Initiativa

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Initiativa

Postby 187.92a » Wed Apr 13, 2011 12:51 am

Haideti, astia medicii, sa sa facem cumva sa facem pachete pentru studentii la medicina care nu au bani de carti, si care sa contina carti ok, nu mizeriile de la biblioteca. selectam in functie de nota de intrare, provenienta rural/urban, parcurs profesional, ma rog, din astea.
Sau poate aveti alte propuneri? Haideti sa facem ceva pt cei mici

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Initiativa

Postby Blegoo » Wed Apr 13, 2011 1:29 am

E o idee meritorie... chestia este ... cine se ocupă?
Tu?
Că nu se poate face așa... ca un haloimânz, cu otuzbiru... cere birocrație și alea.
Eu dau bani... (la o adică... chiar la două adici) dar vreau să știu unde risipesc paralele... dincolo de cârciumă.
Asta e treabă de femei, cred.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Initiativa

Postby 187.92a » Wed Apr 13, 2011 8:01 pm

daca te gandesti ca se vor strange 20 de milioane si o sa fur eu 1 milion din ei esti mega paralel cu viata si mai ales cu personajul si pe bune da chiar ma deazamgesti. la aia cu ajutati-l pe X ca are leucemie tot asa se pune problema? in fine, coada ta...
nu cred ca probl e de transparenta, presupunc a se poate un cont si sa se afiseze extrasele, blah blah, ca sa nu mai aiba blegu suspiciozitate, dar
ideea este de cum vi se pare ideea.

tu cat ai da, may I ask?
sau : mai stii pe cineva care ar da?

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Initiativa

Postby Blegoo » Wed Apr 13, 2011 10:35 pm

Ești paranoic, bre...
:shock:
Cum coada mea crezi că ce-am zis e gen acuzație de posibil furt la adresa ta???
:shock:
Am zis doar că cere timp... plus cercetare, nu?
Că n-o să virezi bani la oricine care zice că e sărac...
Cum verifici cine are nevoie ÎNTR-ADEVĂR de cărțile alea?
Și nu restu' tagmei jefuitorilor, care se vor înghesui pe principiul "dacă ei e proști, de ce să nu profit?"
Întâmplător, la fel a încercat altcineva... de prin Canada, parcă, să trimită cărți în ro.
Cărți mișto, nu 3 lulele, 3 surcele *****.
Sociologie, filozofie, kkaturi d-astea...
Pe ideea că să se dea de la unu la altu'.
(mă rog, alt model decât al tău... )
Mă rog, cum am zis, ideea e mișto, practica ne ucide.
N-am idee cât aș da... că nu știu prețuri de cărți care tu le consideri.
Oricum, n-aș oferi ceva gen bătaie de joc.

Înc-odată: ideea e bună (mai bună decât ajutatul la leucemie - unde eu zic că ajutorul ar consta (realistic) în cumpăratul unui coșciug decent) - chestia e că trebuie s-o GÂNDEȘTI în detalii.
Nu-i ca la ping-pongul de pe imed...
!n concluzie: eu te susțin.
Nu cunosc alți fraieri care să se bage.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Initiativa

Postby 187.92a » Wed Apr 13, 2011 11:06 pm

bai ai dreptate. nu cunosc ideea aluia din canada
totusi o suma? avem indrazneala concretului, daca tot ne place ideea? (chiar daca suntem singurii de aici, din pacate..)
so: auzim o suma? cu curaj, pls. intreb f f f serios. si nu, nu reprezinta un angajament, ci doar sunt curios, repet, de suma. si cam ce sume crezi ca s-ar oferi, again, sume concrete..?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Initiativa

Postby Chingachgook » Wed Apr 13, 2011 11:22 pm

eu nu inteleg faza cu cartile


asta e piedica principala in facultate? poate jucam eu in alta liga dar nu am simtit niciodata sentimentul ca imi doresc nu stiu ce carte de biocel si nu mi-o permit. si nu aveam asa multi bani.

eu as contribui la un fond de burse (50-100 de euro pe luna) dar sa le fie dati cash la aia merituosi. pe urma vad ei daca isi iau carti sau nu.
acuam sigur e o discutie intreaga ce inseamna merituos. ponderea cea mai mare ar avea-o notele dar cu niste indici de corectie. altfel ajungem la cazuri ametist sau trident :D care a terminat cu 10 pe linie dar mie nu mi se par remarcabili. ametist cel putin.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Initiativa

Postby 187.92a » Wed Apr 13, 2011 11:53 pm

adevarul e ca e dificil de selectat asa cum zici tu, eu unul sunt convins ca ai principii solide, dar presupun ca am putea fi siguri abia cand s-ar valida criteriile tale de merit, si anume doar daca ulterior, dupa ce termina facultatea, bursierul respectiv pica reziul de vreo trei ori si/sau ia MF :D , adica daca ar deveni un medic complet

anyway, si acu pe bune, si eu am zis sa se selecteze si fctie de alte chestii decat note, vezi mai sus.
sunt curios ce criterii ai baga tu in ecuatie

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Initiativa

Postby Chingachgook » Wed Apr 13, 2011 11:58 pm

pai ai vazut cum dau burse fundatiile alea straine (stiu ca stii, nu cred sa fie ceva tangential cu banii in lumea asta si tu sa nu stii). notele, activitati medicale extracurriculare si la sfarsit o discutie cu candidatul.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Initiativa

Postby 187.92a » Thu Apr 14, 2011 12:07 am

si un factor de corectie pozitiv daca a voluntariat mult pe ambulanta. ok. si daca vine unu gen john, ala ar da puncte daca respecitvul merge regulat la sala si are un regim alimentar echilibrat si ia creatina.


nu sunt de acord cu interviul. sau mai bine zis: tu ce ai urmari la interviu?
din alea cu "de ce ai ales medicina", " iti place sa chinui animale mici", "ce spec vrei sa faci", gen interviul din Elvetia?

exista o bursa privata cand eram noi in fac, un mos de la spit de floreasca, ceva f dubios ca dorea ca ala sa se indrepte spre chirurgie sis a ii preia numele literally, asa ceva as fi inteles ca.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Initiativa

Postby 187.92a » Thu Apr 14, 2011 12:16 am

carti. si nu as vrea sa faca NIMIC special pentru cartile alea, aia micii. sa completeze un forumlar, at most, sa zica daca vin de la tara sau din oras, declare venitul etc. nu halesc chestii gen zambit larg pt o carte/bani, chestii care sa le stirbeasca demnitatea la varsta aia. nu trebuie sa stie ca exista un finantator pe criteriile caruia sa se muleze, ci pur si simplu sa fie ei insisi si sa primeasca niste carti. functie de rezultate, pt ca notele sunt totusi cele mai reliable, nu pe principiul "ala pare maid estupat", "ala zambeste mai frumos", "Ala haha e ochlearist:.

ok,s i merge si cu bani

crezi ca cei din diaspora ar da? la cum ii stii?

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Initiativa

Postby Blegoo » Thu Apr 14, 2011 1:04 am

trident wrote:"...bai ai dreptate. nu cunosc ideea aluia din canada
totusi o suma? avem indrazneala concretului..."

Băi... ești pisălog.
Ce contează suma?
Nu începi cu suma niciodată, începi cu proiectul.
În funcție de proiect, faci bugetul, nu?

Asta nu-i ca faza cu "Am 10 euroi, mă duc la femei de moravuri usoare, ce aia mea!"

Totuși... ca idee, fiindcă insiști: probabil că aș da ceva gen 5 sute de euroi... odată și gata! Asta dacă vorbim strict de cumpărat cărți de dat la studenții mediciniști săraci.
Las deoparte ideea că oricât de sărac ai fi, bani de internet tot ai, laptop ai... și dacă nu știi să descarci de pe torente... se cheamă că degeaba te uiți la pr0nache - nu te duce mintea să fii doctor.
Probabil că e mai lejer să promiți o sumă mai mică (nu vorbesc numai de mine) la un interval oarecare.
Știu că asta complică treaba, dar dac-am fi meleonari, n-am fi pe forum, nu?

Acuma... o să devin prolix în exprimare, deoarece se cere.

Doctoria... nu e doar o meserie; e și o artă... trebuie să știi să improvizezi la ocazii... să gândești rapid... să ai capacitate de decizie... mă rog, cu alte cuvinte, trebuie să te ducă capu'.
Un oarecare nivel de cultură generală nu e opțional... e mandatoriu.
Altfel... ai doar o diplomă.

Kooksee are un punct valid când spune că
"...eu nu inteleg faza cu cartile


asta e piedica principala in facultate? poate jucam eu in alta liga dar nu am simtit niciodata sentimentul ca imi doresc nu stiu ce carte de biocel si nu mi-o permit. si nu aveam asa multi bani..."


(în timp ce scriu, se vehiculează alte idei... posibil să fiu în urmă - ca de-obicei)

Cumva... tind să fiu alături de Kooksee... adică, faci o bursă, dai banii și ce vrea ăla/aia să facă, treaba fiecăruia.
Cred că trebuie gândit la regula de 3 simple: dacă tu (trident) erai la medicină anul întâi... și știai că se dă bursa "Blegu"... dar doar pentru cărți... te calificai, luai bursa, vindeai imediat cărțile la ieftineală (eventual pe imed) și aveai 3 zile de veselie...

Factorul uman e greu de măsurat... hai să zicem că ai găsit cineva care merită; îi cumperi cărțile; în 3 luni, ăla/aia se răzgândește, pleacă de la medicină și se înscrie la aseu.
Ori alte variante...

D-aia zic: e dificil să stabilești parametri la o astfel de inițiativă.
Personal, nu mă încument să particip (dincolo de a da parale și a critica de pe mantinelă) fiindcă mi se pare extrem de complicat.

Dacă chiar vrei s-o faci - cred că trebuie făcut un ong mai întâi, cu scopul de a ghidona treaba. Ca idee, probabil că poțiacumula mai mulți bani cerând sume mici de la mai mulți, decât sume mari de la câțiva.
Ar mai fi și problema de continuitate a bursei. Trebuie să cerșești bani permanent, nu e ceva gen: "...hai, odată și gata!"

Care ar fi minimul de bursă?
Pe cât timp?
Se acordă pe o anume perioadă? (numai la anul 3, de ex)

Offtopic: ies din gripă... cam șontâc așa... dar mi se pare cea mai mișto chestie pe care ai produs-o ca idee - în toată cariera ta de jdămii dă comentarii pe forum.
Chestia e... să nu te descurajezi; genul ăsta de chestii cere timp. Posibil ani de zile.
Dar cred că merită.
Ar fi un jalon clar care ar spune că românii nu-s tâmpiți, hoți, escroci, sfertodocți, pungași ori jigodii.

Adică... ar fi o modalitate clară de a mi se da peste bot.

Peseu: Ideea de voluntariat pe ambulanță mi se pare f. bună. Genul de experiență de neînlocuit, cred io; plus că îți formează caracterul profesional, ca să zic așa.

Peseu2: E greu să-i contactezi pe diasporezi; ăia cu bani (ăi bătrâni) nu o freacă pe imed... trebe să-i vânezi ca pe prepelițe, unu' câte unu'. Dar șansele de a obține bani sunt mai mari, fiindcă o donație la un ONG recunoscut (burse, alea) se scad de la taxe... (în Cuba cel puțin) deci... șanse există.
Cum am zis, e o cantitate de muncă imensă... cel puțin la început. Ulterior... merge oarecum de la sine...
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Initiativa

Postby ametist713 » Thu Apr 14, 2011 11:29 am

kooksee wrote:
acuam sigur e o discutie intreaga ce inseamna merituos. ponderea cea mai mare ar avea-o notele dar cu niste indici de corectie. altfel ajungem la cazuri ametist sau trident :D care a terminat cu 10 pe linie dar mie nu mi se par remarcabili. ametist cel putin.

Am zis eu candva ca am 10 pe linie? ei as, am avut si restante. :lol: Si care ar fi criteriile ca un om sa fie remarcabil in viziunea ta? zic si eu asa, sunt curioasa de parerea ta.
things can only get better

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Initiativa

Postby Chingachgook » Thu Apr 14, 2011 2:04 pm

mefisto era ala cu 10 pe linie

sunteti asa de originali amandoi ca va confundati
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Initiativa

Postby ametist713 » Thu Apr 14, 2011 8:21 pm

kooksee wrote:mefisto era ala cu 10 pe linie

sunteti asa de originali amandoi ca va confundati

Mersi de compliment :D
things can only get better

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Initiativa

Postby 187.92a » Thu Apr 14, 2011 8:44 pm

kooksee nu stie ca original nu comporta grade de comparatie, asadar nu exista "asa de originali", "atat de originali" etc.
:devil:
Blegoo wrote:Băi... ești pisălog.
Ce contează suma?
Nu începi cu suma niciodată, începi cu proiectul.
În funcție de proiect, faci bugetul, nu?


mda, blogar. greu de inteles ca ca poti schita ideea de proiect, apoi poti schita buget, apoi revii ca sa trasezi liniile si la final bagi detaliile. adica daca nu e tot proj facut cap coada nu ai voie sa te gandesti macar la buget, domle, nu e voie si gata, ca asa stie blogarii ca e ordinea lucrurilor si treb facute fix asa, in ordine, ca au citit ei udneva :)
Blegoo wrote:Totuși... ca idee, fiindcă insiști: probabil că aș da ceva gen 5 sute de euroi...


misto. cat crezi ca s-ar putea strange? suma, in concret, suma, cifre. fara "depinde", "functie de", alea, ca din astea poate zice oricine...

Blegoo wrote:Doctoria... nu e doar o meserie; e și o artă... trebuie să știi să improvizezi la ocazii... să gândești rapid... să ai capacitate de decizie...


nu inseamna ca e si o arta daca improviz si daca decizie, alea...

Blegoo wrote:Un oarecare nivel de cultură generală nu e opțional... e mandatoriu.
Altfel... ai doar o diplomă.


:shock: :shock: vrajeala, imagini din astea agroidealiste..

Blegoo wrote:.. și știai că se dă bursa "Blegu"... dar doar pentru cărți... te calificai, luai bursa, vindeai imediat cărțile la ieftineală (eventual pe imed) și aveai 3 zile de veselie...


ei da, ma indoiesc ca cineva ar. plus ca poti sa ceri dovada ca pt anul urm. ca la biblioteca la facultate, eventual cu imprumut etc. sau oricum,d aca vrea si pt anul urmator de studii, sa arate ca nu le-a vandut, etc.

Blegoo wrote:hai să zicem că ai găsit cineva care merită; îi cumperi cărțile; în 3 luni, ăla/aia se răzgândește, pleacă de la medicină și se înscrie la aseu.


ei, acuma nu bagi un milion de E in cartile lui ala, deci mare paguba. le poate dona, sau nu, tu presupui ca ala e rau-rau si le da foc etc?hai bai..

Blegoo wrote:Cumva... tind să fiu alături de Kooksee... adică, faci o bursă, dai banii și ce vrea ăla/aia să facă, treaba fiecăruia.


si eu, da, mai bine; totusi, daca tu te gandesti ca X vinde cartile si le bea, ar fi mult mai logic sa crezi ca bea banii direct. e totusi mai aplicat sa stii ca ia ceva din ei. sa vina cu chitante, etc.

Blegoo wrote:dar mi se pare cea mai mișto chestie pe care ai produs-o ca idee - în toată cariera ta de jdămii dă comentarii pe forum.


am produs idei mult mai tari, dar nu ai citit tu toate posturile. sigur, o parte a trecut neremarcata, ca nu aveam cu cine p-aici.

Blegoo wrote:ar fi o modalitate clară de a mi se da peste bot.


cu tine e simplu sa fac asta si fara atata efort
Blegoo wrote: E greu să-i contactezi pe diasporezi; ăia cu bani (ăi bătrâni) nu o freacă pe imed... trebe să-i vânezi ca pe prepelițe, unu' câte unu'. Dar șansele de a obține bani sunt mai mari, fiindcă o donație la un ONG recunoscut (burse, alea) se scad de la taxe... (în Cuba cel puțin) deci... șanse există.
Cum am zis, e o cantitate de muncă imensă... cel puțin la început. Ulterior... merge oarecum de la sine...


merge sa ceri si la coca cola, etc, nu numa la diasporezi.

ideea e ca totusi treb si niste advertise prin niu midia, chestii pe care nu le cunosc.
auzi, tu ce stii despre campaniile pe bloguri, strang bani? daca se poate cu exemplu, fara "depinde", "functie de" etc. adica aia care cer pt diverse boli, copii, etc, strang banii, de obicei? ai idee despre astea?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Initiativa

Postby Chingachgook » Thu Apr 14, 2011 9:20 pm

vai domnu' nu ma asteptam de la dumneavoastra

"asa de original" sigur ca e corect. cand ai nelamuriri din astea stilistice intreaba pe cunostinta comuna intitulata vlad s. eu stiu doar sa le folosesc nu sa le si explic.


eu cred ca asta e o idee pe principiul mai mult de la mai putini. doar nu stai la donatii de 20 de euro de prin blogosfera romaneasca.


totusi treba cu criteriile nu mi se pare deloc clara.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Initiativa

Postby 187.92a » Thu Apr 14, 2011 11:31 pm

nu este corect si daca tii neaparat putem dezbate in diverse de ce e sau nu e corect; referitor insa la ce spui tu
kooksee wrote:eu cred ca asta e o idee pe principiul mai mult de la mai putini.

eu cred ca orice sursa e ok; nu stiu cati sunt doritori, si nu stiu nici cat se doneaza in blegosfera, de aia l-am intrebat pe blegu. poate ca 20 de E, cum zici tu? atunci ai dreptate, s-ar putea s anu fie o idee f buna.
kooksee wrote:totusi treba cu criteriile nu mi se pare deloc clara.


erau doar vorbe, fara pretentia de a stabili criterii. tuc e ai propune? cu weighting factors, ponderi, etc

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21958
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Initiativa

Postby Melania » Fri Apr 15, 2011 10:18 am

datz banu ca sa apara trident hat23.gif la tv ca filantrop :P
Eu le-as da prezervative nu carti.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Initiativa

Postby 187.92a » Sat Apr 16, 2011 1:56 am

da, care sa nu cumva sa iasa trident in fata, decat asa mai bine sa nu facem nimic

de ce prezervative??

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Initiativa

Postby Blegoo » Sat Apr 16, 2011 2:30 pm

Am intarziat cu răspunsul, fiindcă așteptam niște date clare.
Cu regret, trebuie să încep cu "depinde".

Dacă ai o campanie masivă/prezență pe gloabe mari/saituri circulate/forumuri... șansele de a strânge bani sunt mai bune. Procentajul crește dacă e vorba de foo vedetă, ceva.

Dar astea sunt "one-time-shot", nu ceva permanent.

Pentru un copil cu leucemie de la Cuca-Măcăii, care se vrea trimis la Viena ori Melbourne... se adună cam sub o mie de iepuroi; care bani, se transformă în lichide alcolice.

Pentru cineva care vrea să-și cumpere proteză de picior din lemn dă trandafir... șansele sunt că obține suma.

Ceea ce propune trident nu e tocmai clar; cumpărăm niște cărți și le dăm dă suflet la săraci.
Facem treaba asta în fiece an?
Ori facem o bursă?
Ori... ce?
.......................
D-aia ziceam că e important să stabilești jaloanele, să ai proiectul; în funcție de scop, modalitatea de adunat banii se schimbă.
Cifră absolută: în București faci din cerșetorie cinstită în medie cam 100 de ron zilnic.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Initiativa

Postby 187.92a » Sat Apr 16, 2011 8:24 pm

nu am inteels ultima propozitie.

da ce esti tu m sa astepti ceva concret, lol, era o idee, o conturam, ascultam, vedeam, cantaream, alea, ce, m-am angajat sa-ti livrez vreo propunere clara sa dai tu cu pixu peste ea?LOOOL :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: bine, daca nu vrei sa mai comentezi despre ok, no pb, dar cred ca nu e cazul de pretentii. daca mai ai tushe de adaugat, detalii, schlet, orice, e binevenite.

legat de restul, cu depinde pot si eu sa raspund la orice intebare de pe lumea asta. cifre, frate, cifre. daca stii. daca nu stii, nu ridica labuta :)

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Initiativa

Postby Blegoo » Sun Apr 17, 2011 5:14 pm

Păi.
Mi se pare că te-am luat cam prea în serios.
Mă rog... ocazional sunt naiv.... (cum mi s-a tot zis).
1) Dacă tu micționezi pe conceptul de "depinde" ... se cheamă că nu ești serios despre ce vrei să faci.
2) Dacă vrei să aduni bani, dar nu știi cum, de ce și pentru ce... se cheamă că nu ești serios despre proiect.
3) Dacă vrei să faci garagață/caterincă... ai găsit un fraier pentru o perioadă limitată - eu adică. Simte-te fericit.
4) Succesuri, zic.
5) :D
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Initiativa

Postby 187.92a » Sun Apr 17, 2011 7:12 pm

ntz, te iei tu prea in serios si daca lucrurile nu-s facute asa cum astepti tu nu mai intelegi nimic si ajungi sa crezi ca e despre neseriozitate.
deci repet: eu am adus niste idee, altii daca mai adauga ceva, vedem, croim la idee, etc. (pana acum contrib ta a fost cu "depinde", "hai sa ocolim cifre:, etc - apropos de neseriozitate).
ca daca e sa croiesc la idee singur, atunci croiesc singur, nu mai cer pareri. logic. momental este deshis la hai sa slefuim la idee. daca nu intelegi conceptul de "hai sa slefuim la idee" este treaba ta si poate ca nu te potrivesti in treaba asta, asadar foarte bine faci ca te retragi din discutie

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Initiativa

Postby Blegoo » Sun Apr 17, 2011 7:21 pm

trident wrote:ntz, te iei tu prea in serios si daca lucrurile nu-s facute asa cum astepti tu nu mai intelegi nimic si ajungi sa crezi ca e despre neseriozitate.
deci repet: eu am adus niste idee, altii daca mai adauga ceva, vedem, croim la idee, etc. (pana acum contrib ta a fost cu "depinde", "hai sa ocolim cifre:, etc - apropos de neseriozitate).
ca daca e sa croiesc la idee singur, atunci croiesc singur, nu mai cer pareri. logic. momental este deshis la hai sa slefuim la idee. daca nu intelegi conceptul de "hai sa slefuim la idee" este treaba ta si poate ca nu te potrivesti in treaba asta, asadar foarte bine faci ca te retragi din discutie

Am să continui să sprijin ideea... câtă vreme face sens.
:D
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Initiativa

Postby 187.92a » Sun Apr 17, 2011 7:23 pm

uite eu pun pariu ca daca as pune-o in aplic ai gasi mega rapid o scuza ca sa nu dai aia cinsute :)

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Initiativa

Postby Blegoo » Sun Apr 17, 2011 7:28 pm

trident wrote:uite eu pun pariu ca daca as pune-o in aplic ai gasi mega rapid o scuza ca sa nu dai aia cinsute :)

Considerând restu' de oameni care citesc ce scrii... o iei în barbă.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Initiativa

Postby 187.92a » Sun Apr 17, 2011 7:30 pm

sigur, sa ne facem ca nu vedem ca tu ai baga aia 5'ste de iepuroi dar nu ai baga niste vorbe despre cum ai cosnidera ca ar trebui as fie treaba :D

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Initiativa

Postby Blegoo » Sun Apr 17, 2011 7:42 pm

trident wrote:sigur, sa ne facem ca nu vedem ca tu ai baga aia 5'ste de iepuroi dar nu ai baga niste vorbe despre cum ai cosnidera ca ar trebui as fie treaba :D

Hai s-o luăm altfel:
Câți bani bagi TU???
Că eu am zis cât aș băga... nu?
Hai... că te vede Melania, zic.
:D
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Initiativa

Postby soricel » Sun Apr 17, 2011 10:23 pm

ma inscriu si eu. bursa sau pachete.
criteriile de selectie:
pentru bursa: sarac, de la tara, note slabe. bursa pe un semestru, daca se ridica ok, daca nu, urmatorul la rand.

pentru pachete: sarac, indiferent de unde, note mari/foarte mari.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Initiativa

Postby 187.92a » Mon Apr 18, 2011 12:10 am

n-as baga, blegoo, bani, ca nu am. deci ca sa nu ocolesc raspunsul: zero. deocamdata.
mda, "ne pare rau dar Dv aveti not prea mari, nu primiti bursa, bursa este pt cei care nu au note bune" :D
dar apreciez (din politete) contributia lui soricel

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Initiativa

Postby Blegoo » Mon Apr 18, 2011 3:19 am

Personal, sunt oarecum dezamăgit că lumea nu dă atenție la topic.
Aș fi vrut să aud de la drcraciun... ori alți psihiatri faimoși p-aici (nu dau nume, că se știe).
Ori de la femei/femele/alea, zic.
Dacă nu se bagă muierile... și nici șrinchii... apăi... proiectu' e în stare dă deces timpuriu, cred.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Initiativa

Postby Chingachgook » Mon Apr 18, 2011 6:02 am

Blegoo wrote:. proiectu' e în stare dă deces timpuriu, cred.



gen.

in stare de deces timpuriu, gen.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Initiativa

Postby ametist713 » Mon Apr 18, 2011 6:28 pm

Personal ma gandesc la un concept gen "bursa sociala", care si exista la UMF Tg Mures. Se stabileste o anumita suma de venituri familiale si cine are mai putin decat suma respectiva primeste bursa. Trebuie aduse adeverinte, cupoane de pensii, etc. Nu conteza in acest caz notele. Poate exista asa ceva si la UMFCD, nu stiu.
Am putea incerca fie acest model, fie unul in care sa conteze si mediile, in ordine descrescatoare.
things can only get better

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Initiativa

Postby Blegoo » Mon Apr 18, 2011 6:53 pm

kooksee wrote:
Blegoo wrote:. proiectu' e în stare dă deces timpuriu, cred.



gen.

in stare de deces timpuriu, gen.

Păi... da' nu ți se pare oarecum jenibil?
Adică... se încearcă o kestie bună (mi se pare mie) și lumea li se rupe-n coadă.
Eh...
:(
(ori poate făcea trident mișto și eu nu m-am prins.)
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Initiativa

Postby 187.92a » Mon Apr 18, 2011 8:37 pm

pai asa e medicii, daca nu e ideea lor ocolesc topicu :D


bai dar vad ca te pasioneaza ideea, oricum...
nice!

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Initiativa

Postby soricel » Mon Apr 18, 2011 9:19 pm

trident wrote:
mda, "ne pare rau dar Dv aveti not prea mari, nu primiti bursa, bursa este pt cei care nu au note bune" :D
dar apreciez (din politete) contributia lui soricel

asta pentru ca ai scos doar notele din context, ti-a scapat ideea.

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Initiativa

Postby Blegoo » Mon Apr 18, 2011 9:37 pm

Pasiunea e ceva care dezvolți apropo de o fimeie... ceva gen (cum ar zice kooksee).
Adică: pulpe, coapse, Ăăăă... alea, cum le zice? Alea din față... A, da! Mamele le zice! Sfârcurile e alea din vârfu tortului...

Hai, serios:
Ideea ta (că inițiativă nu se poate numi) mi s-a părut din altă categorie decât "să vă zic bancu' cu" ori "moderatorii este nește ticăloși".
Categoria "decentă", ca să zic așa - că la miștocărie și înjurături suntem primii pă mapamond.
Chestia este... (așa cum mi s-a spus pe emailuri) că orice chestie decentă se va ciocni inevitabil de mentalitatea românească:
"Da' de ce vreți voi să faceți asta?"
"Da' cu ce partid țineți?"
"Da' câți bani aveți?"
Etc...

Mă rog, mi s-au mai dat și alte idei/direcții - dacă tot se vrea făcut ceva; nu le înșir aici, că nu e cazul deocamdată.
Vreau să spun totuși... că am deranjat o mulțime de oameni (care au ceva mai multe cunoștiințe decât mine per domeniu) care oameni au fost politicoși și m-au luat în serios.
Aparent, decența, ca concept, nu e ceva străin de români.
Adică, avem.
Da' nu practicăm, că e rușinos, cică.
Deci... na! am zis și io.

Acu' simte-te liber să esplici tuturor cum eu nu zic nimic, nu fac nimic... și în general sunt un animal inferior, deși domestic.

Ceea ce și sunt.
:D
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Initiativa

Postby 187.92a » Tue Apr 19, 2011 12:10 am

soricel: bine, ok, mersi de contributie, te mai asteptam, poate intr-o forma din care sa nu scape ideea. daca se poate.

blegul: pai nu pot modifica titlul, ca sa ii zic topicului "idee".

dar mai fac unul, si il numesc idee. fericit, sper?

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Initiativa

Postby Blegoo » Tue Apr 19, 2011 11:23 am

Lasă tu titlul - lucrează la idee, ca să devină inițiativă.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Initiativa

Postby 187.92a » Tue Apr 19, 2011 7:24 pm

mdeah, ma mai gandesc la asta.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 90 guests