Razboiul psihologic si examenele !

for future reference; read only..
User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sat Sep 06, 2003 9:51 pm

darkside wrote:oricum mi se pare una din cele mai usoare facultati ....



Aye...daca n-ar exista o politica "buna' a UMF, ar sta decanul in strada cu o masutza si ar face inscrieri direct acolo pe loc.( caz real la cateva facultati din Iasi in Poli prin '92 -'93) Si stau si va intreb daca nu e o facultate asa usoara, cum dreaqu se face ca mai tot timpul exista grile la cate un examen? Asa ca voi recomanda cu caldura medicina ca facultate de dragul de a face o facultate... :lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sat Sep 06, 2003 11:14 pm

err.. cum naiba sa fie medicina usoara cind ai atit de invatat si mai ai si o groaza de exemene de dat cind o termini ? si comparata cu care facultati e "cea mai usoara" ? cu ASE unde ai 2 cursuri pe zi sau cu Poli unde copiezi la toate examenele ?
sper ca erati ironici..
din atitudinea voastra profund sictirita la adresa facultatii si a meseriei de medic nu inteleg deloc cum naiba de ati ales medicina ca facultate si profesie (si acum 6 ani medicii aveau exact aceasi situatie ca si in prezent) si nici cum de n-ati renuntat dupa primii doi-trei ani in favoarea unei meserii din care sa ai o oarecare satisfactie financiara..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sat Sep 06, 2003 11:16 pm

Exista, dar mai exista din cand in cand si examene la care cam tre sa tragi. Din nefericire sunt si mai putine examene la care chiar pica. Rezultatele se vad, uitati-va cum sunt formulate grilele pt licenta si va dati seama cine poate termina facultatea asta.

User avatar
H de H
senior
senior
Posts: 143
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:57 pm

Postby H de H » Sat Sep 06, 2003 11:50 pm

b3 wrote:din atitudinea voastra profund sictirita la adresa facultatii si a meseriei de medic nu inteleg deloc cum naiba de ati ales medicina ca facultate si profesie (si acum 6 ani medicii aveau exact aceasi situatie ca si in prezent) si nici cum de n-ati renuntat dupa primii doi-trei ani in favoarea unei meserii din care sa ai o oarecare satisfactie financiara..


eu chiar nu glumeam. :cry: in 7 ani de medicina crede-ma ca am avut timp sa ma gandesc ce m-a determinat sa dau la facultatea asta.si oricat de trist ar parea, am ajuns la concluzia ca asta e unica mea motivatie.pentru ca nu am avut medici in familie, nici macar cunostiinte.nu aveam idee ce inseamna facultatea asta sau profesia de medic...ce mai, nu stiam nimic.
am fost sincera cu mine si asta a iesit.

ca in timp mi-am dat seama ca pot face mult bine dar asta presupune sa muncesc pana imi sar capacele, ca nici geniu nu sunt...e cu totul altceva.

tu ai intrebat de ce am dat la medicina.ti-am raspuns.

si de renuntat nu o sa renunt pentru ca vreau sa fac medicina chiar daca va fi sa mor dupa ce-mi salvez primul pacient.iar altceva oricum nu stiu sa fac...dar nu recomand nimanui sa calce pe urmele mele.pana acum a fost trist si lipsit de satisfactii.poate viitorul va fi mai darnic...

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Sun Sep 07, 2003 12:05 am

H de H wrote:si de renuntat nu o sa renunt pentru ca vreau sa fac medicina chiar daca va fi sa mor dupa ce-mi salvez primul pacient..


:shock: :shock: :shock: asta n-am mai auzit!

User avatar
H de H
senior
senior
Posts: 143
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:57 pm

Postby H de H » Sun Sep 07, 2003 12:06 am

deh, auzi acum :lol:
Printr-o indelunga practica, prostia se inrautateste, nu se amelioreaza! (G. B. Shaw)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sun Sep 07, 2003 1:28 am

H de H, nu ma refeream la tine in ceea ce am zis in quoteul folosit de tine, ci la cei de pe forum, nu neaparat din threadul asta, care zic mereu ca facultatea e asa si pe dincolo, ca medicii asa si pe dincolo. e imbucurator sa mai gasesti si studenti la medicina (sau poate ai terminat ? dupa 7 ani, probabil :) ) care gindesc ca tine.
cit despre viitor zic ca trebue sa ne pastram optimismul. nu se poate sa nu fie si medicii odata si-odata apreciati la adevarata valoare si-n Romania. si nu zic doar dpdv financiar.. pacat doar ca procentul de "mere stricate" din rindul medicilor la ora actuala este destul de ridicat sau in orice caz mai observabil decit restul.. avem totusi si medici buni insa daca intrebi omul de pe strada va spune ca medicii din Romania sint toti hoti iar la tv de cele mai multe ori auzi de culpe medicale si nu de ultimele realizari :( si nici cei 1.5 sau 2.2 candidati de la medicina din ultimii 2 ani sau notele cu care s-a intrat nu ajuta deloc la imagine. si aud tot mai multi profesori din facultate calificand generatiile noi cu "idioti", "retardati", "handicapati"..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Sep 07, 2003 2:38 am

b3 ideea e simpla: primul lucru de care ar TREBUI sa fie capabil un medic, mai ales in Romania, unde lumea e cu foamea in gat, e sa poata spune NU STIU du-te la altul. Sau nu pot, sau oricum sa recunosti ca nu vei duce la bun sfarsit o kestie care pentru un individ inseamna sanatate sau chiar viatza. Adica trebuie sa fii capabil sa renunti la orgoliul imbecil care ti-l cultiva aceasta facultate. Promisiunile si angajamentele pot costa vietzi umane. Unii nu isi mai asuma aceasta responsabilitate. Chiar daca au intrat "idealist" in facultate, si-au dat seama ca aceasta meserie nu i-ar multumi pe ei ca oameni atunci cand va fi sa traga linie(fie financiar, fie profesional).
Iar faptul ca potzi trece prin facultate ca gasca prin apa e o realitate....Din pacate... :?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sun Sep 07, 2003 1:40 pm

lasa-ma cu treci ca gasca prin apa. asta se poate doar daca ai bani si-ti faci profii, asistentii, secretara mielusei, daca ai pile sau daca esti super geniu si nici nu-ti dai seama ca inveti. daca treci toate examenele cu 5 nu inseamna ca treci ca gisca prin apa..
si lasa-ma si cu vai studentii la medicina intra idealisti in facultate dar vezi doamne dupa 6 ani se schimba. inseamna ca n-ai fost constient ce inseamna medicina cind te-ai prezentat la examenul de admitere. daca ai dat doar ca erai destept si pe vremea aceea desteptii dadeau la medicina.. ce pot sa spun.. (nu e atac la persoana, Dan)
mi se pare aberanta atitudinea asta, ca nu e medicina ce v-ati asteptat sa fie. si atunci revin la intrebarea initiala: de ce ati dat la medicina? daca nu stiati ce va asteapta este numai vina voastra ca n-ati deschis ochii si atunci mai renuntati la veninul la adresa facultatii si meseriei de medic.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Sep 07, 2003 3:33 pm

Pai avand in vedere ca fiecare vorbeste de regula referindu-se la experienta personala, uite cam cum au stat lucrurile la mine: intrat din prima, muncit de mi-au sarit okii in primii 3 ani juma, dupa care mi-am dat seama ca nu prea are rost, sau oricum raportul investie/beneficii, si ma refer aici in special la cele pe termen lung, nu imi convine. Nu sunt unul din cazurile "fericite" de care vorbeai mai sus, si totusi imi aduc aminte ca cel putin anul 5 a fost...lejer, "folclorul" si "baza de date" studenteasca sa traiasca. Crede-ma ca am avut colegi care au trecut de la cap la coada facultatea in modul asta.

Cat despre realitatea medicinii romanesti, desi ti se spune inainte cam cum sta situatia, as avea 2 aspecte de clarificat:
1. 17-18 ani e o varsta la care nu stiu cat esti de capabil sa iei o decizie ca la 25
2. tipic uman, pana nu dai cu capu' de pargul de sus..nu inevtzi.

Si ca sa inkei, tin sa-ti aduc aminte ca in categoria celor naivi si deziluzionatzi..8) ca mai exist o subcategorie: cei care continua, motivul pentru care o fac fiind: "nu stiu sa fac altceva". Din pacate nu sunt putzini.

Cat despre conditiile in care te formezi ca medic nici nu ma gandesc sa repet a 10001 oara, pentru ca io unul sunt satul, in special de plangaciosi care asteapta sa li se bage in traista. :lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Sun Sep 07, 2003 5:22 pm

In completare, mi se pare absurd ca eu care de un an nu vreau sa practic medicina sa stiu mai multe decat unul care pretinde ca vrea sa fie mare medic si se bate cu pumnul in piept ca "noi medicii ...." .......
Acestia vor fi cei care te vor omora cu zile , ei fiind convinsi ca iti fac bine , si de astia imi e cel mai frica ....
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Sep 08, 2003 2:40 am

Mey, eu sunt multumit cu alegerea mea. Privind in urma cred ca am facut cea mai buna alegere. Imi place medicina si chiar daca regret ca nu o sa o practic in tara, este ceea ce vreau sa fac si de acum incolo.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Sat Oct 04, 2003 7:02 pm

Rog unii useri sa sa-si exprime aici Comunicatele proprii oficiale despre Rezidentiat si NU pe alte topicuri :idea:


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests