Unde se elibereaza adeverintele medicale pentru inscriere?

for future reference; read only..
User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Unde se elibereaza adeverintele medicale pentru inscriere?

Postby sl0bizz » Sat Sep 27, 2003 1:11 pm

....la rezidentiat.
Anul trecut ele se eliberau in mai multe locuri in aceeasi cladire de pe Regiei, la preturi diferite. Mai erau si alte spitale care dadeau aceste hirtiute. Unii te bateau cu ciocanul la genunchi si te luau cu pana de vulpe si eventual te si chemau a doua zi ca abia atunci catadicseau sa completeze formularul, in lipsa shpagii. Acum nu ca m-as crampona de suta de mii, dar unele dintre adeverinte au fost considerate gresite la inscriere si iarasi, neicusorule, da-i ciocanul, da-i cu pana, da-i cu formularul si mai pierzi o zi pe drumuri.
Daca cineva isi face vreo adeverinta dintr-aia sa ne spuna si noua "asa da" si "asa nu". Si daca exista o lista oficiala cu institutiile autorizate, scrieti-o aici.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Sat Sep 27, 2003 3:11 pm

au inceput inscrierile deja?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sat Sep 27, 2003 3:33 pm

Din cate stiu eu- nu am verificat ce si cum, asa ca va rog sa o luati ca atare, inscrierele se fac din 27-sept pana pe la sfarsitul lunii octombrie. Am scanat si un formular tip de inscriere.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Sat Sep 27, 2003 8:16 pm

multumesc frumos, daca mai auzi ceva despre inscriere te-as ruga sa postezi

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sat Sep 27, 2003 11:03 pm

ÃŽnscrierile la concurs se fac la directiile de sanatate publica judetene si a municipiului Bucuresti in perioada 1-27 octombrie 2003.


Sursa Rezidentiat 2003 - http://www.rezidentiat2003.ro/index.php?salt=publicatie Scrie acolo multe chestii despre ce trebuie si cum trebuie. Succes si spor! :)

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Sat Sep 27, 2003 11:41 pm

Eu tocmai mi l-am facut la Spit. Muncipal (Bucuresti). A costat 130000 lei.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Sun Sep 28, 2003 10:36 am

Ti-a dat-o pe loc?
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Sun Sep 28, 2003 10:09 pm

De facut s-a rezolvat pe loc, dar a ramas sa o semneze tov. Oprescu. Am mers a doua zi sa o luam. Deci nu s-a rezolvat intr-o zi. Daca gasiti undeva sa se rezolve intr-o zi, go. Eu una nu stiu in alta parte. Si anul trecut tot la municipal am facut.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sun Sep 28, 2003 10:59 pm

Se poate de exemplu pe la clinicile particulare, de exemplu la Centrul de diagnostic si tratament Babes (langa spitalul Babes), dar costa 300.000 lei!!! Ti-o da pe loc. Prin alte parti mai stiti?

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Mon Sep 29, 2003 9:43 am

Pe dsb.ro se afla situl DSP Bucuresti. Lista unitatilor autorizate nu e afisata, adresa de contact nu este, dar le-am scris si va sfatuiesc sa o faceti si voi la root@dsb.ro.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

tudor
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Sep 29, 2003 3:21 pm

Postby tudor » Mon Sep 29, 2003 3:42 pm

Am fost azi in municipal cu o gashca de candidati de la medicina shi stoma pt certificat ( vreo 6) . Am obtzinut un certificat semnat parafat, care afirma doar ca suntem apti psihic, asha ca ne-am dus sa cerem lamuriri avand in vedere ca in publicatzia de rezidentiat se afirma ca trebuie atestatzie ca suntem apti "fizic si neuropsihic" ... asa ca ni s-a completat alt formular, care trebuie sa treaca, in plus, pe la neurologie si pe la medicina muncii pt semnaturi shi parafe. Asta inseamna ca trebuie venit maine 8-12 pt neuro shi miercuri pt medicina muncii... iar joi, inca un drum pt a lua hartiuta semnata de director.

Voi ce stitzi? Mai trebuie obtzinute semnaturi shi parafe shi de la neuro shi medicina muncii???? Este aceeashi procedura peste tot :shock: , sau doar la municipal trebuie alergat atata???

tudor
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Sep 29, 2003 3:21 pm

Postby tudor » Fri Oct 03, 2003 9:33 pm

Am intrebat la DSP si, cu certitudine[/u , spun ei, [u]nu este nevoie de parafa& stampila de le neuro&medicina muncii.

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Fri Oct 03, 2003 9:55 pm

Si eu am fost la directia de sanatate si a spus ca nu e nevoie, dar pe de alta parte in ziar scrie ca dosarele vor fi analizate dupa terminarea inscrierilor si nu as vrea sa am vreo surpriza. Prefer sa mai merg si dupa stampila neuro&medicina muncii

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Sun Oct 05, 2003 10:30 pm

pentru stagiarii din municipal (cu contractul in municipal) costa 30.000 hartiuta respectiva. si e nevoie de parafa de la neuro, psiho si med muncii (de fapt med muncii incheie fisa pe baza careia ti se elibereaza certificatul). trebuie specificat in el "apt .... pt specialitati chirurgicale" sau cum este cazul. anul trecut m-am fript cu chestia asta si a trebuit sa-mi scot o alta adeverinta. in SUUB se da de pe azi pe maine (in cel mai bun caz) si e nevoie de un timbru fiscal.
in alte parti am inteles ca ar fi mai usor.
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sun Oct 05, 2003 10:41 pm

Eu am intrebat la DSP Sibiu (unde o sa ma inscriu) si mi-au spus ca e nevoie de adeverinta de la medicul de familie (in care se zice ca esti apt fizic) pe care o contrasemneaza un psihiatru (cum ca esti apt psihic). Fiecare DSP face cum vrea se pare ...

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Sun Oct 05, 2003 10:47 pm

si eu am o fisa, cu parafa de la dermato, raze, psihiatrie si una de med gen, dar n-am nici un certificat. Si aia de la DSP au zis ca nu trebuie neuro, si nici certificat.

Ma duc maine sa mai vad...

Nu inteleg, e primul an in care trebuie astfel de formalitati??? Nici dupa zece ani nu intra desteptii astia in ritm, sa stie ce si cum?!
cainii latra, caravana trece

YOL
Posts: 1
Joined: Wed Oct 08, 2003 1:06 pm

certif. med.

Postby YOL » Wed Oct 08, 2003 1:36 pm

Azi pe la 11, la CNPP.... (Bd. Regiei 8 ) era afisata o fituica cf careia clinicile acreditate de DSP pt eliberarea certificatelor medicale ar fi centrele de dg si trat dorobanti, vitan, titan si policlinica sect. 6 (str. regiei, nr.8 ). La pol. sect 6 costa vreo 3-400.000.
Eu imi facusem deja certificatul medical la Municipal. E valabil, sau nu? :?

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Wed Oct 08, 2003 10:19 pm

Trebuie sa fie valabil, ca doar au incasat banii...ce-o sa faca? sa-i restituie? Daca nu e valabil inseamna ca au incasat ilegal fonduri si se complica treaba.

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Wed Oct 08, 2003 10:27 pm

val wrote:Trebuie sa fie valabil, ca doar au incasat banii...ce-o sa faca? sa-i restituie? Daca nu e valabil inseamna ca au incasat ilegal fonduri si se complica treaba.


Daca va spun ca pe mine nu m-a costat un leu toata treaba, sper sa nu imi raspundeti ca nu e valabila. Fisa medicala nu m-a costat nimic, in afara de timbrul fiscal pe care eu l-am luat de 5000 de lei, dar cred ca era bun si mai mic.
Si trebuie sa fie in regula, ca am depus dosarul la DSP, s-a uitat doamna de acolo, care - surpriza - era medic si foarte in tema si stia toata procedura. S-a uitat la toate actele, a zis ca e OK si m-a trecut undeva pe niste foi.

Pe voi v-a costat fisa, sau incheierea ei de directorul de policlinica, sau ce?

Eu m-am inscris din Timisoara, dar nu cred sa fie asa diferente intre DSPuri
cainii latra, caravana trece

Arf
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Aug 31, 2003 10:05 pm

Postby Arf » Thu Oct 09, 2003 12:37 am

Ca tot se discuta despre adeverintele medicale...sa spun si eu ce am facut...si sa fie altii dupa mine mai castigati

Am fost la CDT Dorobanti sa iau adeverinta si de la informatii ne-au zis sa platim, am platit 125.000 lei, am luat chitanta si apoi ne-am dus la consultul psihiatric, unde dna doctor ne-a spus ca nu trebuia sa platim nimic...dupa care ne-am dus la secretariat sa depunem cererile pt eliberare adeverinta unde ni s-a pus ca e bine ca am platit si secretara a atasat la cerere si chitantele noastre...cu alte cuvinte nu mai avem nici o dovada ca am platit ceva...si mi-au lasat impresia ca e o noua hotarare ce zice ca nu trebuie platita vizita medicala....

Vedeti si voi..cascati mai bine ochii, poate nu e cazul sa platiti totusi
The art of medicine consists in amusing the pacient while nature cures the disease. (Voltaire)

User avatar
sarah
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Oct 03, 2003 6:15 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

la Cluj

Postby sarah » Thu Oct 09, 2003 7:41 pm

Aici la Cluj, la Policlinica Judetzeana, inainte de a merge pt. analiza, trebuia platit 100 mii lei . Fara chitantza asta nu ne primea nicaieri. Iar certificatul final, tot cu chitantza de fatza ni l-au facut. Chiar nu intzeleg de ce difera la fiecare policlinica sau spital.
nu lasa pe maine ce potzi face azi


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests