Revoluție în Sănătate: toată lumea va plăti contribuţia

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Revoluție în Sănătate: toată lumea va plăti contribuţia

Postby 187.92a » Wed Oct 12, 2011 12:14 am

http://www.money.ro/surse-cnas-toata-lu ... 19016.html
Se pregăteşte o schimbare de paradigmă în sistemul asigurărilor de sănătate. Dacă până acum aveam, potrivit autorităților, avem 10 milioane de beneficiari de servicii medicale care nu contribuie la Fondul de de Sănătate , în scurt timp toată lumea va avea obligativitatea să contribuie, dacă vrea acces la servicii medicale. După modelul olandez.as-toata-lumea-va-plati-contributia-la-sanatate_1119016.html

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Revoluție în Sănătate: toată lumea va plăti contribuţia

Postby b3 » Wed Oct 12, 2011 3:37 pm

Pentru imaginea completa mai e si asta http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10 ... manesc.htm
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Revoluție în Sănătate: toată lumea va plăti contribuţia

Postby Phat Skidz » Wed Oct 12, 2011 7:41 pm

Sună cumplit. Poate nu înțeleg eu bine, încă, dar sună nasol rău.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Blitz
elite
elite
Posts: 2759
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:29 pm

Re: Revoluție în Sănătate: toată lumea va plăti contribuţia

Postby Blitz » Wed Oct 12, 2011 8:50 pm

si asa vom merge spre privat.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Revoluție în Sănătate: toată lumea va plăti contribuţia

Postby 187.92a » Wed Oct 12, 2011 9:40 pm

imi pare rau, b3,. dar eu unul nu pun baza in nhotnews.
Spitalele de stat din Romania se vor transforma in societati comerciale sau fundatii. Aceasta modificare va creste puterea de decizie si importanta directorilor spitalelor. Ei vor putea negocia liber salariile cu medicii angajati si vor aparea rapid diferente mari intre nivelul de salarizare oferit in spitale diferite

aham. bine.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Revoluție în Sănătate: toată lumea va plăti contribuţia

Postby b3 » Thu Oct 13, 2011 4:56 pm

Mixich de la Hotnews n-a facut decat sa stranga toate informatiile date de Vladescu si Paunescu presei pana acum. Paunescu este seful comisiei prezidentiale care "coace" noua lege a sanatatii, bazandu-se in mare masura pe raportul facut de Vladescu in 2008.

De azi: http://www.evz.ro/detalii/stiri/romanii ... 49426.html
http://healthcare2011.foruminvest.ro/overview

Pe mine nu ma incanta deloc parte aia ca CNAS ca supraveghea toti asiguratorii privati. Adica aducem firme de asigurare din strainatate, unde lucrurile merg, si punem CNAS sa le calareasca ? CNAS care nu e in stare nici sa tina evidenta asiguratilor ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Revoluție în Sănătate: toată lumea va plăti contribuţia

Postby 187.92a » Thu Oct 13, 2011 8:59 pm

b3 wrote:Adica aducem firme de asigurare din strainatate, unde lucrurile merg

pf!!! da, dau alea faliment la marele greu, dar in fine. imi scapa acum nume, parca era ceva de pensii, gen. sau stai: in sanaate nu.

b3 wrote:Pe mine nu ma incanta deloc parte aia ca CNAS ca supraveghea toti asiguratorii privati.

trebuie sa existe un arbitru, o supraveghere a statului. ca si la pensii, ca si la orice. si cnas, ca doar nu o comisie nou infiintata sau stai: sa nu le controleze, nimeni, nu??

eu nu am incredere in hotnews si pace

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Revoluție în Sănătate: toată lumea va plăti contribuţia

Postby b3 » Mon Dec 12, 2011 3:32 am

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10 ... overse.htm

proiectul si opinii.

le poate controla CSA
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Harapu
junior
junior
Posts: 66
Joined: Fri Nov 25, 2011 3:21 pm

Re: Revoluție în Sănătate: toată lumea va plăti contribuţia

Postby Harapu » Tue Dec 13, 2011 10:29 pm

trident wrote:http://www.money.ro/surse-cnas-toata-lumea-va-plati-contributia-la-sanatate_1119016.html
Se pregăteşte o schimbare de paradigmă în sistemul asigurărilor de sănătate. Dacă până acum aveam, potrivit autorităților, avem 10 milioane de beneficiari de servicii medicale care nu contribuie la Fondul de de Sănătate , în scurt timp toată lumea va avea obligativitatea să contribuie, dacă vrea acces la servicii medicale. După modelul olandez.as-toata-lumea-va-plati-contributia-la-sanatate_1119016.html

Care model olandez?......n-auzi ca suntem in razboi cu olanda :D asa a zis Base.....

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8459
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Revoluție în Sănătate: toată lumea va plăti contribuţia

Postby mihai_525 » Wed Dec 14, 2011 12:13 am

pai cam are dreptate chioru 'tu-le muma-n ... de drogati ce sa-nveti de la aia
si cum sa compari romania care e ditamai tara cu mlastina aia de-si zice tara care in afara de fotbal si remy bonjasky n-au nimica
revenind on topic ce ziceti de paradigma ia sa nu mai furati ba hotilor atata, banii casei sa intre in minister si toti banii care intra in sanatate sa ramana in sanatate nu sa se fure de hoti. ei ce ziceti e buna paradigma asta ?
America first

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Revoluție în Sănătate: toată lumea va plăti contribuţia

Postby holliday » Wed Dec 14, 2011 12:40 am

prietene, cand ai vizitat ultima data Olanda?

mai da si tu un sarci pe google si da'i impresia ca stii mai multe, ca asa te faci de ras.

noi n'avem in Romania autostrazi cati kilometrii de autostrazi-baraj-dig au aia.
Si pot sa fac pariu ca avem mai multi poponari :)


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 97 guests