rezidentiat pediatrie

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
blacktulip77
junior
junior
Posts: 61
Joined: Tue May 06, 2008 5:15 pm

rezidentiat pediatrie

Postby blacktulip77 » Thu Nov 26, 2009 11:10 pm

Cum o duce un rezident pe pediatrie in bucuresti? Care sunt partile bune si cele mai putin bune? Ce clinica ar fi mai ok (cum este de pilda la Inst. Rusescu, fost Irza?)? Va rog mult, am nevoie urgent de niste pareri...

User avatar
dr.rezidentx1
senior
senior
Posts: 341
Joined: Sat Jun 23, 2007 11:08 pm
Location: France

Re: rezidentiat pediatrie

Postby dr.rezidentx1 » Fri Nov 27, 2009 12:04 am

blacktulip77 wrote:Cum o duce un rezident pe pediatrie in bucuresti? Care sunt partile bune si cele mai putin bune? Ce clinica ar fi mai ok (cum este de pilda la Inst. Rusescu, fost Irza?)? Va rog mult, am nevoie urgent de niste pareri...

nu te sfatuiesc sa iei gomoiu....acolo te explloateaza la maxim.. inclusiv in garzi, pe care le faci singur in camera de garda

User avatar
marymay
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Nov 19, 2008 9:31 pm

Re: rezidentiat pediatrie

Postby marymay » Fri Nov 27, 2009 3:30 pm

Eu m lucrat un an la I.O.M.C. si parerea mea despre acest spital este una buna,sigur,nu pot compara cu alte spitale,neavand ocazia sa lucrez in ele. Medicii sunt foarte draguti majoritatea...unii isi fac timp sa explice una alta rezidentilor. La 4 luni te roteaza la alta sectie,pentru a trece,teoretic,prin toata patologia pediatrica.Singurul lucru mai urat ar fi ca te trezesti din prima luna pus in garzi...unde trebuie sa iei decizii cam de unul singur. De regula sunt 2 rezidenti pe garda...medicii mari vazandu-si de ale lor,dar daca chiar trebuie...coboara sa ajute(unii),dar chiar si asa nu am auzit de nici un copil sa fi patit ceva din cauza unui rezident.Alta problema ar fi ca vin multi tigani,care miros,sau vorbesc urat,iar mai nou s-au cam terminat banii pentru medicamente si alte lucruri utile...dar cred ca asa-i peste tot. Cred ca e o algere buna I.O.M.C.-ul.

puidecuc
Posts: 2
Joined: Thu Sep 03, 2009 7:07 pm

Re: rezidentiat pediatrie

Postby puidecuc » Wed Dec 02, 2009 11:55 pm

Dar intre Grigore si Marie Curie pe care il recomandati? Si ce indrumator? Multumesc

User avatar
dr_madalina
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Aug 19, 2009 2:16 pm
Location: bucuresti

Re: rezidentiat pediatrie

Postby dr_madalina » Mon Dec 07, 2009 12:05 am

buna!doresc sa stiu si eu cum este rezidentiatul pe pediatrie:cati ani dureaza-5 daca sunt bine informata?ce stagii sunt pe parcurs?unde se face cel mai bine?ce salariu ai ca rezident?si dupa:)?ai viata de familie....sau esti sunat numai in miez de noapte mai tot timpu....asa am auzit si vreau sa stiu,,,,ma gandesc ca mai exista si alti pediatrii de garda:))?poti lucra in privat ca rezident? :) ....orice informatie e binevenita....si de asemenea pe diabet................. :mrgreen: Multumesc!!

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: rezidentiat pediatrie

Postby anne_marie » Mon Dec 07, 2009 12:29 am


User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Re: rezidentiat pediatrie

Postby pinky » Tue Dec 22, 2009 6:53 pm

As dori si eu informatii despre Clinica Pediatrie III de la IOMC. Cine e seful sectiei, ce medici sunt...imi doresc mult sa invat , de aceea caut informatii despre clinica, un doctor care se ocupa de rezidenti. Informatiile de pe siteul lor difera de ce ne-au spus azi la repartitie, cel putin in ceea ce priveste seful fiecarei clinici de la IOMC. Multumesc!

codru25
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Oct 27, 2009 8:58 pm

Re: rezidentiat pediatrie

Postby codru25 » Thu Dec 31, 2009 2:10 pm

Sal ati putea sa imi dati si mie informatii despre indrumatorii din clinica de pediatrie 3 de la sp Grigore Alexandrescu?ms :)

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: rezidentiat pediatrie

Postby gea » Mon Mar 30, 2015 9:48 pm

Salut. Postez si eu aici in speranta ca exista colegi rezidenti care au facut stagiul de Pediatrie la IOMC si ar putea sa-mi dea cateva informatii. Trebuie sa efectuez stagiul de Pedi de o luna si mi-am luat repartitia la IOMC, Compartimentul Primiri Urgente, Conf Craiu. Nu stiu insa prea multe lucruri despre modul de desfasurare: se invata ceva, pana la ce ora se sta, se da examen la final, etc? Multumesc anticipat.

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: rezidentiat pediatrie

Postby anncush » Mon Mar 30, 2015 10:31 pm

gea wrote:Salut. Postez si eu aici in speranta ca exista colegi rezidenti care au facut stagiul de Pediatrie la IOMC si ar putea sa-mi dea cateva informatii. Trebuie sa efectuez stagiul de Pedi de o luna si mi-am luat repartitia la IOMC, Compartimentul Primiri Urgente, Conf Craiu. Nu stiu insa prea multe lucruri despre modul de desfasurare: se invata ceva, pana la ce ora se sta, se da examen la final, etc? Multumesc anticipat.


E foarte OK! E o echipa frumoasa in CPU, dispusa sa ii invete pe cei mici, deschisi la discutii si cu spirit didactic :) Vei vedea practic cam toata patologia pediatrica din spital pentru ca totul trece prin CPU - asta e un avantaj in plus ;) E un pic mai mare nebunia si vanzoleala decat pe o sectie obisnuita, deh, astea sunt urgentele - chiar daca in pedi vei vedea cu mai mult sau mai putina surprindere ca nu sunt neaparat toate urgente cu adevarat :) Vei avea si spor de CPU. De examen nu am auzit sa se dea decat studentilor ;) Asa ca bafta si enjoy stagiul asta - vei vrea sa te intorci pe acolo ;)
Slowly getting less stupid :)

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: rezidentiat pediatrie

Postby gea » Wed Apr 01, 2015 3:38 pm

Multumesc frumos pentru raspuns, se pare ca am facut o alegere buna. As mai avea o singura intrebare: cum este cu prezenta? As vrea sa merg la un congres in luna in care mi-am luat pedi, ceea ce ar insemna sa lipsesc cam vreo 3 zile, sunt intelegatori in aceasta privinta? :-)

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: rezidentiat pediatrie

Postby anncush » Wed Apr 01, 2015 4:29 pm

Nu cred sa fie vreo problema, atat doar sa anunti si sa stie de tine- dar asta e o chestie de bun simt, universal valabila indiferent de locul unde te afli :) bafta!
Slowly getting less stupid :)

gabriela.mirela86
Posts: 2
Joined: Mon Jun 29, 2015 3:22 pm

Re: rezidentiat pediatrie

Postby gabriela.mirela86 » Mon Jun 29, 2015 3:27 pm

salutare! sunt rezident pediatru si trebuie sa iau stagiu de oncologie pediatrica. Unde sa merg? Fundeni sau IOB?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: rezidentiat pediatrie

Postby marmotul » Sun Jul 12, 2015 5:40 pm

nu le lua ca faci depresie
qpepsi.gif

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: rezidentiat pediatrie

Postby Chingachgook » Mon Jul 13, 2015 1:16 pm

gabriela scuza-l pe retard.

ca sa intelegi, adu-ti aminte din facultate de cel mai prost coleg de serie. imparte inteligenta aluia la 10 si iti rezulta marmotul inr-una din zilele lui bune
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

gabriela.mirela86
Posts: 2
Joined: Mon Jun 29, 2015 3:22 pm

Re: rezidentiat pediatrie

Postby gabriela.mirela86 » Mon Jul 20, 2015 7:45 pm

Am luat Fundeni..mare greseala. Am fost repartizata la dr Dumitrache Luminita. Feriti- va sa lucrati cu dansa. Te trateaza k pe ultimul jeg si din pacate sefa de sectir dr. Colita nu doreste sa se implice. Stie situatia dar nu vrea sa o puna pe mahalagioaica in cap.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: rezidentiat pediatrie

Postby andy gavrilescu » Mon Jul 20, 2015 10:36 pm

adica ce face, mai precis? asa mai sunt medici care ridica tonul la rezidenti
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: rezidentiat pediatrie

Postby mihai_525 » Mon Jul 20, 2015 11:08 pm

institutul clinic fundeni este nava amiral a medicinii romanesti; nicaieri IN LUME nu exista un contrast mai mare intre calitatea umana si cea profesionala a majoritatii doctorilor ca pe nava amiral. si asta nu o spun eu. o spun cei din fundeni.
America first

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: rezidentiat pediatrie

Postby alimori » Mon Jul 20, 2015 11:11 pm

Eu m-am înțeles bine cu ea în cele 3 luni de oncopedi. Îi stiam de frică și nu îi ieșeam din cuvânt. D-aia a ajuns să mă trateze bine.
Țipa e foarte stressata și face urât. Dar o să vezi ca ăia care se poartă frumos cu toată lumea sunt prea detașați, nu le mai pasă, s-au obișnuit cu ideea ca oricum îi ia dracu pe copiii leucemici, așa ca la ce bun să lupte cu recăderile? Dumitrache trage cu dinții până în ultimul moment, bineînțeles ca e dusă, dar nu poți fi zdravăn lucrând ani de zile acolo. O să vezi și tu cum e.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: rezidentiat pediatrie

Postby mihai_525 » Mon Jul 20, 2015 11:16 pm

deci colegii istericei sunt indolenti; niste medici de duzina care lasa bolnavul sa se piarda; NU LE PASA; cum poti sa judeci in acesti termeni alimoni cu atata dezinvoltura ?!?!?
America first

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: rezidentiat pediatrie

Postby alimori » Tue Jul 21, 2015 12:13 am

N-am zis ca lasă pacienții netratati, am zis ca si-au pierdut speranța și ca-s emoțional detașați. Tu crezi ca te-ai menține empatic și zdravăn la cap lucrând acolo?

User avatar
santa_sangre
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Jan 13, 2009 11:05 am

Re: rezidentiat pediatrie

Postby santa_sangre » Mon Nov 16, 2015 6:40 pm

Buna!Tocmai am dat rezi si ma gandesc la pediatrie mai departe. As avea nota destul de buna incat sa iau post Ce m-ati sfatui sa aleg intre Gomoiu si Curie?
Do you think i have God complex? I am God!

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: rezidentiat pediatrie

Postby andy gavrilescu » Mon Nov 16, 2015 7:21 pm

acolo ai postul?
Curie
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
santa_sangre
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Jan 13, 2009 11:05 am

Re: rezidentiat pediatrie

Postby santa_sangre » Tue Nov 17, 2015 5:14 pm

Mersi de raspuns :-) Ai putea sa imi spui si care sunt avantajele la Curie?
Do you think i have God complex? I am God!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezidentiat pediatrie

Postby Calico » Tue Nov 17, 2015 5:35 pm

Nu stie, ma, nu a facut la Bucuresti.
A ales si el ce i-a placut mai mult cum suna.

User avatar
santa_sangre
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Jan 13, 2009 11:05 am

Re: rezidentiat pediatrie

Postby santa_sangre » Tue Nov 17, 2015 8:41 pm

Ok. Tu ce m-ai sfatui?
Do you think i have God complex? I am God!

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: rezidentiat pediatrie

Postby andy gavrilescu » Tue Nov 17, 2015 8:47 pm

am zis spitalul marie curie pt ca am auzit ca au acolo niste medici dati naiba care fac niste operatii extrem de dificile, cunosc si un caz, copil de o luna operat acolo, acum are 3 luni, e bine sanatos si am fost la botezul lui. despre celalalt nu am auzit deci na...
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezidentiat pediatrie

Postby Calico » Tue Nov 17, 2015 11:22 pm

frate, Andy, poti sa ai si tu bunul simt sa nu te bagi peste tot acolo unde nu e cazul sa-ti dai cu parerea, doar ca sa spui ceva?
Sau iti lipseste de tot discernamantul?

santa sangre, nush ce sa te sfatuiesc, nu am datele necesare


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests