Propuneri pentru un Rezidentiat CORECT !

for future reference; read only..

Sunteti de acord ca unui candidat sa-i ramana UN EXEMPLAR AL FOII CU RASPUNSURILE la intrebarile de Rezidentiat care sa CONSTITUIE PROBA OFICIALA in eventualitatea UNEI CONTESTATII ?

DA
38
97%
NU
1
3%
MA ABTIN
0
No votes
 
Total votes: 39

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Propuneri pentru un Rezidentiat CORECT !

Postby cdarau » Thu Oct 02, 2003 7:38 pm

Dragi Prieteni,

In ciuda modificarilor efectuate in organizarea Rezidentiatului de anul acesta SUSPICIUNILE despre posibilitatea de a se realiza fraude tot NU au disparut definitiv :idea: Sistemele computerizate si-au dovedit "limitele" la examenele de Bacalaureat si Definitivat :idea:

Situatzia e si mai delicata avand in vedere ca anul acesta "diferentzele mici" vor conta foarte mult atat pentru situatzia de ADMIS/RESPINS cat si pt ordinea admisilor si implicit pt alegerea specialitatzilor :idea:

Eu as vrea sa va propun ce maruri ar trebui sustinute pt a asigura un concurs de Rezi CORECT :idea:

Iata ce sustin eu:

1. Excluderea grilelor GRESITE si INTERPRETABILE din cele care vor aparea in examen printr-o verificare riguroasa inainte de a fi introduse. Pana acum acestea erau o sursa importanta de "variatzii" in punctajele de la iesirea din sala si cele finale :idea:

2. La 1 500 000 lei cred ca se pot asigura niste foi de concurs speciale astfel incat concurentul sa poata iesi din examen cu o foaie de raspunsuri la grile, iar cealalta sa fie scanata (sau supusa corectarii manuale cu folia de corectare.) Astfel in cazul unei contestatii, candidatul sa aiba o dovada in sprijinul sau!

3. Posibilitatea candidatului de a se contesta un rezultat in mod direct in fata unei Comisii de Solutionare a Contestatiilor si NU in mod indirect prin fax, internet sau telefon etc

Astept parerile si propunerile voastre :idea:
Last edited by cdarau on Thu Oct 30, 2003 1:28 pm, edited 2 times in total.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Thu Oct 02, 2003 11:15 pm

De-acord intru totul cu tine... Dar oare parerea noastra conteaza? Nici macar cariocile alea nenorocite n-au fost in stare sa le cumpere de buna calitate. Putem oare spera la mai mult?
Grile interpretabile vor fi... Atata timp cat si cartile din care ne pregatim sunt interpretabile...
Exemplu: Angelescu, Cap. Cancerul colonului, pag. 1665, citez: "Aproximativ 50% din cancerul de colon se localizeaza in sigma..."
La acelasi capitol, pg. 1672: "Cancerul de colon stang... Este localizarea cea mai frecventa a cancerului de colon, 75% avand sediul pe sigmoid."
Inchipuiti-va dragii mei ca exista 2 grile ce se leaga de problema asta, una are raspuns corect 50%, iar cealalta 75%... Voi ce alegeti? Cap sau spada? Si cica la cartea asta ii spune TRATAT... Si inca asta e un exemplu "pe fata"... Sunt multe altele mai greu de descalcit...
Asa cum spuneam grile interpretabile vor fi si acestea sunt special "construite" pt cei cu mai multa substanta cenusie ("verde") ca de astea se vor lega cand vor calcula punctajul recorectat.
Fara sa te descurajez, cdarau, mie imi suna toate astea a UTOPIE. Sorry... Mi-as dori sa fie altfel... :cry:

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Fri Oct 03, 2003 1:39 am

mda, agree PLast :(
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Fri Oct 03, 2003 4:45 pm

mai plast, dar de ce sa ne inchipuim? EXISTA astfel de grile. si nici macar nu au nevoie de cifre. iata un exemplu, cules din multe altele. intrebarea este de pe stoma, dar nu conteaza:

R. si A. impart protezele de contentie in:

C) temporare, diagnostice, permanente
D) temporare, diagnostice, definitive

Raspunsul lor corect este C pentru ca asa este scris in carte. dar daca vreau sa fac o contestatie cu ce o sa ma duc la ei? cu DEX-ul?! nu cred ca accepta ca nu face parte din bibliografie! si ma termina si fazele cu X a zis asa, iar Y a zis exact pe dos. bineinteles ca am gasit grile in care sint valabile rasp. lui X si false cele ale lui Y si viceversa.
N/A

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Oct 30, 2003 1:39 pm

Am reeditat mesajul initial al acestui topic realizand un sondaj.

Eu stiu ca exista foi speciale de concurs care dau posibilitatea candidatului sa ramana cu o grila de raspunsuri la iesirea din examen care sa fie semnata de supraveghetori, candidat si cei doi martori candidati :idea:

Mai exista si alte variante: sa se realizeze copii la terminarea examenului dupa grila candidatului care sa fie, de asemenea, semnate de supraveghetori, candidat si cei doi martori :idea: Copiile s-ar putea face prin scanarea si imprimarea grilei de raspuns a candidatului sau prin xerox-area acesteia :idea:

Cred ca s-ar vedea daca s-ar face modificari ulterioare pe aceste foi :idea:

Aceste copii sa constituie PROBA OFICIALA in apararea candidatului in eventualitatea unei CONTESTATii :idea:

Am platit o taxa de 1 500 000 lei pentru a avea un Rezidentiat bine organizat si corect :idea:

Voi ce parere aveti :?:

User avatar
mclupu
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Oct 24, 2003 1:32 am
Location: iasi

Postby mclupu » Thu Oct 30, 2003 11:01 pm

e prea tarziu acum sa schimbam "metodologia" prin care se fac grilele
cel mai elegant ar fi grile in cascada, gen step, la care ti se pune mintea la contribuitie, nu memoria exclusiv...asta mi se pare ca ar reprezenta "un examen de maturitate" cum se vrea sa fie rezi

cat despre metoda de scanare...propun ca sa :evil: fie scanate inainte grila si apoi sa fie introdus numarul candidatului... asa evitam o parte din algoritmul "bug" (posibil):

if nr="specified"
then punctaj dupa scanare = maxim
else punctaj de la scanner
end

:twisted: :twisted:
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
de luni ma apuc de invatat

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Oct 30, 2003 11:31 pm

mclupu wrote:e prea tarziu acum sa schimbam "metodologia" prin care se fac grilele :twisted: :twisted:


Eu NU m-am referit la "metodologia prin care se FAC grilele", ci la "metodologia prin care se FAC...REZULTATELE :idea: "...

Exista o mica-MARE diferentza :idea:

Si NU e deloc tarziu sa se asigure o corectare corecta :idea: Ca doar de-abia acum s-au strans banii si "s-a consolidat" Bugetul pentru Rezi, ca doar n-am dat 1 500 000 lei pentru cateva ore de supraveghere, o punga de saratzele, suc sau apa minerala, caratul unor scanere si PC-uri, o carioca si cateva foi de hartie :idea:

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Thu Oct 30, 2003 11:44 pm

cdarau wrote:ca doar n-am dat 1 500 000 lei pentru cateva ore de supraveghere, o punga de saratzele, suc sau apa minerala, caratul unor scanere si PC-uri, o carioca si cateva foi de hartie :idea:


Cariocile-s scumpe-al dracu
cainii latra, caravana trece

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Oct 30, 2003 11:48 pm

prezidentiat wrote:
cdarau wrote:ca doar n-am dat 1 500 000 lei pentru cateva ore de supraveghere, o punga de saratzele, suc sau apa minerala, caratul unor scanere si PC-uri, o carioca si cateva foi de hartie :idea:


Cariocile-s scumpe-al dracu


Cine stie...poate au vreun CIP-CIRIP integrat :wink: :lol:

Eu la banii astia as avea pretentzii sa ma supravegheze top-less Andreea Raicu, Kitty Cepraga, Claudia Iordache si Monica Barladeanu :idea: :oops:

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Oct 30, 2003 11:50 pm

Nu vrei sa-ti faca si un lap dance in timp ce tu imbulinezi plictisit cele 200 de grile pe care le stii la perfectie? :D :D

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Thu Oct 30, 2003 11:54 pm

Poate o sa avem noroc de Mihaela Radulescu breast-less la supraveghere, daca nu moare de batranete pana in 23 nov (Young and Breastless, vorba serialului).
cainii latra, caravana trece

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Fri Oct 31, 2003 12:01 am

prezidentiat wrote:Mihaela Radulescu breast-less

sau topless?
Propunerile nu se propun aici, ci in audienta la d-nul Popa. (ar fi d acord cu breastless, daca ar fi chirurg).
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Fri Oct 31, 2003 12:06 am

mclupu wrote:cel mai elegant ar fi grile in cascada, gen step, la care ti se pune mintea la contribuitie, nu memoria exclusiv...asta mi se pare ca ar reprezenta "un examen de maturitate" cum se vrea sa fie rezi


cred ca nu stii ce zici, intrebari cascada sint doar la STEP 3 !!! care este echvalentul examenului nostru ce se da la terminarea rezidentiatului.
La STEP 1 si 2 nu sint decit intrebari cu un singur raspuns si fara cascada sau altele de felul acesta..... a sa nu uit in proportie de 65% sint intrebari clinice....

Numai comparati sistemul Ro cu un sistem de care nu stiti mare lucru!

User avatar
mclupu
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Oct 24, 2003 1:32 am
Location: iasi

Postby mclupu » Fri Oct 31, 2003 12:13 am

exact despre step 3 vorbeam


ideea nu era de comparatie ci de maniera de lucru
mi se pare mult mai llogic sa se dea un examen care sa iti puna la lucru capacitatea de sinteza si nu de memorare exclusiva...iar testul in cascada mi se pare aplicabil (fie ca nu exista instep 1 sau 2)


ps. oricum orice comparatie ar trebui exclusa, altfel comparam presedintii celor 2 tari si white house cu cotorceni :P
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

de luni ma apuc de invatat

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Fri Oct 31, 2003 12:28 am

ok, vorbeai de step 3, dar nu uita !!! el este echivalentul examenului pentru definitivarii specialitatii nu pentru a intra in ea !! ceea ce vroiam eu sa spun e ca pina si la americani tot intrebari one best (un singur raspuns bun pe intrebare) sint folosite la (echivalentul) examenului pentru intrarea in rezi.
oricum e greu sa compari cele 2 examene, pt ca pt a tine o baza de intrebari de genul usmle costa milioane de $ pe cind la noi medicii care fac grilele nu primesc nici un ban pt asta.
sa nu uitam ca stepurile se dau pe calculator iar modul de corectare e SF pentru Ro (daca nu pui nici un raspuns = greseala, dar daca dai un raspuns gresit dar apropiat cu cel corect se puncteaza in favoarea ta chiar daca nu total si multe altele...)

User avatar
mclupu
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Oct 24, 2003 1:32 am
Location: iasi

Postby mclupu » Fri Oct 31, 2003 5:29 am

propun sa vina Andreea Marin si sa spuna cu zambetul pe buze , in toate salile de concurs:

SURPRIZE< SURPRIZE

:twisted: :oops:

hahaha
jk ca sa mai destindem atmosfera


Cu Mihaela Radulescu ce se mai aude???
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

de luni ma apuc de invatat

User avatar
mctib
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri Oct 03, 2003 2:12 am
Location: pe aici, pe acolo...da' nu ubicuu
Contact:

buna intentie

Postby mctib » Fri Oct 31, 2003 6:20 am

Cadarau, cred ca explorezi, in privinta "foii speciale", o problema falsa (inexistenta);in privinta constituirii ca "proba" ( in eventualitatea unei contestatii) a foii cu raspunsuri(buline) dupa scanare\corectare si apoi, cum sugerezi tu, multiplicare si inminarea unei copi, eu nu am nici o obiectie ca principiu, insa iata ce obiectii vei intimpina (probabil) daca sustii ideea copierii asta la comisia zonala:

----------Ulterior scanarii caietului de concurs (a raspunsurilor imbulinate) ti se comunica punctajul.Asta e momentul practic din care vei putea sustine contestatia.

----------- tu ai dreptul sa pastrezi oricum ciorna---practic, caietul cu intrebarile grila (din proiect distinct de foaia pt. "inbulinat" raspunsuri ) pe care se poate presupune ca l-ai utilizat (ai bifat, notat raspunsurile pe care le-ai considerat corecte inainte de a trece "pe curat" raspunsurile----lucrul asta se intimpla de mai multi ani la "editiile" ultimilor Rezis.
------------Acest caiet de intrebari (originalul pe care il iei oricum acasa dupa scanare) poate constitui "proba" de care ai nevoie in identificarea obiectiilor tale la corectura si totodata premisa contestatiei(alaturi de cartile din bibliografia oficiala a concursului) tale ulterioare (nu vad ce utilitate ar avea FOAIA cu bulinute ante-scanata si care exista in memoria calculatorului corector, sau a inca unui exemplar din caietul cu intrebari---ar fi usor redundanta treaba).

ps:Spor la simulari
te intreaba si socoate...

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Re: buna intentie

Postby cdarau » Fri Oct 31, 2003 9:56 am

mctib wrote:----------Ulterior scanarii caietului de concurs (a raspunsurilor imbulinate) ti se comunica punctajul.Asta e momentul practic din care vei putea sustine contestatia.


Cui sa-i faci contestatzia atunci: supraveghetorilor :?:

mctib wrote:----------- tu ai dreptul sa pastrezi oricum ciorna---practic, caietul cu intrebarile grila (din proiect distinct de foaia pt. "inbulinat" raspunsuri ) pe care se poate presupune ca l-ai utilizat (ai bifat, notat raspunsurile pe care le-ai considerat corecte inainte de a trece "pe curat" raspunsurile----lucrul asta se intimpla de mai multi ani la "editiile" ultimilor Rezis.
------------Acest caiet de intrebari (originalul pe care il iei oricum acasa dupa scanare) poate constitui "proba" de care ai nevoie in identificarea obiectiilor tale la corectura si totodata premisa contestatiei(alaturi de cartile din bibliografia oficiala a concursului) tale ulterioare (nu vad ce utilitate ar avea FOAIA cu bulinute ante-scanata si care exista in memoria calculatorului corector, sau a inca unui exemplar din caietul cu intrebari---ar fi usor redundanta treaba).

ps:Spor la simulari


"Ciorna" e irelevanta :idea: Chiar daca iti ramane NU e posibil sa devina proba fiindca pe ea se pot realiza usor modificari ulterioare de catre candidat :idea: In schimb daca ar fi foi speciale de grile (cu autoimprimare) sau eventual daca s-ar scana, lista si semna grila candidatului dupa examen, ar fi mai greu sa se faca modificari si pot fi probe oficiale pentru o contestatzie :idea:

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Oct 31, 2003 10:56 am

Copie cu semnatura ar fi cel mai bine... si s-o si infolieze, sa nu mai poti scrie pe ea.
Oricum, chiar si eu, care nu-s prea informatizat, stiu ca nu exista lucruri ce nu pot fi falsificate/adaugite/stampilate/semnate etc cu ajutorul de mare pret al calcuratorului...

Degeaba ma vorbim noi aici, nu ne-aude nimeni...
cainii latra, caravana trece

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Fri Oct 31, 2003 11:27 am

Si mai e ceva...

Legat de softul de scanare si corectare :idea: Sper sa NU dau idei...

NU se pot adauga BONUSURI UNORA :?:

De scazut punctaje NU cred ca se va intampla daca vor fi toate intrebarile corecte si fiecare isi va putea estima punctajul destul de exact :idea:

Dar de "bonificat" cineva in special (dupa numarul de concurs sa zicem) NU s-ar putea :?: Nici Scaraotzki nu-l mai verifica :idea: Un candidat NU poate contesta DIRECT lucrarea sa, ce sa mai vorbim de a altcuiva :idea:

Sa zicem ca raspunsurile unui Ales merita 920 de puncte si rezultatul din PC sa iasa 944 de puncte fiindca exista o "bonificatzie" pentru numarul sau de concurs, sau sa fie introdusa pe loc prin apasarea unei taste de catre supraveghetorii "avizatzi" :?:

Ceilaltzi doi candidatzi martori credetzi ca ar avea vreo idee ce se intampla :?:

O astfel de ipoteza ar sustine si faptul ca NU pot fi scazute punctajele celor care raspund corect cinstit (dand senzatzia de corectitudine a corectarii), ci doar ca ar putea fi "ajutatzi" cei Aleshi :idea: ("or fi invatzat si ei")

:crazyeyes: :shocked!:

Eu intreb: de ce NU s-ar putea :?:

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Fri Oct 31, 2003 12:22 pm

cred ca se poate, ca doar in domeniul informatic orice e posibil, si oricum, nu cred ca in momentul care au achizitionat softul s-au bagat si in surse sa vada codul si alte alea. chestia poate fi facuta si mai usor, inca inainte sa se stie care ce numar de concurs are. dupa cum mai spuneau si altii, se poate pune, banuiesc, un fel de validare la - sa zicem, ultimele 5 grile - astfel ca daca ai raspuns cu a,c,e sau b,d,e sau ceva acolo stabilit de programator sa-ti rezulte 900siceva puncte. si chestia poate ramane valabila si la anu' pentru o re-vanzare sau, daca continuam teoria conspiratiei, pt fiecare an in parte poate fi stabilita o alta secventa de la inceput, asta presupunand ca vor folosi acelasi program.
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Fri Oct 31, 2003 12:26 pm

O masura impotriva softului ar fi corectarea manuala cu grila-folie :idea:

Dezavantajul ar fi ca ar lua ceva mai mult timp, car s-ar putea strecura erori omenesti.

Avantaje: ar elimina suspiciunile unui soft shmekeros si cei doi martori candidatzi pot verifica in mod direct si real o corectare corecta :idea:

User avatar
mclupu
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Oct 24, 2003 1:32 am
Location: iasi

Postby mclupu » Fri Oct 31, 2003 2:38 pm

TRUE
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

de luni ma apuc de invatat

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Oct 31, 2003 10:15 pm

cdarau wrote:Ceilaltzi doi candidatzi martori credetzi ca ar avea vreo idee ce se intampla:?:


Care e rolul martorilor in conditiile in care verificarea o face calculatorul? Ce pot martorii sa vada sau sa intzeleaga?
cainii latra, caravana trece

User avatar
marcellus
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Oct 02, 2003 6:49 pm

Postby marcellus » Sun Nov 02, 2003 11:51 am

Eu as avea o propunere sau mai degraba o rugaminte pt. gaurica sau tyby.

Cred ca ar fi util ca dupa examen sa fie puse pe site-ul grile.hardnet.ro toate cele 4 variante de grile ( A,B,C,D) care au fost la examen, pentru fiecare specialitate in parte, astfel incat fiecare sa poata verifica daca i s-a corectat bine grila dupa scanare. In acest fel, fiecare, ar putea sa bifeze raspunsurile care le are scrise pe ciorna, in grila pe care a avut-o la examen, fara sa se mai chinuie sa calculeze manual, lucru deloc usor in conditiile unui stress post-examen.
In acest mod, cred, li s-ar usura munca si examinatorilor, care in acest mod ar fi scutiti de contestatii inutile. Asa ti-ai verificat grila...si daca nu-i bine... te duci dom`le sa faci contestatie... 8)

Daca ai putea face asa ceva, pe langa cele cate ai realizat pana acum cu site-ul de grile, eu zic ca noi, ceilalti, ar trebui sa strangem semntaturi pentru ca MSF sa-ti acorde un loc de rezi din oficiu...!!!
Daca va fi nevoie, vom folosi si urna mobila....! :D

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sun Nov 02, 2003 1:50 pm

marcellus wrote:[color=blue]Daca ai putea face asa ceva, pe langa cele cate ai realizat pana acum cu site-ul de grile, eu zic ca noi, ceilalti, ar trebui sa strangem semntaturi pentru ca MSF sa-ti acorde un loc de rezi din oficiu...!!!
Daca va fi nevoie, vom folosi si urna mobila....! :D

DE ACORD!!! :)... Dar numai pt. gaurika! :lol:

User avatar
mclupu
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Oct 24, 2003 1:32 am
Location: iasi

Postby mclupu » Sun Nov 02, 2003 3:57 pm

oricum cei 2 candidati sunt din cei care va urma "socul post corectare"

ei fac parte din cei carora inca nu le0a fost corectata lucrarea...deci stau ca pe ghimpi :P
si sunt COMPLET INTERESATI de ceilalti concurenti si mai ales de intelegerea fenomenului de corectare :lol: :lol: :lol:
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

de luni ma apuc de invatat

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Nov 02, 2003 6:06 pm

hehe ... multzam ... poate reushitzi scoatetzi o chitutgie plastica sau o gineco ... Buc evident :D !!!

Voi incerca sa fac ce spuneti mai sus in masura in care voi face rost de variantele respective ... lucram la asta!

Feedback-ul va fi, in orice caz, aici pe forum! Pentru ca site-ul, chiar shi in varianta in care reushesc sa pun mana pe raspunsurile corecte, la 2-3 zile dupa examen va fi mort ... sunt conshtient de asta, ba, mai mult, asta a fost shi ideea .... in schimb forumul si site-ul med.pub.ro vor ramane in picioare si, speram noi, vor deveni un pic "altfel" ... sa nu uitati de ele ... pentru ca, pentru eventualele viitoare proiecte, vom avea nevoie IN PRIMUL RAND de VOI ... de feedbackul si ajutorul vostru, pentru a reusi sa facem in medicina virtuala romaneasca ceva asemanator cu ce am reushit (speram noi) sa facem cu rezidentiatul 2003 prin med.pub.ro si grile.hardnet.ro!

Spor la toata lumea!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Sun Nov 02, 2003 6:26 pm

mclupu wrote:si sunt COMPLET INTERESATI de ceilalti concurenti si mai ales de intelegerea fenomenului de corectare

sincer, eu as fi interesat sa nu ma aleaga nimeni martor. sa ma lase sa-mi vad de ale mele. ca oricum, daca ma duc acolo, ce-o sa pricep?

probabil ca martorii se uita sa vada ca foaia arata la fel si digital si real si ca supraveghetorul da click pe OK. la naiba, nu este un joc de quake la care daca apesi "infiniteammo" iti creste punctajul. magariile se fac altfel.
N/A

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Sun Nov 02, 2003 6:40 pm

eu am auzit ca miscarile s-ar face in cu totul alt mod:ce calc., ce martori.... :wink: cica pe inserat umbla lupii-n haita... :wink: se fofilesc ai naibii de nu-i mai deosebesti a doua zi de fraierii care si-au obosit ochii INVATIND.... :wink: DAR CE CONTEAZA,NOI SA FIM SANATOSI :lol: :lol:

User avatar
mclupu
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Oct 24, 2003 1:32 am
Location: iasi

Postby mclupu » Mon Nov 03, 2003 12:21 pm

is not FAIR play... iar faptul este ca dupa un examen ca asta nu cred ca iese cineva sanatos, indiferent de ce a facut la examen... iti omori nervii cu el, aste e\


:lol: :lol: :lol:
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

de luni ma apuc de invatat

camelutza
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Jul 11, 2003 7:28 pm

afisarea rezultatelor pe internet

Postby camelutza » Tue Nov 04, 2003 2:40 pm

Eu propun ca in seara de duminica sa se afiseze pe net rezultatele din ziua examenului, ca sa stim si noi care-i treaba. Inteleg ca vor urma contestatii, dar ar fi corect sa stim si clasamentul preliminar. Anul trecut au omis treaba asta si a fost timp berechet pentru invarteli pana in seara de miercuri.
ex-vezi stoma 2002: 3 intrebari anulate, 5 modificate intre timp.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Tue Nov 04, 2003 3:23 pm

otalen wrote: cred ca se poate, ca doar in domeniul informatic orice e posibil, si oricum, nu cred ca in momentul care au achizitionat softul s-au bagat si in surse sa vada codul si alte alea. chestia poate fi facuta si mai usor, inca inainte sa se stie care ce numar de concurs are. dupa cum mai spuneau si altii, se poate pune, banuiesc, un fel de validare la - sa zicem, ultimele 5 grile - astfel ca daca ai raspuns cu a,c,e sau b,d,e sau ceva acolo stabilit de programator sa-ti rezulte 900 si ceva puncte. si chestia poate ramane valabila si la anu' pentru o re-vanzare sau, daca, continuam teoria conspiratiei, pt fiecare an in parte poate fi stabilita o alta secventa de la inceput, asta presupunand ca vor folosi acelasi program.


Pentru a inlatura suspiciunile legate de...slabiciuni...ale softului de scanare si corectare a grilelor, ATI FI DE ACORD SA SE CORECTEZE MANUAL GRILELE DE RASPUNS CU FOLIA-GRILA CORECTA, asa cum se mai practica si pe la alte examene (Capacitate, Scoala de Soferi...).

Avatajele acestei metode ar fi:
- inlaturarea oricarei suspiciuni legate de softul de corectare;
- prin prezenta si semnatura a inca 2 candidati la corectarea raspunsurilor unuia se asigura o verificare REALA a procesului de corectare.

Dezavantajul ar consta in cresterea timpului de corectare. Acesta poate fi insa diminuat prin corectarea SIMULTANA intr-o sala de concurs in 2 sau 3 puncte. Acest lucru NU se face printr-o corectare informatizata. Eventual rezultatele ASTFEL obtinute pot fi introduse intr-un PC. :idea:

Ce pareri aveti :?:

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Tue Nov 04, 2003 3:35 pm

Eu zic sa nu va mai stresati cu ce se intampla in sala... Nu acolo se fac miscarile ci in zilele urmatoare, intre examen si afisarea listei definitive... :evil:

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Tue Nov 04, 2003 4:52 pm

PLast wrote: Nu acolo se fac miscarile ci in zilele urmatoare, intre examen si afisarea listei definitive... :evil:


Asa cred si eu. Si acolo nu avem cum sa modificam cursul lucrurilor.Dar ideea cu publicarea pe net a rezultatelor in seara de duminica e foarte buna si se poate face, zic eu.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Nov 04, 2003 9:05 pm

cdarau wrote:Pentru a inlatura suspiciunile legate de...slabiciuni...ale softului de scanare si corectare a grilelor, ATI FI DE ACORD SA SE CORECTEZE MANUAL GRILELE DE RASPUNS CU FOLIA-GRILA CORECTA, asa cum se mai practica si pe la alte examene (Capacitate, Scoala de Soferi...).


nu cred ca timpul ar fi un dezavantaj major ... la cum se taraie scannerele alea, nu ieshi prea tare in pierdere :(

oricum, nesimtzirea CRASA apare DUPA, cand, la contestatzii, verificarea se face TOT cu scannerul ... adica, practic, contestatzia de scanner este NULA! Asta e bataia de joc, prin "directivele de neclintit" prin care NICI UNUI CONCURENT NU I SE VA VERIFICA TESTUL MANUAL LA CONTESTATZII! :evil: :evil: :evil:

cred ca asta ma doare pe mine cel mai mult din "super organizarea" - super-examenului!
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests