Despre grilele pentru rezidentiat

for future reference; read only..

Ce parere aveti despre disponibilitatea si accesul la baza de date cu GRILELE pentru examenul de Rezidentiat 2003?

PUBLICE, disponibile pe Internet
43
63%
PUBLICE, prin intermediul unor carti speciale
3
4%
Cat mai SECRETE POSIBIL !!!
22
32%
 
Total votes: 68

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Jul 21, 2003 10:33 pm

Am visat azi-noapte ca se vor parola grilele pe site-ul oficial...iar accesul va fi contra-cost...

Sper ca a fost doar un cosmar fantastic...

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Mon Jul 21, 2003 11:13 pm

unul din raspunsuri tzi-l pot da eu (direct afectat de problema in cauza):

DA, AU drept de copyright ... am vorbit cu cineva care cunoashte ... raspunsul e DA. (shi e logic sa fie asha ... e continutul lor)
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
sapho
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 pm

Postby sapho » Tue Jul 22, 2003 12:25 am

totusi, ce treaba are MS, ca el este doar un intermediar, nu sunt grile facute de MS, ci de profii nostri? de cand pana cand este el stapanul grilelor? n-au decat sa aibe copyright pe designul siteului, dar nu pe informatia din el. si atata vreme cat transformam grilele respective in .doc-uri sau .txt-uri si nu mai folosim designul site-ului, parerea mea e ca ei isi pierd orie drept.

eu zic sa ne incercam sa vorbim cu fiecare universitate in parte si cei care au facut griele sa dea ceva in scris ca renunta la copyright.

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Tue Jul 22, 2003 12:51 am

daca nu cumva au semnat ceva cu MS in sensul asta prin care cedeaza drepturile de autor MS-ului. Mai ales daca au fost si platiti pentru "nascocirea" grilelor (oare au fost?). Astfel, ministerul poate apoi sa scoata o carte de grile fara ca ei sa-si mai poata cere drepturile.
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Tue Jul 22, 2003 1:42 pm

In sfarsit si-a revenit site-ul oficial.
Nu pare nimic schimbat... :?:
Over and out.

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Tue Jul 22, 2003 10:48 pm

nu functioneaza linku' propune modificarea.
s-or fi rusinat de cate greseli le-am gasit??? :)

ma indoiesc !!
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Tue Jul 22, 2003 11:13 pm

Poti face sugestii si propuneri in continuare scriind un email pe adresa contact@rezidentiat2003.ro
Dar trebuie precizat codul intebarii!

User avatar
Scorpio
junior
junior
Posts: 32
Joined: Thu Jul 17, 2003 11:34 pm
Location: Sper in drum spre tarile calde cat mai curand :)

Postby Scorpio » Wed Jul 23, 2003 1:09 am

Am si eu o intrebare destul de simpla! Daca tot spune ca se pot prelua grilele pe calculatorul personal si sa le folosim "de acasa" de ce nu ne pune la dispozitie arhiva de grile gata aranjata pentru download! Un zip mic acolo nu cred ca ar strica, si ar avea acces tot omul, chiar si cei fara calculatoare care pot intra la un internet cafe, dau jos grilele si se duc cu discheta la un centru de copiere si printare! Ceea ce cred ca o sa ne framante pe noi si nu o sa aflam decat dupa rezidentiat este daca astea sunt grilele din care or sa se extraga cele 200 de intrebari la rezidentiat sau sunt alte grile facute sa ne puna mintea pe bigudiuri! Sa speram ca vom afla inainte sa fie prea tarziu!
:?:
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new!

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Wed Jul 23, 2003 8:38 am

M-am gandit si eu la asta. Le voi propune sa faca o sectiune pt download.
Sunt curios ce raspuns voi primi.
Sa vedem... :D

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Wed Jul 23, 2003 9:38 am

Fratilor la complicatiile nasterii am vazut intrebari si din placenta praevia.
Sunt intrebari de la 153-206, 233-241, 258-266. La ultimele inca nu stiu ce capitole sunt... eu le am trase la xerox.
La tcc nu am vazut grile din abcese cerebrale (2524-2532) asa ca se pare ca nu le avem. In schimb am vazut o intrebare de la pg. 2865. Poate cineva sa ma lamureasca ce e cu ea? :x

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Wed Jul 23, 2003 10:14 am

Hai ca e groasa... O gramada de grile din pagini pe care nici prin gand nu mi-a trecut ca pot sa dea.
La Insuf. Resp. 1558-1563, 1629-1638.
La Insuf. Cardiaca 1417?
La Hipertensiunea portala: 1885-1890
La Ischemia ac. perif.: 1543-1546, 2204-2208?
Soc hipovolemic: 345, 350-358.

Ia vedeti si voi. Nu stiu, poate ca numai eu am fost chior cand mi-am cautat paginile? :shock:

User avatar
H de H
senior
senior
Posts: 143
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:57 pm

Postby H de H » Wed Jul 23, 2003 3:39 pm

PLast wrote:Hai ca e groasa... O gramada de grile din pagini pe care nici prin gand nu mi-a trecut ca pot sa dea.
La Insuf. Cardiaca 1417?


la 1417 scrie tot de insuficienta cardiaca, de mecanisme adaptative, am impresia...
in rest nu m-am uitat ca ma apuca greata

probabil ca astia au de gand sa dea grile de la fiecare pagina in care se aminteste de subiectul respectiv...asa ca nu avem nici o sansa sa tinem pasul cu ei... :(

User avatar
razvan
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jul 24, 2003 3:09 pm
Location: cluj napoca

Postby razvan » Thu Jul 24, 2003 3:26 pm

La temele care in prima varianta erau din angelescu si ulterior au fost trecute din harrison sint si intrebari facute dupa tratatul lu' angelescu.
De aia apar niste pagini aiurea, la care in harrison e cu totul altceva(La Hipertensiunea portala: 1870-1879 , Ischemia ac. perif.: 2204-2208, Soc hipovolemic: 345, 350-358)


:microwave:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Jul 24, 2003 3:50 pm

Fiti atenti ce zice :n00b: . Sa fie adevarat?
Nu pot sa cred... Astia-s normali, ziceti si voi? :?
Sper ca le vor schimba dupa 10 August... :question:
:2gunfire: :onfire:

User avatar
razvan
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jul 24, 2003 3:09 pm
Location: cluj napoca

Postby razvan » Thu Jul 24, 2003 3:52 pm

Sunt cateva grile facute aiurea dar sint shi unele bine facute.
Chiar daca nu se vor da astea la examen io zic ca sint un mod bun de a recapitula ce ai citit.
parerea mea :drinking:

User avatar
razvan
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jul 24, 2003 3:09 pm
Location: cluj napoca

Postby razvan » Thu Jul 24, 2003 3:54 pm

Sper si io
Le-am trimis un mail pe adresa aia ce o dau pe site.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Fri Jul 25, 2003 10:46 pm

Am facut din plictiseala o statistica cu raspunsurile la intrebari. Cateva chestii interesante (se refera doar la grilele de chirurgie):

In total sunt 4079 grile din care:
- complement simplu - 1548 - 38%
- complement multip - 2531 - 62%

Din cele cu complement simplu, raspunsurile sunt cam asa:
- C - 27,2%
- D - 23,4%
- B - 19,2%
- A - 17,1%
- E - 13,1%

Din cele cu complement multiplu:
- cu 2 raspunsuri corecte - 28,2%
- cu 3 raspunsuri corecte - 44,8%
- cu 4 raspunsuri corecte - 27,0%

Mai am procente separat pe fiecare grupa din complementul multiplu dar deja nu mai sunt semnificative.

Am facut chestia asta din curiozitate. Evident ca nu ajuta cu mai nimic :)

Imi aduc aminte totusi de examenul de admitere la facultate cand am constatat (dupa examen, evident ;) ) ca la chimie toate problemele importante (ce aveau punctajul maxim - 5 pct.) aveau un singur raspuns corect si la toate era E. Ma-s mira sa nu fi stiut cineva chestia dinainte.

Nu insinuam nimic despre Rezi, era doar asa ca fapt divers, si oarecum off-topic :)

Spor maxim!

Bondar
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Jul 09, 2003 11:27 pm

Postby Bondar » Sat Jul 26, 2003 4:30 pm

:!: :!: :!: daca cineva dintre voi are grilele "oficiale" de la Laborator arhivate, va rog pune-ti-le si undeva pe-aici, pe forum :)

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Mon Jul 28, 2003 11:20 pm

Stie cineva cam cate grile o sa fie cu complement simplu in grila oficiala la examenul de rezi. In metodologie scrie ca o sa se stie care sunt complement simplu si care multiplu dar nu spune cate o sa fie din fiecare.

Eventual daca stiti cate au fost anii trecuti din fiecare.

Thanks!

User avatar
Scorpio
junior
junior
Posts: 32
Joined: Thu Jul 17, 2003 11:34 pm
Location: Sper in drum spre tarile calde cat mai curand :)

Postby Scorpio » Tue Jul 29, 2003 12:08 am

Data trecuta daca tin minte au fost in jur de 40! Oricum, cred ca difera de la an la an!
Dumnezeu cu mila ce va fi anul acesta! :roll:
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new!

User avatar
delu
junior
junior
Posts: 57
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:32 am
Location: romanica
Contact:

Postby delu » Tue Jul 29, 2003 10:41 am

pe raposatul forum era postat undeva ca ar fi 60 de grile cu complement simplu(30%complement simplu), bye the way cine imi da un link cu grilele pt medicale in format word arhiva(nu prea am timp sa caut, scump netul la i-cafe si merge ca draq )
bye si spor la treaba

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Tue Jul 29, 2003 2:37 pm

Am auzit un zvon cum ca vor fi 40 compl simplu si 160 compl multiplu.
Si cica 50% sunt din baza de date, 30% de prin culegeri si restul facute in ziua examenului. Am primit si confirmarea acestui zvon.Asa ca nu va mai chinuiti sa rezolvati greselile din testele de pe net ca nu va ajuta prea mult.

User avatar
H de H
senior
senior
Posts: 143
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:57 pm

Postby H de H » Tue Jul 29, 2003 2:43 pm

denim wrote:Si cica 50% sunt din baza de date, 30% de prin culegeri si restul facute in ziua examenului. Asa ca nu va mai chinuiti sa rezolvati greselile din testele de pe net ca nu va ajuta prea mult.


Stai asa ca m-ai pierdut pe parcurs...Adica de ce n-ar ajuta?Doar sunt 50% dupa spusele tale.Sau vrei sa spui ca le vor da asa gresite... :?

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Tue Jul 29, 2003 2:47 pm

Ce voiam sa spun e ca nu se merita sa pierzi timpul aiurea cu niste teste pe care daca la faci perfect iei 5. Mai bine pierzi vremea tocind materia

yyan
junior
junior
Posts: 82
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:47 pm

Postby yyan » Tue Jul 29, 2003 4:51 pm

Denim, ideea e ca multi oameni nu pot pur si simplu sa toceasca. Dupa ce termina un capitol, vor sa se verifice cu niste grile. Si nu e nimic mai nasol decit sa o faci dupa niste grile gresite. Decit sa cumpar carti stupide cu grile de pe la tarabe, mai bine le fac pe cele de la MS, cu toate ca si aici sint multe stupide, dar macar sint gratis. Si e adevarat ca nu se merita (sic) sa tocesti grilele. Sint doar o verificare a ceea ce ai invatat pina in momentul ala. Cartea e de baza. Cei care tocesc numai grilele sunt putini sau nu sunt deloc. Sau sunt prosti.....
ok. who's next?

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Wed Jul 30, 2003 2:47 am

Cam putine grile facute in ziua examenului... :x
Asta inseamna ca vor scoate si culegeri? De asta se aude ceva? Oare foloseste la ceva cartea lui nenea acela... am uitat cum il cheama...?

User avatar
H de H
senior
senior
Posts: 143
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:57 pm

Postby H de H » Wed Jul 30, 2003 2:56 am

besty wrote:Asta inseamna ca vor scoate si culegeri? De asta se aude ceva? Oare foloseste la ceva cartea lui nenea acela... am uitat cum il cheama...?


laviniu anghel il cheama...nu. nu foloseste la nimic! si mai scot astia o culegere dupa ce corectam noi grilele, adica dupa 10 august zic ei. altceva nu mai stiu...nici nu cred ca mai vreau :(

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Wed Jul 30, 2003 9:04 am

Nu e numai Laviniu Anghel. Mai sunt si alte culegeri. Prof Cinteza a scos una. Problema e ca nu se prea gasesc , ca imediat sunt cumparate, cum apar. Trebuie sa fii pe faza.

interesat
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:26 am

Cred ca e bine sa le faci pe toate

Postby interesat » Wed Jul 30, 2003 9:10 am

Apropo de carti, cred ca e bine sa faci toate grilele care apar, iar in cartile lui Anghel sunt tot cam 3500 - 4000 de grile pe fiecare grupa de Specialitati.
Mie unul mi se par cam putine si asa grilele de la un capitol. Inveti o zi si vrei sa te verifici si vezi ca ai doar 50 de grile care le faci intr-o ora maxim.
Oricum cu 4000 grile pe site si cu 4000 din cartile lui Anghel eu cred ca o sa nimeresc peste 70% din grilele de la examen.
:) :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

User avatar
H de H
senior
senior
Posts: 143
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:57 pm

Re: Cred ca e bine sa le faci pe toate

Postby H de H » Wed Jul 30, 2003 11:21 am

interesat wrote:Mie unul mi se par cam putine si asa grilele de la un capitol. Inveti o zi si vrei sa te verifici si vezi ca ai doar 50 de grile care le faci intr-o ora maxim.
:) :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:


Nu e chiar asa, nu generaliza...La ischemia acuta periferica, de exemplu, in harrison subiectul are doua pagini...ei au facut 85 de grile :shock: Cate alte grile ar mai trebui facute ca sa crezi ca sunt suficiente? Si pot sa iti mai dau exemple asemanatoare.

Si apoi toate sunt facute pe acelasi sablon, asa ca nu stiu daca ar fi nevoie sa fie mai multe, doar ca sa ne convingem ca stiu sa imparta o fraza si sa adauge apoi ceva gresit... :roll:
E aberant genul asta de grile!!

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Wed Jul 30, 2003 10:59 pm

Stii amanunte despre culegerea prof. Cinteza, de exemplu de la ce editura este?

User avatar
Scorpio
junior
junior
Posts: 32
Joined: Thu Jul 17, 2003 11:34 pm
Location: Sper in drum spre tarile calde cat mai curand :)

Postby Scorpio » Thu Jul 31, 2003 11:50 pm

Nimeni nu zice sa invatam grilele, iar daca cineva le invata pe dinafara, eu zic ca tot stie ceva decat sa mearga la examen sa dea cu banul si sa intre! :P
Cat priveste inutilitatea testelor eu zic ca fiecare a intalnit cel putin o grila "ciudata sau tampitica"pe care o retine si fara sa vrea, si cred ca nu trebuie sa spun cate locuri in fata te arunca un punct in plus!
Cat despre procentele astea pana nu aud din sursa oficiala nu prea as crede nimik, caci de cate ori s-au schimbat astia cu grilele pana acuma.... ma fac sa cred ca nici ei nu stiu despre ce este vorba si ce vor sa obtina in final!
Spor la toceala!!!(ce vreti voi grile sau materie)!
:D KEEP UP THE GOOD WORK!!! :peace:
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new!

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Fri Aug 08, 2003 9:50 am

Dragi Prieteni,

Eu as propune o prelungire a termenului de trimitere a observatiilor si a corectarilor grilelor.

Nu stiu cata lume va termina de rezolvat TOATE grilele pana in 10 august. Ar fi pacat sa ramana grile gresite in baza de date...

Comisia care va verifica grilele ar putea sa faca acest lucru si, in pararel, sa se mai poata primi observatii.

Din aceste motive, eu as propune o prelungire a termenului de primire a observatiilor pt grila ATAT TIMP CAT ESTE POSIBIL!

Ar fi mai bine sa putem "pureca" bine TOATE grilele, decat sa se mai strecoare erori in baza de date !...

Voi ce parere aveti ???... :?: :idea:

Va multumesc

User avatar
Nautilus2000
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:55 am
Location: In fata calculatorului

Postby Nautilus2000 » Fri Aug 08, 2003 1:57 pm

Relax, nu cred ca se va face ceva pana la 1 septembrie! Cine crezi ca se deranjeaza sa vina din concediu pentru grilele noastre??? Asa ca, spor la corectat ca o sa ai tot timpul necesar!!!
Noi sa fim sanatosi....

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

grile gresite

Postby prezidentiat » Tue Aug 12, 2003 1:57 pm

Cred ca e inutil sa mai trimitem modificari la grilele gresite. Tare ma indoiesc ca le va corecta cineva. Eu as fi multumit daca s-ar corecta macar cele 200 de grile care se vor alege in dimineata examenului, sa nu ne dea chiar gogomanii. Macar atat.
Spor :shock:

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Tue Aug 12, 2003 3:09 pm

Ce te face sa afirmi ca cele 200 de grile vor fi alese toate in dimineata examenului? Eu stiam ca vor fi si teste facute atunci

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Wed Aug 13, 2003 11:06 pm

Nu raman prea multe grile din care sa aleaga la examen :roll: Cel putin pe medicala un sfert sunt gresite, iar o alta parte se repeta de la un centru la altul. Sper sa nu se limiteze la aceste grile examenul.
Cat despre prelungire... stie cineva ceva? Mai are rost sa le trimitem greselile? Ei te lasa sa le postezi, dar se mai uita pe ele? De fapt, se va uita oare cineva pe ce am propus noi????? :shock:

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Fri Aug 15, 2003 7:53 pm

Noul site:

http://med.pub.ro/rezidentiat

te ajuta sa te antrenezi ON-LINE pentru Rezidentiat !

SUCCES !

:lol:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sat Aug 16, 2003 12:55 am

Super! Dar oare nu vor sari in sus cei de la CNPPMFAPSSAM?
Sau ati ajuns la un compromis cu ei in legatura cu copyright? :?: :D

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sun Aug 17, 2003 4:16 pm

Totusi cand ne vor "lumina" in legatura cu grilele facute in afara tematicii. De ex. am vrut sa fac grilele de la "Boala varicoasa" si culmea, sunt si intrebari din "Boala tromboembolica", care e un capitol separat in Angelescu.
Oare le-ar fi chiar atat de greu sa ne dea o paginatie?
Just a thought... :evil:


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests