Neurochirurgie sau chir generala

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
anyry5
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Aug 12, 2009 8:41 pm

Neurochirurgie sau chir generala

Postby anyry5 » Mon Nov 23, 2009 12:28 am

Este cineva rezident pe Neurochir in Bucuresti? Cum e pregatirea, adica te baga cineva in seama cat de cat daca iti dai interesul? Stiti cumva cat de cautata este in afara (avand in vedere ca e o specialitate mica), sau sunt burse cu care se poate pleca un an-doi in timpul rezidentiatului? Care spitale sunt mai dotate tehnic?

Incerc sa aleg la rezi intre neurochir si chir generala in Buc (am punctaj pt ambele) - sfaturi de la rezidenti, avantaje/dezavantaje?

Multumesc!

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Neurochirurgie sau chir generala

Postby ikujjj » Mon Nov 23, 2009 5:45 pm

alegeri atipice, ciudate. asta caracterizeaza tot mai mult candidatii in ultima vreme.
combinatii (optiuni) care te lasa fara replica.

...

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: Neurochirurgie sau chir generala

Postby rezidante » Mon Nov 23, 2009 5:57 pm

anyry5 wrote:Este cineva rezident pe Neurochir in Bucuresti? Cum e pregatirea, adica te baga cineva in seama cat de cat daca iti dai interesul? Stiti cumva cat de cautata este in afara (avand in vedere ca e o specialitate mica), sau sunt burse cu care se poate pleca un an-doi in timpul rezidentiatului? Care spitale sunt mai dotate tehnic?

Incerc sa aleg la rezi intre neurochir si chir generala in Buc (am punctaj pt ambele) - sfaturi de la rezidenti, avantaje/dezavantaje?

Multumesc!

Nu te baga nici dracu' in seama si te vei trezi dupa rezi ca habar n ai de nimic in neurochir(Bagadasar),in general incercati sa alegeti ceva aproape de casa,iar in cazul in care alegeti Buc,sa va fie clar ca treb sa aduceti bani de acasa!!

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Neurochirurgie sau chir generala

Postby Melania » Mon Nov 23, 2009 6:37 pm

Rezidante, termina mah cu manipularile astea à la Basescu.

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Re: Neurochirurgie sau chir generala

Postby tana » Wed Nov 25, 2009 7:48 pm

am facut saptamana asta cezariana unei tipe care tocmai terminase rezi pe neurochir, si din spusele ei e asa: traumatologie mai inveti, chestii de finete gen tumori bla bla nici poveste. singura sansa se gasit loc de munca dupa este sa faci imagistica (nu stiu daca supraspecializate sau competenta sau ce o fi) , sau normal, sa iti gasesti post in spital daca poti. pe chiru se mai fac hernii, hemoroizi in privat, mai ai de pe unde manca o paine...
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Neurochirurgie sau chir generala

Postby Chingachgook » Thu Nov 26, 2009 12:17 pm

tana wrote: hemoroizi [...] mai ai de pe unde manca o paine...



nu am putut sa ma aptin
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Neurochirurgie sau chir generala

Postby ikujjj » Thu Nov 26, 2009 2:08 pm

trist :help:


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 104 guests