Rezidentiat ATI

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed May 23, 2007 6:53 pm

HHAHAHAHHAH

muntele de sriozitate ndsimona ajunge la vorba cea mare :lol:

pai brea, speram ca intrebi ca sa stii daca ai loc sa te desfasori, de unde nimeni nu era mai serioja ca matale :lol: :lol:
nicaieri nu-s introduc in seama aia de alte specialitati exc med int

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Thu May 24, 2007 10:40 am

E, uite ca la stagiul asta vreau sa chiulesc :lol:
M-am saturat de atata seriozitate.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Fri May 25, 2007 11:19 pm

trident wrote:nu stiu daca-s de vreun help, dar sigur cardio e super misto de facut la fundeni. chiar super calumea
vbesc ca student, nu stiu ca rezident.
nu shtiu daca poti face ca rezident, ma depasheste pb, dar acolo e frumos cardio

have fun b happy


ai putea, te rog sa detaliezi?
multam anticipat :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri May 25, 2007 11:21 pm

acolo inveti belea ca student. atat. ce-i de detaliat? dr rugina

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Sat May 26, 2007 1:27 am

trident wrote:acolo inveti belea ca student. atat. ce-i de detaliat? dr rugina


unde e dr.cardiolog care a devenit sef de spital si a scos din datorii spitalul? fundeni sau elias?

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Sat May 26, 2007 1:27 am

dr Oprea, cred

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat May 26, 2007 1:29 am

:roll:

User avatar
2much4you
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Mar 14, 2007 8:41 pm

Postby 2much4you » Mon Jul 30, 2007 6:16 pm

m-ar tenta si pe mine sa fac ATI, insa am o retinere legata de faptul ca unele substante ar fi teratogene, cum ar fi izofluranul si alte anestezice... asa ca vroiam sa le intreb pe fetele care fac aceasta specialitate, cum se procedeaza in cazul unei sarcini? Trebuie intrerupt rezidentiatul pe toata perioada sarcinii sau astea sunt doar niste zvonuri???
aceeasi intrebare mi-o pun si in cazul anatomiei patologice, avand in vedere ca formolul e teratogen sau in cazul radiologiei...
poate ca vi se par deplasate intrebarile mele, dar mi-as dori mult o parere avizata din partea rezidentelor care fac aceste specialitati...

User avatar
esk
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Oct 23, 2006 9:56 pm
Location: Iasi

Postby esk » Tue Jul 31, 2007 4:41 pm

eu stiu o colega care a ramas insarcinata cand era pe modul de ati,a vorbit cu unul din medicii de acolo,iar sfatul a fost ca e mai bine sa eviti partea de anestezie,si sa faci mai mult terapie intensiva.asa ca nu-i nevoie sa intrerupi stagiul,e suficient sa stai la salon si nu in sala de operatii.nu stiu care-i treaba cu celelalte specialitati

miky_b
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Nov 24, 2006 8:48 pm

Postby miky_b » Tue Nov 27, 2007 12:12 am

salut. imi doresc mult ATI, dar nu pot sa zic ca stiu 100% ce ma asteapta si toata lumea ma intoarce din drum cu tot felul de argumente... se poate oare sa fie asa nasol cum zic majoritatea si sa nu am satisfactia profesionala pe care mi-o doresc? sau sa nu pot dormi noaptea?..... :?:

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Tue Nov 27, 2007 3:09 pm

miky_b wrote:salut. imi doresc mult ATI, dar nu pot sa zic ca stiu 100% ce ma asteapta si toata lumea ma intoarce din drum cu tot felul de argumente... se poate oare sa fie asa nasol cum zic majoritatea si sa nu am satisfactia profesionala pe care mi-o doresc? sau sa nu pot dormi noaptea?..... :?:


worse

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Wed Nov 28, 2007 12:15 am

cam asa. in plus 90 % din pacienti mor.trist de tot . zic de aia din uti.
Red Apple

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Wed Nov 28, 2007 11:29 am

Miky_b, ceea ce contează e personalitatea ta. Eu n-aş putea să fac ATI, dar ştiu oameni pasionaţi de ea. Prin urmare, ce zice lumea pe aici despre ATI nu contează prea tare (mai ales că ATI-ştii nu prea au timp să stea pe imed, ca să auzim şi părerea lor :) ).

Io zic aşa: dacă îţi doreşti ATI, ia ATI. După aia, ai un an întreg să vezi cum e, şi nimeni nu te împiedică să te rezgândeşti şi să mai dai a doua oară rezi (va fi mult mai uşor, experienţă anterioară, stres mult mai mic, nivel general în scădere, etc.). ÃŽn plus, dacă te răzgândeşti, abilităţile de ATI pe care le capeţi în anul ăla îţi vor fi de mare folos în orice altă specialitate unde ai pacienţi vii, deci nu va fi fost timp pierdut în nici un caz.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Postby medstud » Wed Nov 28, 2007 2:52 pm

intradevar daca e sa faci ati in adev sens atunci nu e pt toata lumea .. totusi la noi marea majoritate a ATI stilor sunt buni anestezisti ... terapia intensiva e f grea ... prin alte tari sua de ex tre sa faci specialitate pe med interna si apoi terapie intensiva, prin unele tari din europa la fel terapia o fac internisti imreuna cu anestezisti si alte specialitati...e ideea de echipa ... toti isi spun parerea si concura la rezolvarea cazului.. la noi terapie intensiva ca lumea se face intr un nr limitat de spitale... mai ales centre universitare ..dar si aici rezultatele nu s cele mai bune ... cat e de grea? garzile sunt f grele ...dar si aici e fct de spital de patologie...in general nu se doarme noaptea, esti chemat la resuscitari ... in general cei cu bani pile nu aleg specialit asta... posturi inca mai sunt destule libere spre deosebire de alte specialitati poate pt ca se pleaca si f mult afara ...succes

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Nov 28, 2007 5:40 pm

miky_b wrote:salut. imi doresc mult ATI, dar nu pot sa zic ca stiu 100% ce ma asteapta si toata lumea ma intoarce din drum cu tot felul de argumente... se poate oare sa fie asa nasol cum zic majoritatea si sa nu am satisfactia profesionala pe care mi-o doresc? sau sa nu pot dormi noaptea?..... :?:



satisfactia profesionala pe ATI este in germania cand iti iei banii
in rest frustrare maxy


ce zicea medstud:posturi inca mai sunt destule libere :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
da, in municipal se scoate la mareel greu posturi dar nimeni nu le vrea, ca e departe de casa, ca e la etaj si le e lene etc
hohohoh

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Wed Nov 28, 2007 5:57 pm

mey, eu vorbeam cu o fata care urma sa isi dea anul asta specialitatea pe ati, ea fiind in brasov, si facand rezi acolo, si zicea ca ar fi un post pe care nu-l vrea nimeni la spit de neuro de acolo, unde oricum ati-stul n-are treaba mai mult de 2 ore pe zi, ca aia oricum sunt lati si stau internati cu lunile, si in rest colaborari cu diferiterite cabinete private, care cica se gasesc, si nu-i prea mult de munca
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

bluebaby
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Oct 12, 2006 6:28 pm
Location: bucharest
Contact:

Postby bluebaby » Thu Dec 13, 2007 10:29 pm

Salutare tuturor. Am si eu niste intrebari si sper sa ma poate ajuta cineva cunoscator cu niste raspunsuri. Mi-am ales ca specialitate ATI in Bucuresti si a-si dori sa aflu si eu cate ceva despre spitalele la care exista locuri anul acesta...adica SUUb-ul, Floreasca, Fundeni si Elias. Cum se face specialitatea aceasta in fiecare spital? Cum sunt profesorii? Cum este porgramul? Cum este colectivul?Multumesc anticipat

doctorX
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Jun 05, 2008 11:00 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby doctorX » Mon Jul 07, 2008 10:00 pm

Salut, tuturor! Pentru cei din alte specialitati, unde nu se face ATI? Am stagiu de 1 luna, si ma pregatesc pentru niste examene, asa ca as vrea sa stau pe acasa. Stie cineva ceva? Va multumesc, bafta multa!

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat ATI

Postby ndsimona » Wed Jul 09, 2008 7:55 pm

Militar
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

Ales
junior
junior
Posts: 70
Joined: Wed Apr 23, 2008 6:21 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby Ales » Wed Sep 24, 2008 4:42 pm

Cum e rezidentiatul de ATI la Timisoara? Craiova?

Ales
junior
junior
Posts: 70
Joined: Wed Apr 23, 2008 6:21 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby Ales » Thu Oct 09, 2008 8:31 pm

Dar la Mures?

mosoblue
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Sep 25, 2008 10:06 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby mosoblue » Sat Oct 11, 2008 6:05 pm

nu-mi vine sa cred ca nu sare nimeni in ajutorul omului ... macar un nu stiu sau habar n-am ... ar fi mult mai folositoare decat tacerea ...

User avatar
raulana23
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Nov 21, 2007 12:00 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby raulana23 » Mon Oct 13, 2008 9:48 pm

La TM colectiv fain, muncesti destul de mult (in sensul ca spre deosebire de alte specialitati unde faci doar pe "secretara" aici chiar pui mana), garzi obositoare :rightblinky:
Viata este un dar pe care il meritam numai atunci cand il daruim.

Ales
junior
junior
Posts: 70
Joined: Wed Apr 23, 2008 6:21 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby Ales » Thu Oct 16, 2008 11:50 am

raulana23 wrote:La TM colectiv fain, muncesti destul de mult (in sensul ca spre deosebire de alte specialitati unde faci doar pe "secretara" aici chiar pui mana), garzi obositoare :rightblinky:


Multumesc!
De la Mures, nu se ofera nimeni?

dinudr
Posts: 1
Joined: Wed Nov 19, 2008 7:42 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby dinudr » Wed Nov 19, 2008 8:38 pm

Salut,
As dori sa stiu la ce spital din Bucuresti se formeaza mai bine ATI-sti si ,eventual si nume de indrumatori de la care ai ce invata si dornici sa te formeze.
Multumesc mult.

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re:

Postby jeromeKjerome » Sat Nov 22, 2008 7:14 pm

kooksee wrote:cum draq sa decida brancardierii?
Soricelule nu te acuz pe tine ca nu-i asa,ma revolta sitemul.


kooks


Fix asa e la municipal, am facut si eu stagiul acolo in vara. Doctori faini, dar isi racesc gura degeaba cu brancardierii, le spun de 10 ori sa dcuca pacientul la tomografie, le fac reclamatii dupa reclamatii, degeaba, ei sunt pe balcon si fumeaza.... :shock: :shock: :shock:
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: Rezidentiat ATI

Postby raluca_doc » Fri Nov 28, 2008 11:28 am

salut tuturor! am luat rezul anul asta pe ATI (deh, o mai veche iubire) si m-ar interesa si pe mine ce carti imi recomandati pentru inceput (ca am auzit ca miller-ul e totusi prea doct pentru anul 1). va multumesc anticipat.

User avatar
raulana23
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Nov 21, 2007 12:00 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby raulana23 » Fri Nov 28, 2008 4:56 pm

raluca_doc wrote:salut tuturor! am luat rezul anul asta pe ATI (deh, o mai veche iubire) si m-ar interesa si pe mine ce carti imi recomandati pentru inceput (ca am auzit ca miller-ul e totusi prea doct pentru anul 1). va multumesc anticipat.


Morgan - Clinical Anesthesiology :wink:
pt chestii de baza - acalovschi... :D asta pana incepi sa ai habar de "ce si cum"
Viata este un dar pe care il meritam numai atunci cand il daruim.

leuculeu
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 25, 2008 11:27 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby leuculeu » Fri Nov 28, 2008 10:57 pm

Salutare
E cineva din Oradea? Stie cineva cum decurge rezidentiatul de ATI in Oradea? Am inteles ca dr.Teodorescu e indrumator de rezi.Daca stie cineva ceva va rog sa imi spuneti si mie.
Multumesc

User avatar
rxclaudia
junior
junior
Posts: 89
Joined: Mon Oct 23, 2006 4:29 pm
Location: sibiu
Contact:

Re: Rezidentiat ATI

Postby rxclaudia » Fri Dec 05, 2008 8:33 pm

salut! daca toata lumea intreaba...hai sa intreb si eu :)
cum e la cluj la spitalul clinic de urgenta O Fodor?
(din ianuarie incep la ei)
the la naiba scene is la naiba sad, the la naiba news is la naiba bad, the la naiba weed is la naiba turf, the la naiba folks are la naiba daft, don't make me la naiba laugh, it la naiba hurts to look around,everywhere in chicken town!

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Rezidentiat ATI

Postby cog1983 » Sat Dec 06, 2008 3:00 pm

rxclaudia wrote:salut! daca toata lumea intreaba...hai sa intreb si eu :)
cum e la cluj la spitalul clinic de urgenta O Fodor?
(din ianuarie incep la ei)

Greu! Din cate am inteles de la rezidentii de anii trecuti nu prea aveau timp de altceva in afara de spital. Dar stai linistita ca nu e sigur ca mergi la O. Fodor (medicala 3). De acel spital apartin toti rezidentii din anumite specialitati, printre care si ATI. Unde te duci din ianuarie depinde de coordonatorul la care esti repartizata.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

dr.d
Posts: 4
Joined: Sat Nov 22, 2008 3:46 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby dr.d » Sun Dec 07, 2008 1:13 pm

buna! pls, imi poate spune cineva ce spital ar fi mai indicat pt ATI in bucuresti? pana acum am primit numai raspunsuri contradictorii si mi-e greu sa imi fac o idee. :? multumesc!

User avatar
rxclaudia
junior
junior
Posts: 89
Joined: Mon Oct 23, 2006 4:29 pm
Location: sibiu
Contact:

Re: Rezidentiat ATI

Postby rxclaudia » Sun Dec 07, 2008 4:06 pm

cog1983! multumesc :)
ma astept sa fie greu, sper sa rezist!
marti urmeaza sa merg la cluj la asp si la spital (fara prea multa tragere de inima)
the la naiba scene is la naiba sad, the la naiba news is la naiba bad, the la naiba weed is la naiba turf, the la naiba folks are la naiba daft, don't make me la naiba laugh, it la naiba hurts to look around,everywhere in chicken town!

marra
Posts: 2
Joined: Tue Dec 09, 2008 4:52 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby marra » Wed Dec 10, 2008 1:41 pm

Pana la urma ce spital recomandati pentru pregatire pe ati bucuresti si daca puteti sa spuneti si de ce?Va rog frumos! :)

User avatar
firstaidkit
senior
senior
Posts: 110
Joined: Tue Feb 03, 2004 6:13 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezidentiat ATI

Postby firstaidkit » Thu Dec 11, 2008 12:24 pm

pe unde nu prea se face ATI? adica pe unde prezenta nu e obligatorie?

marra
Posts: 2
Joined: Tue Dec 09, 2008 4:52 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby marra » Fri Dec 12, 2008 1:17 pm

Adica unde o sa ai de invatat mai multe si unde echipa e cat de cat de treaba .Vroiam sa va mai intreb si de unde se poate pleca mai usor cu transfer sau detasare!

sokie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Apr 08, 2008 5:43 pm
Location: Romania...

Re: Rezidentiat ATI

Postby sokie » Sun Jan 04, 2009 2:53 pm

salut! am si eu o intrebare...poate s-a mai vorbit despre asta, dar eu abia acum am ajuns in buc si nu prea am timp mult la dispozitie :mrgreen: stie cineva cum se numeste coordonatorul de la municipal? :mrgreen: si pe unde tre sa ajung?
msi mult!! notworthy.gif
If you're going through hell, keep going!!

dr.d
Posts: 4
Joined: Sat Nov 22, 2008 3:46 pm

Re: Rezidentiat ATI

Postby dr.d » Sun Jan 04, 2009 4:00 pm

sokie wrote:salut! am si eu o intrebare...poate s-a mai vorbit despre asta, dar eu abia acum am ajuns in buc si nu prea am timp mult la dispozitie :mrgreen: stie cineva cum se numeste coordonatorul de la municipal? :mrgreen: si pe unde tre sa ajung?
msi mult!! notworthy.gif


din cate stiu eu, coord e prof costandache si se incepe la 8, la raport (amfiteatrul mic de la et 1)

sokie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Apr 08, 2008 5:43 pm
Location: Romania...

Re: Rezidentiat ATI

Postby sokie » Sun Jan 04, 2009 7:27 pm

dr.d wrote:
sokie wrote:salut! am si eu o intrebare...poate s-a mai vorbit despre asta, dar eu abia acum am ajuns in buc si nu prea am timp mult la dispozitie :mrgreen: stie cineva cum se numeste coordonatorul de la municipal? :mrgreen: si pe unde tre sa ajung?
msi mult!! notworthy.gif


din cate stiu eu, coord e prof costandache si se incepe la 8, la raport (amfiteatrul mic de la et 1)


msi mult de info! notworthy.gif
If you're going through hell, keep going!!

airama
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sun Mar 04, 2007 8:33 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat ATI

Postby airama » Mon Jan 12, 2009 8:29 pm

raulana23 wrote:
raluca_doc wrote:salut tuturor! am luat rezul anul asta pe ATI (deh, o mai veche iubire) si m-ar interesa si pe mine ce carti imi recomandati pentru inceput (ca am auzit ca miller-ul e totusi prea doct pentru anul 1). va multumesc anticipat.


Morgan - Clinical Anesthesiology :wink:
pt chestii de baza - acalovschi... :D asta pana incepi sa ai habar de "ce si cum"

cum se numeste exact cartea lui Acalovschi?


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 119 guests