concediu postnatal si de crestere a copilului

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
erna stoian
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Dec 04, 2003 6:28 pm
Contact:

concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby erna stoian » Sun Oct 07, 2007 12:18 pm

buna
va rog daca se poate cine stie sa-mi spuna si mie cum se procedeaza pt cele 42 zile de concediu postnatal oblig cat si pentru concediul de crestere a copilului!

multumesc

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

Postby angel » Sun Oct 07, 2007 1:08 pm

Eu sunt in concediu de crestere a copilului si iti spun cum am procedat .
Din ziua in care ai nascut se numara 42 de zile care se considera concediu postnatal ,este obligatoriu.
Apoi depui dosarul la spitalul unde esti rezident,pentru concediu de creste a copilului.Mergi la personal si iti dau niste hartii pe care trebuie sa le completezi.
Te interesezi din timp nu astepti sa treaca cele 42 de zile pentru ca poti sa pierzi dreptul la concediu de crestere copil.
Vezi ca ti se da si un salariu,faci cerere la care anexezi copie dupa certificatul de nastere a copilului.
A,era sa uit,pentru concediu postnatal,iti da certificatul medicul de familie si il duci la spitalul platitor.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Sun Oct 07, 2007 8:29 pm

Cu prenatalul cum e?
Ai putea, te rog sa ne scri si noua pasii pe care trebuie sa-i urmam si in ce moment?Multumesc
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Oct 07, 2007 8:59 pm

iei mai multi banuti decat rezident, nu?
daca as fi fumeie mi-as inventa un prenatal postnatal de toate, chiar mai multe si as cere si spor de sextupli

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Postby pc7 » Sun Oct 07, 2007 9:11 pm

si-ai termina rezi in viata urmatoare
Life's not fair, get used to it

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

Postby angel » Mon Oct 08, 2007 9:24 am

trident wrote:iei mai multi banuti decat rezident, nu?
daca as fi fumeie mi-as inventa un prenatal postnatal de toate, chiar mai multe si as cere si spor de sextupli

Te distrezi nu?
De ce nu esti femeie?Sa vezi cum e.
Calculeaza si o sa vezi ca nu iei mai mult decat ca rezident. :evil:

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

Postby angel » Mon Oct 08, 2007 9:28 am

[quote="ndsimona"]Cu prenatalul cum e?
Ai putea, te rog sa ne scri si noua pasii pe care trebuie sa-i urmam si in ce moment?Multumesc[/quote
In prenatal poti sa intri la 7 luni si 10 zile,concediul prenatal tot de la medicul de familie.
Daca mai vrei sa stii ceva intreaba si eu iti raspund,ca nu stiu ce anume sa-ti mai spun.

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Mon Oct 08, 2007 9:31 am

Atentie mare: cotizatile la casa de pensii, sanatate, somaj NU sunt platite pe parcursul concediului postnat si cel de 2 ani de crestere a copilului deci aprox doi ani in minus la cotizatii iar la sanatate va pun sa platiti din urma cei 2 ani nu si la pensie, somaj

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Postby pc7 » Mon Oct 08, 2007 5:53 pm

si daca te imbolnavesti in astia 2 ani in care nu-ti platesti contributia la casa?
Life's not fair, get used to it

User avatar
adrian branisteanu
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Jan 31, 2007 10:04 am
Location: iasi

sal

Postby adrian branisteanu » Tue Oct 09, 2007 9:20 am

pe perioada concediului pre/postnatal si de crestere al copilului esti asigurat/a iti merge si vechimea la locul de munca.asa ca stati linistiti. concediu pre/postnatal salariu este mai mare pt ca se plateste pt toate zilele inclusiv sambetele si duminicile=salar de baza/zile lucratoare(22) inmultit cu 30(31) din care se scade doar cotizatia la colegiu.restul darilor le plateste statul(sau ceva de genul asta. si inca ceva chiar daca intarzii cu actele singurul lucru pe care il patesti e ca iti vin banii mai tarziu cu o luna sau 2 cum ai noroc.daca ai noroc de un spital cumsecade fac ei toata documentatia si o trimit la mm, SANATATE
multa celei(lui)mic

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Tue Oct 09, 2007 9:36 am

agorima wrote:Atentie mare: la sanatate va pun sa platiti din urma cei 2 ani


Pe bune?De restul stiam , dar cum adica daca ma imbolnavesc in timpul concediului maternal sau imediat apoi nu sunt asigurata?
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Tue Oct 09, 2007 11:07 am

Esti asigurata dar m-am referit la altceva ca nu sunt platite cotizatiile la pensie, somaj, sanatate dar esti asigurata dpdv al sanatatii atat a ta cat si a copilului. primesti cele 8 mil si atat, daca reiei serviciul mai devreme de implinirea a 2 ani mama primeste la salariu inca 1 mil iar copilul alocatie de 2 mil per total ceva mai mare decat cele 8 mil daca ai sta acasa

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Postby giaserbu » Sat Oct 13, 2007 9:12 am

Imi poate spune si mie cineva care este primul pas ce trebuie facut imediat dupa nastere?Adica din momentul in care ai certificatul de nastere al copilului?Mentionez ca eu sunt din Galati,iar ca spital platitor e Sf.Ioan....unde il voi trimite pe sotul meu...Dar vroiam sa stiu cu ce acte si ce drepturi am,ca doamnele de acolo nu dau prea multe detalii...Pt.cele 42 de zile de postnatal trebuie mers tot la medicul de familie?Cand imi pot depune actele pentru concediul de crestere al copilului?Ceva..."prime" de nastere(ce fel suna :) ) se dau de undeva?Spital...primarie.....Multumesc si astept raspunsuri de lamurire,avand in vedere ca nu mai am mult...peste o sapt.... :oops:

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Sat Oct 13, 2007 9:25 am

gia,

concediul postnatal il duci la spitalul platitor, la RUNOS..acum nu ai treaba nici cu ASP-ul , nci cu ministerul sanatatii..cand iti reiei activitatea trebuie sa faci un drum la MS, sa iti prelungeasca reziul cu durata perioadei in care ai stat acasa (eu inca stau cu bebe, un stiu cum decurg lucurrile in etapa asta). cele 42 zile postnatal ti le da medicul de familie sau ginecologul

despre bani si altele..eu am terminat in 2006 (sept), am luat rezul, apoi m-am angajat la 1 ianuarie 2007. NU am dreptul la CIC, neavand continuitate in perioada sept 2006-ian 2007; iau doar alocatia de 200 RON a copilului, nu si cele 600 RON...asa ca am avut doar concediul postnatal, iar acum sunt in concediu FARA PLATA..dnele de la RUNOS mi-au zis ca in timpul asta NU imi merge vechimea pe cartea de munca..

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: sal

Postby 187.92a » Sat Oct 13, 2007 9:37 am

adrian branisteanu wrote:pconcediu pre/postnatal salariu este mai mare pt ca se plateste pt toate zilele inclusiv sambetele si duminicile


stiam eu. cam nasol magdutz ca nu iei decat 200. dar astea nu cont, bebele sa fie ok :)

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

Postby angel » Sat Oct 13, 2007 9:41 am

Buna!
Primul pas ar fi sa-l trimiti pe sot cu certificatul de nastere al copilului la primarie sa declare copilul.
Se mai depune o cerere pentru indemnizatia de nastere tot la primarie este in valoare de 195ron si pentru cos bb care este de 150ron.Ai foarte mult de umblat sa stii.
Concediul postnatal iti da medicul de familie,mergi la el cu iesirea din spital.In timpul perioadei de 42 de zile iti faci actele pentru concediul de crestere a copilului.Trebuie sa completezi niste acte,iti da de la spital.
La spitalul platitor depui o cerere la care anexezi certificatul de nastere a copilului ,primesti un salariu neimpozitat,trebuie aprobat de director.Eu asa am facut.
Pentru alocatia de 200ron a copilului trebuie sa faci dosar separat.
Cred ca nu am uitat nimic.
Sanatate multa,nastere usoare si bb sanatos.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Oct 13, 2007 11:59 am

cum adica umbli cu dosar pt aia 200?
jeez. romanica

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Postby giaserbu » Mon Oct 15, 2007 4:09 pm

Multumesc ,Angel!Am inteles acum si o sa-l pun pe sot pe drumuri probabil...Am mai auzit si de la alte persoane ca ar fi mult de umblat,dar....asta e....Eu mai am o intrebare....Mie dr.de familie mi-a facut concediul prenatal pe toata luna octombrie,dar eu nasc pana in sfarsitul lunii,mai exact in cateva zile... :oops: Si deja l-am trimis la spitalul platitor....Din momentul in care nasc....se considera perioada ramasa pana la sfarsitul lunii ca si concediu postnatal si mi se mai da un certificat cu diferenta de zile pana la 42,sau cum?Totul este asa de complicat si nimeni nu are bunavointa sa stea sa explice,asa ca scuze daca pun prea multe intrebari... :oops: Multumesc!

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Fri Nov 09, 2007 4:16 pm

versiunea mea: ai dreptul la concediu prenatal/postnatal in totalitate de 124 zile, din care obligatoriu 42 zile trebuie sa le scoti postnatal. restul sunt la alegere, daca vrei le scoti, daca nu, nu. se poate incepe din a 31-a sapt de sarcina, dar si mai tarziu, de cand vrei, ami repede nu. daca nu ai scos inainte de nastere, atunci va trebui sa iti iei cele 42 zile postnatal obligatoriu, plus daca vrei mai poti sa iei restul pana la 124, sau cat vrei tu din acestea. in acest timp, iei salariu mai mare ca si cand ai fi lucrat, pt ca e neimpozabil, adica nu se scad CAS si alte minuni. dupa ce a trecut 124 zile posibile de concediu, sau mai putine, cat vrei tu, dar minim 42, poti sa-ti depui actele pt concediul de ingrijire a copilului, la care ai dreptul maxim 2 ani, sau 3 daca copilul sufera de vreo boala. banii, adica cei 6+2 mil, ii vei primi numai daca anterior scoaterii concediului de ingrijire ai cotizat minim 12 luni la CAS, adica ai carte de munca neintrerupata 1 ani inainte de a naste.daca nu, primesti numai alocatia de 2 mil, si 75% din slariul pe care l-ai avut ca angajat. se considera cei 2 ani la vechime, dar cartea de munca si contractul de munca sunt " suspendate" pe aceata perioada, ca si cum ai fi inghetat anul de rez. perioada cat stai in concediu va prelungi timpul pe care il vei petrece ca rezident. indiferent ca e vb de cei 2 ani cu copilul, sau lunile care le-ai scos pre/postnatal.

eu am scos prenatalul din 1 iulie, de la 33/34 sapt, deci am avut luna iulie, luna august ( in august am nascut prematur), apoi septembrie si octombrie postnatal - aici se includ si cele 42 zile obligatorii, dar eu am luat mai mult, pt ca imi ramasese inca din prenatal. din 1 nov sunt in concediu de boala, :D , pana in ianuarie1, :D cand ma voi simti complet insanatosita si ma reintorc la lucru. cum locul de munca al sotului meu este momentan nesigur, am hotarat sa scoata el concediul de crestere a copilului, asa eu ma pot intoarce la rezidentiat fara sa pierd prea mult timp, aia 8 mil ii luam si asa, si el probabil va lucra la negru 2 ani, sau ceva de genul.

linie finala, cum zicea si dragul meu prieen tridi cu cateva posturi ianinte, cel mai important e ca bebeul sa fie sanatos. restul se rezolva.
va doresc nastere usoara tuturor, si copil cuminte ca al meu :P
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Postby pc7 » Fri Nov 09, 2007 5:50 pm

vai rati, d-aia ai disparut? sa-ti creasca copilul frumos si sanatos!
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Nov 10, 2007 2:38 pm

ratzuschkul :lol:

User avatar
dr_grumpy
junior
junior
Posts: 59
Joined: Mon Feb 12, 2007 1:19 pm

Postby dr_grumpy » Mon Nov 26, 2007 12:35 am

nu uitati sa cereti prima de nastere de la angajator
normal ar fi un salar mediu pe unitate dupa CCMN dar sanatatea lucreaza (fara baza legala normal de parca madamele de la conta dau din buzunar) dupa ce s-a semnat la nivel de ramura sanitara (gresit dar....romanica)
asa ca....e un salar de baza neimpozitat !!!! atentie ca unele vaci de contabile il trec cu impozitare!!!!!!!
si dak mergeti cu legea in mana si tot fac ce vor ele

si cereti diferenta de 15% pe postnatal

dak refuza depuneti actele (cine are nervi) la tribunal, nu tre sa va prez doar ii obliga la plata

User avatar
dr_grumpy
junior
junior
Posts: 59
Joined: Mon Feb 12, 2007 1:19 pm

Postby dr_grumpy » Mon Nov 26, 2007 12:35 am

nu uitati sa cereti prima de nastere de la angajator
normal ar fi un salar mediu pe unitate dupa CCMN dar sanatatea lucreaza (fara baza legala normal de parca madamele de la conta dau din buzunar) dupa ce s-a semnat la nivel de ramura sanitara (gresit dar....romanica)
asa ca....e un salar de baza neimpozitat !!!! atentie ca unele vaci de contabile il trec cu impozitare!!!!!!!
si dak mergeti cu legea in mana si tot fac ce vor ele

si cereti diferenta de 15% pe postnatal

dak refuza depuneti actele (cine are nervi) la tribunal, nu tre sa va prez doar ii obliga la plata

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Postby Pif » Sat Dec 01, 2007 12:11 pm

ai idee si unde gasesc legea respectiva? adica fraza unde scrie despre chestia asta....ca cel mai bine e sa mergi si sa arati legea, ca altfel...cred ca poti ramane si fara bani :cry:
si inca ceva, voi ati auzit chestii de genul ca iti da unitatea un salar si la casatorie, asa ca bonus? am cunostinte care au primit asa ceva, dar nu lucreaza in sistemul medical, iar de la runos mi-au zis ca la noi nu se da, si ca e ceva ce unitatile stabilesc prin contractul colectiv de munca, dar in sanatate nu se da....

User avatar
a_da
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sun Feb 06, 2005 3:56 pm
Location: Bucuresti

Postby a_da » Wed Dec 05, 2007 11:44 pm

Pif wrote:ai idee si unde gasesc legea respectiva? adica fraza unde scrie despre chestia asta....ca cel mai bine e sa mergi si sa arati legea, ca altfel...cred ca poti ramane si fara bani :cry:
si inca ceva, voi ati auzit chestii de genul ca iti da unitatea un salar si la casatorie, asa ca bonus? am cunostinte care au primit asa ceva, dar nu lucreaza in sistemul medical, iar de la runos mi-au zis ca la noi nu se da, si ca e ceva ce unitatile stabilesc prin contractul colectiv de munca, dar in sanatate nu se da....




Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 (in cazurile in care se aplica), obliga angajatorul sa-ti plateasca la nastere un salariu mediu pe unitate

Actele de care ai nevoie sunt: o cerere prin care soliciti acest ajutor conform legii si certificatul de nastere al copilului.

Baza legislativa: Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010

Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate
Primum non nocere!

erna stoian
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Dec 04, 2003 6:28 pm
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby erna stoian » Wed Feb 13, 2008 1:13 pm

buna
am si eu 2 intrebari!
am inteles ca poti sa iti iei cele 126 zile de concediu de materniate si apoi daca nu vrei sa stai acasa sa aplici direct pt stimulent! stie cineva cum se procedeaza?
cand te intorci la servici si reiei rezi ce tb sa faci?
merci

alis
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sat Jul 01, 2006 5:57 pm
Location: Galati

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby alis » Sun Feb 17, 2008 2:56 pm

Servus! Va rog sa-mi spuneti daca concediul prenatal prelungeste perioada de rezidentiat. Sau e cotat ca si concediul de odihna? Mersi mult! :green:

User avatar
2much4you
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Mar 14, 2007 8:41 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby 2much4you » Sun Feb 17, 2008 3:57 pm

eu as vrea sa-mi iau doar cele 42 de zile oblig... asta inseamna ca se prelungeste rezidentiatul cu perioada respectiva sau e considerat pur si simplu concediu?

User avatar
speedy
junior
junior
Posts: 40
Joined: Thu Sep 11, 2003 9:45 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby speedy » Mon Feb 18, 2008 11:27 am

Daca am intrerupt rezidentiatul 6 luni (cele 126+ 2 luni concediu de crestere) am vreo sansa sa mi se aprobe cererea de derogare?
Carpe Diem

User avatar
BUBULINA
junior
junior
Posts: 64
Joined: Sat Oct 14, 2006 7:38 pm
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby BUBULINA » Mon Feb 18, 2008 12:34 pm

alis wrote:Servus! Va rog sa-mi spuneti daca concediul prenatal prelungeste perioada de rezidentiat. Sau e cotat ca si concediul de odihna? Mersi mult! :green:



Din cate am inteles eu perioada de rezidentiat se prelungeste din momentul in care iti iei concediu prenatal. De fapt este considerat ca un fel de concediu medical. (si concediul medical iti prelungeste per de rezi, asa am citit eu pe Carnetul de rezidentiat -la sfarsit, vezi "reguli de utilizare").
Pentru a face ca un vis frumos sa devina realitate, prima conditie este aceea de a avea o mare capacitate de a visa, a doua este perseverenta - adica increderea in vis.

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mica sirena » Tue Mar 11, 2008 3:06 pm

Buna. Am si eu o intrebare poate stupida , dar eu sincer nu inteleg nimic.
Sunt nevoita oarecum sa imi iau si concediu prenatal ( exact cu 2 sapt inainte de DPN trebuie sa imi schimb stagiul si nu m-am mai duce pt 2 sapt la un nou stagiu) si nu stiu cum sa procedez.
Am fost la tantiile de la RUNOS, la spitalul angajator sa le intreb, iar ele nu mi-au zis decat ca cele 42 de zile obligatorii sunt atat din concediu prenatal cat si postnatal. SI sa mai vin la ele abia cand intru in postnatal.
DAr eu cum voi demostra tantiilor de la CNPDS ca nu ma duc sa imi aleg un nou stagiu fiindca vreau sa intru in prenatal???
Sper ca am fost destul de explicita si ca ati inteles nedumeririle mele. :mrgreen:

User avatar
jullietta
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Dec 04, 2006 12:13 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby jullietta » Sat Mar 22, 2008 2:19 am

2much4you wrote:eu as vrea sa-mi iau doar cele 42 de zile oblig... asta inseamna ca se prelungeste rezidentiatul cu perioada respectiva sau e considerat pur si simplu concediu?




deci pana la urma daca ne luam alea 42 zile de concediu postnatal ni se prelungeste si rezidentiatul?????????
va rog sa imi raspundeti care stiti sau ati trecut prin situatia asta
multumesc :help:

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby rontzy » Wed May 07, 2008 9:09 am

Din cate am inteles eu de la doamnele de la Timisoara, orice concediu medical iti prelungeste perioada de rezidentiat. Si asa scrie si la sfarsitul carnetului de rezident.
Dar cum se procedeaza mai departe nimeni nu a fost in stare sa imi zica.
Adica: eu vreau sa imi iau doar cele 126 zile (nu am avut inainte de a naste concediu de maternitate deloc si am inceput sa imi iau dupa ce am nascut. Acum mai am vreo 70 zile). Dupa ce termin tot concediul de maternitate ma intorc la lucru. Dar cum se procedeaza cu prelungirea? Mie contractul de munca imi expira la 01.01.2009. Cu prelungirea, ar mai insemna vreo 4 luni. Ce se intampla in astea 4 luni? Te plateste cineva sau nu? Toate lumea se uita la mine fara sa stie ce sa imi spuna.

Stie cineva ceva mai concret?? PLS!!!!
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby veronica » Wed May 07, 2008 2:35 pm

durata rezidentiatului se calculeaza in luni lucrate efectiv iar spitalul te plateste pana termini acest numar de luni. Adica, daca rezi dureaza 5 ani calendaristici, tre sa lucrezi 60 de luni iar in conditiile intreruperii din anumite motive, automat se prelungeste perioada in care esti rezident.Te plateste spitalul angajator. Nu cred ca in contractul de munca scrie ca dupa 5 ani calendaristici, acesta inceteaza.Sper ca ai inteles ce vreau sa spun

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby 187.92a » Wed May 07, 2008 3:44 pm

da, alin intreaba cum e la concediul fara plata? se prelungeste? trebuie sa depaseasca un nr de zile sa se prelungeasca?

veronica
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Apr 11, 2008 2:39 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby veronica » Wed May 07, 2008 6:23 pm

Eu am raspuns la intrebarea lui Rontzy. Nu stiu ce se intampla in cazul lui Alin.

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Re:

Postby Pif » Wed Jun 18, 2008 1:21 pm

a_da wrote:
Pif wrote:ai idee si unde gasesc legea respectiva? adica fraza unde scrie despre chestia asta....ca cel mai bine e sa mergi si sa arati legea, ca altfel...cred ca poti ramane si fara bani :cry:



Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 (in cazurile in care se aplica), obliga angajatorul sa-ti plateasca la nastere un salariu mediu pe unitate

Actele de care ai nevoie sunt: o cerere prin care soliciti acest ajutor conform legii si certificatul de nastere al copilului.

Baza legislativa: Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010

Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate

imi poate spune si mie cineva cam dupa cat timp dupa depunerea cererii se primesc banii astia? ca mie cand am depus cererea mi s-a spus ca nu se stie cand o sa primesc banii, ca asteapta sa mai depuna si alte persoane cerere si dupa aia se dau banii, adica ceva de genul ca trebuie sa astept sa mai nasca si altii prin spital ca sa-mi primesc banii :evil:
si in cazul (foarte probabil) in care o sa primesc salariul asta impozitat stie careva si unde gasesc scris ca trebuie sa fie neimpozitat? cu cate tampenii se intampla la noi am ajuns sa fiu paranoica...

User avatar
jullietta
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Dec 04, 2006 12:13 pm

Re: Re:

Postby jullietta » Thu Jun 19, 2008 7:12 am

eu am depus cererea si intr-o luna mi-a intrat si banii...acum tre sa ma duc la d-nele de la salarii si sa ma lamuresc dak mi l-au impozitat sau nu...mentionez ca sunt din galati.


Pif wrote:
a_da wrote:
Pif wrote:ai idee si unde gasesc legea respectiva? adica fraza unde scrie despre chestia asta....ca cel mai bine e sa mergi si sa arati legea, ca altfel...cred ca poti ramane si fara bani :cry:



Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 (in cazurile in care se aplica), obliga angajatorul sa-ti plateasca la nastere un salariu mediu pe unitate

Actele de care ai nevoie sunt: o cerere prin care soliciti acest ajutor conform legii si certificatul de nastere al copilului.

Baza legislativa: Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010

Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate

imi poate spune si mie cineva cam dupa cat timp dupa depunerea cererii se primesc banii astia? ca mie cand am depus cererea mi s-a spus ca nu se stie cand o sa primesc banii, ca asteapta sa mai depuna si alte persoane cerere si dupa aia se dau banii, adica ceva de genul ca trebuie sa astept sa mai nasca si altii prin spital ca sa-mi primesc banii :evil:
si in cazul (foarte probabil) in care o sa primesc salariul asta impozitat stie careva si unde gasesc scris ca trebuie sa fie neimpozitat? cu cate tampenii se intampla la noi am ajuns sa fiu paranoica...

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby Pif » Thu Jun 19, 2008 10:05 pm

multumesc de raspuns, poate am noroc si vin si la mine luna viitoare banii. daca nu, astept sa creasca natalitatea in spital...

mira11

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mira11 » Wed Jul 02, 2008 11:09 pm

Eu am nascut acum 2 sapt si, citind topicul, am sunat la spitalul meu si am intrebat de prima de nastere. Raspunsul acru de care ma temeam:" noi nu dam asa ceva". Stie cineva cum ar trebui sa procedez in continuare?


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 102 guests