RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Calico » Mon Mar 30, 2009 3:55 pm

ceacky1 wrote:amuzant cum muierea asta ne...frectionata ia apararea pacientilor


Datoria unui doctor este sa actioneze inspre binele pacientilor. Se pare ca ai uitat asta.

Tu si altii (vad ca ai alti adepti, cum ar fi doll) vedeti relatia medic-pacient ca pe un razboi in care daca un doctor indrazneste sa "ia apararea pacientilor" este privit ca o "muiere ne... frectionata". Penibil mod de a vedea aceasta relatie.

Si stiti ce e amuzant? Ca degeaba ii acuzati pe pacienti ca generalizeaza si sunt plini de ura, cand si voi faceti la fel. Evident ca si pe mine ma enerveaza mult generalizarile de genul asta, insa de ambele parti.

ceacky wrote: ea se gandeste la medici ca la asasini, a caror placere a fost sa faca zeci de ani de scoala numai ca sa apuce si ei sa omoare ceva...

Asa e ceacky1. Asta ai inteles tu. Bravo, mama. Usurel, mai incet cu ganditul, sa nu se sparga biluta.

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Mon Mar 30, 2009 4:08 pm

Draga mea, m-am saturat sa te intitulez proasta...mi se pare jenant pt mine.
Hai sa o iau didactic cu tine, poate cu ocazia asta mai si inveti ceva...o luam asa, de la GENEZA
Din rezidentiat pana la iesirea la pensie, medicilor le este retinuta o mica suma din salar , pentru ce crezi tu? Pt un ceva numit COLEGIUL MEDICILOR. Acest colegiu nu este o unitate de facut goblenuri si gherghef, cum probabil ai fi tu tentata sa crezi, ei bine, NU! Forul asta printre altele se ocupa de CULPELE MEDICALE, de cazurile de malpraxis...judecarea lor mai concret
Oare de ce ar mai face cineva un COLEGIU AL MEDICILOR, daca absolut oricine se poate pronunta asupra activitatii medicilor??? De nebuni, nu? Pentru ca dupa mintea ta, nea' Gheorghe si Vasile, pot sa aprecieze ca medicul i-a omorat pe nevasta-sa, ca i-a zis lui tzatza Veta ca putea fi salvata...orice jurnalist stie el ca baba de 105 ani n-a fost bagata in seama de medici si au lasat-o pe holuri fara reteta...si ea a venit pe picioare la spital, deci putea fi salvata
Daca forul asta in ultimii ani nu a dat nici o DECIZIE RADICALA legata de breasla medicala, poate ca breasla nu e asa putreda cum crezi tu, iar daca suspectezi colegiul de coruptie si partizanat, poate ar fi cazul sa intri tu in colegiu si sa tai in carne vie...
Nu vreau sa cred ca in colegiul medicilor sunt numai sfinti, dar nici nu cred ca ar acoperi cazuri grave ... doar asa, ca sa dea bine la tv
Asa ca toata tevatura asta televizionistica e mai mult decat rau-voita si clar indreptata impotriva medicilor, care sunt judecati de NEAVENITI, de ANALFABETI in medicina
Nici medicii nu spun zidarului cum sa dea cu mistria, asa ca zidarul sa se abtina...
Tu daca vrei, poti fi catalogata si judecata si de oamenii de la salubritate, de sculeri matriteri si alte bresle, importante de altfel...medicii TREBUIE judecati DOAR de alti medici, iar in prezent avem Colegiul Medicilor
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Calico » Mon Mar 30, 2009 4:33 pm

Draga mea, m-am saturat sa te intitulez proasta...mi se pare jenant pt mine.

E intr-adevar jenant pentru tine.

ceacky1 wrote:Nu vreau sa cred ca in colegiul medicilor sunt numai sfinti, dar nici nu cred ca ar acoperi cazuri grave

Esti naiv.

N-am zis niciodata ca "nea Gheorghe si Vasile", dupa cum zici tu, sau "muritorul de rand cu QI de la 45 la 50", cum zice doll, ar trebui sa judece cazurile de culpa medicala.
Si pe mine ma enerveaza nedreptatile, si pe mine ma enerveaza generalizarile din presa, si pe mine ma enerveaza cei care zic ca toti medicii sunt criminali si incompetenti. Dar nu pot sa nu vad "de ce" exista acesti oameni care ne acuza, uneori pe nedrept.

Da, personal ma enerveaza sa aud pe unul care zica ca "daca nu-i bagi doctorului bani in buzunar te lasa sa mori si nici nu se uita la tine". Si ma enerveaza pentru ca stiu ca nu-i adevarat in toate cazurile, pentru ca in garda trecuta am stat pana dimineata langa o pacienta si a doua zi am refuzat banii pe care mi i-a dat. Dar am vazut multe alte cazuri in care doctorii nu "se uitau" la pacientii care nu le dadeau bani. Deci nu pot sa nu inteleg si pacientul care se plange, la fel cum nu pot sa nu inteleg si doctorul care ia bani pentru ca nu poate sa traiasca din salariu. Si am invatat ca in viata lucrurile stau de multe ori pe la mijloc.

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Mon Mar 30, 2009 4:51 pm

MumaPadurii wrote:Deci nu pot sa nu inteleg si pacientul care se plange, la fel cum nu pot sa nu inteleg si doctorul care ia bani pentru ca nu poate sa traiasca din salariu. Si am invatat ca in viata lucrurile stau de multe ori pe la mijloc.

Da, numai ca pacientul te intreaba "banii care ii dau eu la CAS, ce ie cu ei?" cu ei "ie" ca porcii din minister deturneaza fondurile din sanatate sa ii imbuibe de bani pe aia din justitie si armata...el are impresia ca salvarea aia se deplaseaza din inertie proprie si orice ***** de echipament de la EKG pana la RMN pica din neant si IE pe gratis, el crede ca cei cu hiv sau cancerosii au tratamente care COASTA 3 lei si ca el desi vine o data in secol, la spital nu primeste nimic...evident ca nu primeste nimic gratuit, dar nu se gandeste ca din mizeria lui de salar aia nici 7% cat ii da sunt un ra.hat si pe langa ca sunt un ra.hat mai sunt si ciorditi...
asa ca daca alegi sa fi o carcotasa altruista poate o sa-mi intrebi colegii rezidenti cum traiesc din 950 de lei la oras cu chirie...(NU MA PLANG AICI, CA EU AM CASA, MASA, TOATE CELE!!! ) poate au ei pacientii problemele lor, dar parca burta mea e mai aproape, daca medicina ar fi doar o daruire pt semeni, atunci medicii sa nu mai primeasca salarii, dar sa le fie totul oferit gratis, dotarile spitalelor sa pice din cer, iar restul ar fi trai si viata...
imi place asa, MEDICII AU DEPUS UN JURAMANT...deci clar, trebuie sa si moara pt pacient, sa nu ia nici bani prea mult, nici spaga, sa fie niste modele imaculate...poate cu ocazia asta ii si sanctificam...
Deci poate pacientii daca vor sa fie intelesi sa se invete sa si gandeasca inainte de a scoate cretinitati pe anus, ca nu medicul si cu tanti de la bucatarie le ciordeste lor DREPTUL...
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Calico » Mon Mar 30, 2009 4:56 pm

ceacky1 wrote:asa ca daca alegi sa fi o carcotasa altruista poate o sa-mi intrebi colegii rezidenti cum traiesc din 950 de lei la oras cu chirie..

Tu n-ai citit ce-am spus eu? Ca nu acuz doctorii care iau bani, pentru ca n-au cum sa traiasca din salariu. Sau te faci ca ma contrazici numai ca sa ai ce spune.
Problema ta e ca vezi lucrurile unidimensional.

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Mon Mar 30, 2009 5:00 pm

MumaPadurii wrote:
ceacky1 wrote:asa ca daca alegi sa fi o carcotasa altruista poate o sa-mi intrebi colegii rezidenti cum traiesc din 950 de lei la oras cu chirie..

Tu n-ai citit ce-am spus eu? Ca nu acuz doctorii care iau bani, pentru ca n-au cum sa traiasca din salariu. Sau te faci ca ma contrazici numai ca sa ai ce spune.
Problema ta e ca vezi lucrurile unidimensional.

pai nu, dar mi se pare amuzant ca tu faci aici pe mama eroina, aparatoarea pacientilor, cand ai atatia colegi in breasla care n-au dupa ce bea apa...
pana la urma ce conditii le ofera statul pacientilor nu e ceva ce putem noi remedia, adica e ca si cand eu n-am bani de maieu si chiloti dar ma gandesc cum sa-i fac cadou la o gagica un diamant...tu ca medic sa te preocupi mai intai de conditiile ii care lucrezi tu si de cum esti platita tu si apoi plange de mila pacientilor, ca n-o sa vina pacientu' sa te pupe ca ce medic bun esti tu (cum tocmai tu ai afirmat)
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Calico » Mon Mar 30, 2009 5:27 pm

ceacky1 wrote:pai nu, dar mi se pare amuzant ca tu faci aici pe mama eroina, aparatoarea pacientilor, cand ai atatia colegi in breasla care n-au dupa ce bea apa...

Nu iau apararea pacientilor, pentru ca nu consider ca exista/ar trebui sa existe un razboi doctor-pacient.
Exista o anumita situatie in urma careia avem de suferit si noi, si pacientii. Iar faptul ca esti medic nu-ti da dreptul sa vezi doar suferinta uneia din parti, ignorand-o pe-a celeilalte.

ceacky1 wrote:pana la urma ce conditii le ofera statul pacientilor nu e ceva ce putem noi remedia

Da, dar ne putem remedia comportamentul fata de ei. Nici pacientii nu pot remedia conditiile pe care ni le ofera statul noua, iar faptul ca tu ai un salariu mic nu-ti da dreptul sa te porti nepoliticos/batjocoritor fata de un pacient, un om bolnav, vulnerabil.
Si nu-mi spune mie ca toti pacientii iti pun cutitul la gat sau ca tu vrei sa te porti urat doar cu pacientii care se poarta si ei urat cu tine, ca baliverne de-astea nu cred.

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ssss » Mon Mar 30, 2009 7:14 pm

Moderatorii, un ban , ceva pentru coprofagie? Devine jenant, parol.
Reality is an illusion due to lack of wine

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Mon Mar 30, 2009 7:49 pm

MumaPadurii wrote:Si nu-mi spune mie ca toti pacientii iti pun cutitul la gat sau ca tu vrei sa te porti urat doar cu pacientii care se poarta si ei urat cu tine, ca baliverne de-astea nu cred.

pai, ba da, ca nici aici n-am luat la 11 metri pe toata lumea, doar pe cei care m-au atacat...poate ti se pare ciudat ca pot SELECTA... nu crezi ca vine o baba la mine sa ma intrebe ce ala VSH crescut si eu o flegmez...:)))) nu te mai uita la mickey mouse, ca incepi sa crezi
si daca-i pana acolo, chiar mi se rupe ce conditii au pacientii in spitale, n-am intalnit pana acum pacienti carora sa le pese cat si cand imi iau eu salariul...mie nu-mi trebuie mila lor, m-as multumi sa nu ma intereseze banii si sa uit cand e ziua de salar...acum exagerez, ca pe mine oricum nu ma intereseaza ziua de salar, din fericire, dar nu pot sa tin mai mult cu pacientii decat cu medicii, ca daca o sa ajung sa depind de salar nu o sa-mi convina... asa ca bocetele pt binele pacientului nu sunt pt mine, pacientii sa-si ceara singuri drepturile, LA BOII DIN MINISTER, nu sa se razboiasca cu medicii ca imbecilii din metro/real/billa care se cearta cu fetele de la casa ca nu sunt preturi mici pe raft
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby cosmina-gabriela » Mon Mar 30, 2009 7:57 pm

Ciac Noris, pe ce esti de ti-e asa frica de psihopati?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Calico » Mon Mar 30, 2009 8:11 pm

ceacky1 wrote:pai, ba da, ca nici aici n-am luat la 11 metri pe toata lumea, doar pe cei care m-au atacat...poate ti se pare ciudat ca pot SELECTA... nu crezi ca vine o baba la mine sa ma intrebe ce ala VSH crescut si eu o flegmez...

Nu am incredere ca tu (de fapt nici eu sau altii) poti sa pastrezi obiectivitatea in aceasta selectie. De fapt tu alegi acei pacienti cu care sa te porti binevoitor in functie de atitudinea lor fata de tine, ceea ce e gresit si duce la abuzuri. Poate tie ti se pare ca baba aia s-a uitat urat la tine, poate ti se pare ca a pus o "intrebare prosteasca", poate crezi ca intrebarile ei iti pun la indoiala capacitatile profesionale, etc.

Omul nu e obligat sa stea cu basca in mana in fata doctorului, are dreptul sa-l contrazica. Daca tu il iei la "11 metri" pe pacientul care te-a contrazis la fel cum ii iei aici pe forum pe cei care te contrazic... naspa.

si daca-i pana acolo, chiar mi se rupe ce conditii au pacientii in spitale [...] asa ca bocetele pt binele pacientului nu sunt pt mine, pacientii sa-si ceara singuri drepturile, LA BOII DIN MINISTER, nu sa se razboiasca cu medicii ca imbecilii din metro/real/billa care se cearta cu fetele de la casa ca nu sunt preturi mici pe raft


Asta e valabil pentru problemele care tin de "boii din minister".
Dar problemele pacientilor se refera in principal la atitudinea doctorilor fata de ei. La tonul cu care li se adreseaza, la faptul ca multi doctori (in special chirurgi) conditioneaza spaga direct sau (cei mai multi) indirect. Iar lucrurile astea tin de noi in mod direct, nu de "boii din minister".

E adevarat ca multi pacienti interpreteaza gresit actiunile doctorilor si ii acuza pe nedrept. Nu le iau apararea pacientilor neconditionat. Dar in multe cazuri chiar exista dezinteres, chiar exista atitudine de superioritate fata de pacient, chiar exista superficialitate in relatia medic-pacient.

Problema sanatatii in Romania are mai multe fete. Ce tine de "boii de la minister" nu am pretentia sa rezolv, ca nu am spirit civic foarte bine dezvoltat, ce tine de pacient nu pot decat sa incerc sa indrept prin sfaturi, dar macar ce tine de mine am puterea sa schimb. Sau macar sa-mi dau seama ca gresesc.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby b3 » Mon Mar 30, 2009 9:18 pm

Genial, v-ati bagat si v-ati scos 3 pagini de forum ca sa ajungeti, printre altele, si la concluzia ca de fapt problema nu e numai la pacienti, nu e numai la medici, dar e cu siguranta multa de tot la CNAS si Minister. Felicitari. Dr. ala cu blogu' ce-o fi zis acum o luna ? Reinventam roata, e mai facil decat sa ne organizam, sa-i batem la cap pe toti din jur ca sa priceapa si ei, sa facem o asociatie a pacientilor (pana la urma si studentii, si medicii sunt pacienti, platitori de CAS, nu suntem scutiti) si sa dam in judecata CNAS si Ministerul pt toate tampeniile pe care le fac si nesimtirea din comunicatele de presa etc.

Atata timp cat tot sistemul medical e praf si pulbere, n-ai de unele, n-ai de altele, n-ai, n-ai, n-ai, nu salariu si spagi indestulatoare pentru tine ci pur si simplu strictul necesar ca sa iti faci meseria, regulile si ghidurile, alea care exista, sunt asa, doar ca sa fie, ca nu pot fi respectate, ce pretentii sa mai ai ca medicii sa fie corecti, sa isi puna probleme de deontologie, etica, balarii. Cu pacientii nu vorbeste nimeni, cum fug asistentii de noi prin spital fug si de pacienti, de ajung la medicul de familie sa-l intrebe de ce-a fost el internet si de ce l-a operat chirurgul ? Medicul de familie n-apuca nici el sa schimbe o vorba cu pacientul ca trebuie sa scrie pe 7 tipuri diferite de retete, sa se uite in protocoale, pe liste de medicamente, sa scrie in 3 locuri. Si asta aia care mai vor sa-si faca treaba, le mai pasa un pic. Nu mai zic de cei care cer spaga, ii doare-n pix, n-au pic de responsabilitate. Dar cine sa-i mai traga de maneca pe astia sau sa le bata obrazul ? Fiecare isi vede de-ale lui.

Si Ministerul si CNAS stau linistiti, isi vad de ale lor, pe ei nu-i bate nimeni la cap. Se mai apuca o data pe an rezidentii sau absolventii sau cate o categorie de medici sa protesteze, le inchid gura repde, mai dau niste comunicate aiurea in tramvai. Mai vine SANITAS de 2-3 ori pe an si mai obtine o majorare salariala.

Toata lumea doarme linistita, pe la Timis moare un mf, who cares ?


ps: am avut o zi proasta. viitorul nu suna bine.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Calico » Mon Mar 30, 2009 9:38 pm

Genial, v-ati bagat si v-ati scos 3 pagini de forum ca sa ajungeti, printre altele, si la concluzia ca de fapt problema nu e numai la pacienti, nu e numai la medici, dar e cu siguranta multa de tot la CNAS si Minister. Felicitari.

1.Nu stiu daca ai observat (btw - esti moderator?, cum ramane cu atacul la persoana, injuraturi, alea, alea?) dar in primele 2 pagini nu prea au avut loc discutii, mai mult "bagat si scos".
2.Nu am pretentia sa rezolv nici o problema si nici nu intru pe forum cu intentia asta, ci doar pentru discutii, asa ca nu ma acuza ca n-o fac. Sunt oameni facuti sa conduca, sa organizeze, sa faca asociatii. Eu nu sunt. Dar asta nu inseamna ca nu pot sa-mi spun o parere.
3.Daca am enuntat niste lucruri "evidente", e pentru ca se pare ca nu sunt evidente pentru toata lumea.
4.Daca n-am fost de acord cu ceacky, nu e pentru ca nu-mi pasa de medicul mort, sau pentru ca nu mi se pare nedreapta aceasta campanie anti-medici. Dar cred ca trecerea in extrema cealalta (injuraturi, violenta) nu poate face doctorilor decat rau.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Phat Skidz » Mon Mar 30, 2009 10:01 pm

ssss wrote:Moderatorii, un ban , ceva pentru coprofagie? Devine jenant, parol.

Subscriu. Din păcate, nici eu, nici b3 nu suntem moderatori aici, altfel de mult am fi făcut ceva.
Iar pe cei care întreţin schimbul ăsta de replici terifiante îi rog să nu o mai facă. Nu cred că poate ieşi ceva bun de aici. O să insist pe lângă admini pentru măsuri imediate.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby b3 » Mon Mar 30, 2009 10:12 pm

1. sunt, dar nu pe sectiunea asta. Am cerut celor care sunt sa intervina.
2. ok, lasa-i pe altii sa fie lideri, tu poti sa ajuti exact prin ceea ce ai facut, explicand niste lucruri celor care nu le stiu sau chiar poti sa mergi mai departe si sa-i bati la cap si pe cei care nu vor sa stie :lol: ceea ce ma duce la raspunsul pt 3 si 4: de fapt tu si ceacky spuneti acelasi lucru, doar ca limbajul lui a blocat mesajul si tu te-ai atacat. N-ati comunicat. E la fel cum e cu medicul care priveste pacientul de sus si pacientul care incepe sa-l injure. De fapt amandoi sunt nemultumiti de sistemul medical, dar nu au inteles inca asta :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Chingachgook » Mon Mar 30, 2009 10:49 pm

b3 wrote:de fapt tu si ceacky spuneti acelasi lucru, doar ca limbajul lui a blocat mesajul si tu te-ai atacat.


cu alte cuvinte ciachi e baiat bun dar il strica ambalajul.

jalnica atitudine impaciuitorista.

ciachi e un cretin care a inceput sa injure din senin si care mai are de invatat cum e cu regulile intr-o comunitate.
faptul ca INTAMPLATOR are dreptate pe vreo nuanta nu il absolva de nimic
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby b3 » Mon Mar 30, 2009 11:09 pm

Da' cine a zis ca il absolva ? L-am propus si eu pentru ban, a depasit stadiul de warning.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Mon Mar 30, 2009 11:54 pm

kooksee wrote:
b3 wrote:de fapt tu si ceacky spuneti acelasi lucru, doar ca limbajul lui a blocat mesajul si tu te-ai atacat.


cu alte cuvinte ciachi e baiat bun dar il strica ambalajul.

jalnica atitudine impaciuitorista.

ciachi e un cretin care a inceput sa injure din senin si care mai are de invatat cum e cu regulile intr-o comunitate.
faptul ca INTAMPLATOR are dreptate pe vreo nuanta nu il absolva de nimic

eu pe tine, avortonule, am sa continui sa te flegmez in gura, ma doare in c.ur de limbaj decent intr-o tara de mitocani, de standardele de 2 bani ale unei caste de prefacuti, astept ban-ul daca-i pana acolo, libertatea de expresie exista, bah comunist imputit, n'ai monopolizat tu limbajul decent sau codul deontologic, asa ca hai mai suge o coada de lopata
si nu crede tu ca am nevoie sa ma absolve cineva de ceva...asa ca nu te ambala la spovedanie
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby b3 » Tue Mar 31, 2009 12:05 am

ceacky, eventualul ban nu are legatura cu libertatea de expresie, are legatura cu respectarea regulilor forumului pe care te-ai angajat cand ti-ai creat userul sa le respecti. Regulile zic sa ai un limbaj decent, sa nu faci atac la persoana, flaming, trolling etc. .

Un sfat, daca vrei, daca nu, nu mai citi :) - indiferent cat de buna e ideea ta si scopul nobil si tot ce vrei, daca nu poti sa prezinti asta intr-un ambalaj frumos, indiferent ca te adresezi unor persoane care merita respectul tau sau nu, nu te va asculta nimeni. Si dau iar exemplul cu holliday care spune niste chestii adevarate in petitia aia a lui, care pana la urma a avut succes, dar ar fi avut si mai mult succes daca lumea nu se crampona de "se merita". Si nici pacientii tai nu vor mai veni la tine daca ii jignesti pentru ca ii consideri pe toti jigodii, de exemplu, chiar daca tu esti un medic super bun.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Tue Mar 31, 2009 12:10 am

am inteles, IPOCRIZIA salveaza Romania, asta era varianta scurta a ce vroiai tu sa spui, cu alte cuvinte, oricat de urat ar mirosi un ca.cat daca e ambalat corect, merita efortul de a fi servit...
eu nu am intrat pe forum cu pretentii de intelectual fin si obraz de portelan, uite, eu NU VREAU SA FIU CIVILIZAT, E BINE ASA? daca a fi civilizat inseamna sa am capul cat anusul de furnica, ca a lu cucsi sau sa introduc ironii de basculanta cum intelegea pe la inceput sa introduca IN POST-ARI, muma padurii, ei bine, atunci eu sunt un cioban, un ghiolban, un meltean, nah...nu vreau sa fiu intelectual fin, AMBALATOR PRICEPUT, ca voi... daca ambalajul e ceea ce conteaza, NU MERSI.
nu SE MERITA!
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby b3 » Tue Mar 31, 2009 12:24 am

da' nu e ipocrizie, e psihologie umana. Daca injuri nu te asculta. Li se blocheaza creierul pe "vai, m-a jignit!" si gata. Poti sa fii dur, sa nu fii diplomat 100%, dar eu chiar nu cred ca asculta cineva cand injuri. Eu nu ascult. Nu ma simt jignita dar pur si simplu nu mai consider necesar sa incerc sa port un dialog sau sa inteleg ce vrea sa-mi spuna cineva daca incepe sa ma injure. Cand se calmeaza mai vorbim.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Tue Mar 31, 2009 12:28 am

b3 wrote:da' nu e ipocrizie, e psihologie umana. Daca injuri nu te asculta. Li se blocheaza creierul pe "vai, m-a jignit!" si gata. Poti sa fii dur, sa nu fii diplomat 100%, dar eu chiar nu cred ca asculta cineva cand injuri. Eu nu ascult. Nu ma simt jignita dar pur si simplu nu mai consider necesar sa incerc sa port un dialog sau sa inteleg ce vrea sa-mi spuna cineva daca incepe sa ma injure. Cand se calmeaza mai vorbim.

asta e chiar tare, eu poate injur fara sa fac spume la gura, poate injur, DACA injur, asa cu un zambet in coltul gurii si tragand dintr-o pipa :)))
oricum , nu cred ca trebuie sa MENAJEZ pe cineva pe care-l consider un cretin si sa-i zic ESTI PUTIN DIFERIT, nu! II ZIC: CRETINULE! BOULE! ca asta cred despre el... si rad...de ce sa ma enervez pt cretin si pt neatent...? Doamneee fereste!
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby swiss » Tue Mar 31, 2009 12:31 am

b3 wrote:Da' cine a zis ca il absolva ? L-am propus si eu pentru ban, a depasit stadiul de warning.

Acum serios vorbind, nu cred ca e numai ceacky de vina aici...
Pe cei care-l provoaca nu-i vedeti?
Sau ce, ei au voie sau facem discriminari? Una e sa te adresezi cuiva si sa-i zici o injurie in fata, si intradevar e mai diplomatic sa i-o zici pe ocolite, ca doar se prinde el daca e inteligent.
Dar efectul e acelasi, de a jigni pe cineva.
Nu sunt de acord cu limbajul lui Ceacky dar nici cu anumiti useri care in loc sa evite sau sa schimbe discutia pe un ton pozitiv, continua sa-i cante in struna.
Mie mi se pare ca spune realitatea necenzurat, cu anumite injurii(aduse pe buna dreptate sau nu, depinde cum crede el) anumitor useri, dar pare destul de inteligent sa nu-i pese de consecinte atata timp cat si-a spus punctul de cuvant.
Pentru asta il apreciez.
Ai cuiva sa-i zici ceva, i-o zici in fata, nu cu faze de genu: imi pare ca...te situezi intr-o categorie de...bla bla.

Eventualul ban al lui ceacky va fi unul corect (nu si stergerea contului) dar macar el va fi satisfacut ca a zis ce a avut de zis.

PS: Voi traiti intr-o lume de portelan?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby b3 » Tue Mar 31, 2009 12:40 am

holliday: eu i-am propus si pe ceilalti :D si nu traiesc intr-o lume de portelan, chiar din contra :D pe forum sunt mult mai calma decat in realitate. Dar am invatat ca obtii mai multe cand iti faci interlocutorul sa fie atent la ce spui decat atunci cand se enerveaza pe tine ca il critici sau il injuri.

ceacky: stii ce-am sesizat zilele trecute ? ca oamenii ne-medici isi zic unii altora cand se injura "boule", "tampitule", "idiotule". Medicii in schimb incep orice atac sau ironie sau injuratura mascata cu "domnule doctor", "stimate domnule doctor", "stimate coleg" si, my favourite, "cher colega" si intotdeauna cu "dvs", "faceti", "dregeti" :devil:
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Tue Mar 31, 2009 12:46 am

b3 wrote:holliday: eu i-am propus si pe ceilalti :D si nu traiesc intr-o lume de portelan, chiar din contra :D pe forum sunt mult mai calma decat in realitate. Dar am invatat ca obtii mai multe cand iti faci interlocutorul sa fie atent la ce spui decat atunci cand se enerveaza pe tine ca il critici sau il injuri.

ceacky: stii ce-am sesizat zilele trecute ? ca oamenii ne-medici isi zic unii altora cand se injura "boule", "tampitule", "idiotule". Medicii in schimb incep orice atac sau ironie sau injuratura mascata cu "domnule doctor", "stimate domnule doctor", "stimate coleg" si, my favourite, "cher colega" si intotdeauna cu "dvs", "faceti", "dregeti" :devil:

PERFECT! eu am zis ca nu doresc sa fiu in aceasi caruta cu toti importantii, pretentiosii, basinosii, rasinosii, inchipuitii, preafudulii...nuuu, nu ma face pe mine o bucata de hartie pe care scrie Domnu' Dr...lasaaa, sa fie doctori aia cu obrazu' fin, imaculatii, apretatii, eu sunt lupul sanitar, daca vreti, vraci...stai, ca asta-i muma padurii...oricum, sper ca nu avea cineva impresia ca in asta ma cantonam, pur si simplu daca esti neatent n-am sa te jignesc eu acum, zicandu-ti om...si cand vorbeam la pers a II a singular nu faceam referire la tine (b3) ci IN GENERAL la persoanele care ma atacau si se oripilau, se contorsionau si nu mai puteau ele saracutele cu urechile lor fine de medicutzi si medicutze sa auda asa ceva...vaaai ... vaiii ... cum e posibil ?...vaiii!
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby cosmina-gabriela » Tue Mar 31, 2009 9:39 am

ceacky1 wrote:

PERFECT! eu am zis ca nu doresc sa fiu in aceasi caruta cu toti importantii, pretentiosii, basinosii, rasinosii, inchipuitii, preafudulii...nuuu, nu ma face pe mine o bucata de hartie pe care scrie Domnu' Dr...lasaaa, sa fie doctori aia cu obrazu' fin, imaculatii, apretatii, eu sunt lupul sanitar, daca vreti, vraci...stai, ca asta-i muma padurii...oricum, sper ca nu avea cineva impresia ca in asta ma cantonam, pur si simplu daca esti neatent n-am sa te jignesc eu acum, zicandu-ti om...si cand vorbeam la pers a II a singular nu faceam referire la tine (b3) ci IN GENERAL la persoanele care ma atacau si se oripilau, se contorsionau si nu mai puteau ele saracutele cu urechile lor fine de medicutzi si medicutze sa auda asa ceva...vaaai ... vaiii ... cum e posibil ?...vaiii!


ciakki,de ce nu te-ai facut popa?

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Tue Mar 31, 2009 9:48 am

cosmina-gabriela wrote:
ciakki,de ce nu te-ai facut popa?

pentru ca
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Calico » Tue Mar 31, 2009 6:42 pm

b3 wrote: Daca injuri nu te asculta. Li se blocheaza creierul pe "vai, m-a jignit!" si gata. Poti sa fii dur, sa nu fii diplomat 100%, dar eu chiar nu cred ca asculta cineva cand injuri.

Nu sunt total de acord, in cazul asta nu e vorba numai de limbaj. Eu am avut la un moment dat pe acest topic un schimb de cateva replici cu ceacky, fara injuraturi, si tot n-am fost 100% de aceeasi parere cu el. Reciteste pagina 3 (parca) si vei vedea ca totusi are loc intre noi o discutie pe alt ton. Evident, are dreptate cand zice ca pacientii sunt de multe ori nedrepti si ii acuza pe medici fara sa se priceapa, n-am negat asta niciodata. Dar in alte moduri de abordare ale problemei, ale relatiei medic-pacient, nu sunt de acord cu el si asta fara sa aiba legatura cu jignirile sau atacul la persoana.
holliday wrote:Acum serios vorbind, nu cred ca e numai ceacky de vina aici...
Pe cei care-l provoaca nu-i vedeti?
Sau ce, ei au voie sau facem discriminari?

Dupa aceeasi logica, daca doctorul din articol n-ar fi murit, el ar fi trebuit pedepsit la randul lui pentru ca l-a provocat pe criminal, refuzand sa-i dea reteta...
holliday wrote:Mie mi se pare ca spune realitatea necenzurat, cu anumite injurii(aduse pe buna dreptate sau nu, depinde cum crede el) anumitor useri, dar pare destul de inteligent sa nu-i pese de consecinte atata timp cat si-a spus punctul de cuvant.Pentru asta il apreciez.

Aiurea. Nici tu nu crezi ce zici. Il apreciezi numai pentru ca i-a "luat la 11 metri" pe userii pe care nu-i simpatizezi tu. Ia sa te fi injurat pe tine si sa vezi cum te-ai fi infoiat, tu cel care te superi la cel mai mic atac. Ipocrizia asta…

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ssss » Tue Mar 31, 2009 7:22 pm

Eu cred ca ceacky1 trebuie banat pentru ca e infiorator de plictisitor. I am bored to tears.

Nu e numai coprofagia monotona, ci si ideile fixe( si sincer, imbecile-aia cu medicii care trebuie judecati numai de medici mi-a placut in mod deosebit, asa si popii trebuie judecati numai de biserica, Thomas Becket anyone?).

Singura chestie care rupe monotonia e faptul ca e eratic si nici asta nu e de bine.

Ca are dreptate pe alocuri sau nu este irelevant.
Reality is an illusion due to lack of wine

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Tue Mar 31, 2009 7:32 pm

ssss wrote:Eu cred ca ceacky1 trebuie banat pentru ca e infiorator de plictisitor. I am bored to tears.

Nu e numai coprofagia monotona, ci si ideile fixe( si sincer, imbecile-aia cu medicii care trebuie judecati numai de medici mi-a placut in mod deosebit, asa si popii trebuie judecati numai de biserica, Thomas Becket anyone?).

Singura chestie care rupe monotonia e faptul ca e eratic si nici asta nu e de bine.

Ca are dreptate pe alocuri sau nu este irelevant.

Dar bah ASTA, nici draq nu vroia sa-ti tina tie de urat, nu stiam ca scopu' era sa TE RAZI tu. Cica plictisitor! daca vrei spectacol, nu fi milog si i'ati un bilet la circ sau esti prea chitros sau fomist pt asa ceva?
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ssss » Tue Mar 31, 2009 7:43 pm

Keep at it, inca nu vad improvement. Apreciez tentativa, totusi.

ia-ti, nu i-ati. adica "ia-ti belet", nu "i-ati vazut lipsa de aichiu lu' ceachi"? Ce e aia chitros?
Reality is an illusion due to lack of wine

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Tue Mar 31, 2009 7:50 pm

ssss wrote:Keep at it, inca nu vad improvement. Apreciez tentativa, totusi.

ia-ti, nu i-ati. adica "ia-ti belet", nu "i-ati vazut lipsa de aichiu lu' ceachi"? Ce e aia chitros?

OK, pe aia cu I'ATI, mi'o asum, nu ma ascund dupa maces cand nu e cazul...
Chitros= tare zgarcit
oricum, nu credeam ca asta e forumul pe care tu te amuzi, sau ca dai note pt calitatea prestatiei, asa ca mai slabeste-ma cu basinile astea de manelist, nu e intentia mea sa ma fac placut tie sau altora, nu'ti convine...schimba pagina/forumul...ochelarii
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ssss » Tue Mar 31, 2009 7:56 pm

Nu cred ca sunt zgarcit. Nu intru sa ma amuz, nici sa ma cert. Intru sa ma clatesc la creieri, si caut oameni cu idei. Aici tu si cu mine avem o problema. Dar, cum sunt un optimist incorijibil, si mai sunt si binedispus, eu chiar nu cred ca esti fara speranta.

In alta ordine de idei, artagul tau denota fomism mai mult decat presupusa mea nevoie de bilet la circ, asa ca as fi mai ponderat in exprimare in locul tau.

Bea o cafea, miroase niste zambile, get laid, do what it takes and tone down a little, will ya?
Reality is an illusion due to lack of wine

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ceacky2 » Tue Mar 31, 2009 8:05 pm

ssss wrote:Nu cred ca sunt zgarcit. Nu intru sa ma amuz, nici sa ma cert. Intru sa ma clatesc la creieri, si caut oameni cu idei. Aici tu si cu mine avem o problema. Dar, cum sunt un optimist incorijibil, si mai sunt si binedispus, eu chiar nu cred ca esti fara speranta.

In alta ordine de idei, artagul tau denota fomism mai mult decat presupusa mea nevoie de bilet la circ, asa ca as fi mai ponderat in exprimare in locul tau.

Bea o cafea, miroase niste zambile, get laid, do what it takes and tone down a little, will ya?

vezi ca esti penibil? incercand sa pari un psiholog bun, ai reusit sa-mi demonstrezi ca esti pe langa, eu de cate ori scriu pe aici, scriu foarte calm, poate cu un ranjet pe fata... ()oare de ce cred toti PRICEPUTII ca daca esti injurios/ironic/incisiv trebuie sa fi si nervos :)))) ? )
sfaturi nu primesc din principiu pe internet, asa ca ti'ai irosit minute din viata incercand sa epatezi
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby ssss » Tue Mar 31, 2009 8:15 pm

Nu era un sfat.

Ai dreptate, imi cam pierd timpul cu tine.

Scuzele mele sincere. Continua in acelasi stil, nu ma lasa sa te intrerup.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Calico » Thu Mar 19, 2015 6:11 pm

Despre relatia medic-pacient din Romania, in contextul unor discutii recente avute cu marmotul si ceva mai putin recente cu Iepurita.

https://www.facebook.com/permalink.php? ... 7976178252

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Festina » Thu Mar 19, 2015 11:06 pm

Misto topic !
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Iepurita » Fri Mar 20, 2015 2:13 am

Nu stiu, Muma, mie mi-au fost oferiti intotdeauna DUPA.
De asta si spuneam ca nu are nici un sens motivatia cu frica, ca banii s eofereau dupa, nu inainte (in 90% dintre cazuri).
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby Calico » Sun Jun 26, 2016 4:00 pm

Gânduri despre blocajele din dinamica medic-pacient în România
De Ileana Benga:

http://www.contributors.ro/editorial/ga ... n-romania/

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: RELATIA MEDIC-PACIENT (in memoriam)

Postby alimori » Thu Feb 15, 2018 5:43 pm

Ati refuzat vreodata sa tratati un pacient? Cum se face, ii spuneti ca e liber sa ceara alt medic? Spuneti alora de la programări sa ii dea alt medic? Trebuie sa dea okul directiunea sau se poate face direct?
Ma gandesc ca difera de la tara la tara dar cred ca oriunde exista optiunea asta.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 49 guests