Acupunctura

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Acupunctura

Postby 187.92a » Mon Jul 09, 2012 7:51 pm

Cameron wrote:ai tu cunostine vaste despre acupunctura incat sa-i spui ca n-are nevoie de acest fel de terapie..? i


un rationament de doi bani. nu trebuie sa fii expert in geologie ca sa stii ca e o tampenie absoluta sa-i dai unuia sa manance pietre ca sa scape de un neg, de exemplu. nu trebuie sa fii maistru cofetar ca sa stii ca prajiturile nu te ajuta sa reduci o fractura, nu trebuie sa fii filolog cu cunostinte vaste despre poezei ca sa stii ca daca citesti poezii nu scapi de ciuma.
asa ca lasa cu cunostintele vaste despre acupunctura.

Cameron
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Oct 07, 2010 3:23 pm

Re: Acupunctura

Postby Cameron » Mon Jul 09, 2012 8:22 pm

...n-are rost sa ma obosesc sa-ti explic tie una-alta despre ...viata in general...tu oricum se pare ca le stii pe toate...acolo in cutiuta ta esti atotstiutor.
good-luck!
PS: totusi esti doctor...ar trebui sa fii mai informat
trident wrote:
Cameron wrote:ai tu cunostine vaste despre acupunctura incat sa-i spui ca n-are nevoie de acest fel de terapie..? i


un rationament de doi bani. nu trebuie sa fii expert in geologie ca sa stii ca e o tampenie absoluta sa-i dai unuia sa manance pietre ca sa scape de un neg, de exemplu. nu trebuie sa fii maistru cofetar ca sa stii ca prajiturile nu te ajuta sa reduci o fractura, nu trebuie sa fii filolog cu cunostinte vaste despre poezei ca sa stii ca daca citesti poezii nu scapi de ciuma.
asa ca lasa cu cunostintele vaste despre acupunctura.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Acupunctura

Postby 187.92a » Mon Jul 09, 2012 8:32 pm

argumentele tale sunt "n-are rost sa explic dar asa este" si "ar trebui sa fii mai informat, ca sa stiic a e cum spun eu"
ceea ce ma indeamna sa te intreb cati ani ai. 14-15?

Cameron
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Oct 07, 2010 3:23 pm

Re: Acupunctura

Postby Cameron » Mon Jul 09, 2012 9:26 pm

Nu vorbesc din carti sau din ce-am citit pe net despre acupunctura. Vorbesc din experienta personala si a celor apropiati mie. Chiar daca ti-e greu sa crezi/accepti, acupunctura s-a dovedit a fi mult mai eficienta decat medicina vestica in multe patologii. Nu zic ca una o detroneaza pe cealalta, pentru ca fiecare are rolul ei si beneficiile ei(nu poti trata o ocluzie intestinala mai bine cu acupunctura decat chirurgical, dar, de exemplu, migrenele cronice sau chiar infertilitatea sunt tratate cu succes de acupunctura), insa trebuie sa ai si un pic de deschidere catre alte orizonturi. Pun pariu ca nu esti un tip prea spiritual(spiritual, nu religios, ca e o diferenta) si asta te limiteaza mult. Omul nu e doar un corp fizic.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Acupunctura

Postby 187.92a » Tue Jul 10, 2012 2:15 am

Exact! Asta ma si sperie, pt ca experienta proprie egal zero, cartile sau studiile si tot ar fi fost ceva. Traim in epoca staristicii si a med bazata pe dovezi si tu vii cu testimoniale de trei lei jignindu-ne inteligenta.
E deja al doilea post al tau cu deficiente de logica. Daca dupa parerea ta asta nu te descalifica, poti continua.

User avatar
Alzheimer
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Jun 12, 2012 5:56 pm

Re: Acupunctura

Postby Alzheimer » Tue Jul 10, 2012 10:54 am

Mai domnule @Trident, pai cum nu stii tu despre Ayurveda si medicina chineza?
Acupunctura e amintita de mai bine de 5000 de ani.
Wow, ma dezamagesti cand zici ca experienta e egala cu zero...
Pesemne ca ti-ar trebui un Moxibustion ca sa-ti revii :D

Cameron
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Oct 07, 2010 3:23 pm

Re: Acupunctura

Postby Cameron » Tue Jul 10, 2012 11:44 am

...si daca ziceam ca am citit din carti, cu siguranta mi-ai fi spus ""da' ce ai vazut tu cu ochii tai?"
Practic acupunctura de 3 ani, am citit si carti, am vazut si studii dar cel mai important e ca am vazut cu ochii mei rezultatele tratamentelor. Asa ca orice ai zice tu si oricum ai incerca sa ma faci sa par pe motiv ca vorbesc prostii, ca am rationament de doi bani si ca tot ce spun ma descalifica din lipsa de logica...hai las-o! Esti doar un ignorant arogant. SI ASTA TE DESCALIFICA!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Acupunctura

Postby Chingachgook » Tue Jul 10, 2012 1:42 pm

cameron cu cine ai invatat?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Acupunctura

Postby 187.92a » Tue Jul 10, 2012 3:25 pm

Da, ne intereseaza cine ti-a fost profesoara de logica. Sa-i transmitem ca a dat-o in bara cu tine.

Nu spun ca acupct nu functioneaza, ci ca faptul ca nu poti lega logic doua idei ne ajuta sa ne facem
o parere despre tine, si in lumina asta cam ce spui tu este egal cu zero.
Nu acupunctura face obiectul discutiei, ci argumentatia ta de Tatza Leana

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Acupunctura

Postby Phat Skidz » Wed Jul 18, 2012 2:10 pm

Cameron wrote:Practic acupunctura de 3 ani, am citit si carti, am vazut si studii dar cel mai important e ca am vazut cu ochii mei rezultatele tratamentelor.

Normal că nu e cel mai important.
Am cunoscut odată pe un tip care a zic că a văzut cu ochii lui cum terapia cu rachiu vindecă ulcerul. Interesant că argumentele logice nu păreau să ajute, el era convins. Știință, experiență, ani de studiu anevoios, nu valorează nimic față de ce VEZI CU OCHII TĂI. De parcă ochii tăi văd doar adevărul, permanent.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

acupunct
Posts: 1
Joined: Tue Jan 22, 2013 4:05 pm

Re: Acupunctura

Postby acupunct » Tue Jan 22, 2013 4:24 pm

Imi pare rau pentru voi ca medici (nu toti evident) ca v-ati inchis mintea doar la ceea ce puteti masura, vedea, palpa. Cum spunea si unul din colegii vostrii, acupunctura da rezultate foarte bune in cazuri in care medicina vestica da chix.
Pentru pacienta cu Prozac. Medicina traditionala chineaza, din punct de vedere psihic, are un cuvant, SHEN care include tot ceea ce ne face pe noi sa fim oameni la nivel psihic, intelect, inteligenta, capacitatea de a invata, de a simti emotii, de a empatiza, de a rationa. Din cauze externe sau interne (emotii puternice) acest SHEN poate fi afectat, in general SHEN-ul inimii simte emotiile puternice afectandu-l foarte puternic. Se creeaza un blocaj (energetic puteti sa-l numiti) care poate da simptome de genul iritabilitate, depresii, anxietate, paranoia. Oricare dintre aceste simptome trebuie evaluat impreuna cu altele pentru a putea determina care organ este afectat (in caz ca nu stiti furia afecteaza ficatul). Inutil sa va spun ca mai exista si un ZHI(rinichi) care reprezinta vointa, YI(splina) care reprezinta intelectul, SHEN(inima) emotii, PO(plaman) cu care simtim tot ce ne inconjoara, HUN (ficat) care reprezinta aspiratiile, planurile de viitor. Orice dezechilibru in ele se manifesta cu anumite simptome. Vorbim acum doar psihic, emotional. Persoana in cauza probabil avea probleme cu SHEN-ul din inima, in momentul in care s-a lucrat pe meridianul Inimii si Pericardului, in punctele specifice emotiilor, aceasta parte s-a deblocat. Stiu ca pentru voi e prea mult de inghitit in afara de dictionarele (manualele) care le invatati, dar sper ca nu veti fi atat de inchisi si cand veti practica medicina. Pentru binele pacientilor.
Inutil sa va mai spun ca banala raceala pentru care prescrieti un pumn de medicamente in acupunctura trece in 2 zile (a se citi trece=VINDECA). Banalul gat rosu cu care va luptati si cereti analize trece intr-o singura sedinta. Ca durerea de stomac care nu cedeaza nici cu Omez trece la jumatate de ora dupa tratament. Ca durerile de cap nu sunt date doar de "umflarea" vaselor de sange in cap ci pot avea cauza ficatul si trec dupa o sedinta. Sau durerile de articulatii pentru care prescrieti antiinflamatoare se trateaza de exemplu cu puncte pe ficat facand sa dispara durerea. Sau hipertensiunea care la jumatate de ora de la 19 scade la 13 fara pastile. Durerile menstruale care nu sunt normale, amenoreea sau dismenoreea se trateaza cu succes fara a inghiti un an intreg anticonceptionale. Bolile care nu le gasiti in urma tonelor de analize si pentru care in final trimteti pacientul la psihiatrie isi gasesc rezolvarea in acupunctura. Si da stiu, totul e placebo, pacat ca nu invatam la scoala cum sa ne aplicam singuri placebo, in felul asta nu ar mai fi nevoie nici de voi si nici de noi.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Acupunctura

Postby 187.92a » Tue Jan 22, 2013 4:33 pm

Avea probleme cu SHMEn-ul pericardului

Pai tu cum ptactici cu pacientul, daca nu dupa rezultate masurabile? De exemplu, vindecarea sau ameliorarea starii pacientului ca rezultat masurabil(TA de la 180 la 120 mmHg, de ex), nu te intereseaza?

Si competenta ta , nu e si ea masurabila? Sau examene etc?

Ca doar nu poate lucra cu pacientul orice neatent, doar pt ca ar avea chef el, nu?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Acupunctura

Postby Chingachgook » Tue Jan 22, 2013 10:33 pm

acupunct wrote:Inutil sa va mai spun ca banala raceala pentru care prescrieti un pumn de medicamente in acupunctura trece in 2 zile (a se citi trece=VINDECA). Banalul gat rosu cu care va luptati si cereti analize trece intr-o singura sedinta. Ca durerea de stomac care nu cedeaza nici cu Omez trece la jumatate de ora dupa tratament. Ca durerile de cap nu sunt date doar de "umflarea" vaselor de sange in cap ci pot avea cauza ficatul si trec dupa o sedinta. Sau durerile de articulatii pentru care prescrieti antiinflamatoare se trateaza de exemplu cu puncte pe ficat facand sa dispara durerea. Sau hipertensiunea care la jumatate de ora de la 19 scade la 13 fara pastile. Durerile menstruale care nu sunt normale, amenoreea sau dismenoreea se trateaza cu succes fara a inghiti un an intreg anticonceptionale. Bolile care nu le gasiti in urma tonelor de analize si pentru care in final trimteti pacientul la psihiatrie isi gasesc rezolvarea in acupunctura. Si da stiu, totul e placebo, pacat ca nu invatam la scoala cum sa ne aplicam singuri placebo, in felul asta nu ar mai fi nevoie nici de voi si nici de noi.


acupunctura functioneaza (am vazut cu ochii mei)
problema e ca sunt sarlatani ca tine care o fac de ras.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21958
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Acupunctura

Postby Melania » Tue Jan 22, 2013 10:38 pm

Tampax cu vodca in fund. Am vazut cu ochii mei.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Acupunctura

Postby Chingachgook » Tue Jan 22, 2013 10:39 pm

de-aproape ai vazut?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21958
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Acupunctura

Postby Melania » Tue Jan 22, 2013 10:50 pm


User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Acupunctura

Postby Phat Skidz » Wed Jan 23, 2013 12:11 pm

Acupumt, nimeni n-are nimica cu acupunctura, ci cu cei ca matale in stare sa-i zica omului sa nu se mai duca la doftor, sa dea banu la tine si la mama Omida ca il rezolvati.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Acupunctura

Postby 187.92a » Wed Jan 23, 2013 11:54 pm

era sigur, vlad ca de obicei are ceva cu cei care i-ar putea sufla banul de sub nas.
de asta ati facut medicina, pt bani. acupunct asta insa iata, se gandeste in primul rand la pacienti, iar asta e ceva de apreciat, mai ales in zilele noastre

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Acupunctura

Postby Phat Skidz » Thu Jan 24, 2013 11:23 am

Eu am un salariu fix, probabil ca și tine, și nu iau ciubuc, așa că nimeni nu-mi poate sufla nimica.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Acupunctura

Postby 187.92a » Thu Jan 24, 2013 5:05 pm

Fixie :)

Esti invidios ca psihologia ta nu vindeca pe nimeni in timp ce acupunctura cu cateva puncte puse pe rinichi deschide ceacra in 10 minute si pleaca nu doar vindecat, ci si nefumator convins


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 102 guests