DETASARI

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Wed Jan 13, 2010 2:55 pm

dati-mi un numar de telefon de la minister unde sa pot cere informatii despre dosarele de detasare VA ROOOOG. ca am sunta la centrala si m-a redrectionat undeva unde nu raspunde nimeni.
khabi kushi khabie gham...

dana16bv
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Oct 10, 2009 12:31 pm

Re: DETASARI

Postby dana16bv » Wed Jan 13, 2010 3:25 pm

ar fi culmea sa nu figuram nicaieri, ca eu lucrez de pe 4 in orasul in care vreu sa ma transfer, ma gandesc ca trebuie sa ducem pontajul la sp platitor pana la data respectiva, ca sa ne plateasca

dragoshbaro
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:39 pm

Re: DETASARI

Postby dragoshbaro » Wed Jan 13, 2010 5:01 pm

Are cineva un model de cerere de detasare pentru minister?

ali27p
Posts: 2
Joined: Wed Jan 13, 2010 6:14 pm

Re: DETASARI

Postby ali27p » Wed Jan 13, 2010 7:55 pm

Va rog daca stie cineva un nr de telefon de la minister sa posteze pe forum.Eu am sunat toata ziua azi si nu mi a raspuns nimeni.Dosarul pentru detasari trebuie depus personal la minister?cei care nu sunt din bucuresti cum ati procedat? :help:

unica_20
Posts: 2
Joined: Tue Jan 12, 2010 12:18 pm

Re: DETASARI

Postby unica_20 » Wed Jan 13, 2010 8:03 pm

Dr_PAM wrote:
si eu sunt in aceeasi situatie...dupa ce aveam stranse toate semnaturile pt detasare au aparut comunicatul si am depus cererea la dsp...inca nu am primit nici un raspuns...
intrebarea mea ar fi...noi de pe 1 si pana facem alt contract cu un spital in orasul nostru ce facem?...adica nu figuram nicaieri...salariile si ele banuiesc ca vor intra de la data scrisa in contractul nou...
eu nu mai pricep nimic.....



De la DSP nu o sa primesti niciun raspuns, cel putin de la cel din Bucuresti pt. ca nu ei se ocupa de detasari ci Centrul de Perfectionare.
Noul contract -daca ai primit aprobarea de transfer de la centrul unde vrei sa te duci- se semneaza cu data de 16.01.2010. Daca recitesti comunicatul MS din 06.01.2010 ai sa vezi ca scrie clar ca pana pe 20.01.2010 DSP se ocupa de anuntarea MS, incadrare si repartitia pe stagiu.
Primele doua saptamani din ianuarie o sa primesti bani de la spitalul platitor din Bucuresti iar urmatoarele doua de la spitalul din centrul in care te transferi.
Nu ai nevoie de detasare inainte de acest transfer asa ca acest dosar cu actele de detasare nu are rost sa-l depui; detasarea ar fi pe stagiul de med. de fam. de 6 luni iar transferul este complet adica pt. toti cei 3 ani de rezidentiat.

O intrebare insa: tu pt. ce ai depus cerere la DSP? Pt. detasare sau pt. schimbare a centrului asa cum se spunea in comunicatul din 06.01.2010 punctul 1?

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: DETASARI

Postby Dr_PAM » Thu Jan 14, 2010 7:21 am

unica_20 wrote:
Dr_PAM wrote:
si eu sunt in aceeasi situatie...dupa ce aveam stranse toate semnaturile pt detasare au aparut comunicatul si am depus cererea la dsp...inca nu am primit nici un raspuns...
intrebarea mea ar fi...noi de pe 1 si pana facem alt contract cu un spital in orasul nostru ce facem?...adica nu figuram nicaieri...salariile si ele banuiesc ca vor intra de la data scrisa in contractul nou...
eu nu mai pricep nimic.....



De la DSP nu o sa primesti niciun raspuns, cel putin de la cel din Bucuresti pt. ca nu ei se ocupa de detasari ci Centrul de Perfectionare.
Noul contract -daca ai primit aprobarea de transfer de la centrul unde vrei sa te duci- se semneaza cu data de 16.01.2010. Daca recitesti comunicatul MS din 06.01.2010 ai sa vezi ca scrie clar ca pana pe 20.01.2010 DSP se ocupa de anuntarea MS, incadrare si repartitia pe stagiu.
Primele doua saptamani din ianuarie o sa primesti bani de la spitalul platitor din Bucuresti iar urmatoarele doua de la spitalul din centrul in care te transferi.
Nu ai nevoie de detasare inainte de acest transfer asa ca acest dosar cu actele de detasare nu are rost sa-l depui; detasarea ar fi pe stagiul de med. de fam. de 6 luni iar transferul este complet adica pt. toti cei 3 ani de rezidentiat.

O intrebare insa: tu pt. ce ai depus cerere la DSP? Pt. detasare sau pt. schimbare a centrului asa cum se spunea in comunicatul din 06.01.2010 punctul 1?


eu am depus cerere la dsp iasi pt schimbarea centrului conform comunicatului din 6.01.2010...intrebam de raspuns pt ca un coleg spunea mai sus ca el deja a primit raspuns de la dsp brasov...
am vazut ca pana pe 20 ar trebui sa se ocupe de incadrare si repartitia la stagiu....eu am luat pe bucuresti...am facut incadrarea in decembrie, aveam toate actele semnate si am fost pe 4 ian la repartitia din iasi unde am fost deja repartizata pt primul stagiu....asa ca am inceput direct aici...( am si repartitia de pe 23 din bucuresti...:))))
mie totusi mi se pare ca nu vom lua bani pt primele doua saptamani de la spitalul din bucuresti...am asa un sentiment...caci daca o sa trebuiasca sa fac din nou incadrarea aici ar insemna sa retrag dosarul din bucuresti pt ca acolo sunt originalele actelor si banuiesc ca tot alea o sa trebuiasca si pt noul contract...

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: DETASARI

Postby vanessa80 » Thu Jan 14, 2010 8:44 am

ali27p wrote:Va rog daca stie cineva un nr de telefon de la minister sa posteze pe forum.Eu am sunat toata ziua azi si nu mi a raspuns nimeni.Dosarul pentru detasari trebuie depus personal la minister?cei care nu sunt din bucuresti cum ati procedat? :help:



Eu am trimis actele la nr de fax care apare in pagina precedenta. Dar mai departe nu stiu ce sa fac. Ca nu reusesc sa vorbesc la minister si sa aflu cum ne luam aprobarile. Sper totusi sa trimita aprobarile la DSP_uri, asa cum s-a facut pana acum.

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: DETASARI

Postby agorima » Thu Jan 14, 2010 8:21 pm

Intre ce ore si zile se pot depune aceste cereri la minister?

billy
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Jan 06, 2010 1:05 pm

Re: DETASARI

Postby billy » Fri Jan 15, 2010 3:40 pm

astia care ne-am detasat cum facem sa ne luam banii la sf lunii de la spitalul platitor? cum facem cu pontajul?

rezi
junior
junior
Posts: 58
Joined: Tue Mar 31, 2009 2:06 pm

Re: DETASARI

Postby rezi » Fri Jan 15, 2010 4:52 pm

La transfer pt acordul UMF dak am cererea de transfer semnata de coordonator cu data din decembrie 2009 o mai pot folosi acum la depunerea cererii la UMF???
Multumesc.

dragoshbaro
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:39 pm

Re: DETASARI

Postby dragoshbaro » Sat Jan 16, 2010 3:45 pm

a primit pana acum cineva raspuns pozitiv de detasare/transfer de la MS?

Scufi
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Dec 17, 2009 8:48 pm

detasari

Postby Scufi » Sun Jan 17, 2010 10:17 am

salut. eu am trimis actele prin posta la adresa din comunicat :str CRISTIAN POPISTEANU nr. 1-3, sector 1, cod 010024, bucuresti. am specificat pe plic Registratura si Pentru Detasare. si alti colegi au trimis tot acolo. o colega a sunat la MS si i s-a spus sa trimita la adresa asta.
Totusi sunt nelemurita cum si cand primim raspunsul. stie cineva? merci

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Re: detasari

Postby dr_me » Sun Jan 17, 2010 1:15 pm


elenutzal
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:15 pm

Re: DETASARI

Postby elenutzal » Sun Jan 17, 2010 11:21 pm

Cei care ati depus dosarele pana in data de 7, mergeti maine la fostul CNPDS pt aprobare?

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Mon Jan 18, 2010 12:01 am

elenutzal wrote:Cei care ati depus dosarele pana in data de 7, mergeti maine la fostul CNPDS pt aprobare?

nu inca. vineri nu se stia nimic, au fost niste colegi la centru si au fost sfatuiti sa sune intai la nr ala vechi al centrului, la care am sunat saptamana trecuta de m-am saturat si nu a raspuns nimeni.
khabi kushi khabie gham...

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: DETASARI

Postby vanessa80 » Mon Jan 18, 2010 11:50 am

Vreau si eu nr de tel de la fostul CNPDS. Mersi.

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Mon Jan 18, 2010 12:51 pm

vanessa80 wrote:Vreau si eu nr de tel de la fostul CNPDS. Mersi.

0212551574.poate ai noroc mai mult si tie iti raspunde cineva. sa ne spui si noua te rugam......
khabi kushi khabie gham...

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Tue Jan 19, 2010 1:43 am

buna dimineata! am si eu una bucata intrebare. a fost cineva pe la centru dupa adeverinta de detasare? se dau sau nu se dau? ca la telefon nu raspunde nimeni nici la centru, nici la resurse umane de la minister, mai nou nici la centrala .sau sunt eu cea mai ghinionista persoana din lume?
khabi kushi khabie gham...

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Tue Jan 19, 2010 10:09 am

oameni buni, fie-va mila si spuneti-mi si mie daca se elibereaza ceva in legatura cu detasarile la superfenomenalul fost centru de perfectionare. ca sun de o ora si la minister si la numarul vechi de la centru si nu mi-a raspuns nimeni pana acum, numai la centrala ministerului si la relatii cu publicul de unde m-au redirectionat.
khabi kushi khabie gham...

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: DETASARI

Postby vanessa80 » Tue Jan 19, 2010 10:20 am

Si eu tot sun si nu raspunde nimeni. Mai insistam... :devil:

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Tue Jan 19, 2010 10:24 am

vanessa80 wrote:Si eu tot sun si nu raspunde nimeni. Mai insistam... :devil:

eu am o teorie despre toata situatia asta. cred ca vor sa faca economie, adica ne lungesc, ba raspund ba nu raspund, ca sa nu ne dea salarii pe ianuarie. ca sunt sunt destui si fac economie de cateva miliarde..... :hate: :hate: :hate: colegii care isi fac dosarele pentru plecat din tara au obtinut mai multe si mai repede decat noi care vrem o amarata de detasare.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Tue Jan 19, 2010 11:39 am

deci nu se poate asa ceva. nu raspund nici de al dracului. is nebuni?
khabi kushi khabie gham...

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Tue Jan 19, 2010 1:18 pm

a mai aflat cineva ceva nou? eu sun in continuare dar acelasi rezultat. ma gandesc sa merg maine la bucuresti
khabi kushi khabie gham...

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Tue Jan 19, 2010 4:39 pm

fratilor am reusit sa vb la minister si dosarul meu nu este nicaieri. l-am lasat pe 5 ianuarie la secretariatul centrului national de perfectionare. au raspuns si la centru si tantia aia cica habar nu are ca trebuie sa intreb la rezidenti si acolo nu raspunde nimeni.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: DETASARI

Postby agorima » Tue Jan 19, 2010 6:15 pm

alina_ok wrote:fratilor am reusit sa vb la minister si dosarul meu nu este nicaieri. l-am lasat pe 5 ianuarie la secretariatul centrului national de perfectionare. au raspuns si la centru si tantia aia cica habar nu are ca trebuie sa intreb la rezidenti si acolo nu raspunde nimeni.

Ai postat asta si la topicul viata in spital!!! :mrgreen: bis bis

myha
junior
junior
Posts: 35
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:00 pm

Re: DETASARI

Postby myha » Tue Jan 19, 2010 8:42 pm

alina_ok wrote:si daca am depus dosarul la CNPDS inainte de sarbatori mai trebuie sa il depun si la Minister????

nu stim. eu tot la centru am lasat dosarul saptamana trecuta, la secretariat. ma intrebam si eu daca trebuie sa trimit inca o data la minister. totusi noua ne-a spus tantia aia de acolo ca dosarele de la ei ajung la minister si se intorc cu raspunsul. deci asteptam sa vedem ce se intampla. suntem 5 oameni care am pus toti in aceeasi zi la secretariatul CNPDS.(vorbesc de cei pe care ii stiu, e posibil sa fie mai multi....)

voi ati mai trimis inca o data dosarul la minister?ca eu nu stiu c sa fac?

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: DETASARI

Postby vanessa80 » Wed Jan 20, 2010 9:18 am

alina_ok wrote:fratilor am reusit sa vb la minister si dosarul meu nu este nicaieri. l-am lasat pe 5 ianuarie la secretariatul centrului national de perfectionare. au raspuns si la centru si tantia aia cica habar nu are ca trebuie sa intreb la rezidenti si acolo nu raspunde nimeni.

Mie nu mi-a raspuns nimeni. Eu am trimis actele prin fax la minister si sunt curioasa daca le mai au sau le-au pierdut. Poate azi am mai mult noroc si imi raspunde si mie cineva. :hate: Ma dispera situatia asta. Acus tre sa trimit actele pt detasarea din februarie.

pinballcowboy
Posts: 2
Joined: Wed Jan 20, 2010 12:10 pm

Re: DETASARI

Postby pinballcowboy » Wed Jan 20, 2010 12:16 pm

v-as da si eu cateva informatii, le-am obtinut acuma.
eu mi-am trimis dosarul de detasare pe cele 3 stagii ce am anul asta in data de 5 decembrier prin prioripost si mi-am trimis o cunostinta la fostul sediu cnpds aztazi sa vada ce s-a intamplat cu dosarul meu. dosarul a fost aprobat si cunostinta mea are hartiile care confirma detasarea mea pe anul 2010 si mi le va trimite prin posta.
cam asta ar fi, trebuie sa mearga cineva acolo sa va ridice actele

pinballcowboy
Posts: 2
Joined: Wed Jan 20, 2010 12:10 pm

Re: DETASARI

Postby pinballcowboy » Wed Jan 20, 2010 12:26 pm

trebuie sa mergeti dupa ele

G.N.
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Dec 05, 2009 12:53 pm

Re: DETASARI

Postby G.N. » Wed Jan 20, 2010 6:06 pm

Ministerului Sănătăţii, a decis să recepţioneze sesizările privind problemele din Sănătăte şi prin e-mail, la adresa cetedoare@ms.ro, respectiv la linia gratuită 0800 800 885.
SCRIETI SI VOI SAU DATI UN TEL (e pe gratis :) ) POATE SE INTAMPLA CEVA....eu am dat si tel si email sper sa le si auda respectiv citeasca cineva :help: ex:

buna ziua. sunt medicul rezident........in continuare voi expune situatia multor colegi : in urma desfiintarii CNPDS s-a creat o harababura de neimaginat(stie toata lumea)..........oricum ceea ce vreau sa sezisez acum este : nu e posibil sa trebuiasca sa venim din ( Tm, Oradea ,Cj....etc) in Bucuresti doar sa ridicam niste hartii (ma refer la detasari ) si sa nu fie gasita de catre MS o alta solutie pt. a ne fi trimise detasarile la ASP din localitatile unde ne desfasuram activitatea.....pana acum se trimiteau faxuri la ASP(acum e criza....),dar se pot si scana....e pe gratis....e de inimaginat ceea ce se intampa in tara asta........Sper ca domnul ministru sa fie instiintat de aceasta situatie si sa gaseasca o solutie......

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: DETASARI

Postby agorima » Wed Jan 20, 2010 6:25 pm

Pai tu ai trimis dosarul pe 5 decembrie! La daa aceea CNPDS-ul inca lucra!

billy
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Jan 06, 2010 1:05 pm

Re: DETASARI

Postby billy » Wed Jan 20, 2010 7:30 pm

eu le-am trimis prin fax , apoi am sunat si mi-au zis ca raspunsu vine la dsp-ul unde m-am detasat

User avatar
pufalina
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Nov 30, 2009 3:05 pm

Re: DETASARI

Postby pufalina » Wed Jan 20, 2010 9:55 pm

A primit cineva raspuns la DSP? :help:

G.N.
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Dec 05, 2009 12:53 pm

Re: DETASARI

Postby G.N. » Wed Jan 20, 2010 10:32 pm

Reclamatiile la Ministerul Sanatatii pot fi facute telefonic, prin intermediul liniei gratuite 0800.800.885, sau pe internet, scriind la adresa cetedoare@ms.ro. scrieti si voi....poate ne aude cineva...eu am dat si tel si mail...ex.

buna ziua. sunt medicul rezident........in continuare voi expune situatia multor colegi : in urma desfiintarii CNPDS s-a creat o harababura de neimaginat(stie toata lumea)..........oricum ceea ce vreau sa sezisez acum este : nu e posibil sa trebuiasca sa venim din ( Tm, Oradea ,Cj....etc) in Bucuresti doar sa ridicam niste hartii (ma refer la detasari ) si sa nu fie gasita de catre MS o alta solutie pt. a ne fi trimise detasarile la ASP din localitatile unde ne desfasuram activitatea.....pana acum se trimiteau faxuri la ASP(acum e criza....),dar se pot si scana....e pe gratis....e de inimaginat ceea ce se intampa in tara asta........Sper ca domnul ministru sa fie instiintat de aceasta situatie si sa gaseasca o solutie......

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: DETASARI

Postby vanessa80 » Thu Jan 21, 2010 11:41 am

Bine ar fi daca s-ar trimite aprobarile detasarilor la DSP-uri. Speram sa fie asa. Am sa trimit si eu email.

G.N.
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Dec 05, 2009 12:53 pm

Re: DETASARI

Postby G.N. » Fri Jan 22, 2010 1:04 am

a reusit sa vb. cineva la CNPDS ?......scrieti va rog un nr de tel.....eu am incercat toata ziua sa sun....dar nu a raspuns nimeni.

billy
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Jan 06, 2010 1:05 pm

Re: DETASARI

Postby billy » Fri Jan 22, 2010 9:04 am

021 3072615 insista putin ca raspunde :)

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: DETASARI

Postby agorima » Fri Jan 22, 2010 2:08 pm

Deci au inceput sa dea sau nu detasari/rotatiile de stagiu? Ne deplasam pana la centrul de perfectionare sau nu?

myha
junior
junior
Posts: 35
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:00 pm

Re: DETASARI

Postby myha » Fri Jan 22, 2010 2:15 pm

agorima wrote:Deci au inceput sa dea sau nu detasari/rotatiile de stagiu? Ne deplasam pana la centrul de perfectionare sau nu?

da au inceput sa le dea

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: DETASARI

Postby agorima » Fri Jan 22, 2010 2:31 pm

ne putem duce cu dosarul direct la CNPDS, este obligatoriu sa ajungem cu el la MS si MS sa il predea la CNPDS?


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 114 guests