Examen specialitate MF octombrie 2013

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
daya85
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Dec 01, 2010 11:15 am
Location: Bucuresti - Romania
Contact:

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby daya85 » Mon Oct 14, 2013 8:14 pm

Daa... in sfarsit s-a afisat :D Nu mi se pare totusi normal sa se dea la date atat de diferite. Sunt care dau pe 8 noiembrie, 18 noiembrie, 21 octombrie.

User avatar
medevac106ro
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Sep 20, 2013 10:04 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby medevac106ro » Wed Oct 16, 2013 12:57 pm

ceva subiecte de la cei care au dat astăzi? ... impresii?

User avatar
daya85
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Dec 01, 2010 11:15 am
Location: Bucuresti - Romania
Contact:

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby daya85 » Wed Oct 16, 2013 6:33 pm

Subiecte Matei - comisia 1

1. Explorari paraclinice in sarcina
2. Etape de dezvoltare a fiintei umane
3. Functiile familiei
4. Acte necesare pentru infiintarea unui CMI
5. Calitati MF
6. Durerea toracica - diagnostic diferential
7. Etiologia ITU la copil
8. Criterii ARA poliatrita reumatoida
9. Demente manifestari clinice
10. Complicatii parotidita epidemica

Pe mine una m-au enervat subiectele!!! 4 subiecte numai din prostiile despre MF din care unul cu functiile familiei subiecte pe care sincer eu nu l-am citit...cik era undeva prin Restian, dar la cate bla bla uri sunt pe acolo... restul accesibile, dar nu pot sa spun ca mi-au placut. Pe scurt ... mi s-au parut aiurea, fata de ce subiecte s-au mai dat in alti ani.

Urmeaza proba la copil + proba practica saptamana viitoare, si apoi adultul - la Floreasca. Nu am mai auzit pana acuma sa se dea la Floreasca. Aveti habar pe ce sectie?
Eu sunt in a 4 a grupa, dau copilul la IOMC pe 24 octombrie, iar adultul pe 5 noiembrie.

S-au prezentat foooarte multi la examen, in plus fata de cei inscrisi pe lista. Am constatat cu stupoare ca erau putini rezidenti si in felul acesta mi-am explicat de ce era asa de putina activitate pe forum si foarte multi oameni trecuti de prima tinerete unii chiar batrani in toate regula ( probabil medicii generalisti de pe vremuri care acum au facut rezidentiat cu timp partial si isi dau si ei specialitatea). Gardianul m-a intrebat foarte surprins daca si eu dau examenul de specialitate pentru ca probabil i-am parut foarte tanara avand in vedere populatia nu tocmai tanara care era acolo.

S-a dat in sala de curs de la IOMC + o parte in biblioteca. A fost un haos total, batalie pe scaune, banci. Nu era pregatita sala, nu erau aduse scaune... Au inceput sa mute mese, banci pe acolo si stateam si ne uitam ca habar nu aveam unde o sa stam, cum se procedeaza. Examenul a inceput de fapt la ora 14 pentru ca a trebuit mai intai sa facem chestii organizatorice. Comisia nu era in nici un fel organizata. Nici ei habar nu aveau cum o sa faca desi asa e in fiecare an din cate am inteles si nu ar fi trebuit sa fie o surpriza. Ne-a strigat intr-un sfarsit in ordine alfabetica ca sa intram in sala in conditiile in care ne-a dat afara din sala, iar lumea si-a lasat hainele si lucrurile in banci. Deci intrai in sala si nu prea aveai unde sa te asezi, daca nu ti-ai dat coate la inceput ca sa ocupi banci. Deci pe scurt foarte "civilizat si profesional" s-a desfasurat examenul.

Multa bafta celor care inca nu au dat examenul! Sincer nu as vrea sa fiu in locul celor care dau pe 8 sau 18 noiembrie. Nu as mai avea rabdare.

mercionyou
Posts: 1
Joined: Tue May 28, 2013 12:44 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby mercionyou » Wed Oct 16, 2013 7:23 pm

Subiectele de la Pantelimon, azi la ora 8.30. - 80% din primele 25 de mf.

1. Vaccinarea 0-1 an (obligatorii si optionale)
2. Problemele medicale ale omului sanatos
3. Afectiuni frecvente la pacientii de varsta a treia - prevenire + diagnostic
4. Particularitatile consultatiei in cabinetul mf
5. Diagnosticul afectiunilor cardiace in mf
6. Criteriile de internare la pacientii consultati la domiciliu.
7. Obligatiile mf
8. Principalii factori demografici in evaluarea starii de sanatate a colectivitatii.
9. Diagnostic pozitiv + complicatii hipertiroidie
10. Angina streptococica la copil - dg + tratament

Stie cineva ce cazuri clinice sunt la Pantelimon din experienta anilor trecuti?

am uitat sa mentionez ca pe lista eram 16, iar la examen am fost doar 9. planul este sa dam maine adult, vineri copil iar luni probele clinice si sa terminam.

User avatar
medevac106ro
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Sep 20, 2013 10:04 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby medevac106ro » Wed Oct 16, 2013 7:37 pm

mulțumim mult!

așa informativ... atmosfera a fost "permisivă"? ;)

ps: o mai rămâne cineva de dat examen pe 18? ... poate pe 8 sa mai fim vreo 2 -3 amărâți... :D

User avatar
daya85
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Dec 01, 2010 11:15 am
Location: Bucuresti - Romania
Contact:

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby daya85 » Wed Oct 16, 2013 8:14 pm

[quote="mercionyou"]Subiectele de la Pantelimon, azi la ora 8.30. - 80% din primele 25 de mf.

1. Vaccinarea 0-1 an (obligatorii si optionale)
2. Problemele medicale ale omului sanatos
3. Afectiuni frecvente la pacientii de varsta a treia - prevenire + diagnostic
4. Particularitatile consultatiei in cabinetul mf
5. Diagnosticul afectiunilor cardiace in mf
6. Criteriile de internare la pacientii consultati la domiciliu.
7. Obligatiile mf
8. Principalii factori demografici in evaluarea starii de sanatate a colectivitatii.
9. Diagnostic pozitiv + complicatii hipertiroidie
10. Angina streptococica la copil - dg + tratament

Off....mi se par ingrozitoare subiectele astea din MF, multa vorba si degeaba. Inseamna ca la noi a fost bine cu doar 4 subiecte din MF stuff.

User avatar
daya85
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Dec 01, 2010 11:15 am
Location: Bucuresti - Romania
Contact:

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby daya85 » Wed Oct 16, 2013 8:17 pm

medevac106ro wrote:mulțumim mult!

așa informativ... atmosfera a fost "permisivă"? ;)

ps: o mai rămâne cineva de dat examen pe 18? ... poate pe 8 sa mai fim vreo 2 -3 amărâți... :D



Cred ca puteti sa va asteptati sa fie mai putini la voi in comisii ... au migrat toti la Matei ;)

anrare
Posts: 3
Joined: Wed Oct 16, 2013 9:46 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby anrare » Wed Oct 16, 2013 10:01 pm

Buna tuturor.

Pentru mercionyou - am facut stagiul de interne din rezi la pantelimon si cat am stat pe acolo cea mai mare parte de patologie a fost de ICC, BPOC, IM, HTA - cu toate complicatiile posibile si in diferite stadii. Si pneumonii. Mai erau si altele dar mai rare. Succes maine si in rest!

In alta ordine de idei - eu o sa fiu in comisia de la coltea... Are cineva vreo informatie utila de acolo? Ar fi foarte apreciata! o sa revin oricum cu detalii luni.
Succes tuturor!

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby Phat Skidz » Thu Oct 17, 2013 12:30 pm

Care sunt stagiile de dezvoltare ale fiinţei umane? Voi ce aţi scris la asta?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

drbmmf
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Oct 03, 2013 4:43 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby drbmmf » Thu Oct 17, 2013 1:35 pm

5. ETAPELE DE DEZVOLTARE ALE FIINTEI UMANE.
I. intrauterina-fecundatie - 9 luni
II. NN: 0-30 de zile
III. (copli sub un an) sugar <1 an: 1 - 12 luni
IV. copil mic : 1-3 ani
V. copil prescolar: 4-6 ani
VI. scolar mic: 7-10 ani
VII. pubertatea: 11-15 ani
VIII. adolescenta: 16-18 ani.
IX. adult tanar: 19-35 ani
X. adult matur: 35-50 ani
XI. presenescenta: 51-60 ani
XII. varstnic: 61-75 ani
XIII. batran: 76-85 ani
XIV. longevivul: peste 85 de ani

Kos_med
Posts: 2
Joined: Tue Sep 24, 2013 5:14 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby Kos_med » Sat Oct 19, 2013 3:38 pm

Stie cineva unde s-ar putea sa se dea "copilul" la comisia "Sf Ioan"?

nebunuvoda
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 18, 2013 9:26 am

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby nebunuvoda » Mon Oct 21, 2013 12:05 pm

asteptam impresii de la grupa I, IOMC....parca e mai mare stresul acum

drbmmf
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Oct 03, 2013 4:43 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby drbmmf » Mon Oct 21, 2013 1:24 pm

Cu mari emotii asteptam impresiile de la prima grupa din IOMC. Intre timp, are cineva exemple de buletine de analize?

User avatar
daya85
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Dec 01, 2010 11:15 am
Location: Bucuresti - Romania
Contact:

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby daya85 » Mon Oct 21, 2013 6:41 pm

Eu nu am fost in prima grupa, dar am aflat ca au fost cazuri de pneumonie streptococica si diaree. La Matei a vrut sa ii prezinti cazul, cealalta dr a vrut doar diagnosticul, cum a stabilit diagnosticul, diag diferential si a intrebat de tratament in spital si ambulatoriu. La practic au fost subiecte din alimentatie la san avantaje,diversificare, vaccinari, profilaxie anemie. Nu au fost Ekg-uri. Rx pneumotorax, pleurezii si pneumonii.

drbmmf
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Oct 03, 2013 4:43 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby drbmmf » Mon Oct 21, 2013 7:10 pm

Foarte misto. Sa inteleg ca nu a picat nimeni?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby Chingachgook » Mon Oct 21, 2013 7:14 pm

ba sunteti nebuni? cum sa pice cineva?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
daya85
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Dec 01, 2010 11:15 am
Location: Bucuresti - Romania
Contact:

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby daya85 » Mon Oct 21, 2013 8:46 pm

Au luat toti de la 8 in sus cu exceptia unei persoane care cik nu a stiut mai nimic si a luat 7.
Aaa iar referitor la ekg-uri nu au fost pt ca nu le-a tras lumea. Cik se vede pe spatele biletului ca e un ekg pe bilet si daca nu te pricepi cauti unul fara. ;-) la practic cik a mai fost si subiectul cu planningul familial. Nu sunt toate subiectele din lista de practic pt ca nici bilete nu sunt f multe de tras.

drbmmf
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Oct 03, 2013 4:43 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby drbmmf » Mon Oct 21, 2013 9:13 pm

Wow!!!! Foarte incurajatoar pentru prima zi de clinic. Sa speram ca mai primim informatii si zilele urmatoare. Multumesc

User avatar
daya85
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Dec 01, 2010 11:15 am
Location: Bucuresti - Romania
Contact:

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby daya85 » Tue Oct 22, 2013 3:27 pm

Ziua II - la inceputul fiecarui exam sanda anunta ce cazuri sunt. Azi au fost urm cazuri clinice: diaree cu rotavirus, diaree cu e.coli si o bronsiolita. Au intrat tot cate 2 la pacienti. A ascultat si Matei si dr de pedi, iar la practic au facut schimb intre ei. Rx au fost pleurezii, pneumonii, cik ar fi un chist bronhigenic... oricum au intrat cate 5 la practic si au mai putut discuta intre ei + sa inspira. Analize : LAM, LAL, talasemir minora, sunt sindrom nefrotic, itu inalta si anemie. Subiecte practic: planning, diversificare, alim la san, profilaxie anemie, rahitism, ingrijirea n.n.

User avatar
daya85
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Dec 01, 2010 11:15 am
Location: Bucuresti - Romania
Contact:

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby daya85 » Tue Oct 22, 2013 3:28 pm

drbmmf wrote:Wow!!!! Foarte incurajatoar pentru prima zi de clinic. Sa speram ca mai primim informatii si zilele urmatoare. Multumesc



In ce zi dai exam? Eu dau joi pe 24 oct.

drbmmf
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Oct 03, 2013 4:43 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby drbmmf » Tue Oct 22, 2013 5:13 pm

Multa Bafta si multumesc p[entru noutati. Eu, din pacate/fericire, nici nu stiu, sunt in ultima zi. stau cu sufletul la gura sa mai aflu una alta pe aici. Pana acum numai vesti bune. Sa speram ca va fi tot asa. Iti tin pumnii joi si asteptam vesti in continuare.

drbmmf
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Oct 03, 2013 4:43 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby drbmmf » Wed Oct 23, 2013 9:58 pm

Vin si eu astazi cu ceva informatii, insa, identice cu primele 2 zile. Cazuri: bronsiolita, diaree, astm. Despre practic nu am informatii decat ca au tras Rx, BCH ( talasemie) si SU, fara EKG. Un subiect de practic ar fi fost "supravegherea pacientului cu bronsita cronica". Multa bafta celor ce dau maine. Din informatiile primite pana acum se pare ca e totul ok. Sper doar sa nu "tranteasca" cu noi cei de la Floreasca :((.

User avatar
daya85
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Dec 01, 2010 11:15 am
Location: Bucuresti - Romania
Contact:

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby daya85 » Wed Oct 23, 2013 11:10 pm

Da. Astazi la cazurile clinice au fost: bronsiolita, diaree si astm bronsic. Maine cik ar fi o laringita la cazuri, nou internata de azi. Asa ca tineti-mi pumnii ca sigur mie mi-o da. Eu intru a doua. La 9 ne-a zis sa fim acolo. La analize aceleasi bilete obisnuite: talasemie, sindrom nefrotic, itu inalta.Nu mai sunt ekg-uri. Le-a scos Matei. La subiectele practice cik au mai aparut screening tbc, vaccinare VPI, crize fiziologice n.n, ingrijire n.n, recomandari n.n si suravegherea bolnavilor cu bpoc si insuficienta cardiaca.

Pe maine ;)

nebunuvoda
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 18, 2013 9:26 am

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby nebunuvoda » Thu Oct 24, 2013 9:20 am

Bafta.asteptam impresii.aveti idee pe ce sectie dam adultul ? La ex ne'a spus de med.interna iar cei care au dat practic au zis ceva de cardio.....

User avatar
daya85
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Dec 01, 2010 11:15 am
Location: Bucuresti - Romania
Contact:

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby daya85 » Thu Oct 24, 2013 3:26 pm

Si acum experienta reala, nu zvonurile din zilele anterioare: Vreau sa sa va zic ca nu ai timp nici macar sa respiri!!!

Eu dupa cum v-am zis am fost a doua din grupa de astazi. Am avut la cazul clinic un copil cu bronsiolita, anemie, sindrom Down, DSA, DSV. Secretara de comisie mi-a zis repede anamneza, abia daca am avut timp sau daca am reusit sa notez. Orice intrebare am mai pus legat de anamneza s-a lovit de un zid si nu am primit raspuns. Cam trebuie sa te multumesti cu ce ti se spune. Apoi am mers la pacient copil de 2 ani pe care l-am ascultat, am observat ca are tiraj subcostal, intercostal, am mai palpat una alta si cam atat. Nu cred ca m-a lasat 5 minute. Apoi pe repede inainte a trebuit sa ii cer investigatiile de parca eram un robot care trebuia sa scuipe cum ai apasat butonul. Am inceput sa ii cer investigatiile. Ea mi le-a dictat tot intr-o graba de abia reuseam sa scriu si desi nu terminasem de cerut investigatiile a plecat din salon, iar eu dupa ea pe sala ii ceream in continuare explorari paraclinice. Apoi am fost condusa intr-o incapere unde trebuia sa imi asez informatiile in ordine si sa fac minunata prezentare de caz. Ori timpul mi-a jucat astazi feste ori n-a tinut cu mine, dar nu cred ca m-a lasat 10 minute. Am mai dat examene cu prezentare de caz, dar nu am patit niciodata asa. Abia daca am reusit sa imi schitez prezentarea, nici pe departe sa o organizez asa cum mi-as fi dorit eu.

Apoi sa nu uitati un lucru FOARTE IMPORTANT!!!! Cand va prezentati la comisie trebuie sa inmanati FOAIA CU DIAGNOSTICELE. Eu tin minte cand ne-a spus despre acest lucru la proba scrisa, ni s-a spus ca ne vor da o foaie parafata, semnata de comisie pe care vom trece diagnosticele, numele nostru si semnatura noastra. Nu a fost asa si din pacate la mine s-a enervat proful din cauza asta. Din cate am inteles si cel dinaintea mea a facut la fel. Se intra pe rand pentru prezentarea cazului clinic ori la prof ori la profa de pediatrie. Apoi daca te-a ascultat la prezentare proful de obicei la proba practica te asculta profa de pedi, dar nu e o regula. Eu am prezentat cazul la prof, nu a fost foarte atent la ce ziceam eu, mi-a mai pus diverse intrebari nu foarte complicate din punctul meu de vedere: gen daca pot sa pun diagnosticul de astm bronsic la varsta de 2 ani.

Apoi am tras subiectele care sincer nici nu stiu ce anume am tras si cum. Proful mi-a zis sec trage subiectele. Pe masa erau o gramada de foi intoarse.... Nu iti explica ce si de unde sa tragi. Erau puse 3 gramezi de bilete pe masa si intai trebuia sa tragi din cea din mijloc, se uita proful si vedea daca ai buletin de analize, de urina sau radiografie si abia dupa aia iti luai buletinul de analize, radiografia si subiectul la practic. Dar nu mi-a zis din care gramada sa trag bilete, astfel incat la un moment dat m-am trezit ca de fapt eu aveam 2 subiecte la practic si nici un buletin de analize. Si tot mi-a zis sa trag bilet si era o foaie goala, mi-a zis sa mai trag era tot subiect de practic si nu buletin de analize ce imi trebuia mie. Va spun mi s-a parut un haos total, exact ca la scris!!! Toata lumea se asteapta ca tu sa stii ce vor ei de la tine si cum s-au organizat ei pentru examenul asta.

La proba practica am avut Ingrijirea copilului cu febra, rx cu pneumonie si intr-un final un buletin de analize care in afara de faptul ca avea cristale birefringente deci m-a dus cu gandul la sindrom nefrotic sau nefritic, nu aveam nici o valoare la proteinurie, era destul de ambiguu biletul, in rest nimic special. Am impresia ca nici profa nu era sigura ce sa zica despre buletinul respectiv. La ingrijirea copilului cu febra m-a intrebat dozele maxime de Ibuprofen si Paracetamol. Din cate am observat eu cei de la IOMC cam folosesc doze imense spre deosebire de cei de la Grigore Alexandrescu. Toate dozele pe care le stiam eu din Grigore, la IOMC erau duble!! Nu pot sa imi explic de ce, dar avand in vedere ca dau doze atat de mari logic ca ii intereseaza si doza maxima. Subiectele la practic am impresia ca le schimba in fiecare zi, pentru ca mereu sunt altele. Printre subiectele de azi au mai fost consultul prenatal, ingrijirea copilului cu varsaturi, crizele fiziologice ale nou nascutului a fost si astazi ... dar in general sunt accesibile. Oricum nu au nicio legatura cu lista de subiecte pe care am avut-o in programa.

Nu a picat nimeni nici astazi. In schimb astazi s-au luat multi de 7, iar comisia cica ar fi spus ca astazi a fost cea mai slaba grupa. Eu nu am fost printre cei cu 7, dar nici nu am luat nota la care ma asteptam avand in vedere ca nici profa, nici proful nu avut nimic de comentat la prezentarea + diagnosticele stabilite de mine. Dar asta e! Pe scurt timp putin, nu se poate discuta mai nimic pentru ca nici nu ai timp de discutii, abia daca ai timp sa iti aduni ideile pentru subiectele pe care le tragi. La practic esti cu proful in sala si nu ai cum sa misti nimic.

Bafta celor care urmeaza!

PS. De Floreasca nu stie nimeni nimic pana acum, doar zvonuri... nimic concret. Probabil o sa aflam dupa ce dau primele grupe examenul. Din pacate la adult am inteles ca se cam pica :(

User avatar
medevac106ro
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Sep 20, 2013 10:04 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby medevac106ro » Thu Oct 24, 2013 4:21 pm

mda, ce sa zic decât felicitări pentru cum merge la voi...

să vă zic un pic de la Colţea: atmosferă super nasoală, am intrat 17 la scris si am trecut 12, iar azi în prima zi de adult a picat unu din 6... mâine mai e o zi de "măcelărit" încă o grupă de 6 la adult. dacă o țin tot așa nu știu câți o să termine... cu bine. :(

iar atmosfera este incredibil de neprietenoasă si tensionată. în fine, mai avem pediatrie pe secția de toxicologie de la Grigore si ex practic iarăși la Colţea pe 30.

User avatar
medevac106ro
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Sep 20, 2013 10:04 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby medevac106ro » Thu Oct 24, 2013 5:51 pm

Later edit: am uitat sa va spun "notele": la scris cea mai mare nota a fost 8,5... iar azi doi de 7; doi de 7,25 si un 7,5 ... ori in seria asta suntem toti niste prosti, ori in seria asta suntem niste prosti toti! :?

User avatar
daya85
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Dec 01, 2010 11:15 am
Location: Bucuresti - Romania
Contact:

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby daya85 » Thu Oct 24, 2013 6:14 pm

medevac106ro wrote:mda, ce sa zic decât felicitări pentru cum merge la voi...

să vă zic un pic de la Colţea: atmosferă super nasoală, am intrat 17 la scris si am trecut 12, iar azi în prima zi de adult a picat unu din 6... mâine mai e o zi de "măcelărit" încă o grupă de 6 la adult. dacă o țin tot așa nu știu câți o să termine... cu bine. :(

iar atmosfera este incredibil de neprietenoasă si tensionată. în fine, mai avem pediatrie pe secția de toxicologie de la Grigore si ex practic iarăși la Colţea pe 30.


Din pacate am vesti proaste pt tine. Nici la Grigore nu te asteapta lucruri prea bune. Sefa de sectie de pe toxico e o acritura si toata lumea e terorizata si tremura in fata ei iar Prof Ulmeanu este si el destul de exigent. :( Invata foarte bine diareea si bronsiolitele pt ca asta e baza in sectiile de sugari. De obicei mai baga pe toxico pt ca nu au locuri in tot spitalul iar la toxico e sectia mare. la Grigore in garda se intra cu 0 locuri in tot spitalul sau maxim 1loc/sectie si atunci ii interneaza pe unde pot si ei. Eu am facut stagiul de pedi clinica pediatrie I si III sectiile dr lesanu si dr zapuciou. daca pot te ajut cu info suplimentare in fct de ce vrei sa stii.

anrare
Posts: 3
Joined: Wed Oct 16, 2013 9:46 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby anrare » Thu Oct 24, 2013 8:21 pm

Medevac106ro - multumim pentru update!
Ai putea sa-mi spui, te rog, ce patologie a fost azi in coltea?

Succes mai departe!

nebunuvoda
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 18, 2013 9:26 am

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby nebunuvoda » Thu Oct 24, 2013 9:37 pm

Maine vin eu cu informatii.sper sa fie de bine.

luntrashu
Posts: 2
Joined: Thu Oct 24, 2013 10:23 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby luntrashu » Thu Oct 24, 2013 10:33 pm

Salutare tuturor!
Va rog, daca aveti cum sa ma ajutati cu subiectele de la proba practica, din tematica, rezolvate. Multumesc.
luntrashu@gmail.com

User avatar
medevac106ro
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Sep 20, 2013 10:04 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby medevac106ro » Fri Oct 25, 2013 1:16 pm

Despre Nitescu (sefa de la toxicologie - grigore) numai de bine! :hate: A fost in comisie la Coltea in prima zi si a intrebat mai mult ca Isacoff ... Si nu asa, simplu, vroia: doze, exemple la toate clasele de medicamente... In conditiile in care examenul era de adult!!! Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie luni cand o sa dam cu ea copilul. :(
Cat despre patologia de la adult: hta, icc, ciroze... Cazurile simple, dar disctiile de dupa cu comisia... :cry: In fine... speranta moare ultima!

drbmmf
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Oct 03, 2013 4:43 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby drbmmf » Fri Oct 25, 2013 7:11 pm

Mai aveti vreo veste de astazi de la IOMC?

nebunuvoda
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 18, 2013 9:26 am

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby nebunuvoda » Sat Oct 26, 2013 12:49 am

Numai de bine.la practic buletin/rx/subiect.la copil daca Nu esti printre primii ai timp saai citesti despre patologia resprctiva
.nu a picat nimeni desi la practic s'a cam enervat profu.a pus 7.la copil a fost destul de expeditiv.cine a dat cu profa(?) sau ce o fi a avut mai mult de lupta.intra in amanunte,pune intrebari.
Cazuri. Bda cu rota.bronsiolita.
Faringoamigd.angina strp.la unele cazuri asociata anem ferip.,rahitism.

drbmmf
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Oct 03, 2013 4:43 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby drbmmf » Sat Oct 26, 2013 9:46 am

Foarte incurajator. Eu sunt prima din grupa :((. Nu pot spune ca sunt as. Am cam trecut prin materie dar din pacate emotiile si faptul ca voi fi prima ma termina. La buletine sunt trecute si valorile normale ale laboratorului? Pana la urma ce ne da secretara de comisie? anamneza, istoricul bolii, antecedente? Putem vorbi cu parintii, in cazul in care mai avem nevoie de informatii? trebuie sa ii spunem detalii legate de nastere, apgar, prezentatie chestii de genul asta, care trebuiesc trecute in prezentarea cazului sau ne axam doar pe ce are legataura cu diagnosticul?

nebunuvoda
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 18, 2013 9:26 am

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby nebunuvoda » Sat Oct 26, 2013 10:47 pm

La buletine nu ai val normale. Secr. Iti da tot ce ii ceri. La mine a asteptat sa ii cer si numele, varsta.. La prof trebuie sa prezinti cazul chiar ca in indrumarul lui.

anrare
Posts: 3
Joined: Wed Oct 16, 2013 9:46 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby anrare » Mon Oct 28, 2013 2:29 pm

Stie cineva cum a fost copilul azi in Grigore?

drbmmf
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Oct 03, 2013 4:43 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby drbmmf » Mon Oct 28, 2013 4:47 pm

sau la IOMC? Ceva noutati de acolo?

nebunuvoda
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 18, 2013 9:26 am

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby nebunuvoda » Mon Oct 28, 2013 9:39 pm

La practic aceleasi bilete/rx. Ca subiecte.. Orice. Cazuri diaree cu rota, angina, pneumonie virala complicata bact si cu insuf resp.

drbmmf
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Oct 03, 2013 4:43 pm

Re: Examen specialitate MF octombrie 2013

Postby drbmmf » Mon Oct 28, 2013 9:47 pm

Multumesc pentru raspuns. Cam complicat cazul cu pneumonia virala, complic bacterian si cu insuf respratorie... e ceva de munca la el :(. Diareea si angina sunt mai ok as zice. Pana miercuri nu cred ca externeze pneumonia asa ca nu imi ramane decat sa sper ca nu mi-o va da mie :(.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests