Rezidentiat Neurologie

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
medicina
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Nov 25, 2003 1:13 pm

Rezidentiat Neurologie

Postby medicina » Mon May 01, 2006 11:36 pm

Sper sa va placa noul topic si rezidentii pe neuro mai mari sau mai mici sa -si dea sfaturi.
Pregatirea cuprinde 5 ani:
1 an Med interna
3 luni Neuroradiodiagnostic
3 luni Psihiatrie
6 luni Neurochirurgie
3 luni EEG
2 ani si 9 luni Neurologie.
Eu sunt rez anul II am facut 1 an med int in Coltea si mi-a placut. Toracocenteze, defibrilari, prezentari de caz, referate, ceva incredere in mine cam astea sunt lucrurile cu care m-am ales. Cuvinte de bine despre salonul 1: Dr Dan Spataru si Dr Anca Mihailescu.
Prof Bruckner este de treaba la 3 luni face rotatii,Nu stai pe loc si am avut sansa sa lucrez cu mai multi medici.Si pe sectia asta sunt uscaturi.Fereste-te de sal 2 si 3!
Psihiatria la Obregia sectia VII dr Ileana Plavitu daca vrei vii daca nu e treaba ta. Faci anamneza pacientilor si inveti stand de vorba cu bolnavii.Mai citesti si cate ceva e de bine..

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Mon May 01, 2006 11:42 pm

deci n-ai facut deloc neurologie????
ai inceput direct cu un an de med intrena....

vezi ca prin mai e un congres de neuro la bucuresti

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue May 02, 2006 5:38 am

med interna e obligat 12 luni la inceput, no choice

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Tue May 02, 2006 2:49 pm

eu am inceput cu un an de neuro la cj si numai in anul 2 fac 12 luni de interne.
nici nu stiu cum e mai bine....

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Tue May 02, 2006 2:51 pm

pai tie cum ti se pare ca e pana acum?

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Tue May 02, 2006 2:55 pm

imi place la nebunie, nu-s f multe medicamente si posibilitatzi de a muri si de a gresi tratamentul,

imi prind urechile la anato si la semio de nu stiu cum ma cheama si mi-e foarte groza de anul ala de medicina interna.

plus e f absurd ca nu se face un modul de imagistica in paralel.....RMN-urile si CT-urile din anu 4 is amintiri din copilarie....

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Tue May 02, 2006 5:37 pm

nu se face in paralel , se va face separat. bine ca iti place. :)

User avatar
i_mona_12
senior
senior
Posts: 175
Joined: Mon Feb 07, 2005 11:12 am

Re: Rezidentiat Neurologie

Postby i_mona_12 » Tue May 02, 2006 6:38 pm

[quote="medicina"]Si pe sectia asta sunt uscaturi.Fereste-te de sal 2 si 3!
.[/quote

Despre ce fel de uscaturi este vorba?! :shock:
Eu am facut semio acolo si mi-a placut.
Daca ai o problema grea, da-o unui om lenes; el va gasi cea mai simpla cale sa o rezolve.

medicina
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Nov 25, 2003 1:13 pm

Postby medicina » Tue May 02, 2006 7:17 pm

Ma refer la medicii coordonatori responsabili de saloanele respective si pe care ii vei ajuta in fiecare zi- respectiv Dr Doicescu Elena (2)si Dr Paunescu Alexandra(3).Sunt in varsta si colaborezi foarte greu.Au tendinta de a arata in orice moment ca tu esti un umil rezident.Am lucrat 6 luni in 3 si veneam cu dureri de cap.Ma deranja faptul ca daca trebuia sa facem o paracenteza era de obicei amanata pentru ca "nu este lumina buna", varstanicii nu pot face endoscopie pentru ca pot face pneumonie de aspiratie.. sunt doar cateva "intamplari".
Ai nevoie de un mediu stimulativ ca sa inaintezi; cand ti se ofera explicatii ridicole, pacientii nu sunt investigati(in 3 sefa ta este cea care sunt investigatiile care se pot face) tratamentul il copiezi si sigurele performante sunt foile de completat, monitorizare puls si TA. Iti doresti sa supravietuiesti si sa treci mai departe.
Am avut o relatie ("umana")buna cu sefa din 3 asta insa nu inseamna ca am cuvinte de lauda profesional.Te trage inapoi.
In 2 e si mai rau din cate imi povesteau colegii Scrii epicrize dupa dictare si sunt impatimite dupa codificarea bolilor in FO.Asa ca nu iti recomand!

medicina
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Nov 25, 2003 1:13 pm

Cam inghesuiala!

Postby medicina » Sat Jun 17, 2006 1:03 pm

Prea multe raspunsuri la topicul asta!
Grasshoper tu ce faci?

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Sat Jun 17, 2006 1:30 pm

eu nu sunt rezidenta dar am vazut ca ai spus despre dr Spataru si dr Ancuta Negrila si voiam sa confirm si eu ca sunt extraordinari : profesionisti, discreti si deosebiti ca oameni. Am facut semio cu ei si mi-au ramas in minte.
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Sat Jun 17, 2006 3:52 pm

Pe Infectioase am doar 2 de neuro, in care nu cred ca o sa am timp nici sa ma dezmeticesc... Ce imi recomandati!? :oops:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Sat Jun 17, 2006 6:13 pm

Eu am vrut sa nu ma stresez in cele 2 luni de neuro (era in per sarbatorilor de iarna si preferam sa ma mai duc in stagiul de medicala) asa ca am facut la sp militar. La inceput am avut tendinta sa mai trec pe acolo dar era o lipsa majora de ocupatie de se plictiseau si primarii si mai aveau putin si ne rugau sa plecam.
Am inteles ca munca multa si facut cate ceva este la municipal. In restul clinicilor in functie de dr cu care lucrezi
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Sat Jun 17, 2006 7:55 pm

Aha... Si la Militar pe cine imi recomanzi? 8)
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Sat Jun 17, 2006 8:42 pm

Pai te duci la conf Poale-Lungi care te primeste cu bratele deschise de ai senzatia ca toata viata te-a asteptat la stagiu, el iti semneaza hartiuta si te trimite la asistenta sefa, care te trimite la un dr (sincera sa fiu am uitat cum il cheama pe cel la care m-a trimis doar mai tin minte ca avea cab langa secretariat). Doctorul la care am fost eu avea un singur pat si cam toata ziua statea la calculator si era disperat cand veneam eu pt ca simtea nevoia sa poarte conversatii medicale cu mine si ma intreba: "iar ai venit" (NB si nu veneam prea des).
Dupa vreo luna de absenta m-am dus cu emotii sa-mi iau pontajul si nota. Cum ne-a vazut conful cu carnetul ne-a si luat sa ne puna nota, ne-a semnat el pontajul (ceea ce face asist sefa in mod obisnuit) si ne-a urat succes!!!
Be careful what you want, it may happen to you!

medicina
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Nov 25, 2003 1:13 pm

Postby medicina » Wed Jun 21, 2006 5:49 pm

Si daca peste Madi da cheful sa faca ceva la neuro ii recomand o stationare timp de 2 luni la IBCV la Prof Popa Constantin.

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Fri Nov 23, 2007 1:11 am

se pare ca anul asta am sanse sa prind neuro..ce clinica indrumatoare din bucuresti imi recomandati? (sigur, in ideea in care as putea alege eu)..poate si un nume de dr, ceva..

as vrea sa stiu daca sunt clinici in care se tin cursuri pentru rezidenti..cum e cu garzile..orice info e binevenita!

User avatar
miruna_ral
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:20 pm
Contact:

Postby miruna_ral » Fri Nov 23, 2007 1:23 pm

magdutz wrote:se pare ca anul asta am sanse sa prind neuro..ce clinica indrumatoare din bucuresti imi recomandati? (sigur, in ideea in care as putea alege eu)..poate si un nume de dr, ceva..

as vrea sa stiu daca sunt clinici in care se tin cursuri pentru rezidenti..cum e cu garzile..orice info e binevenita!




Si eu vreau neuro, si cu cine am vb mi s-a zis ca daca vreau sa fac treaba sa merg la municipal la Profesorul Bajenaru.

Asa ca poate ne vedem la munca.... Bafta la ales.
bla, bla,bla....

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Fri Nov 23, 2007 11:25 pm

da, bafta si tie! ce punctaj ai?

eu am inteles ca la municipal rezidentii fac multa, multa hartogarie..mai mult ca in alte locuri..si pleaca f tarziu acasa.

stiti ceva de neuro la elias?

User avatar
miruna_ral
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:20 pm
Contact:

Postby miruna_ral » Sat Nov 24, 2007 1:45 pm

magdutz wrote:da, bafta si tie! ce punctaj ai?

eu am inteles ca la municipal rezidentii fac multa, multa hartogarie..mai mult ca in alte locuri..si pleaca f tarziu acasa.

stiti ceva de neuro la elias?




Am 794. In privinta Municipalului faci hartogaraie, dar nu chiar asa de multa, dar si inveti, ramai cu o meserie, si nu pleci chiar asa de tarziu cam in jur de 2-3 uneori 4. De Elias nu am auzit f multe, din ce am auzit am auzit ca este OK.

Apropo, dar unde ai auzit tu sa nu faca rezidentul hartogaraie...
bla, bla,bla....

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Postby crisstallus_cris » Sat Nov 24, 2007 2:01 pm

Mi se pare f deprimant pe neuro..Si un miros f nasol in saloane...eu cu amintirile astea am ramas de la stagiul de neuro....
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

User avatar
gabithe1
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Sep 02, 2004 1:58 pm
Location: bucuresti

Postby gabithe1 » Sat Dec 01, 2007 4:07 pm

Salut! Stiti ceva despre IBCV? Cum sta treaba pe acolo? Sau Elias? Multumesc mult anticipat. E mare secret cu neuro asta.. :?

User avatar
kamelia
Posts: 2
Joined: Thu Dec 11, 2008 9:58 pm

Re: Rezidentiat Neurologie

Postby kamelia » Thu Dec 11, 2008 10:13 pm

Buna tuturor! Sunt noua pe aici, dar cum forumul e unul dintre putinele noastre sanse de a afla cate ceva despre viata in rezidentiat am zis sa vin si eu cu cateva intrebari:am luat rezi pe neuro si daca e vreun binevoitor sa-mi spuna unde se face bine ... am auzit diverse pareri, ma intereseaza sa fructific timpul stat in spital, sa nu fiu transparenta pt indrumatori...SUUB sau IBCV? se face ceva la cel din urma?sau te lasa de capul tau?de hartogaraie oricum nu avem cum sa scapam indiferent ce am alege, cred!

User avatar
santa_sangre
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Jan 13, 2009 11:05 am

Re: Rezidentiat Neurologie

Postby santa_sangre » Tue Nov 17, 2015 9:05 pm

Buna! Tocmai am dat rezidentiatul si peste cateva zile trebuie sa aleg speialitatea. Ma gandesc si la neurologie printre altele. Avet vreun sfat pt mine? Ce va place si ce nu va place la aceasta specialitate? Ati mai face asta daca ar fi sa o luati de la capat?
Do you think i have God complex? I am God!


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests