de departe cea mai penibila grila de pana acum!

for future reference; read only..
mihnea27
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jul 15, 2003 12:50 am

de departe cea mai penibila grila de pana acum!

Postby mihnea27 » Sat Jul 26, 2003 3:20 pm

:roll:

Cod intrebare: S319015
"Schmutzpyorrhea"a fost descrisa în 1928 de:
A. Kantorowicz
B. Gottlieb
C. Becks
D. Tuborg
E. Häupl si Lang

... si asta dupa ce am primit un mail atat de suparat cu coyrightul grilelor de pe rezidentiat2003.ro Sunt foarte curios daca autorii grilei au platit ceva la Tuborg si la Becks !!!!!!

Dar ma rog, asa trebuie sa facem scandal cand cineva fura ceva ce am furat si noi :)))
Have A Nice Day!

User avatar
dReam
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jul 22, 2003 12:55 pm
Location: prin preajma
Contact:

Re: Nu cred mai.

Postby dReam » Mon Aug 11, 2003 7:12 pm

Exista un Dr. Tuborg Fähnrich , stomatolog de talie mondiala, mai intereseaza-te, la fel si Dr.Becks Gabriel. Impreuna au facut un studiu privitor la rolul clorhexidinei in reducerea titrului de Actinobacillus actinomycete comitans din parodopatia marginala cronica superficiala.

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Tue Aug 12, 2003 12:11 am

:lol:

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Wed Aug 13, 2003 12:40 am

si totusi...

li se parea ca nu ar fi suficienta materie utila pentru rezidentiat si au hotarit sa faca diferentierea pe chestii de genul asta. din pacate nu e singura grila care suna asa: in anul 1905, spre iarna (cronicarii spun ca ningea), x a facut prima spalatura endocanalara cu var stins. cine este x?

crede-ma cind iti intra pacientul pe usa, pe el nu-l intereseaza ca tu stii ca tuborg si becks inainte sa deschida o fabrica de bere au facut ceva si pentru stomatologie! el vrea diagnostic corect si tratament bun. punct.
din pacate la noi se gindeste aiurea si in loc sa-i stimulam si promovam pe cei talentati/capabili, preferam sa promovam culturismul intelectual (noi muncim, dar in nici un caz nu gindim).

in schimb o dau in bara in modul cel mai penibil nestiind ca o hematie=un eritrocit in 100% din cazuri. ceea ce mi se pare mai folositor decit sa stiu liderii mondiali de bere & antiseptice.

e trist... :(

dixit.

User avatar
Nautilus2000
junior
junior
Posts: 47
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:55 am
Location: In fata calculatorului

Postby Nautilus2000 » Wed Aug 13, 2003 8:22 am

Ma apuca si rasu cand ma gandesc cat de fraieri suntem si ce stupizenii suntem obligati sa retinem!!! Din scurta mea experienta clinica atata pot sa spun, ca am vazut medici mari, profesori universitari, etc... ce se spargeau in diagnostice diferentiale, enspemii de clasificari si alte aberatii de genu asta la patu pacientului si rezultatu era ca asta pleca din spital la fel cum venise!!! Hi! Hi! Hi! Parca am fi prin 1500 si ceva cand stateau pe langa pacient vreo 10 "medici" care se spargeau in figuri cu cunostintele lor teoretice pana ala murea......
Noi sa fim sanatosi....

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Wed Aug 13, 2003 11:37 am

Sydenham, ala cu coreea, pe la 1680 zicea: "Medicul nu trebuie sa isi ascunda ignoranta prin recursul la teorii si la pedanterie". Asta imi aminteste de unele cursuri la care daca puneai o intrebare se prelungea cursul cu jumatate de ora, dar tot nu te lamurea. Te simteai si prost ca ai pus intrebarea. Si toti colegii se uitau urat la tine. :2gunfire:

A propos de Tuborg si Becks, trebuie sa recunosc ca efectul a fost benefic, mi s-a intiparit in memorie si o sa stiu cum e cu Schmutzpyorrhea. Nu m-ar deranja sa fie mai multe tampenii de genul asta. E clar pentru toti ca in 23 noiembrie nu o sa aratam cat de multe stim dpdv clinic, ci cat de mult putem sa tocim. Bineinteles ca nu ne va folosi la nimic altceva.

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Aug 14, 2003 12:11 am

prezidentiat wrote:Nu m-ar deranja sa fie mai multe tampenii de genul asta. E clar pentru toti ca in 23 noiembrie nu o sa aratam cat de multe stim dpdv clinic, ci cat de mult putem sa tocim. Bineinteles ca nu ne va folosi la nimic altceva.


personal ma deranjeaza pina si faptul ca exista in 'orientative', deoarece poate ca in 'oficialele' de pe 23 te vor intreba ce a facut haupl sau alt ilustru. iar tu ai retinut doar grila cu becks. ce pacat!

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Thu Aug 14, 2003 1:05 am

Tu chiar crezi ca puturosii astia mai fac vreo grila pana in 23 nov? Abia au reusit sa debiteze ineptiile pe care le tocim noi acum. Au scris orientative tocmai ca sa isi justifice greselile. Dar si mai simpatici is aia care au pus pe net grilele de licenta. Aia au scris ca nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul testelor.

Trec la altceva - pana alataieri am fost ferm convins de faptul ca "insertie inalta" a musculaturii periprotetice sau a frenurilor, planseului etc inseamna "aproape de creasta". In Burlibasa, la Chirurgia proprotetica, scrie de insertie aproape de creasta, iar in grila o defineste ca fiind insertie joasa:

Cod intrebare: S238014
Plastia prin metoda Trauner se indica în:
A. atrofii exagerate ale crestei alveolare în zona centrala mandibulara
B. insertie foarte înalta a muschiului milohioidian
C. insertie foarte joasa a muschiului milohioidian
D. hipertrofia crestei alveolare în zona laterala mandibulara
E. macroglosii

Raspuns corect: A, C
Pagina din bibliografie: pg.207

E gresit raspunsul sau nu cunosc eu terminologia? O colega mi-a zis chiar ca, daca e la maxilar, insertia joasa inseamna aproape de creasta, iar la mendibula, insertia joasa inseamna departe de creasta. Si cu denumirea de insertie inalta la fel. Asta chiar ca e tampenie.
Va rog sa ma lamuriti. :what: Multumesc

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Aug 14, 2003 10:47 am

indiferent daca e la maxilar sau la mandibula terminologia e aceeasi. din cite stiu eu, insertie inalta inseamna departe de creasta. o sa ma mai documentez nitzel, dar nu cred ca gresesc.

apropo de grile, in mod normal cind trimiti ceva la un site oficial, exista un robotzel care iti raspunde si iti zice ca cererea ta a primit nr. de ordine xxx. normal ar fi fost sa fi facut asta si rez2003.ro, ma facea sa dorm mai linistit. asa oricind pot sa justifice cu "n-am primit dom'le! am asteptat 3 sapt si n-am primit nimic"...

de fapt, de vina sint eu. sistemul functioneaza "bine" de atita timp, cine dracu ma trezesc eu sa il vreau schimbat?!

User avatar
dReam
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jul 22, 2003 12:55 pm
Location: prin preajma
Contact:

Sa va dau eu o grila penibila:

Postby dReam » Thu Sep 18, 2003 11:51 am

Cod intrebare: S605071
Principii în prepararea cavitatilor: nomenclatura
A. coltul este dat de jonctiunea a trei suprafete într un punct
B. unghiul format de peretele lingual cu fundul cavitatii se va numi linguo-fund
C. jonctiunea smalt-dentina este linia de a lungul careia se întâlneste smaltul cu dentina
D. prin marginile cavitatilor întelegem jonctiunea peretilor cu suprafata externa a dintelui
E. prin colt se întelege un canin, în special la câini (vezi „Colt-Alb") :roll:

User avatar
rocsa
senior
senior
Posts: 165
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:44 pm
Location: intr-o zona neexplorata inca
Contact:

Postby rocsa » Thu Sep 18, 2003 10:36 pm

Hai sa vedem daca ma lamureste si pe mine careva:la pg. 557 inBratu scrie ca diametrul bontului influenteaza invers proportional stabilitatea.Apoi se contrazice (zic eu ) spunand ca stabilitatea este oferita de un diametru maxim mai mare decat diagonala bontului.Si mai am...Deci?

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Sep 18, 2003 10:48 pm

e corect, zic eu de colo. pai daca are diam. mare si inaltime mica (stiu, nu zice, dar uita-te la poze) se rastoarna cu usurinta. dar daca diametrul bontului (mic fiind de altfel) este totusi mai mare decit diagonala bontului, atunci coroanei ii este imposibil sa faca o miscare de rotatie astfel incit sa iasa de pe bont. se presupune, pina la urma, ca avem parte de un raport inaltime/diametru favorabil, respectiv mare. sper ca m-au ajutat cuvintele :D
N/A

User avatar
dReam
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jul 22, 2003 12:55 pm
Location: prin preajma
Contact:

Postby dReam » Thu Sep 18, 2003 11:32 pm

rocsa wrote:Hai sa vedem daca ma lamureste si pe mine careva:la pg. 557 inBratu scrie ca diametrul bontului influenteaza invers proportional stabilitatea.Apoi se contrazice (zic eu ) spunand ca stabilitatea este oferita de un diametru maxim mai mare decat diagonala bontului.Si mai am...Deci?


Ai dreptate. E tradus prost din Schillinburg.

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Sep 18, 2003 11:38 pm

iai! corect. acu' mi-am dat seama ca eu gindeam altceva decit citeam... hmm...
N/A

User avatar
rocsa
senior
senior
Posts: 165
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:44 pm
Location: intr-o zona neexplorata inca
Contact:

Postby rocsa » Sat Sep 20, 2003 1:25 am

Nu e trecuta in ERATA ca fiind gresala,nu?

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Sat Sep 20, 2003 12:14 pm

cartea mea (signata, 2001) nu are errata. poate au fost unele modele care au avut o pagina de errata atasata. daca are cineva asa ceva, ar fi interesant de stiut daca e trecuta la errata, desi ma indoiesc ca oamenii ar fi consultat errata in elaborarea testelor.
N/A

User avatar
rocsa
senior
senior
Posts: 165
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:44 pm
Location: intr-o zona neexplorata inca
Contact:

Postby rocsa » Sat Sep 20, 2003 2:35 pm

Voi ce parere aveti despre cartea lui Bratu? Mie-mi vine sa o tai bucatele mici si s-o arunc pe geam!! Imi face impresia unei lucrari de diploma a unui student grabit, care a tradus neatent din lucrari pretentioase/de pe net. Continutul nu conteaza, ca doar n-o citeste comisia, singurul lucru care primeaza este aspectul copertii ca sa poata fi pus un pret bun pe ea(stim:1500). Bine ca mi-am xeroxat, nu merita banii. Nu ca nu m-as fi obijnuit in facultate cu astfel de specimene de carti,dar asta imi scoate peri albi!
Cum e , fratilor, cu indicatiile onlay-urilor? La pagina 193 descopar cu stupoare (!!!) indicatii foarte interesante ale onlay-urilor de care s-ar cruci Randasu si Prelipceanu cu tot neamul lor. Adica: indicatia coroanei partiale in caz de leziuni coronare intinse (???) care sa aiba cuspizii intacti(ne intereseaza sa fie fata vestibulara intacta ca de-asta e indicata c.partiala=onlay-ul,nu?).Alta indicatie: molari cu tratament endo???Parca dintele trebuia sa fie vital, altfel:coroana de invelis totala;dintele devital devine casant dupa ce a pierdut vitalitatea, pierde din fizionomia fetei vestibulare ,deci nici vorba coroana partiala.
Are indicatii si la pagina215,altele bineinteles!
Cartea asta e plina de ciudatenii, nu are o ordine logica.Voi ce parere aveti?

User avatar
rocsa
senior
senior
Posts: 165
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:44 pm
Location: intr-o zona neexplorata inca
Contact:

Postby rocsa » Sat Sep 20, 2003 2:42 pm

Alta chestie simpatica de-a dreptul (deja m-am resemnat): la pagina 570 una zice-n text alta in imagine.
Pascoe demonstreaza ca restaurarea turnata daca e putin mai larga si se insera pe bont preparat cu prag are dehiscenta cea mai mica(vezi fig.)
Cand sa vezi figura... scrie ca daca restaurarea e mai larga,dehiscenta e amplificata. :evil:

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Mon Sep 22, 2003 5:51 pm

rocsa, nu stiu ce ti-o fi picat tie pe bratu... in fine, inteleg ca toti avem cite un autor preferat :D. eu am doi ;)
revenind on-topic: din cite am inteles eu, in viziunea lui bratu coroana partiala nu e acelasi lucru cu onlayul. eu, cu riscul de a gresi din nou, am priceput ca onlayul este undeva intre inlay si coroana partiala, respectiv nu inconjoara >180 de grade din dinte, ci are si sprijin extratisular (asta ar explica incadrarea MOD-urilor la onlay). de asemenea asta ar explica si necesitatea prezentei unor cuspizi integri, pentru suport. in schimb, fata de indicatia pentru molari tratati endodontic am gasit si plusuri, si minusuri, nu sint complet lamurit.
din pacate nu da nici o definitie clara a onlayului, ceea ce lasa loc de speculatii. pe de alta parte, e adevarat ca rindasu defineste onlayul ca fiind o coroana partiala. totusi, sa nu uitam ca rindasu si prelipceanu sint doua carti scrise in timpuri antice.
la treaba cu pascoe ai dreptate si nu este singura greseala de genul asta, de ex la capitolul 72: "Adaptarea si fixarea protezelor fixe" exista cam multe discrepante intre ceea ce este scris in text si ceea ce este scris in tabelul aferent textului.
N/A

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Mon Sep 22, 2003 8:22 pm

rocsa wrote:c.partiala=onlay-ul


de unde si pana unde?
cainii latra, caravana trece

User avatar
rocsa
senior
senior
Posts: 165
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:44 pm
Location: intr-o zona neexplorata inca
Contact:

Postby rocsa » Tue Sep 23, 2003 12:35 am

"Coroana partiala a fost cunoscuta si sub numele de onlay" = pg.213 Bratu . OK?

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Tue Sep 23, 2003 1:00 am

mda... n-am vazut treaba de la pag 213. Dar e stupida. Gandeste-te ca de exemplu, coroana partiala poate fi si 7/8 si asta nu poate fi cu nici un chip numita onlay. Din cate stiu eu, singurul tip de onlay este MOD-ul cu "capac ocluzal" care nu ajunge sub nici o forma pana la colet, decat pe fetele proximale, iar singura varianta de coroana partiala care ar putea semana cu un onlay este 4/5, care acopera in intregime fata orala, pana la colet.

Iar despre faptul ca dintele e devital, n-are nici o legatura. Intr-adevar pierde din rezistenta, tocmai de-aia se pune onlay si nu inlay, iar coroana partiala e contraindicata la dinti devitali discromici, ca poti avea dinti devitali cu fata vestibulara superba, nu toti isi modifica culoarea, sau cel putin unii au un ritm foarte lent.

Randasu si Prelipceanu nu sunt manuale de referinta tocmai in domeniul inlay-onlay-coroana partiala. Au alte puncte forte, dar si greseli, dupa parerea mea, cel putin Prelipceanu sucks (no offence), Randasu este insa o carte buna.
cainii latra, caravana trece

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Wed Oct 01, 2003 8:32 pm

veste buna: se pare ca cineva a contestat grila cu tuborg si becks, caci nu am mai gasit-o.
veste proasta: acelasi capitol, care a dat nastere unei asemenea minunatii, continua sa ma uimeasca. 3 pagini, hai 3 pagini jumatate de literatura stiintifica istorica si clasificari stau la originea a numai putin de 40 de intrebari. frustrarea mea, si este mare, provine din insasi imbecilitatea grilelor. este de necrezut ce ni se cere sa tocim!

nu scriu grilele aici, mi-e teama sa nu nasc vilva cu copyrightul (HA!) asa ca ma multumesc sa transmit numerele magice:

1222, 1234, 1235, 1240.

pe scurt:
-- in prima grila: in ce AN academia AMERICANA de parodonto a facut o clasificare a bolilor parod. marginal
-- grilele 2 si 3: cite categorii de boli include clasificarea lui Carranza
-- grila 4: cite categorii de boli include clasificare catedrei de parodonto buc.

ultima mi se pare mai justificata deoarece am invatat bolile dupa clasificarea asta, deci mi-am insusit-o "din mers", fara sa invatz multe liniute, dar TOTUSI! sa ne apucam sa numaram bolile?! pardon, categoriile de boli?!

insasi prezenta acestui capitol in bibliografie este de neinteles, asa cum am zis clasificarea de bucuresti mi-am insusit-o din urmatoarele 2 capitole (ba, mai mult, chiar difera putin in urmatoarele 2 capitole, ma refer la parodontite), celelalte nu intereseaza pe nimeni si mai este putin istoric. traiasca berea germana! si daneza! si daca se poate si pacientul...

...dar daca nu, ASTA ESTE!

imi pare rau ca nu am citit grilele astea inainte de 10 august, caci as fi contestat tot capitolul!
N/A

yyan
junior
junior
Posts: 82
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:47 pm

Postby yyan » Wed Oct 22, 2003 12:18 pm

Cod intrebare: M437084
Epilepsia cu crize tonico-clonice (tip „grand mal”) poate debuta la orice vârsta si este cea mai frecventa forma clinica de epilepsie. În acest sens care dintre urmatoarele afirmatii sunt adevarate:
A. Este cea mai frecventa forma clinica de epilepsie
B. ...
C. ...
D. ...
E. ...

No comment,
ok. who's next?

User avatar
dReam
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jul 22, 2003 12:55 pm
Location: prin preajma
Contact:

Postby dReam » Sun Oct 26, 2003 9:54 pm

prezidentiat wrote: Dar e stupida. Gandeste-te ca de exemplu, coroana partiala poate fi si 7/8 si asta nu poate fi cu nici un chip numita onlay.


Daca exista coroane 7/8 da sa le vad, ca n-am vazut pana acum. Inseaman ca sunt dinti cu 8 fetze. wow

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Sun Oct 26, 2003 11:08 pm

din cite stiu, ca n-am vazut nici eu, se numara si niste fete ale unor cuspizi.
N/A

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sun Oct 26, 2003 11:20 pm

dReam wrote:
Posted: Sun Oct 26, 2003 8:36 pm Post subject: GRILE NU PENALE, SUPER PENALE!!! CITITI SI MINUNATI-VA

--------------------------------------------------------------------------------

din carte: grila 502
Rolul laptelui in etiopatogenia cariei:
a) contine fluor provenit din plantele situate in zonele poluate
b) laptele de pasare este cariogen datorita faptului ca nu este lasat in forma naturala
c) contine cazeina cu efect carioprotector
d) contine lactoza care este fermentata in placa bacteriana
e) contine lactaza care ajuta la degradarea enzimatica a laptelui

Grila 503:
Saliva:
a) secretia de saliva creste in noptile cu presiune atmosferica crescuta
b) in repaus aportul glandei submandibulare la volumul total de saliva e mai mare decat al parotidei
c) in timpul masticatiei glanda parotida produce mai multa saliva decat submandibulara
d) la gravide secretia de saliva scade, asa se explica incidenta crescuta a cariilor
e) faptul ca molarii de minte superiori se cariaza atat de usor se explica prin cantitatea de saliva care ajunge in acea zona

Grila 505:

Substituenti ai zaharului:
a) siropul de porumbel
b) xilitolul
c) lactoferina
d) lycasinul
e) aspartamul

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Mon Oct 27, 2003 4:47 pm

dReam wrote:Daca exista coroane 7/8 da sa le vad, ca n-am vazut pana acum. Inseaman ca sunt dinti cu 8 fetze. wow


Coroana 7/8 este o coroana partiala care pastreaza intreg cuspidul MV al molarului pe care se aplica,din motive evident fizionomice. Io am vazut una singura "live", restul numai in carti
cainii latra, caravana trece

User avatar
dReam
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jul 22, 2003 12:55 pm
Location: prin preajma
Contact:

Postby dReam » Tue Oct 28, 2003 10:03 pm

Coroana 7/8 este o coroana partiala care pastreaza intreg cuspidul MV al molarului pe care se aplica,din motive evident fizionomice. Io am vazut una singura "live", restul numai in carti[/quote]

Nu te contrazic, pentru ca asha e.
Da tot mananc una daca o vad

ce dreq
decat 7/8 mai bine coroana de invelish.
Nu ii intzeleg sensu.
d-aia s-o fi si renuntzat la ea
Windows e un program pe 32 de biti ce foloseste cod pe 16 biti scris pe un procesor de 8 biti care foloseste instructiuni de 4 biti pentru a calcula 1 bit

mc hammer
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Nov 01, 2003 7:30 pm

Postby mc hammer » Tue Nov 04, 2003 1:25 am

se pare ca cea mai tampita carte din bibliografie ramane odontologia ....pentru ca de aici se gasesc "sursele de inspiratie " cele mai bune

mie mi-au placut f mult astea..sa laeaga cine vrea care e mai "buna"

Cod intrebare: S604080

Contaminarea operatorului în timpul prepararii cavitatilor
A. desi aparent reduce riscul contaminarii, masca chirurgicala este de fapt un focar de infectie prin faptul ca se încarca cu microorganisme
B. prin clatirea gurii înaintea examinarii patogenitatea florei bucale este agravata deoarece sunt mobilizate si aduse la suprafata microorganismele ascunse în locurile retentive ale cavitatii bucale
C. bacteriile de pe încaltamintea operatorului se gasesc în gura pacientului chiar si dupa mai multe ore de la tratament
D. în cabinetul stomatologic se transmit maladii infectioase precum: boala vacii nebune, migrena, spondiloza
E. la stomatologii care folosesc turbina s-a constatat o crestere a incidentei si gravitatii urmatoarelor afectiuni: sinuzita, angina streptococica, bronsite etc.

Raspuns corect: E
Pagina din bibliografie: 196



Cod intrebare: S604081

Contaminarea operatorului în timpul prepararii cavitatilor
A. contrar unor opinii mai vechi, în cabinetul stomatologic, riscul transmiterii unor infectii este scazut
B. aplicarea digii nu reduce ariile de contaminare
C. bacteriile patogene din gura pacientului nu ajung decât pe încaltamintea operatorului deci nu-i pericliteaza sanatatea
D. contaminarea nu este posibila decât daca pacientul stranuta sau tuseste pe medic
E. folosirea sistemului rapid de evacuare reduce cantitatea de bacterii din mediul înconjurator

Raspuns corect: E
Pagina din bibliografie: 196



Cod intrebare: S604082

Factori de risc pentru sanatatea operatorului în timpul prepararii cavitatilor
A. supraîncalzirea frezei poate produce arsuri de gradul I pe degetele care tin piesa cot
B. din cauza concentrarii intense în cazul unor cavitati dificile, operatorul poate scrâsni din dinti provocându si fisuri sau chiar fracturi ale smaltului
C. zgomotul produs de compresor poate produce hipoacuzie
D. vibratia produsa de piesa cot poate produce afectiuni profesionale de tipul „crampa scriitorului"sau sindromul Raynaud
E. aerosolul creat în timpul lucrului este un risc permanent pentru sanatate

Raspuns corect: E
Pagina din bibliografie: 194

imi poate spune cineva care e centrul notat cu 6..?

astia nu au avut cu ce sa umple nr la grile sau astea sunt intrebari de nivelul lor?

tg mures cumva?(daca e alfabetica notare)...nu vreau sa acuz pe nimeni faar motiv. :lol:

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Tue Nov 04, 2003 1:59 am

Nu stiu ce centru universitar e ala si nici nu vreau sa stiu.

Partea buna a problemei e ca grilele respective sunt super-ushoare.

Faza cu bacteriile de pe încaltamintea operatorului se gasesc în gura pacientului ma face sa rad ca un om mai putin dotat intelectual de fiecare cand ajung la ea. Macar cartea aia seaca are si un pic de farmec, e mai digerabila asa
cainii latra, caravana trece

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Tue Nov 04, 2003 2:42 am

pai dupa ce nu-ti da banu' il iei la suturi ;)
pe mine ma distreaza aia cu sunetele dizgratioase. imi si imaginez...
N/A

User avatar
Alsta
junior
junior
Posts: 63
Joined: Thu Oct 30, 2003 3:45 am
Location: La galere

Postby Alsta » Thu Nov 06, 2003 6:21 am

eu astept urmatoarele 2 volume din Angelescu - alea cu eratele
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests