Internări abuzive?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Internări abuzive?

Postby Phat Skidz » Tue Jun 07, 2011 1:42 pm

Preşedintele CNAS a făcut nişte afirmaţii:
http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-r ... evarat.htm

Răspuns al Federaţiei Sindicatelor Medicilor "Dr Ioan Cantacuzino"
COMUNICAT



Solicităm domnului Preşedinte al CNAS, Lucian Duţă, să ne furnizeze exemple concrete în ce priveşte „internările fictive şi abuzive contra intereselor pacienţilor care ar trebui internaţi cu adevărat”. În aşteptarea răspunsului domniei-sale, ne permitem să-i reamintim de datoriile extrem de reale pe care CNAS le are la spitalele din ţară, conform contractelor la fel de reale semnate de oficialii CNAS. Pe aceeaşi cale, îi reamintim domnului Preşedinte Lucian Duţă că nu toată lumea a practicat medicina în costum de stradă şi că, în context, ar fi bine ca domnia-sa să se intereseze despre necesităţile în ce priveşte materialele sanitare, medicamentele, consumabilele, salariile şi criteriile de internare ale pacienţilor de la acele persoane care au practicat medicina nemijlocit.

În egală măsură, îi atragem atenţia domnului Preşedinte Lucian Duţă că toate atacurile pe care le-a dirijat în ultima vreme la adresa corpului medical nu semnalează altceva decât degringolada instituţiei pe care domnia-sa o păstoreşte. Îi recomandăm, aşadar, domnului Preşedinte al CNAS să se preocupe în primul rând de problemele de disfuncţionalitate profundă cu care se confruntă instituţia pe care o conduce.

Corpul medical, în totalitate, doreşte să atragă atenţia că afirmaţiile domnului Preşedinte Lucian Duţă aparţin unui medic îmbrăcat într-un halat fictiv, care nu face altceva decât să transforme banii reali ai contribuabililor în bani la fel de fictivi. Absenţa acestor bani se „concretizează” în lipsurile acute de care se lovesc, în primul rând, pacienţii pe care Lucian Duţă, deşi medic, i-a cunoscut mult prea puţin pentru a ne convinge de sinceritatea sa atunci când le deplânge soarta.

În încheiere, îi reamintim domnului Preşedinte Lucian Duţă un precept pe care, dacă a participat la cursurile Facultăţii de Medicină, ar fi trebuit să nu-l uite: când ai de-a face cu un caz complicat, consultă un coleg mai experimentat decât tine. Pe această cale, îl asigurăm pe domnul Preşedinte Lucian Duţă că există numeroşi asemenea colegi.


Dr. Florin Chirculescu
Preşedintele Federaţiei Sindicatelor Medicilor „Dr. Ioan Cantacuzino”
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Internări abuzive?

Postby Blegoo » Tue Jun 07, 2011 2:30 pm

"...Casa Naţională de Asigurări de Sănătate e măgăoaia aia unde se strâng toţi banii pe care, vrem nu vrem, trebuie să-i plătim drept cotizaţie la asigurările de sănătate. Cotizaţie, asigurări… *****. E de fapt un bir şi atât. Pentru că în contul banilor ăştia primeşti un sictir şi un scuipat în ochi. Să te ferească Manitou să ai nevoie de servicii medicale..."

http://moshemordechai.wordpress.com/2011/06/07/se-aude/
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21960
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Internări abuzive?

Postby Melania » Tue Jun 07, 2011 3:28 pm

vlad s. wrote:Preşedintele CNAS a făcut nişte afirmaţii:
http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-r ... evarat.htm

Răspuns al Federaţiei Sindicatelor Medicilor "Dr Ioan Cantacuzino"
COMUNICAT



Solicităm domnului Preşedinte al CNAS, Lucian Duţă, să ne furnizeze exemple concrete în ce priveşte „internările fictive şi abuzive contra intereselor pacienţilor care ar trebui internaţi cu adevărat”. În aşteptarea răspunsului domniei-sale, ne permitem să-i reamintim de datoriile extrem de reale pe care CNAS le are la spitalele din ţară, conform contractelor la fel de reale semnate de oficialii CNAS. Pe aceeaşi cale, îi reamintim domnului Preşedinte Lucian Duţă că nu toată lumea a practicat medicina în costum de stradă şi că, în context, ar fi bine ca domnia-sa să se intereseze despre necesităţile în ce priveşte materialele sanitare, medicamentele, consumabilele, salariile şi criteriile de internare ale pacienţilor de la acele persoane care au practicat medicina nemijlocit.

În egală măsură, îi atragem atenţia domnului Preşedinte Lucian Duţă că toate atacurile pe care le-a dirijat în ultima vreme la adresa corpului medical nu semnalează altceva decât degringolada instituţiei pe care domnia-sa o păstoreşte. Îi recomandăm, aşadar, domnului Preşedinte al CNAS să se preocupe în primul rând de problemele de disfuncţionalitate profundă cu care se confruntă instituţia pe care o conduce.

Corpul medical, în totalitate, doreşte să atragă atenţia că afirmaţiile domnului Preşedinte Lucian Duţă aparţin unui medic îmbrăcat într-un halat fictiv, care nu face altceva decât să transforme banii reali ai contribuabililor în bani la fel de fictivi. Absenţa acestor bani se „concretizează” în lipsurile acute de care se lovesc, în primul rând, pacienţii pe care Lucian Duţă, deşi medic, i-a cunoscut mult prea puţin pentru a ne convinge de sinceritatea sa atunci când le deplânge soarta.

În încheiere, îi reamintim domnului Preşedinte Lucian Duţă un precept pe care, dacă a participat la cursurile Facultăţii de Medicină, ar fi trebuit să nu-l uite: când ai de-a face cu un caz complicat, consultă un coleg mai experimentat decât tine. Pe această cale, îl asigurăm pe domnul Preşedinte Lucian Duţă că există numeroşi asemenea colegi.


Dr. Florin Chirculescu
Preşedintele Federaţiei Sindicatelor Medicilor „Dr. Ioan Cantacuzino”


L-a facut cu ou si cu otet pe Lucian Dutza, i-a facut mucii cravata indeed. L-a bestelit de numa numa si in final l-a ocarat cu spume. Eu i-as fi trimis si argintul viu si anatema de la manastirea Videle. Nici un acatist nu ar fi fost de lepadat.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Internări abuzive?

Postby 187.92a » Tue Jun 07, 2011 4:01 pm

vai ce i-a facut, vai vai.
i-a tras un pamflet dragut, etc
si eu cred ca fl chirc ar tbui s consulte mai experim cand e vba despre scris chestii

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Internări abuzive?

Postby Phat Skidz » Tue Jun 07, 2011 4:16 pm

Ştiu dinainte ce o să zică trident, aşa că îi răspund de pe acum: tu ce i-ai fi scris, că de asta am făcut topic?

LE: scrisese deja trident (dar prevăzusem ce).
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Internări abuzive?

Postby 187.92a » Tue Jun 07, 2011 6:33 pm

pai sa prevezi si ce as fi scris, :)
mi-e lene si nu consider sa dau probe acum, +trebuie inspiratie, nerv, brand incordat, stricat tastaturi :) -cred ca stii ce si cum as scrie/am scris cand vine despre dân astea, si stii ca la max 24 de ore apareau si reactiile, in repetate randuri. nu tin sa reiau, e un domeniu care ma scarbeste din N motive. si nici nu cunosc speta/nu mi-e apropiata. cred insa ca ar trebui sa se renunte la poezie.
nu foloseste la nimeni poezia asta lunga, desi poate pe bloguri prinde (sincer cred asta)
vlad s. wrote:Ştiu dinainte ce o să zică trident, aşa că îi răspund de pe acum: tu ce i-ai fi scris, că de asta am făcut topic?
LE: scrisese deja trident (dar prevăzusem ce).


aiurea, trecusera 15 minute de cand scrisesem, sigur vazusesi, altfel nu vad cum. nu e ca si cand am fi postat in acelasi timp.
asadar revenind, as fi scris altfel, nu altceva
nu stiu daca o sa aiba ecouri, dar m-0as bucura sa aiba, poate le postati pe aici care le gasiti.

voicutu
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Nov 22, 2006 10:57 pm
Location: Arad
Contact:

Re: Internări abuzive?

Postby voicutu » Tue Jun 07, 2011 7:08 pm

Si cam la ce rezultat se ajunge cu protestele astea? Singura solutie ramasa e cea extrema: de maine dimineata nu mai lucreaza nimeni in domeniul medical pana nu se rezolva in mod real problemele. Ar spune ca suntem santajisti, criminali, spagari, nesatui? Asa, si? Sa vina sa lucreze cei din minister, CAS, consilii locale si judetene in conditiile astea.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Internări abuzive?

Postby pc7 » Tue Jun 07, 2011 7:10 pm

si cati din colegii tai voicutu sunt de caord cu tine? :)
Life's not fair, get used to it

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Internări abuzive?

Postby Chingachgook » Tue Jun 07, 2011 7:12 pm

greu tare cu protestul

oricum ar fi, prin spitale tot mai pica ceva.
+ ca aia care mai aveau o leaca de demnitate nu mai sunt in ro.

dupa ce lege functioneaza sindicatul ala? singura varianta pe care o vad eu e lupta de clasa cu specificitate de sindicat. adica beneficii obtinute numai pentru membri, nu pentru toti fricosii care nu fac greva.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

voicutu
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Nov 22, 2006 10:57 pm
Location: Arad
Contact:

Re: Internări abuzive?

Postby voicutu » Tue Jun 07, 2011 7:23 pm

pc7 wrote:si cati din colegii tai voicutu sunt de caord cu tine? :)

Teoretic multi, practic fiecare se gandeste ca inca se descurca. Nu suntem uniti absolut deloc. Si nici nu cred ca vom fi. Tot ce ni se intampla e din cauza asta. Nimic nu a fost facut brusc, ci pas cu pas; de fiecare data au vazut ca tine si nu ne opunem si atunci au mers mai departe. Vom ajunge sa lucram fara salarii, fara medicamente si materiale si pun pariu ca vom merge in continuare la serviciu. Ne meritam soarta pe deplin.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Internări abuzive?

Postby 187.92a » Tue Jun 07, 2011 7:49 pm

voicutu wrote:Singura solutie ramasa e cea extrema: de maine dimineata nu mai lucreaza nimeni in domeniul medical pana nu se rezolva in mod real problemele. Ar spune ca suntem santajisti, criminali, spagari, nesatui? Asa, si?


ne-am ars daca explodeaza butelia sau ma impeidic pe coaja de banana in ziua aia. Brrrrrr

fratem, rau cu fanatismul ala.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Internări abuzive?

Postby Chingachgook » Tue Jun 07, 2011 8:00 pm

din cauza de argumente din astea lacrimogene nu merge, santaj emotional etc


mai urma sa spui "gandeste-te ca ai tu sau cineva apropiat un accident"
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Internări abuzive?

Postby 187.92a » Tue Jun 07, 2011 8:17 pm

sigur, asta nu explica de ce nu se poarta o banderola si din astea. subtire, asa de testat ractie.
uf, tot eu s-o zic.

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Internări abuzive?

Postby amalia93 » Tue Jun 07, 2011 8:35 pm

decat sa fluieri de pe margine, mai bine intra in teren, tridentule. ca doar esti din aceeasi echipa. sau ar trebui sa fii.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Internări abuzive?

Postby Chingachgook » Tue Jun 07, 2011 8:35 pm

aia o frectie


de ce crez ca se cheama greva japoneza?

ca functioneaza doar in japonia



pe de alta parte TU ai purta din aia pe brat?
:D
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Internări abuzive?

Postby 187.92a » Tue Jun 07, 2011 8:43 pm

amalia: ete sufletu.

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Internări abuzive?

Postby amalia93 » Tue Jun 07, 2011 8:44 pm

:oops: nu ma asteptam sa-mi dai atat de public sufletul tau

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Internări abuzive?

Postby 187.92a » Tue Jun 07, 2011 8:51 pm

amalia imi pare rau dar eu m-am dedicat stiintei. te rog sa fii serioasa. stiu si eu filmele alea cu marele maestru care este convins sa reintre in joc, dar alea sunt doar filme. kooksee greva japoneza este o alternativa, in RO ar mai merge un flash mob

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Internări abuzive?

Postby amalia93 » Tue Jun 07, 2011 8:53 pm

merge un flash mop

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Internări abuzive?

Postby 187.92a » Tue Jun 07, 2011 8:56 pm

te rog sa fii seriosa.
autorul mai zice:
" Pe aceeaşi cale, îi reamintim domnului Preşedinte Lucian Duţă că nu toată lumea a practicat medicina în costum de stradă "

aceasta afirmatie este de natuar doar sa -l ationga putin pe ala, care probabil ca nu prea e frustrat de chestia asta. asa ca valoarea ideii este zero. publicul/presa nu rezoneaza deloc la chestii din astea.

altfel, in UK cica medicii nu au halate.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Internări abuzive?

Postby Phat Skidz » Wed Jun 08, 2011 6:01 am

Până la urmă e doar un schimb de replici, nu un protest. Laurențiu Duță încearcă, ca de obicei, să dea pe medici (e un fel de strategie de partid, începând cu Băsescu care zicea că habar n-avem să punem dg, că pensionăm pe nașpa), și răspunsul care a fost ceva de genul "să ne înveți tu pe noi ce să internăm când oi avea pacienți", ceea ce mi se pare OK, pentru că acuzația nu merita mai mult.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

voicutu
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Nov 22, 2006 10:57 pm
Location: Arad
Contact:

Re: Internări abuzive?

Postby voicutu » Wed Jun 08, 2011 3:51 pm

Si atata timp cat suntem platiti dupa numarul de externari, adica implicit de internari, cam cum aia a ma-sii isi inchipuie cineva ca ne vom stradui sa reducem internarile? Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca, daca faci o histerectomie, trebuie sa internezi 3-4 paciente cu anexite usoare, care ar putea fi tratate lejer in ambulator, carora sa le dai tratament ieftin si sa le externezi dupa 2 zile ca sa nu iasa spitalul in pierdere dupa operatia respectiva. Plus ca, daca internarea nu e de cel putin 2 zile, cazul nu e platit (adica as putea-o externa dupa o zi si as reduce cheltuielie, dar, ca "recompensa", as lucra gratis). Iar toate internarile astea inseamna ca ne dorim sa fie cat mai multi bolnavi, nu sanatosi. Stiti ce spunea Prof. Bocsan, proful nostru de epidemio dion Cluj, in anul II? Spunea ca atata timp cat medicii nu vor fi platiti dupa numarul de sanatosi, ci dupa numarul de bolnavi, dezastrul va continua. Siavea perfecta dreptate.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Internări abuzive?

Postby 187.92a » Wed Jun 08, 2011 5:58 pm

nu avea, pt ca medicii de familie sunt platiti pe lista , majoritatea sanatosri. si merge ca naiba. nu e un schimb de replici, tocmai asta este ideea. este o reactie in punga. zero barat. ma bucur ca tie ti se pare un schimb de replici.

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Internări abuzive?

Postby soricel » Wed Jun 08, 2011 6:36 pm

edit. nu merita.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Internări abuzive?

Postby Chingachgook » Wed Jun 08, 2011 7:49 pm

trident wrote:nu avea, pt ca medicii de familie sunt platiti pe lista , majoritatea sanatosri. si merge ca naiba. nu e un schimb de replici, tocmai asta este ideea. este o reactie in punga. zero barat. ma bucur ca tie ti se pare un schimb de replici.



bai tie cand ti se aseaza o idee....

nu il suporti tu pe ala si gata, tot ce face e prost. daca face - de ce face. daca nu face- de ce nu face



sigur ca nu e o reactie in punga, uite, noi am aflat. si intr-un fel sau altul a aflat si destinatarul. ca il doare la basca e altceva.

zero barat era daca nu starnea niciun fel de ecou.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Internări abuzive?

Postby 187.92a » Wed Jun 08, 2011 7:55 pm

bine, este zero virgula, daca vrei tu. ideea era sa starnesti opinia publica si sa il starnesti si pe ala la care faci referire.
crede-ma il suport pe ala, nu am nimic -nimic cu el, e chiar simpatic cum incearca el sa scrie literatura si nu da niciun rezultat. ca asa mi se pare mie, ca nu este bagat in seama. daca scopul este sa zici ceva fara sa fii bagat in seama,a tunci atuinge scopul, probabil asta vrei sa zici.
seriously: este ditamai sidicatul, cotizatii automate din salarii, alea, si sa scoti chestiile anemice pe care le scoate sindicatul...
bine, daca tu esti multumit ok. mie mi se pare o reactie cam nepotrivita si anemica. si nu am nimic personal, sa nu o luam cu personale, alea. gasesc ca el este nepotrivit ca trambita a nevoilor medicilor pt ca nu stie sa se adecveze contextului, ori e prea peotic, ori este prea lung, ori ... nu stiu, zau, cum reuseste. altfel tot respectul, am inteles ca este un f bun profesionist

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Internări abuzive?

Postby Chingachgook » Wed Jun 08, 2011 8:11 pm

trident wrote:bine, este zero virgula, daca vrei tu. ideea era sa starnesti opinia publica si sa il starnesti si pe ala la care faci referire.
crede-ma il suport pe ala, nu am nimic -nimic cu el, e chiar simpatic cum incearca el sa scrie literatura si nu da niciun rezultat. ca asa mi se pare mie, ca nu este bagat in seama. daca scopul este sa zici ceva fara sa fii bagat in seama,a tunci atuinge scopul, probabil asta vrei sa zici.
seriously: este ditamai sidicatul, cotizatii automate din salarii, alea, si sa scoti chestiile anemice pe care le scoate sindicatul...
bine, daca tu esti multumit ok. mie mi se pare o reactie cam nepotrivita si anemica. si nu am nimic personal, sa nu o luam cu personale, alea. gasesc ca el este nepotrivit ca trambita a nevoilor medicilor pt ca nu stie sa se adecveze contextului, ori e prea peotic, ori este prea lung, ori ... nu stiu, zau, cum reuseste. altfel tot respectul, am inteles ca este un f bun profesionist



mare vorba ai spus

opinia publica.


pai tocmai asta e chichirezul, opinia publica se starneste prin multe din astea.mici multe si dese. ca e el, ca mai scrie cate un ametit pe un blog, mai un articol la gazeta, mai o emisiune la televizor.

nu se pune problema daca eu sunt sau nu multumit. dar sa spui ca e 0 barat cam prea putin.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Internări abuzive?

Postby 187.92a » Wed Jun 08, 2011 8:43 pm

sa stii ca ai dreptate, m-am precipitat: zero virgula. cu foarte multe adunate la un mom dat va avea probabil un raspuns.
picatura a sapat pestera. problema este ca ideal ar fi sa sape pestera in timpul vietii sale/alor noastre.
da rda, m0am pripit: ceva-ceva este, nu e chiar zero. la nivel de eficienta este zero.

ca sa sensibilizezi actiunile trebuie sa depaseasca un anumit prag, acitunile subliminale NU se sumeaza niciodata, m-am gandit eu acum sa postulez. adica chioar daca sunt multe, sunt mici si se pierd. care era ultima? ca nu mai tin minte..

oricum, sa apreciem actiunea, uite dom'le mai face cineva ceva si pentru noi

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Internări abuzive?

Postby Chingachgook » Wed Jun 08, 2011 8:59 pm

trident wrote: acitunile subliminale NU se sumeaza niciodata,

:D


deci da.


ce dracu sa mai argumentezi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Internări abuzive?

Postby 187.92a » Wed Jun 08, 2011 9:04 pm

am gresit ceva?

voiam sa spun ca actiunile astea subliminale dispar din consht publica pana sa apara alte noi actiuni si atunci nu ajung niciodata sa se sumeze.

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Internări abuzive?

Postby ssss » Wed Jun 29, 2011 2:12 am

Nu stiu domnle, mie nu mi-a placut atacul. cam isteric si neprofesional. ala face o afirmatie despre fictive, si tu-i spui ca nu e doctor sau nu are experienta, dar nu ca nu e adevarat.

cere-i frumos niste date, intreaba-l pe ce se bazeaza. si da-i si tu in cap cu alte date, costul spitalului pe top 10 diagnostice si banii primiti de la asigurare.

asa, aruncat cu caca poate orice marlan, da' el se lauda ca e marlan cu halat.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Internări abuzive?

Postby Phat Skidz » Wed Jun 29, 2011 6:06 am

Pff, de când au contat datele în Ro? Nu îi pasă nimănui de date, e un soi de rezbel media, care pierde e țap ispășitor.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Internări abuzive?

Postby ssss » Wed Jun 29, 2011 10:33 am

Chiar si asa, mesajul e subred. Ok sa dai vina pe neplata serviciilor ca root cause pentru saracia spitalelor(desi nu 100 % adevarat, mai sunt si contracte oneroase, banui si ineficienta si inflatie de personal si furtul de la bucatarie si internari fictive, etc) dar complet ineficient sa faci tit for tat cu care e mai doctor si ce halat poarta.

putzake ala de la casa nu e o tinta buna indiferent de baiguie el prin presa. adevarata tinta e guvro, care a creat casa ca un paratraznet. putina transparenta se impune. daca toti banii varsati la casa se intorc in sistem, si sistemul e la pamant, atunci ori se irosesc bani, ori nu se contribuie suficient. simple math. daca banii merg si in alta parte, de aici trebuie inceput.

cu alte cuvinte, ori acuzat guvro ca fura din sanatatea populatiei, ori acuzat guvro ca minte populatia ca ar avea un sistem de sanatate. abcesul tebuie drenat, nu dat cu alifie.

dr chirculescu se isterizeaza pentru ca el generalizeaza etica lui la locul de munca( nu ma indoiesc, ireprosabila) la tot sistemul sanitar, si naivitatea asta a domniei sale il face sa ia lucrurile personal, de unde tampeniile cu care e mai doctor si cu stai jos, nu ai esperientza. daca e vreun sfat pe care i-l pot da, este sa nu mai dea declaratii live si spontane, ci pregatite la rece. muult mai eficient.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Internări abuzive?

Postby Phat Skidz » Wed Jun 29, 2011 2:10 pm

Păi, ai dreptate, dar acum că dr Chirculescu e sindicalist, nu mai poate emite on record decât declaraţii sindicale, generale, ca din partea tuturor medicilor.
Abcesul pute rău pt că medicii români, care au rămas, s-au adaptat, şi au făcut cadou guvernanţilor incompetenţi destulă muniţie cât să ne-o luăm în bot de fiecare dată când avem vreo pretenţie. Nu sunt bani în sistem? E de la internările abuzive şi pensionările gratuite. Vrem salarii mai mari? Păi nu suntem decât nişte incompetenţi (cu 40% rata de diagnostic corect, conf. Băsescu) şi nişte şpăgari.
Ne-am făcut-o cu mâna noastră. Sau unii dintre noi ne-au făcut-o tuturor. A fost mereu clar că trebuie început dinăuntru. Nu s-a început nimica, de nicăieri. Ne-am complăcut, şi acum, indiferent ce zice quadratus, suntem în mod egal vinovaţi.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Internări abuzive?

Postby ssss » Wed Jun 29, 2011 10:43 pm

Eu am mai spus-o, si mi s-a spus ca sunt naiv. Medicii nu trebuie sa faca compromisuri la standardele de calitate din cauza lipsei resurselor. Dar se intampla in fiecare zi.

Daca ai nevoie de analiza X, cere analiza X si lasa-l pe contabil sa zica ca pacientul nu are nevoie. daca pacientul nu are asigurare, asta e problema lui, nu a doctorului, cu atat mai mult cu cat doctorul are salariu fix. iar spitalul( directorul contabilul sau asistenta) nu au ce cauta in relatia doctor-pacient.

compromisurile astea sunt foarte grave si de aici totul o ia la vale.

daca spitalul iti face viata amara si te face din om neom, da-l in ma-sa de spital, fa-ti cabinet si cere cash. dar nu fa compromisuri la calitate decat in limitele ignorantei tale.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Internări abuzive?

Postby Chingachgook » Wed Jun 29, 2011 11:45 pm

ssss wrote:cu atat mai mult cu cat doctorul are salariu fix.



aici la noi in elvetia nu prea il are fix.
seful de sectie si oberarztii iau bani in functie de cati pacienti privati au si cat de mult ii gadila pe aia sub gusa.
asta in spitale, nu in cabinetele personale.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Internări abuzive?

Postby 187.92a » Thu Jun 30, 2011 7:18 pm

ssss wrote:Eu am mai spus-o, si mi s-a spus ca sunt naiv. Medicii nu trebuie sa faca compromisuri la standardele de calitate din cauza lipsei resurselor. Dar se intampla in fiecare zi.

Daca ai nevoie de analiza X, cere analiza X si lasa-l pe contabil sa zica ca pacientul nu are nevoie. daca pacientul nu are asigurare, asta e problema lui, nu a doctorului, cu atat mai mult cu cat doctorul are salariu fix. iar spitalul( directorul contabilul sau asistenta) nu au ce cauta in relatia doctor-pacient.

compromisurile astea sunt foarte grave si de aici totul o ia la vale.

daca spitalul iti face viata amara si te face din om neom, da-l in ma-sa de spital, fa-ti cabinet si cere cash. dar nu fa compromisuri la calitate decat in limitele ignorantei tale.


fa-ti cabinet si cere cash..?

CUI sa cearaa un neurochirurg cash la cainet de scara blocului?

lucrurile sunt mult mai complicate, desigur

nu aduag referiri la simplicitudinea discuruslui (poti sa fii mega profesorul medicinei interne in spitalul X cand te-aic arat la cabvinet tot intrebara "CUI sa ii ceri" se pune).

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Internări abuzive?

Postby ssss » Fri Jul 01, 2011 1:37 am

Kooks, vorbeam de sistemul de plata din Ro.

Trident, evident ca pentru chirurgi e mai greu, dar nu imposibil.

Unde sunt eu, exista un spital chirurgical privat inceput de doua grupuri de chirurgi care face fata cu succes presiunilor megaspitalului unde lucrez eu, si unde se opereaza in special ORL si ophtalmo, dar si chirurgie plastica si maxilofaciala si spitalul meu, cu toata influenta si lobby-ul, saliveaza la pacientii aia(cu asigurare buna si/sau cash upfront) in timp ce noi tratam tot ce vine, o mare parte medicare, medicaid( care plateste caca) sau neasigurati.

neurochirurgii sunt mai smecheri, ei primesc bani numai sa aiba numele pe lista, nici vorba sa dea pe la spital sau chiar sa raspunda la telefon.

in Ro banuiesc ca ultimii care ar pleca din spital sunt neurochirurgii tai dar nu cred ca sunt asa de semnificativi numeric vb sa ne impiedicam de ei.

pe de alta parte, dermatologia ar putea pleca prima si sa impuna plata cash( nu la ala cu stevens johnson, evident)

ideea era ca doctorii pot sa dea un sut in kur guvro, casei si spitalului si sa impuna alte standarde si de plata, si de practica.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Internări abuzive?

Postby 187.92a » Fri Jul 01, 2011 5:30 pm

ssss wrote:Unde sunt eu, exista un spital chirurgical privat inceput de doua grupuri de chirurgi c


daca incepem cu "la noi in elvetia..." nu vad ce disctuie mai e asta.
ssss wrote:Ro banuiesc ca ultimii care ar pleca din spital sunt neurochirurgii tai dar nu cred ca sunt asa de semnificativi numeric vb sa ne impiedicam de ei.

sau de ortopezi sau de infectionisti sau..

ssss wrote:pe de alta parte, dermatologia ar putea pleca prima si sa impuna plata cash( nu la ala cu stevens johnson, evident)


prima a pelcat dentistryul dar vezi tu la derma nu pra te doare leziunea cutanata asa ca nu prea cred. dar da, e mai liberala asa.,..
ssss wrote:ideea era ca doctorii pot sa dea un sut in kur guvro, casei si spitalului si sa impuna alte standarde si de plata, si de practica.


NU pot. pt ca lumea e saraca. e destul de simplu. sigur, inteleg principiul tau dar la noi nu se paote ca nu e de unde.
la noi in elvetia nu are lumea bani. zic.
piata de privat este destul de saturata
plus ca asig la stat este hobligatorie.

deci iata ca NU se poate fce zici tu.
altcineva, alte solutii? :)

voicutu
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Nov 22, 2006 10:57 pm
Location: Arad
Contact:

Re: Internări abuzive?

Postby voicutu » Fri Jul 01, 2011 6:59 pm

Da, se fac pensionari de boala pe spaga, se fac internari fictive, etc. Asa, si? Cate dosare penale au fost deschise? Cate persoane au fost condamnate? Daca s-ar rezolva problemele astea si s-ar vedea ca tot nu sunt bani suficienti, casa de asigurari nu ar mai avea pe cine da vina, pe cand asa, spunand cateva generalitati despre spagi si alte alea, dar fara cazuri concrete rezolvate, pt da vina pe noi. In alta ordine de idei, sa luam internarile abuzive;
-suntem platiti (si primim salariile) dupa numarul de externari
-trebuie sa internezi cateva cazuri banale, care ar putea fi foarte bine tratate ambulator, ca sa compensezi pierderile financiare date de cazurile grave, cazurile operate, etc.
Stiti ce ne spunea managerul la un raport de garda? Daca suntem intr-o luna cu >25% sub optim, luna nu este platita DELOC. Adica daca optimul pentru a avea bani cel putin pentru salarii este de 800 de externari si noi avem sub 600, am lucrat gratis. Si in acelasi timp casa are tupeul sa-ti ceara sa reduci internarile, adica sa te sinucizi financiar. Stilul tipic romanesc: sa reduci internarile, dar nu ca sa fie cazurile platite mai bine si sa faci economie, ci ca sa fii PEDEPSIT (exact ca la infectiile nosocomiale: trebuie sa le declari, iar apoi esti pedepsit ca le ai si ne trezim ca sunt spitale romanesti cu infectii nosocomiale ZERO, ceea ce e peste absurd).


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest