GRILE GRESITE - chirurgie

for future reference; read only..
User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

GRILE GRESITE - chirurgie

Postby Draso » Fri Oct 17, 2003 10:43 pm

Eu am parcurs primele 20 de subiecte constiincios si am mai gasit cateva grile gresite. Va rog sa mai postati in continuare ce ati gasit voi si eventual daca nu sunteti de acord cu ce am scris. Se tot discuta in topicuri separate problema grilelor gresite. Poate ar fi mai bine sa avem o chestie centralizata.

Din lipsa de timp nu mai dau tot textul intrebarii ci numai codul, raspunsul dat de ei si ce mi se pare mie corect. Daca ma ajutati o sa mai editez acest post cu ce mai gasiti si voi. Eventual daca am gresit ceva poate imi atrageti atentia. Deci:


Grile dubioase - cu raspunsuri interpretabile. Comentarii mai jos!

C504051 AB - corect -> ABE?
C407033 AB - corect -> A?
C607070 D - corect -> B?
C208003 ABCE - corect -> ABC?
C208013 ACDE - corect -> CDE?
C311026 ABCE - corect -> ABE?
C415032 AB - corect -> ABE?
C517047 ABCE - corect ->ABCDE?
C327030 ABDE - corect -> ABD?
C629070 AC -corect -> ABC?
C231002 BC - corect -> BCD?
C532048 AE - corect -> A?
C243028 BE - corect -> B?
C450042 AE - corect -> E?
C351017 ACE - corect -> AC?
C551054 BD - corect -> BDE?
C553063 ABCD - corect -> ABC?


Grilele au semnul intrebarii pentru ca nu sunt raspunsuri sigure sau sunt interpretabile. Cititi mai jos comentarii si mai dati-va cu parerea. ;)
Last edited by Draso on Sun Nov 09, 2003 11:24 pm, edited 9 times in total.

User avatar
bogdant2000
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Oct 21, 2003 7:54 pm
Contact:

Postby bogdant2000 » Tue Oct 21, 2003 11:10 pm

C302020-B RASPUNS CORECT -BD
God,if you can't make me thin make the others Fat...

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Wed Oct 22, 2003 1:13 am

De acord cu C302020-b,d , dar e o intrebare scoasa din baza de date.Adica in carte nu e.

User avatar
Vaal-inside
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 17, 2003 6:58 pm

Re: Grile care sunt inca gresite in baza de date - Chirurgie

Postby Vaal-inside » Wed Oct 22, 2003 8:42 am

Draso wrote:Eu am parcurs primele 20 de subiecte constiincios si am mai gasit cateva grile gresite. Va rog sa mai postati in continuare ce ati gasit voi si eventual daca nu sunteti de acord cu ce am scris. Se tot discuta in topicuri separate problema grilelor gresite. Poate ar fi mai bine sa avem o chestie centralizata.



Am gasit shi io cateva ... dar astept sa termin toata materia ca sa le postez. Sper sa reusesc asta in timp util....

Spor maXim
Thalita Kummi

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Thu Oct 23, 2003 9:59 pm

Am editat primul post cu completari din urmatoarele 20 subiecte. In cateva zile postez varianta finala cu grilele gresite gasite de mine. So, cine da mai mult? :)

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Comentarii

Postby PLast » Sat Oct 25, 2003 9:48 am

Intrebarea C407033 eu o consider totusi corecta. Iata textul din Harrison:
"el (n.n. pulsus alternans)... se observa cel mai adesea la pacientii cu cardiomiopatii, boala cardiaca ischemica sau cardiopatie hipertensiva." (pg. 1424)
Daca e cardiopatie hipertensiva e normal ca omul acela sa aiba hipertensiune arteriala, nu? Intr-adevar, raspunsul nu e exact, dar...
Cu intrebarea C208003 sunt de acord, dar sunt convins ca e o greseala de tehnoredactare in carte. Cred ca totusi se refera la hiper- si nu hipotiroidii.
La intrebarea C327030, citez, la pag. 1603, Apendicite pelvine: "Polachiuria, disuria, retentia acuta de urina, tenesmele si..."
Acum, tu nu esti de acord cu tenesmele pt ca raspunsul la grila e tenesme vezicale. Tinand cont ca apendicita pelvina se situeaza in hipogastru, cred ca doar de tenesme vezicale poate fi vorba.
In legatura cu intrebarea C532048: "In RCUH se constata o crestere a activitatii prostaglandin-sintetazei cu productie crescuta de prostaglandine." Pai daca numarul lor e crescut, e crescuta si activitatea, nu? E usor interpretabila, intr-adevar... Sa speram ca nu va fi la examen.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sat Oct 25, 2003 5:44 pm

Grila C415032
"Indicatiile tratamentului paliativ in cancerul gastric:
A. Durerile de tip ulceros care nu cedeaza la antispastice sau antisecretorii;
B. Compresiuni asupra organelor vecine sau invazia acestora;
C. Varsta intre 41-50 ani;
D. Debutul insidios;
E. Scaderea ponderala severa."
Corect: A, B... eu zic ca si E...
Textul din Angelescu: "stenoze cardiale sau pilorice cu disfagie majora si respectiv varsaturi ce duc la deshidratare rapida si scadere ponderala."
??? :roll:

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Comentarii

Postby Draso » Sat Oct 25, 2003 11:50 pm

PLast wrote:Intrebarea C407033 eu o consider totusi corecta. Iata textul din Harrison:
"el (n.n. pulsus alternans)... se observa cel mai adesea la pacientii cu cardiomiopatii, boala cardiaca ischemica sau cardiopatie hipertensiva." (pg. 1424)
Daca e cardiopatie hipertensiva e normal ca omul acela sa aiba hipertensiune arteriala, nu? Intr-adevar, raspunsul nu e exact, dar...


E discutabila treaba. Pulsus alternans apare in cardiopatia hipertensiva, iar cei care au cardiopatie hipertensiva au sigur hipertensiune, dar nu si invers, adica se poate sa aiba HTA dar sa nu aiba cardiopatie hipertensiva si in concluzie sa nu aiba pulsus alternans :) deci eu n-as considera corect raspunsul cu hierptensiunea. Ma rog, e o chestie marunta.

Legat de celelalte sunt chestii de interpretare, dar dupa cum spun ei in caz de contestatie o sa se ia litera cartii, iar daca acolo scrie tenesme si nu tenesme vezicale sau hipotiroidie in loc de hiper, cum o sa ii poti contrazice? Oricum, nu sunt chiar asa multe gresite. Sa speram ca nu o sa fie nici in grila de examen.

Am editat postul de sus si am adaugat si C415032 cu care sunt de acord. Ca sa nu fie nici o discutie o sa scriu deasupra lor Grile dubioase si fiecare considera cum vrea raspunsul. Mai bagati :allright:

P.S. Plast, e super fain ce ai facut pe pribac.go.ro!

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sun Oct 26, 2003 9:23 am

Lista X-files continua: 0X

Cod intrebare: C607070
Tabloul clinic al I.C. dr. Include urmatoarele semne si simptome, cu exceptia:
A. Hepatomegalie
B. Distensia venoasa periferica
C. Edeme periferice
D. Dispneea paroxistica nocturna
E. Ascita
Raspuns corect: D
Pagina din bibliografie: 1422"
Textul din Harrison zice asa: "... ortopneea sau dispneea paroxistica nocturna, sunt mai putin obisnuite, mult mai evidente fiind edemele periferice, hepatomegalia de staza si distensia venoasa sistemica, manifestari clinice ale insuficientei cardiace drepte."
Asa ca propun ca raspuns corect: B.

Cod intrebare: C614072
Sindromul Zollinger-Ellison:
A. reprezinta asa-numitul "ulcer endocrin"
B. se asociaza cu hiposecretie clorhidro-peptica
C. se asociaza cu tumori pancreatice insulinosecretante
D. se asociaza cu tumori pancreatice non-insulinosecretante
E. diagnosticul sau se bazeaza pe dozarea secretiei gastrice acide
Raspuns corect: A, D, E
Pagina din bibliografie: 1504
Eu stiam ca se bazeaza pe dozarea gastrinemiei... :roll:

Am mai gasit si ceva grile corecte, dar a caror paginatie nu corespunde cu pagina din bibliografie. Nu le-am mai postat, ca va prindeti voi ce si cum. Spor la toti, in continuare...

P.S. Draso, merci de aprecieri.
Last edited by PLast on Mon Oct 27, 2003 12:05 am, edited 1 time in total.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sun Oct 26, 2003 1:46 pm

:idea: Si nu se opreste aici: :shock:
C351017
Ce metode utilizate in screening-ul cancerului ovarian pot fi retinute din urmatoarele:
A. examenul clinic vaginal si rectal
B. tuboscopia
C. markerii tumorali serici
D. biopsia endometrului
E. sonografia transabdominala
Raspuns: A C E
Eu stiam ca se utilizeaza eco transvaginala si nu transabdominala... :roll: Propun A C - corecte.

C551054
In momentul diagnosticului cancerului ovarian proportia ganglionilor invadati este:
A. 15% în stadiul 0;
B. 24% în stadiul I;
C. 30% în stadiul II;
D. 74% în stadiul III;
E. 90% în stadiul IV;
Rapspuns: B D.
In Angelescu, in stadiul IV este peste 73%... asa ca... interpretabil, nu? :wink:

Over and out... 8)

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sun Oct 26, 2003 6:21 pm

O alta grila discutabila
Cod intrebare: C633065
Sindromul Peutz-Jeghers se caracterizeaza prin:
A. polipi hamartomatosi intestinali, gastrici, duodenali, colici sau extradigestivi;
B. hemoragii digestive superioare repetate;
C. exfolieri ale epidernului;
D. tulburari de tranzit;
E. lentiginoza cutaneo-mucoasa.
Raspuns corect: A, E
Pagina din bibliografie: 1581
:::::: Avand in vedere ca tablou clinic in sdr. PJ este dominat de invaginatii sincrone, e posibila si aparitia unor tulburari de tranzit... nu :?:

C518059
In evolutia colecistitei acute poate apare:
A. plastronul vezicular;
B. abcesul cavitatii veziculare (piocolecist);
C. peritonita biliara;
D. abcesul subhepatic;
E. degenerarea maligna.
:::::: Eu n-am gasit raspunsul D in carte... :roll:

Am postat o lista si pe site :arrow:.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sun Oct 26, 2003 11:34 pm

PLast wrote:Cod intrebare: C614066
ÃŽntretinerea tratamentului cu antagonisti ai receptorilor H2 se face cu:
A. cimetidina în doza de 400 mg la 12 ore
B. ranitidina în doza unica de 150 mg seara
C. famotidina în doza unica de 40 mg seara
D. nizatidina în doza unica de 300 mg/zi
E. controloc, 40 mg/zi
Raspuns corect: B
Pagina din bibliografie: 1505
Eu zic ca e evident A C D, nu?


E vorba de tratamentul de intretinere in care dozele sunt:
-cimetidina 400mg, o data seara, nu la 12h
- famotidina 20mg seara
- nizatidina 150 mg seara
Deci B e corect si nu ACD.

Restul grilelor le-am trecut sus, intradevar sunt discutabile. Le-am pus semnul intrebarii dupa raspunsuri ca sa se vada ca nu sunt batute in cuie.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Mon Oct 27, 2003 12:10 am

:shock: :shock: :shock: Cred ca tre' sa-mi maresc dioptriile la ochelari... :oops: :oops: :oops:
Ai dreptate, am sters-o...

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Mon Oct 27, 2003 11:44 am

Cod intrebare: C243028
Tratamentul luxatiilor tarsometatarsiene consta în
A. artrodeza
B. reducere dupa extensia metatarsianului
C. reducere dupa flexia metatarsianului
D. imobilizare gipsata de 2 saptamâni
E. imobilizare gipsata de 4-8 saptamâni
Raspuns corect: B, E
Pagina din bibliografie: 2300

Raspunsul E nu mi se pare corect, pentru ca imobilizarea in luxatii este de 4 saptamani. Doar daca se asociaza o fractura este de 6-8 saptamani... :roll:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Mon Oct 27, 2003 9:03 pm

Cod intrebare: C219002
Care dintre afirmatiile de mai jos referitoare la tratamentul chistului hidatic hepatic sunt corecte:
A. Chistectomia partiala (Lagrot) este metoda cea mai des folosita si presupune excizia mai mult sau mai putin intinsa din membrana perichistica
B. Chistectomia totala urmata de anastomoza chisto-digestiva este indicata in cazurile in care chistul este situat central
C. Marsupializarea consta in drenajul larg al cavitatii restante la exterior
D. Chistectomia totala poate fi executata cu chistul nedeschis sau dupa deschiderea si evacuarea acestuia
E. Forma alveolara a bolii hidatice hepatice este inevitabil letala
Raspuns corect: A, C, D, E
Pagina din bibliografie: 1846-1847

Eu nu prea vad legatura exacta intre raspunsul E si enunt (adica tratament). Ar avea, mai degraba, legatura cu evolutia si prognosticul in forma alveolara... :?

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Mon Oct 27, 2003 9:33 pm

aa, pai daca o luam asa cu chestii de exprimare si de bun-simtz, sunt atatea si atatea grile contestabile.. multe din ele sunt facute cu picioarele, si parca in alta limba si dupa aia traduse in romaneste de un chinez batut in cap..

deocamdata, ei se rezuma la "scrie in carte" sau nu..

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Oct 27, 2003 10:09 pm

am shi eu o intrebare ...

daca tot le comentatzi, punetzi un X shi pe la grile.h.r ... nu de alta, dar macar pentru faptul ca mi-or prinde shi mie bine cand oi ajunge la ele ...

multzam!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Mon Oct 27, 2003 11:34 pm

Am trecut sus si C243028. Hai sa incercam totusi sa nu ne legam de cele care au raspunsuri care sunt corecte dar care nu raspund exact la intrebare - cum e cea cu chistul hidatic. Sunt foarte multe de genul asta si ne-am pierde in ele, cred ...

Legat de C551054, sunt mai multe intrebari de genul asta. Exemplu:

Cod intrebare: C403040
Tratamentul chirurgical al abcesului pulmonar este indicat:
A. abceselor mari de peste 5 cm diametrul,
B. abceselor mari de peste 6 cm. diametrul
C. abceselor mari de peste 7 cm. diametrul,
D. abceselor mari de peste 8 cm. diametrul.
E. abceselor mari de peste 9 cm diametrul.
Raspuns corect: B
Pagina din bibliografie: 961

Pai daca abcesul peste 6 cm este indicata operatia, cu atat mai mult in cele de 7, 8, 9 cm, nu? Cred ca mai sunt si altele de genul asta, asta am citat-o din memorie.

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Mon Oct 27, 2003 11:38 pm

pai s-o reformuleze! de exemplu, "care dintre urmatoarele nu se regasesc pe lista abceselor care nu se opereaza, cu exceptia?"

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Tue Oct 28, 2003 12:20 am

Auoleooo, pai daca o sa fie intrebarile asa la rez o sa fie jale: "care dintre urmatoarele nu se regasesc pe lista abceselor care nu se opereaza, cu exceptia?" Parca e problema de logica, non (non A) = A (sper ca n-am scris o tampenie prea mare).
Sunt si solutii mai elegante:
a. doar abceselor > 5cm
b. doar abceselor > 6cm
c. doar abceselor > 7cm
...
Oricum am inteles ca nu o sa reformuleze nici o intrebare. Oricum exemplul de mai sus eu un caz fericit pentru ca e cu un raspuns corect si cred ca toata lumea o sa raspunda corect (daca mai stii valoarea exact, of course). Altele insa, gen C551054 pot pune probleme.

O intrebare pentru un "oficial", Victor pe tine te vizam :roll: : Exista sanse ca lista asta sa ajunga cumva la comisie? Cred ca ar fi in interesul ambelor parti sa fie cat mai putine contestatii ...

User avatar
Scorpio
junior
junior
Posts: 32
Joined: Thu Jul 17, 2003 11:34 pm
Location: Sper in drum spre tarile calde cat mai curand :)

Postby Scorpio » Tue Oct 28, 2003 11:45 pm

Draso wrote:Legat de C551054, sunt mai multe intrebari de genul asta. Exemplu:

Cod intrebare: C403040
Tratamentul chirurgical al abcesului pulmonar este indicat:
A. abceselor mari de peste 5 cm diametrul,
B. abceselor mari de peste 6 cm. diametrul
C. abceselor mari de peste 7 cm. diametrul,
D. abceselor mari de peste 8 cm. diametrul.
E. abceselor mari de peste 9 cm diametrul.
Raspuns corect: B
Pagina din bibliografie: 961

Pai daca abcesul peste 6 cm este indicata operatia, cu atat mai mult in cele de 7, 8, 9 cm, nu? Cred ca mai sunt si altele de genul asta, asta am citat-o din memorie.

E o chestie subtila, dar daca raspunzi de exemplu doar D, avand in vedere (de fapt sperand) ca or sa specifice subiectele cu un singur raspuns, atunci inseamna ca un abces de 7 cm nu este de operat! E interpretabil, dar cam asa a fost mereu! :D
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new!

User avatar
Vaal-inside
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 17, 2003 6:58 pm

Postby Vaal-inside » Wed Oct 29, 2003 10:14 am

Draso wrote:
Legat de C551054, sunt mai multe intrebari de genul asta. Exemplu:

Cod intrebare: C403040
Tratamentul chirurgical al abcesului pulmonar este indicat:
A. abceselor mari de peste 5 cm diametrul,
B. abceselor mari de peste 6 cm. diametrul
C. abceselor mari de peste 7 cm. diametrul,
D. abceselor mari de peste 8 cm. diametrul.
E. abceselor mari de peste 9 cm diametrul.
Raspuns corect: B
Pagina din bibliografie: 961

Pai daca abcesul peste 6 cm este indicata operatia, cu atat mai mult in cele de 7, 8, 9 cm, nu? Cred ca mai sunt si altele de genul asta, asta am citat-o din memorie.


Ma Draso de unde draq atata memorie??? Kiar shi codul shi referintza bibliografica..... :shock: Pai vin shi io la Sibiu pentru cat a mai ramas :crazyeyes:
Thalita Kummi

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Wed Oct 29, 2003 12:21 pm

aveti idee daca pe chir s-a intamplat ca si pe medicala cu incurcarea codurilor de la grilele gresite? Sau, macar teoretic, ce e in carte e ceea ce nu s-a contestat pe net?
eu inca inclin sa cred ca nu se va da doar din carte (e doar o parere personala, nu e nici zvon, nici stire, nimic altceva de genul asta!!!).
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Wed Oct 29, 2003 12:34 pm

Se pare ca la chirurgicale nu sunt diferente. Eu am trecut de 3 ori prin grile, o data pe http://www.rezidentiat.ro, o data prin carte si o data prin cele de pe grile.hardnet.ro... Nu am observat nici o diferenta.
In plus, 4080 au fost la inceput, s-au publicat in VM si pe acel fisier 910... 3170 au ramas in carte... Do the math... :)

P.S. Eu cred, totusi, ca se vor da grile din cele NEconstestate... au spus-o de prea multe ori, si in interviu si in VM si in Adevarul si la Realitatea TV... Nu cred ca se risca sa aiba mii de contestatii pe cap... Mai ales la subiectele din Harrison care nu corespundeau nici macar cu bibliografia. Eu zic ca e sigura chestia asta. :!:

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Wed Oct 29, 2003 1:18 pm

PLast wrote:P.S. Eu cred, totusi, ca se vor da grile din cele NEconstestate... au spus-o de prea multe ori, si in interviu si in VM si in Adevarul si la Realitatea TV... Nu cred ca se risca sa aiba mii de contestatii pe cap... Mai ales la subiectele din Harrison care nu corespundeau nici macar cu bibliografia. Eu zic ca e sigura chestia asta. :!:


Eu ma mir cum naiba au reusit sa faca si grile corecte, totushi :?: :idea: ...Cred ca din neatentzie sau din gresheala :idea:

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Wed Oct 29, 2003 4:24 pm

PLast wrote:P.S. Eu cred, totusi, ca se vor da grile din cele NEconstestate... au spus-o de prea multe ori, si in interviu si in VM si in Adevarul si la Realitatea TV... Nu cred ca se risca sa aiba mii de contestatii pe cap... Mai ales la subiectele din Harrison care nu corespundeau nici macar cu bibliografia. Eu zic ca e sigura chestia asta. :!:

Si eu am trecut si prin carte si prin grilele de pe http://www.rez2003.ro si nu am observat nici o diferenta.De asemenea sunt de acord cu Plast ca nu vor da din cele contestate, pentru ca eu le-am urmarit si majoritatea erau interpretabile, neclare sau gresite si a fost bine ca le-au scos pentru ca altfel pateam ca la medicale, unde sunt in continuare grile gresite, neclare sau interpretabile in numar mare.E adevarat ca au scos si cateva intrebari si nu putine, care erau perfect corecte, dar nu cred totusi sa dea din ele.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Thu Oct 30, 2003 12:02 am

Vaal-inside wrote:Ma Draso de unde draq atata memorie??? Kiar shi codul shi referintza bibliografica..... :shock: Pai vin shi io la Sibiu pentru cat a mai ramas :crazyeyes:


Am citat-o din memorie, adica nu am facut o lista speciala cu grile de acest gen, restul ce ai vazut acolo e un simplu paste din memoria (care din pacate nu e a mea :P ) care se numeste clipboard :twisted:

Am mai gasit:

Cod intrebare: C442040
Tratamentul în formele maligne de megacolon ale nou-nascutului consta în:
A. Clisme saptamânale cu ser fiziologic
B. Colostomie când nu se obtine evacuarea meconiului sau scaunului prin clisme
C. Clisme zilnice cu ser fiziologic
D. Coborâre abdomino-perineala în momentul când coplul are greutatea de 7-8 kg
E. Coborâre abdomino-perineala în perioada neo-natala la sugar eutrofic

Raspuns corect: B, C, D, E
Pagina din bibliografie: 2720
Raspunsul E e gresit. Edit - Grila corecta - comentarii mai jos

Cod intrebare: C444032
Instabilitatea rotationala anterolaterala a genunchiului presupune:
A. Rotatie interna care depaseste cu 25 mm planul frontal al genunchiului
B. Ruptura L.I.P.

C. Leziunea ligamentului capsular posterior
D. Leziunea muschiului popliteu
E. Leziunea meniscului intern

Raspuns corect: A, B, C, D
Pagina din bibliografie: 2281
Raspunsurile A si B sunt corecte dar nu oligatoriu, adica in carte scrie ca instabilitatea rot ant-lat apare cand tibia depaseste condilul lateral in plan frontal si atunci sunt leziuni ale m. popliteu si meniscului intern si doar daca depaseste cu 25mm atunci se asociaza si ruptura LIP. Nu e citatul exact din carte, dar cam asta se spune acolo (asta e din memorie :P )

Cod intrebare: C553063
Complicatiile ce pot apare în cursul travaliului în cazul prezentatiei faciale sunt:
A. Rotarea posterioara a craniului cu inclavarea craniului în escavatie;
B. Edemul fetei;
C. Lipsa angajarii craniului;
D. Cresterea diametrului de angajare al craniului;
E. Hidramnios.

Raspuns corect: A, B, C, D
Pagina din bibliografie: 178
In carte scrie ca la prezentatia faciala creste diametrul occipito-mentonier al craniului, care nu este diametrul de angajare (in faciala diametrul de angajare e diam submento-bregmatic), deci eu zic ca D nu e corect.

Any comments? Le trec sus? ;)
Last edited by Draso on Thu Oct 30, 2003 1:34 am, edited 1 time in total.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Oct 30, 2003 1:10 am

Comentarii? Normal... :lol:
Pe rand...
C442040 - Ne uitam la pag. 2720, la tratamentul chirurgical, a 2-a prop. scrie asa: "Procedeul definitiv, fara colostomie, este indicat la un nou-nascut eutrofic..." Interpretabila, dar ati zis ca daca e in carte... :!: E, nu?

C444032 - Pag. 2281, citez (nu complet din memorie :!: ) "...este vorba despre o instabilitate rot. anterolaterala daca deplasarea depaseste 25 mm fiind vorba de o ruptura de LIP, pe langa leziunea LCP si a m. popliteu". Dupa cum poti vedea nu exista virgula intre instabilitate si acel DACA. Deci nu sunt separate. Ruptura LIP si celelalte leziuni nu se produc doar DACA e peste 25 mm, ci instabilitatea apare daca deplasarea e peste 25 mm, iar instabilitatea evidentiaza ruptura LIP... A se vedea si instabilitatea anteromediala, la care lucrurile sunt foarte clare si se va observa diferenta!

C553063 - Cu asta sunt de acord, intr-adevar, DOM nu este diametrul de angajare in faciala. :allright:

Over and out... :twisted:

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Thu Oct 30, 2003 1:30 am

N-am dat textul exact pentru ca ma gandeam ca o sa se inteleaga din ce am zis. Deci la pagina 2281 spune:
Daca rotatia interna a piciorului provoaca trecerea capului fibulei anterior de planul frontal al genunchiului este vorba despre o instabilitate rotationala anterolaterala, daca deplasarea depaseste 25mm fiind vorba despre o ruptura a LIP pe langa leziunea ligamentului capsular posterior si a muschiului popliteu.

Acolo este o virgula :) deci eu inteleg asa:
instabilitate ant-lat = daca fibula trece de planul frontal al genunchiului si atunci exista lez ale lig capsular post si m. popliteu
si in plus
daca deplasarea este peste 25mm coexista si leziuni ale LIP
In fine cred ca nici cel care a scris capitolul n-a analizat asa la virgule textul.

Legat de C442040 ai dreptate, grila e corecta, adica respecta cartea (n-am citit eu cu atentie). E o mica contradictie acolo in carte dar asta e altceva.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Oct 30, 2003 1:39 am

Ah, ca-mi incurc urechile... Facem o analiza gramaticala?
Virgula la mine nu mai e... cu atatea sublinieri si ras-sublinieri. :lol: :lol: :lol:
De acord cu tine... Nu stiu ca sa mai zic... Scrie in carte, nu? 8) :D

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Oct 30, 2003 1:16 pm

Daca tot veni vorba de enunturi incomplete:
Cod intrebare: C552056
Bifati afirmatia corecta privind tratamentul sarcinii ectopice,
A. tratamentul clasic este salpingectomia;
B. interventia de electie este histerectomia;
C. tratamentul conservator este contraindicat;
D. inundatia peritoneala impune incizia tip Pfannenstiel;
E. nu exista tratament medicamentos.
Raspuns corect: A
Pagina din bibliografie: 3150
De unde vom sti noi la examen ca e vorba de o sarcina tubara si nu de una cervicala la care corect este B... :?:
Sper sa fie atenti, ca de nu... :2gunfire:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Oct 30, 2003 7:51 pm

C202013
Tratamentul chirurgical al degeraturilor:
A. in faza acuta are indicatii largi
B. se pot face incizii de decompresiune
C. excizia escarelor trebuie evitata
D. este util dupa delimitarea neta a zonelor de necroza
E. dupa necrectomii se pot aplica grefe de piele libera despicata
Raspuns: B D E
Pagina: 721

Citez "Excizia escarei atunci cand exista un proces infectios sub aceasta..." In restul cazurilor excizia ar trebui evitata, nu? Raspunsul C, eu zic e interpretabil. :roll:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Oct 30, 2003 9:22 pm

C504051
La un pacient cu traumatism toracic, emfizemul subcutanat denota prezenta:
A. unei leziuni pleuropulmonare;
B. unei leziuni traheobronsice;
C. unei fracturi costale;
D. unei leziuni vasculare intratoracice;
E. unui volet costal.
Raspunsuri: A B
Pagina: 825

si E!!! La pag. 829, la diagnosticul voletului scrie clar: "...se remarca cracmente osoase si emfizemul gazos subcutanat..." Da? :)

C504055
Care dintre urmatoarele manifestari clinice ridica suspiciunea unei rupturi traheo-bronsice:
A. pierderea masiva si continua de aer pe tubul de pleurostomie;
B. asocierea pneumotoraxului compresiv cu emfizemul mediastinal;
C. prezenta emfizemului cutanat laterotoracic;
D. prezenta hemo-pneumotoraxului sufocant;
E. prezenta unui pneumomediastin masiv.
Raspunsuri: ABE
Pagina: 835
E - incorect... Eu nu am gasit pneumomediastin masiv, in schimb exista emfizem subcutanat masiv. Si in plus scrie clar: "Asocierea emfizemului mediastinal cu pneumotorax compresiv trebuie sa ridice suspiciunea de leziune traheo-bronsica." Scurt pe 2... Comentarii? 8) :D Pana la urma s-a dovedit a fi corect. Vezi comentariu mai jos.
Last edited by PLast on Sun Nov 02, 2003 11:32 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Thu Oct 30, 2003 11:35 pm

Am editat iar primul post cu ultimele grile. Pana acum sunt 16. Nici nu sunt asa multe sincer sa fiu ...

Inca una mica :)
Cod intrebare: C450042
Care sunt factorii favorizanti în aparitia cancerului de col uterin?
A. debutul precoce al vietii sexuale, înainte de 17 ani
B. parteneri sexuali circumscrisi
C. rapoarte sexuale frecvente
D. nasteri multiple
E. fumatul

Raspuns corect: A, E
Pagina din bibliografie: 3069
Scrie undeva ca precoce inseamna inainte de 17 ani? :mrgreen:

Plast, cred ca doar noi citim pe aici, dar nu-i bai ... baga mare! :)

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Thu Oct 30, 2003 11:50 pm

Acuma iertati-ma ca ma introduc in ciorba voastra, da' daca nu-i cu suparare, ce-s aia parteneri sexuali circumscrisi?! La prima citire am avut impresia ca scrie CIRCUMCISI...
cainii latra, caravana trece

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Oct 30, 2003 11:52 pm

LOL... chiar asa prezidentiat... CIRCUMSCRISI... or fi inscrisi la ceva circa... :lol: :lol: :lol:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Fri Oct 31, 2003 6:57 pm

C422045
Examenul ecografic la politraumatizati poate descoperi fluid in:
A. recesul subsplenic
B. fundul de sac Douglas
C. sinusuri pleurale
D. spatiile parietocolice
E. punga Morison
Raspunsuri: ABCE
Pagina: 651
Aici cred ca trebuia precizat ca e vorba de fundul de sac Douglas la barbat, ala fiind retrovezical, ca la femei, din cate stiu eu, e retrouterin si nu prea poate fi evidentiat prin eco. :!: :?: (rectific - poate fi vizualizat la eco)
Oricum, zic sa n-o trecem la gresite. Am postat-o asa de discutie... :)
Last edited by PLast on Thu Nov 06, 2003 11:13 am, edited 1 time in total.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Fri Oct 31, 2003 7:34 pm

PLast wrote:Aici cred ca trebuia precizat ca e vorba de fundul de sac Douglas la barbat, ala fiind retrovezical, ca la femei, din cate stiu eu, e retrouterin si nu prea poate fi evidentiat prin eco. :!: :?:
Oricum, zic sa n-o trecem la gresite. Am postat-o asa de discutie... :)


Si daca femeia e histerectomizata :?:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Fri Oct 31, 2003 7:57 pm

Ei, vezi, uite la asta chiar nu m-am gandit. :wink: Punct ochit cdarau! :allright:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sun Nov 02, 2003 11:31 pm

In legatura cu C504055, am primit un ajutor si am gasit pana la urma unde scrie si de pneumomediastin masiv... Am zis ca tre' sa-mi iau ochelari... Tot la pag. 835, dar culmea, la rupturi traheo-bronsice extrapleurale... Eu tot imi beleam ochii la alea intrapleurale... :) Asa ca propun, Draso, sa o razi de pe lista... 8)

Dar nu ma las si mai vin cu una noua:
C231002
Importanta antigenului carcinoembrionar consta in:
A. Marker de diagnostic primar
B. Indicator prognostic preoperator
C. Detectarea tumorilor recurente dupa chirurgia primara
D. Diagnosticul metastazelor hepatice
E. Confirmarea nerezecabilitatii tumorii.
Raspunsuri: B C
Pagina: 1716

:idea: Avand in vedere ca enuntul nu precizeaza ca e vorba de cancer de rect, iata ce scrie la colon, pg. 1676: "Determinarea ACE. Un nivel ridicat sugereaza metastaze hepatice chiar daca examinarile imagistice sunt negative." Deci e important pentru diagnosticul meta hepatice... zic eu... Voi? :?:


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests