Condica-medicamente cerute-obscur

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Condica-medicamente cerute-obscur

Postby schnauzer » Sat Dec 08, 2012 6:49 pm

Intrebare: cand vine pacientul cu medicatia compensata pt boala de baza in poseta, eu mai trebuie sa cer si aia, sau numai ce se da peste aia in timpul spitalizarii????

Eu nu cer cea de baza, colegii intotdeauna.

Rezultat: nu am fost atentionata ca nu face bine, nici eu nici ei.

Nu inteleg.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby razi » Sun Dec 09, 2012 8:17 pm

Noi ce aveam le dadeam de la noi, ce nu aveam nu inlocuiam cu altceva ci le spuneam sa-si ia de la ei, adaptand desigur medicatia la situatia respectiva

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby schnauzer » Mon Dec 10, 2012 10:14 pm

Da, dar daca dadeati de la voi ce avea oricum prescris ca trat de baza compensat inseamna ca a beneficiat pt marti de ex de doua ori de un medicament gratis.
Care daca se intampla la o institutie cu 1000 + de paturi zilnic, ii cam mult.

De fapt asta nu inteleg, ca in cazul asata face retur de pastile la farmacie pt zilele petrecute in spital din medicatia prescrisa de medicul de familie???

Ii nonsens, de doua ori acelasi medicament dat pe gratis.

Sau nu inteleg eu, mi se mai intampla.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby razi » Tue Dec 11, 2012 7:42 pm

E oarecum logic ce spui, dar spitalul primeste bani pentru pacient( in functie de drg, etc) si teoretic spitalul trebuie sa asigure si medicatia.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby schnauzer » Tue Dec 11, 2012 10:24 pm

Exact. Si firma de Enap sau Furosemid se bucura enorm, ca primeste banii de doua ori.
Este o scurgere de bani din santate enorma, considerand, ca zilnic in fiecare spital se intampla la fel cu bolnavii cronici.

Ok, spitalul sa asigure medicatia, dar atunci, la prezentarea biletului de iesire la MF, ala sa-i prescrie mai putin pe luna viitoare, sau daca nu se poate, retur pe bucata + o fituica la famacie.
Evident asa cineva va lucra mai mult, dar nici asa nu merge.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby Chingachgook » Tue Dec 11, 2012 10:31 pm

nu primeste banii de 2 ori
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby schnauzer » Tue Dec 11, 2012 10:50 pm

Daca tanti Paulina are 23 de buc la ea (Enap) intr-o punga, si eu ii cer pe ziua az 1 Enap printre altele, ea o sa-si administreze numai un enap dar are 2.

Sau in urmatoarea luna la farmacie farmacista se uita in baza de date si vede ca din cauza sppitalizarii i-au mai ramas 4 bucati ii elibereaza numai 26 pentru prescriptia pe luna curenta? Poate e asa si eu nu stiu.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby Chingachgook » Tue Dec 11, 2012 10:53 pm

o sa le ia pe ale ei cand ajunge acasa.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby Iepurita » Tue Dec 11, 2012 11:03 pm

medicatia pe care o are pacientul o ia in continuare cand ajunge acasa, deci nu e nici o scurgere de bani.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby Chingachgook » Tue Dec 11, 2012 11:05 pm

eu ma gandesc ca in capul lui schanutzer trebuie sa fie ceva mai subtil dar nu stie sa verbalizeze intrebarea.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby schnauzer » Wed Dec 12, 2012 10:20 am

Voi nu intelegeti???

Ok. Tanti Viorica se interneaza la un seviciu de medicina interna cu n+1 patologii.
Isi ia traista de medicamente cu ea in care are si sa zic unul ieftin Enap.
Eu o intreb ce ia acasa.
Ea le zice frumos pe rand, eu stiu ca ea are prescrise pe o luna sau trei toate dozele, dar le cer sie eu de la farmacie.
Asa le ia pe ale farmaciei spitalului in timpul internarii, in total 18 zile.
Rezulta ca, din cele prescrise de MF ii raman in plus pe luna aia 18 tablete.

Mf -ul tine cont ca Viorica mai are de pe luna trecuta ramase 18 tabklete de Enap can ii face prescriptia pentru urmatorul interval????? Deci ii da numai 12 buc? Sau daca ii pe trei luni ii da 72 buc???

Sau merge totul normal ii da 1/3 cutii si gata.

Si in cazul asta 18 tablete sunt in plus la ea, ok, dar au fost acordate gratuit de doua ori la aceeasi persoana, si la eliberarea reteteti urmatoare nimeni nu-si bate capul cu tabletele ramase in plus din cauza internarii.

Asta ar insemna o gestiune in plus la MF si farmacie.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby schnauzer » Wed Dec 12, 2012 10:30 am

Si sa ziecem tanti Viorica crapa la 3 zile de la externare.

Ii raman x tablete din cutie pe luna aia, dar ii raman 18 ramase ce nu a luat in spital.

Tabletele x au fost platite si acordate odata gratuit.

Cele 18 ramase de doua ori.

Daca vorbesc aiurea va rog sa ma luminati, ca e posibil sa fie retur cu pastile nefolosite in spital despre care eu nu stiu. Dar totusi e ciudat ca eu in doi ani nu am cerut niciodata tratamentul de baza pt nimeni pe condica (cu toate ca ma indicat zilnic pe plan sttin ca le au in traista) colegii da, altii nu, si la nimeni nu i s-a zis ca nu ar face bine.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby Iepurita » Wed Dec 12, 2012 8:33 pm

cand un pacient merge dupa externare la medicul de familie ii spune ca mai are acasa 100 de pastile din medicamentul cutarica si primeste reteta pt cat ii trebuie pe timpul ramas.
Este normal ca in spital sa primeasca medicatia de la spital si nu sa vina cu traista de medicmanete dupa el.
Ca are si pacientul precis pansamente pe acasa, dar cu toate astea le foloseste pe cele din spital.
teoretic.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby schnauzer » Wed Dec 12, 2012 9:48 pm

Dar nu are o suta adica tri cutii,
Are 18.
Sau 6.
Se intampla zilnic pt fiecare bolnav din Ro. Ii normal???
Chiar si 2 tablete de Enap sa fie degeaba pe gratis???

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby schnauzer » Wed Dec 12, 2012 9:52 pm

In plus ,ingreuneaz chestia asta cu mult munca asistentelor care preiau stocul de la farmacie si fac gestiunea tabletelor. o tableta de Aspenter, una de Furosemid, un Enap, un Lipanthyl.


Pe cand daca ar fi trantite medicamentele de baza intr-o cutie unde scrie tata paulina, tanti Viorica, ar prelua numai medicatia de spital. Oricum sunt prea putine asistente pe sectiii cu blocarea posturilor, sincer nu cred ar fi rau sa li se mai scada din volumul de munca.

e nonsens.

Chiar este reglementata chestia asta undeva??

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby Iepurita » Wed Dec 12, 2012 10:00 pm

Mie mi se pare normal cand te duci in spital sa ti se dea de acolo medicamentele. In fiecare zi se scrie medicatia, deci nu poti spune ca se comanda pe o saptamana.
iar medicamentele pe care le are pacientul le ia pacientul in continuare cand ajunge acasa, iar medicul care i le prescrie stie ca are x pastile in plus, pt perioada in care a stat in spital.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby schnauzer » Wed Dec 12, 2012 10:20 pm

Nu vorbeam despre o saptamana. Da si noi comandam zilnic, vineri pe 3 zile.

Daca cineva ii mefist pe aici, sau stie clar, sa-mi explice: medicul de fam elibereaza reteta urmatoare pe mai putine pastile ca stie ca lu' tanti

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby 187.92a » Wed Dec 12, 2012 10:21 pm

are dreptate ioio. nu ii scrii seretide discu' pt 5 zile de spital cand deja are compensat. si nu faci retur cu ventolinu

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8459
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby mihai_525 » Wed Dec 12, 2012 10:22 pm

sa zica vlad
America first

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby 187.92a » Wed Dec 12, 2012 10:28 pm

??

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8459
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby mihai_525 » Wed Dec 12, 2012 10:32 pm

trident acest andreea pora al imed
America first

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby mariac81 » Wed Dec 12, 2012 10:35 pm

cerute "obscur" . cam mult spus
Deci vine pacientul la spital cu punga de medicamente, isi ia medicatia de acasa, mai plateste vreo cateva analize, ca nu toate sunt suportate de spital, eventual i se mai spune ca ar avea nevoie de nu stiu ce medicament dar nu il are spitalul asa ca trebuie sa-l cumpere singur si sa -l ia de la el cat e spitalizat, mai trebuie eventual sa cumpere vreo 2-3 branule si leocoplast, poate mai are nevoie de un rmn sau ct si trebuie platit ca nu e aparatul spitalului si are contract cu nu stiu ce centru si trebuie platit,apoi mai da niste spaga la asistenta sa-l intepe mai cu delicatete, la brancardier ca trebuie si el sa traiasca, la infirmiera ca sa nu-i fie sila cand se aseaza pe pat si bineinteles la medic. O sa plece tanti paulina cu sufletul impacat ca a economisit spitalul banii de pe medicamentele cumparate de spital bineinteles la cel mai avantajos pret si in cele mai transparente conditii. Si apoi o sa aiba pretentia sa mai primeasca si reteta compensata la externare.

Crede-ma nimeni nu primeste nimic gratis sau in surplus in sistemul asta

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby 187.92a » Wed Dec 12, 2012 10:39 pm

ba da, medicamentele sunt gratuite

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby schnauzer » Wed Dec 12, 2012 10:43 pm

Eu nu vorbesc despre carentele sistemului medical in general, ci despre fenomenul ''condica''.

Poate daca din banii alocati sanatatii nu s-ar duce bani de doua ori pentru o doza/zi medicament de la Arad la Tulcea si de la Maramures la Zimnicea poate din ceea ce s-ar economisi ar iesi un RMN si un leucoplast.

In legatura cu surplusul: nu pacientul beneficiaza, ca ala tot un Enap /zi ia, indiferent daca foloseste stocul personal sau ii dau eu pe condica. Beneficiaza altcineva.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby 187.92a » Wed Dec 12, 2012 10:47 pm

adevarul e ca astia cu teoria conspiratiei din sistemul sanitar sunt mult mai benefici
bravo, schnauzer. bravo. acuma pe langa vecini si porumbei te plangi si de condica

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby mariac81 » Wed Dec 12, 2012 10:48 pm

da, sunt gratuite, spaga e pentu prietenia cu angajatii spitalului

da, cat sta spitalizat are medicamentele gratuite, acasa tot trebuie sa plateasca ceva pentru ele, cu unele exceptii, compensarea e 90% sau 50%

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby 187.92a » Wed Dec 12, 2012 10:49 pm

pe asta se duceau banii din sistem, pe PASTILE
lol

urmeaza topicul in care snauzer se va plange ca pacientii manaca de la chiscul de la poarta , si se arunc mancarea spitalului

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby schnauzer » Wed Dec 12, 2012 10:52 pm

Vorbim despre lucruri diferite.

Ok, atunci banni din sanatate in cazul unui Enap dublat sun 100% si 90% pentru aceeasi zi. normal ar fi ori sa fie cel de 100% din spital, se sa se tina clar cont cu stampila si semnatura de surplusul din stocul personal, ori sa nu-i mai cer eu, si sa ramana cu cel de 90%.

Asa ca hai sa ramanem la subiectul asta, si sa deschidem un alt subiect despre ''bursa spagii''.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby 187.92a » Wed Dec 12, 2012 10:53 pm

costa infim 3 pastile de enap. comparativ cu incalzirea sau alte costuri asociate internarii
vbiti prostii, zau

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby schnauzer » Wed Dec 12, 2012 10:56 pm

Da. Dar fara incalzire NU MERGE.
Insa Enapul dublat nu este necesar.
Si este in plus o povara langa spalatorie si inclazire.

Dar nu inteleg, nu asta este ideea, ca-i suma mica sau mare. ideea nu este una normala, sa dau doua tablete din aceeeassi sursa cand ala ia numai o tableta.

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby mariac81 » Wed Dec 12, 2012 11:00 pm

schnauzer, eu iti inteleg logica, dar eu nu am vazut/auzit in nicio alta tara sa vina pacientul la spital si sa-si ia medicamentele din traista, e lipsa de profesionalism, trebuie sa verifici apoi daca si le-a luat, daca le-a luat cum trebuie, daca a luat ce trebuie..deci pt asistenta e cam aceeasi munca.
daca vrei sa fii corect ii scazi de pe reteta pe care o dai la externare comprimatele luate cat a fost internat
cand nu ai la farmacia spitalului asta e, isi ia de la el

si nu ia doua tablete si baga una in buzunar sa o vanda la colt, luna viitoare cand se duce la medicul de familie o sa ii zica de medicamentele pe care le mai are si ce ii mai trebuie (asta stiu de le medicii de familie), ca nu vrea sa dea bani in plus (cum am spus medicamentele date pe reteta nu sunt gratuite sunt compensate) si majoritatea pacientilor nu simt nevoia sa faca stoc de medicamente in casa in cazul unei eventuale apocalipse

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby schnauzer » Wed Dec 12, 2012 11:10 pm

Dar face asta?
Medicul de familie zice atunci: XVIII Enap tb?
sau zice o cutie.

Tu chiar nu intelegi, ca pt pacient este egal ca are doua pastile gratis, sau compensate?

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby mariac81 » Wed Dec 12, 2012 11:13 pm

tu pe retete scrii o cutie?! ca noi restul scriem nr de comprimate, ca nu ma apuc sa fac google sa vad cat e intr-o cutie

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby schnauzer » Wed Dec 12, 2012 11:14 pm

Pai uite noi nu prea dam retete, pt ca pt cei din alte judete (90%) le zicem sa le scrie MF conform scrisorii medicale.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby vmc » Wed Dec 12, 2012 11:16 pm

Schnauzi, pacientul merge la mfist cand i se termina tabletele, nu exista data fixa de luare a retetei sau zi fixa in care poate cumpara medicamentele. Si tabletele astea sunt perisabile, de ce si-ar face un pacient stoc din ele? Nu e nici un abuz/cheltuiala nejustificata la mijloc
nicht wahr?

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby schnauzer » Wed Dec 12, 2012 11:19 pm

NU la multi MF isti sunt zile in care se dau compensatele. Miercuri sa zicem. Asa ca se poate creea.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby Iepurita » Wed Dec 12, 2012 11:20 pm

Schnauzer, ideea este ca medicul de familie stie ca pacientul a fost in spital si ca ii prescrie medicamente pe care pacientul le ia normal.
Acum desigur ca ne putem gandi ca ar trebui ca aceste medicamente sa fie orescrise zilnic, ca poate ii prescrie medicul azi pacientului 3 cutii de medicamente si il calca masina pe pacient la iesirea din farmacie, si uite cate medicamente se duc pe apa sambetei.
Lasand gluma la o parte, intr-un sistem normal medicamentele le primeste pacientul de la spital pe perioada spitalizarii.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30363
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby andy gavrilescu » Wed Dec 12, 2012 11:20 pm

off, ce v-ati complicat cu specialitatile astea ale voastre!
eu stiu asa: condica se scrie pe doua zile, se suna la farmacia spitalului si se solicita medicam de care pac are nevoie, daca le are i le da, daca nu scriem in foaie NAF (n-are farmacia) in dreptul medicamentului lipsa. daca pacientul si-l cumpara se scrie in dreptul lui "personal".
daca de ex se interneaza la OCHI si are boli generale asociate treb sa isi aduca tratam pt acestea de acasa. iar de ochi oricum spitalul nu are nimic. daca e o urgenta (hemoragie, ocluzii vasc) cerem tratam pt astea (fitomenadiona, etamsilat, pentoxifilina etc) si procedam cum am scris mai sus. cel mai simplu.
eu de fapt nici nu am inteles discutia.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby vmc » Wed Dec 12, 2012 11:21 pm

Da, dar o luna are 4 miercuri, iar pacientul isi poate cumpara medicamentele vineri
nicht wahr?

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: Condica-medicamente cerute-obscur

Postby mariac81 » Wed Dec 12, 2012 11:30 pm

intr-un sistem normal pacientul internat primeste medicamentele de la spital, chiar daca e internat la ochi sau gineco, le ia in mod controlat, tot ce trebuie, cand trebuie, asa urmaresti interactiune cu alte medicamente, efecte....asta e sistem normal
la noi luam punga la verificat, "asta luati de aici, asta nu luati ca va dam altceva de le spital care interactioneaza, in dimineata asta nu luati din punga ca facem nu stiu ce analiza/test...."

in fine discutie inutila


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 115 guests