GRILE GRESITE - chirurgie

for future reference; read only..
User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Tue Nov 11, 2003 2:33 pm

PLast wrote:Comentarii pe baza grilelor de mai sus:
C518046: In colecistita cronica pot surveni pusee acute, manifestari de colecistita acuta, mai ales daca e vorba de forma litiazica, in care calculii pot migra sau da alte complicatii. Deci, pe un fond dureros (moderat) in hipocondrul drept, la acesti pacienti poate apare si colica.


Mersi pt. raspuns!
Dar grila ramanea cel putin discutabila, deoarece o afectiune cronica ramane o afectiune cronica! trenanta, in care manifestarile sunt predominant dispeptice, peretii devenind scleroatrofici, fibrozati, pierzandu-si capacitatile contractile-deci nu prea mai dau COLICA :?
Intradevar, pot apare complicatii perforative - dar tot nu Colica!
Asta e oricum!? Intradevar sunt alte grile mult mai discutabile.(Dupa mine cea mai idioata e :
"C418043 ( multiplu ) - vezi raspuns

Question: Colecistectomia laparoscopica este contraindicata la bolnavii:
A. peste 50 de ani
B. cu interventii chirurgicale supramezocolice
C. cu evisceratie
D. cu plastron vezicular
E. cu eventratie
Rasp. B,D "
La asta nu astept nici un raspuns, ca e prea EVIDENT)
BAFTA!

User avatar
Alsta
junior
junior
Posts: 63
Joined: Thu Oct 30, 2003 3:45 am
Location: La galere

Postby Alsta » Tue Nov 11, 2003 4:46 pm

class wrote:Mersi pt. raspuns!
Dar grila ramanea cel putin discutabila, deoarece o afectiune cronica ramane o afectiune cronica! trenanta, in care manifestarile sunt predominant dispeptice, peretii devenind scleroatrofici, fibrozati, pierzandu-si capacitatile contractile-deci nu prea mai dau COLICA :?
Intradevar, pot apare complicatii perforative - dar tot nu Colica!
Asta e oricum!? Intradevar sunt alte grile mult mai discutabile.(Dupa mine cea mai idioata e :
"C418043 ( multiplu ) - vezi raspuns

Question: Colecistectomia laparoscopica este contraindicata la bolnavii:
A. peste 50 de ani
B. cu interventii chirurgicale supramezocolice
C. cu evisceratie
D. cu plastron vezicular
E. cu eventratie
Rasp. B,D "
La asta nu astept nici un raspuns, ca e prea EVIDENT)
BAFTA!


Asta e intrebarea mea, nu dau voie nimanui sa raspunda! Astia e rude bune cu Mengele, asa ca vara trocarele si in ai eviscerati, si in ai eventrati! Sange sa curga, ca boi is destui! Stiu ca n-am fost taman la obiect, da' nici io nu mai pot....
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Tue Nov 11, 2003 4:54 pm

almitroi wrote:Asta e intrebarea mea, nu dau voie nimanui sa raspunda! Astia e rude bune cu Mengele, asa ca vara trocarele si in ai eviscerati, si in ai eventrati! Sange sa curga, ca boi is destui! Stiu ca n-am fost taman la obiect, da' nici io nu mai pot....


:peace: :bluelaugh:

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Tue Nov 11, 2003 11:12 pm

In lumina celor spuse de Victor aici Ar trebui sa organizam o lista finala pe care s-o prezentam celor din comisie. Pentru ca nu sunt asa multe eu zic ca e rezonabil sa le dam pe toate care sunt cu dubiu. Nu cred ca o sa treaca de 30-35 grile.

Din cauza dial-up-ului mi-e greu sa urmaresc toate comentariile de pe grile.hardnet.ro. PLast tu ai fost cel mai activ in acest topic, :allright: poate ne mai ajuti o data pe toti si faci o centralizare si cu cele de acolo (o parte am vazut ca le-ai postat deja pe aici).

E o chestie faina ca au acceptat sa primeasca sugestii. Si cred ca o sa si tina cont de ele, pana la urma le convine si lor sa nu fie contestatii prea multe.

mycroptics
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Jul 09, 2003 6:35 pm

GRILE GRESITE-chrurgie

Postby mycroptics » Tue Nov 11, 2003 11:49 pm

Cod intrebare: C217001
Cauze de icter mecanic dobandit sunt:
A. Litiaza restanta
B. Litiaza parahidatica
C. Stenoze oddiene functionale
D. Colestaza extrahepatica idiopatica
E. Compresiuni extrinseci inflamatorii

Raspuns corect: A, B, C, E
Pagina din bibliografie: 2046

De ce nu si D?

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Re: GRILE GRESITE-chrurgie

Postby class » Wed Nov 12, 2003 12:09 am

mycroptics wrote:Cod intrebare: C217001
Cauze de icter mecanic dobandit sunt:
A. Litiaza restanta
B. Litiaza parahidatica
C. Stenoze oddiene functionale
D. Colestaza extrahepatica idiopatica
E. Compresiuni extrinseci inflamatorii

Raspuns corect: A, B, C, E
Pagina din bibliografie: 2046

De ce nu si D?


Pt. ca e INTRAhepatica

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Wed Nov 12, 2003 11:53 am

Draso wrote:Din cauza dial-up-ului mi-e greu sa urmaresc toate comentariile de pe grile.hardnet.ro. PLast tu ai fost cel mai activ in acest topic, :allright: poate ne mai ajuti o data pe toti si faci o centralizare si cu cele de acolo (o parte am vazut ca le-ai postat deja pe aici).

OK, m-am apucat de treaba... Lista cu grile e deja facuta, dar din cate am inteles vrei sa le introducem pe toate la care pot fi dubii in interpretare. Pana dupa-masa sper sa termin lista si o pagina web cu enuntul si comentariile pe marginea grilelor... Va anunt cand e gata.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Wed Nov 12, 2003 2:25 pm

Gata, am fost mai harnic decat ma asteptam... :)
Lista e gata si postata pe http://www.pribac.go.ro/grile_error.htm
Deocamdata sunt 26 de grile, dar eu zic ca lista sa ramana deschisa pana cel tarziu Duminica dupa-masa, cand i-o predam lui Victor... din cate am inteles conferinta e luni, nu? Ce zici Victore?
Daca mai are cineva propuneri sau vreti sa scot vreuna... postati!

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Wed Nov 12, 2003 7:10 pm

Am si eu cateva, asa zise grile PROBLEMA, in afara de lista cu cele 26 de pe http://www.pribac.go.ro/grile_error.htm (apropo, foarte fain facut :allright: ) :

Cod intrebare: C338028
Urmatoarele manifestari clinice în traumatismele splinei sunt adevarate:
A. Frecvent, socul initial raspunde temporar la terapia volemica, pacientul ramânând cu instabilitate hemodinamica
B. La un traumatizat, durerea în hipocondrul stâng si/sau flancul stâng, cu iradiere în umarul stâng, pledeaza pentru o leziune splenica
C. La un traumatizat, durerea din hipocondrul stâng, iradiata subscapular stâng sau la baza gâtului, pledeaza pentru o leziune splenica
D. Sensibilitatea la palpare sau decompresiunea hipocondrului stâng cu sau fara aparare sau contractura musculara, pledeaza pentru leziune splenica
E. Febra cu valori mari la un traumatizat sugereaza o leziune splenica.
Raspuns corect: A, B, C, D
Pagina din bibliografie: 2067
Raspunsul D e incorect atribuit unei leziuni splenice, reprezinta o leziune de organ cavitar asociata unei leziuni splenice.Nu s-a respectat punctuatia frazei din carte cand s-a alcatuit grile.

Cod intrebare: C311019
Tratamentul chirurgical al pseudochistilor pancreatici se face prin:
A. Drenaj extern
B. Chisto-gastrostomie
C. Wirsungo-jejunostomie
D. Chisto-duodenostomie
E. Chisto-jejunostomie cu ansa in"Y"

Raspuns corect: A, B, D, E
Pagina din bibliografie: 2006
Dupa parerea mea raspunsul A este gresit, deoarece si din text se subintelege si e normal sa fie asa, "drenajul extern" nu face parte din tratamentul chirurgical ci din "metode concurente" cum se exprima in Angelescu.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Wed Nov 12, 2003 7:58 pm

Referitor la grilele de mai sus...
Prima e la fel cu o grila-problema de la entorse. Eu nu ma introduc in chestiuni de gramatica, unde e cu punctuatie, virgula, etc. Textul enumera cateva semne ce releva o leziune splenica si apoi urmeaza acea paranteza. Eu zic ca totusi o putem lua de buna.
A doua intrebare... caile concurente fac parte din capitolul "Tratament chirurgical" si nu sunt un capitol de separat. :!: :?:

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Wed Nov 12, 2003 9:58 pm

In legatura cu contestatiile la grile, as avea cateva sugestii pt. PLast:
---la grilele C317021, C517050, C617078 (cu triada Charcot )--cred ca nu ar trebui sa facem contestatii dupa ce scrie in alte carti, si sa ne limitam la informatiile "stiintifice" :lol: din Angelescu(adica sa corectam grilele care nu respecta Bibliografia de concurs).
---C231002 ---explicatia e corecta, dar ai pus la raspunsuri corecte E in loc de D,deci corect B,C,D

Vreau sa te FELICIT pt. efortul depus! :allright:
Bafta!

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Wed Nov 12, 2003 11:04 pm

Legat de grilele cu triada Charcot sunt de acord cu Class. Trebuie sa mergem pe ceea ce scrie in carte, din pacate ....

In rest ai facut o super treaba (ca de obicei)! O sa ma mai uit prin listele mele dar in principiu cred ca astea sunt ...

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu Nov 13, 2003 1:35 am

PLast, daca tot ai facut centralizarea, mai ai loc si timp si de asta:

http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?p ... ight=#5976

daca nu, sa-l pun la mine ... dar acu nu mai sunt in stare sa fac nimic ... maine eventual ...
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Nov 13, 2003 2:39 am

2460 (Cartea de teste)

Cod intrebare: C343034
În luxatia de sold anterioara înalta (pubiana) membrul inferior este în:
A. Rectitudine
B. Adductie
C. Abductie
D. Rotatie interna
E. Rotatie externa

Raspuns corect: A, C, E
(desi scrie in carte "abductie accentuata" in figuri se vede clar ca e ADDUCTIE, membrul inferior LUXAT fiind apropiat de linia mediana, asa ca eu zic: eu zic A, B, E)
Pagina din bibliografie: 2295


2455 (Cartea de teste)

Cod intrebare: C543010
În luxatia anterioara înalta (pubiana) de sold întâlnim urmatoarele semne:
A. Flexia soldului;
B. Rectitudinea soldului;
C. Rotatia externa a soldului;
D. Abductia soldului;
E. Rotatia interna a soldului.

Raspuns corect: B, C, D (aceeasi explicatie: propunerea mea: B, C.)
Pagina din bibliografie: 2295

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Thu Nov 13, 2003 2:55 am

cdarau wrote:2460 (Cartea de teste)

Cod intrebare: C343034
În luxatia de sold anterioara înalta (pubiana) membrul inferior este în:
A. Rectitudine
B. Adductie
C. Abductie
D. Rotatie interna
E. Rotatie externa

Raspuns corect: A, C, E
(desi scrie in carte "abductie accentuata" in figuri se vede clar ca e ADDUCTIE, membrul inferior fiind apropiat de linia mediana, asa ca eu zic: eu zic A, B, E)
Pagina din bibliografie: 2295


Nu cred ca ai dreptate!
Daca faci un mic exercitiu de imaginatie(dar si practic), o sa descoperi ca in momentul in care ai mb.pelvin in rotatie Externa(cu care cred ca esti de acord ca se produce in lux.ant) nu prea poti sa mai faci adductie!
Sincer nu m-am mai uitat pe pozele din carte,asa ca nu pot sa zic daca sunt gresite.
Dar, oricum grila e corecta!

Bafta!

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Nov 13, 2003 2:58 am

class wrote:
cdarau wrote:2460 (Cartea de teste)

Cod intrebare: C343034
În luxatia de sold anterioara înalta (pubiana) membrul inferior este în:
A. Rectitudine
B. Adductie
C. Abductie
D. Rotatie interna
E. Rotatie externa

Raspuns corect: A, C, E
(desi scrie in carte "abductie accentuata" in figuri se vede clar ca e ADDUCTIE, membrul inferior fiind apropiat de linia mediana, asa ca eu zic: eu zic A, B, E)
Pagina din bibliografie: 2295


Nu cred ca ai dreptate!
Daca faci un mic exercitiu de imaginatie(dar si practic), o sa descoperi ca in momentul in care ai mb.pelvin in rotatie Externa(cu care cred ca esti de acord ca se produce in lux.ant) nu prea poti sa mai faci adductie!
Sincer nu m-am mai uitat pe pozele din carte,asa ca nu pot sa zic daca sunt gresite.

Dar, oricum grila e corecta!

Bafta!


Pai cum nu poti fi cu membrul inferior in rotatie externa si sa-l tii in acelasi timp in adductie?
Il tii apropiat de linia mediana (adductie) cu varful spre exterior (rotatie externa)!
Uita-te pe figuri!

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Thu Nov 13, 2003 3:34 am

cdarau wrote:
Pai cum nu poti fi cu membrul inferior in rotatie externa si sa-l tii in acelasi timp in adductie?
Il tii apropiat de linia mediana (adductie) cu varful spre exterior (rotatie externa)!
Uita-te pe figuri!


Dar esti de acord ca trebuie sa te caznesti nitel :lol: ,si nu prea il vad pe saracu'om cu luxatie de sold tragand cu mana de picior, doar ca sa arate ca e grila gresita! :D (Asta ca sa mai glumim nitzel!,fara suparare)

Nu,acum serios, imagineaza-ti cum iese capul femural din articulatie,in lux.ant. si o sa vezi ca miscarea naturala e de ABDUCTIE!

Apropo, m-am uitat in carte si cred ca si desenul e corect!(uita-te mai bine la pag.2296--si o sa vezi ca omu' e nitel "cracanat" :oops: ;nu au exagerat mai mult ca sa nu zicem ca e in flexie)

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Nov 13, 2003 3:40 am

class wrote:Apropo, m-am uitat in carte si cred ca si desenul e corect!(uita-te mai bine la pag.2296--si o sa vezi ca omu' e nitel "cracanat" :oops: ;nu au exagerat mai mult ca sa nu zicem ca e in flexie)


Nu crezi ca e o diferentza prea mare intre "nitzel cracanat" si "abductzie accentuata" :?:

"Cracanat" accentuat e in luzatzia anterioara joasa, ia uita-te in figura !

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Thu Nov 13, 2003 3:55 am

cdarau wrote:Nu crezi ca e o diferentza prea mare intre "nitzel cracanat" si "abductzie accentuata" :?:

"Cracanat" accentuat e in luzatzia anterioara joasa, ia uita-te in figura !


Poate ca ai dreptate, dar asta scrie in carte si nu cred ca suntem la topicul cu informatii "stiintifice" ,iar in grila pe care ai citat-o scrie Abductie si ATAT (observ ca acum esti de acord ca e in abductie)

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Nov 13, 2003 3:59 am

Dupa figuri de "ADDUCTIE" si dupa text e "ABDUCTIE ACCENTUATA" :idea:

Pt mine e o grila discutabila :idea:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Nov 13, 2003 9:04 am

Am scos cele cu triada Charcot si cea care se leaga de colitele virale... Si uite asa au mai ramas 22. Ce ziceti cea cu interventia laparoscopica in eventratie sau evisceratie s-o lasam? In carte astea nu intra la contraindicatii... :wink:
cdarau, sorry, da' luxatiile posterioare sunt in adductie, cele anterioare sunt in abductie... vezi si fig. 14a de la pag. 2296.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Nov 13, 2003 11:11 am

PLast wrote:cdarau, sorry, da' luxatiile posterioare sunt in adductie, cele anterioare sunt in abductie... vezi si fig. 14a de la pag. 2296.


Excuse-moi, PLast: poate ca azi-noapte am fost obosit, dar dimineatza mai m-ai uitat de cateva ori pe figuri si pe text, INTRE CARE EXISTA O COTRADICTIE CLARA !
Textul mai complet e asa: "in luxatia anterioara inalta (pubiana) membrul inferior este IN RECTITUDINE, rotatie externa si ABDUCTIE ACCENTUATA !

Schema luxatiilor soldului dupa Orator (pag. 2295) si figura de la pag. 2296 CONTRAZIC TEXTUL :idea:

Raman la parerea ca e o grila interpretabila!

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Thu Nov 13, 2003 2:00 pm

Scuzati-ma ca ma introduc in ciorba voastra, dar orice ar arata desenele alea, rectitudinea e una si abductia e alta si in luxatia anterioara inalta bolnavul are membrul in RECTITUDINE (adica e in extensie si din genunchi si din articulatia soldului si nu flectat ca in lux anterioara joasa ; rectitudinea nu inseamna neaparat sa fie perpendicular pe sol) si in acelasi timp si in ABDUCTIE accentuata (adica in plan frontal membrul este departat de corp in lateral, ca si cum ar face o schema de balet !?).E destul de CLAR.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Nov 13, 2003 2:14 pm

irinel wrote:Scuzati-ma ca ma introduc in ciorba voastra, dar orice ar arata desenele alea. E destul de CLAR.


NU :idea:

Desenele alea sunt din Revista "Arici-Pogonici" :?:

Cum adik "orice ar arata ele" :?: Normal ca RECTITUDINEA nu e ABDUCTIE ACCENTUATAsi nici FLEXIE, dar IMAGINILE ARATA CU TOTUL ALTCEVA, CE DRAQ :!: :!: :!:

Deci, GRILELE SUNT DISCUTABILE :idea: putand fi combatute cu informatii din TRATAT bazate pe desenele explicative :idea:

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Thu Nov 13, 2003 3:01 pm

1.Ei n-au facut grilele dupa desene.
2.Mie mi se pare foarte logica asocierea RECTITUDINE + ABDUCTIE (avand in vedere ca pacientul are luxat soldul ; in mod normal nu se prea poate, decat daca are articulatiile maleabile, daca e ceva circar, ai si tu dreptate aici, dar noi nu ne referim la pacienti "intregi") si explicatia de mai sus pe care am scris-o mi se pare plauzibila.
3.Daca vrei sa o contesti, contest-o ; cu cat raman mai putine grile valabile cu atat mai bine pt toata lumea, inclusiv pt mine.
4.Ce mi-e frica e ca nu astea o sa ne manance ci altele o sa ne vina de hac ; dar bineinteles ca sunt de acord ca doar prin contestatii se poate tinde spre un rezidentiat CORECT.Intrebarea este daca o sa si reusim sa fie CORECT.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Nov 13, 2003 4:08 pm

irinel wrote:1.Ei n-au facut grilele dupa desene.


Pai normal ca NU au facut grilele dupa desene :idea: Dar si desenele sunt bibliografie oficiala :idea:

Au luat cuvant cu cuvant din Tratat si au copiat uneori si greselile de tehnoredactare :idea: (Vezi in grilele propuse "peritonite cu "P"UNGI" in loc de cu "fungi"

Sunt doua grile interpretabile asa ca MERITA DIN PLIN incluse pe acea lista :idea:

Nu strica deloc :idea:

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Thu Nov 13, 2003 4:24 pm

cdarau wrote:Au luat cuvant cu cuvant din Tratat si au copiat uneori si greselile de tehnoredactare
Sunt doua grile interpretabile asa ca MERITA DIN PLIN incluse pe acea lista :idea:
Nu strica deloc :idea:

Aici ai perfecta dreptate.Parca au fost beti :drinking: :silly: cand au facut grilele.Si la noi, ca la noi, dar sa vezi ce au facut pe medicale, efectiv si-au batut joc de saracii aspiranti la posturile deosebit de avantajoase de rezidenti.Ce mi-e frica sa nu faca asa si cand aleg grilele pt caietul de examen.Eu nu ii vad sa verifice grila cu grila :shock: in noaptea aia sa vada daca e gresita sau interpretabila;o data pt ca nu au rabdare (de.. sunt ditamai universitarii) si in al doilea rand ca habar n-au ce scrie in cartile alea.Degeaba scrie la intrebrea X pagina din bibliogr Y.Daca nu stii ce scrie pe pagina s-ar putea sa cauti cam multisor pana gasesti, mai ales pe paginile stufoase din Harrison.
Cum zicea cineva pe grile.hardnet.ro : la grila aia unde raspunsul D si E e trecut in dreptul enuntului, l-au lasat asa si in carte (doar au dat copy-paste) si sa vedeti ca si la examen, daca pica, tot asa o s-o gasim :idea: :reject: :hammer: :snipersmile: :2gunfire:
Last edited by irinel on Thu Nov 13, 2003 4:28 pm, edited 2 times in total.

Mishale
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 13, 2003 3:20 pm
Location: Bacau
Contact:

Postby Mishale » Thu Nov 13, 2003 4:25 pm

PLast wrote:Gata, am fost mai harnic decat ma asteptam... :)
Lista e gata si postata pe http://www.pribac.go.ro/grile_error.htm
Deocamdata sunt 26 de grile, dar eu zic ca lista sa ramana deschisa pana cel tarziu Duminica dupa-masa, cand i-o predam lui Victor... din cate am inteles conferinta e luni, nu? Ce zici Victore?
Daca mai are cineva propuneri sau vreti sa scot vreuna... postati!



Salutari la toti! Sunt nou inscrisa pe forum, dar va urmaresc de ceva vreme. Ma bucur sa vad ca mai sunt oameni in tara asta care iau atitudine si schimba ceva (in bine!) atunci cand tot felul de aberatii venite de "sus" incearca sa ne infunde. Va felicit si, cu riscul de a parea "lacrimogena", va port multumiri in suflet.
Am vazut grilele propuse spre contestare(cele 22) si sunt de acord cu comentariile aduse (o parte din grilele "interpretabile" mi-au pus si mie rabdarea la incercare, iar peste celelalte am trecut repede din neatentie). Mai adaug una :
COD 344026: Fizioterapia cu ultrasunete folosita in tratamentul entorselor are ca efect:
A.Dispersia hematomului local
B.Stimularea circulatiei in zona afectata
C.Accelerarea cicatrizarii
D.Combaterea osteoporozei
E.Scaderea activitatii musculare periarticulare
Raspuns corect: A B. Eu propun si D (chiar daca luat mot-a-mot din text rezulta doar primele 2 variante ca fiind corecte; pe aceeasi pagina dar pe coloana din stanga, la metodele de combatere a osteoporozei sunt trecute: fizioterapia cu ultrasunete si diatermice).
Referitor la mult-discutata grila din Ancar cu diametrul promontosubpubian de 11cm este o greseala de text, desenul alaturat aratand ca e vorba despre diametrul promontosuprapubian.Dar grila respecta textul, nu-i asa ?
Multumesc anticipat pentru comentarii.

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Thu Nov 13, 2003 5:03 pm

cdarau wrote:Sunt doua grile interpretabile asa ca MERITA DIN PLIN incluse pe acea lista :idea:

Nu strica deloc :idea:


BA STRICA!

Pt. ca daca noi includem intre grilele contestate si pe cele la care NU ai ce sa contesti( cdarau nu ti se pare ca esti cam singurul!?), atunci o sa para o dovada de NESERIOZITATE care o sa impieteze asupra atentiei pe care stimabilii domni profesori o s-o acorde celor pe drept contestabile!

Grila respectiva zice de ABDUCTIE(doar atat, NU exagerata sau fortata sau altfel...), poza arata un om cu piciotul in ABDUCTIE, in text scrie de ABDUCTIE (chiar daca exagerata). DECI NU ai ce sa CONTESTI!

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Diatermice?

Postby Doftoroiu` » Thu Nov 13, 2003 5:08 pm

Salutare tuturor, si bafta la Rezi ! :byebye:
E prima oara cand aud de "diatermice", probabil ati scris voi gresit, ca altfel, inseamna ca aia care au facut cartzile sunt manga! :drinking: :crazyeyes: :new-bday:
Si, sincer sa fiu, la FKT nu prea am auzit de rolul ultrasunetelor in osteoporoza, ca alea au mai mult rol in provocarea de microshockuri tisulare, ceea ce ar fi cam aiurea in osteoporoza. Or fi vrut sa spuna despre Diapulse (curentzii de inalta frecventza). Oricum, cred ca, avand in vedere tipul concursului ("ca-n carte 100%), astfel de pareri ca ale mele n-au nici un rost :?:

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Nov 13, 2003 5:10 pm

class wrote:
cdarau wrote:Sunt doua grile interpretabile asa ca MERITA DIN PLIN incluse pe acea lista :idea:

Nu strica deloc :idea:


BA STRICA!

Pt. ca daca noi includem intre grilele contestate si pe cele la care NU ai ce sa contesti( cdarau nu ti se pare ca esti cam singurul!?), atunci o sa para o dovada de NESERIOZITATE care o sa impieteze asupra atentiei pe care stimabilii domni profesori o s-o acorde celor pe drept contestabile!

Grila respectiva zice de ABDUCTIE(doar atat, NU exagerata sau fortata sau altfel...), poza arata un om cu piciotul in ABDUCTIE, in text scrie de ABDUCTIE (chiar daca exagerata). DECI NU ai ce sa CONTESTI!


Vezi ca ai doar UN OCHI si NICI MACAR CU ALA NU VEZI BINE :idea: Cred ca de aici tzi se trag si tulburarile de gandire :idea:

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Vai!

Postby Doftoroiu` » Thu Nov 13, 2003 5:15 pm

Hopaaaaa,se apropie examenul si unii din voi dau in clocot! :microwave:

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Thu Nov 13, 2003 5:17 pm

class wrote:Dupa mine cea mai idioata e :
"C418043 ( multiplu ) - vezi raspuns

Question: Colecistectomia laparoscopica este contraindicata la bolnavii:
A. peste 50 de ani
B. cu interventii chirurgicale supramezocolice
C. cu evisceratie
D. cu plastron vezicular
E. cu eventratie
Rasp. B,D "
La asta nu astept nici un raspuns, ca e prea EVIDENT)

Daca e sa o contestam pe asta, atunci si urmatoarea e la fel :
Cod intrebare: C404041
Contraindicatiile toracotomiei sunt:
A. hemotorax mic sau mediu
B. scleroemfizemul pulmonar
C. pneumomediastin in absenta unor leziuni traheobronsice
D. leziuni ale esofagului toracic
E. astmul bronsic

Raspuns corect: A, C
Pagina din bibliografie: 844
Adica sa inteleg ca in astmul bronsic e indicata (si poate de prima intentie) toracotomia :?:
Eu cred ca batem tastele degeaba pentru ca vom gasi grile de astea la nesfarsit.Trebuie sa le luam ca ei si GATA :!:

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Thu Nov 13, 2003 6:01 pm

cdarau wrote:Vezi ca ai doar UN OCHI si NICI MACAR CU ALA NU VEZI BINE :idea: Cred ca de aici tzi se trag si tulburarile de gandire :idea:


BAI FLACAU, tulburari de gandire ai TU, + cele de VEDERE , daca nu esti capabil sa VEZI o imagine clara!!

Abductie nu insemna numai SPAGAT( poate pe la tine in cartier!).
Uita-te de 2 ori inainte de a scrie sau poate ai "tulburari"
Eu Nu te-am jignit pe tine, dar daca nu poti sa pastrezi un ton civilizat si sa accepti criticile , asta da dovada caracterului tau!

De aswtfel de caractere e plina medicina romaneasca, si nu m-ar mira sa te regasesc printre cei care fac grile TAMPITE pentru rezidentiatul de anu' viitor! (asta in conditiile in care iei ex.anu'asta,lucru pe care t-il doresc)

Bafta!

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Nov 13, 2003 6:15 pm

Da, irinel, ai dreptate. Si eu zic sa le contestam "a la book", asa ca am scos si cea cu eventratii. Sper sa nu le raspundem si asta pacientilor cand vom fi rezidenti. :lol:
Referitor la ultrasunete, nu stiu ce sa zic, Doftoroiu' le are cu fiziokineto-terapia... textul e text... "mot-a-mot". :twisted:
cdarau si class, NU va mai certati si fara jigniri!

User avatar
yula
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Jul 27, 2003 7:18 pm
Location: http://www.rezidentiat.ro
Contact:

Postby yula » Thu Nov 13, 2003 6:27 pm

Cod intrebare: C603075
Abcesul pulmonar se caracterizeaza prin:
A. Febra în platou
B. Focare circumscrise de inflamatie supurativa
C. Curba ponderala descendenta
D. Bronhoree purulenta si fetida
E. Dispnee de repaus
Raspuns corect: B, D Pagina din bibliografie: 953-954

Abcesul pulmonar este inclus in categoria supuratiilor bronhopulmonare. Din definitia supuratiei bronhopulmonare (p 953): "cuprinde un grup heterogen de afectiuni... care se caracterizeaza prin: ....prezenta sdr. supurativ clinic (febra, slabire in greutate, ....".
Propun si C corect.

Cod intrebare: C204011
Plagile pleuropulmonare se caracterizeaza prin:
A. Pot fi penetrante cand este interesata pleura
B. Pot fi penetrante cand este interesata pleura cu afectarea celorlalte viscere toracice
C. Ventilatia nu este compromisa
D. O complicatie majora o reprezinta embolia gazoasa
E. Hemopneumotoraxul reprezinta consecinta cea mai frecventa

Raspuns corect: A, B, D, E Pagina din bibliografie: 838-839
P. 838: "Pneumotoraxul si/sau hemotoraxul, frecvent in asociere (hemopneumotorax) reprezinta consecinta cea mai frecventa a plagilor pleuropulm."
Eu inteleg ca cele mai frecvente sint pneumotoraxul si/sau hemotoraxul, si nu hemopneumotoraxul......deci E eventual incorect ?

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Nov 13, 2003 7:45 pm

C603075: Intr-adevar si eu ma gandeam la intrebarea asta ca C ar putea fi corecta, mai ales ca - pe langa definitia amintita de yula - intre criteriile de reusita a tratamentului in abcese este inclusa si "cresterea in greutate". Nu stiu ce sa zic, enuntul se refera la "caracteristica" abcesului, ori scaderea in greutate intra la toate supuratiile... Alte pareri?
C204011: Eu o vad totusi corecta... sper sa nu facem si aici "teoria virgulei" :)

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Nov 13, 2003 7:58 pm

class wrote:BAI FLACAU, tulburari de gandire ai TU, + cele de VEDERE , daca nu esti capabil sa VEZI o imagine clara!!

Abductie nu insemna numai SPAGAT( poate pe la tine in cartier!).
Uita-te de 2 ori inainte de a scrie sau poate ai "tulburari"
Eu Nu te-am jignit pe tine, dar daca nu poti sa pastrezi un ton civilizat si sa accepti criticile , asta da dovada caracterului tau!


NO COMMENT :idea: Am explicat deja de m-am plictisit care e parerea mea. Cei care sunt interesati sper ca s-au lamurit.

Daca vor fi oameni ca si Class in Comisia de Rezi tot ceea ce s-a facut aici e in zadar :idea: Pacat...

Iti doresc ceea ce-mi doresti si tu :wink:

User avatar
class
junior
junior
Posts: 43
Joined: Tue Sep 30, 2003 8:55 pm
Location: ce conteaza?!

Postby class » Thu Nov 13, 2003 8:02 pm

Merci! :byebye:

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Thu Nov 13, 2003 11:28 pm

Sincer sa fiu nici eu nu cred ca trebuie contestata grila cu adductie si abductie. Desenul e o chestie foarte interpretabila ... figura cu omul e diferita de cea cu coxalul si femurul de langa in sensul ca in figura cu omul e luxat piciorul stang la ambele luxatii anterioare (la cea intalta se poate vedea clar rotatia externa la stg iar la cea joasa e iarasi clar piciorul stang in abductie flexie si rotatie externa) iar in figura e prezentat coxalul drept la ambele cu luxatii.

Totusi daca in figura cu omul nu e evidenta abductia in figura cu coxalul se vede clar ca e vorba de abductie dupa directia femurului. Eu cred ca e corect precizat abductie, iar textul e cat se poate de clar. Si cred ca n-ar trebui contestata pentru ca am putea fi considerati neseriosi la o adica. Parerea mea :roll: Si haideti totusi sa incercam sa discutam civilizat. Nu obtinem nimic daca ne certam.

Mai am o sugestie legat de lista. Nu stiu in ce forma o sa fie prezentata celor din comisie dar cred ca ar fi bine sa precizam raspunsul propus de noi doar in cazul celor fara dubiu (de ex. cea din complicatiile nasterii cu diametrul de angajare) iar la celelalte sa spunem doar ca e grila intepretabila.
Astfel am avea mai multe sanse ca cele interpretabile sa nu fie incluse deloc in grila de examen iar cele gresite sa fie introduse dar cu raspunsul corect. Asta i-ar dezavantaja pe cei care au tocit grilele ... Ce ziceti?


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests