Centrul de perfectionare - acum directia resurse umane a MS

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
sweet katy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:11 pm

Re: Centrul de perfectionare

Postby sweet katy » Tue Dec 22, 2009 3:47 pm

am fost astazi la centru ,nu am luat nimic din pacate doamnele de acl f ofticate ca nu conteaza ce zice ministerul ele nu si-aa luat salariul de 2 luni si au fost desfiintati ca institutie;deci nu mai elibereaza nici o hartie :( dc zilele astea mai aflati ceva pls postati pe forum

mateig
senior
senior
Posts: 112
Joined: Thu Aug 07, 2008 9:37 am

Re: Centrul de perfectionare

Postby mateig » Wed Dec 23, 2009 7:36 am

asta e. fac rotatia de stagiu in loc de 15 decembrie in 15 martie :)

User avatar
ALBA IULIAN
senior
senior
Posts: 132
Joined: Mon Dec 04, 2006 5:42 pm

Re: Centrul de perfectionare

Postby ALBA IULIAN » Fri Dec 25, 2009 12:07 pm

a mai mers cineva la MS sa aflam pareriloe lor macar, daca nu ceva solutii? sau asteptam pana in ianuarie :( ....

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Centrul de perfectionare

Postby 187.92a » Fri Dec 25, 2009 1:53 pm

magdutz wrote:daca zilele astea are loc si repartitia rezidentilor mici pe clinici indurmatoare mai are cine sa ne schimbe si noua stagiul?


vai dar este o intreaga tragedie!!
vai, vai, ce intamplare!
si urmasii nostri vo suferi de pe urma acestui cataclism

mateig
senior
senior
Posts: 112
Joined: Thu Aug 07, 2008 9:37 am

Re: Centrul de perfectionare

Postby mateig » Sat Dec 26, 2009 10:38 am

Tu chiar ai o problema. Iti place sa postezi pe toate topicurile chiar daca 98% dintre raspunsurile tale nu aduc nicio informatie? (aka postezi de dragul postatului sau pentru ca nu prea ai ce face pe acasa).
Mai scuteste-ne cu raspunsurile tale "inteligente" si muta-te pe alt forum.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Centrul de perfectionare

Postby 187.92a » Sat Dec 26, 2009 11:58 am

5butthead.gif esti offtopic.

User avatar
aever
junior
junior
Posts: 65
Joined: Sun Feb 25, 2007 5:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Centrul de perfectionare

Postby aever » Sat Dec 26, 2009 12:20 pm

trident wrote:5butthead.gif esti offtopic.


Amice, tu esti offtopic. Ca sa nu zic ca esti si patetic de trimiti asemenea mesaje de Craciun... E clar ca nu mai esti rezident si ca nici nu te intereseaza subiectul asa ca mai lasa-ne cu "intelepciunea" ta.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: Centrul de perfectionare

Postby ndsimona » Wed Dec 30, 2009 12:21 pm

Pana la urma cum ramane? Luni pe 4 ianuarie unde mergem pentru rotatie de stagiu?
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Centrul de perfectionare

Postby b3 » Sat Jan 02, 2010 9:08 pm

Citez din "doamnele de la CNPDS", raspunsuri la cam orice intrebare despre ce se intampla dupa ziua respectiva (repartia rezidentilor de an 1), legat de detasari, schimbari de stagiu, orice alte probleme:

"Intrebati la minister."

si, my personal favourite:

"Urmariti presa."
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

sweet katy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:11 pm

Re: Centrul de perfectionare

Postby sweet katy » Sun Jan 03, 2010 8:14 pm

deci dragi colegi ce faceti maine?mai incearca cineva la cnpds sau stresam ministerul cu telefoanele :D

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: Centrul de perfectionare

Postby ndsimona » Sun Jan 03, 2010 8:56 pm

stie cineva un numar de la CNPDS ?ca nu mai merge siteul lor..
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Centrul de perfectionare

Postby cris3 » Sun Jan 03, 2010 9:13 pm

Noi sunam mai demult la nr 0212551574

User avatar
rozmaria
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun May 14, 2006 11:48 pm

Re: Centrul de perfectionare

Postby rozmaria » Sun Jan 03, 2010 11:14 pm

Eu am fost pe 30 ian la minister si tanti care se ocupa de rezidenti mi-a zis ca inca nu se stie nimic. Ca centrul a fost desfiintat dar ca nu se stie inca ce institutie se va ocupa de rezidenti. :(

aldumitrache
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 09, 2009 3:31 pm

Re: Centrul de perfectionare

Postby aldumitrache » Mon Jan 04, 2010 3:02 pm

atributiile ar fi preluate de MS, deci acolo trebuie sa ne indreptam de acum inainte

danyella_205
Posts: 2
Joined: Mon Jan 04, 2010 4:55 pm

Re: Centrul de perfectionare

Postby danyella_205 » Mon Jan 04, 2010 5:07 pm

am fost si eu ca multi altii azi dimineata la centrul de perfectionare...bineinteles ca o doamna de acolo ne-a trimis la ministerul sanattatii...cei de acolo inapoi la centrul de perfectionare...fara nici un rezultat...am fost sfatuiti sa mergem in stagiul de baza...unde chipurile suntem cunoscuti si unde li s-ar face mila de noi sa ne semneze pontajul...sau...alta varianta sa luam concediu medical sau fara plata....

User avatar
harry
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Oct 26, 2004 7:24 pm
Location: spitalu' 9
Contact:

Re: Centrul de perfectionare

Postby harry » Mon Jan 04, 2010 6:04 pm

Stie cineva ce se intampla cu repartitiile de stagii si cu detasarile in perioada in care nu functioneaza centrul?
"Un cersetor sanatos este mai fericit decat un rege bolnav"
Schopenhauer

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: Centrul de perfectionare

Postby magdutz » Mon Jan 04, 2010 7:44 pm

in continuare Centrul nu da repartitii; eu am intrebat azi la RUNOS la Elias si mi s-a spus ca stiu problema si daca urmeaza sa luam stagiu la ei sa facem o cerere de mana catre spitalul PLATITOR in care sa cerem sa ne aprobe sa facem stagiul..X in clinica X a spitalului Elias ; cererea aprobata de spitalul platitor si semnata de seful clinicii in care urmeza sa avem stagiul este primita la RUNOS si ne vizeaza pontajele.

probabil fiecare spital se va adapta intr-un fel sau altul situatiei.

colega care a incercat sa schimbe azi stagiul a primit un raspuns si mai halucinant la intrebarea.."incotro?"...cica sa isi ia concediu de odihna sau fara plata pana se lamureste situatia la CNPDS :lol:

User avatar
harry
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Oct 26, 2004 7:24 pm
Location: spitalu' 9
Contact:

Re: Centrul de perfectionare

Postby harry » Mon Jan 04, 2010 8:52 pm

Interesant!!! Intrebarea e pana cand mai dureaza haosul acesta. Suntem o tara de oligofreni!
"Un cersetor sanatos este mai fericit decat un rege bolnav"

Schopenhauer

mateig
senior
senior
Posts: 112
Joined: Thu Aug 07, 2008 9:37 am

Re: Centrul de perfectionare

Postby mateig » Mon Jan 04, 2010 9:03 pm

magdutz wrote:in continuare Centrul nu da repartitii; eu am intrebat azi la RUNOS la Elias si mi s-a spus ca stiu problema si daca urmeaza sa luam stagiu la ei sa facem o cerere de mana catre spitalul PLATITOR in care sa cerem sa ne aprobe sa facem stagiul..X in clinica X a spitalului Elias ; cererea aprobata de spitalul platitor si semnata de seful clinicii in care urmeza sa avem stagiul este primita la RUNOS si ne vizeaza pontajele.

probabil fiecare spital se va adapta intr-un fel sau altul situatiei.

colega care a incercat sa schimbe azi stagiul a primit un raspuns si mai halucinant la intrebarea.."incotro?"...cica sa isi ia concediu de odihna sau fara plata pana se lamureste situatia la CNPDS :lol:

e o idee si asta dar de unde va sti entitatea care ne va guverna ca noi am facut acel stagiu...pentru ca oficial nu suntem repartizati acolo.

User avatar
harry
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Oct 26, 2004 7:24 pm
Location: spitalu' 9
Contact:

Re: Centrul de perfectionare

Postby harry » Mon Jan 04, 2010 9:49 pm

Banuiesc ca o sa le demonstram cu pontajul! Solutia care ar fii? Sa stam acasa???? Si din ce traim?
"Un cersetor sanatos este mai fericit decat un rege bolnav"

Schopenhauer

pigiotino
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Aug 13, 2009 9:03 pm

Re: Centrul de perfectionare

Postby pigiotino » Mon Jan 04, 2010 9:54 pm

Am sunat azi la rectorat....se tinuse o sedinta prin care se hotarasera sa nu se implice in monitorizarea activitatii rezidentilor deoarece ei apartin de Ministerul Invatamantului. Mi s-a recomandat sa ma adresez ministerului...dar telef lor ghici cum suna?....Ocupat...ca doar trebuie si el sa-si revina dupa atitea petreceri... :allright:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Centrul de perfectionare

Postby b3 » Mon Jan 04, 2010 9:56 pm

Parca ati fi aterizat acum in Romania dintr-un stat civilizat si normal. Probabil toata lumea va face treaba asta cu cererea de care zice magdutz, si cand se lamuresc cei de la MS si ex-CNPDS care le e statutul si cine se ocupa de schimbarea de stagiu, va vor da senini hartiile oficiale antedatate. Se semneaza ele contracte-cadru si acte aditionale, in baza carora se platesc miliarde, in alb/antedatate..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
harry
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Oct 26, 2004 7:24 pm
Location: spitalu' 9
Contact:

Re: Centrul de perfectionare

Postby harry » Mon Jan 04, 2010 11:17 pm

Poate se rezolva totusi luna asta! Nu-i intereseaza faptul ca noi ne agitam ca dobitocii.
"Un cersetor sanatos este mai fericit decat un rege bolnav"

Schopenhauer

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Re: Centrul de perfectionare

Postby oya » Mon Jan 04, 2010 11:24 pm

Teoretic, daca tot se stia de mai mult timp despre desfiintarea CNPDS-ului ar fi trebuit sa se gandeasca modul de redistributie (la minister, asp, umf si unde or mai fi vrut) a tot ceea ce deservea centrul de perfectionare, ca sa nu fie nimeni afectat. Ei intai desfiinteaza si abia apoi se cearta cum sa isi imparta borcanele, timp in care noi umblam ca bezmeticii dupa cereri, adeverinte si stampile. La noi ca la nimeni...

User avatar
ioaname
senior
senior
Posts: 138
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:26 am
Location: pe mijlocul tarii

Re: Centrul de perfectionare

Postby ioaname » Tue Jan 05, 2010 5:32 pm

colega care a incercat sa schimbe azi stagiul a primit un raspuns si mai halucinant la intrebarea.."incotro?"...cica sa isi ia concediu de odihna sau fara plata pana se lamureste situatia la CNPDS :lol:[/quote]

sa-si ia ei concediu fara plata , nesimtitii................

noi nu facem nici o petitie, nici o greva? ca poate s-ar rezolva mai repede asa ..........
"Fiinta fara constiinta nu e decat ruina sufletului"

User avatar
aurora
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Nov 04, 2004 9:23 pm
Location: Romania

Re: Centrul de perfectionare

Postby aurora » Tue Jan 05, 2010 6:01 pm

O colega mi-a spus ca a fost ieri la MS, si ca s-ar fi hotarat sa dea hartiile pt schimbarea de stagiu direct de la ei, incepand de saptamana asta, cu program marti si joi intre 11 si 14.
Eu nu am putut azi sa merg. A fost cineva ca sa confirme sau a auzit ceva in sensul asta?

User avatar
kyralina
junior
junior
Posts: 98
Joined: Thu Aug 17, 2006 9:46 am
Location: de pe-aici

Re: Centrul de perfectionare

Postby kyralina » Tue Jan 05, 2010 6:06 pm

Am fost azi la MS. Ne-au pus sa facem completam cereri pt rotatia de stagiu, pe care le-am depus la registratura si ni s-au dat numere de inregistrare. Cand se elibereaza hartiile nu se stie. Au spus ca in cateva zile. Sa urmarim site-ul MS sau sa revenim cu telefon.

mateig
senior
senior
Posts: 112
Joined: Thu Aug 07, 2008 9:37 am

Re: Centrul de perfectionare

Postby mateig » Tue Jan 05, 2010 10:31 pm

La MS unde ati depus cererile? Vreun program anume?

User avatar
kyralina
junior
junior
Posts: 98
Joined: Thu Aug 17, 2006 9:46 am
Location: de pe-aici

Re: Centrul de perfectionare

Postby kyralina » Tue Jan 05, 2010 11:17 pm

La MS ne-am prezentat la personal, undeva la etajul 3, iar cererile le-am despus la registratura la parter, de unde ne-au dat si numarul de inregistrare.... :?
Programul nu il stiu cu exactitatea dar parca martea si joia incepand cu ora 11:00

User avatar
aever
junior
junior
Posts: 65
Joined: Sun Feb 25, 2007 5:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Centrul de perfectionare

Postby aever » Wed Jan 06, 2010 10:18 am

Programul departamentului Resurse Umane din cadrum MS(unde trebuie sa se adreseze rezidentii) este marti si joi intre 11:00-14:00. Ieri am ajuns acolo fix la 14:05 si am aflat cu ocazia asta programul exact. :peace:

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: Centrul de perfectionare

Postby ndsimona » Wed Jan 06, 2010 11:22 am

si ce-ati scris in cerere?
ma gandesc ca nu toata lumea stie dinainte exact unde sa-si ia urmatorul stagiu, unde se poate alege, ce indrumatori sunt....
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
ruxischatz
senior
senior
Posts: 107
Joined: Mon Feb 04, 2008 3:12 pm

Re: Centrul de perfectionare

Postby ruxischatz » Wed Jan 06, 2010 4:16 pm

Daca maine nu pot ajunge la minister,si merg saptaman viitoare am nevoie de o foaie de la spitalul unde fac stagiul ca am fost prezenta saptamana asta?Sa nu ma trezesc ca nu vor sa imi dea stagiu din 4 ianuarie pe motiv ca eu n-au idee daca am fost prezenta sau nu. Pot sa fac cerere si pentru stagiul pe care vreau sa-l iau in februarie?Ca sa nu bat drumul inca o data peste o saptamana.... Si.... cererea cui o adresez? Multumesc pentru ajutor si un an cat mai bun pentru toti.
Stiu doar un singur lucru, acela ca nu stiu nimic

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Centrul de perfectionare

Postby ikujjj » Wed Jan 06, 2010 4:21 pm

ndsimona buna ideea asta cu indrumatorii, etc etc, e o intreaga logistica data peste cap acum, sunt mult mai multe chestii pe care le puteai intreba intr-un cadru cat de cat organizat la CNPDS, de la viza anuala pe carnetul de rezident, pana la sectii, potentialii indrumatori de stagii, clinici, ordinea unor stagii, clinicile la care le puteai lua, detasari, transferuri.
sunt ingrijorat de situatia noastra cu atat mai mult cu cat va trebui sa inotam pe coridoarele ministerului pentru o hartie de 2 lei, printre tot felul de functionari, directori, secretari etc care-si inchipuie ca lumea incepe si se termina cu ei si de destepti ce sunt, uite, au si rezidentii pe cap acum!
si-ar mai fi ceva de scris, dar probabil ca as lua un prim "warning"
:peace:
Last edited by ikujjj on Wed Jan 06, 2010 4:23 pm, edited 1 time in total.

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Centrul de perfectionare

Postby ikujjj » Wed Jan 06, 2010 4:21 pm

later edit: quote gresit
imi cer scuze

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Re: Centrul de perfectionare

Postby oya » Wed Jan 06, 2010 4:41 pm

Am inteles de la un coleg ca lui, cand a ajuns la minister, i s-a cerut si copie dupa carnetul de rezident cu stagiile efectuate si cu notele obtinute. Asta de la etajul 3, camera 351. Cand am fost eu, cu o ora mai devreme, ne-au plimbat de la camera 351 (unde doamnele au spus ca nu se ocupa dumnealor de rotatiile de stagiu si detasari/transferuri) la 344 iar in final la parter, la registratura, am depus cererile si nu a mai cerut nimeni nicio anexa, nicio copie dupa carnet de rezident.

Probabil ca in decurs de o ora au "gandit" profund problema. Pana la urma nu vad ce sens are copia aia dupa carnetul de rezident, din moment ce datele (nume, prenume, spital angajator, spital de indrumare metodologica, nr ordin confirmare) erau mentionate in cerere, iar nimeni nu cred ca solicita efectuarea unui stagiu de doua ori. Iar existenta notei sau nu, nu conditioneaza rotatia de stagiu. Da' nah...probabil ca trebuie sa mai fie, acolo, o hartie in plus.

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Centrul de perfectionare

Postby ikujjj » Wed Jan 06, 2010 4:48 pm

corect, daca tot aveau evidentele computerizate, fiecare rezident are un cod unic trecut pe carnetul de rezident, la centru scanau codul ala de bare si aparea in calculator tot, stagii efectuate pana in prezent, spitale, note, indrumatori...bla-bla
acum....prafu' de pe toba!
a n i m a l e !

User avatar
bebelusha
junior
junior
Posts: 54
Joined: Mon Nov 06, 2006 11:56 am
Location: bucuresti

Re: Centrul de perfectionare

Postby bebelusha » Wed Jan 06, 2010 5:14 pm

cererea aia e un formular tiparit de ei si noi doar completam spatiile libere????

lucid
junior
junior
Posts: 52
Joined: Wed Oct 11, 2006 1:47 pm

Re: Centrul de perfectionare

Postby lucid » Wed Jan 06, 2010 5:56 pm

In vizita la MS "etaj 3-registratura" ati intalnit si rezidenti cu dosare pentru detasare sau functioneaza numai pentru rotatia de stagii?Merci.

User avatar
kyralina
junior
junior
Posts: 98
Joined: Thu Aug 17, 2006 9:46 am
Location: de pe-aici

Re: Centrul de perfectionare

Postby kyralina » Wed Jan 06, 2010 6:06 pm

E valabil pentru toata lumea, inclusiv detasari. Asa zicea tanti de la personal 8)

umfbogdan
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sat Jan 22, 2005 2:08 am

Re: Centrul de perfectionare

Postby umfbogdan » Thu Jan 07, 2010 9:50 am

Noutăţi în legătură cu schimbarea de stagiu?


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests