Schimare rezidentiat

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
meltinpot
Posts: 4
Joined: Wed Feb 01, 2012 7:38 pm

Schimare rezidentiat

Postby meltinpot » Wed Feb 01, 2012 7:43 pm

Buna vreau si eu sa stiu cum pot schimba specialitatea care am ales-o la rezidentiat.Singurul lucru pe care il stiu e ca am voie la 6 luni sa ma razgandesc,dar nu stiu cum se procedeaza.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Schimare rezidentiat

Postby schnauzer » Wed Feb 01, 2012 8:38 pm

Dar ce ai ales??

Ce nu-ti place?
Curaj nu te cunoaste nimeni.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby 187.92a » Wed Feb 01, 2012 9:39 pm

dpinde de specialitatea aleasa for appropriate reasoning, depinde pe ce vrei sa treci.
daca vrei consiliere adecvata va trebui sa ne furnizezi cat mai multe informatii profesionale

meltinpot
Posts: 4
Joined: Wed Feb 01, 2012 7:38 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby meltinpot » Wed Feb 01, 2012 11:01 pm

nu cred ca e asa de important ce am ales si dece vreau sa schimb,vreau doar sa stiu daca se poate si unde trebuie sa ma interesez.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Schimare rezidentiat

Postby Chingachgook » Thu Feb 02, 2012 12:40 am

deci vrei sa te muti in sus.
sau eventual in alt centru, unde ti-a fost frica sa dai de prima data.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

meltinpot
Posts: 4
Joined: Wed Feb 01, 2012 7:38 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby meltinpot » Thu Feb 02, 2012 1:19 am

sunt pe recuperare,si vreau alta spe

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Schimare rezidentiat

Postby Chingachgook » Thu Feb 02, 2012 2:02 am

cardio, nu?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby 187.92a » Thu Feb 02, 2012 2:03 am

am observat ca nu crezi ca est important, dar este. daca tu nu stii care e treaba in timp ce noi stit, daca noi cerem o info este evident ca nu e cazul sa "Stii tu ce si cum".
dar daca stii tu asa bine, atunci mult succes.
ca sa primesti un raspuns trebuie sa (stii sa) pui o intrebare.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Schimare rezidentiat

Postby schnauzer » Thu Feb 02, 2012 1:50 pm

Recuperareeee???
Pai de ce sa schimbi?
E o specialitate domneasca. Eu nu as schimba.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby 187.92a » Thu Feb 02, 2012 2:00 pm

poate vrea totusi sa faca medicina... ca de-asta a facut sase ani?!?! ca nu a fos in stare sa ia un punctaj cvasi rezonabil poate a fost o chestiune de moment...

meltinpot
Posts: 4
Joined: Wed Feb 01, 2012 7:38 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby meltinpot » Thu Feb 02, 2012 2:20 pm

Nu cred ca tre sa dati voi cu parerea ca nu stiti voi ce punctaj am luat eu.Eu cred doar ca sunteti niste curiosi si ca mare lucru nu stiti altfel as fi primit un raspuns.
Eu singurul lucru care l am cerut e sa stiu daca pot sa imi schimb specialitatea aleasa la rezi cu alta care a plecat cu un punctaj mai jos decat al meu!

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Schimare rezidentiat

Postby schnauzer » Thu Feb 02, 2012 7:11 pm

Poti.
Dar tot trebuie un motiv. Chiar daca-i inventat.

o sa plangi tu dupa recuperare.

dr_miky
senior
senior
Posts: 132
Joined: Sat Aug 15, 2009 4:39 pm
Location: iasi

Re: Schimare rezidentiat

Postby dr_miky » Thu Feb 02, 2012 8:27 pm

se poate schimba.am un coleg care era pe neurochirurgie si a schimbat specializarea si acum e pe ATI.sa alt coleg care era pe chirurgie plastica si acum e pe cardio.Depinde f mult si ce punctaj ai.Stiu ca la minister trb sa te interesezi

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby 187.92a » Thu Feb 02, 2012 9:18 pm

meltinpot wrote:Eu singurul lucru care l am cerut e sa stiu daca pot sa imi schimb

hai sa-ti reamintesc ce ai vrut de fapt:
meltinpot wrote:vreau si eu sa stiu cum pot schimba
meltinpot wrote:dar nu stiu cum

meltinpot wrote:Eu cred doar ca sunteti niste curiosi si ca mare lucru nu stiti altfel as fi primit un raspuns.

iti trebuie f multa minte sa te gandesti ca nu mai poate lumae de specialitatea pe care esti tu, ca moare lumea de curiozitate.

repet, poate nu ai inteles (sigur nu ai inteles, poate de asta si vbim despre recuperare, nu despre cardio):
schimbarea specialitatii depinde foarte mult de specialitatea pe care esti pt ca demersurile difera in functie de asta.
stiu vreo 30 de persoane care si-au sch specialitatea si depinde foarte mult de pe ce anume pe ce anume.

conteaza. ca nu crezi tu sau crezi, conteaza.

ok, daca tu crezi ca suntem curiosi poate ca bunavointa era prea mult. descurca-te

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby alimori » Thu Feb 02, 2012 11:41 pm

alo, domnu', care ti-e problema cu recuperarea? medicina se face si cu putine pastile spre deloc.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby 187.92a » Fri Feb 03, 2012 3:14 am

sugestia ta fiind asadar sa ramana pe recuperare?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby alimori » Fri Feb 03, 2012 9:13 am

"domnu'" cu problema erai tu.
nu i-am sugerat nimic pt ca nu stiu ce vrea. recuperarea e frumoasa si cu putin stres. dar daca e genul chirurgului, n-are ce face aici, nu-i ofera nimic.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby 187.92a » Sat Feb 04, 2012 2:19 am

corect, sunt un domn, dar asta e singura chestie corecta, ca nu am nicio pb.
si da, ca nu spune pt ca suntem doar o gasca de curiosi enervanti. el stie mai bine, dar de fapt nu stie nimic

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: Schimare rezidentiat

Postby Allay » Thu Feb 09, 2012 12:11 am

Se poate schimba specialitatea daca ai avut un punctaj suficient cat sa obtii o alta in centrul in care ai dat rezidentiatul.
Punctajul tau trebuie sa fie mai mare sau egal cu ultimul punctaj al specialitatii pe care o doresti. Nu stiu sa fie vorba de un termen limita (cum aminteai tu de cele 6 luni) ci mai degraba de o incapacitate personala in a-ti exercita profesia de medic in specialitatea aleasa initial.

As vrea sa spun ca Trident m-a dezamagit zicand ca
poate vrea totusi sa faca medicina... ca de-asta a facut sase ani?!?! ca nu a fos in stare sa ia un punctaj cvasi rezonabil poate a fost o chestiune de moment...


Ar fi bine sa mergi si pe o sectie de recuperare medicala sa vezi cam cum se pune un diagnostic, cum se trateaza pacientii si ce rezultate se obtin. Dar poate nu ai timp sau chef sa faci lucrul acesta si atunci e mai bine sa nu critici/judeci. E foarte neplacut cand cineva isi da cu parerea despre lucruri pe care nu le cunoaste.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby 187.92a » Thu Feb 09, 2012 1:13 am

Daca ar fi mare medicina de capul ei am sti cu totii ce mare minune de specialitate este. Probabil lipsa de notorietate si -noteaza- dezirabilitate se datoreaza unor trasaturi proprii specialitatii in cauza, asadar intrinseci, si nu unor factori exteriori cum ar fi rautatea lui trident, asa cum incerci sa sugerezi!

Ironic, dar... Daca recuperarea era o specialitate atat de vindecatoare, cu rezultatea atat de bune, CUM sa ai o incapacitate de neameliorat ca medic de.. recuperare?? Ori sunteti specialitate serioasa care se respecta ori e doar spoiala si nu recuperati nimic?? Nici o incapacitate?!

Si finalizez aratandu-ti ca nu este suficient sa spui "nu stii ce tare e recuperarea", ci trebuie sa arati TU ce minune de specialitate este aceea. Te rog sa remediezi problema retoricii tale deficitare

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: Schimare rezidentiat

Postby Allay » Thu Feb 09, 2012 1:28 am

Ironic, dar... Daca recuperarea era o specialitate atat de vindecatoare, cu rezultatea atat de bune, CUM sa ai o incapacitate de neameliorat ca medic de.. recuperare?? Ori sunteti specialitate serioasa care se respecta ori e doar spoiala si nu recuperati nimic?? Nici o incapacitate?!


Esti pe langa subiect.
Eu am zis ca poti sa iti schimbi specialitatea daca esti incapabil sa iti exerciti meseria in domeniul acela ( IN GENERAL!!! - exemplu ca sa inteleaga si Trident: esti chirurg si ai HIV; esti un pericol pentru pacientii tai prin urmare poti sa iti alegi o specialitate unde nu exista posibilitatea schimbului de fluide cu pacientii tai).

In a doua parte a mesajului am simtit nevoia " sa te cert un pic" pentru ca esti deosebit de arogant si nu ai motive sa fii.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby 187.92a » Thu Feb 09, 2012 1:36 am

Ai spus" nu exista posibilitatea", te faci de ras, esti medic, se spune "nu exista riscul"; exceptand cazul delicat in care ti-ai dori schimbul de fluide cu pacientii tai, corect este sa spui RISC :D

Vai! Ce urata imagine ai creat, aceea a posibilitatii ... Nici nu pot persista cu gandul pe acest teren.

sunt pe subiect, si eu am spus ca depinde de specialutati pt ca difera motivul, daca zicea ce spec voia ii ofeream mura- gura motivul , dar s-a tinut batos.
Ma simt nevoit sa raspund atacurilor tale vadit -si intentionat-rautacioase.
Pe scurt: daca recuperarea nu ar fi o specialitate de 3 lei, lumea ar dori s-o practice.
Or, oamenii vor sa schimbe specialitatea, dupa ce vad ce si cum

Esti pe recuperare?

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: Schimare rezidentiat

Postby Allay » Thu Feb 09, 2012 1:45 am

trident wrote:Ai spus" nu exista posibilitatea", te faci de ras, esti medic, se spune "nu exista riscul"; exceptand cazul delicat in care ti-ai dori schimbul de fluide cu pacientii tai, corect este sa spui RISC :D

Vai! Ce urata imagine ai creat, aceea a posibilitatii ... Nici nu pot persista cu gandul pe acest teren.

sunt pe subiect, si eu am spus ca depinde de specialutati pt ca difera motivul, daca zicea ce spec voia ii ofeream mura- gura motivul , dar s-a tinut batos.
Ma simt nevoit sa raspund atacurilor tale vadit -si intentionat-rautacioase.
Pe scurt: daca recuperarea nu ar fi o specialitate de 3 lei, lumea ar dori s-o practice.
Or, oamenii vor sa schimbe specialitatea, dupa ce vad ce si cum

Esti pe recuperare?



POSIBILITÁTE, (2) posibilități, s. f. 1. Faptul de a fi posibil; ceea ce poate deveni în viitor o realitate. 2. Mijloc de realizare, de înfăptuire a ceva; putință, modalitate. ♦ Posibilități materiale = bani (necesari traiului). ♦ Expr. În măsura (sau în limita) posibilităților = în măsura în care este posibil. ♦ (La pl.) Calități, însușiri care se pot dezvolta, maturiza. Tânăr cu posibilități. – Din fr. possibilité, lat. possibilitas, -atis. Sursa: DEX '98

Daca spuneam " sansa" atunci puteai sa te iei de mine. In fata cui sa ma fac de ras.. a ta?
3 lei?? atat costa hermozon-ul?

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby pinkobsession » Thu Feb 09, 2012 1:50 am

trident, inceteaza. nu vreau sa imi doresc sa te loveasca un avc sau o masina ca sa intelegi ce importanta specialitate e recuperarea....

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby 187.92a » Thu Feb 09, 2012 1:58 am

Si cu toate acestea ce sa vezi, pana si topicul asta este cum sa PLECI de pe recuperare, nu cum sa faci sa ajungi pe recuperare

Si epidemio e specialitate, parca, fereasca de o epidemie, dar cata medicina e acolo?
Sau sanatate publica, sau med muncii. Si absolventa de facultate de moase este import, daca ajunge nevasta sa nu aiba cine sa o asiste, etc etc?


Si tamplaria si medicina sunt joburi, dar una e sa fii doctor, alta sa fii tamplar
Ei, asa si cu medicina!

Nu asa se poarta o discutie, fetelor. Genul asta de argumente va descalifica

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: Schimare rezidentiat

Postby Allay » Thu Feb 09, 2012 2:03 am

Trident:Nu asa se poarta o discutie, fetelor. Genul asta de argumente va descalifica


tu cu siguranta te califici

Citate din luminatia sa Trident:
poate vrea totusi sa faca medicina... ca de-asta a facut sase ani?!?! ca nu a fos in stare sa ia un punctaj cvasi rezonabil poate a fost o chestiune de moment...


Ironic, dar... Daca recuperarea era o specialitate atat de vindecatoare, cu rezultatea atat de bune, CUM sa ai o incapacitate de neameliorat ca medic de.. recuperare?? Ori sunteti specialitate serioasa care se respecta ori e doar spoiala si nu recuperati nimic?? Nici o incapacitate?!


Ironic, dar... Daca recuperarea era o specialitate atat de vindecatoare, cu rezultatea atat de bune, CUM sa ai o incapacitate de neameliorat ca medic de.. recuperare?? Ori sunteti specialitate serioasa care se respecta ori e doar spoiala si nu recuperati nimic?? Nici o incapacitate?!


Si tamplaria si medicina sunt joburi, dar una e sa fii doctor, alta sa fii tamplar
Ei, asa si cu medicina!

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: Schimare rezidentiat

Postby Allay » Thu Feb 09, 2012 2:12 am

Trident, esti prea inteligent pentru lumea asta. Nu-ti mai pierde viata pe forumuri medicale cu tamplari, asta daca ai una.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby 187.92a » Thu Feb 09, 2012 2:40 am

Multumesc, Allay, stiu.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Schimare rezidentiat

Postby schnauzer » Thu Feb 09, 2012 5:32 pm

Si epidemio e specialitate, parca, fereasca de o epidemie, dar cata medicina e acolo?
Sau sanatate publica, sau med muncii.

Imi pare rau ca nu am ales o astfel de specialitate.
Medicina mediului de ex.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby 187.92a » Thu Feb 09, 2012 10:17 pm

exista "medicina mediului"? oricat de seducatoare ar suna anumite combinatii, s-ar putea ca unele dintre ele sa nu existe

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Schimare rezidentiat

Postby darksunrise » Fri Feb 10, 2012 3:15 am

schnauzer wrote:Si epidemio e specialitate, parca, fereasca de o epidemie, dar cata medicina e acolo?
Sau sanatate publica, sau med muncii.

Imi pare rau ca nu am ales o astfel de specialitate.
Medicina mediului de ex.


De ce nu te muti ? Si eu visez sa fac medicina muncii/recuperare la batranete, prin vreo statiune prin Elvetia :)))
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby 187.92a » Fri Feb 10, 2012 3:40 am

pt ca e pacat de punctajul pe care l-a obtinut kla rezi sa se alature unor colegi care fie nu au invatat la rezi fie -fara vina lor, fara indoiala-nu au picat pe subiect .. niciuna din cele 200 de grile..

recuperarea medaicala este dificila, trebuie multa aparatura, e costisitor ca investitie

ucruti
Posts: 3
Joined: Fri Feb 10, 2012 11:37 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby ucruti » Fri Feb 10, 2012 11:55 pm

buna seara!
as dori cateva sfaturi la urmatoare mea problema daca se poate din partea celor avizati: sunt rezident pe oftalmo(am luat rezi in primii 50 pe tara), intre timp am avut o problema medicala destul de grava(despre care nu as vrea sa vorbesc) si care ma incapaciteaza in a practica o ramura chirurgicala. as dori sa schimb specialitatea, mai precis sa trec pe cardiologie. Despre demersuri m-am interesat la ministerul sanatatii si mi s-a spus ca se va aproba fara probleme avand in vedere punctajul si problema mea medicala.
Mai precis as dori sa ma ajutati cu sfaturi la ce spital as putea lua cardio in ideea de a nu avea un program infernal.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby 187.92a » Sat Feb 11, 2012 2:05 am

sa tii si cont de localizare, ca daca tu stai in dr taberei si iei fundeni te oboseste drumul f mult, chiar daca programul ar fi mai lejer (ceea ce nu e cazul , din cate stiu)
nu strica sa te duci" in inspectie" intr=o zi pe cate o sectie as vbesti cu colegii de acolo, sa "iei pulsul" asa cum trebuie..
succes si sanatate!

ucruti
Posts: 3
Joined: Fri Feb 10, 2012 11:37 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby ucruti » Tue Feb 14, 2012 10:41 pm

multumesc pt raspuns

bufnitel
Posts: 4
Joined: Fri Feb 10, 2012 11:10 am

Re: Schimare rezidentiat

Postby bufnitel » Wed Feb 15, 2012 10:28 am

Nu te duce in SUUB

davmar
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Mar 26, 2012 9:06 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby davmar » Mon Mar 26, 2012 9:11 pm

buna seara! am si eu o mare rugaminte! stiu tot ce am de facut pentru a-mi schimba specialitatea, stiu ca se poate si stiu si cum....adeverinta medicala, sa te muti pe o specilitate care sa corespunda punctajului... stiu toate astea ( eu sunt deja anul doi, deci nu mai pot decat cu adev medicala) ....marea mea problema este : ce medic imi da mie o asemenea adeverinta? spune-ti-mi , va rog! cine face chestii de-astea? unde sa ma duc? va rog! mersi!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Schimare rezidentiat

Postby Chingachgook » Mon Mar 26, 2012 9:14 pm

de cand cu flagrantele astea sper ca niciunul.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8459
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby mihai_525 » Mon Mar 26, 2012 9:18 pm

in primul rand se scrie "spuneti-mi" in loc de spune-ti-mi
si in al doilea rand raspunsul este un medic cu care esti prieten/a
acolo unde exista incredere reciproca impossible is nothing
America first

davmar
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Mar 26, 2012 9:06 pm

Re: Schimare rezidentiat

Postby davmar » Mon Mar 26, 2012 10:34 pm

da, corect! imi pare rau pt greseala...imi place sa cred ca am facut-o involuntar :D ! mersi de corectura si mersi mult de info!


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 80 guests