salarii

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Tue Jan 09, 2007 3:33 pm

dar oricand raman slujbele de spalator de masini ,chelner/barman, si muncitor necalificat.misto,si sa mai avem pretentii.in caz ca nu realizati ni s-au inchis toate variantele de a castiga un ban cinstit in domeniul sanitar.rezidentiatul devine o proba de anduranta,supravietuieste cel care rezista mai bine la post si umilinte.oare realizeaza cineva ca noi incercam sa ne formam ca medici nu ca sfinti .
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

eliza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Fri Oct 06, 2006 12:50 pm

Postby eliza » Tue Jan 09, 2007 4:03 pm

crede ma k eu realizez k nu prea exista locuri d munk in domeniul sanitar .
cat despre altceva,eu am primit o propunere k sa lucrez intr o agentie d sondaje d opinie.venit mic,dar mic,dar mai bine decat deloc.

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Tue Jan 09, 2007 5:12 pm

faramita wrote:salariu de baza=591 (ala impozabil); din 1 apr. se mareste cu 11% (asa mi-a zis doamna de la personal din Pantelimon azi)

Am mai zis de cateva ori treaba asta: 7% din aprilie si 14% din octombrie ptr toti andajati din sistemul sanitar (nu s-a stabilit nimic separat ptr rezidenti desi ministru zicea ca vom avea cea mai mare crestere salariala)

In privinta bonurilor de masa chiar daca se aude ca toti rezidenti vor fi platiti de la buget pana nu se schimba legea nr.463 din 4 noiembrie 2004 care stabileste ca anii I si II sunt platiti din fondul Min Sanatatii si anii III-VII din fondurile casei nationale de sanatate, rezidenti mai mari de anul III trebuie sa primeasca bonuri de masa.

Ceea ce nu inteleg eu este ce a negociat SANITAS-ul cu ministerul ca marirea asta de 22% pe 2007 era de mult prevazuta in proiectul bugetului de stat pe 2007. Si nici astia 22% nu sunt atatia, defapt pe tot anul este doar de 7.25%.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Tue Jan 09, 2007 5:21 pm

Decit sa te lupti cu un intreg sistem cauta frate un loc de munca(sunt o gramada).


usor de zis. eu de la inceputul lunii decembrie tot cotrobai pe ejobs si in ziarele locale insa nu am gasit nimic. sunt o gramada de oferte in categoria wellness insa habar nu am cu ce se mananca. am sunat la un numar sa intreb in ce consta jobul si mi-au zis sa vin la inatalnire daca vreau sa aflu :roll:
mai sunt oferte de repr medical.....da' cum ramane cu cartea de munca si cu timpul...cum te imparti :roll:

andreea ciocanel
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Nov 24, 2006 7:18 pm
Location: bucharest
Contact:

Postby andreea ciocanel » Tue Jan 09, 2007 7:21 pm

Doll wrote:
Decit sa te lupti cu un intreg sistem cauta frate un loc de munca(sunt o gramada).


usor de zis. eu de la inceputul lunii decembrie tot cotrobai pe ejobs si in ziarele locale insa nu am gasit nimic. sunt o gramada de oferte in categoria wellness insa habar nu am cu ce se mananca. am sunat la un numar sa intreb in ce consta jobul si mi-au zis sa vin la inatalnire daca vreau sa aflu :roll:
mai sunt oferte de repr medical.....da' cum ramane cu cartea de munca si cu timpul...cum te imparti :roll:


draga doll, sa iti explic cum sta treaba cu anunturile alea cu oferte din categoria wellness: am facut si eu greseala sa aplic la asa ceva, ba chiar sa ma prezint la un interviu , pe care l-am trecut cu brio si de atunci ma tot sacaie astia. Ideea este ca tu trebuie sa lucrezi ca si consultant nutritionist. la inceput m-a incantant ideea dar cu cat inainta interviul ala ma tot intrebam ce caut eu acolo. Pentru a fi consultant nutritionist trebuie sa fii absolv de liceu, trebuie sa iti cauti tu clientii si sa le vinzi produsele, eventual sa le mai dai niste sfaturi. Initial trebuie sa platesti 40 dolari sa iti cumperi un fel de licenta sau cum s-o numi ea. si totul se bazeaza pe un sistem piramidal- aduci clienti, vinzi produse primesti puncte si bani...iar produsele nu sunt ieftine

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Tue Jan 09, 2007 7:41 pm

dr_dick wrote:stimati colegi...

.Decit sa te lupti cu un intreg sistem cauta frate un loc de munca(sunt o gramada).


Arata-mi si mie gramada aia :shock: De 2 luni cutreier netul si ziarele si in afara de firme de curatenie, distributie de fluturasi , vanzatoare de cosmetice si produse de nutritie in sistem piramidal , nu am gasit mai nimic. Sunt unele part time, dar nu in intervalul orar in care pot eu , iar toate posturile de MG pe care le gasesc eu (am DLP) sunt full time. Deci?

PS (chiar vreau sa fac ceva in plus, deci daca auziti ceva, anuntati-ma si pe mine)
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Postby medstud » Tue Jan 09, 2007 10:11 pm

In privinta bonurilor de masa chiar daca se aude ca toti rezidenti vor fi platiti de la buget pana nu se schimba legea nr.463 din 4 noiembrie 2004 care stabileste ca anii I si II sunt platiti din fondul Min Sanatatii si anii III-VII din fondurile casei nationale de sanatate, rezidenti mai mari de anul III trebuie sa primeasca bonuri de masa.

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.frame
abrogă la 1 ianuarie 2007 art.5 alin.(3) care zice asa...
(3) Sumele aferente drepturilor de personal pentru rezidenţii din
anii 3 – 7 de rezidenţiat se plătesc din Fondul naţional unic de asigurări
sociale de sănătate şi se prevăd în mod distinct în contractele încheiate
de unităţile sanitare cu casele de asigurări de sănătate.

deci de la 1 ian nu mai primim bonuri de masa pt anu 3...eu asa inteleg ... pe de alta parte zice ca ne platesc garzile ... om vedea

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Tue Jan 09, 2007 10:24 pm

nu .mai rau.mint cu nerusinare cand sunt in fata camerelor de luat vederi .sunt niste jegosi imputiti in frunte cu imbecilul de ministru al sanatatii.sa faca si el facultatea de medicina si apoi sa comenteze .ca are impresia ca la medicina sunt numai betivi si numai femei de moravuri usoare.imi e scarba de rahati cu buletin ca astia.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
angolanul
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Jun 01, 2006 12:35 am

Postby angolanul » Tue Jan 09, 2007 11:08 pm

Suntem un alt popor de inundati
Cântând manele-n bar pe datorie,
Un neam de necajiti si sinistrati
Ce bea rachiul fals printre sicrie.

Privim aiurea cum pluteste masa
Sau cum în curte se îneaca porcul,
Ne cad peretii, se da darâma casa
Si spunem ca ne-a ocolit norocul.

Au putrezit si crucile în cimitir
Iar clopotarul zace beat la poarta,
Un preot face monetarul la chimir,
Nu meritam din plin aceasta soarta?

User avatar
rez_ista
senior
senior
Posts: 129
Joined: Wed Jul 19, 2006 9:01 am
Location: Terra

Postby rez_ista » Tue Jan 09, 2007 11:50 pm

ciushka wrote:nu .mai rau.mint cu nerusinare cand sunt in fata camerelor de luat vederi .sunt niste jegosi imputiti in frunte cu imbecilul de ministru al sanatatii.sa faca si el facultatea de medicina si apoi sa comenteze .ca are impresia ca la medicina sunt numai betivi si numai femei de moravuri usoare.imi e scarba de rahati cu buletin ca astia.


Votez acest mesaj THE BEST POST EVER !!!!!!!!!!!!!

Chiar daca, colegule ciushka, ai fost prea bland. :D

Am si cateva intebari : daca sunt pe MI am vreun spor ? Si ce inseamna sa ai spor ? Ai salariul mai mare decat media ?...Sau se aplica numai la pensie ... :P

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Wed Jan 10, 2007 12:10 am

daca ai spor inseamna ca iti mai dau cateva fise(practic vbind) la donatia aia pentru sarmani pe care unii o numesc salariu.bine ai venit in bataia de batjocura care se cheama rezidentiat.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Wed Jan 10, 2007 2:04 am

medstud wrote: abrogă la 1 ianuarie 2007 art.5 alin.(3) care zice asa...
(3) Sumele aferente drepturilor de personal pentru rezidenţii din
anii 3 – 7 de rezidenţiat se plătesc din Fondul naţional unic de asigurări
sociale de sănătate şi se prevăd în mod distinct în contractele încheiate
de unităţile sanitare cu casele de asigurări de sănătate.

deci de la 1 ian nu mai primim bonuri de masa pt anu 3...eu asa inteleg ... pe de alta parte zice ca ne platesc garzile ... om vedea


Din pacate e corect: Lege nr. 95 din 14/04/2006 modificata si ompletata de Ordonanţă de urgenţă nr. 72 din 20/09/2006
- Art. 237. -
(1) Serviciile care nu sunt decontate din fond, contravaloarea acestora fiind suportată de asigurat, de unităţile care le solicită sau alte surse, după caz, sunt: ...
r) cheltuielile de personal pentru medici, farmacişti şi medici dentişti pe perioada rezidenţiatului
- Art. III. - Art. 5 alin. (3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 58/2001 privind organizarea şi finanţarea rezidenţiatului, stagiaturii şi activităţii de cercetare medicală în sectorul sanitar, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 215 din 26 aprilie 2001, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 41/2002, cu modificările şi completările ulterioare, se abrogă la data de 1 ianuarie 2007.

carmenvochescu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Mar 07, 2005 2:05 pm

Postby carmenvochescu » Wed Jan 10, 2007 3:32 pm

eliza wrote:in domeniul sanitar ..nu prea vad c.poate doar dak ai ALP ul si sa gasesti ceva d lucru la un cabinet /policlinica cu medicina muncii,dar ei vor,d obicei,full time.

in alte domenii...nu stiu.

vechimea in munca conteaza?o iau in calcul?


Sigur ca gasesti locuri de munca prin policlinici, o gramada.Policlinica Doris plateste de exemplu un medic generalist cu 3,1 RON ora.Fara suparare, dar poate calculeaza colegul nostru din anul 6 cam cate ore de consultatie (in regim part-time) iti trebuie ca sa ajungi la o suma rezonabila pe luna( ca pe pamant...)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Jan 10, 2007 5:19 pm

carmenvochescu wrote: 3,1 RON ora.


si daca stai la metrou scoti 5 ron/ora
si trebuie doar sa reciti Crezul. asa cum spunea cineva mai sus, posibilitati exista. important e sa vrei.
am mai auzit de unii medici(rezidenti) care se prostitueaza pe la firme din astea cu bioenergie si suplimente alimentare.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
rez_ista
senior
senior
Posts: 129
Joined: Wed Jul 19, 2006 9:01 am
Location: Terra

Postby rez_ista » Wed Jan 10, 2007 5:38 pm

Pai, mai draga, tot mai bine e sa se prostitueze la firma (ca macar e in privat), dacat sa se prostitueze in spital (unde e public si pariez ca si pe bani mai putini),... zic eu... :roll:

Adica, macar aia is prostituati de lux .. :D
Last edited by rez_ista on Wed Jan 10, 2007 5:42 pm, edited 1 time in total.

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Wed Jan 10, 2007 5:39 pm

si eu am auzit .dar faza e ca unii dintre ei scot in o zi doua salariu de rezident pe o luna.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Wed Jan 10, 2007 5:41 pm

sa ti cumpere mama un calculator d ala de buzunar.
creca ai fost corijent la greu la mate,d aia ai ajuns la medicina right?

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Wed Jan 10, 2007 5:46 pm

da sa fie verde
sau mai bine albastru ca pentru baietei

ps:mate e chestia aia care ne ajuta sa calculam ce bani am fi avut daca alegeam alta meserie?
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Wed Jan 10, 2007 5:48 pm

nop.
n ai nimerit o baietelule, mate, (daca ilustrul psihiatru stoesku mi permite), este o varietate de ceai.
ceea ce iti recomand si tie.

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Wed Jan 10, 2007 5:50 pm

de talii?ca inca nu am facut stagiul depotiuni vraji si leacuri din buruieni :twisted:
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Wed Jan 10, 2007 5:51 pm

pacat.
si aveai un nik promitator sa stii,baietel.

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Wed Jan 10, 2007 5:53 pm

crezi?hm?dezvolta subiectul.chia daca e offtopic glasses9.gif .si daca mai esti asha dura o sa te cer de nevasta
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Wed Jan 10, 2007 5:56 pm

1.dezvolt ce am io kef.
2.pt asta ar trebui sa te mai nasti odata.ciclul evolutiei tale e depaaarte de a fi complet.
3.baietelule.

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Wed Jan 10, 2007 6:00 pm

hm.baietelu are ceva de spus .sa stii ca am ridicat 2 degetele in sus.1.semn de comportament infantil.2.daca citesti bine ce ai scris iti multumesc ca ma consideri o persoana atat de evoluata incat sa ma mai nasc odata ca sa ajungem sa ne potrivim.

3 fetitza razgaiata :twisted:
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Wed Jan 10, 2007 6:05 pm

edit

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Wed Jan 10, 2007 6:42 pm

si te enerveaza rau?un nesimtit
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Wed Jan 10, 2007 7:19 pm

lol!
leyla,lasa baiatul in pace,k e prea tare! :twisted:

User avatar
zyprexa
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Wed Jun 14, 2006 2:31 pm
Location: pe ici, pe colo...
Contact:

Postby zyprexa » Wed Jan 10, 2007 7:28 pm

baiiii, voi doi va iubiti, nu va dati seama??? :lol:
life is a bad joke, don't take it serious...

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Wed Jan 10, 2007 7:31 pm

da? eu am cerut-o de nevasta .cred ca ai dreptate.o doamne si cand te gandesti ca sunt doar un baietel.ok.gata cu offtopicu.discutam mai multe la diverse .asta e topic de salarii.de fapt nu e chiar offtopic.ca si salariile noastre tot caterinca sunt
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Wed Jan 10, 2007 7:45 pm

sunt caterinca pt aia care nu le dau asa de mici, ca pt noi... eu nu pot sa le privesc asa ca ma doare capul numai cand ma gandesc

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Wed Jan 10, 2007 7:50 pm

pardon, ni le dau, ca m-am incurcat in taste

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Wed Jan 10, 2007 7:56 pm

merci roa_med.sper ca nu era cu ironie :oops:
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Wed Jan 10, 2007 8:55 pm

stie cineva ce se poate intampla daca nu merg la lucru in primele 2-3 saptamani? Sunt pe MF in bucuresti, si cum detasarile se vor face numai din februarie...nu am cum sa merg la lucru ,pt ca nu am unde sta...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Sat Jan 13, 2007 12:06 am

am inceput sa scriu postul asta de vreo 5 ori. pun doar o intrebare: tot la salariul de 110 euro ramanem? nu se mai anunta nici o greva, nici o tentativa de a trezi ministerul?

@ralucuta: ti se desface contractul de munca. du-te intr-o zi pe unde esti repartizata si discuta despre situatia ta. poate mai inchid ochii....

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Sat Jan 13, 2007 1:13 pm

privitor la maretzul salariu toata lumea arata cu degetul dar cand e vb sa se faca ceva nu se ofera mai nimeni sa puna umarul sa iasa ceva.e usor sa instigi,dar e mai dificil sa faci tu personal ceva.daca te uiti in urma majoritatea posturilor sunt cu chestii de genu ce salariu mic avem sa facem ceva,sau aia de ce nu fac nimic.in stilul assta nu rezolvam nimic
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Sat Jan 13, 2007 1:16 pm

ciushka wrote:merci roa_med.sper ca nu era cu ironie :oops:

cu placere....nu,nu era :wink:

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sun Jan 14, 2007 9:00 pm

ciushka wrote:privitor la maretzul salariu toata lumea arata cu degetul dar cand e vb sa se faca ceva nu se ofera mai nimeni sa puna umarul sa iasa ceva.e usor sa instigi,dar e mai dificil sa faci tu personal ceva.daca te uiti in urma majoritatea posturilor sunt cu chestii de genu ce salariu mic avem sa facem ceva,sau aia de ce nu fac nimic.in stilul assta nu rezolvam nimic


sa inteleg ca tu ne instigi acum? sau faci deja ceva de unul singur?
Red Apple

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Mon Jan 15, 2007 1:04 am

misterioase sunt caile domnului!
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

ioana
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Mar 16, 2005 6:54 pm
Location: iasi

Postby ioana » Mon Jan 15, 2007 1:01 pm

15.01.2007
Proiect de Ordonanţă
pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr.115/2004 privind salarizarea şi alte drepturi ale personalului contractual din unităţile sanitare publice din
sectorul sanitar

http://www.ms.ro/ps_pr_act/afis1.asp?idd=0

luci28
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sat Jul 30, 2005 1:22 am

Postby luci28 » Mon Jan 15, 2007 2:16 pm

deci cu 12-15% din salariul de baza si 15 spor de preventie. o data pe an un salariu minim brut pe economie pe care il luam in aprilie.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests