Scrisul de medic

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale

Cum scrieti de mana?

Frumos si inteligibil
22
29%
cam urat dar inteligibil
25
33%
nu prea se intelge intotdeauna
16
21%
am si eu dificultati in a intelege ce am scris
6
8%
mizerabil
6
8%
 
Total votes: 75

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Scrisul de medic

Postby 187.92a » Sat Aug 06, 2011 4:38 pm

Cum scrieti demana?
Scrisul de medic este proverbial: medicii scriau mult de mana, nu existau xeroxuri etc. De cand cu calculatoarele este insa foarte posibil ca scrisul sa nu mai fie deformat.

Eu am observat foarte multe scrisuri frumoase, dar si foarte multe conservate chiar la nivel de scoala generala (serios, niste feluri de scris de ramai masca).
Eu unul scriu atat de urat ca pana si eu am dificultati in a intelege. Pun asta pe seama faptului ca am fost in facultate la TOATE cursurile si am luat notite in disperare.

Voi cum scrieti? La voi in spital cum se scrie?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Scrisul de medic

Postby Phat Skidz » Wed Aug 24, 2011 7:46 am

Bravo tocilarule.

Si eu am un scris foarte urat. E extrem de urat in mod natural, dar nu fac eforturi sa-l corectez decat daca am de comunicat chestii unui coleg. Altfel, ermetismul lui are un rost, acelasi cu al limbajului medical complicat. Un rost prost, recunosc, mai abuzez si eu de rahaturile astea stereotipe uneori.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Scrisul de medic

Postby marmotul » Wed Aug 24, 2011 9:41 pm

eu am cautat ceva date intr-o foaie mai veche si nu am reusit sa pricep nimic din ce am scris pe acolo, mai ales la protocolul operator pe care l-am scris in viteza.
acum stau si ma intreb, ori daca scriu, ori daca fac si eu o linie din aia tremurata ca la seismograf pe foaie tot aia e....ce rost are sa mai completez foile?
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Scrisul de medic

Postby 187.92a » Wed Aug 24, 2011 10:57 pm

eu nu inteleg cand imi las remindere, asa de urat scriu, deci cat de prost sa fiu ?
prbbl triplu prost, odata ca am nevoie de remindere, apo pt ca scriu cat sa de vina inutile cand am nevoie de ele si in ultimul rand ca va spun voua asta

:)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Scrisul de medic

Postby Chingachgook » Wed Aug 24, 2011 11:32 pm

ce coincidenta.

am patit acelasi lucru, nu intelegeam ce am scris intr-un protocol operator de acum cateva luni.

si exact ca si marmotu, il scrisesem in Word.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21991
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Scrisul de medic

Postby Melania » Wed Aug 24, 2011 11:33 pm

Noi in germania nu folosim foi de hartie pentru a scrie protocolul operator; btw v-am spus ca am inceput ca assistentartz in Mainz? yawohl wurtzen chefal

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Scrisul de medic

Postby Chingachgook » Wed Aug 24, 2011 11:41 pm

asistențârț



noi aici in germania nu folosim hartie



cum nu folositi hartie???

ca arabii, cu sticla?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Dr. Edward
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Sep 08, 2011 8:29 am
Contact:

Re: Scrisul de medic

Postby Dr. Edward » Tue Oct 11, 2011 6:34 am

trident wrote:Cum scrieti demana?
Scrisul de medic este proverbial: medicii scriau mult de mana, nu existau xeroxuri etc. De cand cu calculatoarele este insa foarte posibil ca scrisul sa nu mai fie deformat.

Eu am observat foarte multe scrisuri frumoase, dar si foarte multe conservate chiar la nivel de scoala generala (serios, niste feluri de scris de ramai masca).
Eu unul scriu atat de urat ca pana si eu am dificultati in a intelege. Pun asta pe seama faptului ca am fost in facultate la TOATE cursurile si am luat notite in disperare.

Voi cum scrieti? La voi in spital cum se scrie?




Depinde, daca scriu cu stiloul scrisul e relativ frumos, dar daca scriu cu pixul, rezultatul seamana cu o linie intrerupta. :lol: . Nu pot spune ca toti colegii mei scriu urat sunt si mici exceptii. :D
Aegroto dum anima est, spes est (Cat timp bolnavul sufla, mai este speranta).

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Scrisul de medic

Postby 187.92a » Wed Oct 12, 2011 12:16 am

eu nu inteleg ce scriu de mana. daca imi las remindere peste mai multe zile, pierd mai mult timp sa ma gandesc ce-oi fi vrut sa scriu decat sa fac chestia in sine. treb o secretara :)

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Scrisul de medic

Postby holliday » Wed Oct 12, 2011 6:00 pm

trident wrote:eu nu inteleg cand imi las remindere, asa de urat scriu, deci cat de prost sa fiu ?
prbbl triplu prost, odata ca am nevoie de remindere, apo pt ca scriu cat sa de vina inutile cand am nevoie de ele si in ultimul rand ca va spun voua asta

:)


warn si ban trident pentru ca face de 2 ori prost un membru de varza al imedului.


ontopic:
eu scriu mizerabil. dar intotdeaua ma pot reciti. probabil ca retin pe de rost ce am scris.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Scrisul de medic

Postby Jerome » Fri Oct 14, 2011 11:20 am

da' ce esti ma tu, carte de telefon?
Asa de putin ai scris, incat retii TOT ce ai scris de-a lungul vremii??

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Scrisul de medic

Postby Jerome » Fri Oct 14, 2011 11:23 am

trident wrote:eu nu inteleg ce scriu de mana.


Io nu inteleg nici ce scrii pe imed uneori; nu stiu daca tastezi de pe telefon sau ce faci, dar literele sunt amestecate si ma obosesc, asa ca trec peste. :D

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Scrisul de medic

Postby marmotul » Fri Oct 14, 2011 1:21 pm

nu scrie de pe telefon, asa scrie el in general. cica a invatat prea mult la rezi. tocmai din anu 3 :green:
doar blegoo mai citeste ce scrie 3d pe aici
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Scrisul de medic

Postby 187.92a » Fri Oct 14, 2011 2:49 pm

ba da, scriu de pe telefon. sau scriu asa de repede ca nici nu se poate urmari. de exemplu cand vreau sa scriu jumate de ecran dureaza cam 45''. e ceva absolut fenomenal, in timp ce scriu am timp sa ma uimesc si eu insumi!
marmotul nu sunt eu de vina pentru esecele din viata ta.

am hotarat sa incep sa scriu frumos. de fapt timpul pierdut ca sa-mi dau seama ce voiam sa scriu e mai mai cantitativ decat aca as scrie de mana. desi in afara de retete nu prea am ocazia, numa pe taste sau taciscren

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11039
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Scrisul de medic

Postby pc7 » Sat Nov 19, 2011 1:55 am

eu am un coleg acre scrie atat de mizerabil incat prima data am crezut ca e in evreiste, ar trebui sa fac o poza sa vedeti dar probabil nu ar fi etic, pacat
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Scrisul de medic

Postby 187.92a » Sat Nov 19, 2011 12:51 pm

Etic? N-are nicio leg, confunzi


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests