manusi vinil

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
moi_ioanastanca
junior
junior
Posts: 39
Joined: Thu Sep 03, 2009 8:09 pm

manusi vinil

Postby moi_ioanastanca » Sat Apr 06, 2013 6:57 pm

Buna tuturor!

Am si eu o intrebare ( sincer nu am stiut pe ce topic sa o pun) vis-a-vis de protectia asigurata de manusile vinil.Le-am utilizat in cateva randuri pt mici interventii chirurgicale la nivelul pielii ( putin sangerande) si ma intereseaza daca sunt intr-adevar protective fata de virusuri (HIV/hep).Sa fie posibila penetrarea lor fara sa existe o solutie de continuitate provocata prin intepatura/ruptura manusii? Va multumesc!

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: manusi vinil

Postby CristianM » Sat Apr 06, 2013 8:11 pm

Citeste despre permeabilitatea celor de latex: http://www.sempermed.com/fileadmin/img/ ... g._Nr3.pdf

moi_ioanastanca
junior
junior
Posts: 39
Joined: Thu Sep 03, 2009 8:09 pm

Re: manusi vinil

Postby moi_ioanastanca » Sat Apr 06, 2013 8:23 pm

CristianM wrote:Citeste despre permeabilitatea celor de latex: http://www.sempermed.com/fileadmin/img/ ... g._Nr3.pdf


Multumesc pt articol! Din tot ce am citit pana acum reiese ca manusile de latex sunt cele mai sigure.Traiesc cu teama ca m-am expus unui risc utilizand cele din vinil in contactul cu sangele pacientului.Intrebarea e daca sunt intradevar permeabile sau e vorba doar de o fragilitate fizica mai mare ce predispune la o rupere facila?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: manusi vinil

Postby Chingachgook » Sat Apr 06, 2013 10:58 pm

nu trece prin ele

se rup mai usor.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 107 guests