ATI cineva?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
Bu-Maruta
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Jan 13, 2009 6:03 pm

ATI cineva?

Postby Bu-Maruta » Tue Dec 01, 2009 2:14 pm

Poate ne localizam care, ce cum si mai facem ceva schimb de informatii asa ca de la nestiutori la nestiutori. Spitale, coordonatori, carti, etc.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple.
Oscar Wilde

User avatar
dr_rossi46
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Nov 26, 2009 10:56 am

Re: ATI cineva?

Postby dr_rossi46 » Wed Dec 02, 2009 3:10 pm

salut eu sunt pe ati bucuresti. spitale stiu ca sunt 4 mari si late: fundeni, suub, floreasca, militari. cam atat.
Azi am sunat la dsp sa aflu mai multe despre ce urmeaza adica cand se alege spitalul pt stagiu de baza si mi-au inchis telefonul. Incredibil!!!!!!!

User avatar
Bu-Maruta
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Jan 13, 2009 6:03 pm

Re: ATI cineva?

Postby Bu-Maruta » Wed Dec 02, 2009 3:30 pm

a aparut cineva, incredibil!!!

asa stiam si eu ca astea sunt spitalele. nu stiu exact cu militarul, intelesesem ca in unii ani a fost elias.
ai idee cum e cu coordonatorii, trebuie vorbit inainte?
The pure and simple truth is rarely pure and never simple.
Oscar Wilde

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: ATI cineva?

Postby ikujjj » Wed Dec 02, 2009 4:35 pm

e valabil nu numai pentru a.t.i.
concret:
1. nu trebuie vorbit inainte cu niciun coordonator (asta in cazul in care nu ai intrare personal la vreun coordonator);
2. spitalul de baza, adica cel unde vei avea stagiul din specialitatea aleasa (a.t.i. in cazul vostru) se alege evident, odata cu primul stagiu, care in curicula voastra nu stiu care este.
3. sunt mai multe spitale in bucuresti unde puteti face a.t.i. (suub, floreasca, sf.pantelimon, sf.ioan, icfundeni, elias, militar, bagdasar-arseni) in afara de icfundeni care nu e spital de urgenta, restul sunt spitale cu profil de urgenta si cu sectii de a.t.i. pe masura.
4. conform curiculei, in fiecare an aveti anumite stagii - ei bine, in ultima perioada, de vreo 2 ani asa, nu mai pot fi alese decat stagiile din anul de pregatire respectiv pentru ca era tendinta de a-si alege fiecare aproape aleator stagii din toata curicula, din toti anii si iesea o bulibaseala maxima (nu ca acum ar fi cu mult mai bine);
5. de obicei, primul stagiu din primul an de rezidentiat este un anume stagiu pe care-l iau toti rezidentii din specialitatea respectiva: de exemplu chirurgia generala are 1 an de chirurgie, si doar asta poate lua, chirurgia toracica si chirurgia urologica au ca prim stagiu 8 luni de chirurgie generala si doar asta pot lua, etc)
6. nu confundati spitalul de baza cu spitalul platitor. ele pot fi aceleasi sau pot diferi in functie de optiunea rezidentului respectiv.

User avatar
dr_rossi46
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Nov 26, 2009 10:56 am

Re: ATI cineva?

Postby dr_rossi46 » Thu Dec 03, 2009 12:06 pm

chiar nu mai e nimeni pe aici pe ATI?
nou am aflat ca primele 6 luni se incepe obligatoriu cu un stagiu parca de anestezie.

auranoway
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Nov 07, 2008 11:18 am

Re: ATI cineva?

Postby auranoway » Thu Dec 03, 2009 12:11 pm

dr_rossi46 wrote:chiar nu mai e nimeni pe aici pe ATI?
nou am aflat ca primele 6 luni se incepe obligatoriu cu un stagiu parca de anestezie.

si eu am luat ati dar in timisoara

User avatar
Bu-Maruta
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Jan 13, 2009 6:03 pm

Re: ATI cineva?

Postby Bu-Maruta » Thu Dec 03, 2009 12:45 pm

http://emedic.ro/Rezidentiat/37.htm

aici este curicula. asa stiam si eu ca se incepe in primele 6 luni cu stagiu de baza, in speta anestezie. aveti ceva informatii referitoare la spitalele care pot fi alese? adica cam cum se face, program, colectiv?
The pure and simple truth is rarely pure and never simple.
Oscar Wilde

User avatar
dr_rossi46
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Nov 26, 2009 10:56 am

Re: ATI cineva?

Postby dr_rossi46 » Fri Dec 11, 2009 2:08 pm

noutati: spitale bune pt ati sunt fundeniu si floreasca. fiecare are avantaje dar si dezavantaje depinde de fiecare ce isi doreste.
astept pareri

User avatar
Bu-Maruta
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Jan 13, 2009 6:03 pm

Re: ATI cineva?

Postby Bu-Maruta » Fri Dec 11, 2009 2:23 pm

Fundeni: avantaje - terapie intensiva facuta extrem de bine, colectiv f bine pregatit; dezavantaje - e la mama naibii, nu se fac prea multe tipuri de anestezii (de principi troneaza generala, nu blocuri si altele), program f incarcat de genul (de la 8 dim la 8 seara).

Floreasca: avantaje - multa cazuistica, inclusiv urgente, personal bine instruit; dezavantaje - extrem de multi rezidenti, ajungi sa te calci in picioare.

Cam asa cel putin le-am vazut eu, de Fundeni stiu mai bine, de Floreasca mai putin. Ai alte informatii?
The pure and simple truth is rarely pure and never simple.
Oscar Wilde

User avatar
dr_rossi46
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Nov 26, 2009 10:56 am

Re: ATI cineva?

Postby dr_rossi46 » Fri Dec 11, 2009 2:39 pm

cam asta stiu si eu. in timpul facultati am facut radio la fundeni si e sinistru peisajul pe acolo. adica o haita de caini prin curte de care sa te pazesti seara si in jurul spitalului multe "vile" de tigani. de invatat se invata foarte bine dar e rupere de oase adica program de sclav.
floreasca suna mai bine dar si inghesuiala face rau la creier adica putin "oxigen". de 4 zile ma chinuiesc cu gandul ce sa aleg si vad ca in afara de noi nimeni nu mai are pareri sau ceva constructiv de zis.

User avatar
Bu-Maruta
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Jan 13, 2009 6:03 pm

Re: ATI cineva?

Postby Bu-Maruta » Fri Dec 11, 2009 2:43 pm

mai stiu si de universitar.
eu acolo am facut ceva practici de vara pe ATI. e colectiv destul de tanar si ok ca si dotare. cand ma duceam eu erau detul de amabili insa am cam inteles ca s-a schimbat seful de sectie si nu mai e chiar roz.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple.
Oscar Wilde

User avatar
dr_rossi46
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Nov 26, 2009 10:56 am

Re: ATI cineva?

Postby dr_rossi46 » Sat Dec 12, 2009 3:50 pm

da floreasca nu este o varianata buna se pare. am vb cu cineva care face ati acolo si zicea ca sunt multi rezidenti si nu prea are timp nimeni de ei sa-i invete ceva. de militari sti ceva?

User avatar
dr_rossi46
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Nov 26, 2009 10:56 am

Re: ATI cineva?

Postby dr_rossi46 » Sat Dec 12, 2009 3:52 pm

scuze: varianta

codita
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 23, 2006 1:24 am
Location: home

Re: ATI cineva?

Postby codita » Mon Dec 14, 2009 7:43 pm

dr_rossi46 wrote:chiar nu mai e nimeni pe aici pe ATI?
nou am aflat ca primele 6 luni se incepe obligatoriu cu un stagiu parca de anestezie.

Se face un stagiu de 1 an de anestezie in chirurgia generala, nu 6 luni. Fundeni multa munca, dupa ora 3 pleaca si asistenta si ramai sa ii faci si munca ei. Elias f lejer pentru cei care mai vor sa faca si ceva pe langa rezi :D , multe pile, so posibilitatea de a "exersa" f. redusa, Floreasca multi rezidenti, trebuie sa stai la coada sa inveti. SUUB multa munca, rezidenti mai putini, posibilitate de a invata.
Bafta multa si pregatiti-va pentru imprevizibil :)

User avatar
Bu-Maruta
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Jan 13, 2009 6:03 pm

Re: ATI cineva?

Postby Bu-Maruta » Mon Dec 14, 2009 9:15 pm

codita, sa inteleg ca esti pe ati. ceva tipsuri?
The pure and simple truth is rarely pure and never simple.
Oscar Wilde

User avatar
adelineionescu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Oct 21, 2008 12:00 pm
Location: Bucuresti

Re: ATI cineva?

Postby adelineionescu » Mon Dec 14, 2009 9:52 pm

Hello, hello, viitorii mei colegi "de suferinta"/ "sinucigasi"/ "fara viata personala" (cum am tot auzit pe diverse forumuri cu referire la ati-sti :) ). Va salut cu respect si sper ca totusi, contrar parerii majoritatii, sa apucam sa facem schimb de informatii (de reunit fata in fata cred totusi ca intind coarda! :devil: )
Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care jumatate.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: ATI cineva?

Postby Iepurita » Tue Dec 15, 2009 12:01 pm

auranoway wrote:
dr_rossi46 wrote:chiar nu mai e nimeni pe aici pe ATI?
nou am aflat ca primele 6 luni se incepe obligatoriu cu un stagiu parca de anestezie.

si eu am luat ati dar in timisoara






Iti va placea la nebunie! ;)
Doctorii sunt foarte ok , doar cativa mai cu .....stoluri. E aiurea cu garzile , ca ai prin rotatie in acelasi timp si la judetean , si la casa austria si la maternitate(acolo din cate stiu in anii mai mari de rezi)
Felicitari oricum! :D
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
raulana23
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Nov 21, 2007 12:00 pm

Re: ATI cineva?

Postby raulana23 » Tue Dec 15, 2009 6:53 pm

Cu garzile nu e deloc aiurea. Ca sunt foarte obositoare, asta e altceva. Colegii sunt super ok.





Iti va placea la nebunie! ;)
Doctorii sunt foarte ok , doar cativa mai cu .....stoluri. E aiurea cu garzile , ca ai prin rotatie in acelasi timp si la judetean , si la casa austria si la maternitate(acolo din cate stiu in anii mai mari de rezi)
Felicitari oricum! :D[/quote]
Viata este un dar pe care il meritam numai atunci cand il daruim.

auranoway
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Nov 07, 2008 11:18 am

Re: ATI cineva?

Postby auranoway » Tue Dec 15, 2009 7:31 pm

[quote="raulana23"]Cu garzile nu e deloc aiurea. Ca sunt foarte obositoare, asta e altceva. Colegii sunt super ok.

incepand de cand se fac garzi in anul 1? si ce faci tu ca nou venit ca banuiesc ca prea multe nu prea ai ce nu ca nu ar fii dar ca nu stii...sau ma insel?!

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: ATI cineva?

Postby optimus » Tue Dec 15, 2009 7:59 pm

Din cate stiu rezi de anul I sunt in linia II(e interzis prin lege sa-l pui pe un rezident de an I in linia I)..ca saracu'' pacient n-are nicio vina...daca-l omori :mrgreen:
Dar avand in vedere ca cei de la pediatrie de la turcanu pun rezi de an I in linia I ca cica(asa se invata)..nu m-ar surprinde nimic.

P.S. Felicitari Aura si multi nervi.You'll need them.
Un fost coleg de pe SPM :mrgreen:
REST IN PEACE!

auranoway
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Nov 07, 2008 11:18 am

Re: ATI cineva?

Postby auranoway » Tue Dec 15, 2009 8:11 pm

optimus wrote:Din cate stiu rezi de anul I sunt in linia II(e interzis prin lege sa-l pui pe un rezident de an I in linia I)..ca saracu'' pacient n-are nicio vina...daca-l omori :mrgreen:
Dar avand in vedere ca cei de la pediatrie de la turcanu pun rezi de an I in linia I ca cica(asa se invata)..nu m-ar surprinde nimic.

P.S. Felicitari Aura si multi nervi.You'll need them.
Un fost coleg de pe SPM :mrgreen:


mersi. si tie bafta pe radio

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: ATI cineva?

Postby Iepurita » Wed Dec 16, 2009 5:24 pm

raulana23 wrote:Cu garzile nu e deloc aiurea. Ca sunt foarte obositoare, asta e altceva. Colegii sunt super ok.





Iti va placea la nebunie! ;)
Doctorii sunt foarte ok , doar cativa mai cu .....stoluri. E aiurea cu garzile , ca ai prin rotatie in acelasi timp si la judetean , si la casa austria si la maternitate(acolo din cate stiu in anii mai mari de rezi)
Felicitari oricum! :D
[/quote]



E aiurea in sensul ca poti avea o garda la austria marti si miercuri garda la judetean.
Normal ca nu esti pus in linia 1 , uite aici cum arata o garda
http://www.hosptm.ro/files/garzi/2009-1 ... 202009.pdf
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
raulana23
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Nov 21, 2007 12:00 pm

Re: ATI cineva?

Postby raulana23 » Thu Dec 17, 2009 8:58 pm

Ioio draga/dragule, pana una alta cred ca tu vorbesti doar din auzite. Eu, de cativa anisori, sunt una din persoanele de pe "uite aici cum arata o garda" :D . Cat despre garzile in zile consecutive pot sa iti spun ca sunt asa doar daca vrei tu. Si atunci poti avea ceva de genul: luni-jude, marti-bega, miercuri-austria, joi-copii ... aaaa, si era sa uit de odobescu, padure, privat :lol:



E aiurea in sensul ca poti avea o garda la austria marti si miercuri garda la judetean.
Normal ca nu esti pus in linia 1 , uite aici cum arata o garda
http://www.hosptm.ro/files/garzi/2009-1 ... 202009.pdf[/quote]
Viata este un dar pe care il meritam numai atunci cand il daruim.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: ATI cineva?

Postby Iepurita » Sat Dec 19, 2009 4:55 pm

raulana23 wrote:Ioio draga/dragule, pana una alta cred ca tu vorbesti doar din auzite. Eu, de cativa anisori, sunt una din persoanele de pe "uite aici cum arata o garda" :D . Cat despre garzile in zile consecutive pot sa iti spun ca sunt asa doar daca vrei tu. Si atunci poti avea ceva de genul: luni-jude, marti-bega, miercuri-austria, joi-copii ... aaaa, si era sa uit de odobescu, padure, privat :lol:



E aiurea in sensul ca poti avea o garda la austria marti si miercuri garda la judetean.
Normal ca nu esti pus in linia 1 , uite aici cum arata o garda
http://www.hosptm.ro/files/garzi/2009-1 ... 202009.pdf
[/quote]



asa, si eu ce anume am zis?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
andreea03
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Wed May 11, 2005 11:54 pm
Location: Bucharest
Contact:

Re: ATI cineva?

Postby andreea03 » Sat Jan 09, 2010 4:35 pm

hello ATI ppl!

eu sunt rezi an 3...in Floreasca si nu prea inteleg temerea voastra cu "in Floreasca sunt multi rezidenti si se calca in picioare"....serios? prea multi pt ce? pentru 17-18 sali de operatii (ortopedie, chirurgie gen, plastica, neurochirurgie)...avand in vedere ca rezidenti de anul 2 sunt 3 mari si lati, de anul 1...am auzit ca ar fi 5, iar cei mai multi am ramas doar noi cei de anul 3 (adica 10..din 17 cati am fost in anul 1....restul au zurat in tzari mai calde)...

iar daca esti o persoana hiperactiva nocturna....garzile de la floreasca are ur thing.... Nu ai ce sa faci?.... o ba da si inca cum...si la program de zi si in garzi...te alearga toti!...ce-i drept ai si ce invatza..
...

User avatar
santa_sangre
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Jan 13, 2009 11:05 am

Re: ATI cineva?

Postby santa_sangre » Tue Nov 17, 2015 9:15 pm

Buna! Tocmai am dat rezidentiatul si ma gandesc sa fac ATI mai departe. Ati putea sa imi dati cateva sfaturi: ce va place/ce nu va place la aceasta specializare? Daca ar fi sa alegeti din nou tot asta ati face? Ce spital ar fi mai bine sa aleg pentru post? (Fundeni, CC Iliescu, Bals, Babes,Bagdasar, Gomoiu, Alexandrescu, SCUB, IOMC)
Do you think i have God complex? I am God!


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests