Depasirea limitelor de competenta

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
keroseneSS
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Dec 25, 2009 2:01 pm

Depasirea limitelor de competenta

Postby keroseneSS » Fri May 20, 2011 1:02 pm

Care sunt limitele de competenta ale unui medic rezident aflat in ultimul an de pregatire?

Mai precis, in ultimul an de rezidentiat poti semna un contract de munca cu o policlinica privata?
Mare amator de whisky si de domnisoare frumoase. Image

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby Chingachgook » Fri May 20, 2011 5:33 pm

pe ce esti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
keroseneSS
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Dec 25, 2009 2:01 pm

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby keroseneSS » Fri May 20, 2011 6:44 pm

neurologie

cadrul legislativ e destul de interpretabil:

"Ordonanta Guvernului nr. 18/2009 privind organizarea si finantarea rezidentiatului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 601 din 31 august 2009, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
............................
8. Dupa articolul 22 se introduce un nou articol, articolul 221, cu urmatorul cuprins:
"Art. 221. - (1) Medicii rezidenti pot exercita activitatile medicale din domeniul specialitatii de confirmare cu respectarea limitelor de competenta corespunzatoare nivelului de formare al anului de pregatire in care se afla. Depasirea limitelor de competenta se sanctioneaza conform legii.
(2) Limitele de competenta corespunzatoare nivelului de formare al anului de pregatire pentru medicii rezidenti se stabilesc de catre Ministerul Sanatatii in colaborare cu Colegiul Medicilor din Romania, cu respectarea curriculumului de pregatire, la propunerea comisiilor de specialitate si se aproba prin ordin al ministrului sanatatii."
Mare amator de whisky si de domnisoare frumoase. Image

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby marmotul » Sat May 21, 2011 11:05 am

am vazut o groaza de anunturi gen angajam rezident ultimul an... in ro. deci, cred ca se poate.
intrebarea e daca poti face contract cu casa, ala e baiul...
qpepsi.gif

User avatar
keroseneSS
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Dec 25, 2009 2:01 pm

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby keroseneSS » Sat May 21, 2011 5:20 pm

contract cu casa nu se poate face

doresc sa stiu daca pot examina un pacient, recomanda investigatii si ulterior prescrie un tratament pe reteta simpla sau pe scrisoare medicala catre medicul de familie
Mare amator de whisky si de domnisoare frumoase. Image

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby 187.92a » Sat May 21, 2011 7:48 pm

nu se poate face contract cu casa.

nici drept de libera practica nu se poate

User avatar
keroseneSS
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Dec 25, 2009 2:01 pm

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby keroseneSS » Sat May 21, 2011 8:05 pm

trident wrote:nu se poate face contract cu casa.

nici drept de libera practica nu se poate



dreptul de libera practica cat si codul de parafa le am, fiind promotie 2004, cu an de stagiatura efectuat
Mare amator de whisky si de domnisoare frumoase. Image

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby Chingachgook » Sat May 21, 2011 8:14 pm

poti sa consulti pacienti. ca generalist dar nu conteaza.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby b3 » Wed May 25, 2011 2:37 pm

keroseneSS wrote:contract cu casa nu se poate face

doresc sa stiu daca pot examina un pacient, recomanda investigatii si ulterior prescrie un tratament pe reteta simpla sau pe scrisoare medicala catre medicul de familie


Scrisoarea medicala catre MF, in ideea sa-i continue tratamentul compensat din a doua luna, este valabila doar daca are pe ea si numarul contractului cu casa. Nu cred ca te angajeaza nimeni ca rezident in ultimul an si sa te declare la casa pe contract.

Asa cum ai postat si mai sus, competentele pe an de rezidentiat si pe specialitate trebuiau sa fie elaborate de MS si CMR de vreo 2 ani, dar n-au fost. S-au grabit acum cu cele pentru cei care n-au luat rezidentiatul, ca era o problema de imagine, dar pentru restul rezidentilor pauza.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby 187.92a » Wed May 25, 2011 11:56 pm

b3 wrote:Scrisoarea medicala catre MF, in ideea sa-i continue tratamentul compensat din a doua luna, este valabila doar daca are pe ea si numarul contractului cu casa. Nu cred ca te angajeaza nimeni ca rezident in ultimul an si sa te declare la casa pe contract.


nu, nu cred nici eu ca il declara la casa.
totusi adca scrisoarea medicala este valabila doar cu nr de contract pe ea, 5 minute am ras cand am citit ce ai scris. nu am vazut niciodata in vreun spital pe cineva care sa treaca aceasta data pe scrisoare, ba de obicei se fac in deradere, in definitiv e doar o hartie in plus intrucat MF poate gasi datele/tratamentul si pe biletul de externare.
poate ai vrut sa spui pe concedii?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby 187.92a » Thu May 26, 2011 12:03 am

nu mai pot edita : ce vreu sa spun este ca oricum nu scrisoarea medicala este impedimentul. eu cunosc rezid absolvent anterior 2004 care lucreaza fiind in ult an, fara nicio pb. kooksee are dreptate

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby b3 » Fri May 27, 2011 8:45 pm

Omul a intrebat daca poate sa dea scrisoare medicala pentru MF. Eu i-am raspuns ca daca scopul acelei scrisori medicale e ca MF sa-i dea dup-aia COMPENSATA din a doua luna, atunci scrisoarea trebuie sa aiba pe ea numarul de contract al spitalului cu casa de asigurari. E rubrica sus in stanga pe scrisoarea medicala. Fara acel numar de contract trecut pe SM MF primeste penalizare 10% din banii primiti de la casa, daca da compensata.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby 187.92a » Fri May 27, 2011 10:41 pm

1. din prima luna se da compensat de catre MF. o fi dificil pt MF< dar asta este situatia in practica
2. nu stiu pe nimeni care vreodata in viata sa fi scris pe scrisoare medicala nr la care te referi tu.
3. avand in vedere ca am trecut prin f multe spitale si nimeni nu a luat in seama amanuntul -desi intotdeauna ffeedbackul a fost ca MF isi fac treaba si dau compensate din prima luna cform cu scris medicala, nu cred ca ce zici tu in teorie se aplica in practica;
4. asadar nu este necesar niciun numar, sau mai precis lipsa unui numar nu impiedica MF sa dea compensate
( ma gandesc eu si poate imi explici tu: poate ca cei 10% fac in definitiv diferenta dintre un MF bun si unul prost, pacientii MF bun primesc medicamente, cei ai MF prost primesc niste explicatii gen nu vreau sa dau niste banuti ca voi sa primiti medicamente, e o chestiune care tine de buzunarul meu de mf?? putin probabil, dar din ce zici tu nu este exclus.. )

la cate scrisoari medicale am parafat ca rezident fara nicio pb si [pacientii fericiti si tot...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby b3 » Fri May 27, 2011 11:36 pm

te depasesc mai multe chestii, nu-mi mai pierd timpul...
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby 187.92a » Fri May 27, 2011 11:46 pm

treaba ta ce faci, eu am explicat ca in practica nu se aplica limitarile respective, astfel incat cel care a intrebat poate scre scrisori, examina pacienti, etc.
si cand spun asta ma gandesc si la faptul ca am rude MF si stiu cum sta treaba, can anyone beat that?!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby Chingachgook » Sun May 29, 2011 12:02 am

b3 wrote:Omul a intrebat daca poate sa dea scrisoare medicala pentru MF. Eu i-am raspuns ca daca scopul acelei scrisori medicale e ca MF sa-i dea dup-aia COMPENSATA din a doua luna, atunci scrisoarea trebuie sa aiba pe ea numarul de contract al spitalului cu casa de asigurari. E rubrica sus in stanga pe scrisoarea medicala. Fara acel numar de contract trecut pe SM MF primeste penalizare 10% din banii primiti de la casa, daca da compensata.



betrei, cum sa iti spun eu civilizat ca sa nu imi mai dai vreun warn...

il induci pe om in eroare.

el a intrebat daca poate sa lucreze. si raspunsul e ca poate. incep sa fiu din ce in ce mai sigur ca tu nu stii decat de pe internet de fapt cum e cu medicina asta de familie.

suntul purtatorul de cuvant al clonelor mele si cer ca de-acum sa postezi doar linkuri (aveai un bun obicei). cand e sa ai interventii personale cam scapi capra-n lucerna.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby 187.92a » Sun May 29, 2011 6:14 am

si ce este mai urat este ca ne si jigneste sugerand ca orizonturile noastre ar fi limitate, desi se vede de la o poshta ca nu stapaneste domeniul,
de exemplu aici lucrurile nu sunt atat de transante pe cum spune b3 si cel care a pus intrebarea risca sa inteleaga gresit. in realitate lucrurile stau intocmai cum am spus eu si cum a spus kooksee. nuantele sunt cele expuse mai sus si se concretizeaza in aceea ca respectivul se poate angaja bine-mersi, indifernt de ce scrie legea despre scrisori medicale, de exemplu.
trebuie rpecizat ca realitatea din teren este alta decat cea din nu stiu-ce linkuri din alea, cu caracter oficial, cu toate acestea nu ar strica niste linkuri, asa este!

aart1580
Posts: 1
Joined: Wed Sep 02, 2009 11:34 am

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby aart1580 » Tue Jun 07, 2011 4:44 pm

Da keroseneSS poti lucra in calitate de colaborator intr-o policlinica privata.
Limitele de competenta nu cred ca sunt stabilite inca avand in vedere ca acelasi lucru se voia si prin 2009 cand a fost publicata OUG 18/2009 care mentiona cate ceva despre fisa postului medicului rezident care nici pana astazi nu este elaborata.
Deci practic cat nu sunt inca stabilite limitele de competenta nu le poti depasi.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby 187.92a » Tue Jun 07, 2011 6:24 pm

parerea ta este pertinenta, insa ultima parte "Deci practic cat nu sunt inca stabilite limitele de competenta nu le poti depasi." este fundamental gresita.

tusele pot fi mai groase sau mai subtiri, asta nu inseamna ca ele nu pot fi depasite.

User avatar
keroseneSS
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Dec 25, 2009 2:01 pm

Re: Depasirea limitelor de competenta

Postby keroseneSS » Fri Jun 24, 2011 3:28 pm

multumesc pentru informatii tuturor
Mare amator de whisky si de domnisoare frumoase. Image


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests