DETASARI

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
myha
junior
junior
Posts: 35
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:00 pm

Re: DETASARI

Postby myha » Fri Jan 22, 2010 2:33 pm

agorima wrote:ne putem duce cu dosarul direct la CNPDS, este obligatoriu sa ajungem cu el la MS si MS sa il predea la CNPDS?

eu cred ca tb neaparat la ms

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: DETASARI

Postby agorima » Fri Jan 22, 2010 6:20 pm

ok, multam mult

User avatar
emushi
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Oct 13, 2006 4:19 pm
Contact:

Re: DETASARI

Postby emushi » Fri Jan 22, 2010 7:38 pm

am sunat eu azi la MS, nr l-a postat cineva mai devreme (021 307 26 15), am reusit cu greu sa dau peste cineva, trebuie intr-adevar insistat; asta mi-au zis: de detasari se ocupa MS, acolo trebuie depus dosarul, se poate si prin posta; am intrebat daca prin fax merge...mi s-a spus ca "mda...dar mai bine si mai corect ar fi prin posta"
nr de fax, daca vreti sa riscati, l-am gasit pe site si mi l-a dat si cucoana: 021 307 26 01; dar cred ca e mai bine prin posta....sau daca vreti sa faceti o plimbare pana acolo, si mai sigur

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Fri Jan 22, 2010 11:54 pm

myha wrote:
agorima wrote:ne putem duce cu dosarul direct la CNPDS, este obligatoriu sa ajungem cu el la MS si MS sa il predea la CNPDS?

eu cred ca tb neaparat la ms

noua ni s-a spus miercuri ca centrul prelucreaza dosarele si ca dosarele depuse la minister ajung tot la ei. asa mi-a spus si tantea aia de la minister de la nr ala cu 615 la sfarsit. stau acu si ma intreb, oare ne spune la fiecare ce vrem noi sa auzim? mie imi mai lipsea aprobarea profei din iasi si mi-a spus de la centru sa o trimit prin fax la ei, am trimis-o si acu saptamana viitoare ar trebui sa merg sa ridic adeverinta de la centru, ca de acolo se dau, nu se trimit la dsp-uri, asa au spus. se ridica de la ei, personal sau prin cunostinte care stau in bucuresti. despre foaia de pontaj, au zis sa trimitem de la medicul unde vrem detasare, daca este de acord sa semneze si daca spitalul platitor este de acord sa primeasca, in conditiile in care nu aveminca o patalama la mana cu care sa dovedim detasarea. cam asta e tot ce stiu eu, dupa o ”calatorie” la bucuresti in care n-am rezolvat mai nimic, doar am cheltuit o gramada de bani.
khabi kushi khabie gham...

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: DETASARI

Postby vanessa80 » Sun Jan 24, 2010 2:15 pm

Pana la urma detasarile pt luna februarie unde trebuiesc trimise? :help: Chiar e asa de greu sa se hotarasca odata, ca sa stim si noi ce sa facem...Nu au de gand sa renunte la ideea stupida sa mergem sa ne luam aprobarile de la ei?

User avatar
pufalina
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Nov 30, 2009 3:05 pm

Re: DETASARI

Postby pufalina » Mon Jan 25, 2010 6:53 pm

Trebuie sa avem programare, un nr de ordine ca sa scoatem detasarea? Cum obtinem, avand in vedere ca nu raspunde nimeni la tel.? :help:

Joy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 29, 2009 6:46 pm

Re: DETASARI

Postby Joy » Mon Jan 25, 2010 9:33 pm

Trebuie insistat daca vrei sa iti raspunda de la Minister sau de la fostul Centru de perfectionare.Mie mi-au raspuns de la Minister dupa ce am sunat pe parcursul catorva ore bune.Si asta in zile diferite.

User avatar
pufalina
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Nov 30, 2009 3:05 pm

Re: DETASARI

Postby pufalina » Mon Jan 25, 2010 10:44 pm

M'da..si cand in sfarsit raspund nu afli nimic concret, nici sigur, happy3.gif.
Dau recompensa, daca-mi scoate cineva detasarea! :wink:

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: DETASARI

Postby vanessa80 » Tue Jan 26, 2010 10:51 am

A reusit cineva sa isi ia aprobarea detasarii? Care e nr de fax la care se pot trimite detasarile 0213072601 sau 0212556406?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: DETASARI

Postby b3 » Tue Jan 26, 2010 2:35 pm

Cred ca va intereseaza asta http://www.ms.ro/concurs.php?id=83
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: DETASARI

Postby vanessa80 » Mon Feb 01, 2010 11:53 am

Mai stiti ceva de aprobarile detasarilor? Se trimit la DSP-uri?

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: DETASARI

Postby vanessa80 » Mon Feb 01, 2010 12:41 pm

Am reusit performanta sa vorbesc la fostul CNPDS. Au zis ca au primit dosarul si l-au trimis ma minister pt inregistrare si ca mai departe se ocupa ministerul. Saptamana trecuta am vorbit la minister si au zis ca cei de la CNPDS se ocupa de detasari. :devil:
Pana la urma noi de unde facem rost de aprobarile detasarilor? :help:

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Mon Feb 01, 2010 3:50 pm

de la fostul centru se iau, stai calma ca asa au obiceiul sa ameteasca oamenii de cap. dar la centru este pe usa anunt ca de acolo se iau adeverintele de detasare si rotatii de stagiu. eu merg maine la centru ca sa imi iau adeverinta......
khabi kushi khabie gham...

georgian
junior
junior
Posts: 70
Joined: Thu Oct 16, 2008 10:51 pm

Re: DETASARI

Postby georgian » Tue Feb 02, 2010 5:09 pm

Eu sun de o saptamina cand la minister cand la CNPDS..si suna aproape mereu ocupat...si cand mai reusesc cateodata sa prind legatura ma directioneazala alte numere care nu raspund...deci e clar..isi bat joc de noi...Alina daca reusesti sa rezolvi da-ne si noua o informatie aici te rog.

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Wed Feb 03, 2010 10:32 am

georgian wrote:Eu sun de o saptamina cand la minister cand la CNPDS..si suna aproape mereu ocupat...si cand mai reusesc cateodata sa prind legatura ma directioneazala alte numere care nu raspund...deci e clar..isi bat joc de noi...Alina daca reusesti sa rezolvi da-ne si noua o informatie aici te rog.

am fost ieri la bucuresti, la centru. am primit in sfarsit adeverintele pentru detasare. daca va spun ca am ramas uimita de situatie, nu o sa ma credeti. la ora 8 dimineata au venit doua lucratoare, care eu personal nu le-am mai vazut pe acolo, si care vorbeau foarte frumos si politicos, si care mi-au dat adeverinta. era gata de saptamana trecuta, dar nu inteleg de ce, de fiecare data cand reuseam sa intru in legatura cu cineva de la minister sau de la centru, ori spuneau ca nu exista nici un dosar pe numele meu, ori ca nu stiu nimic, ori ca nu e gata. mai spuneau doamnele respective ca ar fi bine ca cei care nu si-au luat inca adeverintele sa mearga pana vineri sa le ridice, pentru ca intr-adevar de luni se muta. ieri aveau sa mai primeasca o tura de adeverinte semnate de la minister, si presupun ca pana vineri or sa fie cam toate. martea si joia cica primesc adeverintele de la minister, ca numai atunci lucreaza o anumita tanti- director general, care trebuie sa le semneze. sfatul meu este sa nu va luati dupa ce va spun cei de la minister, nu au alta intentie decat sa scape mai repede de noi fara sa scotoceasca in hartoage. asa, inca ceva, eu am pus pe 5 dosarul la secretariatul CNPDS, si e inregistrat de abia cu data de 20 ianuarie, asta dupa ce am fost in vizita din nou si am cerut dosarul sa vad daca mai este sau l-au aruncat.
khabi kushi khabie gham...

G.N.
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Dec 05, 2009 12:53 pm

Re: DETASARI

Postby G.N. » Wed Feb 03, 2010 6:25 pm

Azi am reusit sa vb si eu in sfarsit la CNPDS ,cu o doamna (pana acum vorbeam singur cand sunam la nr. lor de tel :D...bine ca nu m-au auzit ce ziceam :oops: mai ales de ministresu :hate: care a desfiintat CNPDS )....a zis ca dosarele care s-au trimis pana in data de 11.01.2010 sunt rezolvate... cine a trimis dupa aceasta data trebuie sa mai astepte aprox 2 sapt. :o ....Probabil ca voi primi detasarea cand voi termina stagiul :peace:

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: DETASARI

Postby sunny2012 » Wed Feb 03, 2010 9:53 pm

Care este diferenta intre detasare si transfer?

Joy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 29, 2009 6:46 pm

Re: DETASARI

Postby Joy » Thu Feb 04, 2010 2:04 pm

Pe ce data ai inregistrat dosarul la minister?

G.N.
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Dec 05, 2009 12:53 pm

Re: DETASARI

Postby G.N. » Thu Feb 04, 2010 4:29 pm

13.01.2010 ......aveam nevoie de o detasare pe stagiu de 2luni....pana inainte de desfiintarea CNPDS o detasare dura max 2 sapt. :)

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: DETASARI

Postby vanessa80 » Thu Feb 04, 2010 8:06 pm

Unde se muta astia de la CNPDS, care se ocupa cu detasari? Scria cineva mai sus ca se muta de luni.... :hate:

Joy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 29, 2009 6:46 pm

Re: DETASARI

Postby Joy » Thu Feb 04, 2010 8:53 pm

Eu am depus pe 18 si cei de la centru tot ma amana cu raspunsul de la o zi la alta.

ali27p
Posts: 2
Joined: Wed Jan 13, 2010 6:14 pm

Re: DETASARI

Postby ali27p » Thu Feb 04, 2010 10:00 pm

Eu am sunat la minister si de acolo cineva mi a dat un nr de tel de la centru si acolo am dat peste o doamna draguta care s_a interesat de dosarul meu si mi a trimis aprobarea prin fax, eu am trimis al 2 lea dosar in 18 ian prin posta si in 21 ian s_a inregistrat iar in 29 ian am primit faxul, dupa o asteptare de aproape o luna , un dosar trimis in 5ian la centru si dupa multe telefoane in fiecare zi, binenteles fara sa mi raspunda nimeni. Succes si voua :allright: si multa rabdare

Joy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 29, 2009 6:46 pm

Re: DETASARI

Postby Joy » Fri Feb 05, 2010 12:01 pm

Rog pe cineva care a primit raspunsul pt detasare sa imi spuna de cand se acorda aceasta, de pe luna respectiva sau de la inceputul urmatoarei?

User avatar
pufalina
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Nov 30, 2009 3:05 pm

Re: DETASARI

Postby pufalina » Fri Feb 05, 2010 7:53 pm

Am depus dosarul in 9.01, detasarea e semnata favorabil, dar nu sunt in stare s-o trimita la DSP mai repede de 15.02. Stang acolo mormane de hartii pt a parea ca muncesc din greu!

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Re: DETASARI

Postby dr_me » Fri Feb 05, 2010 8:48 pm

Joy wrote:Rog pe cineva care a primit raspunsul pt detasare sa imi spuna de cand se acorda aceasta, de pe luna respectiva sau de la inceputul urmatoarei?

ti-o dau cu data mentionata de tine pe cerere, ea fiind si data de pe care ai incput noul stagiul pt care ai cerut detasarea.
la mine a fost aprobata de MS pe 25/01, asa scrie pe adev, si e data cu 1 ian.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: DETASARI

Postby b3 » Fri Feb 05, 2010 11:31 pm

sunny2012 wrote:Care este diferenta intre detasare si transfer?


Detasarea se face din stagiu in stagiu, incepand din ianuarie. Transferul se face de tot, dar poti depune cerere doar din luna aprilie parca. Detasarea e un pas intermediar.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Joy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 29, 2009 6:46 pm

Re: DETASARI

Postby Joy » Sun Feb 07, 2010 11:32 am

Merci de raspunsuri, deci detasarea chiar daca o primesc mai tarziu e de la 1 ianuarie de cand incepe normal modulul.Am intrebat pt ca cei din centrul unde vreau detasarea au spus ca fara hartiutele oficiale nu ma pot primi.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: DETASARI

Postby b3 » Sun Feb 07, 2010 7:33 pm

Asta sa-ti raspunda cei care sunt si ei in situatia ta, nu stiu sa-ti zic exact. Anul asta e nebunie mare din cauza ca s-a desfiintat centrul de perfectionare. In teorie, detasarea e de la 1 ianuarie, da.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: DETASARI

Postby b3 » Wed Feb 10, 2010 12:01 am

Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Scufi
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Dec 17, 2009 8:48 pm

detasari

Postby Scufi » Thu Feb 11, 2010 6:04 pm

ar putea sa imi spuna cineva care este legea (numarul legii, anul), in care se comunica datele exacte despre conditiile detasarii. multumesc

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: detasari

Postby ndsimona » Thu Feb 11, 2010 6:09 pm

exista deja un topic despre detasari
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: DETASARI

Postby vanessa80 » Fri Feb 12, 2010 12:18 pm

A mai aflat cineva daca aprobarile detasarilor se trimit la DSP-uri? De 4 zile sun incontinu la fostul CNPDS si nu raspunde nimeni... :hate:

billy
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Jan 06, 2010 1:05 pm

Re: DETASARI

Postby billy » Fri Feb 12, 2010 5:48 pm

se trimit la DSP acolo unde te-ai detasat , asa mi-au dat asigurari prin tel.

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: DETASARI

Postby vanessa80 » Mon Feb 15, 2010 1:55 pm

billy wrote:se trimit la DSP acolo unde te-ai detasat , asa mi-au dat asigurari prin tel.

Doamnele de la DSP-ul Iasi nu au auzit nimic de genul asta. Pana cand tre sa mai stam in suspance? :devil:

Scufi
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Dec 17, 2009 8:48 pm

Re: DETASARI

Postby Scufi » Mon Feb 15, 2010 8:49 pm

cred ca exista un topic despre detasari, dar daca l-as fi vazut nu as mai fi intrebat. totusi rog pe cei care cunosc legea despre detasari sa-mi spuna si mie numarul ei. am nevoie urgent. multumesc

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: DETASARI

Postby alina_ok » Tue Feb 16, 2010 10:19 am

Scufi wrote:cred ca exista un topic despre detasari, dar daca l-as fi vazut nu as mai fi intrebat. totusi rog pe cei care cunosc legea despre detasari sa-mi spuna si mie numarul ei. am nevoie urgent. multumesc

exista in caietul verde, de rezident, ceea ce te intereseaza. faci toate cererile care sunt enumerate acolo si depui la minister la registratura, personal sau prin fax, asta nu are importanta, dupa care te duci in strada Bodesti nr.1, din Bucuresti, si iti ridici adeverinta, cam dupa 2 saptamani. toate dosarele din tara, indiferent de centru in care faci pregatirea, ajung la minister, si apoi la CNPDS. degeaba suni in stanga si in dreapta pentru ca nu stiu/nu vor sa dea informatii veridice, nici macar cei de ma minister. asa ca e mai bine sa faci si tu ca si restul lumii, fara sa mai suni sau sa te agiti, ca nu obtii nimic. si pana iti aproba dosarul poti merge la cabinetul la care doresti detasarea, daca te primeste fara adeverinta si daca esti pe medicina de familie, pentru alte specialitati nu stiu.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
pufalina
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Nov 30, 2009 3:05 pm

Re: DETASARI

Postby pufalina » Tue Feb 16, 2010 8:04 pm

Asa e, detasarile se trimit la DSP-ul din centrul unde am cerut detasare. Am primit-o ieri(si am depu dosarul in 9.01), hello2.gif. Unii, mai norocosi, le-au primit prin fax personal; in ianuarie, pe urma s-au saturat doamnele. wave.gif

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: DETASARI

Postby vanessa80 » Wed Feb 17, 2010 3:25 pm

Ieri am reusit sa vorbesc la fostul CNPDS si dosarul meu trimis pe 11.01 la ei, a fost trimis la minister pt inregistrare si mai departe nu stie nimeni nimec de el. :devil: Nici macar nu mi-au zis ca imi vor trimite raspunsul ca DSP.
Stie cineva programul de la MS, de la resurse umane-rezidenti? Tre sa merg sa iau niste hartii de la ei si nu as vrea sa bat drumul degeaba.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: DETASARI

Postby b3 » Wed Feb 17, 2010 10:19 pm

marti si joi, 11-14, etajul 3. telefon 021 3072615
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

billy
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Jan 06, 2010 1:05 pm

Re: DETASARI

Postby billy » Thu Feb 18, 2010 10:00 am

exista vreo regula care spune ca pe toata perioada rezidentiatului detasarea sa nu depaseasca 12 luni??


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 53 guests