Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25%

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
luc_med
junior
junior
Posts: 39
Joined: Wed Nov 29, 2006 12:44 pm

Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25%

Postby luc_med » Thu May 19, 2011 12:24 pm

Salutare tuturor
Vroiam sa va intreb daca s-a mai intamplat intr-un alt centru universitar din tara sa fie taiate salariile rezidentilor din ordinul conducerii spitalului.
La Iasi, la Spitalul de Psihiatrie Socola, pe luna aprilie salariile au intrat diminuate cu 25%. Probabil ati vazut si la tv, de luni (16.05) salariatii spitalului sunt in greva datorita reducerilor salariale. Surpriza a fost faptul ca si salariile rezidentilor au fost atinse de reduceri.
Eu stiam ca banii pentru rezidenti vin de la ministerul Educatiei iar spitalul este cel care ii transmite trezoreriei. Conducerea Socolei a replicat ca salariile pentru rezidenti au fost introduse in bugetul consolidat al spitalului si avand in vedere ca spitalul a depasit plafonul de 70% cu plata salariilor , sunt nevoiti sa taie din plati, inclusiv pentru rezidenti.
Daca aveti informatii referitoare la alte taieri salariale ale rezidentilor din tara sau referitoare la legea rezidentiatului ,ar fi de ajutor. Va multumesc frumos.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby 187.92a » Thu May 19, 2011 7:11 pm

Voi incerca in cele ce urmeaza sa lamuresc cate ceva din ce spui tu:


Sunt platiti de Ministerul Sanatatii.
luc_med wrote:Eu stiam ca banii pentru rezidenti vin de la ministerul Educatiei

luc_med wrote:spitalul este cel care ii transmite trezoreriei.

spitalul NU trasnmite trezoreriei nimic. fluxul uzual in institutiile de stat este ca banii pt spital ajung in trezorerie, nu cei "de la" spital.
plata catre tine NU se face direct din trezorerie, intrucat NU (sper) esti furnizor direct al spitalului si nu esti angajat cu contract de prestari-servicii. plata catre tine se face din contul spitalului, nu din trezo.


luc_med wrote:Surpriza a fost faptul ca si salariile rezidentilor au fost atinse de reduceri.

inseamna ca deturneaza fonduri, incercand sa sustina salariile celorlalti angajati din banii vostri.
luc_med wrote: bugetul consolidat al spitalului

consolidat :) ...al spitalului ?
luc_med wrote:spitalul a depasit plafonul de 70% cu plata salariilor


din punct de vedere legal, rezidentii angajati NU intra in limita de cheltuieli cu personalul, asa cum se numeste

sper ca aceste informatii te pot ajuta sa rezolvi problema, oferindu-ti o mai buna perspectiva asupra procesului administrativ.
te sfatuiesc sa te adresezi autoritatilor indrituite sa rezolve astfel de probleme.

+ o adaugare subtila, sper sa nu te deranjeze: in limba romana nu exista "vroiam", se spune "voiam", deoarece nu exista verbul "a vroi".

mult succes iti doresc in demersurile pe care le vei intreprinde. sa ceri raspunsuri scrise oriundne te adresezi!

User avatar
luc_med
junior
junior
Posts: 39
Joined: Wed Nov 29, 2006 12:44 pm

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby luc_med » Fri May 20, 2011 8:42 am

Multumesc pentru informatii

totdragos
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Oct 05, 2007 10:39 am

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby totdragos » Sat May 21, 2011 3:43 pm

Salut,

Sunt medic rezident la Spitalul Socola Iasi si de luna asta am salariul mai mic cu 25%. :D
Motivul = Spitalul nu se incadreaza cu bugetul de salarii in limita de 70% impusa de Ministerul Sanatatii.
Baza legala invocata = Legea 95/2006,modificata in 2010, art.197, care va să zică:
Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, cheltuielile aferente drepturilor de personal stabilite potrivit alin. (1) reprezinta maximum 70% din sumele decontate de casele de asigurari de sanatate din Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate pentru serviciile medicale furnizate, precum si din sumele asigurate din bugetul Ministerului Sanatatii cu aceasta destinatie.

Daca are cineva dintre voi idei despre cum am putea aborda aceasta mica problema, il/o rugam ne ni le impartaseasca.
Va multumesc

Dragos Lucinschi, medic rezident psihiatru an 4

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby 187.92a » Sat May 21, 2011 7:44 pm

nu conteaza, nu poate sa ia din salariile voastre si sa dea personalului lor. este ceva ilegal.

banii pe rezidnti vin pt rezidenti, nu pt spital sa faca ce vor cu ei.

sper ca iti dai seama ca este caz penal.

totdragos
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Oct 05, 2007 10:39 am

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby totdragos » Sat May 21, 2011 8:09 pm

Multumesc pentru raspuns Viorel,

In alta ordine de idei, habar nu am ce au facut cu cei 25% din salariul nostru; intradevar ai dreptate: orice alta destinatie a banilor de la Minister, inafara de salariile rezidentilor inseamna deturnare de fonduri.
Noi am redactat o cerere adresata conducerii spitalului prin care sa se precizeze baza legala in temeiul careia s-a operat reducerea salariiilor rezidentilor...., bineinteles ca doamnele de la biroul juridic s-au prevalat de termenul legal de 30 de zile pentru a redacta raspunsul. Intre noi fie vorba, salariul l-au diminuat iar cand a venit vorba sa dea o explicatie legala in scris, le-a lovit brusc amnezia.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby Chingachgook » Sat May 21, 2011 8:13 pm

aveti numar de inregistrare la cerere?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

totdragos
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Oct 05, 2007 10:39 am

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby totdragos » Sat May 21, 2011 10:40 pm

Salutare,

Cererea a fost trecuta prin registratura, problema este termenul de care are nevoie biroul juridic sa redacteze un raspuns.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby 187.92a » Sun May 22, 2011 9:08 am

de care are nevoie sau in care este envoit sa? ca este o diferenta

30 de zile.

lucratoare

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby marmotul » Tue May 24, 2011 9:24 am

dadeau astia la stirile locale cum un rezident a incercat sa intre cu masina in spital, pe poarta blocata de protestatari. au oprit aia masina, dadeau cu ..diverse in masina..
vreo 2 insi l-au zmuls pe rezident din masina, i-au rupt tricoul. pacat ca nu pot da un link, ceva, ca totul era filmat.
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby 187.92a » Tue May 24, 2011 5:04 pm

dar ala de ce facea asta? nu am inteles
aveau ceva cu el, sau faci gluma, chiar nu stiu la ce te referi.

protestatarii si rezidentii sunt de parti opuse ale baricadei? daca da de ce si de cand

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby marmotul » Tue May 24, 2011 6:54 pm

hai sa iti povestesc: stau si butonez telecomanda, cautind ceva interesant la teveu. dau la un moment dat pe iasi tv live-post local
prezentatoarea- din nou proteste la spitalul socola......un medic rezident ce a incercat sa intre in spital...nu a fost lasat...a fost imbrincit...i s-a rupt tricoul...
filmul: o poarta de spital, in fata ei un grup de trogloditi, majoritatea peste 40 ani, cu steaguri si diverse obiecte contondente in miini. cameramanul era undeva in lateral, avea perspectiva destul de buna
vine un nene cu un tricou alb,cu o dacie nova sau super nova(cu un fizic cam ca al lui kookse in poza). nenea opreste destul de brusc, in fata portii, cam la vreo juma de metru de trogloditi, cu o fatza cam dezorientata, nu prea stia ce se intimpla. multimea inconjoara imediat masina, incep sa dea in ea cu miini, picioare, proteze, fiecare cu ce aveau. din multime sar 2 burtosi mai facuti, deschid usa la masina cu un Da ce faci maaa? Unde te crezi? Il apuca pe nene de o aripa, si il trag afara din masina, cameramanul cred ca este si el imbrincit, ca incepe sa tremure imagine, si apoi ecran negru. The end.
Eu, in gindul meu- ba ce le spargeam nasurile alora daca imi faceau mine asa ceva. deja incepusera sa ma manince falangele :D
chestia asta a fost acum vreo saptamina parca. vezi ce memorie am?
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby 187.92a » Tue May 24, 2011 7:50 pm

imi cer scuze, dar nu reusesc sa inteleg; poate o descriere mai putin prozaica ar ajuta.
deci: un rezident -de ce intra cu masina in spital? era interzis si incerca sa intre sau intra ca de obicei?
apoi: cine erau cei peste 40d e ani>? dar burtosul?
etc

si mai mult: de ce acele e persoane aveau ceva cu rezidentul? din mom ce si lui i se taia salariul?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby marmotul » Tue May 24, 2011 8:17 pm

ia da tu un mail sau un telefon la iasi tv life. asa te lamuresti. sau intreaba la socola care din rezi a fost vedeta la teveu
qpepsi.gif

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby marmotul » Tue May 24, 2011 8:24 pm

qpepsi.gif

totdragos
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Oct 05, 2007 10:39 am

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby totdragos » Tue May 24, 2011 10:43 pm

Salut,

Poate o sa va fie de ajutor link-ul: http://www.bzi.ro/revolta-la-spitalul-socola-video-220581

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby 187.92a » Tue May 24, 2011 11:34 pm

da, multumesc, dragos tot.

ce ati mai izbandit pe acolo?

totdragos
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Oct 05, 2007 10:39 am

Re: Salariile rezidentilor de la Sp Socola IASI taiate cu 25

Postby totdragos » Wed May 25, 2011 12:52 pm

Salut,

Conducerea spitalului s-a razgandit in ceea ce priveste reducerea salariilor personalului, in consecinta au emis o alta decizie cu rolul de a o anula pe cea dintai, drept urmare se pare ca vom primi banii restanti.
Noi am formulat un memoriu adresat ministrului sanatatii pe care intentionam sa il trimitem.
Cam atat de pe frontul de nord-est...

Dragos


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 78 guests