concediu postnatal si de crestere a copilului

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby Pif » Fri Jul 04, 2008 5:19 pm

mira11 wrote:Eu am nascut acum 2 sapt si, citind topicul, am sunat la spitalul meu si am intrebat de prima de nastere. Raspunsul acru de care ma temeam:" noi nu dam asa ceva". Stie cineva cum ar trebui sa procedez in continuare?

eu as zice sa faci cererea in care sa scrii ca soliciti acesti bani conform articolului din contractul colectiv de munca (vezi ca scrie undeva mai sus exact care articol) si sa te duci cu el la spital, daca nici asa nu vor sa iti dea, mergi si tu la juristul spitalului si eventual cere si o audienta la directorul economic si arata-le textul cu articolul respectiv. daca nici asa nu merge, ameninta ca ii dai in judecata, ca e un drept pe care il avem....si daca te tin nervii poti sa-i dai si in judecata :mrgreen: . desi eu cred ca ai sa rezolvi cand te duci cu cererea, o fi raspuns la telefon vre-o tanti mai ametita care habar nu are care e treaba.
eu cand am fost cu cererea mea am scris din start ca solicit un salar mediu pe unitate reprezentand prima de nastere a unui copil, conform articolului "x" din contractul colectiv de munca pe anii 200?-2010.
acum astept banii, ca luna trecuta nu mi i-au dat. dar cica luna asta mi-i da, ca o mai nascut careva prin spital si cica se dau banii :lol:

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mica sirena » Wed Aug 06, 2008 11:56 am

La cat timp dupa ce am nascut pot depune dosarul pt acel salariu bonus si ce acte ar mai trebui in afara de certificatul de nastere al bebeului???

User avatar
Qvadratus
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Sep 05, 2004 3:26 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby Qvadratus » Mon Aug 11, 2008 1:21 am

http://www.desprecopii.com/forum

La vreme de restriste am gasit multe solutii la necesitatile momentului, aici. Il recomand cu placere si recunostinta.

Pentru orice eventualitate...
Panta rhei .....

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby rontzy » Tue Aug 12, 2008 12:42 pm

Pentru mica sirena:

actele le depui la primarie si iti trebuie:
certificat nastere copil
buletinul tau
adeverinta de la spital cu 12 luni lucrate anterior nasterii + decizia de reintoarcere la lucru semnata de managerul de spital (eu am avut formular de la primarie)
o hartie de la banca cu contul tau (dc vrei bani pe card)
o cerere tip cu vreo 6 pagini (de la primarie)

Cred ca asta e tot. Sper sa nu fi uitat nimic.
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mica sirena » Wed Aug 13, 2008 12:22 pm

rontzy wrote:Pentru mica sirena:

actele le depui la primarie si iti trebuie:
certificat nastere copil
buletinul tau
adeverinta de la spital cu 12 luni lucrate anterior nasterii + decizia de reintoarcere la lucru semnata de managerul de spital (eu am avut formular de la primarie)
o hartie de la banca cu contul tau (dc vrei bani pe card)
o cerere tip cu vreo 6 pagini (de la primarie)

Cred ca asta e tot. Sper sa nu fi uitat nimic.




Pt salariu bonus trebuie mers la primarie???? :shock: Nu se rezolva totul doar la spitalul platitor???

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby rontzy » Wed Aug 13, 2008 12:25 pm

din pacate da!

eu am depus la inceputul lui august, iar primii bani ii primesc undeva in octombrie :)
asta e!!
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mica sirena » Wed Aug 13, 2008 2:19 pm

rontzy wrote:din pacate da!

eu am depus la inceputul lui august, iar primii bani ii primesc undeva in octombrie :)
asta e!!



Eu inca nu am decis cand ma voi intoarce la munca...Sa inteleg ca nu il voi putea lua acest salkariu binus decat dupa ce ma reintorc la munca??? :roll:

A....si inca ceva...daca ia si sotul un salariu bonus eu mai am dreptul sa il iau pe-al meu???

mira11

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mira11 » Tue Sep 02, 2008 10:20 pm

cica 2 ani de zile ai dreptul sa soliciti acest salariu dupa ce ai nascut...

mira11

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mira11 » Tue Sep 02, 2008 10:22 pm

evident... o singura data....

Pif
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Dec 02, 2005 12:21 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby Pif » Thu Sep 25, 2008 10:43 pm

am primit salariul cu pricina si a fost in jur de 6-7 mil (daja am uitat, ca l-am cheltuit de cum l-am luat :allright: )

User avatar
ChrisP
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 06, 2003 1:12 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ChrisP » Fri Nov 07, 2008 2:25 pm

Stie cineva unde si daca au aparut normele de aplicare a legii mamelor (din oct 2008), privind plata indemnizatiei pentru cresterea copilului calculata 85% din salariul net? Se aplica legea si mamelor aflate deja in concediu? :roll:
Multumesc!

geotheo
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Sep 15, 2008 10:01 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby geotheo » Wed Nov 19, 2008 3:06 pm

ChrisP wrote:Stie cineva unde si daca au aparut normele de aplicare a legii mamelor (din oct 2008), privind plata indemnizatiei pentru cresterea copilului calculata 85% din salariul net? Se aplica legea si mamelor aflate deja in concediu? :roll:
Multumesc!


Legea a aparut in monitorul oficial nr. 746 din 4.11.2008 iar de prevederile acestei legi pot beneficia si persoanele aflate in concediu de maternitate la intrerea in vigoare a legii.

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby giaserbu » Wed Nov 19, 2008 3:50 pm

Si aveti idee daca trebuie sa mai mergem noi pe la spitalul platitor,pe la primarie,iarasi hartogaraie...sau se recalculeaza de la sine?....putin probabil.... :(

geotheo
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Sep 15, 2008 10:01 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby geotheo » Wed Nov 19, 2008 6:45 pm

giaserbu wrote:Si aveti idee daca trebuie sa mai mergem noi pe la spitalul platitor,pe la primarie,iarasi hartogaraie...sau se recalculeaza de la sine?....putin probabil.... :(


Presupun ca trebuie o hartie de la spitalul platitor cu salariile pe ultimele 12 luni si cu aceasta hartie trebuie mers la primarie sau direct la directia muncii (parca ei trimit banii pentru indemnizatie) unde faci cerere sa primesti cei 85% in loc de 600 ron.

PS: Este doar o presupunere, nu aruncati cu pietre daca nu este asa.

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mica sirena » Fri Nov 21, 2008 11:25 am

Buna....

Eu am fost sapat trecuta sa imi depun dosarul pentru CIC..din pacate , doamnele de acolo, nu stiau nici dansele nimic sigur...Mi-au zis ca nu primisera nicio hartie despre cum si ce anume va fi cu noua lege. DAr, mi-au spus ca un lucru e sigur : SI MAMICILE CARE AU INTRAT MAI DEVREME DE 1 IAN 2009 IN CIC VOR PRIMI CEI 85% !!!!

koryne_07
Posts: 2
Joined: Tue Feb 03, 2009 4:44 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby koryne_07 » Tue Feb 03, 2009 4:48 pm

Buna!
Am si eu o intrebare, sper sa ma poata ajuta cineva.

Am facut cerere la locul de munca pentru a sta in concediu crestere copil 1 an de zile. In cazul in care ma razgandesc si as vrea sa stau pana la 2 ani, mai este ceva de facut in ceea ce priveste locul meu de munca? :? :?: Adica pot sa mai fac o cerere de prelungire sau dupa 1 an trebuie sa ma intorc?
Multumesc celor care ma vor ajuta cu un raspuns. :)

User avatar
floare_albastra
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Oct 19, 2008 12:20 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby floare_albastra » Tue Feb 03, 2009 5:28 pm

Nu, nu esti obligata sa te intorci daca nu vrei. Suni la RUNOS la spitalul platitor si-ti spun ele daca trebuie sa mai pui o cerere sau nu.

koryne_07
Posts: 2
Joined: Tue Feb 03, 2009 4:44 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby koryne_07 » Wed Feb 04, 2009 11:14 pm

floare_albastra wrote:Nu, nu esti obligata sa te intorci daca nu vrei. Suni la RUNOS la spitalul platitor si-ti spun ele daca trebuie sa mai pui o cerere sau nu.



Mersi mult de raspuns. Dar, te rog, daca poti sa imi explici ce inseamna RUNOS. Asta ca sa stiu unde sun. Multumesc inca o data. :allright: :D

User avatar
tovarasu
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Nov 24, 2008 12:50 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby tovarasu » Wed Feb 04, 2009 11:19 pm

Serviciul resurse umane, normare, organizare, salarizare

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby Madi » Sun Mar 22, 2009 9:17 am

:help:

Mai e cineva in pre/posnatal sau CIC? Intrebarea ar fi: astea se rezolva exclusiv cu angajatorul (Spitalul platitor) ca la omul normal sau tre anuntat si CNPDS/MS/DSP pentru statusul de rezident pe care cu onor in purtam?

:peace:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

blackgirl0
junior
junior
Posts: 71
Joined: Mon Mar 21, 2005 3:48 pm
Location: bv

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby blackgirl0 » Sun Mar 22, 2009 1:14 pm

Madi, felicitari pt bb mic! :D

Da, si eu sunt (inca) in postnatal. Prin 11 aprilie voi intra in concediul de ingrijire copil. Si in afara de spitalul angajator unde am si depus concediile medicale nu am anuntat nici o alta institutie. Nu vad rostul.

Si tot saptamana aceasta am depus si cererea la spital pt primirea acelui salariu bonus pt nastere. Inca nu am prmit nici un raspuns, insa am legea gata pregatita daca este nevoie. Tu cum ai procedat legat de acest salariu? Sunt curioasa la cat timp se dau banii? Sper ca mai repede ca al 13-lea salariu (nici acum nu se stie cand se va da).
Sic tibi terra levis!

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ares/tm » Sun Mar 22, 2009 2:37 pm

am un coleg caruia i-a nascut sotia acum...2 ani aproape
acum a primit prima aia pt nastere, dupa ce a fost la juristul spitalului si i-a amenintat pe aia cu avocat, proces, etc....nu va lasati, e un drept al vostru.....luptati-va pt el
al meu kinder e deja cam mare pt asta, dar daca nu-l faceam in facultate, ma duceam pana in panzele albe pt aceasta prima
i can resist everything except temptation

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby Madi » Mon Mar 23, 2009 5:30 pm

blackgirl0 wrote:Madi, felicitari pt bb mic! :D

Da, si eu sunt (inca) in postnatal. Prin 11 aprilie voi intra in concediul de ingrijire copil. Si in afara de spitalul angajator unde am si depus concediile medicale nu am anuntat nici o alta institutie. Nu vad rostul.

Si tot saptamana aceasta am depus si cererea la spital pt primirea acelui salariu bonus pt nastere. Inca nu am prmit nici un raspuns, insa am legea gata pregatita daca este nevoie. Tu cum ai procedat legat de acest salariu? Sunt curioasa la cat timp se dau banii? Sper ca mai repede ca al 13-lea salariu (nici acum nu se stie cand se va da).


Multumesc! :D

Eu deocamdata doar adun info, bebe nu a venit inca, AMR 30zile. :peace:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

litle_pocahontas
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Oct 03, 2008 7:38 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby litle_pocahontas » Wed Mar 25, 2009 3:02 am

Eu sunt in concediul pt cresterea si ingrijirea copilului si stiu sigur ca,pe langa cererea catre angajator, trebuie sa depui o cerere la ministerul sanatatii pt a-ti intrerupe rezidentiatul pe perioada cat ramai in concediu. Daca ai indoieli, suna la centrul de perfectionare sau la MS, la dna Chivu, dar sigur iti vor spune acelasi lucru.

blackgirl0
junior
junior
Posts: 71
Joined: Mon Mar 21, 2005 3:48 pm
Location: bv

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby blackgirl0 » Wed Mar 25, 2009 9:23 am

Madi, sarcina usoara pe ultima suta de metri! Nu te speria de nastere indiferent cum ai ales/trebuie sa nasti! Suna mai naspa decat este in realitate! Sa ai bebel sanatos, mancacios si mult lapte pentru el! :D

litle_pocahontas wrote:Eu sunt in concediul pt cresterea si ingrijirea copilului si stiu sigur ca,pe langa cererea catre angajator, trebuie sa depui o cerere la ministerul sanatatii pt a-ti intrerupe rezidentiatul pe perioada cat ramai in concediu. Daca ai indoieli, suna la centrul de perfectionare sau la MS, la dna Chivu, dar sigur iti vor spune acelasi lucru.


Uite ca mie nu mi-a spus nimeni legat de asa ceva, nici macar colegele deja intrate in CIC. Este un suport legal la ce spui tu (lege, regulament), altul decat spusele unei tanti la telefon? :roll:

litle_pocahontas
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Oct 03, 2008 7:38 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby litle_pocahontas » Wed Mar 25, 2009 1:54 pm

Probabil ca este. De altfel, mi se pare logic, fiindca intrerupi rezidentiatul pe perioada concediului, si orice intrerupere se face pe baza de cerere la ministerul sanatatii (asta pt ca rezul va trebui prelungit ulterior cu nr de luni pe care l-ai stat acasa - asa mi s-a explicat). Tipa care m-a informat este d-na Chivul de la MS, cea care stie cam tot ce misca in randul rezidentilor, sunt convinsa ca nu mi-a spus prostii.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby dr_dr » Wed Mar 25, 2009 4:56 pm

am si eu o intrebare stupida....sau mai multe :?
am tot citit mamicile de pe topic si am ramas cu o nelamurire..
cat concediu pre si post natal au rezidentele?
ce e cu cele 126 de zile?
la noi nu sunt tot 2 ani?

:shock: :?: :?:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby woody » Wed Mar 25, 2009 8:01 pm

dr_dr wrote:am si eu o intrebare stupida....sau mai multe :?
am tot citit mamicile de pe topic si am ramas cu o nelamurire..
cat concediu pre si post natal au rezidentele?
ce e cu cele 126 de zile?
la noi nu sunt tot 2 ani?

:shock: :?: :?:

126 zile c prenatal si postnatal
2 ani concediu ingrijire copil

klau78
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Nov 27, 2008 9:40 am

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby klau78 » Thu Mar 26, 2009 8:56 am

am auzit si eu de aceasta prima...unii l-au primit , altii nu....
eu am nascut in 2004, am fost angajata la spitalul meu angajator, am stat in concediu 2 ani opt ingrijire. am terminat rezidentaitul in ianuarie 2009. credeti ca mai am dreptul la aceasa prima???? cam multe vreau,nu??? :lol: al 13-lea salar pe 2008 l-am primit in aceasta luna, chiar daca am lichidat. cand am intrebat de prima , mi s-a raspuns c ain 2004 -anul nasterii copilului meu erau alte legi :(

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby Madi » Thu Mar 26, 2009 10:05 am

litle_pocahontas wrote:Eu sunt in concediul pt cresterea si ingrijirea copilului si stiu sigur ca,pe langa cererea catre angajator, trebuie sa depui o cerere la ministerul sanatatii pt a-ti intrerupe rezidentiatul pe perioada cat ramai in concediu. Daca ai indoieli, suna la centrul de perfectionare sau la MS, la dna Chivu, dar sigur iti vor spune acelasi lucru.


Mda... ma cam gandeam eu ca e nevoie de ceva de genul asta... Asta pentru CIC, nu? Sau si pentru concediul de sarcina si lauzie? Mai nashpa e ca inteleg ca tre sa spun de la inceput cat vreau sa stau, ori eu nu sunt foarte hotarata. Dar fac pe 2 ani si ma primesc ei inapoi daca vin mai repede... cred. :? So, la MS. Mai ai cumva nr de telefon al dnei Chivu? Eu aveam unul de-acum 4 ani, cand am mai avut treaba pe acolo... o mai fi tot ala? Daca il ai , please pm. :help:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby Madi » Thu Mar 26, 2009 10:08 am

blackgirl0 wrote:Madi, sarcina usoara pe ultima suta de metri! Nu te speria de nastere indiferent cum ai ales/trebuie sa nasti! Suna mai naspa decat este in realitate! Sa ai bebel sanatos, mancacios si mult lapte pentru el! :D


Pai... nu ma sperii de nastere. Abia astept sa soseasca bebelina. :peace:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

geotheo
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Sep 15, 2008 10:01 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby geotheo » Thu Mar 26, 2009 10:41 am

Sunt o viitoare mamica de bebe 2 (AMR 34 zile).
La nasterea primului copil eram la inceputul rezidentiatului (efectuasem 3 luni) si singurul lucru pe care l-am facut cand am intrat in concediu a fost sa duc la spitalul platitor concediul medical de la medicul de familie.
Cu ministerul sanatatii am avut treaba la reluarea rezidentiatului, cand am depus acte conform carora am nascut la data de, am stat X luni in concediu si ei mi-au dat o hartie cu prelungirea rezidentiatului cu nr de luni cat fusesem in concediu (prenatal+postnatal+crestere copil).
Asta se intampla in 2006. Acum poate s-a mai schimbat ceva, insa nu prea cred, deoarece am intrebat la spitalul platitor si ei mi-au spus ca atunci cand doresc sa intru in concediu prenatal sa aduc CM de la medicul de familie.
PS: pentru primul nascut am beneficiat si de salariul compensator pentru nastere (sper sa beneficiez si acum de el :rightblinky: )

litle_pocahontas
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Oct 03, 2008 7:38 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby litle_pocahontas » Sat Mar 28, 2009 12:30 am

Madi, de cererea catre MS ai nevoie pt CIC. Nr-ul dnei Chivu nu il am acum, il avea pe undeva sotul meu, daca il gaseste iti dau pm. Dar cred ca poti suna la minster si sa ceri sa iti faca din centrala legatura cu ea. Referitor la faptul ca trebuie sa anunti dinainte pe ce perioada vrei sa stai in CIC, am inteles ca poti si sa declari mai putin si apoi sa prelungesti. Oricum, cred ca varianta ta (sa declari din start 2 ani), e cea mai precauta.

geotheo, concediul prenatal (respectiv cel de lauzie) este un gen de concediu medical, pe perioada asta cartea de munca nu e inchisa, deci nu intrerupi nici rezi. De aia in alea 126 de zile nu ai nevoie decat de CM de la medicul de familie, si nu de cerere la minister. Sa stii ca am si eu o prietena care a nascut in 2007 si nici ea nu a facut decat cererea aia de prelungire, la sfarsitul CIC. Probabil e o schimbare recenta.

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mica sirena » Tue Mar 31, 2009 7:43 pm

Madi wrote::help:

Mai e cineva in pre/posnatal sau CIC? Intrebarea ar fi: astea se rezolva exclusiv cu angajatorul (Spitalul platitor) ca la omul normal sau tre anuntat si CNPDS/MS/DSP pentru statusul de rezident pe care cu onor in purtam?

:peace:


Buna!!! In primul rand felicitari pt bebe!! Sa fie sanatos, voinic si cuminte.

Eu sunt in CIC de 5 luni. Toata treaba o rezolvi la spitalul platitor, nu ai treaba cu CNPDS ( am inteles ca atunci cand ne reintoarcem trebuie anuntati si cei de la CNPDS). Aaa..si nu uita sa intrebi de prima de nastere la spitalul platitor.

Blackgirl, felicitari!!! Ne cunoastem de pe un alt forum... :wink:

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mica sirena » Tue Mar 31, 2009 7:49 pm

Mie cei de la Spitalul Sf Ioan - B ucuresti mi-au spus ca nu e nevoie sa merg acum la MS ci doar atunci cand reiau rezi...Aaa..si prima de nastere a fost de vreo 1100 lei si i-am primit la 2 luni dupa ce am nascut, dar inca nu era criza acum 6 luni...

User avatar
ChrisP
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 06, 2003 1:12 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby ChrisP » Sun Apr 05, 2009 12:31 pm

mica sirena wrote:...si prima de nastere a fost de vreo 1100 lei si i-am primit la 2 luni dupa ce am nascut, dar inca nu era criza acum 6 luni...


Se primeste totusi prima de nastere? :o
Mie mi-au raspuns cele de la salarizare categoric NU!
A primit cineva prima de nastere la Tg Mures ? :help:

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mica sirena » Wed Apr 08, 2009 10:57 am

eu am primit prima, stiu ca si in contractul colectiv scrie undeva ...

blackgirl0
junior
junior
Posts: 71
Joined: Mon Mar 21, 2005 3:48 pm
Location: bv

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby blackgirl0 » Thu Apr 09, 2009 2:16 pm

mica sirena wrote:
Blackgirl, felicitari!!! Ne cunoastem de pe un alt forum... :wink:


Mica sirena, se prea poate! :D Un semn de recunoastere, ceva, cat de mic? :lol: :lol:

Legat de prima de nastere nu va lasati pacaliti ca nu aveti stipulata asa ceva in contractul de munca. Este un drept prevazut in Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 si orice contract din tara aceasta se subordoneaza lui (adica chiar daca nu apare negru pe alb asa ceva in contractul semnat de noi ca rezidenti, nu conteaza. Spitalul angajator este OBLIGAT prin lege sa ni-l dea.)

NU va lasati drepturile calcate in picioare!

Informatii (inclusiv legea) gasiti aici:

http://mamici.blogspot.com/2008/01/un-s ... stere.html

Succes!

P.S. Deocamdata, eu inca nu am primit nici un raspuns de la angajator. Abia pe saptamana viitoare se face termenul legal de 30 de zile in care ei sunt datori sa-mi dea un raspuns.

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mica sirena » Thu Apr 09, 2009 4:51 pm

blackgirl0 wrote:
mica sirena wrote:
Blackgirl, felicitari!!! Ne cunoastem de pe un alt forum... :wink:


Mica sirena, se prea poate! :D Un semn de recunoastere, ceva, cat de mic? :lol: :lol:

Legat de prima de nastere nu va lasati pacaliti ca nu aveti stipulata asa ceva in contractul de munca. Este un drept prevazut in Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 si orice contract din tara aceasta se subordoneaza lui (adica chiar daca nu apare negru pe alb asa ceva in contractul semnat de noi ca rezidenti, nu conteaza. Spitalul angajator este OBLIGAT prin lege sa ni-l dea.)

NU va lasati drepturile calcate in picioare!

Informatii (inclusiv legea) gasiti aici:

http://mamici.blogspot.com/2008/01/un-s ... stere.html

Succes!





S. Deocamdata, eu inca nu am primit nici un raspuns de la angajator. Abia pe saptamana viitoare se face termenul legal de 30 de zile in care ei sunt datori sa-mi dea un raspuns.




Un forum pentru mamici si copii... :allright: ...Cristina..

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Re: concediu postnatal si de crestere a copilului

Postby mica sirena » Thu Apr 09, 2009 5:05 pm

am si eu o intrebare stupida...

intreruperea rezidentiatului se face numai pe perioada CIC sau si pe perioada pre- si postnatalului??? Adica oricum odata intrata in prenatal nu mi-am mai luat niciun stagiu... :help:


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 88 guests