:
A. hemoliza extravasculara
B. post prelungit
C. stari septice
D. inhibitie medicamentoasa
E. colangita sclerozanta
Raspuns corect: B, C
Pagina din bibliografie: 278

Este si D. Este vorba despre acidul flavaspidic

Cod intrebare: M446051 RAMASA / 3542
Care din afirmatii sunt corecte la pacientii cu leucemie mieloida acuta:
A. Numarul de leucocite la prezentare este de peste 15.000/µl
B. Toate celulele leucemice sunt peroxidazo negative
C. 20-40% din pacienti pot avea sub 5.000 leucocite/µl
D. 20% din pacienti au peste 100.000 leucocite/µl
E. 5% din pacienti nu au celule leucemice în sângele periferic
Raspuns corect: A, C, D, E
Pagina din bibliografie: 752/vol.I.

A nu cred ca este. Nr mediu de leucocite la prezentare este de 15 000/microlitru, nu >15 000.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Nov 17, 2003 2:59 am

explicatzi-mi shi mie ... de unde atzi scos codurile?!

de ex:

primul cod NU este M315051, ci M315037 -

http://grile.hardnet.ro/search_full.php ... ue=M315037

shi tot ashe ...

Besty, codurile tale se pare ca sunt corecte .... cele de mai sus - NU ...

le putetzi aranja?!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Mon Nov 17, 2003 3:08 am

Eu am copiat grilele din cele afisate la "Grile gresite-toate specilitatile", nu am stat sa verific codurile.

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Mon Nov 17, 2003 3:12 am

Am sa postez si ce am avut de corectat la cele de mai sus ca sa fie codul corect.

Cod intrebare: M635114 = 2683 din carte
Care din urmatoarele sunt manifestari ale sindromului colinergic din intoxicatia cu ciuperci cu perioada scurta de incubatie?
A. Hipersudoratie
B. Halucinatii
C. Hipersecretie bronsica
D. Mioza
E. Diaree

Raspuns corect: C, D
Pagina din bibliografie: 501

Raspuns A, C, D, E


Cod intrebare: M635001 = 2688 din carte
Contraindicatiile splaturii gastrice sunt urmatoarele, cu EXCEPTIA:
A. Ingestia de substante caustice
B. Ingestia de hidrocarburi volatile
C. ÃŽn cazul prezentei greturilor si varsaturilor
D. ÃŽn prezenta comei, spalatura se face dupa intubarea bolnavului.
E. Ingestia de stricnina.

Raspuns corect: C
Pagina din bibliografie: 480

Raspuns D

Cod intrebare: M341004
Poliartritele reumatismului articular acut au urmatoarele caracteristici cu EXCEPTIA:
A. Prezente la <45% din cazuri
B. Afecteaza frecvent gleznele, articulatiile pumnului, genunchiului si coatelor
C. Are caracter migrator
D. Este fluxionara
E. Este indolora

Raspuns corect: E
Pagina din bibliografie: 1446

Raspuns corect: A, E


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests