LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
med_use
junior
junior
Posts: 90
Joined: Mon Mar 12, 2007 5:58 pm
Location: iasi

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby med_use » Wed Sep 02, 2009 11:25 am

stati linistiti,cu totii vom pleca mai devreme sau mai tarziu din tara!chiar daca acum suntem nehotarati... :help:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Chingachgook » Wed Sep 02, 2009 11:34 am

matrix wrote:totusi de ce nu se goleste tara asta de medici ? poate pentru ca nivelul e destul de scazut ca sa plece in alte tari unde se cere mult mai mult de la ei. prefera sa o frece linistit aici si sa injure ca au salarii mici. exact ca pe vremea lu ceasca - noi ne facem ca muncim, ei se fac ca ne platesc.


pentru ca dupa cum citesti mai sus unii sunt complet incapabili sa se adapteze intr-un sistem concurential.

stam aici si urlam sa ni se dea.

totusi cand e vorba de greva, nu, aia nu se poate ca se supara dom'profesor.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21994
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Melania » Wed Sep 02, 2009 11:35 am

Eu cred ca un medic nu poate face ceea ce fac eu. Am terminat Arhitectura si am proiectat (in echipa) blocuri turn, de exemplu si vile. Nu imi pun de obicei particula arh. in fata numelui pentru ca n-are rost. Un medic e mai bun decat un arhitect? Un arhitect e mai bun decat un pictor de strada de la Piata Universitatii? Terminati cu prostiile astea.
E absurd ca un medic sa faca diferente de felul asta intre oameni. Inteleg ca voi astia de considerati o femeie de serviciu inferioara social unui medic aplicati aceeasi gandire geniala cand ii tratati? Faceti diferente intre un pacient spalatoreasa si un pacient profesor? Daca da, atunci ati facut degeaba toti aia 6 ani de medicina si 7 ani de rezidentiat cu care va mandriti atat. Si nici nu va meritati salariul pe care il cereti.
Respectul pentru profesie nu implica neaparat mandrie. Daca sunteti proud, de ce nu va faceti doctor parade, ca homosexualii?
Daca vreti salarii mari, duceti-va in privat daca statul nu va da. Mentalitatea voastra comunista gen medic-clasa sociala superioara e cauza pentru care CERETI. Dar voi ce dati in schimb societatii? Ca n-am auzit pe nimeni sa plateasca impozit pe spagile care se iau in spitale.
E pacat ca sunteti tineri si ganditi ca niste batrani. Asta inseamna ca generatia voastra trebuie sa dispara ca a se schimbe mentalitatea asta pacatoasa. Iar acum, cu progresele recente din medicina va trebui sa asteptam 40 de ani sa scapam de voi.

User avatar
Laurentziu
senior
senior
Posts: 244
Joined: Tue Aug 11, 2009 8:32 pm
Location: Bucuresti

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Laurentziu » Wed Sep 02, 2009 11:56 am

melania, oamenii sunt indignati ca medicii sunt asa prost cotati pe piata din romania si normal ca apoi incep sa se compare cu pregatirea celor din alte domenii. ei se gandesc ca au facut 6 ani de facultate degeaba(fata de altii care nu au sau au facut doar 3-4 ani).
the punisher

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby swiss » Wed Sep 02, 2009 12:06 pm

Melania wrote:Eu cred ca un medic nu poate face ceea ce fac eu. Am terminat Arhitectura si am proiectat (in echipa) blocuri turn, de exemplu si vile. Nu imi pun de obicei particula arh. in fata numelui pentru ca n-are rost. Un medic e mai bun decat un arhitect? Un arhitect e mai bun decat un pictor de strada de la Piata Universitatii? Terminati cu prostiile astea.
E absurd ca un medic sa faca diferente de felul asta intre oameni. Inteleg ca voi astia de considerati o femeie de serviciu inferioara social unui medic aplicati aceeasi gandire geniala cand ii tratati? Faceti diferente intre un pacient spalatoreasa si un pacient profesor? Daca da, atunci ati facut degeaba toti aia 6 ani de medicina si 7 ani de rezidentiat cu care va mandriti atat. Si nici nu va meritati salariul pe care il cereti.
Respectul pentru profesie nu implica neaparat mandrie. Daca sunteti proud, de ce nu va faceti doctor parade, ca homosexualii?
Daca vreti salarii mari, duceti-va in privat daca statul nu va da. Mentalitatea voastra comunista gen medic-clasa sociala superioara e cauza pentru care CERETI. Dar voi ce dati in schimb societatii? Ca n-am auzit pe nimeni sa plateasca impozit pe spagile care se iau in spitale.
E pacat ca sunteti tineri si ganditi ca niste batrani. Asta inseamna ca generatia voastra trebuie sa dispara ca a se schimbe mentalitatea asta pacatoasa. Iar acum, cu progresele recente din medicina va trebui sa asteptam 40 de ani sa scapam de voi.

Un medic mai bun decat un arhitect? De ce gandesti numai intr-o directie Melania, gandeste si invers. Stiu arhitecti super tineri in Cluj, care castiga peste 3000 de euro pe luna. In Romania.
Nu e vorba de nicio comparatie aici, sunt de acord in mare cu ce ai zis, dar gandeste ca nici invers nu ar fi posibil, tu sa faci meseria de medic.
Las-o mai usurel cu mentalitatea, ca stiu ca si tu esti din generatia Cenaclului Flacara...brusc a dat democratia peste tine si stii ce e aia libera exprimare.
In Romania degeaba ceri, pentru ca nu au de unde sa-ti dea. SI daca ar avea, nu ti-ar da pentru ca s-ar opri pe ciolanul celor de la putere.
Si iarasi intram in politica...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21994
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Melania » Wed Sep 02, 2009 12:07 pm

Laurentziu wrote:melania, oamenii sunt indignati ca medicii sunt asa prost cotati pe piata din romania si normal ca apoi incep sa se compare cu pregatirea celor din alte domenii. ei se gandesc ca au facut 6 ani de facultate degeaba(fata de altii care nu au sau au facut doar 3-4 ani).

Si care e problema mea? Cine i-a pus sa faca medicina? Fiecare profesie vine cu un pachet mai mic sau mai mare de frustrari, asta e.
Si daca cred ca au facut facultatea degeaba, de ce nu se reprofileaza? Oricum numarul de noi absolventi de medicina e imens pt o tara ca Romania iar calitatea noilor absolventi e (cateodata) indoielnica, daca e sa judec numai dupa greselile de gramatica pe post de medical student/junior doctor.
In general oamenii care se plang si arata cu degetul nu sunt simpatizati. Cei care lupta si isi impun punctul de vedere sunt de admirat. Deocamdata prin zona am auzit numai vaicareli si USI.

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby amalia93 » Wed Sep 02, 2009 2:42 pm

vlad stroescu wrote:Dacă e să fac o medie a doftorilor din românia, nu cred că merităm respect sau preţuire. Şi nici în alte ţări nu cred că merită. Medicul e un meseriaş, precum şoferul de autobuz. Mă doare tastatura de când tot scriu că chestia asta cu prestigiul şi preţuirea e unul dintre cancerele noastre, şi n-o să fie nimic bine până nu scăpăm dracului de el. De aici până la a trata pacienţii ca pe nişte slugi nenorocite care merită să aştepte 3 ore la uşă cât ne bem cafeaua e doar un pas. Da, să ne cerem plata pentru ceea ce facem, e cinstit şi suntem chiar datori să o facem. Să te crezi însă clasă socială superioară e o porcărie.

Mai mult, e complet fals. Au trecut multe decenii de când medicii erau într-adevăr nişte oameni culţi, educaţi, fini, generoşi, etc., ce mai, nişte aristocraţi. Acum orice nepoliticos ajunge medic fără prea mare greutate, şi avem printre noi toate specimenele. Iar gura cea mai mare nu o au specimenele bune. Nu mai există de mult absolut niciun fel de onoare în titlul de doftor.


Vlad, cred ca faci o confuzie foarte grava. Cel care nu se poarta foarte bine cu pacientul si nu stie ca singura lui misiune profesionala e sa aiba cu adevarat grija de acesta ( medicina e una din " caring professions", prin definitie) nu e medic, si trebuie sanctionat sau aruncat scurt din sistem. Ala care face pe nebunul ca e medic e una, si ala care zice ca are nevoie de conditii de viata confortabile ca sa aiba grija de pacient in primul rand si nu de cum sa cumpere laptele copilului propriu sau de unde sa ia bani de chirie si carti, e altceva. Nu pot sa cred ca cineva inteligent poate spune ce spun unii din voi. Nu numai ca ati invatat si veti invata toata viata, dar sunt niste conditii minime cerute de profesia voastra, pe care salariile de acum nu le pot indeplini. Un medic trebuie sa nu fie mai preocupat de rezolvarea propriei supravietuiri decat de cea a pacientului, trebuie sa investeasca toata viata in carti si pregatire profesionala scumpa, ceea ce un sofer sau o spalatoreasa nu au nevoie sa faca, trebuie sa se imbrace altfel decat un sofer, evident mai bine, ca sa nu zica pacientii uite-l si p-asta ce medic mai e, o doctorita nu poate sa mearga cu ciorapul carpit, ceea ce la o femeie de serviciu merge, nu poti sa cari sacose si sa te inghesui in tramvai si pe urma sa operezi fara gres, etc. Voi ingnorati principiile care stau la baza salarizarii. Nu sunt toti occidentalii nebuni de le aplica. Imi aduci aminte de un prieten american care mi-a zis ca nu a mai vazut natie sa se critice si sa se puna in lumina proasta ca romanii. Motivul pentru care calitatea medicilor si a profesorilor s-a degradat este exact atitudinea societatii si plata lor. Oamenii buni pleaca cei mai multi din cauza asta,iar cei buni care raman se carpesc cum pot, sau sunt obligati sa intre in sistemul in care spaga tine loc de salariu.
Noi nu stim cand e cazul sa ne criticam unii pe altii, si cand trebuie sa strangem randurile. Bateti-va pentru statutul vostru, si pe urma reglementati problemele din sistem. poti pretinde cand dai. orice medic poate acum spune: sunt ceea ce ma platesti sa fiu. asa ca termina cu pretentiile. Iti dau ce imi dai.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Phat Skidz » Wed Sep 02, 2009 3:27 pm

Şi care era confuzia foarte gravă pe care o făceam? Ba sunt toţi medici bine mersi, cu diplome, parafă, etc. Cu riscul să-mi zică iar pătrăţel că vorbesc deampulea sau că sunt tâmpit.

Eu vorbeam de o anumită atitudine. Cândva din greşeală m-am adresat ''doamnei dr. Popescu" cu "doamna Popescu", a urmat o isterie întreagă cum că ea nu e coafeză. Poveste veche, imediştii îmi cunosc alergia la aroganţa găunoasă a "breslei". Da, salariile sunt de mizerie, sistemul e pe moarte, dacă vă spun cam cu cât s-a redus bugetul spitalului unde lucrez o să leşinaţi, nu prea văd cum o să mai fie trataţi pacienţii în general, prin orice spital, astea sunt probleme adevărate şi crunte. Dar, mvai, dragă, cum se poate ca eu, Duamna Doctor, să iau salariul aproape la fel ca nenorocita aia de spălătorească care nu ştiu cum o cheamă? Înţelegi nuanţa, amalia93?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Laurentziu
senior
senior
Posts: 244
Joined: Tue Aug 11, 2009 8:32 pm
Location: Bucuresti

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Laurentziu » Wed Sep 02, 2009 3:39 pm

domnu dr. stroescu, aste-s chesti care tin de educatie. si sunt tot felul de oameni pe lumea asta indiferent ce muncesc.

amalia cred ca nevoile pe care le-ai insirat tu sunt deja cunoscute. dar nu e bani la stat.

cred ca ar trebui pus un sticky unde sa scrie:" va rugam sa nu va mai plangeti la viata in spital. daca aveti o idee, un plan despre reformarea sistemului sanitar ptr a veni in sprijinul rezidentilor, puteti posta aici.". si asa vom vedea se poate face ceva in afara de vaitat.
the punisher

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby amalia93 » Wed Sep 02, 2009 3:41 pm

Confuzia se refera la discutarea unor oameni cand e vorba de statutul breslei. Cine nu stie ca trebuie sa fii mai politicos cu cei care sunt dpdv social mai modesti decat tine, decat cu egalii si superiorii, e pur si simplu snob sau prost, si are si serioase carente de caracter. Lasa-l in plata Domnului acum. Nu discuta asta cand e vorba de apararea unor drepturi firesti ale breslei, nu in contextul asta, nu la topicul asta, care va fi citit cu deliciu de cine vrea sa treaca o lege aberanta. Acum e nevoie de solidaritate profesionala. Dupa ce castigi dreptul constitutional, n-ai decat sa stergi pe jos cu cine vrei.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Chingachgook » Wed Sep 02, 2009 3:53 pm

amalia, decat o intrebare.

tu lucrezi cu pacienti?
sau iti imaginezi doar cum e?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby 187.92a » Wed Sep 02, 2009 3:58 pm

:lol:
doctorul este superior asistenelor, nu degeaba alea se numesc alea personal mediu.:smile:
si pentru ca e normal sa existe ierarhii.
si ofiterul este superior subofiterului.
si se dobandesc locurile pe trepte be baza de vechime sau pricepere, uneori prin certificari etc.
we use to call all this calificare. eu nu cred ca si anume common senseul celor care spun ba eu sunt medic merit mult mai mult ca otreapa aia de sterge scarile este gresit.


voi negati calificarile, certificarile, si in facto negati chiar si ierarhiile! anarhistilor care sunteti voi anarhisti.
daca era sa o dati pe bune, mergea sa spuneti ca scara salarizarii nu ar trebui sa fie superpozabila pe cea a calificarilor si asa mai departe.

asta pt ca nimeni nu vorbea de valorare umana, sigur ca toti pacientii sunt egali ca drepturi, legal, uman si tot restul.
asta nu implica sa fie si egali in fata salarizarii.


ceea ce iarasi nu implica nici ca ar trebui sa aiba medicul mai mult ca macaragiul, chestie care de altfel nici nu se intampla ca este super greu si super naspa sa fii macaragiu. hm, de sofer nu stiu sa zic, intrebati un sofer de taxi :lol:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby 187.92a » Wed Sep 02, 2009 4:02 pm

da chair, ce treaba valoarea umana cu valoarea salariului? da toti oamenii sunt egali, si ce, ar trebui sa aiba salarii egale?


si doi: ba eu nu sunt de acord sa aiba rezidentii salarii egale intre ei manca-v-as. nici macar pt simplul fapt ca nu s-a inventat inca un sistem de departajare nu ar trebui permis sa fie retribuiti in mod egal.

si trei: sunteti pe langa viata, cu totii. salariul este o chestiune atat de dependeta de N factori incat e de-a dreptul hilar sa te dai cu uru de pamant ca nicolita castiga mai multi bani ca medicul sau ca ala care joaca polo munceste mai din greu ca ala care alearga si bate mingea si tot felul de chestii din astea.
si 4
si 5

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21994
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Melania » Wed Sep 02, 2009 4:06 pm

Zile roledana. Da-i pe guarna.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Chingachgook » Wed Sep 02, 2009 4:07 pm

trident wrote:voi negati calificarile, certificarile, si in facto negati chiar si ierarhiile! anarhistilor care sunteti voi anarhisti.



http://www.trilulilu.ro/Eu_Inteleptul/669c6a34b9321a
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42652
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Calico » Wed Sep 02, 2009 4:16 pm

Daca exista unii doctori (bine, multi doctori) plilni de fite si care nu suporta sa nu li te adresezi fara apelativul miraculos "dna/dl doctor", nu inseasmna ca toti suntem la fel. Nu inseasmna ca in general argumentul "un doctor n-ar trebui sa aiba salariul unei spalatorese" nu e valabil, numai pentru e spus de multe ori pe un ton scarbos. E posibil ca si respectiva spalatoreasa sa fi ajuns un medic foarte bun daca ar fi avut posibilitatea sa dea la medicina. Dar n-a putut, viata nu-i dreapta, nu inseamna ca o consider inferioara mie ca om.

Si da, nici o meserie nu e demna de dispret, dar exista anumite motive pentru care anumite meserii ar trebui sa fie pretuite mai mult de societate. Obiectiv vorbind, fara sa fiu cu nasul pe sus. Si cea de doctor e una dintre ele. Pentru ca daca un doctor are un salariu din care nu poate sa traiasca, se intampla urmatoarele fenomene: o sa inceapa sa ia spaga, o sa inceapa sa lucreze in alte domenii sau sa lucreze la mai multe cabinete, o sa plece in alta tara. In plus o sa fie din ce in ce mai putini studenti care sa vrea sa faca Medicina, concurenta o sa scada foarte mult, la fel si calitatea studentilor, generatiile de tineri doctori vor fi din ce in ce mai proaste. Nu spun ca (doar) marirea salariilor va opri toate aceste fenomene, dar faptul ca salariile sunt mici are o mare contributie la aparitia lor.

Exista o diferenta intre munca unui muncitor necalificat si cea a cuiva care a terminat o facultate. Ce importanta are ca eu nu stiu sa conduc un camion sau ca soferul nu poate citi un ECG? E vorba de anii de pregatire pe care i-am investit eu pentru a face meseria asta si de faptul ca un medic, ca si un judecator sau altcineva pus in pozitia de a decide asupra vietii unui om "in mod direct", ar trebui sa castige destul de bine incat sa nu fie tentat sa ia spaga sau sa emigreze, sau sa fie un tip destept care sa nu vrea sa dea la Medicina pentru ca e descurajat de salarii. Normal ca in realitate lucrurile nu sunt chiar atat de simple, ca e nevoie si de pedepse, ca e mult mai greu sa elimini coruptia... Eu vorbesc doar de ceva ideal, de interesul social... daca vreti. Iar argumentul "cine te-a pus sa te faci medic daca nu-ti convine" mi se pare pur si simplu ilar.

Da, ok, noi medicii din Romania poate nu meritam atata pretuire pe cat cerem. Poate suntem multi dintre noi niste spagari, niste aroganti, incompetenti pe deasupra. Dar nu vad cum s-ar putea schimba ceva in situatia asta atata timp cat se mentin salariile actuale.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby 187.92a » Wed Sep 02, 2009 4:24 pm

Melania wrote:Respectul pentru profesie nu implica neaparat mandrie. Daca sunteti proud, de ce nu va faceti doctor parade, ca homosexualii?


:smile: :smile:
cat de tare!!!! :smile:

altfel,
Daca vreti salarii mari, duceti-va in privat daca statul nu va da.

eu vreau sa fiu rezident in privat dar nu cred ca ma lasa.
si oricum nu-i o afacere, astia care au terminat la mine cica lucreaza pe 12 milioane in privat, ori sa avem pardon rezi de an 5 esti mai fericit putin decat 12 mil si daca te chinui ai si timpul de lucru la alte valori, gen
MmP wrote:Daca exista unii doctori (bine, multi doctori) plilni de fite si care nu suporta sa nu li te adresezi fara apelativul miraculos "dna/dl doctor", nu inseasmna ca toti suntem la fel.


Acum o fi ceva rau si-n asta.
Ba da am 10 ani de scoala, doar n-o sa se adreseze cu ba. et plus, daca sunt la serviciu mi se pare normal, de bun simt sa te adresezi conform functiei. Sunt medic angajat, nimeni dar nimeni sa nu se adreseze altfel decat "dl. Dr.".
Ca nu sunt in vizita, sunt acolo ete fix doctor. Ca-i pacient sau dr. Exceptii la tigara sau din astea.

Ba terminati cu politically corectness-ul asta ca ajungem D fereste ca aia din vest. cum naiba de importam tot ce-i mai rau, zau asa.
si mai mult: de ce sa ma duc in afara sa fiu in meserias sau asa ceva cand aiai ma vad taranii (aia de la tara) doctor?
prefer respetcul, alfel ma faceam buticar sau altceva.
stricati voi lucrurile bune, alea cate mai sunt.
Last edited by 187.92a on Wed Sep 02, 2009 4:28 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42652
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Calico » Wed Sep 02, 2009 4:28 pm

trident wrote:Ba terminati cu politically corectness-ul asta ca ajungem D fereste ca aia din vest. cum naiba de importam tot ce-i mai rau, zau asa
Adica te superi daca-ti spune "Domnule trident, pot sa va pun o intrebare?" in loc de "Domnule doctor trident, pot sa va pun o intrebare?".

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby 187.92a » Wed Sep 02, 2009 4:36 pm

Daca sunt acolo in calitate de Dr, e normal sa mi se adreseze in consecinta si asa mai departe, cred ca la asta te referi.
Nu cred ca e vba de ma supar sau fac urat sau spume. Formula de adresare tbuia adaptata la functie/calitate. Ca nu suntem egali, n-am venit eu sa-l consult ca am o pb, ci el la mine. Ba si suntem doctori. Ca noi credeam ca dr-ii sunt artisti culti frumosi si astia de acum nu suntem , o fi, dar asta este , suntem dr-i.
Ce voi le spuneti pe nume?
Ca am obs ca sunt medici care au o palcere ciudata de a le tine minte numele si a li se adresa asa. N-am facut niciodata efortul si nici nu cred ca este constructiv.

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby tana » Wed Sep 02, 2009 4:40 pm

MumaPadurii wrote:Exista o diferenta intre munca unui muncitor necalificat si cea a cuiva care a terminat o facultate. Ce importanta are ca eu nu stiu sa conduc un camion sau ca soferul nu poate citi un ECG? E vorba de anii de pregatire pe care i-am investit eu pentru a face meseria asta si de faptul ca un medic, ca si un judecator sau altcineva pus in pozitia de a decide asupra vietii unui om "in mod direct", ar trebui sa castige destul de bine incat sa nu fie tentat sa ia spaga sau sa emigreze, sau sa fie un tip destept care sa nu vrea sa dea la Medicina pentru ca e descurajat de salarii. Normal ca in realitate lucrurile nu sunt chiar atat de simple, ca e nevoie si de pedepse, ca e mult mai greu sa elimini coruptia... Eu vorbesc doar de ceva ideal, de interesul social... daca vreti. Iar argumentul "cine te-a pus sa te faci medic daca nu-ti convine" mi se pare pur si simplu ilar.



ba cred ca tine excat de cerere si oferta- noi ca rezidenti de exemplu majoritatea ne multumim cu un salariu de 10-12 mil,posibilitatea shpagii( in diverse masuri in f de situatie) ceva mai mult timp liber, posibilitatea de a te da mare ca 'esti doctor' si posibilitatea de a te simti inteles ca esti tare amarat ce rezident ( vaicareli pe forum, cu alti rezidenti in pauza de tigara etc).
daca ar fi unul singur un lume care ar sti sa faca ceva foarte foarte util ( fara sa se fi pregatit ptr asta sau sa fi investit in el, ci ptr ca l-au rapit extraterestrii si i-au aratat cum) ar putea cere linistit oricat ptr chestia aia. cerere si oferta deci
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby 187.92a » Wed Sep 02, 2009 4:45 pm

aberezi.
da, pentru tine piata muncii la rezidenti este libera, poti face reziul (admitand ca esti competent din nastere sau ceva) in 2 luni comprimat si/sau poti sa te duci sa iti faci rezidentiatul la clinica lui Stan ca vrei sa inveti sa pui silicoane. Lasa ce faci in tp liber, fix alea 7 ore/zi de spital, esti obligat tata. it is all about 'doing time'.

Nu e piata libera, nu se poate vorbi despre cerere si oferta, n-ai inteles nimic?

cum e cu multumitul?
eu stiu sa fac lucruri pe care f putini specialisti din derma stiu sa le faca si daca ma duc la floareasca sa le spun ca am venit sa negociez salariul rad alea de intra sub masa.
asa ca las-o cu cerere si oferta. deci nu e ca ne multumim si ce mai spui tu.

georco
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Fri Mar 16, 2007 11:58 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby georco » Wed Sep 02, 2009 4:57 pm

Cand am inceput topicul ala nu ma gandeam ca o sa inceapa discutii despre''spalatorese,camionagii,D-L,D-NA DOCTOR".....eu am postat doar paragraful din lege care ne priveste pe noi...medicii :!: Ca sa ii putem respecta pe altii cred ca ar trebui mai intai sa ne respectam pe noi(asta nu am vazut deloc in postarile de aici).Pe mine un singur lucru ma deranjeza acum(nu am treaba deloc cu camionagii si cat castiga ei,infirmierelor si femeilor de servici de pe scara le spun saru'mana):la varsta pe care o am si dupa 6 ani de facultate este revoltator sa cer in continuare bani parintilor!!CUM PUTEM SA CAPATAM RESPECT DIN PARTEA PACIENTILOR CAND NE BUCURAM CA NE BAGA 10 RON IN BUZUNAR??DACA SALARIUL AR FI RESPECTABIL NU CRED CA S-AR MAI INJOSI NIMENI SA PRIMEASCA O MICA ATENTIE!!
Sa auzim numai de bine :peace: in 2015 salariul minim o sa fie 1500ron(buna gluma politicienilor nostri)asa ca pana atunci "mai strangem cureaua" :allright:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42652
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Calico » Wed Sep 02, 2009 4:58 pm

trident wrote:Daca sunt acolo in calitate de Dr, e normal sa mi se adreseze in consecinta si asa mai departe, cred ca la asta te referi.
Nu cred ca e vba de ma supar sau fac urat sau spume. Formula de adresare tbuia adaptata la functie/calitate. Ca nu suntem egali, n-am venit eu sa-l consult ca am o pb, ci el la mine. Ba si suntem doctori. Ca noi credeam ca dr-ii sunt artisti culti frumosi si astia de acum nu suntem , o fi, dar asta este , suntem dr-i.

Dar eu cand ma duc la un inginer, la un avocat sau la un arhitect nu ii zic neaparat "domnule avocat Cutarescu", chiar daca am venit sa-l consult intr-o problema legata de meseria lui. Stiu, normele sociale dicteaza ca unui doctor sa-i zici si titlul si ca in general asta inseamna ca i te adresezi cu mai mult respect. Nici eu nu m-as duce la un mare profesor sa-i zic "domnule Ranga". Dar nu mi se pare o mare gafa sa nu-i zici unui doctor, "domnule doctor".

Pe mine una nu m-ar deranja, de fapt mie imi ziceau si "domnisoara Muma" si nu ma deranja. Sincer, m-au deranjat vreo doua paciente care ma tutuiau, pentru ca eu vorbeam intotdeauna cu dumneavoastra si ma asteptam ca si ele sa-mi raspunda la fel, dar n-o faceau cu rautate. Poate sunt eu mult prea putin autoritara, nici asa nu e bine. Oricum, aici nu cred ca era vorba daca te deranjeaza in sinea ta, ci daca pui o fata de-aia jignita cand nu se mentioneaza ca esti "doctor".

Hm... si da, incercam sa le tin minte numele pacientilor, in masura posibilitatilor. Evident, de multe ori esuam lamentabil.

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby agorima » Wed Sep 02, 2009 5:02 pm

Sa fim seriosi, daca nu facem noi rezidentii ceva sa nu ne asteptam ca medici specialisti, primari sa faca, oricum ei nu traiesc din salariu iar fara ei din pacate nu avem nici o sansa sa iasa ceva deci este un cerc vicios, de pomana polemizam. Zero lideri, zero idei, muuuuuuuuuuulte multe vaicareli.Totul este made in Roamania tara lui lasa-ma sa te las.

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby tana » Wed Sep 02, 2009 5:04 pm

daca ar pleca masiv din tara sau ar da foarte putini rezidentiatul astfel incat sa ramana vizibil mult mai putini rezidenti ar creste salariile. piata muncii la rezidenti nu e libera, dar piata muncii in general e libera
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
Laurentziu
senior
senior
Posts: 244
Joined: Tue Aug 11, 2009 8:32 pm
Location: Bucuresti

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Laurentziu » Wed Sep 02, 2009 5:08 pm

la medicina nu e ca la armata. in armata ierarhia aia are un rost. cum zicea si muma daca vrei sa fi respectuos este altceva. dar se obisnuiete sa se spuna doctor inaintea numelui. daca faci invers pici cam prost.
the punisher

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21994
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Melania » Wed Sep 02, 2009 5:14 pm

tana wrote:daca ar pleca masiv din tara sau ar da foarte putini rezidentiatul astfel incat sa ramana vizibil mult mai putini rezidenti ar creste salariile.

Speri mata. Haidea bre, care se cara, sa ne ajutam confratii ramasi un (t)urma?

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby tana » Wed Sep 02, 2009 5:21 pm

a, si faptul ca stii tu sa faci nu stiu ce nu intereseaza pe nimeni decat pe tine( bravo tie ca ai profitat de 'doing time' si stii). nu poti sa oferi asta la floreasca daca te duci sa negociezi. un rezident este doar o cifra intr-o statistica, care justifica diverse politici eventual (oricum, din alea mai putin importante), si eventual norma didactica a unora. atata timp cat daca pleci alti 3 sunt acolo sa iti ia locul nu intereseaza pe nimeni sa isi bata capul daca esti tu multumit sau nu cu salariul. si din nou zic, alti 3 sunt acolo sa iti ia locul ptr ca este multumitor ce li se ofera ( am uitat si adaug si posibiltatea de a lua hartia de specialist si visul ca 'o sa faci mai multi bani dup-aia')
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Phat Skidz » Wed Sep 02, 2009 8:15 pm

trident wrote:Ca nu suntem egali, n-am venit eu sa-l consult ca am o pb, ci el la mine. Ba si suntem doctori. Ca noi credeam ca dr-ii sunt artisti culti frumosi si astia de acum nu suntem , o fi, dar asta este , suntem dr-i.


:D :D :D :D :D :D
:D :D :D :D :D :D
:D :D :D :D :D :D
:D :D :D :D :D :D
:D :D :D :D :D :D

Să ştii că până de kurând şi eu credeam că eu chiar acord consultaţii, că fac medicină de-adevăratelea. De fapt, pacientul vine la tine ca să-i faci fuaia. Şi mai poţi fi şi un fel de secretară pentru medicul kurant. Şi mai eşti şi registratoare, una nasoală fiindcă nu ai fustă scurtă. Şi doar asta contează, îţi garantez eu. În rest, poţi să te joci tu de-a consultaţia şi prescrisul de medecamente, că de fapt nimeni nu dă o ceapă degerată pe valenţele tale de Doftor.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Laurentziu
senior
senior
Posts: 244
Joined: Tue Aug 11, 2009 8:32 pm
Location: Bucuresti

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Laurentziu » Wed Sep 02, 2009 8:18 pm

trident este doctor inascut. de la nastere are crucea rosie pe pielea burtii.
the punisher

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21994
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Melania » Wed Sep 02, 2009 8:31 pm

vlad stroescu wrote:Să ştii că până de kurând şi eu credeam că eu chiar acord consultaţii, că fac medicină de-adevăratelea. De fapt, pacientul vine la tine ca să-i faci fuaia. Şi mai poţi fi şi un fel de secretară pentru medicul kurant. Şi mai eşti şi registratoare, una nasoală fiindcă nu ai fustă scurtă. Şi doar asta contează, îţi garantez eu. În rest, poţi să te joci tu de-a consultaţia şi prescrisul de medecamente, că de fapt nimeni nu dă o ceapă degerată pe valenţele tale de Doftor.

Foarte interesanta abordarea asta. Am putea sa continuam.
Un arhitect poate fi definit ca:
- un sfert inginer constructor
- o saisprezecime matematician
- un sfert designer
- un sfert desenator tehnic
- o optime pictor
- o treizecisidoime manager
- restul pana la un arhitect complet consta in a freca menta

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby 187.92a » Wed Sep 02, 2009 8:48 pm

vlad stroescu wrote:
trident wrote:Ca nu suntem egali, n-am venit eu sa-l consult ca am o pb, ci el la mine. Ba si suntem doctori. Ca noi credeam ca dr-ii sunt artisti culti frumosi si astia de acum nu suntem , o fi, dar asta este , suntem dr-i.


:D :D :D :D :D :D
:D :D :D :D :D :D
:D :D :D :D :D :D
:D :D :D :D :D :D
:D :D :D :D :D :D

Să ştii că până de kurând şi eu credeam că eu chiar acord consultaţii, că fac medicină de-adevăratelea. De fapt, pacientul vine la tine ca să-i faci fuaia. Şi mai poţi fi şi un fel de secretară pentru medicul kurant. Şi mai eşti şi registratoare, una nasoală fiindcă nu ai fustă scurtă. Şi doar asta contează, îţi garantez eu. În rest, poţi să te joci tu de-a consultaţia şi prescrisul de medecamente, că de fapt nimeni nu dă o ceapă degerată pe valenţele tale de Doftor.


nasol, inseamna ca ai pierdut de-a binelea 5 ani. sau cel putin pe ultimii 3. poti avea pacientii tai daca esti bun si castigi increderea; desigur asta depinde si de tipicul clinicii si al specialitatii si al oamenilor cuc ar elucrezi. adica pe ATI cred ca trebuie internare , alea, intelegi ce vreau sa zic, mai dificil sa ai pacientul tau desi nu imposibil. dar partea de cabinet/ambulator la specialitatile care este care are trebuie sa fii stoned sa nu iti dai seama ca trebuie sa o visezi, desi iarasi, depinde si de politik de pe acolo. in fine. sunt ani pierduti care nu se mai intorc adica sau asa ceva. daca pacientul vine la tine doar sa-i faci foaia insemna ca esti unde nu trebuie, either 1. coord,2. specialitate, 3. clinica, ceva. 4. or it's just u, ca exista si asa ceva -ceea ce nu cred, ca pe-astia de pe imed i-ai convins, s-ar trata la tine in draci.
o analiza trident.

tana, traiesti in nori daca tu crezi ca exista vreo piata de munca . ai spus
daca ar fi unul singur un lume care ar sti sa faca ceva foarte foarte util .... ar putea cere linistit oricat ptr chestia aia. cerere si oferta deci
.
daca n-ai avea deficiente de logica ai vedea ca tocmai ti-am demonstrat cum te aberezi. da' cunoastem materialul clinetului si pb ca nu intelegi ce vreaus a zic.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Phat Skidz » Wed Sep 02, 2009 8:53 pm

Arhitecţii de azi sunt o treime lachei care construiesc p+4-uri la barosani, o treime kknari inculţi care n-au probleme în a construi moluri lângă vechi catedrale, şi o treime superşpăgari, dacă mă gândesc un pic la arhitectul şef al Bucureştiului. Dar suntem amândoi offtopic.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby 187.92a » Wed Sep 02, 2009 9:28 pm

si vlad, faptul ca ai spus "si eu" alaturi de turma de " :D "m-a facut sa ma cutremur. sa para anumite lucruri chiar (atat de :P) de neconceput?
da de fapt cred ca e momentul sa ma bat de spate si sa zic bine qa.

si on topic: eu cred ca trebuia facuta legea asta in rap cu alte chestii, nu cu salariul minim. ca alea parca se leaga sid e pensii. adica de ce sa varieze la fel

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Phat Skidz » Wed Sep 02, 2009 9:49 pm

Trident, nu vbesc neapărat de noi doi, ci de principiu. Ca idee, da, am colecţionat un număr de pacienţi, dar nu ştiu dacă i-aş mai fi avut dacă n-aş fi lucrat într-un spital mare. Mă rog, e mai complicat, să nu intru în detalii specifice. Şi sigur că îmi zice lumea şi dl doctor, dar, ciudat, asta nu mă flatulează câtuşi de puţin. De fapt, pe măsură ce scriu astea, mă apucă o lehamită titanică. Recunosc că nu mai ştiu nici eu care naiba are dreptate, probabil că nimeni.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
auerbach
senior
senior
Posts: 179
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:38 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby auerbach » Wed Sep 02, 2009 9:58 pm

kooksee wrote:pentru ca, bai astia, sa conduci un autobuz e mai complicat decat pare. auerbach ai cumva categoria d pe permis de vorbesti cu atata dezinvoltura despre autobuze?

de multe ori e mai greu decat sa fii rezi pe mefe, igiena, spm si alte specialitati fantoma.

si ca sa termin cu soferii incercati sa parcati un tir la un depozit aglomerat din bucuresti si pe urma veniti aicea sa povestiti.


pana nu incetati cu comparatiile cu femeile de servici/ gunoierii/soferii/etc ramaneti scufundati in penibil.


luptati pentru drepturile voastre, cereti 30 x salariu minim dar fara sa sugerati ideea ca munca voastra e mai pretioasa comparativ cu altii.
ca nu e.



MAI Kooksee... am spus-o la misto, chiar nu te-a dus capul... and by the way... nu apartin din niciuna din categoriile de rezidenti de care ai spus... aaa, si nu am nici carnet...

vasile.
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Feb 26, 2009 6:00 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby vasile. » Wed Sep 02, 2009 10:29 pm

Rezidentiatul este doar pentru invatat. Asa ca invatati, furati meseria de pe unde puteti, deveniti specialisti buni si apoi faceti ce vreti. Intrati in sistem sau plecati in strainatate, sunteti pe cont propriu. Salariul de rezident este ceva mai mult decat o bursa pentru a va putea intretine cat de cat in locul in care va pregatiti. Suportati primii doi ani care trebuie facuti intr-un centru universitar si apoi, daca nu va puteti permite, reveniti in orasul de bastina si lucrati sub supravegherea unui medic primar acreditat pentru pregatirea rezidentilor, macar stati acasa la voi. Raspunderea unui rezident este minima, semnatura lui trebuie oricum contraparafata de medicul coordonator. Ca unii pacienti iti arata un respect deosebit si ca te vor alege de doctor cand vei fi specialist este una dar nu se poate vorbi de pacienti proprii, daca gresesti tot medicul coordonator trebuie sa te scoata din *****.
Asa ca nu va mai agitati cu salariile rezidentilor si dreptul la respect. Respectul se castiga in relatia cu pacientul si cu colegii, iar nivelul salariului ti-l vei alege/ accepta in momentul cand veti fi specialisti si veti avea dreptul la mai multe optiuni.
Chestia cu "d-na/d-nul dr" sunt niste maruntisuri cu care nici macar nu am trebui sa pierdem timpul, o sa vina si asta cu timpul pe masura ce avansati in cariera.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby Phat Skidz » Thu Sep 03, 2009 7:48 am

Vasile, nu ştiu cine eşti, poate ne cunoaştem, poate nu, dar vinoncoa să te pup.

Şi ultimul offtopic:

Trident, lasă-te de din astea:
trident wrote:daca n-ai avea deficiente de logica ai vedea ca tocmai ti-am demonstrat cum te aberezi. da' cunoastem materialul clinetului si pb ca nu intelegi ce vreaus a zic.

E foarte, foarte urât.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby 187.92a » Thu Sep 03, 2009 9:13 am

sanchi, trebuia sa fi zis si eu ca ala de mai sus "chiar nu te-a dus capul"? eu zic ca nu si ca merit medalie de finut. basca pot pune degetul pe deficientele de logica respective in analiza pe textsa le spunem pe nume pentru ca asa se numesc ele, either urat sau nu. sa lasam offtopicul, doar nu te-ai gandit o noapte la faza asta sau la ce am spus ca ieri nu pareai deranjat


si altfel draga vlad si eu si tana cunoastem indeajuns de bine o rezidenta care n-a putut nu-sh-cati-ani sa plece dintr-un spital ca n-aveau aia de acolo chef si acum ce facem, spunem ca plutim intr-o piata de munca libera?
haide da.

da, daca e dupa vasile: bai nu va mai agitati cu salariile, bai nu va mai agitati cu respectul, ziceti mersi sa aveti bursa gata, o ardeti aiurea, ce mai, inchideti forumul sau ceva ca oricum la varsta asta e aiurea sa va agitati sau ceva. il redeschideti cand sunteti specialisti :lol:
draga vasile eu am vazut ca exista si specialisti care numara zilele pan ala ieftinirea medicamentelor lui Bazac si pe care ii mai si de alte aspecte ale vietii de medic, desi probabil tot asa cineva ar putea veni sa zica ca o ard aiurea, ca de fapt aceste chestiuni ar trebui sa ii preocupe dupa varsta de 80 de ani sau ceva, ca atunci se obtine nu-sh ce greutate si prestij: pana atunci sa lase, sa se preocupe de pacienti ca asta-i treaba lor pt care sunt platiti cu banii populatiei, deci sa se ocupe doar de salvat vieti, cu sec, nimic mai mult.

semnatura aia de rezident poate face mai mult decat sa stea sa astepte contraparafa, dar o las balta, ca deja ma simt ca in bancul ala cu batranica care nu voia sa treaca strada.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: LEGEA UNICA A SALARIZARII BUGETARILOR

Postby 187.92a » Thu Sep 03, 2009 9:28 am

trident wrote:sanchi, trebuia sa fi zis si eu ca ala de mai sus "chiar nu te-a dus capul"? eu zic ca nu si ca merit medalie de finut. basca pot pune degetul pe deficientele de logica respective in analiza pe textsa le spunem pe nume pentru ca asa se numesc ele, either urat sau nu. sa lasam offtopicul, doar nu te-ai gandit o noapte la faza asta sau la ce am spus ca ieri nu pareai deranjat


si altfel draga vlad si eu si tana cunoastem indeajuns de bine o rezidenta care n-a putut nu-sh-cati-ani sa plece dintr-un spital ca n-aveau aia de acolo chef si acum ce facem, spunem ca plutim intr-o piata de munca libera?
haide da.

da, daca e dupa vasile: bai nu va mai agitati cu salariile, bai nu va mai agitati cu respectul, ziceti mersi sa aveti bursa gata, o ardeti aiurea, ce mai, inchideti forumul sau ceva ca oricum la varsta asta e aiurea sa va agitati sau ceva. il redeschideti cand sunteti specialisti :lol:
draga vasile eu am vazut ca exista si specialisti care numara zilele pan ala ieftinirea medicamentelor lui Bazac si pe care ii mai si de alte aspecte ale vietii de medic, desi probabil tot asa cineva ar putea veni sa zica ca o ard aiurea, ca de fapt aceste chestiuni ar trebui sa ii preocupe dupa varsta de 80 de ani sau ceva, ca atunci se obtine nu-sh ce greutate si prestij: pana atunci sa lase, sa se preocupe de pacienti ca asta-i treaba lor pt care sunt platiti cu banii populatiei, deci sa se ocupe doar de salvat vieti, cu sec, nimic mai mult.

semnatura aia de rezident poate face mai mult decat sa stea sa astepte contraparafa, dar o las balta, ca deja ma simt ca in bancul ala cu batranica care nu voia sa treaca strada.


si draga vasile, sa ai pacienti in rez (nu ma refer la left-overs, cu riscul de a supara pe careva - ci la pacienti de la inc la sfarsit cu controale si tot restul) se numeste a invata. sau cel putin problema era privita la acest mod, strict dpdv didactic, nu al castigurilor obtinute sau ceva.
daca tu crezi ca asta este parte din alta poveste, aia de dupa 30 de ani, ei bine, naspa: nu e asa.

eu nu sunt de acord cu indemnurile astea sa stam molcomi, ne uitam dreapta stanga, asta e reziul. daca pe unii ii satisfac, treaba lor: intr-adevar, indemnurile la comoditate sunt cel m usor de imbratisat.

e ca la matematica, cu cat faci mai multe probleme, mai variate, mai complexe, gen, cu atat devii mai bun, mai rapid, mai eficient, mai perspicac, mai frumos, etc :lol:
ma org, oarecum.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests