Interviu cu prof. Florian Popa - conducator rez 2003

for future reference; read only..
User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Thu Oct 09, 2003 3:06 pm

eu nu mai pricep. aici scrie ca raspunsul la contestatiile primite este chiar grila corecta pusa pe net. Pai atunci cum ramane cu sustinerea contestatiei in fata unei comisii?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
cainii latra, caravana trece

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Thu Oct 09, 2003 3:08 pm

scuze, nu stiu cum sa-l pun sa se vada
cainii latra, caravana trece

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu Oct 09, 2003 3:55 pm

e prea mare ala al tau ... uite o varianta mult mai slaba calitativ, dar mult mai mika ...

pentru cei cu dial-up ...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Oct 09, 2003 4:02 pm

azi ni s-a confirmat: saptamana urmatoare (luni sau marti) - in parte si la sugestia noastra - prof. F. Popa va tine o conferinta de presa la centru [de pregatire...] in care va reafirma in mare parte cele spuse deja pana acum pe diverse alte cai; sa vedem ce reactii vor fi din partea presei etc...

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Oct 09, 2003 5:19 pm

victor wrote:azi ni s-a confirmat: saptamana urmatoare (luni sau marti) - in parte si la sugestia noastra - prof. F. Popa va tine o conferinta de presa la centru [de pregatire...] in care va reafirma in mare parte cele spuse deja pana acum pe diverse alte cai; sa vedem ce reactii vor fi din partea presei etc...


Aha...deci mai sunt totusi cateva zile sa se razgandeasca :wink: :lol: :shocked!:

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Oct 09, 2003 8:18 pm

Ar fi interesant daca am vedea/auzi si noi integral acea conferinta de presa.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Thu Oct 09, 2003 9:56 pm

Poate ar trebui intrebata o chestie. Grilele o sa fie formulate exact ca in carte sau o sa se schimbe putin, ceva in gen inversat raspunsul a cu b si c cu e sau facuta cu negatie? Tot ar fi o chestie sa le schimbe si asa, ar fi mai greu de memorat ...

Cine o sa fie la conferinta aia de presa? O sa mai putem pune intrebari, via reprezentanti?

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Oct 09, 2003 10:26 pm

cred ca s-ar putea - nu stiu precis cine o sa fie invitat - depinde si de interesul pe care presa il acorda evenimentului - minim de obicei :(

in legatura cu modificarile la intrebari - mi se pare ca s-a mentionat ca printre altele comisia poate sa modifice o intrebare care nu pare buna.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Thu Oct 09, 2003 10:40 pm

La altceva ma refeream ... nu daca o sa schimbe o intrebare care nu e ok (asta am intelesc ca o sa o faca), ci daca o sa o faca in mod sistematic adica la toate grilele tocmai in ideea de a induce in eroare pe cei care tocesc grilele.

In alta ordine de idei e multa munca pentru chestia asta, deci numai automat s-ar putea face si asta cred ca numai daca le au in baza de date taiate in bucati (cate un camp diferit pentru fiecare raspuns), desi ma indoiesc ca e asa ...

Mai sper si eu ca n-o sa fie 100% grile exact ca in carte (exact la fel formulate) de-aia tot intreb nimicurile astea ...

Mi se pare o porcarie mare examenul asta ... sa-l informati pe prof. Popa ca nu sunt 4000 de grile ci 3000 (pe chirurgie cel putin) si ca biologic e mai mult decat posibil :D ... asta e o sa incerc sa ma adaptez.

Spor a tutti!

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Oct 10, 2003 12:58 am

Draso wrote:sa-l informati pe prof. Popa ca nu sunt 4000 de grile ci 3000 (pe chirurgie cel putin) si ca biologic e mai mult decat posibil


Daca tot il informati treaba asta, spuneti-i si ca la stoma nu sunt 4000 de grile ci 4900 si biologic e mai mult decat imposibil (in conditiile in care nu ai facut macar de vreo 2 ori materia).
cainii latra, caravana trece

denim
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Jul 14, 2003 8:24 pm
Location: Iasi

Postby denim » Fri Oct 10, 2003 7:30 am

Nici 3170 de grile nu ai cum sa la inveti.Eu nu cred ca va fi cineva cu 960 de puncte

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Oct 10, 2003 10:27 am

si eu zic la fel. Poate unul sau doi care dupa examen or sa se interneze la dilai.
cainii latra, caravana trece

User avatar
geigle
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Jul 13, 2003 11:27 pm
Location: Bukarest
Contact:

Postby geigle » Fri Oct 10, 2003 2:32 pm

Am luat cartea de grile pe medicala azi, din care am citit introducerea de prof. Popa, un anume pasaj m-a pus pe ganduri : "Consider ca numarul intrebarilor publicate este suficient pentru a indemna concurentul la un serios studiu al bibliografiei propuse, testele reprezentand doar o proba in autoevaluarea cunostintelor candidatilor."
Ce credeti despre asta ?
Am vazut ca a fost editata in sept, deci inainte de anuntul din Viata medicala cu grilele scoase.

alin
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Jul 07, 2003 11:12 am

Postby alin » Fri Oct 10, 2003 2:39 pm

Daa,iata ce nu am inteles din interviul cu prof. Florian Popa.
Cate grile considera domnia-sa ca este biologic posibil sa fie memorate? De ce sa nu ma hotarasc eu, ca in privinta capitolelor lungi (si sunt cateva) sa ma rezum la a invata grilele pe dinafara sau doar spicuind ce trebuie din acel capitol? Zice ca nu crede ca se pot citi doar cele cate 5 randuri din carte din care este facuta o intrebare. Pt licenta s-a putut, pt cateva capitole la rezi se va putea.
Pe urma, cica trebuie parcursa toata materia pentru a putea tine minte grilele. Sunt de acord, cu obiectiunea de mai sus. Dar se pare ca pentru dl dr. a trecut mult timp de la ultimul examen dat. Un mic ex.: citesc o data un capitol greu sa zicem. Fac grilele si selectez pasajele din care sunt facute grilele. Retin numai ce trebuie. Refac grilele in timp de mai multe ori, nu recitesc decat bucatile “esentiale” si arunc restul. Poate ca dl. prof. zice ca asa ceva e greu de facut sau imposibil. Este foarte posibil si s-a facut deja.
Dar toate astea sunt prostii, lucrurile pe care le scriem noi ca sa ne citim unii pe altii. Cum va fi, ce suprize o sa apara, care o sa doarma mai bine in noaptea dinainte, care ce mananca dimineata. Intre timp comisia isi vede de trebi si o cam doare in cot. Lectia pe care am primit-o de mai de mult timp este ca noi nu prea contam.
Hai sa ne gandim:
- harrisonul de ex a fost introdus pt ca s-a gandit careva-hai mai sa invete si astia dupa o carte ca lumea, recunoscuta? Daa, sigur ca da!(s-a omis intrebarea:cine si-a tras banii din harrisoane ? :D )
- cartile cu grile au fost publicate pt ca s-a gandit cineva-mai, poate ca nu au toti acces la internet si nu au calculatoare acasa, hai sa scoatem si cartea?. Sigur ca da !(o noua mica afacere).
- asa-zisa tranparenta consta in a publica baza de date din care se vor alege grilele?pt mine transparenta inseamna corectitudine si atat. Ce interese au mai fost si aici sau la ce norme au vrut sa se alinieze? Nu mai zic de contradictia intre sistemul examenului in “alte tari” care la inceputul interviului era tot pe baza de grile publicate, iar la sfarsit tocmai se modifica, se scot grilele (“inlocuirea testelor, ceea ce se cam intampla in lume acuma”).
Ideea mi se pare doar una si anume diferenta de la ceea ce inseamna examen la ceea ce este un concurs. Concursul a fost denaturat in a nu se mai baza pe evaluarea cunostintelor ci doar impartirea candidatilor in 2 categorii: admisi si respinsi. Si din ce se vede criteriile de selectie sunt aleatorii sau altfel zis nu conteaza. Cu grilele publicate puteam sa invat la fel de bine un dictionar tehnic sau sa fim toti introdusi intr-o urna si extrasi ca la loto pe 23 noiembrie. Cine are noroc are, cine nu, sa joace mai departe.
Nu stiu daca am dreptate dar se gandeste ca rezidentiatul nu e o selectie a celor care au invatat mai bine, sau prin asta sunt mai buni decat restul, ci pur si simplu o impartire. Formarea in profesia asta se face incepand din rezidentiat, ce a fost pana atunci a fost un fel de punere in tema.
Indiferent ce o fi, macar o sa avem ce le povesti nepotilor.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Fri Oct 10, 2003 2:58 pm

Alin, ai exprimat cum nu se poate mai bine situatia de fatza. Si eu gandesc la fel ca tine.
Sunt curios daca dl. Popa poate da macar un exemplu de tara straina unde se aplica exact aceeasi metoda ca la noi, aici incluzand si numarul de grile care formeaza baza de date. Poate ca ideea in sine nu e rea, insa este prost aplicata. Baza de teste este prea mica si poate fi memorata. Era cu totul altceva daca vorbeam despre 20000 grile pe sectiune sau daca anuntul era facut cu o saptamana inainte de concurs (dar aici ar fi fost probleme, printre care si aceea ca in mod sigur ar fi fost "personaje" care ar fi stiut cu mult timp inainte cum se va proceda).
Una peste alta, eu consider ca este o masura in defavoarea noastra, pentru ca face selectia si mai aleatorie decat pana acum si dependenta de factori inacceptabili pentru un concurs ce se vrea serios, precum memorarea mecanica.

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Fri Oct 10, 2003 3:32 pm

oricum trebuie sa recunoasteti ca metodologia actuala are lipsuri in cazul in care scori ponderat este egal ;chiar daca unii din noi sunt mai pesimisti in privinta "tocirii" grilelor.

eu personal cred ca grilele de chir se pot face in doua (2) luni extrem de bine mai ales daca ai mai si citit materia o data sau de doua ori inainte.

:lol: cautati-ma printre cei cu 960 de puncte! :lol:

in fond e un sistem rau si nu avem deocamdata puterea de a-l schimba (cel putin pe fata)

totusi mi se pare f. importanta capacitatea de adaptare (in cazul de fata tocirea grilelor)

spor la invatat (grile sau materie)!!

User avatar
surgeon
junior
junior
Posts: 97
Joined: Wed Oct 08, 2003 10:45 am
Location: "au centre du monde", 1004 Lausanne

Postby surgeon » Fri Oct 10, 2003 4:08 pm

Mai Zad, tu te-ai apucat de facut grile, sau esti sigur pe tine de la natura ?.Apuca-te, fa-le si mai vorbim daca iei 960 de puncte.La un examen din asta pune si eroarea umana, care intervine, pusu stresul.Sau tu ai facut yoga si alte astfel de practici ?Nu poti sa nu gresesti macar o concordanta.Eu asa cred.Si nu vor fi probleme cu 20 de insi, care vor chirurgie plastica.
Ce e rau, este ca felul asta de examen egalizeaza pe cei buni cu cei, stil Oligofrenix.Dar tot cred ca cei care au si citit materie vor avea mai multe sanse.
m-a dat tata la meserie : m-a facut chirurg !

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Fri Oct 10, 2003 4:21 pm

Ba eu cred ca avem puterea de a schimba ceva, important este sa avem vointa...
Suntem multi care nu suntem de acord cu acest sistem si daca fiecare ar trimite cate un mail sau o scrisoare presei (aici intrand ziare, televiziuni - la emisunile de ancheta sociala, radio) nu se poate ca acest fenomen sa treaca neobservat. Eu am facut-o deja. Numai ca nu se face primavara cu o singura floare... Stiu foarte bine cu cine am de-a face: toti s-au resemnat cu aceasta decizie (mai putin cei care nu au invatat si se bucura, fiindca brusc au si ei o sansa) si au bagat capul in grile, tocind de zor...

Credeti ca daca un ziar sau o televiziune ar primi 20 de mailuri de la persoane diferite, care sa semnaleze aceeasi problema (aratand si implicatiile de lunga durata, eventual dramatizand putin) nu si-ar pune problema ca poate e un subiect bun de exploatat? Ca doar ei din asta traiesc. Iar terenul e oarecum pregatit acum dupa ce scandalul Beuran a tinut prima pagina a ziarelor si a fost la toate posturile tv. Important e sa avem gura sa vorbim...

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Oct 10, 2003 5:47 pm

Alin - in mare sunt de acord cu tine, din pacate.

User avatar
muky
junior
junior
Posts: 58
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 am
Location: prin zona...

Postby muky » Fri Oct 10, 2003 6:25 pm

Zi-mi shi mie scoro unde ai trimis mail...macar sa trimitem in acelashi lok

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Fri Oct 10, 2003 7:19 pm

surgeon wrote:Apuca-te, fa-le si mai vorbim daca iei 960 de puncte.

Asa e, nu poti face 960, ai sa descoperi ca sint si grile anulabile:)
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Fri Oct 10, 2003 8:28 pm

Principalele ziare si televiziuni. Du-te pe http://www.ziare.com si le gasesti acolo pe toate.

Am primit o reactie doar de la o singura publicatie, dar nu spun mai mult pana nu voi avea ceva concret, fiindca n-as vrea sa credeti ca vorbesc aiurea...

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Oct 10, 2003 10:07 pm

Merci scoro, o sa scriu si eu unde ai scris tu, doar ca o sa-l felicit pe Prof Popa pentru decizia luata. Si cum zici tu, cu o floare nu se face primavara, asa ca ii invit pe toti cei care sunt de parere ca alegerea grilelor de la examen doar din baza de date de pe net ii avantajeaza, sa scrie si ei si sa ii felicite pe organizatori.

Nu mi se pare ca e mai rau sau mai degradant sa tocesti grile decat sa tocesti pana la indobitocire materia, care are destul de multe ineptii in ea. Nu mi se pare ca rezul de anul asta va fi mai rau ca altele din punctul asta de vedere.

Spor
cainii latra, caravana trece

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Fri Oct 10, 2003 10:38 pm

Fa ce vrei, mai prezidentiatule...
N-am de gand sa polemizez cu tine, dar iti spun doar atat (si am mai spus-o, de fapt): nu metoda in sine e gresita, ci aplicarea ei! Concret: parerea mea este ca baza de date este PREA MICA pentru a asigura un concurs serios...

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Fri Oct 10, 2003 11:12 pm

1. Nu "l-au demisionat" pe ministrul, nu o sa oboseasca ei sa asculte studenti si stagiari.
2. Eu am inceput sa invat grilele, daca le schimba se cheama ca ma defavorizeaza, ca poate eu citeam materie acum.
3. Vezi sa nu pierzi timp pretios :)
4. Daca vrei sa ai succes spune-le celor de la Realitatea, ca astia se ocupa de mizeriile de care nu le pasa celor mari. (au facut reportaj si cu lipsa becurilor pe strada in Grozavesti...deci se poate)
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Sat Oct 11, 2003 2:24 pm

Puteti sa trimiteti cate mail-uri vreti la ziare si televiziuni. Nu uitati ca 72% dintre voi au fost de acord cu aceasta metoda. Deci numarul de e-mail-uri trimise in favoarea acestei metode va fi cel putin dublu. Si vor avea si un motiv in plus : transparenta unui examen din vanzarea caruia au avut multi de profitatat si s-au nenorocit multe vieti.

Eu deja cunosc 4 persoane care au trimis mail-uri prin care se declarau de acord cu aceasta metoda si ii multumeau prof. Popa pt decizia luat

Arf
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Aug 31, 2003 10:05 pm

Postby Arf » Sat Oct 11, 2003 3:14 pm

In urma cu ceva timp cand inca nu era clar totul si credeam ca se mai poate schimba ceva am vorbit cu un amic ziarist despre chestia asta si i-am aratat si discutiile de pe forum sa vada ca opinia mea e impartasita si de alti colegi.
El a dat din umeri si a zis ca se va scrie despre asta doar dupa ce va fi clar si oficial pentru ca au si ei o responsabilitate asupra celor afirmate in articole, dar ca se indoieste ca in Romania o campanie de presa ar putea schimba ceva. -vezi cazul Beuran, Branisteanu samd.

Asadar ma puteti numara si pe mine printre cei care au incercat sensibilizarea presei...dar puneti-ma in randul celor pesimisti care candideaza la premiul Oligofrenix.
The art of medicine consists in amusing the pacient while nature cures the disease. (Voltaire)

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sat Oct 11, 2003 3:34 pm

Nici eu nu cred ca se va deranja cineva din presa sa ne bage in seama, sau chiar daca se va scrie ceva, nu cred ca ar avea vreun efect...
De aceea, m-am adaptat situatiei si tocesc grile, insa cu cartea alaturi, fiindca sunt convins ca o informatie fixata logic are mai multe sanse sa ramana in creier si sa poata fi folosita atunci cand e nevoie de ea, decat una memorata mecanic.
Oricum, nu suntem la concurs de trimis mailuri... Multi din presa probabil ca habar nu au ce este rezidentiatul si oricum nu vor intelege problema la nivelul la care o percepem noi, care suntem direct implicati.
Insa nu ma durea tastatura sa trimit niste mailuri ici si colo.
Sunt de acord cu cei care spun ca au mai multe sanse cei care au invatat pana acum. Asta in valori absolute, insa relativ la cei cu care concureaza, sansele lor au scazut putin (pentru ca cei care nu au invatat pana acum au sansele artificial crescute). Ma rog, filozofie intre doua runde de invatat... sau de tocit grile... sau si una si alta...

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Sun Oct 12, 2003 1:36 am

Cred ca nu va dati seama de cat de multi sunt interesati de cumpararea acestui examen ! Nici nu va inchipuiti ce groaznic este sa stii ca inaintea ta sunt cateva zeci de persoane (cel putin) care au cumparat examenul si care aleg specializari pe care poate vi le doreati voi si nu au citit nici macar 3 zile. Si mai adaugati si piloshii.
Macar asa stiti ca aveti sanse mai mari decat ei pt ca ati citit si materia, iar acum faceti si grilele.
Luati o pauza de la invatat si incercati sa va ganditi fiecare la cati colegi de-ai vostri ar putea sa cumpere rezidentiatul ! O sa va ingroziti de nr. lor. Si sunt astfel de cazuri in toata tara.
Indiferent daca este buna sau rea, aceasta decizie de publicare a grilelor elimina o mare problema a rezidentiatului din Romania di ultimii 10 ani : VANZAREA GRILELOR !

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Sun Oct 12, 2003 10:00 am

terminator wrote:Cred ca nu va dati seama de cat de multi sunt interesati de cumpararea acestui examen ! Nici nu va inchipuiti ce groaznic este sa stii ca inaintea ta sunt cateva zeci de persoane (cel putin) care au cumparat examenul si care aleg specializari pe care poate vi le doreati voi si nu au citit nici macar 3 zile. Si mai adaugati si piloshii.
Macar asa stiti ca aveti sanse mai mari decat ei pt ca ati citit si materia, iar acum faceti si grilele.
Luati o pauza de la invatat si incercati sa va ganditi fiecare la cati colegi de-ai vostri ar putea sa cumpere rezidentiatul ! O sa va ingroziti de nr. lor. Si sunt astfel de cazuri in toata tara.
Indiferent daca este buna sau rea, aceasta decizie de publicare a grilelor elimina o mare problema a rezidentiatului din Romania di ultimii 10 ani : VANZAREA GRILELOR !

Ai mai zis asta. De ce scrii noaptea, cind poate ti-e somn?
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

mr.2cool
junior
junior
Posts: 27
Joined: Wed Jul 16, 2003 2:59 am
Location: undeva in romania

Postby mr.2cool » Sun Oct 12, 2003 1:21 pm

Citeam aici pe forum despre contradictiile d-lui profesor Popa si nu m-am putut abtine sa nu va mai scot una in evidenta.In prefata d-l profesor zice ca grilele constituie o baza de data ce se va imbunatati la editiile viitoare de Rezidentiat iar in interviu d-l profesor afirma ca se vor introduce dosarele medicale si comisie "corecta". Cine sa-l mai creada? As intreba daca d-l profesor consuma alcool, dar nu vreau sa sar calul asa ca ma abtin....

Cat despre scorile de 960 ganditi-va la urmatoarea: la Rezidentiat sunt 1000 de enunturi (200 de grile cate 5 variante) si fiecare poate fi falsa sau adevarata, deci 2000 de alternative. Ai bulit o alternativa ti s-a dus maretu scor. Acuma nu-mi spuneti voi mie ca exista cineva in tara asta capabil de asa ceva.Iar pentru cei care tocesc grilele:15000 de variante*2 sunt intradevar imposibil de tocit ptr. un creier normal.
Motto: " Intotdeauna vor fi 1600 de nemultumiti si 264 de multumiti." A. Nastase

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Oct 12, 2003 4:39 pm

Mai stii? Oamenii normali nu dau la medicina...:lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Sun Oct 12, 2003 5:39 pm

terminator wrote:Indiferent daca este buna sau rea, aceasta decizie de publicare a grilelor elimina o mare problema a rezidentiatului din Romania di ultimii 10 ani : VANZAREA GRILELOR !


Cred ca esti constient ca daca tu tocesti 4000 sau 5000 de grile si prietenul tau cel mai bun a cumparat subiectele si toceste doar 200, el o sa aiba clar 960 de puncte (daca nu e chiar om mai putin dotat intelectual), iar tu nu, tu poti chiar sa pici.

Asa ca nu prea e eliminata marea problema...
cainii latra, caravana trece

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Sun Oct 12, 2003 5:55 pm

mr.2cool wrote:Iar pentru cei care tocesc grilele:15000 de variante*2 sunt intradevar imposibil de tocit ptr. un creier normal.

1. rezidentiatul va fi alcatuit din grila SI practic.
2. in 3 grile intreaba tratamentul legionelozei, deci 15*2=1
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sun Oct 12, 2003 6:12 pm

Multe din grile se refera la acelasi lucru: criteriile nu stiu care, semnele cele mai frecvente, tratamentul, clasificarea cutarica... Deci in mod sigur sunt mai putin de 20000 informatii = mai putin de memorat.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sun Oct 12, 2003 6:23 pm

Apropo de ideea ca zeci de oameni or sa faca punctaj maxim, vreau sa va povestesc ceva, chiar daca intr-un fel pare ca am sa contrazic intr-o oarecare masura ce am sustinut pana acum: aveam examen la urologie si, cum se mai intampla pe la noi, grilele de examen au "rasuflat". Bineinteles ca le-am tocit toti ca naiba, desi invatasem si ceva materie. Nu mai stiu cate erau, dar nu cred ca 200, ci vreo 120. Cu toate astea, dintr-o serie intreaga nu a facut nimeni punctaj maxim, s-au luat multi de 10 (acordat pe baza unui interval de punctaj), dar si note mai mici, unele chiar penibil de mici pentru situatia data.
De aceea eu nu cred ca or sa fie multi cu 960 de puncte, dar cred ca varful curbei Gauss se va deplasa vertiginos spre 850-900 de puncte si vor fi foarte multi cu acelasi punctaj (mare). Lucrul asta sigur va fi in defavoarea unora. Asta cred eu ca este principalul element negativ al actualei metode.

mr.2cool
junior
junior
Posts: 27
Joined: Wed Jul 16, 2003 2:59 am
Location: undeva in romania

Postby mr.2cool » Sun Oct 12, 2003 8:56 pm

Concluzia este un singura:Pe acest forum s-a declansat un advarat razboi psihologic intre cei care de 5 luni baga zi si noapte (si care dupa parerea mea sunt SINGURII care ar merita sa promoveze acest examen) SI cei care s-au trezit peste noapte ca au termint si ei medicina si le-ar sta si lor bine cu un rezidentait, daca s-ar putea cu minimum de efort chiar daca anii trecuti ei erau cei care umpleau coda.Dar cum in Romania e la moda sa furi mai degraba decat sa muncesti, trebuie sa recunosc ca desi fac parte din prima categorie mi-e a dracului de frica de cei care s-au trezit peste noapte cu o paine tocmai buna de mancat.Asa ca orice calcul mtematic si orice opinie a oricaruia din cele 2 tabere poate fi considerata adevarata pana la singura proba obiectiva:rezultatele de la exmen.Sper dn toata inima sa va pot spune atunci celor care ati tocit grilele:ati muscat-o fratilor, inca la rezidentiat nu poti sa-ti bati joc de munca altora!
Iar dca nu, dati si voi o bere ca tot v-ati luat rezidentiatul pe nedrept.
Motto: " Intotdeauna vor fi 1600 de nemultumiti si 264 de multumiti." A. Nastase

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sun Oct 12, 2003 9:43 pm

Problema e ca cei din categoria 2 vor zice "ce-am avut si ce-am pierdut?"... poate doar taxa de concurs si niste saptamani de tocit grile. Cei din prima categorie in mod sigur nu-si permit sa gandeasca asa.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Sun Oct 12, 2003 11:01 pm

Dan wrote:Mai stii? Oamenii normali nu dau la medicina...:lol:


Asa-i :wink: :lol: :lol: :lol:

Numai fanii SF (MartiX) si nebun-aticii (OligofreniX-ii) :roll: :? 8)

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Mon Oct 13, 2003 1:02 pm

prezidentiat wrote:
terminator wrote:Indiferent daca este buna sau rea, aceasta decizie de publicare a grilelor elimina o mare problema a rezidentiatului din Romania di ultimii 10 ani : VANZAREA GRILELOR !


Cred ca esti constient ca daca tu tocesti 4000 sau 5000 de grile si prietenul tau cel mai bun a cumparat subiectele si toceste doar 200, el o sa aiba clar 960 de puncte (daca nu e chiar om mai putin dotat intelectual), iar tu nu, tu poti chiar sa pici.

Asa ca nu prea e eliminata marea problema...


Ba este eliminata in mare masura !! Pt ca nimeni nu va vinde grila maxima(960 puncte), pt a se evita situatia de acum 5-6 ani cand 500 de concurenti au avut maxim. Se vinde grila (cu greseli) in functie de specialitatea pe care o cumperi si cu un punctaj estimativ. De exemplu unul care cumpara Pediatrie nu are nevoie de punctajul unuia care cumpara Cardiologie. Ori in acest moment nimeni nu iti garanteaza ca banii pe care ii dai iti asigura specialitatea dorita. Nimeni nu mai risca sa dea bani pt Cardiologie si sa se trezeasca rezident la altceva. Si preturile erau diferite in functie de specialitati. Ba chiar cunosc un caz in care s-a cumparat la pachet - sot si sotie ( au avut parte si de discount). Asa ca pune mana si invata ca anul asta depinde numai de tine !


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests