intrebare!

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

intrebare!

Postby alina_ok » Tue Dec 13, 2011 5:22 pm

poate sa imi spuna cineva cat e salarul de rezident pe post an 1 pe diabet? va rog frumos! mie mi-a scris pe contract salariul de incadrare 879 si niste sporuri.
khabi kushi khabie gham...

dr_miky
senior
senior
Posts: 132
Joined: Sat Aug 15, 2009 4:39 pm
Location: iasi

Re: intrebare!

Postby dr_miky » Tue Dec 13, 2011 9:03 pm

si pe neonatologie an 1 tot pe post cat e salariul?????.pe contractul meu nici nu au binevoit sa scrie,cik de la 1 ianuarie se modifica salarizarea

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8459
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: intrebare!

Postby mihai_525 » Tue Dec 13, 2011 9:06 pm

pai si cum ai semnat un contrat pe care nu scrie cati bani iei este strigator la cer
revoltator du-te maine si ameninta-i cu inspectoratul teritorial de munca cum sa iti dea contract fara sa precizeze salariul
doamna sau domnul care ti-au dat contractul aveau cumva un bici si vorbeau cu accent sudist ?
America first

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: intrebare!

Postby alina_ok » Wed Dec 14, 2011 1:11 am

spuneti-mi macar cat ia un rezident anul 1 pe diabet asain general. va rog! mie mi-a gresit calcularea salarului de baza si am citit in lege ca ori pe loc ori pe post suntem toti platiti de la bugetul de stat. deci nu cred ca are a face gradul spitalului aici.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: intrebare!

Postby holliday » Wed Dec 14, 2011 1:18 am

alina_ok wrote:poate sa imi spuna cineva cat e salarul de rezident pe post an 1 pe diabet? va rog frumos! mie mi-a scris pe contract salariul de incadrare 879 si niste sporuri.

pana la urma n'ai mai plecat in UK :) sau nu te'au primit aia/nu te'ai acomodat cu condusul pe contrasens/etc?

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: intrebare!

Postby alina_ok » Wed Dec 14, 2011 8:44 am

nici un nici alta. am ramas pe baricade aici si am luat post. ca numai asa, stresata la maxim, pot eu sa traiesc. nu mai fac extrasistole daca sunt stresata. chiar nu mai sunt rezdenti pe diabet in tara asta? sau nu vrea nici unul sa isi dezvaluie veniturile impresionant de mari?
khabi kushi khabie gham...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: intrebare!

Postby 187.92a » Thu Dec 15, 2011 4:09 am

se zice "maximum", nu maxim. doar minodora este "la maxim".
mihai_525 wrote:pai si cum ai semnat un contrat pe care nu scrie cati bani iei este strigator la cer

probabil nu l-a semnat deja, nimeni nu poate semna asa, in alb. lol

User avatar
alinamihaela
senior
senior
Posts: 146
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:39 pm
Location: iasi

Re: intrebare!

Postby alinamihaela » Thu Dec 15, 2011 6:06 pm

[quote="dr_miky"]si pe neonatologie an 1 tot pe post cat e salariul?????.pe contractul meu nici nu au binevoit sa scrie,cik de la 1 ianuarie se modifica salarizarea[/quote]


pt anul 2 neonat e 1090 ..depinde si unde faci..eu in anul 1 am facut terapie intensiva neonatala si luam cu spor 75% 1300 net plus bonuri dar era inainte de criza...la salile de nastere si nou-nascuti fara probleme sporul e 25%

dr_miky
senior
senior
Posts: 132
Joined: Sat Aug 15, 2009 4:39 pm
Location: iasi

Re: intrebare!

Postby dr_miky » Thu Dec 15, 2011 8:02 pm

alinamihaela wrote:
dr_miky wrote:si pe neonatologie an 1 tot pe post cat e salariul?????.pe contractul meu nici nu au binevoit sa scrie,cik de la 1 ianuarie se modifica salarizarea



pt anul 2 neonat e 1090 ..depinde si unde faci..eu in anul 1 am facut terapie intensiva neonatala si luam cu spor 75% 1300 net plus bonuri dar era inainte de criza...la salile de nastere si nou-nascuti fara probleme sporul e 25%



tu in anul 1 nu ai inceput cu pediatria?

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: intrebare!

Postby alina_ok » Thu Dec 15, 2011 10:16 pm

[quote="trident"]se zice "maximum", nu maxim. doar minodora este "la maxim".
e cazul sa dai si niste explicatii care sa sustina ceea ce afirmi tu... hai da-i cu DEX-ul!
khabi kushi khabie gham...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: intrebare!

Postby 187.92a » Thu Dec 15, 2011 11:16 pm

eu stiu pe cineva care are salariul de incadrare pe diabet anul I cu 890, azi mi-a zis
daca vreti sa va creasca salariul cu 5 lei faceti cerere la COlegiul Medicilor si se rezolva, nu mai dati cotizatia




alina_ok, in limba romana exista doar locutiunea adverbiala "la maximum"; nu exista "la maxim", decat poate doar la ultimii manelisti, ceea ce ma face sa ma intreb de unde oare ai preluat-o.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: intrebare!

Postby md_gr » Thu Dec 15, 2011 11:26 pm

Si daca dam aceasta cotizatie, ce castigam?

User avatar
alinamihaela
senior
senior
Posts: 146
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:39 pm
Location: iasi

Re: intrebare!

Postby alinamihaela » Fri Dec 16, 2011 1:10 am

[quote="dr_miky"][quote="alinamihaela"][quote="dr_miky"]si pe neonatologie an 1 tot pe post cat e salariul?????.pe contractul meu nici nu au binevoit sa scrie,cik de la 1 ianuarie se modifica salarizarea[/quote]


pt anul 2 neonat e 1090 ..depinde si unde faci..eu in anul 1 am facut terapie intensiva neonatala si luam cu spor 75% 1300 net plus bonuri dar era inainte de criza...la salile de nastere si nou-nascuti fara probleme sporul e 25%[/quote]


tu in anul 1 nu ai inceput cu pediatria?[/quote]

am inceput cu neonat desi d-na prof de regula trimitea rezi prima data pe pediatrie..fiind pe post poate ca a vrut sa vada cam de ce suntem in stare..zic si eu..iar conform curriculei ar trebui primele 6 luni sa fie facute in stagiul de baza (eu am facut un an intreg pt ca am avut sarcina cu risc si era mai bine din acest punct de vedere sa lucrez la maternitate si sa am obstetricianul la dispozitie oricand)

User avatar
alinamihaela
senior
senior
Posts: 146
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:39 pm
Location: iasi

Re: intrebare!

Postby alinamihaela » Fri Dec 16, 2011 1:15 am

[quote="md_gr"]Si daca dam aceasta cotizatie, ce castigam?[/quote]

daca te inscrii in Colegiul Medicilor dupa primul an de rezi ti se poate da drept de libera practica in medicina generala (nu in specialitate)..unele DSP-uri dau si cod de parafa..te poti angaja part-time la un cabinet de MF sau oriunde poti practica medicina generala ..sper sa nu gresesc dar eu asa am inteles;

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: intrebare!

Postby alina_ok » Mon Jan 02, 2012 2:15 am

trident wrote:eu stiu pe cineva care are salariul de incadrare pe diabet anul I cu 890, azi mi-a zis
daca vreti sa va creasca salariul cu 5 lei faceti cerere la COlegiul Medicilor si se rezolva, nu mai dati cotizatia




alina_ok, in limba romana exista doar locutiunea adverbiala "la maximum"; nu exista "la maxim", decat poate doar la ultimii manelisti, ceea ce ma face sa ma intreb de unde oare ai preluat-o.

bei gaaaz! asta de unde am mai preluat-o? am cautat in dex in urma coretiilor tale "lingvistice" si am mai intrebat si o profa de romana si sunt ambele expresii corecte, asa ca mai scuteste-ma cu manelele. daca tot faci asemanari cu ele inseamna ca le si asculti.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: intrebare!

Postby alina_ok » Mon Jan 02, 2012 2:22 am

800 si ceva mi-a iesit si mie la calculele superfenomenale pe care mi le-au facut cei de la RUNOS. dar am impresia ca ceva undeva e gresit. e prea putin!
khabi kushi khabie gham...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: intrebare!

Postby 187.92a » Mon Jan 02, 2012 2:25 am

Mi-e jena de unde ai facut tu scoala atunci. Se vede ca nu in Capitala!

Profa ta de romana se dovedeste a fi cam slab pregatita, sa nu o numesc altfel. Deci nu este un reper. Ti -am explicat cum se spune corect. Si spune-i si ei.


Si eu zic ca legat de salariu, nu strica sa vb si cu profii tai de mate si economie si sa ne spui cum cred ei ca treb sa fie :D

800 e mult

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: intrebare!

Postby 187.92a » Mon Jan 02, 2012 2:33 am

Locutorii au deci de operat cu adjectivele maxim şi minim, cu substantivele maximum şi minimum, maxim şi minim, maximă şi minimă şi cu adverbele maximum şi minimum, toate înregistrate ca atare în DOOM2. Dicţionarul normativ fixează, mai clar decît dicţionarele explicative care l-au precedat, specializarea gramaticală şi semantică a formelor, indicând şi pentru locuţiunea adverbială singura variantă corectă (la maximum).

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: intrebare!

Postby alina_ok » Mon Jan 02, 2012 2:42 am

trident wrote:Locutorii au deci de operat cu adjectivele maxim şi minim, cu substantivele maximum şi minimum, maxim şi minim, maximă şi minimă şi cu adverbele maximum şi minimum, toate înregistrate ca atare în DOOM2. Dicţionarul normativ fixează, mai clar decît dicţionarele explicative care l-au precedat, specializarea gramaticală şi semantică a formelor, indicând şi pentru locuţiunea adverbială singura variantă corectă (la maximum).

hai scuteste-ma cu aerele tale "de Bucale". daca iau eu toate "relatarile" tale de pe acest forum si incep sa le corectez, ies la pensie si nu mai termin. ai dreptul sa faci observatii numai cand tu esti perfect altfel nu. 800 e putin pe mf am avut mai mult pe modulele de interne si diabet. deci e foarte putin.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: intrebare!

Postby 187.92a » Mon Jan 02, 2012 2:53 am

limba romana nu tine cont de "drepturi". stii, aici nu suntem cu Bisisica la pascut sa zicem "nu ai dreptul" sau "ce, e scaunul tau, scrie pe el?".
ai gresit, am considerat de datoria mea sa atentionez (ca sa te invat sa vorbesti CORECT, te ajut sa te indrepti etc) si am sa te rog sa ii comunici modul in care esti corectata pe aici pe forum si doamnei profesoare de romana, poate reusim impreuna sa salvam urmatoarele generatii de elevi (in cazul in care nu a fost data afara pt modul defectuos de utilizare a lbii romane). si sa lasam subiectul


revenind la salariu, mie mi se pare mult, mai ales pt o specialitate care nu ar trebui sa existe, dupa cum bine stim.


cat ai salariul brut? te pot ajuta la calcule mai ceva ca profii tai de grup scolar industrial, serios, chiar ma pricep.
trebuie sa imi comunici brutul, daca vrei sa te ajut si la asta

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: intrebare!

Postby alina_ok » Mon Jan 02, 2012 3:13 am

trident wrote:limba romana nu tine cont de "drepturi". stii, aici nu suntem cu Bisisica la pascut sa zicem "nu ai dreptul" sau "ce, e scaunul tau, scrie pe el?".
ai gresit, am considerat de datoria mea sa atentionez (ca sa te invat sa vorbesti CORECT, te ajut sa te indrepti etc) si am sa te rog sa ii comunici modul in care esti corectata pe aici pe forum si doamnei profesoare de romana, poate reusim impreuna sa salvam urmatoarele generatii de elevi (in cazul in care nu a fost data afara pt modul defectuos de utilizare a lbii romane). si sa lasam subiectul


revenind la salariu, mie mi se pare mult, mai ales pt o specialitate care nu ar trebui sa existe, dupa cum bine stim.


cat ai salariul brut? te pot ajuta la calcule mai ceva ca profii tai de grup scolar industrial, serios, chiar ma pricep.
trebuie sa imi comunici brutul, daca vrei sa te ajut si la asta

lasa! o sa imi recalculeze cineva care lucreaza la runos la un alt spital. bine ca esti tu mare si tare si specialitatea diabet e naspa si trebuie sa dispara. nu ar fi mai simplu sa disparem si noi, restul? ca sa fi tu sigur ca nu se fac niste cheltuieli inutile.... ai niste idei...altii s-ar sinucide...bine ca rezisti, serios!
khabi kushi khabie gham...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: intrebare!

Postby 187.92a » Mon Jan 02, 2012 3:38 am

gresesti, nu ar fi mai simplu, pt ca eu nici macar nu v-as simti lipsa. deci ar fi la fel :) .

sa ne anunti si pe noi rezultatul confruntarii dintre tantile de la RUNOS in cea ce priveste cuantumul salariului tau.

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: intrebare!

Postby alina_ok » Mon Jan 02, 2012 10:23 am

trident wrote:gresesti, nu ar fi mai simplu, pt ca eu nici macar nu v-as simti lipsa. deci ar fi la fel :) .

sa ne anunti si pe noi rezultatul confruntarii dintre tantile de la RUNOS in cea ce priveste cuantumul salariului tau.

woooohhhoowww! ce parere buna ai tu despre tine!!! inca o dovada clara ca nu meriti bagat in seama. inca un geniu ratat pe acest forum plin de "meschini".
khabi kushi khabie gham...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: intrebare!

Postby Iepurita » Mon Jan 02, 2012 12:00 pm

Alina, cam asa e salariul, eu am 870 in mana plus bonuri, stiu ca pe interne si pediatrie sunt mai mici.
Cel mai bine este sa mergi la salarizare sa intrebi
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 79 guests