poze radiologie

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
Schwartz Bartter
senior
senior
Posts: 103
Joined: Sun Oct 14, 2012 4:27 pm

Re: poze radiologie

Postby Schwartz Bartter » Tue Jan 08, 2013 10:40 pm

cred ca e o tentativa de kt central care a plecat pe sub claviculara. posibil k medicul sa fie incepator si kt-ul a fost pus pe carotida in loc de jugulara ceea ce ar explica marirea mediastinului. de asemenena cardiomegalie, dar rx facuta culcat + surcharge vascula

Schwartz Bartter
senior
senior
Posts: 103
Joined: Sun Oct 14, 2012 4:27 pm

Re: poze radiologie

Postby Schwartz Bartter » Tue Jan 08, 2013 10:42 pm

kooksee wrote:furtunul ala care se duce in subclavie e principala problema.
a incercat sa ii bage un cateter prin jugulara interna si o luat-o prost. schwarz voi cateterizati acolo? ca am o intrebare.
in rest eu am zis ca are ca orice om de 60 de ani o insuficienta cardiaca stanga compensata. nici eu nu am vazut pneumonie sau revarsat pleural.
are careva idee de un hosting de poze mai de doamne ajuta? imageshack asta e de toata jena.


cred ca vorbim despre rx diferite. raspunsul meu era la rx de thorax postata de mdrx cred si la rx postata de tine, am scris al doilea raspuns. tot imi apare forbiden si postez cu intarziere.

Schwartz Bartter
senior
senior
Posts: 103
Joined: Sun Oct 14, 2012 4:27 pm

Re: poze radiologie

Postby Schwartz Bartter » Tue Jan 08, 2013 10:45 pm

kooksee wrote:furtunul ala care se duce in subclavie e principala problema.
a incercat sa ii bage un cateter prin jugulara interna si o luat-o prost. schwarz voi cateterizati acolo? ca am o intrebare.
in rest eu am zis ca are ca orice om de 60 de ani o insuficienta cardiaca stanga compensata. nici eu nu am vazut pneumonie sau revarsat pleural.
are careva idee de un hosting de poze mai de doamne ajuta? imageshack asta e de toata jena.


orice gaura cateterizam/ opacificam. alte intrebari?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Tue Jan 08, 2013 10:48 pm

da, am vazut ca suntem decalati. medicul era primar, ditamai OA.. in general le nimereste dar acuma s-a intamplat ghinionul.

ca idee eu am citit prin niste carti ca pneumothoraxul e o complicatie intalnita in vreo 2% din cazuri. eu am vazut pana acum peste 1000 de poze cu catetere si abia daca au fost 3-4 pneumothoraxuri. intrebarea mea e ori sunt internistii asa de buni ori nu le-am vazut noi.
la voi cum sta treaba?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Schwartz Bartter
senior
senior
Posts: 103
Joined: Sun Oct 14, 2012 4:27 pm

Re: poze radiologie

Postby Schwartz Bartter » Tue Jan 08, 2013 10:59 pm

kooksee wrote:da, am vazut ca suntem decalati. medicul era primar, ditamai OA.. in general le nimereste dar acuma s-a intamplat ghinionul.

ca idee eu am citit prin niste carti ca pneumothoraxul e o complicatie intalnita in vreo 2% din cazuri. eu am vazut pana acum peste 1000 de poze cu catetere si abia daca au fost 3-4 pneumothoraxuri. intrebarea mea e ori sunt internistii asa de buni ori nu le-am vazut noi.
la voi cum sta treaba?


depinde si cine pune kt-ul. internistii pun mai rar, in general in garzi sau cand trebuie sa isi faca mana, intensivistii pun aproape in fiecare zi, dar uneori pot pune si radiologii interventionali. depinde de situatie, urgente, indicatie, tip de kt.

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: poze radiologie

Postby CristianM » Tue Jan 08, 2013 11:26 pm

kooksee wrote:are careva idee de un hosting de poze mai de doamne ajuta? imageshack asta e de toata jena.


Chiar vroiam sa-ti zic: http://imgur.com/ sau http://minus.com/ (al 2-lea e bun daca ai rezolutii mari)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: poze radiologie

Postby Iepurita » Tue Jan 08, 2013 11:38 pm

nici aici n-am vazut pana acum pneumotorax. Dar inevitabil urmeaza
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: poze radiologie

Postby 187.92a » Wed Jan 09, 2013 12:11 am

trident wrote:ce traiect are matzul ala!


deci chiar SUNT genial :) uitasem ca ma pricep si la radiologie, e frumos sa iti aduci aminte ca le bughesti la o adica/
big wow to me. [quote"kooksee"]furtunul ala care se duce in subclavie e principala problema.[/quote]

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30363
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: poze radiologie

Postby andy gavrilescu » Wed Jan 09, 2013 12:22 am

am crezut ca ala e firul de la casti.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: poze radiologie

Postby 187.92a » Wed Jan 09, 2013 12:25 am

pai da, nu toti stim medicina, andy. tu credeai ca este firul de la casti.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Wed Jan 09, 2013 12:27 am

de fapt il lovise o masina din spate si ii sarise ochiul din orbita. ala era nervul optic.
un topic despre rame de ochelari nu ai face dar sa trollezi topicele serioase ale altora stii
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30363
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: poze radiologie

Postby andy gavrilescu » Wed Jan 09, 2013 8:51 am

sorry for trolling!
cat despre rame, pe imed facem medicina, nu vanzare!!!
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: poze radiologie

Postby 187.92a » Fri Jan 11, 2013 3:44 pm

hai hai sa mai vedem poze. p-asta ultima am bunghit-o lejer.
pe urmatoarele trebuie sa le giniti voi :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: poze radiologie

Postby 187.92a » Mon Jan 14, 2013 6:35 pm

Mai aveti poze de radiografie?
Era interesante

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30363
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: poze radiologie

Postby andy gavrilescu » Mon Jan 14, 2013 7:30 pm

nu, de cand am terminat treaba in spital nu am mai vaz rx, la privat la noi nu se face.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Mon Jan 14, 2013 9:34 pm

mai gasim.
pana atunci o intrebare. astia care sunteti radiologi scrieti in raport "coprostaza"? (evident atunci cand e)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Thu Jan 17, 2013 2:01 am

Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: poze radiologie

Postby alimori » Thu Jan 17, 2013 4:00 pm

cati ani are? cum a cazut? si unde-l doare? :)
banuiesc ca-l doare deasupra gleznei de l-ati pozat pana aproape de genunchi. corticala tibiei parca are o linie de fractura (sau de jeg pe poza, d-aia intreb unde-l doare) in treimea distala.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: poze radiologie

Postby 187.92a » Thu Jan 17, 2013 4:06 pm

Pai are ditamai traiectul oblic. Se suprapun oasele p acolo dar nu e peroneul?
Tre si o incid din cealalta
Cum "jeg pe poza"? Si doar nu puteau sa faca poze fara extreme
E corect pozitionata

E o fractura de bara de renault

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Fri Jan 18, 2013 12:09 am

scrie pe poza catzi ani are.
nu stiu cum a cazut pentru ca domnii chirurgi nu binevoiesc sa dea informatii. trimit poza si scriu langa ea Fractura?

am uitat sa aduc si poza in incidenta ap. pe aia nu se vedea absolut nimic, de asta era interesant. eu am zis ca e o fractura nedizlocata de fibula distala, 5 cm mai sus de sindesmoza. Btw la voi la dispensar se foloseste clasificarea Weber? sau se foloseste vreo clasificare? mie unele mi se par cam cu iz istoric.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: poze radiologie

Postby 187.92a » Fri Jan 18, 2013 1:11 am

deci peroneu, nu tibie, cum zicea alimori :) - asadar iarasi am nimerit-o. sunt f f genial, din nou, iata, confirm.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: poze radiologie

Postby alimori » Fri Jan 18, 2013 1:42 am

alinaMF wrote:Pai are ditamai traiectul oblic. Se suprapun oasele p acolo dar nu e peroneul?
Tre si o incid din cealalta
Cum "jeg pe poza"? Si doar nu puteau sa faca poze fara extreme
E corect pozitionata

E o fractura de bara de renault


Glezna n-o pozezi pana aproape de genunchi.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: poze radiologie

Postby 187.92a » Fri Jan 18, 2013 3:47 pm

e o radiografie de gamba, ma tem ca nu ai inteles

si nu are cum sa fie ""linie de fractura in corticala tibiei" fractura e fractura, fisura e fisura

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: poze radiologie

Postby alimori » Fri Jan 18, 2013 6:30 pm

Poza se numeşte glezna, aşa i-a zis kooksee
Fisură se spune la ţară. Aici pe forum se spune fractură nedeplasata

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: poze radiologie

Postby 187.92a » Fri Jan 18, 2013 7:12 pm

nu conteaza, putea sa ii spuna si intestin subtire, se vede ca este afectat peroneul, nu ...corticala tibiei.
incurci foarte mult notiunile, alimori. deci tu vedeai o "fractura nedeplasata a corticalei tibiei"? omg. :lol:

poate fractura incompleta, deplasarea tine de muschi. daca de exemplu muschii trag cu momente anume, apare deplasarea; dar deplasarea nu este musai. asa ceva

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13184
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Fri Jan 18, 2013 7:43 pm

kooksee wrote:mai gasim.
pana atunci o intrebare. astia care sunteti radiologi scrieti in raport "coprostaza"? (evident atunci cand e)

In care raport? In Befund zici?
Eu nu e radiolog, da scriu astia la greu de coprostaza. Practic toti mosii e cu coprostaza. Lu kux nu place coprostaza?
Fără profesie

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13184
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Fri Jan 18, 2013 7:53 pm

kooksee wrote:scrie pe poza catzi ani are.
nu stiu cum a cazut pentru ca domnii chirurgi nu binevoiesc sa dea informatii. trimit poza si scriu langa ea Fractura?

am uitat sa aduc si poza in incidenta ap. pe aia nu se vedea absolut nimic, de asta era interesant. eu am zis ca e o fractura nedizlocata de fibula distala, 5 cm mai sus de sindesmoza. Btw la voi la dispensar se foloseste clasificarea Weber? sau se foloseste vreo clasificare? mie unele mi se par cam cu iz istoric.

Frate kux, tu nu faci talente, gen il sun pe boul care a anmelduit radiografia sa intrebi ce-i cu pacientul? (si eu zic ca-i fractura) Sau sa ii faci si un Ultraschall daca nu esti lamurit? Desi ar trebuie sa faca si traumatologia asta. E multi prosti la tine acolo?
Fără profesie

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13184
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Fri Jan 18, 2013 8:06 pm

ndsimona wrote:Nu numai linia scapulei, dar nu vad desen pe laturi


Cum sa fie nene Pneumotoraaaaaaaaaaax? Ambii plamani sa fie colabati? Fratee
Este un Bettaufnahme, ceea ce inseamna ca pacientul era in pat, nu cu bratele in sold, de aia raman omoplatii pe torace. A facut cineva medicina pe aici?
Fără profesie

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: poze radiologie

Postby Iepurita » Fri Jan 18, 2013 9:21 pm

Se vede clar fractura; Trident isteric, ca de obicei. Daca nu a marit Alimori poza normal ca nu a vazut daca e fibula sau tibie.

Kooks, aici n-avem radiologi, chirurgii interpreteaza si mentioneaza corpostaza atunci cand e.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: poze radiologie

Postby 187.92a » Fri Jan 18, 2013 9:34 pm

Ah, n-a marit alimori poza :)
Ioio ca de obicei aiureli

Si la fisura este fractura fara deplasare sau "fractura a corticalei" care e scuza? :D


Sa mai vedem poze, asadar

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Fri Jan 18, 2013 10:26 pm

Summer Kat wrote:
kooksee wrote:mai gasim.
pana atunci o intrebare. astia care sunteti radiologi scrieti in raport "coprostaza"? (evident atunci cand e)

In care raport? In Befund zici?
Eu nu e radiolog, da scriu astia la greu de coprostaza. Practic toti mosii e cu coprostaza. Lu kux nu place coprostaza?



da, in raport zic.

ideea e ca am avut un meci un domn chefarzt de la interne. in paranteza fie spus internistii se cred singurii care stiu medicina, restul cu caracter semidecorativ prin spital :P

asadar la un raport in timp ce prezentam un abdomen si recitam poezia obisnuita ca nu are ileus, nu se vede nicio perforatie si coprostaza in colon ma intrerupe domnul sef de sectie si ma intreaba care sunt semnele radiologice ale coprostazei. il stiam ca ii place sa se dea destept (chiar e) si am zis ceva de imagine noroasa, cu ceva aer si localizare specifica. la care imi comunica domnul internist ca coproSTAZA nu are cum sa fie diagnostic radiologic deoarece nu stim cat a stat acolo. eventual e diagnostic clinic (adica, ma intelegi, doar internistii au voie sa foloseasca termenul). si imi explica cu un pacient care a dorit sa ia acasa toate rezultate cat a fost internat, s-a dus acasa si a cautat in dictionar si s-a intors cu scandal ca el nu a fost tratat complet, a fost externat cu coprostaza. in fine, mie mi s-a parut ajustata povestea, stiti genul de oameni care au mereu pregatit un exemplu elocvent care sa le sustina argumentatia. (enervanta categorie, sunt si aici ep imed cativa).
in fine, concluzia fost ca sa nu mai scriu coprostaza ci "stuhlgefulltes kolon" adica pe romaneste "materii fecale in colon". sigur ca m-am dus cu lacrimi in ochi la superiorul meu care a dat din mana plictisit si a zis ca e o prostie dar ca in rezultatele catre ala sa scriu cum vrea. plm, clientul nostru, stapanul nostru.

chirurgii sunt ceilalti inamici personali ai mei. probabil ca o sa merg sa bat unul la un moment dat sa se invete minte sa fie nitel mai precisi cand au o suspiciune de fractura. imi trimite o glezna si scrie doar "fraktur?". au mai fost cazuri ca m-am chinuit sa descriu nu stiu ce liniuta care parca se vedea undeva prin calcai si de fapt pacientului ii cazuse un ciocan pe degetul mare de la picior. cand trimiteti pe domnul pacient la raze scrieti si cam pe unde banuiti. ca altfel eu descriu ce cred de cuviinta dar voi ramanetzi cu pacientul pe cap. noi nu facem ultraschall doarece nu stim. nimeni de pe radiologie nu are habar decat fooooarte orientativ. mai repede ii fac un ct.

nu m-ati lamurit cu clasificarea weber. o folositi? va ajuta la ceva sau e doar asa sa aratam ca stim si nume proprii?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13184
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: poze radiologie

Postby Lii » Fri Jan 18, 2013 10:52 pm

:) da, acum diagnosticul clinic il exclude pe cel imagistic?
Come to think of it, e importanta coprostaza, in DD cu ileusul (ocluzia pe romaneste), nu? Pentru chirurgi, cel putin. Nu mai bine interneaza innere-le toti mosii deshidratati cu "stuhlgefulltes kolon" atunci?
Fără profesie

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: poze radiologie

Postby începătorul » Sat Jan 19, 2013 1:08 am

Ioio wrote:Se vede clar fractura; Trident isteric, ca de obicei. Daca nu a marit Alimori poza normal ca nu a vazut daca e fibula sau tibie.

Kooks, aici n-avem radiologi, chirurgii interpreteaza si mentioneaza corpostaza atunci cand e.


Cine te-a minţit că trebuie să măreşti poza? Eventual dacă ești chior(ă).

Dacă îți iei de la bun început punct de reper articulația gleznei, e imposibil să nu vezi prin epifiza groasă a tibiei, celălalt os (mai subțire) cu 75% din diafiză pocnită. Și eu m-am prins de chestia asta în 5 secunde și sunt doar în anul III de facultate. Ție cât timp ți-a luat?

Apropo de penumotorax, cum îl identifici dpdv semiologic și cum intervii chirurgical în pneumotoraxul cu supapă? Dar explică-mi si mie ca și cum acum am auzit prima oară de el, că na, nu prea-mi place s-o ard aiurea prin spitale și să fac noduri chirurgicale. Imi lipsesc niște chestii de bază. :D
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: poze radiologie

Postby Iepurita » Sat Jan 19, 2013 9:49 am

bai nene, las-o balta si canta la alta masa.


Kooks, daca stau sa ma gandesc si cei de la noi folosesc alternativ Stuhl si coprostaza. Internistul ala te enerveaza doar pe tine sau isi dau si ceilalti ochii peste cap cand incepe? :))))))

P.S: eu cred ca ATI-stii se cred cei mai destepti.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Sat Jan 19, 2013 8:09 pm

Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Sat Jan 19, 2013 8:21 pm

Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: poze radiologie

Postby 187.92a » Sun Jan 20, 2013 1:40 am

ioio, fudula ca de obicei si ca si proverbul :)

curburile alea nu sunt normale, marginile vertebrelor adica si ah iata, la L4-L5 acolo simt foarte multa suferinta, discul este pa, vad o durere intensa pe picior, cu carcater de arsura, paroxistic, si oarecum foarte intens, da si nici l3-l4 nu e un spatiu cinstit.
vertebra aia dinspre sacru e stramba, ciocuri, alea, o vertebra f urata
si coprostaza.
in caz ca nu stiu ce are, va spun de acum ca este pt ca nu am marit imaginea.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: poze radiologie

Postby alimori » Sun Jan 20, 2013 2:07 pm

si L1 e cam turtita

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: poze radiologie

Postby Doftoroiu` » Sun Jan 20, 2013 4:25 pm

Kooksee, barbat cu cancer de prostata?
L1 e veche, restul nimic interesant, modificari degenerative

Schwartz Bartter
senior
senior
Posts: 103
Joined: Sun Oct 14, 2012 4:27 pm

Re: poze radiologie

Postby Schwartz Bartter » Sun Jan 20, 2013 6:03 pm

eu cred ca e femeie, are clipsuri post ligatura de trompe. Vad doar leziuni degenerative + tasare probabil veche de L1 pe fond ostoporotic


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 81 guests