rezidentiat in radiologie imagistica medicala

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
drsoso
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jan 18, 2005 12:55 am

rezidentiat in radiologie imagistica medicala

Postby drsoso » Wed Jan 19, 2005 1:04 pm

Deschid acest topic in speranta ca vom putea comunica mai usor cei din specialitatea susnumita.

sfaturi, pareri ale celor mai mari pt bobocii de anul I...

M-ar interesa in special link-uri sau adrese utile de unde putem face rost de carti, imagini, cd-uri, cursuri. Pt ca inteleg ca in spital vom privi peste umarul multora si vom fi spectatori. So, trebuie sa invatam de unde apucam.

Burse in strainatate? Noutati in radiologie. Pls, cine are informatii de genul acesta... share with us !

Info = money, u may say, dar totusi cine crede ca ne poate ajuta... sa o faca !

MUTumesc ANTICIPAT

DR. SOSO
life sucks, and then u die

User avatar
drsoso
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jan 18, 2005 12:55 am

TOT EU

Postby drsoso » Wed Jan 19, 2005 1:09 pm

http://education.auntminnie.com
http://www.snm.org
http://www.eanm.org

adrese pt imagistica, ce apar si in alta parte in acest forum, dar eu le voi centraliza, aici, daca nu aveti ceva impotriva
life sucks, and then u die

asdf1
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Jul 09, 2003 9:43 am

RSNA

Postby asdf1 » Fri Jan 21, 2005 12:56 pm

rsna.com

pe site spune inclusiv de posibilitatea de a deveni membru in RSNA, desigur gratuit (ca daca e vorba de bani...;)

german
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Jan 21, 2004 8:13 pm

Postby german » Sat Jan 22, 2005 3:14 pm

Si eu am luat rezidentiatul pe Radiologie in sesiunea asta. Carti sunt si pe http://www.freebooks4doctors.com.
Cand trebuie sa ne inscriem la spitalele pregatitoare (eu am luat Fundeni): inainte de 1 februarie sau se poate si pe data de 1 februarie?

User avatar
drsoso
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jan 18, 2005 12:55 am

Postby drsoso » Sat Jan 22, 2005 11:54 pm

am intrebat la cnp si au zis ca mergem cu hartiile in mana pe 1 februarie

hartia catre sp platitor insa trebuie dusa mai repede, pana la 1

Si eu sunt la Fundeni.

Intrebare pt cei care au luat Fundeni. De ce naiba nu ati ramas acolo 5 minute dupa ce ati luat hartia, ca sa ne cunoastem si noi??!?!?!

vorba aceea veche se adevereste fiecare pt el.... Daca asa va fi 5 ani... nasol
life sucks, and then u die

german
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Jan 21, 2004 8:13 pm

Postby german » Sun Jan 23, 2005 8:14 pm

Mersi ptr. informatie! Hai nu te supara ca n-am mai ramas dupa dar unii(ca mine) trebuiau sa prinda si un tren spre casa :). Dar lasa ca o sa avem timp sa ne cunoastem pe 1 februarie. Eu ajung in Buc pe 28/29 ianuarie si pe 31 ma duc la Floreasca sa ma inregistrez asa ca ne vedem pe 1 la Fundeni. Vrei sa ne dam o ora de intalnire acolo? Sa zicem pe 1 feb. la ora 8 dimineata sau programul e mai lejer?

ardt
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Wed Dec 22, 2004 3:08 pm
Location: in fata cartilor de un an si ..fara folos

Postby ardt » Sun Jan 23, 2005 11:20 pm

Nu am avut acces la net in Bucuresti. Am avut punctaj mai mic si am ajuns sa iau la Coltea ! Eu chiar as vrea sa invat! Stie cineva de ce nu s-a luat nici un loc la Coltea pana nu s-au terminat celelalte spitale?! E asa rau ?! In ce sens e rau?!

german
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Jan 21, 2004 8:13 pm

Postby german » Mon Jan 24, 2005 1:10 pm

Eu am facut inaintea repartitiilor niste cercetari pe la alti colegi mai mari, etc si am primit urmatoarele informatii: Fundeni-profesor isteric si nervos, dar daca vrei sa inveti radio se invata super; Coltea-nu faci nimic, este un spital ptr. cei care mai vor sa dea rezu inca o data; SUB-am avut o colega care a luat anul trecut radio la SUB si mi-a spus ca nu faceau mai nimic desi conf. Iana e super de treaba(am facut stagiul de Radio in SUBcat eram in facultate) dar si atunci nivelul lui era peste ce se facea acolo(era plecat mai mult pe-afara). Sper ca te-am lamurit! :(

ardt
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Wed Dec 22, 2004 3:08 pm
Location: in fata cartilor de un an si ..fara folos

Postby ardt » Mon Jan 24, 2005 9:58 pm

Eu,in tampenia mea, mai sper sa fac ceva si la Coltea; sper din toata inima sa poti sa faci ceva daca vrei. Nu trebuie sa ma impinga cineva de la spate ci doar sa fie dornic sa ma ajute daca vede ca sunt interesat! Sunt dintre cei care mergeau la unele stagii la care nu conta absenta ci mergeam la cele care ma interesau ! Sper sa tina si aici! Si faptul ca nu s-ar inghesui lumea sa vina ar fi in avantajul meu. Doamne ajuta!!

gabiacas
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Jul 19, 2004 1:25 pm

Postby gabiacas » Thu Jan 27, 2005 12:25 pm

Pt.cei care si-au luat Coltea: rabdare,se va face carte si acolo.Dl.prof.univ.dr.C.Zaharia,care a venit de la Fundeni,va aplica stilul didactic da la Fundeni,unde se face carte.Asa ca cei care cauta lejeritate n-au scapat.Eu am fost 1an la Fundeni si am fost foarte multumit de ceea ce este aici.Acum,in urma ex.de rez. va trebui sa urc un etj.mai sus la ATI,iar sotia vine in locul meu la Rx-Fundeni(tot prin ex.de rez.),pt.k aici se face carte(cu riscul de a ma repeta).Cine vine aici este primit.Cine pleaca/se detaseaza din Fundeni inapoi nu mai are ce cauta.(asa zicea profu' in urma cu 1 an)-poate s-o mai fi schimbat.

Am si eu o intrebare:de ce unii care s-au kinuit 1an sa invete,acum cauta unde este mai lejer?Pai vrei sa devii medic bun/reprezentant medical.(un medic bun este student toata viata).

german
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Jan 21, 2004 8:13 pm

Postby german » Thu Jan 27, 2005 12:32 pm

Raspunsul la intrebarea ta nu-l stiu!
Oricum, eu doar am expus lucrurile pe care le-am aflat( am ales Fundeni ptr ca vreau sa fac Medicina adevarata, nu sa ma duc si sa ma leg cu catuse de un asistent universitar ca sa ma care ca bagaj peste tot in lehamite).
Intrebare: unde este serviciul "Personal" la Fundeni?

ardt
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Wed Dec 22, 2004 3:08 pm
Location: in fata cartilor de un an si ..fara folos

Postby ardt » Thu Jan 27, 2005 1:01 pm

Pt gabiacas: multumesc mult;mi-ai mai luminat ziua!!

User avatar
drsoso
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jan 18, 2005 12:55 am

intalnire marti la fundeni

Postby drsoso » Thu Jan 27, 2005 1:47 pm

Fratilor, propun intalnire la 7.30 in holul mare de la parter. Nu de alta, dar sa avem si noi timp sa ne dezmeticim pana la ora 8. Oricum nu stiu la cat incepe programul, dar pt prima zi nu strica sa fim mai repede, nu?

Cat despre Coltea, am auzit si eu de la altii ca nu prea are dotare de varf, desi e cel mai vechi centru de imagistica din tara. Aparatura depasita, cica.

DAR, sunt sperante mari pt ca cica au primit fonduri URIASE si se va dota in curand ca lumea.

Asta e tot ce stiu.

Iar de prof Zaharia tot asa.. am auzit si eu lucruri bune.

DECI, MARTI ORA 7.30 ??
life sucks, and then u die

User avatar
drsoso
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jan 18, 2005 12:55 am

Postby drsoso » Thu Jan 27, 2005 1:48 pm

ce treaba ai la personal? Vrei sa te duci inainte de 1 febr la fundeni?
Trebuie?
life sucks, and then u die

User avatar
drsoso
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jan 18, 2005 12:55 am

rectific ora

Postby drsoso » Thu Jan 27, 2005 3:53 pm

Acum m-a sunat o viitoare colega de la Fundeni, si o sa ne intalnim la 8.45, marti, 1 febr.

Asa zicea secretara profului...

Cine vrea sa vina mai repede... ok. Eu pe la 8.30 voi fi acolo, just in case.

In alta ordine de idei, carti TIPARITE de radio, stie cineva pe unde se gasesc??! Cele online sunt bune si ele, dar pe hartie?

soso
life sucks, and then u die

german
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Jan 21, 2004 8:13 pm

Postby german » Mon Jan 31, 2005 7:18 pm

Cauta pe la anticariatele de la Universitate de la Metrou. Eu am pus ochii pe un tratat de Radio mai vechi(anii '70-'80), dar m-am uitat prin el si e fain, cu poze, explicatii si restul. Pana la urma, Radiologia o inveti vazand, nu citind :shock:

german
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Jan 21, 2004 8:13 pm

Postby german » Mon Jan 31, 2005 7:35 pm

Ah! Am uitat pretul. Nu e decat...400.000. Dar din "imensul" salariu de rezident cred ca o sa rup o bucatica :(

User avatar
drsoso
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jan 18, 2005 12:55 am

Postby drsoso » Mon Jan 31, 2005 9:00 pm

thx, german
l-am vazut si eu. Insa astept mai bine sa vad ce ne recomanda profii, ca sa nu iau o carte care sa stea drept suport de cafea, ca muhlte altele cumparate in 6 ani de facultate
life sucks, and then u die

User avatar
pity
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Wed Feb 04, 2004 1:12 pm
Location: Bucuresti, Republica Capitalista Romania
Contact:

Postby pity » Tue Feb 01, 2005 11:33 pm

He he he, german si drsoso, v-am prins!!!

Eu sunt al treilea... ;)
Bai doamnelor, bai domnilor si, nu in ultimul rand, bai domnisoarelor, haideti sa haidem!!!

User avatar
drsoso
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jan 18, 2005 12:55 am

Cumparam Sutton-ul?

Postby drsoso » Tue Feb 08, 2005 9:06 pm

Dragilor colegilor intru Radiologie,
Am auzit ca cea mai tare carte de Rx si care ne va folosi la exemen este cea de SUTTON.

Pretul am inteles ca este absolut aberant pt salariile noastre (peste 8 milioane) , asa ca vin cu propunerea sa ne adunam cat mai multi si o cumparam, iar apoi sa o tragem la xerox.

Astept pareri sau alte propuneri. Eventual daca ar fi cineva care o are deja trasa la xerox si vrea sa o imprumute (facand astfel un bine - desi stim ca nici o fapta buna nu ramane nepedepsita...LOL).

Voi ce ati auzit? Eu nu stiu care e ultima editie si daca nu cumva apare in curand editia noua si atunci ar trebui sa asteptam.

Ce parere aveti?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
life sucks, and then u die

User avatar
drsoso
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jan 18, 2005 12:55 am

Postby drsoso » Tue Feb 22, 2005 8:31 am

dragi colegi, se pare ca nu prea va intereseaza semenii vostri intru radiologie. Voi nu intrati pe net? Ce faceti, invatati deja pt examenul de peste 2 ani si nu aveti timp de "prostii" d-astea?????!??!!!!!!!!!!!!!!

Hai, mai ziceti si voi cum e pe la Municipal, Coltea, Fundeni, ce naiba....
life sucks, and then u die

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Fri Feb 25, 2005 1:30 am

drsoso, iti spun maine la munca daca vreau Sutton sau nu :D
Pt cei din Coltea... Prof Zaharia e super. Atat cat va sta prin Coltea, pt ca nu stiu de ce am eu o banuiala ca daca iese la pensie prof Georgescu din Fundeni locul sau va fi luat de prof Zaharia... Mie mi-ar placea.
Spor tuturor!

dediflor
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 18, 2004 1:37 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby dediflor » Mon Nov 28, 2005 1:53 pm

As fi interesata, daca imi poate spune cineva, ce stagii se fac pe radiologie si imagistica medicala. Si daca se da ceva spor.

Marlene
elder
elder
Posts: 522
Joined: Fri Nov 11, 2005 5:11 pm

Postby Marlene » Mon Nov 28, 2005 2:24 pm

si cu ce se incepe,si daca iti alegi tu vreun coordonator,daca te invata cineva ceva,sau mai ca la toate specialitatile esti autodidact sau nu,si daca include CT si RMN,sau astea sunt "competente"?

User avatar
nikkolle
junior
junior
Posts: 58
Joined: Thu Mar 31, 2005 5:27 pm
Location: constanta
Contact:

Postby nikkolle » Mon Nov 28, 2005 2:30 pm

Ma bucur ca exista acest topic.Si eu am luat radiologie anul acesta in Buc. ,iar azi am fost la DSP si mi s-a spus ca pe 5 sau 6 tb sa fiu la DSP Buc.,iar transferurile se fac in perioada 1-15feb.,pana atunci putand obtine detasare.Sincera sa fiu nici nu stiu ce sa fac pt ca am inteles ca e bine si in Buc.Referitor la stagii,acestea se vor afla tot atunci.

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Mon Nov 28, 2005 3:57 pm

nikkolle wrote:Ma bucur ca exista acest topic.Si eu am luat radiologie anul acesta in Buc. ,iar azi am fost la DSP si mi s-a spus ca pe 5 sau 6 tb sa fiu la DSP Buc.,iar transferurile se fac in perioada 1-15feb.,pana atunci putand obtine detasare.Sincera sa fiu nici nu stiu ce sa fac pt ca am inteles ca e bine si in Buc.Referitor la stagii,acestea se vor afla tot atunci.


nu stiu ce ai auzit tu despre buc, dar multa lume stie ca se face carte in buc. tu hotarasti daca te transferi sau nu, dar eu in locu tau nu as face-o :)

User avatar
nikkolle
junior
junior
Posts: 58
Joined: Thu Mar 31, 2005 5:27 pm
Location: constanta
Contact:

Postby nikkolle » Tue Nov 29, 2005 11:28 am

multumesc mult chris,asa ma gandesc si eu :buc imi ofera totusi alte posibilitati;problema mea cea mare e cazarea.....dar voi vedea marti pe 6 cand ajung in buc.si apropos.stie cineva cam pe unde se face radio?ma refer la spitale si cam ce stagii se fac?multumesc

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Tue Nov 29, 2005 7:06 pm

nikkolle wrote:multumesc mult chris,asa ma gandesc si eu :buc imi ofera totusi alte posibilitati;problema mea cea mare e cazarea.....dar voi vedea marti pe 6 cand ajung in buc.si apropos.stie cineva cam pe unde se face radio?ma refer la spitale si cam ce stagii se fac?multumesc


spitale platitoare pt radio: universitar, fundeni si coltea
de stagii nu stiu nimik. astept sa vad ce zic cei din an mai mare :)
am auzit de la ceilalti ca in fundeni s-ar face radio cel mai bine

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Dec 02, 2005 5:04 pm

chiar nu spune nimeni ce stagii se fac pe radiologie ??in afara de primul care e un an si este de radiologie altceva nu se mai stie..si specialitatea dureaza 5 ani....am vazut ca la salarii avem spor de intre 10-30% pe grupe de risc..oare rezidentii se incadreaza la care grupa?..mai postati si voi una alta dc mai aflati si daca mai aveti cunostinte care stiu ceva...

User avatar
omatrix
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Nov 22, 2005 11:51 pm

Postby omatrix » Fri Dec 02, 2005 9:10 pm

De nr de locuri pe RIM stie cineva ceva?Anul trecut pe Fundeni erau 12 locuri.Anul asta cate vor fi oare?
Despre camine s-a interesat cineva daca mai sunt locuri?Daca nu vom prinde camine poate stam mai multi in chirie in zona Tei sau Colentina.Eu astept sugestii.Am uitat,sunt si eu pe RIM de anul asta si cred ca ne vom cunoaste pe 6,daca aveti placerea...
Bafta!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Dec 02, 2005 9:54 pm

primiti si fete ??:))

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Thu Feb 23, 2006 12:44 pm

pt rezidentii pe radio an mare: cum se pot inscrie rezidentii de an 1, in Asociatia Radiologilor din Romania? ce anume trebuie facut? unde? cat costa?
asteptam raspuns!
“EVERYTHING THAT HAPPENS HAS A REASON BEHIND”

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Feb 23, 2006 3:08 pm

si cica sedinta catedrei de radiologie ar fi in a 3-a Marti a fiecarei luni..eu le-am ratat pe primele doua...despre intrebarea ta..inca nushtyu...dar aflam:d

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Mar 16, 2006 1:07 am

retrag, nu-mi place ce am zis

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Thu Mar 16, 2006 6:13 pm

danhia wrote:retrag, nu-mi place ce am zis


La ce te referi?
“EVERYTHING THAT HAPPENS HAS A REASON BEHIND”

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Mar 17, 2006 8:24 am

uof....ma plictiseam. nu mai scrie nici unr adiolog nimic nimic...deci sapt viit marti ar trebui s afie sedinta societatii, la coltea. revi cu amanunte. Voi ce mai faceti?

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Mar 17, 2006 8:34 am

pana la urma cum e cu sporul la sp militar pe radio. e 50 sau 20?

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Fri Mar 17, 2006 1:52 pm

Nu cred ca poate fi 50%, deoarece la radio sporul e 10-30%....
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Mar 17, 2006 9:41 pm

mai YY....inainte sp militar avea spor de spital militar ..si se facea de 50 % . dar am auzit ca anul asta l-au scos. oricum eram curioasa sa imi raspunda cineva de acolo.

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Tue Mar 21, 2006 2:51 pm

Nu stiu cum e la radiologie, dar cunosc o persoana care lucreaza la SMC si nu primesc nici un spor in plus fata de sporul normal (15% pt ca e la chir).
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests