neonatologie

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
sorana
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Nov 02, 2011 6:47 pm

neonatologie

Postby sorana » Wed Nov 02, 2011 7:31 pm

salut.stie cineva care mai e situatia cu neonatologia?se poate pleca in timpul sau dupa rezidentiat in strainatate?despre salariu ceva informatii?mersi

User avatar
nelly_ct
junior
junior
Posts: 59
Joined: Sun Nov 13, 2005 4:18 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: neonatologie

Postby nelly_ct » Wed Nov 02, 2011 9:40 pm

Frumos, dar nu e de plecat din tara.
In Europa nu exista specializarea asta. E inclusa in pediatrie.
Orice shut in fund e un pas inainte!

dr_miky
senior
senior
Posts: 132
Joined: Sat Aug 15, 2009 4:39 pm
Location: iasi

Re: neonatologie

Postby dr_miky » Thu Nov 10, 2011 6:40 pm

unde se fac stagiile de neonatologie in Iasi pe perioada rezidentiatului.Cum sunt stagiile?Se pot face detasari?

sorana
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Nov 02, 2011 6:47 pm

Re: neonatologie

Postby sorana » Fri Nov 11, 2011 7:29 pm

nelly_ct:mersi ptr raspuns.toate cele bune

User avatar
alinamihaela
senior
senior
Posts: 146
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:39 pm
Location: iasi

Re: neonatologie

Postby alinamihaela » Sun Dec 18, 2011 1:34 am

[quote="dr_miky"]unde se fac stagiile de neonatologie in Iasi pe perioada rezidentiatului.Cum sunt stagiile?Se pot face detasari?[/quote]


neonat la iasi se face la Maternitatea "Cuza Voda", pediatria+genetica+ortopedia pediatrica la "Sf. Maria", infectioasele la Sp de Boli Infectioase "Sf Paraschiva"...de detasari nu stiu; Stagiile de neonat sunt super in sensul ca daca iti dai intereseul si vrei sa inveti atunci ti se explica frumos fara sa primesti acea privire care tine loc de "asta ar fi trebuit sa stii..nu ma mai deranja vreodata cu intrebari stupide"; se fac cursuri de reanimare neonatala, STABLE, simulari pe manechin etc..ti se da incredere in tine si esti tratat ca si un coleg ..cu adevarat o echipa; In ceea ce o priveste pe d-na prof lasa sa se vada ca este zbir cam cu toata lumea dar are un suflet de nota 1000 ...am gasit intelegere atunci cand am avut nevoie ..este extraordinar de implicata in ceea ce face ..nu de putine ori am surprins-o singura in salonul de prematuri vorbindu-le ca o mama; Eu nu m-as detasa ..cel putin nu stagiul de neonat; Succes!!


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests