GRILE GRESITE - chirurgie

for future reference; read only..
Stalker
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:49 pm

Postby Stalker » Sun Nov 16, 2003 11:35 pm

Ma repet...

C504051
Emfizemul subcutanat nu DENOTA un volet costal. Nu pui diagnosticul de volet vazand un emfizem subcutanat, in schimb, vazand un emfizem poti baga mana-n foc ca e o leziune pleuro-pulmonara sau traheo-bronsica.

C231002
La colon zice ca ACE "sugereaza" metastaze hepatice. In textul grilei e "Diagnosticul metastazelor hepatice ".

C633065
In Peutz-Jeghers tulburarile de tranzit nu sunt CARACTERISTICE!!! Tulburari de tranzit apar in "n" afectiuni... Ele sunt date in acest caz de invaginatiile alea sincrone care sunt intr-adevar caracteristice.

Mai clar de atat nu pot sa ma exprim...

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sun Nov 16, 2003 11:42 pm

C206001 poate fi scoasa. Atat vreme cat nu precizeaza ca e insuficienta respiratorie stanga nu e complet raspunsul.

C351020 aici sunt de acord. Se poate face splenectomie uneori. Eu zic ca merge pe lista.

C215009 merge si asta. Intradevar nu specifica ca e diseminare sangvina. Merge, dupa parerea mea

C449043 cred ca ar trebui pe lista si asta. Mie mi se pare corect cum au pus ei (fara chiuretaj biopsic) dar e intrepretabil

Mai sunt cele din hiperventilatia alveolara C606068 si C606069 daca credeti ca ar trebui sa fie pe lista. Daca nu, bine si fara ele. :allright:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Mon Nov 17, 2003 12:09 am

Ok, de acord sa scoatem C206001, C504051, C231002, C633065.
Si sa adaugam...

C351020
Care dintre modalitatile chirurgicale urmatoare se pot utiliza in tratamentul cancerului ovarian?
A. splenectomia
B. rezectia tumorii primare, a marelui epiplon si a ganglionilor pelvini
C. chirurgia citoreductiva primara
D. gastrectomia
E. chirurgia citoreductiva secundara
Raspuns: B, C, E
Propunere: A B C E
Splenectomia se poate practica in anumite situatii in cc. ovar.
Pagina: 3106

C215009
Extensia cancerului gastric se face
A. Prin contiguitate, in suprafata si profunzime
B. Limfatic, precoce, in 50% din cazuri
C. In proportie de 8% in ganglionii supraclaviculari
D. Pe cale sanguina in proportie de 3,3% in plaman
E. Pe cale peritoneala, producand tumori ovariene sau carcinomatoza peritoneala
Raspuns: A C D E
Propunere: A D E
Referitor la raspunsul C,este vorba de extensia pe cale sangvina.Tinand cont ca ganglionii sunt invadati si limfatic,procentul nu e valabil fara precizarea pe cale sangvina.
Pagina: 1464,1465

C449043
Care dintre investigatiile paraclinice sunt utile pentru diagnosticul unui fibrom uterin:
A. ecografia
B. examen cito-hormonal vaginal
C. chiuretajul uterin biopsic
D. explorari hormonale
E. celioscopia si histeroscopia
Raspuns: A E
Propunere: A C E
Intrucat chiuretajul uterin biopsic se foloseste in diagnosticul diferential, raspunsul C este corect. Nu se cer investigatiile pt diagnostic pozitiv.
Pagina: 3064

bodo
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Nov 16, 2003 11:36 pm
Location: De acasa

Postby bodo » Mon Nov 17, 2003 12:23 am

Salut! Nu stiu daca mai e timp sa mai adaug un test care mi se pare gresit la lista de pe chirurgie,dar iata-l:
Test C244013
Care din urmatoarele afirmatii referitoare la entorsele degetelor sunt false?
A mecanismul de producere consta in hiperflexie
B impotenta functionala este completa
C instabilitatea articulara este intotdeauna prezenta
D tratamentul entorselor de grd III e de preferat conservator
E tratamentul entorselor de grd III e de preferat chirurgical
Raspunsul lor este ABCD, dar mie mi se pare corect ACD,pt ca impotenta este completa in entorsele de grd.III. (Angelescu VOL II,pag.2283)

User avatar
CristinaM
Posts: 1
Joined: Thu Oct 02, 2003 11:41 am
Location: Buc
Contact:

pt bodo

Postby CristinaM » Mon Nov 17, 2003 12:34 am

si raspunsul B este fals pentru ca enuntul grilei se refera la entorse in general si nu la cele de grd 3

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Mon Nov 17, 2003 12:46 am

E totusi destul de interpretabila, acel raspuns fiind fals daca era ceva de genul "impotenta functionala fiind completa in entorsele de gradul I si II" (la fel cum sunt si raspunsurile cu tratamentul in entorsa de gr. III), dar nu precizeaza acest lucru... deci poate fi si de gradul III... Alte pareri?

bodo
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Nov 16, 2003 11:36 pm
Location: De acasa

Postby bodo » Mon Nov 17, 2003 12:49 am

Asta am spus si eu .Raspunsul B nu ar trebui inclus,pentru ca in entorsele de grd. III impotenta functionala e completa.
Oare e prea tarziu s-o includa in lista de teste pentru maine?

bodo
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Nov 16, 2003 11:36 pm
Location: De acasa

Postby bodo » Mon Nov 17, 2003 12:55 am

Testul cu entorsele se refera la raspunsurile false,poate nu ai fost atent Plast.Deci impotenta functionala fiind completa in ent. de grd III ,ceea ce ar fi un raspuns corect nu trebuie inclusa intre raspunsurile false cerute de test.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Mon Nov 17, 2003 1:10 am

Da, dar am fost de acord cu tine si o voi propune sa o adaugam (nu e prea tarziu). Am fost cat se poate de atent.
Am spus ca acel enunt ar fi fost fals daca se preciza ca e vorba de entorse de gr. I si II... dar din moment ce nu precizeaza poate sa fie vorba si de entorse de gr. III, raspunsul devenind corect si deci necorespunzand cu raspunsurile propuse de ei.

bodo
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Nov 16, 2003 11:36 pm
Location: De acasa

Postby bodo » Mon Nov 17, 2003 1:34 am

Scuze,am crezut ca nu esti de acord.
Daca tot nu e prea tarziu,as mai avea un test de propus:
C532051
Semnele radiologice cel mai frecvent intalnite in RCUH sunt:
A disparitia haustratiei colonice
B pseudopolipii
C imagine lacunara la nivelul ampulei rectale
D neregularitati ale peretelui colonic
E aspect de tub rigid inca din fazele initiale

Raspuns ABD

Eu propun AD,pt ca citez din carte:"Semnele radiologice cele mai frecvente sunt:pierderea haustratiei colonice,neregularitati ale mucoasei reprezentate de ulceratiile mucoasei". Apoi textul precizeaza ca o data cu progresia bolii pot aparea formatiuni pseudopolipoide,deci nu cred ca sunt caracteristice.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Mon Nov 17, 2003 1:55 am

Textul de la pag. 1705 este destul de ambiguu... adica enumera doua semne radiologice ca fiind cele mai frecvente... si apoi vorbeste despre pseudopolipi si tubul rigid, contractat. Pe de alta parte eu as zice ca toate aceste semne sunt cele mai frecvent intalnite, doar ca, textul, vine cu 2 precizari. Si anume, ca pseudopolipii apare in evolutie, iar tubul rigid doar in fazele avansate.
In plus, pseudopolipii sunt amintiti si la pag 1704, la aspectul macroscopic.
Eu zic totusi ca e corecta. Astept alte pareri...

User avatar
razvan
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jul 24, 2003 3:09 pm
Location: cluj napoca

Postby razvan » Mon Nov 17, 2003 3:08 pm

Am ceva comentarii la niste grile:
C311026 - Eu zic ca este corect raspunsul C. Termenul de formatiune tumorala este palpatoric si include orice formatiune inflamatorie sau neoplazica sau de alta natura.
C415032 - din cate stiu eu scaderea ponderala severa este un semn comun al majoritatii cancerelor si pentru a o rezolva interventia ar cam trebui sa fie radicala.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Mon Nov 17, 2003 3:51 pm

Da, nu te contrazic... dar aceste grile nu sunt neaparat gresite ci pot isca dicutii... noi am incercat sa fie cat de cat corespondente cu cartea. Adica daca in carte scrie formatiune inflamatorie la PA si e mentionata si scaderea ponderala (datorata stenozei) la acel cancer intre indicatiile paliative, era de dorit sa fie la fel si in grila sau cu unele precizari. Si asa sunt unii nemultumiti ca nu am introdus cateva grile care corespondeau mot-a-mot cu cartea, dar problemele erau mai mult legate de carte si nu de grile.
23 de grile contestate nu mi se par multe, cel putin fata de stoma sau medicale... oricum la ora asta grila cred ca deja a fost trimisa...

Decebal T
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:26 pm

Noutati pentru maestrul Plasture

Postby Decebal T » Mon Nov 17, 2003 5:38 pm

1. Termenul nefroze a fost introdus de Friederich Muller in anul 1905. La prima vedere, termenul te duce cu gandul catre o suferinta renala care nu prea are sanse de vindecare (v. sufixul "-oza"), dar s-a dovedit ca exista vindecari spontane si ca modificarile patologice (modificarile protido-lipidice) din asa zisa "nefroza" (care parea a fi o simpla boala) erau comune mai multor tipuri de nefropatii.
De aceea a fost introdus conceptul de sindrom nefrotic, iar pe la sfarsitul deceniului 8 al secolului trecut termenul corect (sindrom nefrotic) era deja litera de lege in literatura de specialitate (v. lucrarile prof. N. Ursea despre S.N.). Daca luam in considerare faptul ca in bibliografie este scris "sindrom nefrotic" si nu "nefroza" (termen anacronic, termen gresit) este sigur faptul ca nu am gresit cand am contestat acea grila.
"Nefroza" poate fi folosit in istoria medicinei, poate fi pomenit in spital de catre doctorii mai in varsta sau chiar si de cei tineri, insa va ramane un termen incorect!

2. Daca un obiect X (de ex. "lama placa monobloc") dintr-o clasa de obiecte (A, B,..., X) este atasat unui caz particular, nu inseamna ca toata clasa poate fi asociata cazului respectiv! V. grila cu "lama placa" sau grila cu "insuficienta cardiaca". Asa este in logica! Asa este normal! Grila cu "lama placa" este gresita, dar cea cu "insuficienta cardiaca" ("factor precipitant in IR") nu este gresita.

3. Este anormal sa faci un criteriu de promovare din memorarea procentelor, a stadiilor TNM, a dozelor etc. Sunt multe grile echivoce, grile care te fac sa pierzi timp pretios la un examen (chiar daca le-ai tocit), nu pentru ca sunt deosebite (din contra, o parte din ele reproduc fidel greselile din carte sau nu iau in considerare raspunsuri care ar putea fi valabile, raspunsuri pe care autorul din neatentie sau din nestiinta le-a aruncat in grila pe considerentul ca nu sunt trecute in carte) ci pentru ca sunt de o factura indoielnica!
In mod normal aceste grile nu ar trebui sa existe. De ce nu putem fi noi normali? Din ce fac altii prin alte tari important este sa aducem mai mult ce-i bun si mai putin ce-i rau (sau chiar nimic din ce-i rau)...

tudor
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Sep 29, 2003 3:21 pm

Postby tudor » Mon Nov 17, 2003 7:35 pm

Lista cu grile gresite a fost predata azi ? Cum se va proceda in ceea ce priveste aceste grile?

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Nov 17, 2003 7:57 pm

tudor wrote:Lista cu grile gresite a fost predata azi ? Cum se va proceda in ceea ce priveste aceste grile?


citeste aici:

http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t ... &start=495
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

radu_g
Posts: 4
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:01 pm
Location: Brasov

Postby radu_g » Tue Nov 18, 2003 8:28 am

PLast si Draso multumesc pentru precizari,in majoritatea cazurilor aveti dreptate,eu le trecusem pe lista pentru mi se parusera dubioase nu neaparat gresite...
Cat despre grila din sarcina normala am tastat eu gresit.Graba...
Revin totusi la ea,cu intarziere e drept...
C654077
Diametrul promonto-subpubian are urmatoarele caracteristici:
A. 11 cm
B. este diametrul util (conjugata vera)
C. este un diametru antero-posterior al strîmtorii superioare
D. este un diametru transvers al strîmtorii superioare
E. 10,8 cm

Raspuns corect: A, C

In ancar pag 92 scrie ca diam promonto-subpubian este de 11 cm,insa la pag 84 la calcularea diam util se foloseste diam promonto-subpubian:"Din cifra care reprezinta lungimea diametrului promonto-subpubian scadem 1,5 cm care reprezinta grosimea simfizei.Determinam astfel valoarea diam promonto-mipubian(conjugata vera)" de 10,8.Deci daca din 11cm scadem 1,5 cm(simfiza) ajungem la 10,8cm?
La acest lucru ma refeream,tot in Ancar dar la alta paginase spune altceva...
Omul care poate zambi cand lucrurile merg rau,s-a gandit la cineva pe care poate da vina.

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Tue Nov 18, 2003 4:16 pm

1. Cod intrebare C206001: Intre factorii precipitanti ai insuficientei respiratorii acute la pacientii cu boli obstructive pulmonare cronice se numara:

A. Insuficienta cardiaca
B. Exacerbarea infectiei bronsice
C. Administrarea de sedative sau narcotice
D. Administrarea de bronhodilatatoare
E. Episoade de poluare intensa a atmosferei

Raspuns dat: B, C, E
SUNT DEACORD TEXT CARTE :IVS care in maj cazurilor inseamna si IC dar nu e tot una

2. Cod intrebare C407033: Pulsus alternans se observa cel mai adesea la pacientii cu insuficienta cardiaca din:

A. cardiomiopatii
B. hipertensiune arteriala
C. insuficienta mitrala
D. fibrilatie atriala
E. defect septal atrial

Raspuns dat: A, B

Interpretabila PROPUN SA FIE SCOASA
3. Cod intrebare C607070: Tabloul clinic al I.C. dr. Include urmatoarele semne si simptome, cu exceptia:

A. Hepatomegale
B. Distensia venoasa periferica
C. Edeme periferice
D. Dispneea paroxistica nocturna
E. Ascita

Raspuns dat: D
PROPUN B D (distensie venoasa centrala - Angelescu!)

4. Cod intrebare C208003: Dintre manifestarile neuro-musculare ale hipertiroidismului fac parte

A. Iritabilitatea si nervozitatea
B. Tremuraturile extremitatilor
C. Labilitatea psiho-afectiva
D. Hipertonia musculara
E. Apatia sau letargia in forme severe, la varstnici

Raspuns dat: A, B, C, E

CORECTE --- ASA SCRIE IN CARTE NU MAI TRE SA FACEM PE INTELECTUALII CU VIITORUL NOSTRU!

5. Cod intrebare C208013: Dintre manifestarile cutanate ale hipertiroidismului fac parte

A. Hipertermia
B. Paloarea
C. Hipersudoratia
D. Pruritul
E. Alopecia

Raspuns dat: A, C, D, E
CORECTE -NU AM TEXTUL IN FATA DAR HI[ERTERMIA ESTE O MANIFESTARE IN FORME SEVERE DE HIPERTIROIDISM ASA CA E CORECT

6. Cod intrebare C311026: Care din urmatoarele semne clnice sunt intilnite in pancreatita acuta?

A. Echimoza in jurul ombilicului (semnul Cullen)
B. Echimoza pe flancuri (semnul Grey-Turner)
C. Palparea unei formatiuni tumorale in epigastru
D. Perceperea unor zgomote hidroarice accentuate in flancul drept
E. Echimoza sub ligamentul inghinal (semnul Fox)

Raspuns dat: A, B, C, E
CORECTE FORMAT TUMORALA E IN CONCORDANTA CU FORMATIUNE INFLAMATORIE!

7. Cod intrebare C415032: Indicatiile tratamentului paliativ in cancerul gastric:

A. Durerile de tip ulceros care nu cedeaza la antispastice sau antisecretorii;
B. Compresiuni asupra organelor vecine sau invazia acestora;
C. Varsta intre 41-50 ani;
D. Debutul insidios;
E. Scaderea ponderala severa.

Raspuns dat: A, B
CORECTE - scaderea ponderala e o consecinta a sten pilorice si deci nu e ea in sine o ind paliativa

8. Cod intrebare C517047: Examenul clinic in icterul mecanic poate constata urmatoarele aspecte:

A. coloratia galbena a tegumentelor;
B. scaune acholice ;
C. urini hipercrome;
D. splenomegalie;
E. hepatomegalie.

Raspuns dat: A, B, C, E
D? discutabil nu e precizat in carte asa ca nu se pune corect! PROPUN ELIMINAREA GR
9. Cod intrebare C425035: Tulpinile anaerobe evidentiate frecvent în peritonite cuprind:

A. E.coli
B. Clostridii
C. Baccilus fragilis
D. Pepto-/streptococi
E. Stafilococus aureus

Raspuns dat: B, C, D
c? EU STIAM CA Genul bacillus e anaerob dar propun ELIMINAREA GR!

10. Cod intrebare C629070: Tumoarea de sân maligna este:

A. dura
B. dureroasa
C. aderenta la tesuturi
D. bine delimitata
E. suprafata regulata

Raspuns dat: A, C
100% DEACORD CU A,C!
11. Cod intrebare C338029: Aspectele morfologice ale rupturilor splenice se asociaza de prognostic sumbru prin gravitatea imediata a hemoragiei, cu exceptia:

A. Hematomul perisplenic
B. Rupturile splenice cu hemoperitoneu
C. Smulgerea pediculului splenic
D. Hematomul subcapsular
E. Plagile cu sectionarea pediculului splenic.

Raspuns dat: D
A? HEMAT PERISPL E DEJA F GRAV!
12. Cod intrebare C539050: Hemoragiile digestive inferioare cu singe proaspat provin de obicei din urmatoarele segmente de tub digestiv:

A. jejun;
B. anus;
C. sigmoid inferior;
D. cec;
E. rect.

Raspuns dat: B, C, E

Comentariu: In carte scrie `de obicei din regiunea anala, rect si, UNEORI, sigmoidul inferior`.
Raspuns propus: B E NU SUNT DE ACORD UNEORI NU INSEAMNA NICIODATA ASA CA RASP C E CORECT
13. Cod intrebare C243028: Tratamentul luxatiilor tarsometatarsiene consta în

A. artrodeza
B. reducere dupa extensia metatarsianului
C. reducere dupa flexia metatarsianului
D. imobilizare gipsata de 2 saptamâni
E. imobilizare gipsata de 4-8 saptamâni
Raspuns dat: B, E

NE SCARPINAM UNDE NU NE MANANCA RASP E E 1000% CORECT

14. Cod intrebare C450042: Care sunt factorii favorizanti în aparitia cancerului de col uterin?

A. debutul precoce al vietii sexuale, înainte de 17 ani
B. parteneri sexuali circumscrisi
C. rapoarte sexuale frecvente
D. nasteri multiple
E. fumatul

Raspuns dat: A, E
A? DICUTABIL DAR CRED CA E CORECT -PROPUN ELIMIN GRILEI

15. Cod intrebare C551054: ÃŽn momentul diagnosticului cancerului ovarian proportia ganglionilor invadati este,

A. 15% în stadiul 0;
B. 24% în stadiul I;
C. 30% în stadiul II;
D. 74% în stadiul III;
E. 90% în stadiul IV;

Raspuns dat: B, D cORECTE 90% SE INCADREAZA IN peste 73% dar nu e concordanta cu textul exact -propun eliminarea!



16. Cod intrebare C452038: Semnele ecografice care permit excluderea unei sarcini extrauterine sunt

A. Prezenta unei mase laterouterin
B. Colectie lichidiana retrouterina
C. Uterul gol, fara sac gestational
D. Evidentierea unui sac gestational intrauterin
E. Aspectul de pseudosac intrauterin

Raspuns dat: D CORECT!
17. Cod intrebare C553063: Complicatiile ce pot apare în cursul travaliului în cazul prezentatiei faciale sunt:

A. Rotarea posterioara a craniului cu inclavarea craniului în escavatie;
B. Edemul fetei;
C. Lipsa angajarii craniului;
D. Cresterea diametrului de angajare al craniului;
E. Hidramnios.

Raspuns dat: A, B, C, D sunt conforme cu textul restul sunt numai divagatii inutile!!

18. Cod intrebare C351020: Care dintre modalitatile chirurgicale urmatoare se pot utiliza in tratamentul cancerului ovarian?

A. splenectomia
B. rezectia tumorii primare, a marelui epiplon si a ganglionilor pelvini
C. chirurgia citoreductiva primara
D. gastrectomia
E. chirurgia citoreductiva secundara

Raspuns dat: B, C, E
a? nu se incadreaza in spiritul inrtrebarii care se refera la TEHNICILE chir pt ca altfel si gastrectomia se poate face in caz de metastaze gastrice la fel si hepatectomii si altele!
19. Cod intrebare C215009: Extensia cancerului gastric se face

A. Prin contiguitate, in suprafata si profunzime
B. Limfatic, precoce, in 50% din cazuri
C. In proportie de 8% in ganglionii supraclaviculari
D. Pe cale sanguina in proportie de 3,3% in plaman
E. Pe cale peritoneala, producand tumori ovariene sau carcinomatoza peritoneala

Raspuns dat: A, C, D, E
100% corecta in intreb nu se specifica prin ce cale de diseminare asa ca c e 1000% corect!
20. Cod intrebare C449043: Care dintre investigatiile paraclinice sunt utile pentru diagnosticul unui fibrom uterin:

A. ecografia
B. examen cito-hormonal vaginal
C. chiuretajul uterin biopsic
D. explorari hormonale
E. celioscopia si histeroscopia

Raspuns dat: A, E
Discutabil propun ELIMINAREA INTREB


21. Cod intrebare C422045: Examenul ecografic la politraumatizati poate descoperi fluid in:

A. recesul subsplenic
B. fundul de sac Douglas
C. sinusuri pleurale
D. spatiile parietocolice
E. punga Morison

Raspuns dat: A, B, C, E

Comentariu: In carte se vorbeste despre spatiul retrovezical, care doar la barbat coincide cu fundul de sac Douglas, la femei acest spatiu fiind recto-uterin.
Raspuns propus: A C E
Pagina bibliografie: 651 Ne SCARPINAM IN FUNDUL DE.... UNDER NU NE MANANCA SI NU NE DOARE CORECT A B C E
22. Cod intrebare C532048: Alaturi de teoria genetica si imunlogica si alte teorii vin in explicarea etiopatogeniei rectocolitei ulcero-hemoragice (RCUH). Argumentele reale sunt:

A. implicarea factorului alergic este dovedita de prezenta eozinofilelor si mastocitelor degranulate in corion;
B. mai rar, a fost subliniat rolul tutunului;
C. teoria neurovasculara nu explica de sine statatoare declansarea si evolutia bolii;
D. subiectii cu RCUH au un deficit de oxidare dependent de nivelul testicule, care este crescut la acesti pacienti;
E. in RCUH se constata o crestere a activitatii prostaglandinelor.

Raspuns dat: A, E

Comentariu: In carte se vorbeste de o crestere a nivelului de prostaglandine si nu implicit a activitatii prostaglandinelor.
Raspuns propus: A E ACELASI LUCRU EU asa vad treaba!!!
23. Cod intrebare C244013: Care din urmatoarele afirmatii referitoare la entorsele degetelor sunt false ?

A. mecanismul de producere consta în hiperflexie
B. impotenta functionala este completa
C. instabilitatea articulara este întotdeauna prezenta
D. tratamentul entorselor de grd.III este de preferat conservator
E. tratamentul entorselor de grd.III este de preferat chirurgical

Raspuns dat: A, B, C, D
COrecte-- cand nu se precizeaza grad 1 sau 3 le iei si pe cele de la 1 si de la 3

ion
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Thu Oct 30, 2003 2:14 am
Location: in fundu curtii

Postby ion » Tue Nov 18, 2003 5:36 pm

Reaferitor la GR. cu "vasodilatatia periferica" in I.C.dr cred ca voi confundati venele peiferice cu cele SUPERFICIALE. Venele periferice pot sa fie si cele PROFUNDE care sunt in directa legatura cu sistemul CAV INFERIOR(vena CENTRALA) in care in I.C.dr ai aproape INTOTDEAUNA staza si deci VENODILATATIE.
In plus "venodilatatia periferica" poate sa fie unul din mecanismele care duc la instalarea EDEMEMELAR PERIFERICE(alaturi de altele)
mi-am vandut calul si mi-am luat caruta

bodo
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Nov 16, 2003 11:36 pm
Location: De acasa

Postby bodo » Fri Nov 21, 2003 1:50 am

Am si eu o nelamurire.Referitor la un test de la insuficienta respiratorie.Nu ii mai caut acum codul,pt ca eu am cartea.

Test 381.
Hiperventilatia alveolara se caracterizeaza prin :
A.PaCO2<37-43mmHg
B.PaO2 crescuta
C.hipoxemia creste ventilatia prin stimularea chemoreceptorilor periferici
D.creste ventilatia prin stimularea receptorilor vagali aferenti din plamani si caile respirtorii
E.acidoza metabolica creste sensibilitatea chemoreceptorilor periferici la hipoxemie
Raspuns: ACDE

Sunt de acord cu ei la raspunsurile A,C si E.
La rasp. D nu se precizeaza cine creste ventil. prin stim. rec. vagali...In carte scrie ca "numeroase afectiuni pulmonare si insuficienta cardiaca congestiva cresc ventiltia prin stimularea receptorilor vagali aferenti din plamani si caile resp".
In concluzie,raspunsul D nu mi se pare complet si deci e incorect.

Voi ce credeti?

bodo
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Nov 16, 2003 11:36 pm
Location: De acasa

Postby bodo » Fri Nov 21, 2003 2:10 am

Si ar mai fi un test care mi-a dat de furca,tot de la insuficienta respiratorie.
Test 337.
Factori de prognostic negativ in SDRA nu sunt:
A . varsta de 56 ani
B. sepsis sever
C. tulburari severe ale schimburilor gazoase
D. hipoventilatie alveolara
E. varsta de 61 ani

Raspuns:AE
Eu as spune ADE pentru ca nu am gasit hipoventilatia alveolara la factori de prognostic negativ.

Poate ma lumineaza cineva!

User avatar
Alsta
junior
junior
Posts: 63
Joined: Thu Oct 30, 2003 3:45 am
Location: La galere

Postby Alsta » Fri Nov 21, 2003 4:21 am

Da' ce naiba-ti mai pasa cu 48 de ore inainte? Eu am renuntat de mult sa mai incerc sa inteleg ceva. Ia-o si tu ca atare>
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

r121
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Nov 26, 2003 2:19 am

grile gresite pe chirurgie

Postby r121 » Wed Nov 26, 2003 3:11 pm

ce se intampla cu grilele evident gresite?

B54 statia a II-a ganglionara a cui?
B74 este hormono-dependent? in carte scrie ca "pot fi" si ca "66% sunt"

cum vine asta?
toti vorbiti de generalitati! trebuie sa-i lovim cu chestii concrete si extrem de evidente!


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests