GRILE GRESITE - stomatologie

for future reference; read only..
User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Sat Aug 23, 2003 4:35 pm

grila asta m-a uimit si pe mine. pentru ca ei fac o miscare 'inteligenta' aici. deoarece considera false raspunsurile care nu sint in carte. raspunsurile C si D sint scrise in carte, nu si celelalte. asa ca daca raspunsul A era "pacientul s-a aruncat de la etaj", era corect doar pentru ca nu era trecut in carte...

nu-mi e clar de ce a amestecat terminologia romana cu cea engleza... pentru ca, se pare, ca fiecare are un ALT sistem de referinta, iar mie, cind am invatat, mi s-au parut logice in sistemul britanic sau american, ce-o fi, si apoi cind am facut grilele am avut surpriza sa constat ca fusesem putin neatent, cele 2 sisteme fiind total diferite...
N/A

User avatar
vacuta nebuna
senior
senior
Posts: 181
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:46 am
Location: bucuresti

Postby vacuta nebuna » Wed Aug 27, 2003 10:10 pm

Am si eu o problema: ce inseamna durere cu caracter nevralgiform?(stiu ca exprimarea e f. cunoscuta dar n-am stiut niciodata ce inseamna)
A doua chestie: poliblastii...ce sunt?

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Aug 28, 2003 12:53 am

din capul locului: parere personala, posibil sa gresesc...

durere cu caracter nevralgiform: durere care evolueaza in crize dureroase

cit despre poliblast, am gasit o definitie in engleza pe internet (na, ca-i bun si asta la ceva :D): 'One of a group of ameboid, mononucleated, wandering phagocytic cells found in inflammatory exudates.' --- http://www.books.md/P/dic/polyblast.php
N/A

User avatar
vacuta nebuna
senior
senior
Posts: 181
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:46 am
Location: bucuresti

Postby vacuta nebuna » Thu Aug 28, 2003 10:35 am

aia cu durere cu caracter nevralgiform cica suna a pleonasm spun altii care stiu mai multa medicina ca mine... :lol:
oricum Iliescu asta (eu nu l-am avut prof. dar am stat in camera cu tipe care l-au avut) e...baiat de baiat...
:twisted:

User avatar
vacuta nebuna
senior
senior
Posts: 181
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:46 am
Location: bucuresti

Postby vacuta nebuna » Fri Aug 29, 2003 2:48 pm

Question 24. (735,Multiple Selection)
Examenele complementare in cazul parodontitelor apicale cronice evidentiaza

1. raspunsuri negative la probele de vitalitate pulpara
2. raspunsuri pozitive la probele de vitalitate in cazul pluriradicularilor
3. examenul radiologic evidentiaza intinderea leziunii periapicale
4. examenul radiologic evidentiaza leziuni periapicale
5. examenele de laborator pot evidentia modificari de VSH si leucogramei
raspunsuri: 1 2 3 5

Explanation: Cod intrebare : S211024 Bibliografie din : M. Gafar, A. Iliescu - Endodontie clinica si practica, Ed.a 2-a, Ed.Medicala, Bucuresti, 2002 pagina : 115

unu la mana ca in cazul raspunsului 2 raspunsurile pozitive suntcateodata...ma rog o fi bine...
Dar raspunsul 4 de ce n-o fi bun? poate pentru ca nu sunt intrebari cu toate raspunsurile bune asa ca trebuia sa fie unul gresit...asa ca de ce sa nu-l ia la intamplare...
Eu zic ca mai bine raspunsurile corecte sunt: 1 3 4 5...

Question 28. (739,Multiple Selection)
Semnele clinice caracteristice parodontitei apicale cronice difuze progresive sunt

1. hiperemia mucoasei vestibulare
2. exteriorizarea tesuturilor de granulatie sub forma unui nodul care deformeaza mucoasa intotdeauna in dreptul dintelui respectiv
3. exteriorizarea tesutului de granulatie sub forma unui nodul care nu corespunde intotdeauna dintelui respectiv
4. sensibilitate la presiunea masticatorie in stadiile mai avansate
5. teste de vitalitate pozitive
Raspunsuri: 1 2 4

Explanation: Cod intrebare : S211028 Bibliografie din : M. Gafar, A. Iliescu - Endodontie clinica si practica, Ed.a 2-a, Ed.Medicala, Bucuresti, 2002 pagina : 123

Raspunsurile bune sunt 1 3 4 ...datorita dezvoltarii expansive a tesutului de granulatie nodulul nu corespunde intotdeauna apexului...

Question 34. (745,Multiple Selection)
Stadiul submucos al parodontitei apicale acute purulente se caracterizeaza prin

1. intensificarea durerii comparativ cu stadiile precedentecresterea tumefactiei tesuturilor invecinate
2. fistulizarea la nivelul mucoasei sau tegumentelor
3. creste mobilitatea dintelui
4. presiunea exercitata pe mucoasa in dreptul dintelui respectiv, produce o
5. depresibilitate a zonei
raspunsuri 3 4 5

Explanation: Cod intrebare : S211034 Bibliografie din : M. Gafar, A. Iliescu - Endodontie clinica si practica, Ed.a 2-a, Ed.Medicala, Bucuresti, 2002 pagina : 111

Dar 2 de ce n-o fi? Daca nu fistulizeaza in stadiul submucos atunci cand naiba fistulizeaza?

anisia
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Jul 28, 2003 7:49 pm

Postby anisia » Sat Aug 30, 2003 12:38 am

La intreb 34 :fistulizarea la mucoasa sau tegumente transforma parodontita apicala ac purulenta in parodontita fistulizata, deci este o etapa de evolutie si nu un semn clinic pt stadiul submucos.

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Sat Aug 30, 2003 1:02 am

poftim?! ce-i aia parodontita fistulizata?!
pg 110: "in evolutia sa procesul (P.A.A.P) imbraca 3 stadii:
1) stadiul endoosos
2) stadiul subperiostal
3) stadiul submucos"

baieti destepti cum sintem mergem la stadiul submucos, pg 111...

"stadiul submucos... procesul evolueaza fie spre o fistulizare spontana, fie spre necrozarea osului subiacent.... bla bla bla"

exista entitatea clinica numita parodontita fistulizata?! daca da, vreau trimiteri in bibliografie.
N/A

User avatar
vacuta nebuna
senior
senior
Posts: 181
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:46 am
Location: bucuresti

Postby vacuta nebuna » Sat Aug 30, 2003 2:14 pm

La mine in carte scrie in felul urmator:"Unele din semnele clinice isi pierd din intensitate in stadiul de evolutie submucos. ..... In cazul in care procesul supurativ fistulizeaza la suprafata mucozala sau la tegumente, se constata o reducere spectaculoasa si aproape imediata a durerii...."

Si asta scrie la stadiul submucos nu la evolutie... Oricum mie mi se pare absolut logic sa fistulizeze in stadiul submucos cand colectia e cantonata strict sub mucoasa... mai putin probabil sa fistulizeze direct din os sau de sub periost... Orice abces cauta o cale sa iasa la suprafata... ori fistulizarea este finalitatea bolii si nu o complicatie...Nu stiu daca sunt coerenta insa cu puroiul ala trebuie sa se intample ceva deci presupunand ca parodontita nu da complicatii cu puroiul ce se intampla?
Oricum e absolut discutabil raspunsul avandin vedere ca in carte nu scrie negru pe alb...

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Sat Aug 30, 2003 10:01 pm

mi-e teama ca astia gindesc cu parti anatomice distincte de creier. nu vad de ce stadiul submucos nu ar fi caracterizat de fistulizarea la tegumente/mucoase. mi se pare destul de evident ca asta reiese din text.
N/A

anisia
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Jul 28, 2003 7:49 pm

Postby anisia » Sat Aug 30, 2003 10:39 pm

Parodontita apicala fistulizata exista, vezi tratamentul de la pag 179(de la trat parod apic cr). Iar la evolutie exista bineinteles si varianta fistulizare si vindecare temporara. Logic ca fistulizeaza cand ajunge submucos,nu am pus la indoiala acest lucru, considerand ca se transf intr-o parod apic fistuliz,dar asa cum spui tu 'vacuta nebuna' e discutabil raspunsul avand in vedere ca nu scrie f clar. Asa am interpretat eu rasp incercand sa inteleg de ce nu au luat in consid si var resp, dar uitandu-ma acum la dg poz vad ca este inclusa si fistuliz cu elim de puroi. N-am avut nelamuriri cu privire la cum evol parod, ci la impartirea dpdv didactic la ce considera ei ca se afla intr-un stadiu si ce la evol. Probleme de interpretare exista destule in toata materia asa ca ..... :roll:

anisia
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Jul 28, 2003 7:49 pm

Postby anisia » Sat Aug 30, 2003 11:44 pm

Los, cred ca nu e cazul sa fii ironic la adresa celor care "gandesc cu parti distincte de creier"(sau la a mea daca e cu subinteles) pentru ca toti avem nelamuriri(si tu ai avut cu ocluzia lui Ionita, si nu ti-a luat nimeni capul pentru asta,desi e destul de explicita ocluzologia) si de aceea discutam ca sa incercam sa le rezolvam si nu sa facem remarci fara bun simt la adresa altora. Daca te crezi fara de pacat, arunca tu primul cu piatra!

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Sun Aug 31, 2003 9:39 am

anisia, acei oameni minunati la care m-am referit - si pe care recunosc ca i-am ironizat - sint acei oameni carora le adresez un gind bun la fiecare pagina, la fiecare grila, in fiecare zi... si nu ma voi opri sa o fac. daca ei imi maninca neuronii cu tot felul de ciudatenii cred ca am si eu dreptul sa strecor o vorba buna printre dinti. dar, nu ma refeream la TINE atunci cind am pomenit portiunile anatomice distincte de creier. daca te-ai simtit lezata, imi cer scuze, dar, inca o data, nu tie iti era adresat gindul acela de 'bine' (m-a dus capul sa realizez ca incercai sa ii intelegi pe baietii buni, nu ca ai fi una dintre ei).

in schimb, ma asteptam la o reactie mai dura la primul raspuns al meu, care a fost nu ironic, ci agresiv. oricum imi pare rau si pentru ala, eram nervos in momentul respectiv, dar asta nu justifica reactia mea.

cit despre ocluzologia lui ionitza si faptul ca e explicita (ha!), eu zic sa lasam chestiile astea la o parte pentru ca in curind o sa ajungem la copilarii de genul 'il chem pe fratele meu sa te bata' sau 'numai sa-l vezi pe varu-miu...' etc.

daca n-as avea nelamuriri n-as mai fi aici...
N/A

User avatar
vacuta nebuna
senior
senior
Posts: 181
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:46 am
Location: bucuresti

Postby vacuta nebuna » Sun Aug 31, 2003 1:38 pm

Dar nu va certati mai...va rog frumos!!! Suntem si asa destul de amarati ca-si bat astia joc de noi incat ar trebui sa fim prieteni macar pana pe 23 noiembrie... Discutiile in contradictoriu pot fi cosnstructive dar pana la un punct...Si oricum nu conteaza prea mult parerea noastra...mai mult conteza parerea alora care au facut cartile, si care parere trebuie sa recunoasteti e un mister pe alocuri...
Eu ma chinui sa scriu in timp ce invat si sa rasucesc frazele alea alambicate(pe alocuri) asa incat sa capete un sens... si parerea mea e ca unii autori ar fi trebuit sa publice in manualele de romana si sa se faca comentariu pe text de genul :" eu zic ca autorul a vrut sa spuna..." Sa vedeti ce frumos arata notitele mele cu liniute aerisite...pacat ca nu-mi va ajunge timpul sa duc chestia asta la capat...Eu zic ca textul ar trebui sa-ti ofere informatie in stare pura care sa nu poata nasca interpretari..

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Sun Aug 31, 2003 9:07 pm

vacuta nebuna wrote: Eu ma chinui sa scriu in timp ce invat [...] Eu zic ca textul ar trebui sa-ti ofere informatie in stare pura care sa nu poata nasca interpretari..


te invidiez ca poti scrie, mie mi se pare ca nu am timp suficient si pentru asta, desi randamentul mi-ar fi mai bun... :(

cit despre informatia in stare pura... pai e un fel de definitie a cartii stiintifice, dar la noi se mai tin baietii si de povesti (nemuritoare din pacate, face parte din balcanism, as indrazni sa zic)

stie cineva care este paginatia exacta si oficiala a capitolului 29 (incidentele si accidentele eruptiei dentare)? am gasit undeva pe internet, neoficial, ca ar fi exact aceeasi ca a cap. 55 de anul trecut (235 - 257), dar in teste am gasit suspect de multe grile cu trimitere la paginile 223 - 257.

subiectul 29 este reprezentat de tot capitolul patologiei eruptiei sau doar de incidente / accidente?
N/A

User avatar
vacuta nebuna
senior
senior
Posts: 181
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:46 am
Location: bucuresti

Postby vacuta nebuna » Mon Sep 01, 2003 11:07 am

am si eu o intrebare pentru cine stie: cat de diferita e editia din 95 fata de cea din 2001 la Cariologie si odontoterapie restauratoare?

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Sep 04, 2003 9:58 am

Cod intrebare: S233008
Localizarea cea mai frecventa a comunicarii oro-antrale este:
A. creasta alveolara inferioara in dreptul molarilor si premolarilor
B. creasta alveolara superioara in dreptul frontalilor
C. creasta alveolara superioara in dreptul molarilor si premolarilor
D. vestibulul bucal inferior
E. versantul vestibular al crestei alveolare inferioare

Raspuns corect: A, C, D
Pagina din bibliografie: pag. 375


cuvintele vorbesc de la sine ;)
N/A

User avatar
vacuta nebuna
senior
senior
Posts: 181
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:46 am
Location: bucuresti

Postby vacuta nebuna » Sun Sep 07, 2003 12:36 pm

NU E DE REZ E DE LICENTA dar nu m-am putut abtine sa nu scriu aici niste mici cugetari din putul gandirii ale celor de la Tg. Mures:
- cica racire treptata cu ajutorul unor gaze care sunt recirculate printr-o incinta aplicata etans pe capul pacientului asemenea unei casti
- racirea arcadei cu un jet de clorura de etil pana la aparitia unui strat de zapada de 1 mm pe toti dintii
-cand actionam cu freza in dreptul coarnelor pulpare exercitam o presiune mai mare pentru ca, prin durere, sa semnalam pacietului sa stea nemiscat deoarece ne aflam intr-o zona delicata.

Nu sunt luate ca adevarate dar oricum nu pot sa-mi imaginez cum le-a putut trece prin cap asa ceva...primele doua liniute sunt si la aceiasi intrebare... :lol: :lol: :lol:

mihnea27
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jul 15, 2003 12:50 am

Postby mihnea27 » Mon Sep 08, 2003 10:10 am

Eu chiar i-am apreciat pe baietii de la TgMures, ca macar si-au dat silinta sa faca niste grile cu alte variante decat cele clasice :).
Ca in rest, grilele sunt puse pe "vanat" neatentii, virgule si alte tembelitati, de tipul "Care raspuns NU este corect din urmatoarele 7 scrise de jos in sus pe primele 3 pagini din cartea X si Y" :)
Have A Nice Day!

User avatar
vacuta nebuna
senior
senior
Posts: 181
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:46 am
Location: bucuresti

Postby vacuta nebuna » Mon Sep 08, 2003 10:40 am

asa e in schimb astia de la tg. mures ...la unele grile, nu la toate, au vrut probabil sa testeze daca suntem sau nu oligofreni:


-mai este aia cu durerea in timpul tratamentului cariei simple se exacerbeaza daca sunt deschise geamul si usa cabinetului...scuze citez din memorie..

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Tue Oct 21, 2003 9:28 pm

S212009 ( multiplu )

Question: Extirparea vitala este indicata in
A. pulpite cronice
B. abraziune dentara patologica
C. parodontite marginale cronice cu mobilitate gradul III
D. fracturi radiculare in 1/3 apicala a radacinii
E. dinti aflati in vecinatatea unor tumori benigne

Rasp corect: ABC

ei bine, vin eu acum si zic ca si D este corect. de ce? pentru ca rezectia apicala se face tocmai la astfel de dinti si una din etape este extirparea vitala SI pentru ca la pagina 147 la indicatii scrie foarte frumos: "fracturi radiculare in prima si a doua treime a radacinii". numarate de unde? asta lasa loc de interpretari. se putea rezolva problema prin expresiile magice: treime apicala, treime cervicala, treime medie.
N/A

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Oct 23, 2003 3:22 pm

S271013 --- 4785

Question: Printre cauzele care conduc la o ocluzie instabila sunt:
A. Edentatii partiale întinse
B. Activitati parafunctionale
C. Edentatii partiale reduse
D. Migrari orizontale sau verticale ale dintilor
E. Insertia unor proteze mobilizabile defectuoase
Raspunsuri: ABDE

pai bine mai, dar edentatiile partiale reduse determina migrari orizontale/verticale ale dintilor, deci, desi nu este specificat in carte sub forma aceasta, este evident lucrul asta. chiar nu existau raspunsuri false neinterpretabile

------------

S471043 --- 4813

Question: Urmatoarele cauze pot provoca absenta unor stopuri ocluzale stabile între dintii antagonisti în IM:
A. Edentatii partiale întinse;
B. Insertia unor proteze partiale fixe sau mobilizabile defectuoase;
C. Migrari orizontale sau verticale ale dintilor;
D. Obiceiuri vicioase;
E. Uzura exagerata provocata de activitati parafunctionale.
Raspunsuri: ABCE

umm... obiceiurile vicioase sint activitati parafunctionale! de acord ca este interpretabila grila asta, se poate zice ca uzura determina absenta nu activitatile parafunctionale in sine, pe de alta parte obiceiurile vicioase SIGUR determina uzura... si tot asa. ramin la parerea ca nu s-a golit sacul cu raspunsuri gresite NEINTERPRETABILE...

------------

S571052 --- 4822

Question: Prin metoda grafica se pot înregistra:
A. pozitia de IM
B. diagrama miscarilor limita în plan orizontal
C. RC
D. diagrama miscarilor limita în plan transversal
E. diagrama miscarilor limita în plan sagital.
Raspunsuri: BC


asta e o grila stupida. planul orizontal e tot aia cu planul transversal!!!

------------

parerea mea este ca isi bat joc de noi, conform zicalei: tzara ne vrea timpitzi (adica tre' sa stim dom'le EXACT CE SCRIE in FIECARE carte, adicatelea ce faci aici, deductzii logice? da' un' te crezi ba!?). asta e continuarea antrenamentului din timpul facultatii condus dupa principiul "fii docil si treci mai departe". asta ne asteapta si daca luam rezidentiatul?!

voi ce credeti?
N/A

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Oct 23, 2003 7:01 pm

am mai gasit doua frumuseti.

4023: La un pacient cu disfunctie mandibulo-craniana examenele paraclinice de la nivelul ATM sunt:

A. electromiorafia
B. radiografii in incidente specifice
C. auscultatia
D. endoscopia laringiana
E. endoscopia articulara

Rasp. corect: B, pg 219

corect. atita tot ca la pagina 190 sint trecute semnele paraclinice ale ATM unde se vorbeste de... electromiografie. si nici o vorbulita de Rx. dar, daca le combinam, obtinem 2 rezultate: EMG + Rx. sint de acord ca practic nu face nimeni EMG pt DMC, dar nu asta e ideea...

------

4029: simptomele DMC ce necesita tratament sunt:

A. acuze estetice legate de relatiile intermaxilare de ocluzie
B. absenta molarului de minte
C. abrazia dentara
D. osteoartroza ATM
E. semne de suferinta parodontala legate de relatiile intermaxilare de ocluzie

Rasp. corect: ABDE, pg 223

ei bine, sint extraordinar de uimit. nu stiam ca absenta molarului de minte necesita tratament...

cioc, cioc! e cineva acasa? :roll:
N/A

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Thu Oct 23, 2003 8:08 pm

La 4785, 4813, 4822 si 4029 sunt de acord cu tine, cu 2 remarci:
La 4785 - exista oare si edentatie totala redusa? Normal ca daca zici edentatie redusa e clar ca e partiala... de ce sa ne incurcam in limba romana?
La 4029 - nici eu nu stiam ca edentatia de 8 necesita tratament si nu stiam nici ca edentatia de 8 este simptom de DMC.

La 4023 - electromiografia este examen paraclinic ce se aplica musculaturii (in cadrul diagnosticului unei DMC), iar intrebarea cere examenele paraclinice de la nivelul ATM.

Eu m-am resemnat. Nu mai sar din scaun la fiecare imbecilitate gasita. Acuma ma apuc si eu de ocluzo iara... am un chef...
cainii latra, caravana trece

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Oct 23, 2003 8:52 pm

prezidentiat wrote:Eu m-am resemnat. Nu mai sar din scaun la fiecare imbecilitate gasita. Acuma ma apuc si eu de ocluzo iara... am un chef...

nu sint in cea mai buna forma (a se citi psihica). sint obosit si satul de toate astea incit trebuie sa defulez cumva... asa ca ma ambalez si enervez la fiecare grila de genul asta...

draguta poza :). si sa n-o dai la stoma...

apropo de grile. era sa uit. am confruntat primul capitol cu grilele originale si cu lista de grile scoase si... surpriza. nu prea corespund. de ex, in lista cu grilele scoase ei au scos prima grila (care exista in continuare) si grila 75 care n-a existat niciodata.

SCUZE! o sa incerc sa nu mai postez cind sint obosit! am facut verificarile total aiurea, afirmatia scrisa cursiv este NEFONDATA! se pare ca totul este ok de fapt.
Last edited by LoS on Thu Oct 23, 2003 9:13 pm, edited 1 time in total.
N/A

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Thu Oct 23, 2003 8:58 pm

prezidentiat wrote:La 4785 - exista oare si edentatie totala redusa? Normal ca daca zici edentatie redusa e clar ca e partiala... de ce sa ne incurcam in limba romana?

da, dar nu orice edentatie partiala este redusa...

prezidentiat wrote:La 4023 - electromiografia este examen paraclinic ce se aplica musculaturii (in cadrul diagnosticului unei DMC), iar intrebarea cere examenele paraclinice de la nivelul ATM.

aici ai dreptate. m-am ambalat cam degeaba, e adevarat.

prezidentiat, o mai fi cineva pe-acolo interesat de chestiile astea sau ne prezentam doar noi doi la cluj? ;)
N/A

User avatar
sarah
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Oct 03, 2003 6:15 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

stoma- ocluzologie

Postby sarah » Thu Oct 23, 2003 9:49 pm

Ca tot veni vorba de ocluzo....si m-am dat si eu cu capu de carte nu de putzine ori......la intrebarea 3883 ei dau raspuns corect doar B. De ce ma rog nu e si A cand scrie f. clar in carte pag. 52......metoda inregistrarilor ocluzale reprezinta o metode de transfer pt. : RC, IM, CCP, CCL.
Si ar mai fi cateva......dar le voi scrie pe parcurs
Apropo....nu doar voi 2 (LOS si Presidentziat) suntezti interesatzi pe tema asta...cu mine 3 deci :lol:
nu lasa pe maine ce potzi face azi

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Fri Oct 24, 2003 9:54 am

corect, sarah.

mai, cit timp sintem sub 200 e bine ;).
N/A

User avatar
vacuta nebuna
senior
senior
Posts: 181
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:46 am
Location: bucuresti

Postby vacuta nebuna » Fri Oct 24, 2003 1:25 pm

Netratat, abcesul parodontal se complica cu:
A. celulite;
B. pulpite acute;
C. parodontite apicale acute;
D. gangrene;
E. necroze.
raspuns corect BC

Dar E?

Question: Printe accidentele extractiei dentare se numara:
A. aspirarea unor fragmente dentare sau osoase
B. împingerea unor fragmente dentare sau osoase în spatiile perimaxilare
C. hemoragia postextractionala
D. infectiile periosoase
E. alveolita postextractionala
Raspuns AB

Între accidentele dentare care se pot produce în cursul extractiilor sunt:
A. împingerea resturilor dentare în spatiile perimaxilare
B. luxatii ale dintilor vecini
C. smulgerea sau lezarea mugurilor dintilor permanenti
D. fractura dintilor vecini sau antagonisti
E. fractura coroanei sau radacinii dintelui de extras
Raspuns BCDE

Poate gresesc, corectati-ma ...
Nu sunteti singuri copii, stati linistiti!

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Oct 24, 2003 1:58 pm

E in nici un caz, pt ca abcesul e un proces septic, iar necroza e o mortificare aseptica. Intrebarea e de ce nu D? Pai probabil pentru ca nu poate sa ajunga direct la gangrena pana nu trece printr-o pulpita, si atunci gangrena nu e complicatie a abcesului parodontal, ci o modalitate de evolutie a pulpitei.

Nu stiu, eu am gasit si magarii mai mari. De exemplu de ce la p.a.a. hiperemica se face dg. dif. cu seroasa, dar invers nu? Si de ce la seroasa se face dg. dif. cu purulenta, dar invers nu?
cainii latra, caravana trece

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Fri Oct 24, 2003 2:16 pm

ba, la aia cu abcesul parodontal e valabil E-ul. mai mult, eu licitez mai departe: A. celulitele. da cineva mai mult? :lol:
daca n-au specificat ce fel de complicatie, e valabil si A-ul. la restul o sa ma uit offline.
---
m-am timpit! iar scriu prostii. intr-adevar doar BC sint adevarate!
N/A

User avatar
vacuta nebuna
senior
senior
Posts: 181
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:46 am
Location: bucuresti

Postby vacuta nebuna » Fri Oct 24, 2003 2:26 pm

Explicati-mi si mie va rog!

Dar la ultimele doua intrebari? la una e luat raspunsul cu impingerea unor frg....iar la cealalta nu

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Fri Oct 24, 2003 2:31 pm

la pg. 173: netratat, abc. parod. marg. fistulizeaza sau se complica cu pulpite acute si paa retrograde [...]

la pg 174, unde m-am uitat si eu initial, sint trecute alte complicatii ale parodontitelor marginale, nu ale abcesului parodontal.
N/A

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Fri Oct 24, 2003 2:40 pm

rasp. lor sint corecte. treaba sta asa: unele sint accidente dentare si unele sint accidente ale extractiei dentare.
N/A

User avatar
vacuta nebuna
senior
senior
Posts: 181
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:46 am
Location: bucuresti

Postby vacuta nebuna » Fri Oct 24, 2003 3:21 pm

Modelul documentar reproduce starea cavitatii bucale:
A. dupa tratamentul preprotetic;
B. înainte de efectuarea oricarui tratament;
C. dupa tratamentul proprotetic;
D. dupa efectuarea detartrajului supragingival;
E. dupa tratamentul de urgenta privind durerea.
Cica raspunsurile sunt BDE...dar tratamentul de urgenta nu-i tot tratament?

Mersi Los, asa e si ma voi stradui sa nu mai scriu aberatii...
La atatea grile incepi s-o mai iei si razna...

Solidarizarea dintilor stâlpi se indica în urmatoarele cazuri, cu exceptia:
A. diinti stâlpi izolati cu mobilitate
B. diinti stâlpi izolati fara mobilitate
C. când raportul coroana-radacina este în favoarea coroanei
D. când raportul coroana-radacina este în favoarea radacinii
E. radacini scurte, chiar daca dintii au implantare buna.
Ei zic ca raspunsul corect este C

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Oct 24, 2003 6:27 pm

la prima, in carte scrie ca modelul document reproduce situatia...inaintea efectuarii oricarui tratament, cu exceptia celui de urgenta si a unui detartraj supragingival. Deci e reprodus textual din carte, grila e corecta.
A doua - greseala brutala, bineinteles ca e D
cainii latra, caravana trece

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Fri Oct 24, 2003 7:11 pm

ati observat cite greseili sint in primele doua capitole la grilele de genul: "afirmatiile urmatoare sint adevarate cu exceptia:"?
in aproape 100% din cazuri ei aleg ca raspunsuri corecte la enuntul dat afirmatiile adevarate NU exceptia.
N/A

User avatar
mclupu
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Oct 24, 2003 1:32 am
Location: iasi

Postby mclupu » Fri Oct 24, 2003 8:19 pm

am observat

probabil logica lor este asa

daca e complement simplu - se alege exceptia (una varianta)
daca e complement multiplu - se aleg afirmatiile (mai multe variante)


ce ziceti, aristotel se intoarce in mormant cu logica lor????

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Fri Oct 24, 2003 8:59 pm

vrei sa zici probabil, si acum citez dintr-un mare autor neinteles inca de noi, nelogica lor :)
N/A

User avatar
vacuta nebuna
senior
senior
Posts: 181
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:46 am
Location: bucuresti

Postby vacuta nebuna » Fri Oct 24, 2003 11:49 pm

Stiu la ce fal de tratamente se refera ei asta nu inseamna ca se exprima corect...daca scoti o bucata dintr-o fraza adevarata nu inseamna ca bucatica aia e neaparat adevarata.
Si acelasi lucru se intampla si cu unele grile care in tema lor sunt logice insa la un random cand nu mai stii capitolul de unde sunt luate...n-au nici cap si nici coada...

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Sat Oct 25, 2003 12:05 am

m-a minunat si pe mine grila asta, insa, dupa parerea mea, este fix genul de grila discutabila, insa totodata incontestabila.
din textul din carte se intelege destul de clar ca punctul B luat ca atare este fals -- din moment ce exista cele doua exceptii -- insa, daca ne-am duce cu cartea la contestatie ne-ar da cu ea in cap pentru ca in carte sta scris... "inainte de efectuarea oricarui tratament". eu m-am convins ca examenul asta n-are nici o legatura cu gindirea logica, ci doar cu capacitatea de a stoca informatii (multe inutile, multe contradictorii... noi sa fim sanatosi).

ia-o ca atare.

apropo de informatii contradictorii, nu vi se pare ca hutu si ionescu au idei cam prea diferite?
N/A


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 51 guests